1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ЦЕНТРАЛЬНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ
І НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 26 червня 2024 року № 39
Про Порядок контролю виборчих фондів на виборах Президента України
Відповідно до частин першої, другої статті 90, статей 93 - 97 Виборчого кодексу України, враховуючи лист-погодження Національного агентства з питань запобігання корупції від 31 травня 2024 року № 50-19/39409-24, керуючись статтями 11 - 13, пунктами 3, 4, 9 статті 17, пунктом 8 статті 18 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", статтями 15, 56 Закону України "Про Національний банк України", Центральна виборча комісія і Національний банк України постановляють:
1. Затвердити Порядок контролю виборчих фондів на виборах Президента України, що додається.
2. Ця постанова набирає чинності з 01 липня 2024 року.
3. Копію цієї постанови надіслати Національному банку України та Національному агентству з питань запобігання корупції.
4. Цю постанову оприлюднити на офіційному вебсайті Центральної виборчої комісії та розмістити на сторінці офіційного Інтернет-представництва Національного банку України.



Голова
Центральної виборчої комісії



Голова
Національного банку України



О. ДІДЕНКО



А. ПИШНИЙ
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Центральної виборчої комісії
і Національного банку України
від 26 червня 2024 року № 39
ПОРЯДОК
контролю виборчих фондів на виборах Президента України
I. Загальні положення
1. Цей Порядок визначає процедуру здійснення Центральною виборчою комісією, Національним агентством з питань запобігання корупції та банками, в яких відкрито рахунки виборчих фондів, контролю виборчих фондів кандидатів на пост Президента України, зареєстрованих Центральною виборчою комісією (далі - кандидат, виборчий фонд кандидата).
2. Відкриття та закриття рахунків виборчих фондів кандидатів здійснюється банками відповідно до Порядку відкриття і закриття рахунків виборчих фондів та фондів всеукраїнського референдуму, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 липня 2020 року № 102 (зі змінами), з урахуванням вимог статті 93 Виборчого кодексу України (далі - Кодекс).
3. Контроль виборчого фонду кандидата включає контроль за коштами, що надходять на відкриті в банках України:
накопичувальний рахунок виборчого фонду кандидата, відкритий у банку в місті Києві;
поточні рахунки виборчого фонду кандидата, відкриті в банках у межах територіальних виборчих округів (не більше одного рахунку в кожному територіальному виборчому окрузі).
4. Інформація про відкриття накопичувального рахунку виборчого фонду кандидата та його реквізити розміщується на офіційному вебсайті Центральної виборчої комісії.
Подальша інформація про реквізити накопичувального рахунку виборчого фонду кандидата публікується у медіа за рахунок коштів відповідного виборчого фонду.
5. Банки, в яких відкрито рахунки виборчих фондів кандидатів, надають Центральній виборчій комісії та Національному агентству з питань запобігання корупції щотижнево (щоденно) або за зверненням відомості про розміри та джерела внесків, що надійшли на такі рахунки, рух коштів, а також їх залишки на рахунках.
Центральна виборча комісія повідомляє банки, у яких відкрито рахунки виборчих фондів кандидатів, про скасування реєстрації кандидата, призначення повторного голосування з виборів Президента України (далі - повторне голосування), а також дату офіційного оголошення результатів виборів Президента України.
6. Формування виборчого фонду кандидата, використання коштів цього фонду, а також звітування про надходження та використання коштів виборчого фонду забезпечуються згідно з вимогами статей 93, 96 та 97 Кодексу відповідним кандидатом.
7. Кандидат призначає розпорядників рахунків виборчого фонду згідно з вимогами статті 95 Кодексу.
Розпорядники накопичувального рахунку виборчого фонду кандидата зобов’язані вести облік надходження та розподілу коштів, що надходять на накопичувальний рахунок, між поточними рахунками.
Розпорядники поточних рахунків виборчого фонду кандидата забезпечують додержання фінансової дисципліни та цільове використання коштів виборчого фонду, ведуть облік використання коштів з відповідного поточного рахунку виборчого фонду.
8. Витрачання коштів з поточних рахунків виборчих фондів кандидатів припиняється о 18 годині останньої п’ятниці перед днем виборів або днем повторного голосування.
У разі призначення повторного голосування використання коштів виборчих фондів кандидатів, включених до виборчого бюлетеня для повторного голосування, поновлюється з дня прийняття рішення про їх включення до виборчого бюлетеня для повторного голосування.
9. Добровільні внески до виборчих фондів кандидатів можуть здійснюватись фізичними та юридичними особами (які відповідно до Закону України "Про політичні партії в Україні" мають право здійснювати внески на підтримку політичних партій) виключно у безготівковій формі шляхом перерахування відповідної суми банком або переказу відділенням поштового зв’язку на накопичувальний рахунок виборчого фонду.
Якщо добровільний внесок здійснюється фізичною особою, то обраний нею спосіб здійснення банківської операції повинен забезпечувати можливість ідентифікації цієї фізичної особи (включно, якщо такі банківські операції фізичні особи здійснюють з використанням мережі "Інтернет").
Платіжна інструкція, сформована за результатами такої банківської операції, повинна обов’язково містити інформацію про фізичну особу:
1) прізвище, власне ім’я (усі власні імена) та по батькові (за наявності);
2) адресу місця проживання;
3) реєстраційний номер облікової картки платника податків або ідентифікаційний номер згідно з Державним реєстром фізичних осіб - платників податків (стосовно осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті, - номер та (за наявності) серію паспорта громадянина України, в якому проставлено відмітку про відмову від одержання ідентифікаційного номера, чи номер паспорта із записом про відмову від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків в електронному безконтактному носії);
4) дату народження;
5) розмір (суму) внеску;
6) призначення платежу.
10. Відділення поштового зв’язку, через які фізичні особи - громадяни України переказують добровільні внески на накопичувальні рахунки виборчих фондів кандидатів, оформляють бланк поштового переказу з урахуванням вимог Закону України "Про поштовий зв’язок", статті 96 Кодексу та обов’язковим зазначенням інформації про фізичну особу, передбаченої пунктом 9 цього Порядку.
На підставі такого бланка відділення поштового зв’язку заповнюють платіжні інструкції окремо на кожну особу відповідно до вимог, зазначених у додатку 1 до цього Порядку, і подають їх до банків, що обслуговують ці відділення. Банки на підставі поданих платіжних інструкцій забезпечують перерахування/зарахування коштів на накопичувальні рахунки виборчих фондів.
11. Банк перераховує/повертає невикористані кошти/залишки коштів/внески на поточний рахунок політичної партії (у разі висування кандидата політичною партією)/особі, яка зробила добровільний внесок, або до Державного бюджету України (далі - державний бюджет) згідно з вимогами та у строки, визначені статтею 96 Кодексу.
II. Контроль виборчих фондів банками
12. Контроль виборчих фондів кандидатів здійснюється банками, в яких відкрито рахунки виборчих фондів.
13. Банки, які здійснюють переказ до відповідного виборчого фонду власних коштів кандидата, коштів політичної партії, що висунула кандидата, а також добровільних внесків юридичних та фізичних осіб, перевіряють відповідність заповнення платіжних інструкцій вимогам, зазначеним у додатку 1 до цього Порядку.
14. Банк, у якому відкриваються рахунки виборчих фондів кандидатів:
1) перевіряє під час відкриття рахунків наявність документів, що є підставою для їх відкриття;
2) не пізніше наступного робочого дня після дня відкриття відповідного рахунку виборчого фонду повідомляє Національне агентство з питань запобігання корупції та Центральну виборчу комісію про відкриття накопичувального чи поточного рахунку виборчого фонду кандидата та його реквізити шляхом надсилання файлів до інформаційно-комунікаційної системи, передбаченої пунктом 21 цього Порядку, з використанням АРМ-НБУ-інформаційного відповідно до Опису структур файлів для формування реєстру документів про реквізити накопичувального та поточних рахунків виборчого фонду кандидата на пост Президента України (додаток 2 до цього Порядку) та Інструкції про порядок обміну інформацією між Центральною виборчою комісією, Національним агентством з питань запобігання корупції та банками (додаток 4 до цього Порядку);
3) перевіряє під час приймання від фізичної особи добровільних внесків до виборчого фонду наявність у неї документів, які дають змогу ідентифікувати особу, а також оригіналу документа, що засвідчує реєстрацію особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, або документа, в якому міститься інформація про реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті);
4) приймає власні кошти кандидата, кошти політичної партії, що висунула кандидата, добровільні внески осіб, які відповідно до Закону України "Про політичні партії в Україні" мають право здійснювати внески на підтримку політичних партій, для перерахування на накопичувальний рахунок виборчого фонду згідно зі статтею 96 Кодексу.
Добровільний внесок перераховується банком або переказується відділенням поштового зв’язку на накопичувальний рахунок виборчого фонду кандидата не пізніше наступного робочого дня з дня отримання відповідної платіжної інструкції. Загальний строк безготівкового перерахування внеску на накопичувальний рахунок виборчого фонду кандидата не може перевищувати двох операційних днів;
5) перевіряє під час виконання платіжної операції з внесення/переказу коштів на/з рахунок/рахунку виборчого фонду відповідність заповнення у платіжній інструкції інформації, передбаченої Кодексом, пунктом 9 Порядку та додатком 1 до нього;
6) припиняє здійснення видаткових операцій за рахунками виборчих фондів о 18 годині останньої п’ятниці перед днем виборів/днем повторного голосування;
7) виконує платіжну операцію з повернення добровільних внесків або суми добровільного внеску, що перевищує встановлений Кодексом розмір внеску, а в разі неможливості такого повернення перераховує їх до державного бюджету у випадках та порядку, передбачених статтею 96 Кодексу;
8) перераховує невикористані кошти з поточного на накопичувальний рахунок виборчого фонду кандидата;
9) перераховує невикористані кошти виборчого фонду кандидата:
з накопичувального рахунку виборчого фонду кандидата, висунутого політичною партією, на поточний рахунок політичної партії на підставі письмової заяви кандидата, справжність підпису на якій засвідчується у встановленому законом порядку, а у разі неподання кандидатом такої заяви - у безспірному порядку до державного бюджету в строки, визначені в частині десятій статті 96 Кодексу;
з накопичувального рахунку виборчого фонду кандидата, висунутого шляхом самовисування, до державного бюджету в строки, визначені в частині десятій статті 96 Кодексу;
10) перераховує у разі скасування Центральною виборчою комісією реєстрації кандидата залишки коштів його виборчого фонду у безспірному порядку до державного бюджету не раніше ніж на десятий день з дня прийняття відповідного рішення;
11) закриває рахунки виборчих фондів у строк, визначений у частині дванадцятій статті 93 Кодексу.
15. Банк, у якому відкрито рахунки виборчих фондів кандидатів, з метою забезпечення контролю виборчих фондів:
1) кожного робочого дня не пізніше 12 години подає до Центральної виборчої комісії, Національного агентства з питань запобігання корупції інформацію про розміри та джерела внесків, що надійшли на рахунки виборчих фондів, рух коштів за попередній календарний день (а у перший робочий день після вихідного (святкового чи неробочого) дня - за період, який включає останній попередній робочий день та вихідні (святкові, неробочі) дні) шляхом надсилання файлів до інформаційно-комунікаційної системи, передбаченої пунктом 21 цього Порядку, з використанням АРМ-НБУ-інформаційного відповідно до Опису структур файлів для формування реєстру платіжних інструкцій щодо надходження та використання коштів виборчих фондів кандидатів на пост Президента України (додаток 3 до цього Порядку) та Інструкції про порядок обміну інформацією між Центральною виборчою комісією, Національним агентством з питань запобігання корупції та банками (додаток 4 до цього Порядку);
2) за зверненням Центральної виборчої комісії або Національного агентства з питань запобігання корупції надає відомості про розміри та джерела внесків, що надійшли на рахунки виборчих фондів, рух коштів, а також їх залишки на рахунках у неструктурованому (довільному) форматі з використанням АРМ-НБУ-інформаційного відповідно до Інструкції про порядок обміну інформацією між Центральною виборчою комісією, Національним агентством з питань запобігання корупції та банками(додаток 4 до цього Порядку).
16. Банк, у якому відкрито рахунок виборчого фонду кандидата, надає розпоряднику відповідного рахунку щотижнево (щоденно) або за зверненням відомості про розміри та джерела внесків, що надійшли на рахунок виборчого фонду, рух коштів, а також їх залишки на рахунку в порядку, визначеному договором.
Арешт коштів на рахунках виборчих фондів кандидатів до дня виборів або дня повторного голосування не допускається.
III. Контроль виборчих фондів Центральною виборчою комісією та Національним агентством з питань запобігання корупції
17. Центральна виборча комісія здійснює контроль виборчих фондів кандидатів.
Такий контроль здійснюється щодо:
1) дотримання кандидатами порядку відкриття рахунків виборчих фондів стосовно кількості рахунків, строків та місць їх відкриття;
2) дотримання встановленого Кодексом порядку призначення розпорядників рахунків виборчих фондів кандидатів.
18. Національне агентство з питань запобігання корупції здійснює контроль виборчих фондів кандидатів.
Такий контроль здійснюється щодо:
1) перевірки законності надходження коштів до виборчих фондів з метою виявлення внесків, отриманих від осіб, які відповідно до статті 96 Кодексу не мають права їх робити, та перерахування розпорядниками рахунків виборчих фондів таких внесків до державного бюджету;
2) повернення особі, яка здійснила добровільний внесок, що перевищує розмір, установлений частиною другою статті 96 Кодексу, чи до державного бюджету суми, що перевищує встановлений розмір добровільного внеску;
3) цільового використання коштів виборчих фондів;
4) вибіркової перевірки стосовно укладання договорів (угод) про придбання в установленому порядку товарів, виконання робіт, надання послуг, а також факту та часу надходження коштів з поточного рахунку виборчого фонду на рахунок контрагента за договором (угодою).
19. Центральна виборча комісія спільно з Національним агентством з питань запобігання корупції здійснює контроль щодо:
1) відповідності законодавству розміру та джерел формування виборчих фондів кандидатів;
2) відповідності законодавству джерел надходження коштів на поточні рахунки виборчих фондів кандидатів;
3) строків витрачання коштів виборчих фондів кандидатів;
4) своєчасності подання звітів про надходження і використання коштів виборчих фондів кандидатів, відповідності звітних даних вимогам Кодексу та інформації, отриманій від банків, у яких відкрито рахунки виборчих фондів.
20. Центральна виборча комісія та Національне агентство з питань запобігання корупції мають право:
направляти розпорядникам відповідних рахунків виборчого фонду кандидата, особам, які здійснюють внески до виборчих фондів, або отримувачам коштів з виборчого фонду запити про надання пояснень, документів чи інформації, необхідних для контролю виборчих фондів;
на підставі запиту отримувати від банків, у яких відкрито рахунки виборчих фондів кандидатів, необхідну для здійснення перевірок інформацію, яку банки зобов’язані надавати протягом двох операційних днів.
21. Інформація, яка надається банками відповідно до підпункту 2 пункту 14 та підпункту 1 пункту 15 цього Порядку, надходить до інформаційно-комунікаційної системи, що забезпечує формування та подання фінансових звітів про надходження і використання коштів виборчих фондів, держателем якої є Національне агентство з питань запобігання корупції.
Центральна виборча комісія щоденно отримує необхідну для здійснення повноважень щодо контролю виборчих фондів кандидатів інформацію про відкриття та реквізити рахунків виборчих фондів кандидатів, розміри та джерела внесків, що надійшли на рахунки виборчих фондів, рух коштів на рахунках виборчих фондів шляхом доступу до зазначеної інформаційно-комунікаційної системи.
22. У разі виявлення ознак порушень вимог законодавства за результатами контролю виборчих фондів кандидатів Центральна виборча комісія, Національне агентство з питань запобігання корупції у п’ятиденний строк з дня виявлення відповідних ознак письмово повідомляють про це органи, уповноважені забезпечити притягнення осіб, які вчинили порушення вимог законодавства, до передбаченої законом відповідальності, або вживають заходів щодо притягнення таких осіб до відповідальності в межах своїх повноважень.
Додаток 1
до Порядку контролю виборчих фондів
на виборах Президента України
ВИМОГИ
щодо заповнення платіжних інструкцій
1. Заповнення платіжної інструкції у разі перерахування коштів на накопичувальний рахунок виборчого фонду кандидата на пост Президента України.
1.1. У разі перерахування власних коштів політичної партії, що висунула кандидата на пост Президента України, до виборчого фонду в полі реквізиту "Призначення платежу" зазначаються:



1

- службовий код "+",





розділовий знак ";",



2

- код 2100 - власні кошти політичної партії,





розділовий знак ";",



3

- призначення платежу.
Зразок заповнення поля реквізиту "Призначення платежу":
+;2100;Кошти... політичної партії, внесені до виборчого фонду..., без ПДВ.
1.2. У разі перерахування власних коштів кандидата на пост Президента України до свого виборчого фонду в полі реквізиту "Призначення платежу" зазначаються:



1

- службовий код "+",





розділовий знак ";",



2

- код 2200 - власні кошти кандидата,





розділовий знак ";",



3

- призначення платежу.
Зразок заповнення поля реквізиту "Призначення платежу":
+;2200;Власні кошти кандидата, внесені до виборчого фонду..., без ПДВ.
1.3. У разі перерахування добровільного внеску юридичної особи до виборчого фонду в полі реквізиту "Призначення платежу" зазначаються:



1

- службовий код "+",





розділовий знак ";",



2

- код 2300 - добровільний внесок юридичної особи,





розділовий знак ";",



3

- найменування юридичної особи,





розділовий знак ";",



4

- місцезнаходження юридичної особи,





розділовий знак ";",



5

- код платника (ЄДРПОУ) ";",



6

- призначення платежу.
Зразок заповнення поля реквізиту "Призначення платежу":
+;2300;ТОВ "Край"; м. Київ, пл. Івана Франка, 5; 00131305; внесок до виборчого фонду....
1.4. У разі перерахування добровільного внеску фізичної особи до виборчого фонду в полі реквізиту "Призначення платежу" зазначаються:



1

- службовий код "+",





розділовий знак ";",



2

- код 2400 - добровільний внесок фізичної особи,





розділовий знак ";",



3

- прізвище, власне ім’я (усі власні імена), по батькові (за наявності),





розділовий знак ";",



4

- дата народження фізичної особи (число, місяць та рік народження у форматі ДД.ММ.РРРР),





розділовий знак ";",



5

- місце проживання фізичної особи,





розділовий знак ";",



6

- реєстраційний номер облікової картки платника податків/серія
(за наявності) і номер паспорта (для осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті),





розділовий знак ";",



7

- призначення платежу.
Зразок заповнення поля реквізиту "Призначення платежу":
+;2400;Гончаренко Олексій Іванович; 17.07.1977; м. Київ, вул. Тимошенка, 13, кв. 85; 1234567891; внесок до виборчого фонду....
1.5. У разі повернення коштів на накопичувальний рахунок виборчого фонду з поточного рахунку виборчого в полі реквізиту "Призначення платежу" зазначаються:



1

- службовий код "+",





розділовий знак ";",



2

- код 1 - повернення коштів з поточного рахунку виборчого фонду,





розділовий знак ";",



3

- призначення платежу.
Зразок заповнення поля реквізиту "Призначення платежу":
+;1;Повернення коштів з поточного рахунку виборчого фонду....
1.6. У разі повернення внесків осіб, від яких відмовився розпорядник рахунку виборчого фонду або які надійшли до виборчого фонду після дня виборів/дня повторного голосування, якщо неможливо їх повернути відповідній особі, у полі реквізиту "Призначення платежу" зазначаються:



1

- службовий код "+",





розділовий знак ";",



2

- код 2 - повернення внесків осіб, від яких відмовився розпорядник рахунку виборчого фонду або які надійшли до виборчого фонду після дня виборів/дня повторного голосування, якщо неможливо їх повернути відповідній особі,





розділовий знак ";",



3

- призначення платежу.
Зразок заповнення поля реквізиту "Призначення платежу":
+;2;Повернення внесків осіб, від яких відмовився розпорядник рахунку виборчого фонду.
1.7. Помилкові надходження коштів позначаються кодом 2700.
2. Заповнення платіжної інструкції у разі перерахування коштів з накопичувального рахунку виборчого фонду кандидата на пост Президента України.
2.1. У разі перерахування коштів з накопичувального рахунку виборчого фонду на поточний рахунок виборчого фонду в полі реквізиту "Призначення платежу" зазначаються:



1

- службовий код "+",





розділовий знак ";",



2

- код 2500 - перерахування коштів з накопичувального рахунку виборчого фонду на поточний рахунок виборчого фонду,





розділовий знак ";",



3

- призначення платежу.
Зразок заповнення поля реквізиту "Призначення платежу":
+;2500;Перерахування коштів з накопичувального рахунку виборчого фонду на поточний рахунок виборчого фонду в межах територіального виборчого округу № ___.
2.2. У разі перерахування коштів з накопичувального рахунку виборчого фонду для повернення внесків чи перерахування до Державного бюджету України (далі - державний бюджет) у полі реквізиту "Призначення платежу" зазначаються:



1

- службовий код "+",





розділовий знак ";",



2

- код призначення коштів виборчого фонду за такою класифікацією:
3310 - повернення особам внесків, від яких відповідно до частини шостої статті 96 Виборчого кодексу України (далі - Кодекс) відмовився розпорядник накопичувального рахунку;
3320 - повернення особам сум коштів, що перевищують розмір внеску, визначений частиною другою статті 96 Кодексу;
3410 - перерахування до державного бюджету внесків осіб, від яких відповідно до частини шостої статті 96 Кодексу відмовився розпорядник накопичувального рахунку виборчого фонду кандидата на пост Президента України у разі неможливості їх повернення відповідним особам;
3420 - перерахування до державного бюджету сум коштів, що перевищують розмір внеску, визначений частиною другою статті 96 Кодексу, у разі неможливості їх повернення відповідним особам;
3430 - перерахування до державного бюджету внесків осіб, які згідно з частиною третьою статті 96 Кодексу не мають права здійснювати відповідні внески;

................
Перейти до повного тексту