- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
ФОНД ДЕРЖАВНОГО МАЙНА УКРАЇНИ
Н А К А З
20.10.2003 N 1846
Про результати перевірки виконання умов договорів купівлі-продажу
На виконання вимог чинного законодавства України щодо здійснення державними органами приватизації контролю за виконанням умов договорів купівлі-продажу державного майна та наказу Фонду державного майна України від 30 жовтня 1997 р. N 1160 "Про організацію виконання постанови Кабінету Міністрів України від 12 вересня 1997 року N 1012" у третьому кварталі 2003 р. Фондом та його регіональними відділеннями перевірено стан виконання покупцями державного майна умов укладених договорів.
Проконтрольовано виконання умов 1476 договорів (28 відсотків всіх договорів, які підлягають контролю протягом поточного року). Перевірками виявлено 196 договорів (13,3 відсотка від кількості перевірених), умови яких не виконуються належним чином. Продовжувалася робота щодо застосування штрафних санкцій до покупців об'єктів приватизації за порушення ними умов договорів купівлі-продажу, розірвання цих договорів та повернення об'єктів приватизації у державну власність. Станом на 01.10.2003 державі повернено 108 об'єктів, робота з розірвання ще 171 договору купівлі-продажу та повернення проданих за цими договорами об'єктів у державну власність триває.
Обсяг коштів, внесених у підприємства України на виконання умов договорів купівлі-продажу (починаючи з 1995 р.), становить 3561,3 млн. грн., 499,3 млн. дол. США, 2,5 млн. нім. марок та 10,8 млн. євро (у перерахунку на національну грошову одиницю загальний обсяг внесених коштів становить 5103,1 млн. грн.), що перевищує обсяг, передбачений на цей період умовами договорів.
Регіональні відділення Фонду забезпечили виконання вимог організаційно-розпорядчих документів Фонду щодо обсягів охоплення укладених договорів перевірками та термінів надання своїх звітів до Фонду.
Ураховуючи вищевикладене,
НАКАЗУЮ:
1. Звіт про результати контролю за виконанням умов договорів купівлі-продажу об'єктів приватизації, здійсненого у третьому кварталі 2003 р., затвердити (додається).
2. Регіональним відділенням Фонду державного майна України:
продовжити роботу з контролю за виконанням покупцями об'єктів приватизації умов договорів купівлі-продажу та застосовувати передбачені чинним законодавством заходи до покупців об'єктів приватизації у випадках порушення ними договірних умов;
забезпечити підготовку і подання до Фонду державного майна України інформації про результати перевірок відповідно до вимог організаційно-розпорядчих документів Фонду державного майна України;
працівникам регіональних відділень взяти участь у черговому семінарі, що проводитиметься Фондом державного майна України у листопаді з питань контролю за виконанням умов договорів купівлі-продажу, і надати попередньо (до 10.11.2003) Департаменту реалізації та контролю за виконанням умов договорів купівлі-продажу (Нікітін Ю.В.) свої пропозиції з питань, які, з їх погляду, необхідно висвітлити на зазначеному семінарі;
враховуючи необхідність вирішення проблеми, що все частіше має місце у практиці контролю за виконанням умов договорів купівлі-продажу стосовно підприємств, які визнаються банкрутами в результаті неефективного господарювання нових власників, повідомити Фонд про існуючу у регіональних відділень практику роботи з такими підприємствами.
3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Голови Фонду Парфененка Д.М.
Голова Фонду М.Чечетов
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Фонду
державного майна України
20.10.2003 N 1846
ЗВІТ
про результати контролю за виконанням умов договорів купівлі-продажу, здійсненого в III кварталі 2003 р.
(Витяг)
Згідно з вимогами статей
7 та
27 Закону України
"Про приватизацію державного майна" щодо контролю державними органами приватизації за станом виконання умов договорів купівлі-продажу державного майна (далі - договорів), постанови Кабінету Міністрів України від 12.09.97
N 1012 "Про порядок контролю за діяльністю підприємств, приватизація яких здійснюється за погодженням з Кабінетом Міністрів України" та згідно з наказом Фонду державного майна України (далі - Фонд) від 19.08.98
N 1649 у третьому кварталі 2003 р. проведено відповідні перевірки, результати яких свідчать про таке.
На обліку державних органів приватизації знаходиться 9091 договір. З них:
договорів купівлі-продажу пакетів акцій акціонерних товариств - 1113;
договорів купівлі-продажу цілісних майнових комплексів (переважно об'єктів малої приватизації) - 5394;
договорів купівлі-продажу об'єктів незавершеного будівництва (ОНБ) - 2584.
Із загальної кількості зазначених договорів державними органами приватизації зараз контролюється виконання умов за 5263 договорами (решта 3828 договорів - це договори купівлі-продажу, умови яких уже виконані, внаслідок чого ці договори знято з контролю).
Протягом кварталу перевірено стан виконання умов за 1476 договорами, що становить 28 відсотків загальної кількості договорів, які знаходяться на контролі органів приватизації. Практично всі регіональні відділення забезпечили охоплення перевірками необхідної кількості договорів, як цього вимагають відповідні нормативні документи Фонду. Порушення тих чи інших умов договорів (головним чином - прострочення договірних термінів) протягом кварталу виявлено за 196 договорами, що становить 13,3 відсотка загальної кількості перевірених договорів. У кожному випадку виявлення такого порушення до покупців застосовано відповідні санкції, передбачені чинним законодавством та договорами.
Дані щодо виявлених протягом III кварталу порушень умов договорів характеризуються такими цифрами.
Найбільше випадків недотримання покупцями взятих зобов'язань виявлено в частині порядку розрахунків за придбані об'єкти приватизації. Це порушення було встановлено за 85 договорами (5,82 відсотка перевірених договорів).
Порушення покупцями умов сплати за придбані об'єкти зафіксовано 17 регіональними відділеннями. Найбільшу кількість таких випадків виявлено регіональними відділеннями Фонду по Вінницькій (18 договорів), Житомирській (10), Одеській (8), Луганській (8), Херсонській (7) та Закарпатській (7) областях.
Недотримання порядку державної реєстрації нової форми власності на придбані покупцями об'єкти державної власності виявлено загалом за 37 угодами (2,4 відсотка перевірених договорів). Несвоєчасність виконання цієї умови виявлено Чернігівським (11 об'єктів), Сумським (5), Полтавським (5), Дніпропетровським (4), Херсонським (4) та іншими регіональними відділеннями.
Факти невиконання зобов'язань щодо збереження профілю діяльності приватизованих об'єктів протягом III кварталу виявлено за 3 договорами (0,2 відсотка перевірених договорів).
Так, відкрите акціонерне товариство (ВАТ) "Укргермет" (м. Харків) (покупці товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ) "інтермет" та АТ "Цветмет") не здійснює основну діяльність з металургійної переробки брухту кольорових та чорних металів. Унаслідок цього на підприємстві не збережено досягнені на момент приватизації обсяги виробництва. Таке саме порушення допущено закритим акціонерним товариством (ЗАТ) "інвестиційна компанія "Тект" (м. Київ), що є покупцем аптеки N 19. До нього застосовано відповідну санкцію, а саме: нараховано штраф у розмірі 1400 грн. і започатковано роботу з розірвання договору і повернення об'єкта в державну власність.
Недотримання умов щодо збереження обсягів виробництва продукції (послуг) протягом кварталу виявлено за 2 договорами (0,13 відсотка кількості перевірених договорів). Це має місце у вищезгаданому ВАТ "Укргермет" та ВАТ "Смілянський цукровий комбінат" (покупець - ЗАТ "Техінком", м. Сміла).
Зобов'язання покупців щодо збереження кількості робочих місць на сьогодні містять 629 договорів (12,1 відсотка загальної кількості договорів, що знаходяться на контролі). Протягом III кварталу стан виконання цих зобов'язань було проконтрольовано за 149 з них. Невиконання зобов'язань щодо збереження та створення додаткових робочих місць було виявлено за 2 договорами. Це має місце за договором купівлі-продажу ОНБ - тролейбусного депо (Рівненська область) та за договором купівлі-продажу пакета акцій ВАТ "Хустська маслориббаза" (Закарпатська область). За цими договорами регіональними відділеннями Фонду здійснюється робота щодо їх розірвання та повернення придбаних за ними об'єктів у державну власність.
Зобов'язання покупців щодо створення нових робочих місць на сьогодні містять 235 договорів (4,5 відсотка загальної кількості договорів, що знаходяться на контролі). Протягом кварталу стан виконання цих зобов'язань було проконтрольовано за 57 договорами. Випадків невиконання зазначеного зобов'язання в III кварталі 2003 р. не виявлено.
Прикладами створення нових робочих місць унаслідок належного виконання новими власниками взятих зобов'язань (та понад них) є такі:
у ВАТ "Український НДІ кабельної продукції" (Запорізька область) освоєння нових видів продукції дало змогу створити 28 додаткових робочих місць. У цій же області у ВАТ "У НДІ СЕ "Перетворювач" створено 9 нових робочих місць, у ВАТ "Благовіщенське ХПП" - 11 нових робочих місць;
в Автономній Республіці Крим перевірками зафіксовано створення 1145 нових робочих місць (у тому числі 631 - сезонне). Під час виконання умов договорів купівлі-продажу цілісних майнових комплексів - дитячого оздоровчого табору ім. Терлецького (м. Форос) створено 90 робочих місць, їдальні N 40 (м. Алупка) - 20 робочих місць та на інших об'єктах;
в Одеській області у ВАТ "Краб" покупцем МПП "ТОР" створено 12 робочих місць, покупцем пакета акцій ВАТ "Південгідроспецбуд" - ТОВ "Тарту с" створено 34 додаткових робочих місця.
Є також приклади створення нових робочих місць у м. Києві. Тут перевірками, здійсненими в III кварталі, зафіксовано створення 81 нового робочого місця.
У розрізі окремих груп договорів з числа перерахованих вище стан виконання їх умов (накопичувальним підсумком) є таким.
Серед перерахованих груп договорів купівлі-продажу різних об'єктів приватизації найбільша кількість порушень умов фіксується за договорами купівлі-продажу ОНБ. На сьогодні невиконання їх умов органами приватизації виявлено за 302 договорами (11,7 відсотка загальної кількості договорів цієї групи). У повному обсязі виконано умови за 553 договорами (21,4 відсотка). Ці договори знято з контролю. Умови 1607 договорів (62,2 відсотка), терміни дії яких не закінчилися, виконуються без порушень. Неналежне виконання умов (тобто виконання умов з порушенням договірних термінів) має місце за 122 договорами (4,7 відсотка).
Найбільша кількість договорів - 5394 - стосуються купівлі-продажу цілісних майнових комплексів (переважно - об'єктів малої приватизації). З них на сьогодні умови у повному обсязі виконано за 2639 договорами (48,9 відсотка загальної кількості цих договорів).
Належним чином виконуються умови за 2509 договорами (46,5 відсотка), терміни дії яких ще не закінчилися. Невиконання умов виявлено за 151 договором (2,8 відсотка). Неналежне виконання умов має місце за 95 договорами (1,8 відсотка).
Стан виконання умов договорів купівлі-продажу пакетів акцій на сьогодні є таким. На обліку органів приватизації перебуває 1113 договорів купівлі-продажу пакетів акцій акціонерних товариств. За результатами здійснених перевірок повне і своєчасне виконання умов відмічено за 788 договорами (70,8 відсотка їх загальної кількості). За 218 договорами (19,6 відсотка), терміни дії яких не закінчилися, умови виконуються належним чином. Неналежне виконання умов допущено покупцями за 8 договорами (0,7 відсотка). Невиконання тих чи інших умов зафіксовано за 99 договорами (8,9 відсотка).
Серед вищезазначеної кількості договорів купівлі-продажу пакетів акцій 281 стосується підприємств, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави. Стан виконання їх умов: умови виконано за 169 договорами (60,1 відсотка загальної кількості цих договорів); за 92 договорами (3,4 відсотка) кінцеві терміни внесення інвестицій не настали; за 5 договорами (1,8 відсотка) виявлено виконання умов з простроченням договірних термінів; за 15 договорами (5,3 відсотка) зафіксовано невиконання умов.
За договорами, умови яких не виконуються або виконуються неналежним чином, після використання всіх можливостей досудового врегулювання проблем у напрямі спонукання покупців до безумовного виконання взятих зобов'язань органами приватизації здійснюється претензійно-позовна робота щодо їх розірвання та повернення об'єктів у державну власність.
У результаті проведеної роботи державі вже повернено 108 об'єктів. За 171 договором продовжується реалізація заходів щодо їх розірвання та повернення об'єктів у державну власність (з них 68 договорів уже розірвано або визнано недійсними). Стосовно повернених у державну власність об'єктів органами приватизації приймаються необхідні рішення. Із вказаної кількості повернених у державну власність об'єктів уже повторно продано 28 пакетів акцій, 6 цілісних майнових комплексів і 13 ОНБ. Загальна сума, одержана після повторного продажу цих об'єктів, становить 53,5 млн. грн. проти 18,8 млн. грн. при першому.
У процесі перевірок особлива увага приділяється питанням реалізації покупцями об'єктів приватизації взятих інвестиційних зобов'язань та інших зобов'язань, виражених у грошовій формі (далі - інвестиційні зобов'язання, інвестиції).
Такі зобов'язання містять 1198 договорів, у тому числі: 804 договори купівлі-продажу пакетів акцій, 346 договорів купівлі-продажу об'єктів малої приватизації і 48 - ОНБ.
Загалом зазначеними договорами передбачено залучення до підприємств протягом 1995-2008 рр. інвестицій на загальну суму 5006,3 млн. грн., 824,4 млн. дол. США, 3,87 млн. нім. марок і 19,3 млн. євро. Фактично станом на 01.10.2003 (починаючи з 1995 р.) їх надійшло на загальну суму 3561,3 млн. грн., 499,3 млн. дол. США, 2,5 млн. нім. марок та 10,8 млн. євро, що перевищує загальні обсяги інвестицій, передбачені договорами на цю дату (3290,3 млн. грн., 484,5 млн. дол. США, 3,9 млн. нім. марок та 9,8 млн. євро).
За окремими групами договорів ці цифри розподіляються так. Договорами купівлі-продажу пакетів акцій передбачено надходження до акціонерних товариств у період з 1995 до 2008 р. коштів на суму 4659,9 млн. грн., 799,46 млн. дол. США, 3,9 млн. нім. марок та 19,3 млн. євро. У тому числі на стратегічно важливі підприємства ці надходження протягом 1995-2007 рр. мають становити 3919,7 млн. грн., 690,9 млн. дол. США та 19,3 млн. євро. Фактично за період з 1995 р. до цього часу їх надійшло:
................Перейти до повного тексту