- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
ФОНД ДЕРЖАВНОГО МАЙНА УКРАЇНИ
Н А К А З
Про результати контролю за виконанням умов договорів купівлі-продажу
На виконання вимог чинного законодавства України щодо здійснення державними органами приватизації контролю за виконанням умов договорів купівлі-продажу державного майна та наказу ФДМУ від 30 жовтня 1997 р. N 1160 "Про організацію виконання постанови Кабінету Міністрів України від 12 вересня 1997 р. N 1012" у другому кварталі 2002 року перевірено виконання покупцями державного майна умов укладених договорів.
Проконтрольовано виконання умов 1 608 договорів, що становить 27,7 відсотка всіх договорів, які підлягають контролю протягом поточного року. У даному кварталі порушення умов відмічено за найменшою за всі роки контролю кількістю договорів, їх питома вага в загальній кількості перевірених становить 10 відсотків. За допущені порушення договірних умов у другому кварталі покупцями сплачено пені та неустойок на загальну суму 49,5 тис. грн. Продовжувалася робота з розірвання договорів купівлі-продажу за невиконання умов та повернення об'єктів приватизації у державну власність. Станом на 01.07.2002 у власність держави повернено 74 об'єкти, робота з розірвання ще 110 договорів продовжується.
Обсяг коштів, унесених у підприємства України на виконання умов договорів купівлі-продажу (починаючи з 1995 р.), становить 2 698,9 млн грн., 496,5 млн дол, США та 2,5 млн нім. марок (у перерахунку на національну валюту це становить 4 083,4 млн грн.). Регіональні відділення Фонду по Донецькій, Луганській, Рівненській та Чернівецькій областях надали Фонду інформацію про результати перевірок, здійснених протягом другого кварталу 2002 р., зі значним запізненням проти терміну, визначеного наказом Фонду від 12.02.2002 N 269 (до 1 числа місяця, наступного за звітним кварталом).
Враховуючи викладене,
НАКАЗУЮ:
1. Звіт про результати перевірки виконання умов договорів купівлі-продажу об'єктів приватизації, здійсненої у другому кварталі 2002 р., затвердити (додається).
2. Начальникам регіональних відділень Фонду по Донецькій (Лазаренко С. Ж.), Луганській (Касьянов А. В.), Рівненській (Марчевський В. Ф.) та Чернівецькій (Комаровська І. П.) вжити всіх заходів для виконання вимог наказу Фонду від 12.02.2002 N 269 щодо термінів подання своїх звітів до Фонду.
3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Голови Фонду Парфененка Д. М.
В.о. Голови Фонду | М.Чечетов |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Фонду державного майна
України
17.07.2002 N 1273
ЗВІТ
про результати перевірки виконання умов договорів купівлі-продажу, проведеної в II кварталі 2002 р.
На виконання вимог статей
7 та
27 Закону України
"Про приватизацію державного майна" щодо контролю державними органами приватизації умов договорів купівлі-продажу державного майна (далі - договорів), постанови Кабінету Міністрів України від 12.09.97
N 1012 "Про порядок контролю за діяльністю підприємств, приватизація яких здійснюється за погодженням з Кабінетом Міністрів України" та згідно з наказом Фонду державного майна України (далі - Фонд) від 19.08.98
N 1649 у другому кварталі 2002 р. проведено перевірки виконання покупцями державного майна умов укладених договорів. Проведений контроль за виконанням умов договорів показав таке.
На обліку органів приватизації зараз знаходиться 6 747 договорів. З них:
договорів купівлі-продажу пакетів акцій підприємств - 1003;
договорів купівлі-продажу об'єктів малої приватизації - 3742;
договорів купівлі-продажу об'єктів незавершеного будівництва - 2002.
Із загальної кількості зазначених договорів перевіркам у поточному році підлягає виконання умов по 5 800 договорах (решта 947 договорів - це договори купівлі-продажу, умови яких уже виконані, та договори, терміни виконання тих чи інших умов за якими настануть у наступні роки). Протягом звітного кварталу перевірено стан виконання умов по 1 608 з них, або 27,7 відсотках.
У II кварталі порушення умов відмічено за найменшою за всі роки контролю кількістю договорів. Невиконання або неналежне виконання покупцями об'єктів приватизації взятих зобов'язань протягом звітного кварталу зафіксовано за 161 договором (10 відсотках перевірених). За недотримання покупцями об'єктів приватизації положень договорів органами приватизації у II кварталі поточного року (згідно із судовими рішеннями за поданням органів приватизації) покупцям нараховано пені та неустойки на загальну суму 68,5 тис. грн. Сплачено покупцями у цей період 49,5 тис. грн.
Найбільша кількість порушень тих чи інших умов договорів виявлена регіональними відділеннями Фонду по Запорізькій (19 договорів), Чернігівській (16), Луганській (13) та Харківській (12) областях, а також Фондом майна Автономної Республіки Крим (17).
Знову відмічено суттєве зменшення кількості порушень найбільш типових умов договорів.
Найбільше їх, як і раніше, виявлено в частині порядку розрахунків за придбані об'єкти приватизації. У II кварталі поточного року це порушення встановлено за 55 договорами (3,4 відсотка перевірених договорів). Порушення покупцями умов сплати за придбані об'єкти приватизації зафіксовано 19 регіональними відділеннями. Найбільше таких випадків встановлено регіональними відділеннями Фонду по Луганській (7 договорів), Вінницькій, Волинській, Закарпатській, Черкаській, Чернівецькій областях та м. Києву (по 4).
Трохи менше виявлено випадків порушення термінів державної реєстрації нової форми власності на придбані покупцями об'єкти приватизації. Недисциплінованість покупців у цій частині виявлена Запорізьким (за 10 договорами), Чернігівським (8), Дніпропетровським (4) та деякими іншими регіональними відділеннями Фонду - загалом за 35 угодами (2,2 відсотка перевірених договорів).
Факт невиконання зобов'язань щодо збереження профілю діяльності приватизованих об'єктів зафіксовано лише за 1 договором на ОП "Виробничо-комерційна фірма "Діалог", Тернопільська область (покупець - товариство з обмеженою відповідальністю "Діалог").
Протягом зазначеного кварталу виявлено 2 випадки невиконання умов договорів щодо збереження кількості робочих місць. У Запорізькій області (перевірка здійснювалася центральним апаратом Фонду) покупцем пакета акцій ВАТ "ЗАЛК" - закритим акціонерним товариством "АВТОБАЗ-Інвест" (Росія) не забезпечено виконання взятого зобов'язання щодо збереження до кінця 2001 р. 5 661 робочого місця. Фактично їх залишилося 5 652. Регіональним відділенням Фонду по Тернопільській області виявлено, що не забезпечено збереження 51 робочого місця у виробничо-комерційному підприємстві громадського харчування, покупцем якого є товариство з обмеженою відповідальністю "Діалог".
У звітному кварталі не виявлено фактів невиконання покупцями зобов'язань щодо створення на приватизованих об'єктах нових робочих місць та збереження (нарощення) обсягів виробництва продукції (товарообігу, послуг). Але трохи більше, ніж звичайно, зафіксовано випадків повної зупинки підприємств. На момент перевірки не працювали 4 автозаправні станції та Ніжинський пивзавод у Чернігівській області і автозаправна станція в с. Реутинці (Сумська область).
У розрізі окремих груп договорів з числа перерахованих на початку цього звіту стан виконання їх умов (накопичувальним результатом) є таким.
Найбільша кількість виявлених протягом II кварталу порушень умов стосується договорів купівлі-продажу об'єктів незавершеного будівництва. На сьогодні невиконання їх умов органами приватизації виявлено по 252 договорах (12,6 відсотка загальної кількості договорів цієї групи). У повному обсязі виконано умови за 217 договорами (10,8 відсотка). Неналежне виконання умов має місце по 162 договорах (8,1 відсотка). Термін виконання умов не настав по 1 371 договору (68,5 відсотка).
Найбільше договорів купівлі-продажу об'єктів незавершеного будівництва укладено регіональними відділеннями Фонду по Житомирській (163), Харківській (151), Донецькій (130), Львівській (123), Дніпропетровській (122) та деяких інших областях і Фондом майна Автономної Республіки Крим (116). Більшість перевірок виконання умов договорів купівлі-продажу цих об'єктів здійснено у звітному кварталі саме цими відділеннями.
У звітному кварталі найбільша кількість порушень тих чи інших умов цих договорів виявлена регіональними відділеннями Фонду по Харківській (9 договорів), Чернівецькій (8), Дніпропетровській (6), Черкаській (5), Вінницькій та Волинській (по 4) областях. Відсутність будь-яких порушень умов відмічена 9 регіональними відділеннями.
Недотримання умов найбільше встановлено в частині розрахунків за придбані об'єкти (13 договорів) та реєстрації договорів купівлі-продажу в органах місцевого самоврядування (16). Проблеми з добудовою об'єктів зафіксовано по 7 договорах.
Найбільша кількість договорів - 3 742 - стосуються купівлі-продажу об'єктів малої приватизації. З них на сьогодні умови в повному обсязі виконано по 888 договорах (23,7 відсотка від загальної кількості цих договорів). Невиконання умов виявлено по 128 договорах (3,42 відсотка). Неналежне виконання умов має місце по 330 договорах (8,8 відсотка). Термін виконання умов не настав по 2 396 договорах (64 відсотка).
Стан виконання умов договорів купівлі-продажу пакетів акцій на сьогодні є таким. На обліку органів приватизації перебуває 1 003 договори купівлі-продажу пакетів акцій відкритих акціонерних товариств. За результатами здійсненої перевірки повне і своєчасне виконання умов відмічено по 683 договорах (68,1 відсотка від їх загальної кількості). Неналежне виконання умов, тобто відставання від передбачених договорами, допущено покупцями по 26 договорах (2,6 відсотка). Невиконання умов зафіксовано по 96 договорах (9,6 відсотка). По 198 договорах (19,7 відсотка) терміни виконання умов не настали.
Серед вищезазначеної кількості договорів купівлі-продажу пакетів акцій 231 стосується підприємств, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави. Стан виконання їх умов такий: умови виконано по 135 договорах (58,4 відсотка від загальної кількості цих договорів); по 26 договорах (11,3 відсотка) зобов'язання знаходяться у стадії виконання (інвестиційні зобов'язання виконані, по інших зобов'язаннях кінцеві терміни виконання не настали); по 52 договорах (22,5 відсотка) кінцеві терміни внесення інвестицій не настали; по 11 договорах (4,76 відсотка) зафіксовано невиконання умов; по 7 договорах (3,0 відсотка) виявлено виконання умов з простроченням договірних термінів.
Як і раніше, в процесі перевірок особливу увагу було приділено питанням реалізації покупцями об'єктів приватизації взятих інвестиційних зобов'язань та інших зобов'язань, виражених у грошовій формі.
Договори, що містять такі зобов'язання, мають місце серед усіх груп договорів, перерахованих на початку цього звіту.
Загалом зазначеними договорами передбачено залучення до підприємств протягом 1995-2012 рр. інвестицій та інших коштів на загальну суму 4 679,6 млн грн., 780,1 млн дол. США, 4,4 млн нім. марок і 19,3 млн євро. Перевірками, здійсненими у II кварталі поточного року, встановлено, що фактичні надходження з 1995 р. до 01.07.2002 становлять 2 698,9 млн грн., 496,5 млн дол. США і 2,5 млн нім. марок (у перерахунку на національну валюту загальний обсяг унесених коштів становить 4 083,4 млн грн.), що загалом відповідає умовам договорів (довідково: умовами договорів на цей період передбачено внесення коштів на суму 2 354,8 млн грн., 461,1 млн дол. США і 3,9 млн нім. марок). За окремими групами договорів з числа зазначених ці цифри розподіляються таким чином.
Договорами купівлі-продажу пакетів акцій відкритих акціонерних товариств передбачено надходження до них коштів на суму 4 378,9 млн грн., 759,1 млн дол. США, 4,4 млн нім. марок та 19,3 млн євро (див. додаток). У тому числі на стратегічно важливі підприємства ці надходження мають становити 3 747,9 млн грн., 652,1 млн дол. США та 19,3 млн євро. Фактично за період з 1995 р. до цього часу їх надійшло:
за всіма договорами купівлі-продажу пакетів акцій на суму 2 635,8 млн грн., 494,6 млн дол. США та 2,5 млн нім. марок;
у тому числі за договорами купівлі-продажу стратегічно важливих підприємств на суму 2 075,7 млн грн. та 397,3 млн дол. США.
Договорами купівлі-продажу об'єктів незавершеного будівництва передбачено виконання їх покупцями тих чи інших зобов'язань, які мають грошовий вираз, на загальну суму 159,3 млн грн. та 19,0 млн дол. США. За даними проведеного контролю вже внесено 3,7 млн. грн. і 0,99 млн дол. США.
За договорами купівлі-продажу об'єктів малої приватизації аналогічними зобов'язаннями покупців передбачено виконання заходів на загальну суму 141,4 млн грн. і 2,03 млн дол. США. Фактично за вищевказаний період надійшло 59,3 млн грн., і 0,96 млн дол. США.
Особливу увагу у звітному періоді Фонд приділяв контролю за станом виконання умов 15 договорів купівлі-продажу пакетів акцій енергетичних компаній.
Згідно з умовами зазначених договорів протягом 1996 -2006 рр. у ці компанії передбачається внести інвестицій на загальну суму 1 041 млн грн. та 13,3 млн дол. США.
Фактично станом на 15.07.2002 залучено інвестицій - 230,45 млн грн. та 9,304 млн дол. США за такими напрямами:
на погашення кредиторської заборгованості - 44,7 млн грн.;
на поповнення обігових коштів - 35,33 млн грн.;
на технічний розвиток підприємств - 149,92 млн грн. та 8,553 млн дол. США;
на здійснення заходів щодо екології - 0,5 млн грн. та 750 тис. дол. США.
Загальні відомості щодо реалізації покупцями умов договорів такі:
з 9 договорів купівлі-продажу, укладених у 1998 р., умови виконано своєчасно та в повному обсязі по 7 договорах (ДАЕК "Житомиробленерго", ВАТ "Тернопільобленерго", ДАЕК "Львівобленерго", ВАТ "Полтаваобленерго", ВАТ "Енергопостачань на компанія "Чернігівобленерго", ВАТ "Сумиобленерго", ДАЕК "Кіровоградобленерго");
по 1 договору ("ДАЕК "Прикарпаттяобленерго") зобов'язання, передбачені умовами договорів, виконуються вчасно, але кінцевий термін їх виконання не закінчився;
перевірка виконання умов 1 договору купівлі-продажу (пакета акцій ВАТ "ЕК "Одесаобленерго") не проводилась у зв'язку з ухвалою місцевого суду Печерського району м. Києва від 28.09.2001 про заборону будь-яких дій щодо пакета акцій цього ВАТ.
З 6 договорів, які були укладені в II кварталі 2001 р., по 5 (ДАЕК "Житомиробленерго", ДАЕК "Київобленерго", ДАЕК "Севастопольміськенерго", ДАЕК "Рівнеобленерго", "ДАЕК "Кіровоградобленерго") зобов'язання, передбачені умовами договорів, виконуються вчасно.
По 1 договору (ВАТ "ЕК "Херсонобленерго") зафіксовано неналежне виконання його умов в частині сплати за придбану електроенергію. Фондом здійснюються заходи, спрямовані на забезпечення виконання умов договору.
За всіма виявленими випадками порушення покупцями взятих зобов'язань органами приватизації здійснювалася необхідна претензійно-позовна робота. Зокрема, крім заходів щодо стягнення пені і неустойок у наведених вище обсягах, у разі встановлення фактів невиконання умов договорів після використання всіх можливостей досудового врегулювання проблем у напрямі забезпечення реалізації цих умов здійснювалися дії з розірвання договорів та повернення об'єктів приватизації у державну власність.
На 01.07.2002 у власність держави повернено 74 об'єкти приватизації (з яких 59 - це пакети акцій, 6 - цілісні майнові комплекси і 9 - об'єкти незавершеного будівництва); ще по 110 договорах претензійно-позовна робота з їх розірвання і повернення об'єктів приватизації у власність держави продовжується (з них 58 - це пакети акцій, 15 - цілісні майнові комплекси та 37 - об'єкти незавершеного будівництва).
З числа повернених у державну власність об'єктів приватизації повторно продано 30 об'єктів, у тому числі: 20 пакетів акцій, проданих єдиним пакетом; 3 пакети акцій, проданих частково; 6 об'єктів незавершеного будівництва; 1 цілісний майновий комплекс.
Загальна сума коштів, одержаних від повторного продажу повернених об'єктів, становила 47,4 млн грн. (для порівняння: від першого продажу цих об'єктів було одержано 12,8 млн грн.).
Як завжди, протягом II кварталу відмічено досить значну кількість випадків позитивних наслідків належного господарювання нових власників на приватизованих об'єктах.
Так, у Вінницькій області товариством з обмеженою відповідальністю "ТЕРА" у с. Якушинці добудовано придбаний об'єкт незавершеного будівництва, створено цех з розливу діоксиду вуглецю, що дало можливість організувати 80 нових робочих місць. Фізичною особою - покупцем адміністративно-виробничої будівлі - в м. Тульчині відкрито магазин "Будівельник" та стоматологічну поліклініку, створено 13 робочих місць. У приміщенні колишньої товарної контори ум. Вінниці його покупцем-приватним виробничо-торговельним підприємством "Океан" - розміщено магазин зі складськими приміщеннями, створено 20 робочих місць.
У Волинській області підприємцем - покупцем дієтичної їдальні (м. Луцьк) - у поточному році забезпечено збільшення товарообігу порівняно з відповідним періодом минулого року на 20 відсотків, створено 3 нових робочих місця. Товариством з обмеженою відповідальністю "Люкс-фарм" ЛТД - покупцем майна аптеки N 128 - забезпечено щорічне нарощення товарообігу (у і кварталі поточного року він зріс порівняно з відповідним періодом минулого року на 17 відсотків), поряд зі збереженими 6 робочими місцями створено 9 нових.
У Закарпатській області покупцем пакета акцій ВАТ "Патент" - орендним підприємством "Ужгородський коньячний завод" - забезпечено збільшення виробництва продукції на 15,6 відсотка (з 1 036 тис. грн. у 2000 р. до 1 198,2 тис. грн. у 2001 р.), середню заробітну плату підвищено в 2,8 раза. У ВАТ "Перечинське деревообробне підприємство" (покупець пакета акцій - громадянин Чехії І. І. Гролл) обсяг виробництва продукції за той самий період збільшився з 64,2 тис. грн. до 268,7 тис. грн., тобто більш як у 4 рази.
У Запорізькій області Українським промислово-інвестиційним консорціумом "Металургія" - покупцем пакета акцій ВАТ "УНДІ" - забезпечено збільшення обсягів виробництва у цьому ВАТ з 346,9 тис. грн. у 2000 р. до 439,1 тис. грн. у 2001 р., вдвічі підвищено заробітну плату.
У Кіровоградській області на заводі "Прогрес", покупцем цілісного майнового комплексу якого є товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія "Хімрезерв", налагоджено випуск нової продукції, обсяги виробництва та реалізації продукції зросли в 1,3 раза, погашено прострочену кредиторську заборгованість підприємства на суму 378,7 тис. грн., створено 9 нових робочих місць.
У Миколаївській області у ВАТ "Чорноморський машинобудівний завод" (покупець - товариство з обмеженою відповідальністю "Укрспецмаш") здійснено модернізацію виробництва, збільшено обсяги виробництва продукції (із 7 025,2 тис. грн. у 2000 р. до 8 603,5 тис. грн. у 2001 р.), середню заробітну плату підвищено на 20 відсотків, збережено всі робочі місця.
У Хмельницькій області покупцем закритого акціонерного товариства "Приладсистема" збільшено обсяг надання послуг цим підприємством з 10 тис.грн. (до приватизації) до 2 290 тис грн. (на сьогодні), кількість робочих місць збільшено з 53 до 62 одиниць.
У м. Києві на трьох об'єктах кількість робочих місць на виконання умов договорів збільшено на 283 одиниці.
................Перейти до повного тексту