- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
ФОНД ДЕРЖАВНОГО МАЙНА УКРАЇНИ
Н А К А З
18.04.2003 N 670
Про результати перевірки виконання умов договорів купівлі-продажу
На виконання вимог чинного законодавства України щодо здійснення державними органами приватизації контролю за виконанням умов договорів купівлі-продажу державного майна та наказу Фонду державного майна України від 30 жовтня 1997 р. N 1160 "Про організацію виконання постанови Кабінету Міністрів України від 12 вересня 1997 р. N 1012" у I кварталі 2003 р. Фондом та його регіональними відділеннями перевірено стан виконання покупцями державного майна умов укладених договорів.
Проконтрольовано виконання умов 1559 договорів (29,1 відсотка всіх договорів, які підлягають контролю протягом поточного року). Перевірками виявлено 185 договорів (11,9 відсотка від кількості перевірених), умови яких не виконуються належним чином. Продовжувалася робота щодо застосування штрафних санкцій до покупців об'єктів приватизації за порушення ними умов договорів купівлі-продажу, розірвання цих договорів та повернення об'єктів приватизації у державну власність. Станом на 01.04.2003 у власність держави повернено 93 об'єкти, робота з розірвання ще 157 договорів купівлі-продажу та повернення проданих за цими договорами об'єктів у державну власність триває.
Обсяг коштів, унесених у підприємства України на виконання умов договорів купівлі-продажу (починаючи з 1995 р.), становить 3314,5 млн. грн., 487,3 млн. дол. США, 2,5 млн. нім. марок та 4,7 млн. євро (у перерахунку на національну валюту загальний обсяг унесених коштів становить 4913,5 млн. грн.), що перевищує обсяг, передбачений на цей період умовами договорів.
Усі регіональні відділення Фонду забезпечили виконання вимог організаційно-розпорядчих документів Фонду щодо обсягів охоплення укладених договорів перевірками та термінів надання своїх звітів до Фонду.
Ураховуючи викладене,
НАКАЗУЮ:
1. Звіт про результати контролю за виконанням умов договорів купівлі-продажу об'єктів приватизації, здійсненого у I кварталі 2003 р., затвердити (додається).
2. Регіональним відділенням Фонду продовжити роботу з контролю за виконанням покупцями об'єктів приватизації умов договорів купівлі-продажу та застосування необхідних заходів до покупців об'єктів приватизації у випадках порушення ними договірних умов.
3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Голови Фонду Парфененка Д.М.
Голова Фонду М.Чечетов
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Фонду державного майна
України
18.04.2003 N 670
ЗВІТ
про результати контролю за виконанням умов договорів купівлі-продажу здійсненого в I кварталі 2003 р.
(Витяг)
Згідно з вимогами статей
7 та
27 Закону України
"Про приватизацію державного майна" щодо контролю державними органами приватизації за виконанням умов договорів купівлі-продажу державного майна (далі - договорів), постанови Кабінету Міністрів України від 12.09.97
N 1012 "Про порядок контролю за діяльністю підприємств, приватизація яких здійснюється за погодженням з Кабінетом Міністрів України" та згідно з наказом Фонду державного майна України (далі - Фонд) від 19.08.98
N 1649 у I кварталі 2003 р. проведено перевірку стану виконання покупцями об'єктів приватизації умов укладених договорів. Здійснений контроль показав таке.
На обліку державних органів приватизації знаходиться 8478 договорів. З них:
договорів купівлі-продажу пакетів акцій акціонерних товариств - 1062;
договорів купівлі-продажу цілісних майнових комплексів (переважно об'єктів малої приватизації) - 4971;
договорів купівлі-продажу об'єктів незавершеного будівництва - 2445.
Із загальної кількості зазначених договорів державними органами приватизації зараз контролюється виконання умов 5354 договорів (решта 3124 договори - це договори купівлі-продажу, умови яких уже виконані, унаслідок чого ці договори знято з контролю).
Протягом I кварталу перевірено стан виконання умов за 1559 договорами, що становить 29,1 відсотка договорів, які знаходяться на контролі. Практично всі регіональні відділення забезпечили охоплення перевірками необхідної кількості договорів, як цього вимагають відповідні документи Фонду. Порушення тих чи інших умов договорів протягом кварталу виявлено за 185 договорами, що становить 11,9 відсотка загальної кількості перевірених.
Згідно з інформаціями регіональних відділень у процесі перевірок ними здійснено весь необхідний комплекс заходів, передбачений нормативно-правовими актами, наказом Фонду від 19.08.98
N 1649, іншими документами. Продовжувалася робота щодо досудового врегулювання проблемних питань та стягнення з покупців штрафів і пені за порушення умов договорів з метою спонукання їх до виправлення ситуації та у необхідних випадках - щодо розірвання договорів та повернення об'єктів приватизації у державну власність.
Результати перевірок, здійснених протягом I кварталу поточного року, дали змогу підвести підсумки стану виконання інвестиційних та інших зобов'язань покупців, які мають грошовий вираз (далі - інвестиційні зобов'язання), за період з 1995 до 2002 р. За цей період у підприємства України згідно з договорами було передбачено внести 2956,6 млн. грн., 477,8 млн. дол. США, 3,9 млн. нім. марок, 4,7 млн. євро. Фактичні надходження становлять 3314,5 млн. грн., 487,3 млн. дол. США, 2,5 млн. нім. марок та 4,7 млн. євро (у перерахунку на національну валюту загальний обсяг унесених коштів становить 4913,5 млн. грн.), що перевищує обсяг, передбачений на цей період умовами договорів.
Дані щодо виявлених протягом I кварталу порушень умов договорів характеризуються такими цифрами.
Найбільше випадків недотримання покупцями взятих зобов'язань виявлено в частині порядку розрахунків за придбані об'єкти приватизації. У I кварталі 2003 р. це порушення було встановлено за 71 договором (4,6 відсотка перевірених договорів).
Порушення покупцями умов сплати за придбані об'єкти приватизації зафіксовано 22 регіональними відділеннями. Найбільше таких випадків встановлено регіональними відділеннями Фонду по Запорізькій, Луганській областях (по 10 у кожній), Вінницькій (7) та Харківській (5) областях.
Недотримання порядку державної реєстрації нової форми власності на придбані покупцями об'єкти державної власності виявлено загалом за 27 угодами (2,0 відсотка перевірених договорів). Недисциплінованість покупців у цій частині виявлена регіональними відділеннями по Харківській (по 12 договорах), Полтавській (10), Сумській та Чернігівській (по 2 договорах кожним) областях.
Факти невиконання зобов'язань щодо збереження профілю діяльності приватизованих об'єктів протягом року виявлено за 2 договорами (0,13 відсотка перевірених договорів), їх порушення допущено товариством з обмеженою відповідальністю "Пролісок" - покупцем магазину N 4 "Продовольчі товари" (м. Лебедин Сумської області) та в цілісному майновому комплексі "Ластівка" (м. Севастополь).
Недотримання умов щодо збереження обсягів виробництва продукції (послуг) протягом кварталу виявлено за 2 договорами (0,13 відсотка перевірених договорів). Це має місце в акціонерних товариствах "Дніпропетровський завод металевих конструкцій ім. Бабушкіна" та "Донецький завод хімічних реактивів".
Зобов'язання покупців щодо збереження кількості робочих місць та створення нових робочих місць на сьогодні містять відповідно 679 договорів (12,7 відсотка загальної кількості договорів) та 231 договір (4,3 відсотка). Протягом кварталу стан виконання цих зобов'язань було проконтрольовано відповідно за 168 та 62 договорами. Випадків невиконання зазначених зобов'язань у I кварталі 2003 р, не виявлено.
Умовами згаданих 62 договорів було передбачено створення 576 робочих місць. Фактично на підприємствах, яких стосуються ці договори, було створено 760 робочих місць, наприклад:
покупцем цілісного майнового комплексу державного підприємства "Ютон" (м. Дніпропетровськ) створено 47 нових робочих місць;
покупцем будівлі пилорами шахти "Заперевальна-1" (м. Донецьк) замість передбаченого договором купівлі-продажу створення 7 робочих місць фактично створено 14 робочих місць;
покупцем державного комунального підприємства "Прогрес" (Кіровоградська область) при умові договору купівлі-продажу щодо збереження 55 робочих місць на об'єкті приватизації створено додатково 104 робочих місця;
покупцем пакета акцій ВАТ "Готельний комплекс "Ялта-Інтурист", окрім передбаченого договором купівлі-продажу збереження кількості робочих місць та збільшення їх на 100 одиниць, додатково створено ще 18.
Крім того, органи приватизації виявили також приклади створення нових робочих місць на підприємствах, де договорами купівлі-продажу такі зобов'язання покупців передбачені не були. За I квартал таких договорів купівлі-продажу виявлено 52. На цих підприємствах зафіксовано 4376 додатково створених робочих місць. Найбільш яскравими прикладами, де додатково були створені робочі місця, є такі ВАТ:
"Маріупольський металургійний комбінат ім. Ілліча" - 2200;
"Прикарпаттяобленерго" - 812;
"Одесаобленерго" - 717.
У розрізі окремих груп договорів з числа перерахованих вище стан виконання їх умов (накопичувальним підсумком) є таким.
Серед перелічених груп договорів купівлі-продажу різних об'єктів приватизації найбільша кількість порушень умов стосується договорів купівлі-продажу об'єктів незавершеного будівництва. На сьогодні невиконання їх умов органами приватизації виявлено по 319 договорах (13,0 відсотка загальної кількості договорів цієї групи). У повному обсязі виконано умови за 430 договорами (17,6 відсотка). Ці договори знято з контролю. Умови 1610 договорів (65,8 відсотка), кінцеві терміни виконання яких не настали, виконуються без порушень. Неналежне виконання умов (тобто виконання умов з порушенням договірних термінів) має місце по 86 договорах (3,5 відсотка).
Найбільша кількість договорів - 4971 - стосуються купівлі-продажу цілісних майнових комплексів (переважно - об'єктів малої приватизації). З них на сьогодні умови у повному обсязі виконано по 1966 договорах (39,5 відсотка загальної кількості цих договорів). Належним чином виконуються умови за 2760 договорами (55,5 відсотка), кінцеві терміни виконання яких ще не настали. Невиконання умов виявлено по 138 договорах (2,8 відсотка). Неналежне виконання умов має місце по 107 договорах (2,2 відсотка).
Стан виконання умов договорів купівлі-продажу пакетів акцій на сьогодні є таким. На обліку органів приватизації перебуває 1062 договори купівлі-продажу пакетів акцій акціонерних товариств. За результатами здійсненої перевірки повне і своєчасне виконання умов відмічено по 737 договорах (69,4 відсотка їх загальної кількості). По 229 договорах (21,6 відсотка), кінцеві терміни виконання яких не настали, умови виконуються належним чином. Неналежне виконання умов допущене покупцями по 10 договорах (1,0 відсоток). Невиконання тих чи інших умов зафіксовано по 86 договорах (8,1 відсотка).
Серед вищезазначеної кількості договорів купівлі-продажу пакетів акцій 258 стосуються підприємств, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави. Стан виконання їх умов: умови виконано по 153 договорах (59,3 відсотка загальної кількості цих договорів); по 92 договорах (35,7 відсотка) кінцеві терміни внесення інвестицій не настали; по 4 договорах (1,6 відсотка) виявлено виконання умов з простроченням договірних термінів; по 9 договорах (3,5 відсотка) зафіксовано невиконання умов.
У процесі перевірок особлива увага приділяється питанням реалізації покупцями об'єктів приватизації взятих інвестиційних зобов'язань.
Такі зобов'язання містять 1219 договорів купівлі-продажу пакетів акцій (у тому числі стратегічно важливих підприємств - 203), 378 договорів купівлі-продажу об'єктів малої приватизації і 48 об'єктів незавершеного будівництва.
Загалом зазначеними договорами передбачено залучення на підприємства протягом 1995 - 2008 рр. інвестицій та інших коштів на загальну суму 4951,68 млн. грн., 824,6 млн. дол. США, 3,87 млн. нім. марок і 19,3 млн. євро. Дані щодо фактичних загальних надходжень наведено на початку цього звіту. За окремими групами договорів з числа зазначених ці цифри розподіляються так.
З укладених договорів купівлі-продажу практично 96 відсотків усіх інвестицій припадає на договори купівлі-продажу пакетів акцій акціонерних товариств.
Цими договорами передбачено надходження до акціонерних товариств у період з 1995 до 2008 р. коштів на суму 4618,8 млн. грн., 799,46 млн. дол. США, 3,9 млн. нім. марок та 19,3 млн. євро (див. додаток). У тому числі на стратегічно важливі підприємства ці надходження протягом 1995 - 2007 рр. мають становити 3896,8 млн. грн., 690,9 млн. дол. США та 19,3 млн. євро. Фактично за період з 1995 р. до цього часу їх надійшло:
за всіма договорами купівлі-продажу пакетів акцій на суму 3224,3 млн. грн., 484,9 млн. дол. США, 2,5 млн. нім. марок та 4,7 млн. євро;
у тому числі за договорами купівлі-продажу пакетів акцій стратегічно важливих підприємств на суму 2636,3 млн. грн., 387,3 млн. дол. США та 4,7 млн. євро.
Договорами купівлі-продажу об'єктів незавершеного будівництва передбачено виконання їх покупцями інвестиційних зобов'язань на загальну суму 221,7 млн. грн. та 23,0 млн. дол. США За даними здійснюваного контролю вже внесено 15,2 млн. грн. і 1,0 млн. дол. США.
За договорами купівлі-продажу об'єктів малої приватизації аналогічними зобов'язаннями покупців передбачено виконання заходів на загальну суму 111,2 млн. грн. і 2,1 млн. дол. США. Фактично за вищевказаний період надійшло 75,0 млн. грн. і 1,4 млн. дол. США.
У цілому динаміка надходжень інвестицій за роками (у перерахунку на національну валюту) є такою. Якщо в 1995 р. на підприємства надійшло інвестицій на суму 12,6 млн. грн., то відповідно в наступні роки, млн. грн.: 1996 р. - 180,7, 1997 р. - 323,9, 1998 р. - 468,3, 1999 р. - 763,1, 2000 р. - 833,1, 2001 р. - 1051,0, 2002 р. - 1230,9.
Найбільшу заінтересованість інвесторів викликають підприємства галузей машинобудування та чорної металургії. Сюди згідно з укладеними договорами внесено: у підприємства машинобудування - 918,3 млн. грн., підприємства чорної та кольорової металургії - 2567,0 млн. грн. Головними напрямами інвестування є технічне переозброєння та реконструкція виробництв, поповнення обігових коштів підприємств, погашення їх кредиторської заборгованості.
Невиконання покупцями зобов'язань щодо внесення інвестицій, виявлене перевірками в різні роки, має місце за 66 договорами купівлі-продажу пакетів акцій, 19 - об'єктів малої приватизації та 5 - об'єктів незавершеного будівництва (що загалом становить менш як 1 відсоток всієї кількості договорів, які знаходяться на обліку). За цими договорами загальне недовнесення, накопичене з 1995 р., в перерахунку на національну валюту становить 210 млн. грн., або 4 відсотки від обсягу вже внесених інвестицій). Проте у зв'язку з випередженням термінів внесення інвестицій за іншими договорами та перевищенням їх обсягів порівняно з договірними загальний обсяг вже внесених інвестицій за всіма укладеними договорами купівлі-продажу має позитивний баланс.
Що ж до зазначених договорів, за якими встановлено недовнесення інвестицій, то після вичерпання всіх можливостей досудового врегулювання проблем у напрямі спонукання покупців до безумовного виконання взятих зобов'язань здійснюється претензійно-позовна робота щодо їх розірвання.
У результаті проведеної роботи державі вже повернено 93 об'єкти. По 157 договорах продовжуються заходи щодо їх розірвання та повернення об'єктів у державну власність (з них 69 договорів уже розірвано, здійснюються заходи щодо повернення об'єктів державі). Стосовно повернених у державну власність об'єктів органами приватизації приймаються необхідні рішення. Повторно продано 25 пакетів акцій, 4 цілісні майнові комплекси і 9 об'єктів незавершеного будівництва. Загальна сума, одержана від повторного продажу цих об'єктів, становить 51,7 млн. грн. проти 17 млн. грн. під час першого продажу цих об'єктів.
На виконання пункту 7 наказу Фонду від 11.03.2003 N 390 щодо надання у цьому звіті окремим розділом прикладів позитивних результатів приватизації, розкриття проблемних питань та пропозицій щодо шляхів їх подолання наводимо таку інформацію.
Приклади позитивних наслідків реалізації покупцями об'єктів приватизації умов договорів купівлі-продажу виявляються практично щокварталу і наводяться у кожному звіті. За результатами роботи, проведеної у I кварталі поточного року, можна навести такі приклади.
Покупець незавершеного будівництва корпусу N 7 ВАТ "Завод апаратури зв'язку "Іскра" (Волинська область) - українсько-польське спільне підприємство "Модерн-Експо" - за рахунок інвестиційних коштів на суму 6,8 млн. грн., унесених ним протягом 2001 - 2002 рр., увів цей корпус в експлуатацію як виробничо-складські приміщення з випуску торгового обладнання та покриття порошковими фарбами. Протягом 2002 р. підприємство працювало прибутково, обсяги виробництва порівняно з 2001 р. збільшено на 4,6 млн. грн. Заробітна плата зросла порівняно з 2001 р. на 37,9 відсотка.
У ВАТ "Дніпропетровський завод з ремонту та будівництва пасажирських вагонів", покупцем пакета акцій якого є компанія "Перший Євро Альянс Лімітед", у період 1999 - 2002 рр. за рахунок унесених інвестицій придбано сучасне обладнання на суму 2,9 млн. грн. Збільшено обсяги виробництва з 148 тис. грн. у 2001 р. до 212,5 млн. грн. у 2003 р., або в 1,44 раза. Створено додаткових 53 робочих місця. Заробітна плата в 2002 р. зросла на 26 відсотків.
У Кіровоградській області на комунальному підприємстві "Прогрес" його покупцем - ЗАТ "Хімрезерв" - збільшені в 2002 р. обсяги виробництва та реалізації продукції порівняно з 2001 р. в 1,3 раза. Створено додатково 104 робочих місця. Розширені виробничі площі та проведено ремонт виробничих приміщень. Проведено технічне переоснащення виробництва. Товариство з обмеженою відповідальністю "Поліграф-Сервіс" (покупець комунального підприємства "Поліграфтехпром") внесло інвестиції на суму 325,6 тис. грн., провело капітальний ремонт виробничих приміщень, створило додатково 13 робочих місць.
У ВАТ "Золотоношам'ясо" (Черкаська область) покупець його пакета акцій - ТОВ "Агромітекспорт" - на технічне переозброєння виробництва внесло 875,7 тис. грн. (встановлено нове технологічне обладнання, здійснено реконструкцію цехів). Протягом 2001 - 2002 рр. обсяги виробництва продукції (м'ясо та м'ясопродукти, ковбасні вироби) збільшено на 5,2 відсотка, створено додатково 12 робочих місць, ліквідовано заборгованість з виплати заробітної плати, перед бюджетом та Пенсійним фондом, середня заробітна плата працівників у 2002 р. становила 380 грн., яка сплачувалася вчасно. З 2001 р. підприємство стало прибутковим, покриті збитки минулих років. У 2002 р. прибуток становив 187 тис. грн. За рахунок прибутку товариство придбало та утримує об'єкти соціально-культурного призначення - клуб та базу відпочинку.
Покупець пакета акцій ВАТ "Чернівецька меблева фабрика" -ТОВ "Діва" - запровадив на підприємстві виробництво нового виду продукції - художніх пристроїв (підрамників). Чисельність працівників збільшено на 11 осіб. Унесено кошти для погашення заборгованості перед бюджетом та з виплати заробітної плати на суму 34,1 тис. грн., заборгованості з відшкодування пільгових пенсій на суму 8,9 тис. грн., а також на поповнення оборотних коштів на суму 63,3 тис. грн.
У ВАТ "Ялта-Інтурист" покупець пакета акцій - ТОВ "Туристична фірма "САМ" - погасив прострочену кредиторську заборгованість на суму 6,6 млн. грн., на підприємстві прибуток збільшився на 17247,9 тис. грн., кількість робочих місць збільшилася на 118 одиниць.
Компанія "Джеміні груп інк" - покупець пакета акцій ВАТ "Криммолоко" (м. Сімферополь) - поповнила оборотні кошти підприємства на суму 800 тис. грн., внесла інвестиції на суму 2,4 млн. грн., збільшила кількість робочих місць на 35 одиниць.
Існують проблемні питання щодо нормативно-правового врегулювання роботи, спрямованої на забезпечення повної реалізації умов продажу державного майна. Нерозв'язання цих питань знижує ефективність роботи органів приватизації. Практично ще з 1998 р. Фонд за поданням Управління реалізації та контролю за виконанням договірних умов декілька разів у складі різних законопроектів: щодо внесення змін до Закону України "Про приватизацію державного майна", проекті Державної програми приватизації на 2000 - 2002 роки та проектах змін і доповнень до неї - обстоював необхідність повного внормування питань щодо відповідальності покупців за неналежне виконання зобов'язань. На сьогодні норми відповідальності покупців визначені лише за порушення таких характерних умов продажу об'єктів державної власності:
................Перейти до повного тексту