- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Лист
ФОНД ДЕРЖАВНОГО МАЙНА УКРАЇНИ
Л И С Т
N 10-36-10719 від 23.10.98 м.Київ |
Регіональним відділенням
та представництвам ФДМУ,
структурним підрозділам
центрального апарату ФДМУ
Роз'яснення деяких положень Методики оцінки вартості майна під час приватизації, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 22.07.98 N 1114
Відповідно до Методики оцінки вартості майна під час приватизації, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 22.07.98
N 1114, із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 11.08.98
N 1252 (надалі - Методика), Фонд державного майна України дає такі роз'яснення.
До пункту 7.
Для списання не придатних до експлуатації, повністю зношених основних засобів підприємства, майно якого приватизується, за рішенням керівника цього підприємства утворюється комісія, яка складає відповідні акти: акт на списання автотранспортних засобів (форма N ОС-4) складається у разі списання автотранспортних засобів; акт на списання основних засобів (форма N ОС-3) - у разі списання інших об'єктів основних засобів.
Форми актів затверджено наказом Міністерства статистики України від 29.12.95
N 352 "Про затвердження типових форм первинного обліку".
У цих актах зазначаються затрати, що виникли у зв'язку з ліквідацією об'єкта, та вартість матеріалів, які повинні бути оприбутковані, а також наводиться розрахунок результатів ліквідації основного засобу.
У разі складання акта на списання автотранспортних засобів у акті додатково зазначається пробіг автомобіля, а при списанні основних засобів, що ліквідуються у зв'язку з аварією, до акта додається копія акта про аварію.
Акт на списання складається в трьох примірниках і затверджується керівником підприємства. Один примірник акта залишається у матеріально відповідальної особи і є підставою для передачі на склад товарно-матеріальних цінностей, отриманих у результаті ліквідації об'єкта. Другий та третій примірники акта з іншими матеріалами інвентаризації подаються відповідно до державного органу приватизації та бухгалтерії підприємства і є підставою для відображення результатів інвентаризації в бухгалтерському обліку в тому місяці, в якому закінчена інвентаризація. В окремих випадках у разі наявності значного обсягу робіт щодо списання основних засобів відображення результатів списання в бухгалтерському обліку підприємства можливе в наступному звітному періоді, але не пізніше дати реєстрації господарського товариства (договору купівлі-продажу).
У разі наявності на підприємстві об'єктів основних засобів, які згідно з даними бухгалтерського обліку не мають балансової (залишкової) вартості, але придатні до експлуатації, інвентаризаційна група, що створюється за рішенням голови інвентаризаційної комісії, до складу якої обов'язково входять представники підприємства, що здійснюють нагляд за безпекою та охороною праці, включає ці об'єкти до окремого інвентарного опису та визначає їх оціночну вартість, враховуючи їх фактичний фізичний стан або результати експертної оцінки їх ринкової вартості. Оціночна вартість основного засобу визначається або на підставі аналізу ціни продажу об'єктів, аналогічних оцінюваному об'єкту, або на підставі визначення коефіцієнта придатності об'єкта до експлуатації як відповідної частки його первісної (відновної) вартості. У першому випадку інформація про ринкову ціну об'єктів, що визначається, повинна бути документально підтверджена.
За результатами визначення оціночної вартості зазначених основних засобів членами інвентаризаційної групи складається акт оцінки повністю зношених основних засобів, придатних до експлуатації, який затверджується головою інвентаризаційної комісії. Форма заповнення акта зазначена в додатку 1 до цього інструктивного листа. У разі визначення оціночної вартості основних засобів шляхом експертної оцінки до акта додаються документи, що підтверджують розмір визначеної вартості зазначених об'єктів.
Зазначена оціночна вартість є балансовою (залишковою) вартістю основного засобу з урахуванням індексації, що здійснювалася станом на 01.04.96. Дані цього показника заносяться до граф 6 та 12 відомості розрахунку балансової (залишкової) вартості повністю зношених основних засобів. На підставі цієї вартості розраховуються показники, що містяться в графах 10, 11,13 зазначеної відомості. Первісна (відновна) вартість основного засобу, що не має балансової (залишкової) вартості та підлягає дооцінці, при цьому не змінюється: коригування відбувається за рахунок фактично нарахованої за даними бухгалтерського обліку суми зносу. Значення граф 4 та 5 мають відповідати значенням в графах 8 та 9 відомості розрахунку балансової (залишкової) вартості повністю зношених основних засобів. У статутному фонді господарського товариства, яке створюється на базі майна підприємства, що приватизується, враховується нова балансова (залишкова) вартість основних засобів без урахування індексації станом на 01.04.96.
До пункту 15.
Відповідно до п.11 Інструкції з бухгалтерського обліку балансової вартості груп основних фондів, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 24.07.97
N 159, по основних засобах, що не підлягають амортизації (крім продуктивної худоби), у тому числі по основних невиробничих засобах, знос відображається в сумі амортизації за нормами для відповідної групи основних засобів, без застосування норм прискореної амортизації виходячи з первісної (відновної) вартості таких основних засобів і враховуючи подальші зміни первісної (відновної) вартості внаслідок здійснення робіт з їх поліпшення.
Відновна вартість основних засобів, що були введені в дію за період з 01.01.95 до 01.01.97, визначається з урахуванням коефіцієнтів індексації, зазначених у додатку 2 до цього інструктивного листа, залежно від виду та терміну освоєння капітальних вкладень або дати придбання таких основних засобів. За результатами розрахунку складається відомість розрахунку відновної вартості основних засобів, що введені в дію за період з 01.01.95 до 01.01.97, без урахування індексації станом на 01.04.96. Дані графи 8 додатка 3 до цього інструктивного листа переносяться в графу 11 відомості розрахунку відновної вартості основних засобів за формою, зазначеною в додатку 6 до Методики оцінки вартості майна під час приватизації.
До пункту 29.
Під час складання актів оцінки майна орендних підприємств, дата оцінки яких призначена до 01.01.99 включно, для визначення вартості оборотних засобів, зданих в оренду орендним підприємством, договір оренди з яким був укладений до набрання чинності Законом України від 14.03.95
N 98 "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про оренду майна державних підприємств та організацій", застосовуються коефіцієнти індексації вартості оборотних засобів залежно від дати укладання договору оренди, затверджені ФДМУ станом на 01.01.98, без урахування індексу інфляції.
Під час складання актів оцінки майна орендних підприємств, дата оцінки яких призначена після 01.01.99, для визначення вартості оборотних засобів, зданих в оренду орендним підприємством, коефіцієнти індексації вартості оборотних засобів залежно від дати укладання договору оренди, затверджені ФДМУ станом на 01.01.98, збільшуються на індекс інфляції 1998 р., визначений Держкомстатом.
До пункту 41.
Початкова ціна індивідуально визначеного майна (основних засобів), яке не має балансової (залишкової) вартості, визначається в розмірі 30 відсотків його первісної (відновної) вартості без урахування індексації основних фондів станом на 01.04.96.
У разі визначення початкової ціни цілісного майнового комплексу об'єкта, до складу якого входять деякі основні засоби, що не мають балансової (залишкової) вартості, обов'язково здійснюється оцінка зазначених основних засобів у порядку, визначеному четвертим абзацом пункту 7 Методики.
Приклади розрахунку балансової (залишкової) вартості основних засобів та оформлення результатів розрахунку наведені в додатках 4-7 до цього інструктивного листа.
Приклад 1
Основний засіб - адміністративна будівля;
дата оцінки - 01.09.98;
дата введення в дію - 09.89;
первісна вартість без урахування індексацій - 679 грн.;
термін виконання капітального ремонту - три місяці;
дата введення поліпшень, що виникли внаслідок здійснення капітального ремонту, - 09.96;
розмір витрат, пов'язаних з капітальним ремонтом, які збільшили первісну вартість основного засобу, - 117,5 тис. грн.
Приклад 2
Основний засіб - підігрівач мастила;
дата оцінки - 01.09.98;
дата введення в дію - 12.65;
первісна вартість без урахування індексацій - 3 грн.
В.о. Голови Фонду | О.Бондар |
Додаток 1
до інструктивного листа ФДМУ
від 23.10.98 р. N 10-36-10719
ЗАТВЕРДЖУЮ
М.П. голова інвентаризаційної комісії
______________ ____________________
(підпис) (ініціали, прізвище)
"___"_________________ 199_ р.
Акт
оцінки повністю зношених основних засобів, придатних до експлуатації
#################
#################
(код за ЗКПО)
__________________________________________________________________
(повна назва підприємства (організації) та його (її)
місцезнаходження)
Інвентаризаційна група, створена згідно з наказом (розпорядженням)
голови інвентаризаційної комісії від "___" __________ 199_ р.
N________, у складі голови________________________________________
(прізвище, ім'я та по батькові, посада, місце роботи)
і членів: ________________________________________________________
(прізвище, ім'я та по батькові, посада, місце роботи)
зробила огляд повністю зношених основних засобів
__________________________________________________________________
(повна назва підприємства)
станом на "___"__________199 р. і з урахуванням вимог Методики
оцінки вартості майна під час приватизації встановила:
#############################################################################
N |Найменування|Інвентарний|Дата введення |Відновна |Коефіцієнт |Оціночна
п/п|об'єктів | номер |в експлуатацію,|вартість,|придатності,|вартість,
|основних | |місяць, рік |тис.грн. |відсотків |тис.грн.
|засобів | | | | |
###+############+###########+###############+#########+############+#########
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7
#############################################################################
Додаток: _________________________________________________________
(перелік документів, що додаються)
Голова інвентаризаційної групи ____________ ____________________
(підпис) (ініціали, прізвище)
Члени інвентаризаційної групи: ____________ ____________________
(підпис) (ініціали, прізвище)
____________ ____________________
(підпис) (ініціали, прізвище)
"___"_______________ 199_ р.
Додаток 2
до інструктивного листа ФДМУ
від 23.10.98 р. N 10-36-10719
Коефіцієнти індексації вартості основних засобів, введених у дію з 01.01.95 до 01.01.97
##################################################################
Періоди освоєння| Індекси (разів)
капітальних |
основних |
фондів |
|#################################################
|для будівель,| для машин, | для інших видів
| споруд та | обладнання та | основних
|передавальних| транспортних | фондів
| пристроїв | засобів |
################+#############+##################+################
До 1991 р. | 25050 | 14036 | 22353
################+#############+##################+################
У 1991 р. | 11386 | 5660 | 8598
################+#############+##################+################
У 1992 р.: | | |
################+#############+##################+################
I квартал | 986 | 571 | 679
################+#############+##################+################
II квартал | 708 | 445 | 447
################+#############+##################+################
III квартал | 385 | 333 | 363
################+#############+##################+################
IV квартал | 200 | 175 | 204
################+#############+##################+################
У 1993 р.: | | |
################+#############+##################+################
I квартал | 83 | 65 | 64
################+#############+##################+################
II квартал | 39 | 21 | 18
################+#############+##################+################
III квартал | 10 | 6,6 | 5,9
################+#############+##################+################
IV квартал | 2,6 | 2,3 | 1,9
################+#############+##################+################
У 1994 р.: | | |
################+#############+##################+################
I квартал | 1,4 | 1,5 | 1,2
################+#############+##################+################
................Перейти до повного тексту