- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Рішення
ДЕРЖАВНА КОМІСІЯ З ЦІННИХ ПАПЕРІВ ТА ФОНДОВОГО РИНКУ
Р І Ш Е Н Н Я
N 204 від 15.11.2000
м.Київ
Щодо організації навчання арбітражних керуючих для провадження справ про банкрутство професійних учасників ринку цінних паперів в Україні
1. Затвердити типову програму навчання арбітражних керуючих для провадження справ про банкрутство професійних учасників ринку цінних паперів в Україні (додається).
2. Навчання та атестація арбітражних керуючих для провадження справ про банкрутство професійних учасників ринку цінних паперів в Україні здійснюється в порядку, встановленому Положенням про порядок навчання та атестації фахівців з питань фондового ринку, затвердженим наказом Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія) від 24.09.96
N 215, із змінами та доповненнями, внесеними рішенням Комісії від 02.03.99
N 34 "Про внесення змін та доповнень до наказу Комісії від 24.09.96 N 215 "Про затвердження Положення про порядок навчання та атестації фахівців з питань фондового ринку".
3. Управлінню розвитку законодавства та взаємодії з державними органами (М.Бурмака) організувати укладення з навчальними закладами договорів про співробітництво щодо навчання арбітражних керуючих для провадження справ про банкрутство професійних учасників ринку цінних паперів в Україні та забезпечити контроль за їх виконанням.
4. Управлінню розвитку законодавства та взаємодії з державними органами (М.Бурмака) в місячний термін розробити та підготувати до затвердження тести для складання кваліфікаційного іспиту арбітражними керуючими для провадження справ про банкрутство професійних учасників ринку цінних паперів в Україні.
5. Управлінню розвитку законодавства та взаємодії з державними органами (М.Бурмака) забезпечити державну реєстрацію цього рішення в Міністерстві юстиції України.
6. Сектору по роботі з громадськістю (Л.Шевкіна) забезпечити опублікування цього рішення відповідно до чинного законодавства.
7. Контроль за виконанням цього рішення покласти на члена Комісії - заступника Голови С.Бірюка.
Голова Комісії О.Мозговий
Протокол засідання Комісії
від 24 жовтня 2000 року N 42
Затверджено
рішенням Державної комісії з
цінних паперів та фондового ринку
від 15 листопада 2000 р. N 204
Типова програма навчання арбітражних керуючих для провадження справ про банкрутство професійних учасників ринку цінних паперів в Україні
Тема 1. Поняття цінних паперів та ринку цінних паперів. Учасники ринку цінних паперів та його інфраструктура
Кількість годин - 4.
Поняття цінного паперу (далі - ЦП), ринку цінних паперів (далі - РЦП). Основні властивості та функції ЦП. Завдання та функції РЦП в ринковій економіці.
Формування РЦП в Україні. Учасники РЦП в Україні: емітенти, інвестори, професійні учасники РЦП, їх класифікація. Інфраструктура РЦП в Україні. Роль і завдання депозитарної та розрахунково-клірингової систем в інфраструктурі РЦП. Поняття первинного та вторинного, біржового та позабіржового, організованого та неорганізованого РЦП. Фондові біржі та інформаційно-торговельні системи (далі - ТІС) в Україні, основні правила їх діяльності, види та порядок укладання угод з ЦП. Допуск ЦП на біржі та ТІС. Використання фондових бірж та ТІС при реалізації майна боржника.
Взаємозв'язок РЦП з іншими складовими фінансової системи. Кризи та банкрутства на РЦП. Фінансові та соціальні наслідки банкрутства на РЦП.
Тема 2. Цінні папери та порядок їх випуску і обігу в Україні
Кількість годин - 4.
Класифікація ЦП в Україні. Умови випуску і обігу акцій, облігацій, інвестиційних сертифікатів. Права та обов'язки власників та емітентів ЦП. Особливості випуску та обігу векселів в Україні. Похідні ЦП. Державні ЦП.
Державні вимоги до порядку випуску ЦП. Порядок випуску ЦП українських емітентів в обіг на іноземних фондових ринках та правила допуску іноземних ЦП до обігу на території України.
Інші грошові документи, які мають ознаки ЦП.
Тема 3. Національна депозитарна система та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні. Форми випуску цінних паперів
Кількість годин - 4.
Розрахунково-клірингова діяльність. Функції учасників депозитарної системи та взаємовідносини між ними.
Форми випуску ЦП в Україні: документарна та бездокументарна.
Порядок переходу прав власності на ЦП в НДС. Документи, що підтверджують право власності на ЦП.
Сучасний стан розвитку НДС в Україні. Значення НДС при обліку та зберіганні активів в ЦП.
Тема 4. Державне регулювання ринку цінних паперів в Україні
Кількість годин - 3.
Мета та форми державного регулювання РЦП. Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку (далі - ДКЦПФР), її завдання, повноваження та структура. Законодавство про ЦП. Рішення та роз'яснення порядку застосування законодавства про ЦП, які приймаються ДКЦПФР.
Контроль за дотриманням законодавства про ЦП та правозастосування на РЦП.
Види професійної діяльності на РЦП, які здійснюються з отриманням спеціальних дозволів (ліцензій). Сертифікація осіб, що здійснюють професійну діяльність з ЦП. Розподіл повноважень щодо контролю за діяльністю учасників РЦП між ДКЦПФР та іншими державними органами. Антимонопольне законодавство на РЦП. РЦП та приватизація.
Саморегулювання РЦП. Саморегулівні організації (далі - СРО) професійних учасників РЦП в Україні, їх функції та повноваження.
Тема 5. Методи оцінки вартості цінних паперів та аналізу портфеля цінних паперів
Кількість годин - 6.
Оцінка вартості ЦП та аналіз активів у ЦП при провадженні процедури відновлення платоспроможності або банкрутства учасників РЦП.
Ліквідність ЦП. Ризик і доходність ЦП. Види доходів від ЦП. Дивідендна політика.
Види вартості ЦП (номінальна, ринкова, розрахункова). Аналіз ЦП та їх емітентів за показником вартість/доход. Внутрішня вартість ЦП. Основні теорії оцінки внутрішньої вартості ЦП.
Фінансово-математичний апарат оцінки інвестицій в ЦП: теорія зміни вартості грошей у часі та дисконтування грошових потоків; поняття та розрахунки теперішньої та майбутньої вартості, складного відсотку, ставок дисконту, вартості анюїтету, довічної ренти тощо; структура та вартість капіталу; використання методів кореляції та регресії в технічному аналізі вартості ЦП.
Фондові індекси та рейтинги, методи їх використання для оцінки портфеля ЦП. Українські фондові індекси та рейтинги.
Характеристика придатності існуючих методів оцінки інвестицій в ЦП на сучасному етапі розвитку РЦП в Україні. Джерела інформації для розрахунків вартості ЦП в Україні. Існуючі методики визначення вартості ЦП, сфера їх обов'язкового застосування, переваги та недоліки.
Оцінка платоспроможності, фінансової стійкості та ризику банкрутства професійних учасників РЦП.
Тема 6. Управління діяльністю та припинення діяльності акціонерних товариств
Кількість годин - 5.
Акціонерні товариства (далі - АТ) як вид емітентів в Україні. Види АТ. Порядок формування статутного фонду (капіталу) та іншого майна АТ. Вимоги до установчих документів АТ. Акціонери. Формування органів управління АТ та їх компетенція. Порядок зміни статутного фонду (капіталу) АТ. Корпоративні операції. Порядок розпорядження майном АТ. Випуск та обіг акцій АТ, що знаходиться в процесі банкрутства. Особливості правовідносин АТ з кредиторами, акціонерами, трудовим колективом в процесі діяльності, реорганізації та ліквідації АТ. Порядок скасування випуску акцій АТ при реорганізації та ліквідації.
Звітність ВАТ та емітентів облігацій перед ДКЦПФР та громадськістю.
Особливості організаційно-правової форми АТ при провадженні справ про банкрутство, проведенні санації або ліквідації.
Тема 7. Особливості банкрутства професійних учасників ринку цінних паперів. Здійснення арбітражним керуючим функцій управління професійною діяльністю на ринку цінних паперів або забезпечення її припинення
................Перейти до повного тексту