1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ЦЕНТРАЛЬНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ
ПОСТАНОВА
від 18 травня 2020 року № 90
Про окремі питання діяльності Київської обласної виборчої комісії
До Центральної виборчої комісії 19 березня, 3 квітня та 12 травня 2020 року надійшли звернення Андреєвої Ірини Сергіївни, Митька Ігоря Валентиновича та Бабич Тетяни Євгеніївни щодо правомірності визнання обраними наступних за черговістю кандидатів у депутати Київської обласної ради, включених до виборчого списку місцевої організації партії після них.
Так, у зверненнях Андреєва І.С., Митько І.В. та Бабич Т.Є., які були включені до виборчого списку кандидатів у депутати Київської обласної організації політичної партії "Всеукраїнське об’єднання "Батьківщина" на чергових виборах депутатів Київської обласної ради 25 жовтня 2015 року, зазначили, що під час заміщення депутатів Київської обласної ради, обраних від указаної місцевої організації політичної партії, повноваження яких були достроково припинені, обраними депутатами визнано кандидатів у депутати, розташованих після них у вказаному виборчому списку місцевої організації партії.
Крім того, Андреєва І.С. просила повідомити, чи подавалась від її імені (дівоче прізвище - Тіщенко) заява про виключення її із виборчого списку кандидатів у депутати Київської обласної ради від Київської обласної організації політичної партії "Всеукраїнське об’єднання "Батьківщина".
За результатами розгляду звернення Андреєвої (Тіщенко) І.С. Комісією листом від 24 березня 2020 року № 21-30-843 їй було надано відповідь, а також листом № 21-30-844 того самого дня її звернення переслано за належністю до Київської обласної виборчої комісії для надання інформації про те, чи подавалось від її імені звернення стосовно виключення з виборчого списку кандидатів у депутати Київської обласної організації політичної партії "Всеукраїнське об’єднання "Батьківщина" та чи приймалися цією комісією рішення щодо вказаного питання. При цьому Центральна виборча комісія просила також надіслати їй засвідчені копії відповідних документів Київської обласної виборчої комісії.
26 березня та 14 квітня 2020 року до Комісії надійшли листи Київської обласної виборчої комісії від 25 березня 2020 року № 25/03/20-1 та від 13 квітня 2020 року № 13/04/20-1 і № 13/04/20-2 відповідно, в яких серед іншого йдеться про те, що до цієї виборчої комісії в березні 2020 року надійшла низка звернень кандидатів у депутати Київської обласної ради, включених до виборчого списку Київської обласної організації політичної партії "Всеукраїнське об’єднання "Батьківщина", щодо виключення їх з цього виборчого списку, у тому числі заяви Тіщенко Ірини Сергіївни від 30 листопада 2019 року, Митька Ігоря Валентиновича від 26 листопада 2019 року та Бабич Тетяни Євгеніївни від 27 листопада 2019 року. У зв’язку з цим постановою Київської обласної виборчої комісії від 6 березня 2020 року № 31 "Про розгляд звернень" задоволено зазначені заяви та скасовано реєстрацію відповідних кандидатів у депутати Київської обласної ради, включених до вказаного виборчого списку, з виключенням їх із цього виборчого списку, зокрема Тіщенко І.С., Митька І.В. та Бабич Т.Є.
При цьому Київська обласна виборча комісія надіслала Центральній виборчій комісії копії заяв, що надходили до вказаної територіальної виборчої комісії від імені Тіщенко І.С., Митька І.В. та Бабич Т.Є.
Копії зазначених заяв було надіслано Митьку І.В., Андреєвій (Тіщенко) І.С. та Бабич Т.Є. з проханням невідкладно поінформувати Комісію, чи зверталися вони з відповідними документами до Київської обласної виборчої комісії, зокрема підтвердити чи спростувати написання та надсилання ними заяв, адресованих голові Київської обласної виборчої комісії І. Юхименку, від 26, 30 та 27 листопада 2019 року відповідно про виключення їх із виборчого списку кандидатів у депутати Київської обласної ради від Київської обласної організації політичної партії "Всеукраїнське об’єднання "Батьківщина". Зміст зазначених заяв і відповідне прохання про підтвердження або спростування викладеної в них інформації було доведено до відома вказаних осіб також засобами телефонного зв’язку.
У відповідь Андреєва (Тіщенко) І.С. повідомила, що такої заяви до Київської обласної виборчої комісії вона не надсилала. Крім того, поінформувала, що 29 квітня 2016 року у зв’язку з реєстрацією шлюбу із громадянином Андреєвим Ю.І. вона змінила прізвище "Тіщенко" на "Андреєва", а "тому ніяк не могла написати заяву до Київської обласної виборчої комісії від імені Тіщенко Ірини Сергіївни", а також зауважила, що "у наданій мені для ознайомлення копії немає мого підпису. Приклад мого підпису є у ксерокопії паспорта та у цьому листі".
Разом з тим 7 травня 2020 року, після одержання зазначеного вище повідомлення Андреєвої (Тіщенко) І.С., до Центральної виборчої комісії через скриньку "Для звернень громадян" надійшло пояснення від імені Андреєвої І.С., датоване 30 квітня 2020 року, такого змісту: "За результатами розгляду листа Центральної виборчої комісії про надання пояснень повідомляю, що дійсно засобами поштового зв'язку в 2020 році звертався до Київської обласної виборчої комісії з відповідною заявою про виключення мене з виборчого списку кандидатів в депутати Київської обласної ради від Київської обласної організації "Політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина". У зв'язку із викладеним прошу взяти вказану інформацію до уваги та прошу залишити без розгляду всі скарги, що подані мною до Центральної виборчої комісії з приводу заміщення вибулих депутатів Київської обласної ради".
Під час телефонного спілкування Андреєва (Тіщенко) І.С. заперечила факт написання вказаного пояснення, датованого 30 квітня 2020 року, та надсилання його до Комісії за допомогою скриньки "Для звернень громадян".
Крім того, враховуючи, що адміністративна будівля і службові приміщення Комісії перебувають під охороною та захистом, який здійснюється підрозділом охорони (Служба комендатури) у складі озброєних військовослужбовців Управління державної охорони України, у тому числі за допомогою технічних засобів (камер відеоспостереження), було встановлено, що пояснення, датоване 30 квітня 2020 року, від імені Андреєвої (Тіщенко) І.С. було подане до Комісії сторонньою особою.
14 травня 2020 року до Комісії надійшла заява Бабич Т.Є., датована тим самим днем, в якій вона повідомила, що "я не зверталась до Київської обласної виборчої комісії з відповідною заявою від 27 листопада 2019 року про виключення мене із виборчого списку кандидатів у депутати Київської обласної ради, не писала вищевказану заяву та не надсилала її голові Київської обласної виборчої комісії І. Юхименку".
На момент розгляду цього питання Комісією Митько І.В. не надав інформації щодо підтвердження або спростування написання та надсилання ним заяви про виключення його із виборчого списку кандидатів у депутати Київської обласної ради від Київської обласної організації політичної партії "Всеукраїнське об’єднання "Батьківщина".
Відповідно до частини першої статті 16 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", якщо Комісії стане відомо про порушення законодавства України про вибори, виборчих прав громадян України з результатів проведених нею перевірок або із засобів масової інформації чи інших джерел, що не суперечать законодавству України, Комісія має право розглянути за власною ініціативою питання, що належать до її повноважень, та прийняти з цього приводу рішення в установленому цим Законом порядку.
Крім того, за змістом частини другої статті 1, пункту 3 частини першої статті 17, пунктів 1, 2 частини першої статті 21 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" на Центральну виборчу комісію покладено повноваження щодо контролю за діяльністю виборчих комісій, які утворюються для організації підготовки та проведення місцевих виборів, а також за додержанням та однаковим застосуванням законодавства про місцеві вибори на всій території України.
На виконання передбачених наведеними нормами законодавства повноважень Центральна виборча комісія з метою забезпечення та захисту виборчих прав громадян, вивчивши вказані вище та беручи до уваги інші наявні в неї документи, зазначає.
Порядок організації підготовки та проведення чергових місцевих виборів 25 жовтня 2015 року було врегульовано Законом України "Про місцеві вибори" (далі - Закон), який з 1 січня 2020 року у зв’язку з прийняттям Виборчого кодексу України (далі - Кодекс) визнано таким, що втратив чинність, крім положень щодо організації та проведення повторних, проміжних, додаткових виборів і заміщення депутатів, обраних у багатомандатному виборчому окрузі, повноваження яких достроково припинені, що діють до наступних чергових або позачергових виборів депутатів місцевих рад.
Згідно з частиною восьмою статті 86 Закону результатом виборів депутатів у багатомандатному виборчому окрузі є визначення в порядку черговості кандидатів у депутати від місцевих організацій політичних партій осіб, обраних депутатами від місцевих організацій політичних партій у кількості депутатських мандатів, отриманих місцевими організаціями політичних партій.
Черговість кандидатів у депутати у виборчому списку від місцевої організації політичної партії, яка відповідно до частини другої вказаної статті Закону має право на участь у розподілі депутатських мандатів у цьому окрузі, визначається рішенням виборчої комісії Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної в місті (у містах, де утворені районні в місті ради) виборчої комісії на підставі протоколів про підсумки голосування в територіальному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів шляхом формування та затвердження виборчого списку місцевої організації політичної партії. У зазначеному виборчому списку місцевої організації політичної партії кандидати в депутати (крім кандидата в депутати, який не закріплений за територіальним виборчим округом) розташовуються в порядку зменшення відсотка голосів виборців, поданих за відповідну місцеву організацію політичної партії у територіальних виборчих округах, за якими були закріплені кандидати, від загальної кількості голосів виборців, поданих за всі місцеві організації політичних партій у відповідних територіальних виборчих округах. У разі якщо отримані відсотки є рівними у кількох кандидатів у депутати, вони розміщуються у виборчому списку в порядку зменшення кількості голосів виборців, поданих у територіальному виборчому окрузі за місцеву організацію партії та відповідного кандидата.
Порядок реєстрації обраних депутатів унормовано статтею 89 Закону.
За змістом частини другої статті 47 Закону територіальна виборча комісія скасовує рішення в частині реєстрації в багатомандатному виборчому окрузі окремого кандидата в депутати з виключенням його з виборчого списку в разі звернення кандидата в депутати в будь-який час після завершення виборчого процесу відповідних місцевих виборів.
Питання щодо порядку заміщення депутатів, обраних у багатомандатному виборчому окрузі, повноваження яких достроково припинені, унормовано положеннями частин першої, другої статті 90 Закону.
Так, згідно з частиною першою статті 90 Закону в разі, якщо депутат, який обирався в багатомандатному виборчому окрузі, достроково припинив повноваження або його повноваження достроково припинені на підставах і в порядку, передбачених Конституцією та законами України, за рішенням територіальної виборчої комісії обраним депутатом визнається наступний за черговістю кандидат у депутати від місцевої організації політичної партії. Якщо черговість для отримання депутатського мандата вичерпана, депутатський мандат залишається вакантним до проведення чергових або позачергових виборів.
За підсумками голосування та результатами виборів депутатів Київської обласної ради 25 жовтня 2015 року, надісланими до Комісії Київською обласною виборчою комісією за формою № 4 (додаток 4 до Порядку надання Центральній виборчій комісії інформації щодо підготовки та проведення місцевих виборів, затвердженого постановою Комісії від 9 вересня 2015 року № 239 (далі - Порядок), Київська обласна організація політичної партії "Всеукраїнське об’єднання "Батьківщина" отримала 16 депутатських мандатів.
Відповідно до повідомлення Київської обласної виборчої комісії про черговість кандидатів у депутати Київської обласної ради, включених до виборчого списку Київської обласної організації політичної партії "Всеукраїнське об’єднання "Батьківщина", яка за результатами чергових місцевих виборів 25 жовтня 2015 року отримала право на участь у розподілі депутатських мандатів, за формою № 5 (додаток 5 до Порядку) рішенням територіальної виборчої комісії такий розподіл здійснювався між 84 кандидатами.
Постановою Київської обласної виборчої комісії від 7 листопада 2015 року № 87 "Про реєстрацію депутатів Київської обласної ради" депутатами Київської обласної ради від Київської обласної організації політичної партії "Всеукраїнське об’єднання "Батьківщина" зареєстровано 16 осіб, зокрема, Старикову Ганну Віталіївну, Сіренка Михайла Миколайовича, Волинця Олександра Леонідовича, Тищенка Григорія Дмитровича, Будюка Сергія Миколайовича, Дворника Миколу Григоровича, Гринчука Віктора Васильовича, Кудлая Івана Миколайовича, Швидкого Миколу Андрійовича, Нігруцу Олександра Петровича, Світовенка Віктора Вікторовича, Ерікяна Давіда Мартіковича, Хахуліна Владислава Костянтиновича, Бойко Галину Миколаївну, Кищука Олега Євгеновича, Сімановського Олександра Володимировича.
За інформацією Київської обласної виборчої комісії, відповідно до Рішення Політичної ради партії "Всеукраїнське об’єднання "Батьківщина" від 3 березня 2020 року № 06-11-113 "Про відкликання за народною ініціативою депутатів Київської обласної ради, обраних на чергових місцевих виборах 25 жовтня 2015 року шляхом висування від місцевої організації Політичної ради партії "Всеукраїнське об’єднання "Батьківщина" вказана політична партія вирішила відкликати за народною ініціативою депутатів Київської обласної ради Гринчука В.В., Хахуліна В.К., Дворника М.Г., Ерікяна Д.М., Нігруцу О.П., Тищенка Г.Д., Будюка С.М. та Волинця О.Л.
Розглянувши зазначене рішення Політичної ради партії "Всеукраїнське об’єднання "Батьківщина", Київська обласна виборча комісія постановами від 6 березня 2020 року № 32 - 47 визнала обраними та зареєструвала депутатами Київської обласної ради VII скликання наступних за черговістю кандидатів у депутати від Київської обласної організації політичної партії Всеукраїнське об’єднання "Батьківщина" Овдієнко Маріанну Олександрівну, Гребіня Сергія Миколайовича, Сотнікова Олега Леонідовича, Гарбар Богдану Антонівну, Шаравару Віталія Васильовича, Кириченка Ігоря Валерійовича, Колодія Олександра Миколайовича, Дзюбу Олександра Миколайовича.
Разом з тим згідно з пунктом 1 постанови Київської обласної виборчої комісії від 6 березня 2020 року № 31 "Про розгляд звернень" скасовано реєстрацію 23 кандидатів у депутати Київської обласної ради та виключено їх із виборчого списку кандидатів у депутати цієї ради від Київської обласної організації політичної партії "Всеукраїнське об’єднання "Батьківщина", у тому числі Тіщенко І.С., Митька І.В. та Бабич Т.Є., на підставі, як зазначено в цій постанові, поданих ними заяв.
Водночас у відповідь на звернення Комісії Андреєва (Тіщенко) І.С. заперечила факт надсилання такої заяви до Київської обласної виборчої комісії, а також належність їй підпису на вказаній заяві. Зазначене, факт зміни нею прізвища в період після проведення чергових місцевих виборів 25 жовтня 2015 року та датою написання заяви, а також обставини подання 7 травня 2020 року до Комісії пояснення від імені Андреєвої (Тіщенко) І.С., датованого 30 квітня 2020 року, та його зміст спростовують, що авторство заяви до Київської обласної виборчої комісії про виключення її з виборчого списку кандидатів у депутати цієї ради від Київської обласної організації політичної партії "Всеукраїнське об’єднання "Батьківщина" та вказаного пояснення належить Андреєвій (Тіщенко) І.С.

................
Перейти до повного тексту