1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Угода


Угода
про створення загального науково-технологічного простору держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав
Статус Угоди див. ( Угоду подано на ратифікацію Постановою КМ N 471 від 07.04.98 ) ( Зміни до Угоди див. в Протоколах від 16.03.2001 від 20.11.2009 ) ( Додатково див. Рішення від 20.11.2009 )
( Угоду подано на ратифікацію Розпорядженням КМ N 928-р від 21.11.2013 )
Дата підписання:
Дата набрання чинності для України:
03.11.1995
03.11.1995
Уряди держав - учасниць даної Угоди, надалі - Сторони,
відповідно до Рішення Ради глав держав Співдружності Незалежних Держав про погоджені заходи для відтворення і збереження загального наукового простору в рамках Співдружності Незалежних Держав від 10 лютого 1995 року,
діючи в напрямку послідовної реалізації положень Договору про створення Економічного союзу від 24 вересня 1993 року,
вважаючи необхідним вжити невідкладних заходів щодо підтримки науки, збереження і розвитку науково-технологічних потенціалів Сторін як найважливішої умови забезпечення національної безпеки,
визнаючи необхідність об'єднання цих потенціалів з метою найбільш повного й ефективного використання для духовного й економічного розвитку Сторін у сучасних умовах,
розвиваючи зусилля, що здійснються в рамках раніше підписаних угод про співробітництво держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі науки і технологій, у тому числі:
про науково-технічне співробітництво в рамках держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав від 13 березня 1992 року;
про прямі науково-технічні зв'язки в рамках Співдружності Незалежних Держав від 13 березня 1992 року;
про співробітництво в галузі підготовки наукових і науково-педагогічних кадрів і нострифікації документів про їх кваліфікацію в рамках Співдружності Незалежних Держав від 13 березня 1992 року;
про спільне використання науково-технічних об'єктів у рамках Співдружності Незалежних Держав від 13 березня 1992 року;
про проведення погодженої політики в галузі стандартизації, метрології і сертифікації від 13 березня 1992 року;
про міждержавний обмін науково-технічною інформацією від 26 червня 1992 року й інших,
домовилися про таке:
Стаття 1
1. Сторони вживатимуть спільно й окремо погоджені заходи для створення загального науково-технологічного простору в рамках Співдружності Незалежних Держав. Формування загального науково-технологічного простору буде здійснюватися поетапно у взаємозв'язку з розвитком інтеграційних процесів у Співдружності в цілому.
2. У цій Угоді під науково-технологічним простором держави мається на увазі середовище забезпечення функціонування і розвитку науки і технологій, що характеризується єдиною державною науково-технологічною політикою, що спирається на адекватну нормативно-правову базу і включає перелік національних пріоритетів, системи керування науково-технологічним розвитком, фінансування, підготовки й атестації наукових і інженерних кадрів, науково-технічної інформації, стандартизації, метрології, сертифікації, охорони прав на результати науково-технічної діяльності.
Під загальним науково-технологічним простором держав - учасниць Співдружності мається на увазі середовище, що характеризується проведенням цими державами погодженої політики у пріоритетних напрямах, що становлять взаємний інтерес щодо розвитку науки і техніки, гармонізацією змісту її окремих компонентів і відповідних національних нормативно-правових баз. Загальний науково-технологічний простір передбачає також надання кожній державі - учасниці Угоди можливості використання науково-технологічних просторів, ринків науково-технологічних товарів і послуг інших учасниць Угоди, відповідно до національних законодавств Сторін.
Стаття 2
З метою створення загального науково-технологічного простору і розвитку домовленостей, зафіксованих в Угоді про науково-технічне співробітництво в рамках держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав від 13 березня 1992 року, Сторони забезпечать взаємодію у вирішенні конкретних завдань, спрямованих на:
створення ефективного організаційного механізму координації інтеграційних процесів у галузі науки і технологій;
вироблення фінансово-економічних механізмів і системи взаємних розрахунків і платежів для підтримки спільних наукових досліджень;
скасування в рамках Співдружності митних обмежень при обміні результатами наукових досліджень, експериментальними і дослідницькими зразками і технологіями, передачі наукової літератури, науково-технічної інформації, приладів, експериментального устаткування, реактивів і інших матеріалів для науково-дослідних робіт;
забезпечення вільного доступу до відкритої науково-технічної інформації і даних, що не мають комерційного характеру;
взаємне надання національного режиму для науково-дослідних організацій, вчених і фахівців держав - учасниць даної Угоди на ринках науково-технологічних товарів і послуг, а також за участі в конкурсах на відкриті державні замовлення.
Стаття 3
Основною умовою реалізації даної Угоди Сторони розглядають визнання пріоритету науково-технологічної сфери всіма державами - учасницями даної Угоди, що виражається в необхідності прискореного формування нормативно-правової бази її підтримки і розвитку, а також відповідного цьому пріоритетові гарантованого рівня державного фінансування даної сфери.
Стаття 4
Як першочергові заходи, спрямовані на створення загального науково-технологічного простору, Сторони вважають за необхідне підготувати і підписати такі міждержавні і міжурядові угоди:
про формування і статус міждержавних наукових і науково-технологічних програм і проектів;
про створення і статус міжнародних наукових організацій;
про створення і статус міжнародних науково-дослідних центрів;
про порядок залучення до виконання національних науково-технологічних програм дослідницьких центрів, вчених і фахівців держав - учасниць Співдружності;
про порядок безвалютного обміну науковими виданнями і періодикою, перекладеною закордонною науковою і науково-педагогічною літературою;
про створення міжбібліотечного абонемента.
Стаття 5
1. Для реалізації даної Угоди Сторони створюють Міждержавний комітет з науково-технологічного розвитку (МК НТР), що здійснює свою діяльність відповідно до Положення про нього, що є невід'ємною частиною даної Угоди. МК НТР здійснює свою діяльність при Міждержавному економічному Комітеті Економічного союзу (МЕК).
2. МК НТР розглядає концептуальні питання формування загального науково-технологічного простору, визначає пріоритетні напрями і форми співробітництва в ключових галузях науки і техніки, приймає в межах своєї компетенції, а в необхідних випадках підготовлює і вносить через МЕК на розгляд глав держав і глав урядів держав - учасниць Співдружності проекти документів з питань, пов'язаних з рішенням конкретних завдань створення загального науково-технологічного простору.
3. До складу МК НТР входять по два представники від кожної Сторони, як правило, керівник виконавчого органу влади, що відповідає за державну науково-технічну політику, а також президент національної академії наук.
До складу Міждержавного комітету з науково-технологічного розвитку входить заступник Голови Колегії МЕК, що курирує питання науково-технічного співробітництва, а також голова Міждержавної науково-технічної ради (МНТР).
Голова МК НТР, що обирається на умовах ротації, бере участь у роботі Колегії МЕК із правом дорадчого голосу.
4. Функції виконавчого органу МК НТР покладаються на Міждержавну науково-технічну раду (МНТР). У зв'язку з цим у Положення про МНТР будуть внесені зміни і доповнення. Підготовка відповідних пропозицій покладається на МК НТР.
5. МК НТР і МНТР діють у тісному співробітництві з іншими міждержавними і міжурядовими органами Співдружності Незалежних Держав, а також Міжнародною асоціацією академій наук (МААН).
Стаття 6
Сторони доручають МК НТР у тримісячний термін після його створення розробити і подати на затвердження Президії МЕК план першочергових заходів щодо створення загального науково-технологічного простору.
При його розробці провести аналіз і підготувати відповідні пропозиції щодо переліку чинних міждержавних і міжурядових договорів, зміст яких не відповідає сучасним умовам і вимагає перегляду, а також переліку тих документів, які необхідно розробити і прийняти для гармонізації правового забезпечення створення і функціонування науково-технологічного простору.
Стаття 7
1. Фінансування участі вчених і фахівців держав - учасниць СНД у науково-дослідних роботах у рамках багатобічних науково-дослідницьких програм і проектів здійснюється, як правило, відповідною Стороною за рахунок власних коштів, за винятком робіт, проведених у рамках офіційно затверджених міждержавних програм, міжнародних наукових організацій і міжнародних наукових центрів, для підтримки яких можуть цільовим способом створюватися об'єднані матеріально-фінансові фонди.
2. З розвитком інтеграційних процесів у цілому, а також формуванням загального науково-технологічного простору, Сторони на підставі пропозицій МК НТР розглянуть питання про створення за рахунок часткових внесків Міждержавного фонду науково-технічного співробітництва.
Стаття 8
1. Для забезпечення реалізації цієї Угоди Сторони почнуть скоординовані заходи для підготовки відповідних національних нормативно-правових актів.
2. Участь у реалізації даної Угоди в цілому, так само як і участь у вирішенні конкретних завдань у різних напрямах створення загального науково-технологічного простору, а також у програмах і проектах багатостороннього співробітництва, здійснюється на взаємовигідній і добровільній основі.
3. Сторони будуть утримуватися від дій, що суперечать положенням цієї Угоди і перешкоджають реалізації поставлених у ній цілей, а також завдають збитків іншим державам - учасницям даної Угоди.
4. Сторони зберігають за собою право самостійного і незалежного визначення форм і умов науково-технологічних відносин з державами, що не беруть участі у цій Угоді.
Стаття 9
У цю Угоду можуть бути внесені зміни і доповнення за взаємною згодою Сторін.

................
Перейти до повного тексту