1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 96 від 06.04.2001
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства аграрної політики N 315 від 20.05.2008 )
Про затвердження Рекомендацій щодо передачі майна пайового фонду реорганізованого колективного сільськогосподарського підприємства у спільну часткову власність та організації управління таким майном
З метою забезпечення захисту майнових прав селян відповідно до Указу Президента України від 29 січня 2001 року N 62 "Про заходи щодо забезпечення захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектора економіки" та постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2001 року N 177 "Про врегулювання питань щодо забезпечення захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектору економіки"
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Рекомендації щодо передачі майна пайового фонду реорганізованого колективного сільськогосподарського підприємства у спільну часткову власність та організації управління таким майном (додаються).
2. Міністерству агропромислового комплексу Автономної Республіки Крим, головним управлінням сільського господарства і продовольства обласних державних адміністрацій забезпечити застосування Рекомендацій при вирішенні майнових питань, що виникають у процесі реформування аграрного сектора економіки.
3. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Міністра Шмідта Р.М.
Міністр І.Кириленко
Затверджено
Наказ Міністерства аграрної
політики України
6 квітня 2001 року N 96
Рекомендації щодо передачі майна пайового фонду реорганізованого колективного сільськогосподарського підприємства у спільну часткову власність та організації управління таким майном
1. Рекомендації щодо передачі майна пайового фонду реорганізованого колективного сільськогосподарського підприємства (далі - КСП) у спільну часткову власність та організації управління таким майном (далі - Рекомендації), розроблено у відповідності з положеннями Цивільного кодексу УРСР, законів України "Про власність", "Про колективне сільськогосподарське підприємство", інших нормативно-правових актів України з метою забезпечення виконання Указу Президента України від 29 січня 2001 року N 62 "Про заходи щодо забезпечення захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектора економіки" та постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2001 року N 177 "Про врегулювання питань щодо забезпечення захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектору економіки".
2. Рекомендації визначають процедуру передачі майна пайового фонду реорганізованого КСП у спільну часткову власність та організацію управління користування таким майном.
3. Ініціаторами передачі майна у спільну часткову власність є власники майнових паїв. В процесі вирішення майнових питань комісія з організації вирішення майнових питань, що виникають у процесі реформування аграрного сектора економіки (далі - комісія), визначає склад групи (груп) співвласників майна реорганізованого КСП, що виявили бажання отримати свої майнові паї в натурі єдиним комплексом у спільну часткову власність та готує пропозиції щодо виділення конкретного майна групі (групам) співвласників відповідно до Порядку розподілу та використання майна реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики України від 14 березня 2001 року N 62 "Про затвердження Порядку розподілу та використання майна реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств", зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 4 квітня 2001 року N 305/5496.
4. Передача майна у спільну часткову власність співвласникам здійснюється у випадках, коли члени КСП, які виходять з його складу з майновими паями та земельними частками:
бажають спільно, відповідно до сукупної вартості належних їм майнових паїв, отримати у спільну часткову власність певний майновий комплекс для його подальшого спільного використання або передачі в оренду;
не мають наміру на базі отриманого майна в подальшому створювати нове підприємство і не мають можливості або бажання самостійно використовувати таке майно;
не мають можливості поодинці отримати при виході на суму майнових паїв індивідуально визначене майно.
5. При виході з підприємства члени КСП отримують майно (необоротні та оборотні активи) на загальну вартість їх майнових паїв у спільну часткову власність.
6. Для врегулювання відносин між співвласниками отриманого майна укладається договір про спільне володіння, користування і розпорядження майном, що знаходиться у спільній частковій власності. У вищевказаному договорі визначається особа, уповноважена від імені всіх співвласників майна на представлення їх інтересів при укладанні в подальшому цивільно-правових угод (договорів) (далі - уповноважений). Укладання цивільно-правових угод відбувається за рішенням зборів співвласників, які доручають уповноваженому їх підписання від імені співвласників.
7. Уповноваженому надаються такі права:
- отримувати майно від КСП чи підприємства-правонаступника (користувача) з підписанням акта приймання-передачі;
- вести переговори з приводу укладання договорів про передачу майна;
- здійснювати передачу майна іншій стороні за актом приймання-передачі, на підставі відповідних цивільно-правових угод;
- контролювати виконання договорів про передачу майна;
- представляти інтереси співвласників в суді, арбітражному суді при розгляді спорів, що стосуються укладання договорів про передачу майна.
Уповноважений веде документацію, що стосується цього договору (облік співвласників та належних їм часток, повідомлення співвласників про намір одного з них продати частку третій особі тощо), реєструє у відповідному журналі співвласників та належні їм частки у спільному майні.
У випадку вчинення уповноваженим дій, які виходять за межі його повноважень та нанесення збитків інтересам співвласників, він несе відповідальність у встановленому законом порядку.
Для здійснення контролю за виконанням уповноваженим його обов'язків співвласники обирають спостережну раду в кількості 3-5 членів. Спостережна рада заслуховує щорічні звіти уповноваженого про хід виконання договору, готує для колективу співвласників рекомендації щодо можливості продовження дії договору про спільну діяльність, внесення до нього змін та доповнень.
8. Перехід права власності на майно, яке перебуває у спільній частковій власності, від КСП чи підприємства-правонаступника (користувача) до групи співвласників відбувається в момент передачі цього майна та оформлення акта приймання-передачі майна, який підписує, з одного боку, керівник КСП чи підприємства-правонаступника (користувача), а з другого (від імені всіх співвласників) - уповноважений. До акта приймання-передачі, до договору про спільне володіння, користування і розпорядження майном додається перелік майна, яке передається у спільну часткову власності. Цей перелік є невід'ємною частиною Договору про спільне володіння, користування і розпорядження майном, що знаходиться у спільній частковій власності.
9. Договором про спільне володіння, користування та розпорядження майном встановлюється:
- списки співвласників майна із зазначенням розміру кожного із них в майні, яке перебуває у спільній частковій власності;
- порядок розподілу доходів від використання майна, яке перебуває у спільній частковій власності;
- порядок участі співвласників у сплаті податків, зборів та інших обов'язкових платежів, а також у витратах по утриманню і зберіганню майна, яке перебуває у спільній частковій власності;
- порядок обрання уповноваженого з числа співвласників, який представляє інтереси інших співвласників під час дії договору, перелік його повноважень (до складу повноважень, зокрема, можуть відноситись права на підписання договорів та актів, контроль за використанням та станом спільного майна і інше), порядок контролю за його діяльністю з боку інших співвласників, а також питання відповідальності уповноваженого перед співвласниками;
- умови переходу права власності на частку в майні співвласників, яке перебуває у спільній частковій власності, включаючи певні обмеження щодо можливості розпорядження своєю часткою за певних умов або ж на певний період часу (наприклад, до закінчення терміну дії договорів про використання майна, яке перебуває у спільній частковій власності);
- умови виділення в натурі частки з майна, яке перебуває у спільній частковій власності;
- інші умови, які учасники договору визнають за доцільне (необхідне) включити в якості умов договору (наприклад: реєстрація чи облік співвласників або ж фіксування переходу права власності на частку до іншої особи; певні умови чи обмеження щодо участі нових співвласників у володінні, користуванні чи розпорядженні майном, яке перебуває у спільній частковій власності).
10. У випадках, коли чисельність осіб, які вирішили отримати майно у спільну часткову власність, невелика, використовується форма Договору про спільне володіння, користування і розпорядження майном, що знаходиться у спільній частковій власності (додаток 1).
У випадку, коли чисельність співвласників значна (більше як 50-100 чол.), з метою забезпечення управління та контролю за використанням майна створюється громадська організація - Спілка (об'єднання) громадян-співвласників. В цьому випадку використовується форма Договору про спільне володіння, користування і розпорядження майном, що знаходиться у спільній частковій власності (додаток 2).
Договір про спільне володіння, користування і розпорядження майном, що знаходиться у спільній частковій власності, який підписується особисто кожним із співвласників, або іншою особою на підставі доручення співвласника, посвідченого в установленому законом порядку. Підписи співвласників, які укладають такий договір завіряються сільським (селищним, міським) головою або нотаріусом.
Спілка (об'єднання) громадян-співвласників на своїх загальних зборах для оперативного управління майном обирає виконавчий орган - Комітет громадян-співвласників та голову Комітету, приймає Статут Спілки (об'єднання), де визначають повноваження членів спілки, її керівних органів та взаємовідносини між членами. Форма Статуту спілки (об'єднання) громадян-співвласників майна наведено в додатку 3.
На ім'я Голови Комітету (Уповноваженого) кожен із співвласників має подати довіреність на право представляти свої інтереси на право здійснення будь-яких дій щодо майна, яке перебуває у спільній частковій власності.
11. Спілка (об'єднання) є добровільною громадською організацією, яка створена власниками цілісного майнового комплексу на основі єдності інтересів щодо спільної реалізації своїх майнових прав. Спілка (об'єднання) не є юридичною особою. Офіційне визнання спілки (об'єднання) здійснюється шляхом подання повідомлення про її заснування виконавчому комітету сільської ради. У випадку, коли діяльність спілки (об'єднання) поширюється на територію декількох адміністративно-територіальних одиниць, її легалізація здійснюється виконавчим комітетом районної ради.
12. Право спільної часткової власності, виділ частки з спільного майна та звернення стягнення на частку в спільному майні визначається Цивільним кодексом УРСР.
Начальник Департаменту реформування
сільського господарства

Ю.Я.Кухарук
Додаток 1
до Рекомендацій щодо передачі майна
пайового фонду реорганізованого
колективного сільськогосподарського
підприємства у спільну часткову
власність та організації управління
таким майном
Договір про спільне володіння, користування і розпорядження майном, що знаходиться у спільній частковій власності
село
(селище) _____________________________ "__" _____ 200__ р.
район ________________________________
область ______________________________
Ми, що нижче підписалися (далі - Співвласники), як власники
майнових паїв, визначених в результаті паювання майна
_________________________________________________________________,
(назва КСП, ЗАТ, кооперативу)
у зв'язку з його реорганізацією в _______________________________,
(назва юридичної особи чи осіб)
керуючись ст. 113 Цивільного кодексу УРСР та іншими
нормативно-правовими актами, уклали даний Договір про таке:
1. Предмет Договору
1.1. Співвласники домовились спільно володіти, користуватись і розпоряджатися майном, які вони отримують у спільну часткову власність як єдиний майновий комплекс (далі - Майно), згідно з цим Договором та іншими угодами, укладеними між ними.
1.2. Перелік Майна, яке передається Співвласникам, наданий
Комісією з організації вирішення майнових питань, що виникають у
процесі реформування аграрного сектора економіки (далі - комісія)
________________________________ і наведений в додатку 1 до цього
(назва КСП, ЗАТ, кооперативу)
Договору.
1.3. Частка кожного Співвласника у праві спільної власності на Майно визначена нижче в Договорі у відсотковому та грошовому виразі. Зміна загальної кількості і вартості Майна не спричиняє зміну частки Співвласника у відсотковому виразі на дату укладання цього Договору. При зміні вартості майна частка в майні кожного із співвласників не змінюється.
1.4. З метою більш ефективного використання Майна
Співвласники домовились передати його за цивільно-правовими
договорами про передачу майна (договорами оренди, купівлі-продажу
на умовах товарного кредиту, схову тощо)
__________________________________________________________________
(назва юридичної особи чи ПІБ фізичної особи - підприємця,
якому передається майно)
1.5. Основні засоби, які співвласники отримали у спільну часткову власність, будуть передані за договором оренди. Оборотні засоби і об'єкти незавершеного будівництва - за договором купівлі-продажу на умовах товарного кредиту. Майно, яке недоцільно використовувати в господарському обороті, передається юридичній особі на зберігання.
2. Делегування повноважень
2.1. З метою оперативного вирішення питань, що виникають в
процесі виконання Договору, Співвласники делегують _______________
(прізвище, ім'я
та по батькові)
паспорт серії _________, N ______________, виданий "___"
________________ ________ р. ____________________________________,
(назва органу, який видав паспорт)
який проживає за адресою _________________________________________
(далі - Уповноважений), повноваження представляти їх інтереси при
отриманні Майна від колективного сільськогосподарського
підприємства (далі - КСП), укладенні договорів про передачу Майна
і від їх імені підписати ці договори.
2.2. Уповноваженому надаються права:
отримати Майно від КСП
"________________________________________________" чи
(назва підприємства, яке видало Майно)
підприємства-правонаступника (користувача) з підписанням акта
приймання-передачі;
- вести переговори з приводу укладення договорів про передачу Майна;
- здійснювати передачу Майна іншій стороні за актом приймання-передачі, на підставі відповідних цивільно-правових угод;
- контролювати виконання договорів про передачу майна;
- представляти інтереси Співвласників в суді, арбітражному суді при розгляді спорів, що стосуються укладення і виконання договорів про передачу Майна.
2.3. За виконання своїх обов'язків Уповноважений одержує винагороду в розмірі _________________________ гривень на рік за рахунок нарахованої орендної плати за використання Майна.
2.4. У випадку вчинення Уповноваженим дій, які виходять за межі його повноважень та нанесення збитків інтересам співвласників, він несе відповідальність у встановленому законом порядку.
2.5. Для здійснення контролю за виконанням Уповноваженим його обов'язків, що випливають з цього Договору, Співвласники обирають Комітет громадян-співвласників у кількості _____ членів. Компетенція та повноваження Комітету громадян-співвласників визначається Статутом Спілки (об'єднання) громадян-співвласників.
3. Розпорядження часткою у праві спільної власності на Майно
3.1. Співвласники дійшли згоди про те, що вони не будуть реалізовувати право виділення в натурі належних їм часток у Майні під час дії договорів про передачу майна.
3.2. Співвласники мають право самостійно розпорядитися належними їм частками у Майні, крім права виділення їм в натурі під час дії договору оренди (довірчого управління).
3.3. При продажу частки в праві спільної часткової власності інші Співвласники мають право привілеєвої купівлі частки, що продається, по ціні, за якою вона продається, і інших рівних умовах, крім випадку продажу з прилюдних торгів. Продавець частки зобов'язаний сповістити решту Співвласників Майна шляхом повідомлення в письмовій формі Уповноваженого про намір продати свою частку сторонній особі з зазначенням ціни та інших умов продажу. Якщо решта Співвласників відмовиться від купівлі або не здійснить свого права протягом одного місяця з дня одержання повідомлення, продавець має право продати свою частку будь-якій особі. Якщо кілька Співвласників виявили бажання придбати частку, право вибору покупця надається продавцю.
3.4. При продажу частки з порушенням права привілею купівлі інший Співвласник протягом трьох місяців може звернутись до суду з позовом про переведення на нього прав і обов'язків покупця.
3.5. На ім'я Уповноваженого кожен із співвласників має подати довіреність на право представляти свої інтереси на право здійснення будь-яких дій щодо майна, яке перебуває у спільній частковій власності (додаток 2 до цього договору).
4. Реєстрація і облік Співвласників
4.1. Облік співвласників, ведення та збереження документації, що стосується цього Договору (облік Співвласників та належних їм часток, повідомлення Співвласників про намір одного з них продати частку третій особі тощо), здійснюється Уповноваженим.
4.2. Уповноважений реєструє Співвласників у відповідному журналі та належні їм частки у спільному майні.
4.3. Уповноважений здійснює облік доходів від передачі Майна в оренду (довірче управління) та розподіл їх між Співвласниками відповідно до розміру належної кожному з них частки у спільному Майні.
5. Порядок розгляду спорів
5.1. Всі спори, які можуть виникнути за цим Договором, вирішуються шляхом переговорів між Сторонами, а при неможливості їх вирішення - в судовому порядку.
6. Дія Договору
6.1. Договір набирає чинності з моменту його підписання всіма Співвласниками.
6.2. Строк дії Договору становить __ років з моменту набрання ним чинності.
6.3. Договір може бути розірваним до закінчення строку його дії за одностайною згодою співвласників.
6.4. Строк дії Договору може бути продовжений за одностайною згодою співвласників.
7. Інші умови
7.1. Відносини, що виникають при виконанні Договору і не врегульовані в ньому, регулюються чинним законодавством України.
7.2. У випадку переходу частки до іншого Співвласника в результаті успадкування, купівлі тощо умови цього Договору є обов'язковими для набувача права на частку.
7.3. Договір складено в трьох примірниках, що мають однакову юридичну силу і зберігаються: один у сільській (селищній, міській) раді або в нотаріальній конторі, другий в Уповноваженого, а третій в підприємства-правонаступника, яке видало майно.
7.4. Підписи всіх співвласників посвідчуються сільським (селищним, міським) головою або нотаріусом.
8. Підписи учасників Договору
---------------------------------------------------------------------------
|N|Прізвище, |Місце |Серія і номер |Розмір частки (в|Вартість|Підпис|
| |ім'я, та |проживання|паспорту, ким і|% від загальної |частки, | |
| |по батькові| |коли виданий |вартості майна) |грн. | |
|-+-----------+----------+---------------+----------------+--------+------|
|1| 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
|-+-----------+----------+---------------+----------------+--------+------|
---------------------------------------------------------------------------
Начальник Департаменту
реформування сільського господарства

Ю.Я.Кухарук
Додаток 1
до Договору
від 200_ р.
Перелік майна, яке передається у спільну часткову власність
--------------------------------------------------------------
|N|Назва|Одиниця виміру|Вартість|Кількість|Загальна вартість |
| | | |одиниці | | |
|-+-----+--------------+--------+---------+------------------|
|1| 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
|-+-----+--------------+--------+---------+------------------|
--------------------------------------------------------------
(Уповноважений) ______________ (____________________________)
(підпис) (прізвище та ініціали)
Додаток 2
до Договору
від 200_ р.
Довіреність
Я, __________________________________________________________
(прізвище, ім'я та по-батькові)
Паспорт серії __ N _________ виданий _____________________________
__________________________________________________________________
(ким і коли)
співвласник майна, яке перебуває у спільній частковій власності на
підставі Договору про спільне володіння, користування і
розпорядження майном, що знаходиться у спільній частковій
власності від _____ N ___
уповноважую гр. __________________________________________________
паспорт серія _____ N _________ виданий __________________________
__________________________________________________________________
(ким і коли)
представляти мої інтереси в державних органах та судах, в інших
організаціях та установах та вчиняти такі дії щодо майна, яке
перебуває у спільній частковій власності:
- підписувати від мого імені договори оренди, купівлі-продажу, міни майна, яке перебуває у спільній частковій власності;
- затверджувати акти списання, інвентаризаційні відомості цього майна;
- надсилати листи, звернення, скарги, заяви в усі інстанції щодо використання спільного майна;

................
Перейти до повного тексту