1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ЦЕНТРАЛЬНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ
П О С Т А Н О В А
20.08.2007 N 149
Про Роз'яснення щодо порядку утворення дільничних виборчих комісій та розподілу керівних посад у цих комісіях при проведенні позачергових виборів народних депутатів України 30 вересня 2007 року
Відповідно до статей 28, 29, пунктів 1, 2, 14 частини другої статті 30, частин шостої-тринадцятої статті 102-2 Закону України "Про вибори народних депутатів України", керуючись частиною третьою статті 11, статтями 12, 13, пунктами 2, 4, 5 статті 17, пунктами 1, 2, 19 статті 19, пунктом 2 частини другої статті 27 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", Центральна виборча комісія
постановляє:
1. Затвердити Роз'яснення щодо порядку утворення дільничних виборчих комісій та розподілу керівних посад у цих комісіях при проведенні позачергових виборів народних депутатів України 30 вересня 2007 року (додаються).
2. Цю постанову надіслати Міністерству закордонних справ України, окружним виборчим комісіям з позачергових виборів народних депутатів України 30 вересня 2007 року.
Заступник Голови Центральної виборчої комісії А.МАГЕРА
Додаток
до постанови Центральної виборчої комісії
від 20 серпня 2007 року N 149
РОЗ'ЯСНЕННЯ
щодо порядку утворення дільничних виборчих комісій та розподілу керівних посад у цих комісіях при проведенні позачергових виборів народних депутатів України 30 вересня 2007 року
Ці Роз'яснення розроблено на виконання частини тринадцятої статті 102-2 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (далі - Закон) з метою забезпечення однакового застосування положень статей 28, 29, 102-2 Закону на позачергових виборах народних депутатів України 30 вересня 2007 року (далі - позачергові вибори депутатів).
1. Порядок подання та включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій звичайних та спеціальних виборчих дільниць
1.1. Згідно з частиною першою статті 28 та частиною шостою статті 102-2 Закону дільничні виборчі комісії звичайних та спеціальних виборчих дільниць утворюються відповідними окружними виборчими комісіями не пізніш як за п'ятнадцять днів до дня виборів (до 14 вересня 2007 року включно), а у винятковому випадку утворення виборчої дільниці відповідно до частини сьомої статті 21 Закону - одночасно з утворенням виборчих дільниць у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії.
1.2. За змістом частини сьомої статті 102-2 Закону дільнична виборча комісія утворюється у складі:
для малих дільниць - 9-14 осіб;
для середніх дільниць - 13-18 осіб;
для великих дільниць - 18-23 особи.
1.3. Відповідно до частини першої статті 26 Закону до складу дільничної виборчої комісії звичайної або спеціальної виборчої дільниці можуть входити виборці, які проживають у межах території України.
Виборцями відповідно до статті 2 Закону є громадяни України, які мають право голосу, тобто на день позачергових виборів депутатів досягли 18 років і не визнані судом недієздатними.
1.4. Згідно з частиною другою статті 26 Закону виборець може входити до складу лише однієї виборчої комісії, що здійснює підготовку та проведення позачергових виборів депутатів, виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, комісії із всеукраїнського або місцевого референдуму, якщо зазначені вибори чи референдум проводяться одночасно з позачерговими виборами депутатів.
1.5. Відповідно до частини третьої статті 26 Закону до складу дільничної виборчої комісії не можуть входити кандидати у народні депутати України, представники політичних партій, виборчих блоків політичних партій у Центральній виборчий комісії з правом дорадчого голосу, уповноважені особи партій (блоків) - суб'єктів виборчого процесу, посадові та службові особи органів державної влади та органів місцевого самоврядування, працівники судів та правоохоронних органів, а також громадяни, які утримуються в установах кримінально-виконавчої системи або мають судимість за вчинення умисного злочину, якщо ця судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку.
Частиною п'ятою статті 26 Закону визначено, що у разі якщо одночасно з позачерговими виборами депутатів проводяться інші вибори, до складу дільничної виборчої комісії не можуть входити кандидати, які балотуються на цих виборах, їх уповноважені чи довірені особи, уповноважені особи інших суб'єктів відповідного виборчого процесу.
Згідно з частиною четвертою статті 26 Закону до складу дільничної виборчої комісії спеціальної виборчої дільниці, утвореної в стаціонарному лікувальному закладі або в установі кримінально-виконавчої системи не можуть входити працівники відповідного закладу або установи.
1.6. Особи, кандидатури яких подаються на посаду секретаря дільничної виборчої комісії, повинні володіти державною мовою в обсязі, необхідному для ведення діловодства.
1.7. Кандидатури до складу дільничних виборчих комісій подаються від депутатських фракцій, які були утворені у поточному скликанні Верховної Ради України (далі - фракції).
У складі Верховної Ради України V скликання фракції утворили:
1) Партія регіонів (скорочена назва - фракція Партії регіонів);
2) "Блок Юлії Тимошенко" (політичних партій "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина", Українська соціал-демократична партія") (скорочена назва - фракція "Блок Юлії Тимошенко");
3) Блок "НАША УКРАЇНА": політична партія "Народний Союз Наша Україна", Народний Рух України, Партія промисловців і підприємців України, Конгрес Українських Націоналістів, Українська республіканська партія "Собор", Партія Християнсько-Демократичний Союз (скорочена назва - фракція "НАША УКРАЇНА");
4) Соціалістична партія України (скорочена назва - фракція СПУ);
5) Комуністична партія України (скорочена назва - фракція комуністів).
Відповідно до угоди від 7 липня 2006 року до складу Коаліції національної єдності (далі - коаліція) входять фракції Партії регіонів, СПУ та комуністів.
Згідно з постановою Центральної виборчої комісії від 3 серпня 2007 року N 63 до складу дільничних виборчих комісій звичайних та спеціальних виборчих дільниць з дотриманням рівного представництва від кожної із зазначених фракцій включаються кандидатури у кількості:
для малих виборчих дільниць - по дві особи;
для середніх виборчих дільниць - по три особи;
для великих виборчих дільниць - по чотири особи.
1.8. Подання щодо кандидатур від фракцій до складу дільничних виборчих комісій складається за формою, затвердженою постановою Центральної виборчої комісії від 3 серпня 2007 року N 65.
1.9. З метою забезпечення реалізації права фракцій на внесення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій окружна виборча комісія оприлюднює перелік звичайних та спеціальних виборчих дільниць із зазначенням номерів виборчих дільниць, їх меж чи установ (закладів), у яких вони утворені, місцезнаходження відповідних дільничних виборчих комісій та приміщень для голосування у регіональних та місцевих друкованих засобах масової інформації за двадцять три дні до дня виборів (6 вересня 2007 року) або, у разі неможливості, оприлюднює в інший спосіб у той же строк.
Подання щодо кандидатур від фракції підписується головою (керівником) фракції, підпис якого засвідчується в Апараті Верховної Ради України чи нотаріально та вноситься до відповідної окружної виборчої комісії не пізніш як за двадцять днів до дня виборів (до 9 вересня 2007 року включно).
Подання має право підписати та внести інша уповноважена на це керівником фракції особа. Відповідне доручення підписується керівником фракції, підпис якого засвідчується в Апараті Верховної Ради України чи нотаріально. Таке доручення дійсне до дня виборів включно, якщо інше не вказано в ньому.
Особа, уповноважена на внесення подання, разом із поданням пред'являє оригінал доручення та надає його копію, яка зберігається у відповідній комісії, а також пред'являє один із документів, зазначених у частині третій статті 2 Закону.
1.10. Подання щодо кандидатур від фракції до складу відповідних дільничних виборчих комісій подається до окружної виборчої комісії на паперових носіях та в електронному вигляді.
У поданні зазначаються особи, запропоновані на посаду голови, заступника голови та секретаря виборчої комісії.
1.11. Відповідно до частини сьомої статті 28 Закону в поданні кандидатур до складу дільничних виборчих комісій зазначаються відомості, передбачені частиною п'ятою статті 27 Закону, а саме: прізвище, ім'я та по батькові особи; рік народження (для осіб, яким у рік проведення позачергових виборів депутатів виповнюється 18 років, - дата народження); громадянство особи; місце проживання та адреса житла особи, а також контактні телефони; володіння державною мовою; освіта; місце роботи та займана посада особи; наявність досвіду щодо участі в роботі виборчих комісій; наявність відповідної освіти чи підготовки; посада в комісії, на яку пропонується особа.
До подання додаються заяви осіб, запропонованих до складу дільничної виборчої комісії, про згоду на участь у роботі виборчої комісії від відповідної фракції.
1.12. Подання щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій від фракцій приймаються та реєструються в день їх надходження членом окружної виборчої комісії, визначеним за рішенням комісії, дорученням голови комісії або особи, яка виконує його обов'язки, в журналі реєстрації документів, заяв і скарг у виборчій комісії та комісії з референдуму відповідно до Порядку ведення діловодства виборчих комісій та комісій з референдумів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 25 січня 2006 року N 284.
1.13. Технічні описки та неточності, допущені у поданні, не є підставою для відхилення внесених кандидатур. Про виявлення таких описок і неточностей окружна виборча комісія невідкладно повідомляє особу, яка його внесла. Зазначені описки та неточності можуть бути виправлені шляхом внесення уточненого подання стосовно відповідних кандидатур не пізніше наступного дня після отримання вказаного повідомлення. Якщо уточнене подання не надійшло у встановлений строк, відповідні кандидатури відхиляються.
1.14. Кандидатури, запропоновані до складу дільничної виборчої комісії, можуть бути відхилені лише з підстав їх невідповідності вимогам, установленим статтею 26, порушення вимог частин шостої, сьомої статті 28, частини восьмої статті 102-2 Закону.
Про відхилення поданих кандидатур окружна виборча комісія відповідно до вимог статей 33 та 35 Закону приймає рішення у формі постанови (додаток 1).
1.15. За результатами опрацювання подань щодо кандидатур від фракцій до складу дільничних виборчих комісій окружна виборча комісія:
- визначає подання, які відповідають вимогам Закону, і внесені кандидатури можуть бути включені до складу комісій;
- визначає дільничні виборчі комісії, до складу яких включатимуться всі подані кандидатури в установленій Законом мінімальній кількості: для малих дільниць - не менше 9 осіб, для середніх дільниць - не менше 13 осіб, для великих дільниць - не менше 18 осіб;
- визначає дільничні виборчі комісії, до складу яких не може бути включено жодної кандидатури, а також комісії, у яких кількість кандидатур становить менше ніж мінімальна кількість, передбачена частиною третьою статті 28, частиною сьомою статті 102-2 Закону, що становить для малих дільниць - менше 9 осіб, для середніх дільниць - менше 13 осіб, для великих дільниць - менше 18 осіб та для дільниць, де кількість виборців не перевищує п'ятдесяти осіб, - менше 4 осіб.
Дільничні виборчі комісії, до складу яких не може бути включено жодної кандидатури у зв'язку з ненадходженням подань до складу комісій за двадцять днів до дня позачергових виборів депутатів або відхиленням усіх поданих кандидатур, а також комісії, до складу яких подано кількість кандидатур, що становить менше ніж мінімальна кількість, передбачена частиною третьою статті 28 та частиною сьомою статті 102-2 Закону, утворюються відповідно до частини одинадцятої статті 102-2 Закону окружною виборчою комісією за поданням голови цієї комісії у мінімальному складі з обов'язковим урахуванням кандидатур, поданих від фракцій коаліції та опозиції. Зокрема, пропозиції щодо кандидатур, які включаються до складу дільничної виборчої комісії за поданням голови окружної виборчої комісії, можуть подавати члени окружної виборчої комісії, місцеві організації партій;
- формує склад кожної дільничної виборчої комісії малих (у тому числі, де кількість виборців не перевищує п'ятдесяти осіб), середніх, великих виборчих дільниць та складає список членів кожної дільничної виборчої комісії. У списках зазначаються назва населеного пункту, номер виборчої дільниці, на якій утворюється дільнична виборча комісія, прізвища, імена, по батькові кандидатур для включення до складу комісії, назви фракцій, від яких подані кандидатури, посади в комісії, на які вони пропонуються, а щодо голови, заступника голови та секретаря комісії - також відомості про володіння державною мовою, наявність досвіду роботи у виборчих комісіях чи комісіях з референдуму будь-якого рівня та відповідної освіти чи підготовки.
2. Порядок розподілу керівних посад у дільничних виборчих комісіях звичайних та спеціальних виборчих дільниць
2.1. Відповідно до частини десятої статті 102-2 Закону кожна фракція, від якої включені кандидатури до складу дільничних виборчих комісій, має право на пропорційну частку кожної категорії керівних посад у комісіях окремо малих, середніх, великих виборчих дільниць у межах територіального виборчого округу, яка залежить від кількості кандидатур від відповідних фракцій, включених до складу дільничних виборчих комісій.
Пропорційна частка керівних посад для кожної фракції у кожному виді виборчих дільниць в межах територіального виборчого округу визначається відповідно до кількості кандидатур, включених від фракції до складу дільничних виборчих комісій кожного виду виборчих дільниць у відношенні до загальної кількості осіб, включених до складу комісій відповідного виду виборчих дільниць від усіх фракцій. Особа, включена до складу дільничної виборчої комісії звичайної та спеціальної виборчої дільниці за поданням голови окружної виборчої комісії не може бути призначена на керівну посаду у виборчій комісії, крім випадків, коли до складу відповідної виборчої комісії не надійшли або надійшли у недостатній кількості подання від фракцій.
2.2. Пропорційна частка кожної категорії керівних посад у дільничних виборчих комісіях окремо малих, середніх та великих виборчих дільниць для кожної з фракцій, кандидатури від яких включені до складу відповідних комісій, визначається у такому порядку:
- обчислюється кількість кандидатур, включених до складу дільничних виборчих комісій кожного виду виборчих дільниць окремо від кожної фракції (позначається літерою "B"), та загальна кількість кандидатур, включених до складу дільничних виборчих комісій кожного виду виборчих дільниць від усіх фракцій, що дорівнює сумі всіх "B" (позначається літерою "C");
- визначається кількість кожної категорії керівних посад у складі дільничних виборчих комісій окремо малих, середніх та великих виборчих дільниць, що підлягають розподілу між фракціями (позначається літерою "D"), як різниця між загальною кількістю дільничних виборчих комісій окремого виду виборчих дільниць та кількістю дільничних виборчих комісій того ж самого виду виборчих дільниць, до складу яких кандидатур від фракцій не включено (при цьому для малих виборчих дільниць отримана обчислювальна кількість посад заступників голів дільничних виборчих комісій може зменшуватися на число дільниць, де кількість виборців не перевищує п'ятдесяти осіб, в яких відповідно до частини третьої статті 28 Закону посада заступника голови комісії може не вводитися);
- пропорційна частка (позначається літерою "A") кожної категорії керівних посад від кожної фракції - голів, заступників голів та секретарів у дільничних виборчих комісіях окремо малих, середніх та великих виборчих дільниць обчислюється за формулою:
A = (B : C) x D.
2.3. Відповідно до визначеної за цією формулою пропорційної частки для кожної фракції встановлюється кількість посад голів, заступників голів та секретарів, що виділяється фракції у складі дільничних виборчих комісій відповідного виду виборчих дільниць. Для цього отримане число ділиться на цілу частину та дробові залишки (у разі їх наявності).
Ціла частина числа дорівнюватиме кількості відповідної категорії керівних посад, яка виділяється для фракції у складі дільничних виборчих комісій відповідних виборчих дільниць, а сума таких чисел, визначена для кожної з фракцій, дорівнюватиме кількості посад у складі дільничних виборчих комісій, які вважатимуться розподіленими між фракціями.
Кількість керівних посад, які залишаються нерозподіленими, визначена як різниця кількості кожної категорії керівних посад у відповідних комісіях, що підлягають розподілу ("D"), та загальної кількості розподілених посад цієї категорії почергово по одній посаді виділяються фракціям відповідно до максимальних дробових залишків чисел, отриманих за результатами обчислення для фракцій пропорційної частки керівних посад. У разі рівних дробових залишків чисел, обчислених для декількох фракцій, черговість розподілу посад між ними встановлюється за хронологічним порядком внесених ними подань, тобто за датою та часом їх надходження до окружної виборчої комісії.
У разі якщо сума кількостей виділених для кожної з фракцій посад голів, заступників голів та секретарів дільничних виборчих комісій відповідного виду виборчих дільниць дорівнюватиме кількості керівних посад, що підлягали розподілу між фракціями у цих комісіях, розподіл відповідних керівних посад припиняється.
2.4. З метою забезпечення виконання вимог частини десятої статті 102-2 Закону, згідно з якою голова і секретар однієї комісії не можуть бути представниками лише коаліції чи опозиції, окружна виборча комісія може переглянути встановлені для фракцій частки керівних посад голів, заступників голів та секретарів комісій не змінюючи при цьому загальної кількості керівних посад, визначеної для кожної з фракцій.
2.5. Рішення про призначення на керівні посади в кожній дільничній виборчій комісії приймається окружною виборчою комісією одночасно з утворенням дільничних виборчих комісій та оформляється однією постановою окружної виборчої комісії.
2.6. У разі неможливості формування керівного складу дільничної виборчої комісії за поданням фракцій відповідно до вимог Закону на керівну посаду в дільничній виборчій комісії може бути призначено особу, включену до складу відповідної дільничної виборчої комісії за поданням голови окружної виборчої комісії.
3. Особливості утворення дільничної виборчої комісії спеціальної виборчої дільниці, утвореної на судні, яке в день позачергових виборів депутатів перебуває у плаванні під Державним Прапором України, на полярній станції України, а також дільничної виборчої комісії, утвореної у винятковому випадку, та закордонної виборчої дільниці
3.1. Утворення дільничної виборчої комісії спеціальної виборчої дільниці, утвореної на судні, яке в день позачергових виборів депутатів перебуває у плаванні під Державним Прапором України, та на полярній станції України, має такі особливості:
- відповідно до частини дванадцятої статті 28, частин шостої, восьмої статті 102-2 Закону дільнична виборча комісія утворюється окружною виборчою комісією не пізніш як за п'ятнадцять днів до дня виборів (до 14 вересня 2007 року включно) за місцем приписки судна, полярної станції України за поданням відповідно капітана судна, керівника полярної станції України, яке може надсилатися технічними засобами зв'язку не пізніш як за двадцять днів до дня виборів (до 9 вересня 2007 року включно);
- до складу відповідної дільничної виборчої комісії можуть входити члени екіпажу судна, працівники полярної станції України та інші громадяни України, які перебувають на судні, полярній станції та мають право голосу;
- подання щодо кандидатур до складу відповідних дільничних виборчих комісій складається за формою, затвердженою постановою Центральної виборчої комісії від 3 серпня 2007 року N 65 для звичайних виборчих дільниць за підписом відповідно капітана судна, керівника полярної станції. Подання має містити номер відповідної виборчої дільниці, відомості про осіб, запропонованих до складу дільничної виборчої комісії, передбачені частиною п'ятою статті 27 Закону, а саме: прізвище, ім'я та по батькові особи; рік народження (для осіб, яким у рік проведення позачергових виборів депутатів виповнюється 18 років, - дата народження); громадянство особи; місце проживання та адреса житла особи, а також контактні телефони; володіння державною мовою; освіта; місце роботи та займана посада особи; наявність досвіду щодо участі в роботі виборчих комісій; наявність відповідної освіти чи підготовки; посада в комісії, на яку пропонується особа.
До подання додаються заяви осіб, запропонованих до складу відповідної дільничної виборчої комісії, про згоду на участь у її роботі.
У разі використання технічних засобів зв'язку до окружної виборчої комісії надсилається подання, в якому зазначаються відомості про згоду осіб, запропонованих до складу відповідної дільничної виборчої комісії, на участь у її роботі.
3.2. У разі утворення спеціальної виборчої дільниці у винятковому випадку відповідно до частини сьомої статті 21 Закону - утворення нового стаціонарного лікувального закладу, установи кримінально-виконавчої системи чи іншого закладу (установи) з тимчасовим перебуванням виборців з обмеженими можливостями пересування, непередбаченого виходу у плавання судна під Державним Прапором України чи непередбаченого утворення (передислокації) військової частини (формування), дислокованої за межами населеного пункту на значній віддалі від нього, дільнична виборча комісія згідно з частиною тринадцятою статті 28, частиною шостою статті 102-2 Закону утворюється Центральною виборчою комісією одночасно з утворенням виборчої дільниці не пізніш як за десять днів до дня виборів (до 19 вересня 2007 року включно) за поданням окружної виборчої комісії, що вноситься до Комісії не пізніш як за п'ятнадцять днів до дня виборів (до 14 вересня 2007 року включно).
Відповідно до частини чотирнадцятої статті 28 Закону з метою забезпечення подання кандидатур до складу відповідних дільничних виборчих комісій від фракцій окружна виборча комісія повідомляє про підготовку подання до Центральної виборчої комісії щодо утворення спеціальної виборчої дільниці у винятковому випадку керівників відповідних фракцій та пропонує їм у строк, визначений окружною виборчою комісією, але не пізніше ніж протягом п'яти днів після звернення з повідомленням, внести подання щодо кандидатур до складу дільничної виборчої комісії у порядку, визначеному Законом.

................
Перейти до повного тексту