1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ЦЕНТРАЛЬНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ
ПОСТАНОВА
від 12 липня 2019 року № 1649
Про скаргу кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 178 Русецького А.А., зареєстровану в Центральній виборчій комісії 10 липня 2019 року за № 21-36-31486
До Центральної виборчої комісії 10 липня 2019 року надійшла скарга кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 178 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року Русецького Анатолія Анатолійовича, суб’єктом оскарження в якій визначено кандидата в народні депутати України в цьому окрузі Літвінова Олександра Миколайовича.
У скарзі суб’єкт звернення просить визнати дії кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 178 Літвінова О.М. щодо розміщення результатів соціологічного дослідження у друкованих матеріалах передвиборної агітації без зазначення часу його проведення, території, яку охоплювало опитування, розміру та способу формування соціологічної вибірки опитаних, методу опитування, точного формулювання питань, можливої статистичної похибки, такими, що порушують вимоги Закону України "Про вибори народних депутатів України" (далі - Закон), оголосити попередження вказаному кандидату відповідно до пункту 5 частини другої статті 61 Закону, а також надіслати скаргу з додатками до неї до правоохоронних органів для перевірки і реагування згідно із законом.
Суб’єкт звернення зі скаргою обґрунтовує свої вимоги тим, що 9 липня 2019 року серед мешканців Барвінківського, Балаклійського, Близнюківського, Первомайського районів та міст Балаклії і Первомайський Харківської області невідомими особами було розповсюджено агітаційний матеріал - інформаційний бюлетень (газету) під назвою "Зе! ДЕПУТАТ СЛУГА НАРОДУ".
Згідно з розміщеними на четвертій сторінці цього бюлетеня даними його замовником є висунутий в одномандатному виборчому окрузі № 178 ПОЛІТИЧНОЮ ПАРТІЄЮ "СЛУГА НАРОДУ" та зареєстрований постановою Комісії від 25 червня 2019 року № 1288 кандидат у народні депутати України Літвінов О.М.
Русецький А.А. повідомляє, що в указаному агітаційному матеріалі під заголовком "178 округ підтримує Олександра Літвінова!" розміщено результати соціологічного дослідження, які нібито відображають електоральні вподобання населення округу щодо вказаного кандидата в народні депутати України.
Суб’єкт звернення зі скаргою вважає, що такі дії кандидата в народні депутата України в одномандатному виборчому окрузі № 178 Літвінова О.М. порушують вимоги частини другої статті 6, частин першої, другої статті 67 Закону, оскільки згадане дослідження проводилося студентами соціологічного факультету Харківського національного університету імені В. Каразіна в період з 20 червня до 1 липня 2019 року, тобто у той час, коли зазначений кандидат у народні депутати України ще навіть не був зареєстрований Центральною виборчою комісією. Крім того, публікація не містить жодної інформації про назву організації, яка проводила опитування, замовників цього опитування, а також розміру та способу формування соціологічної вибірки опитаних, методу опитування, точного формулювання питань, можливої статистичної похибки. Також Русецький А.А. зазначає, що, на його переконання, оприлюднюючи вказану інформацію з порушенням Закону, Літвінов О.М. з метою перешкодити вільному формуванню та вільному виявленню волі виборців вдається до обману, свідомо маніпулюючи соціологічними даними, що в свою чергу має ознаки кримінального діяння, відповідальність за яке передбачено статтею 157 Кримінального кодексу України.
На підтвердження вказаного суб’єктом звернення додано до скарги примірник вищезазначеної агітаційної продукції.
На виконання частини десятої статті 111 Закону копії скарги з доданими до неї матеріалами надіслано суб’єкту оскарження, якого повідомлено про можливість подати письмові пояснення по суті скарги.
До Комісії 11 липня 2019 року надійшли пояснення кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 178 Літвінова О.М., у яких він не заперечує розповсюдження агітаційного матеріалу "Інформаційний бюлетень. Липень 2019" та вказує на виготовлення цього матеріалу за рахунок коштів його виборчого фонду. Звертає увагу, що опитування, розміщене в указаному матеріалі, який є агітаційною листівкою, а не зареєстрованим засобом масової інформації, проводила група студентів соціологічного факультету Харківського національного університету ім. В. Каразіна, тобто група активістів, а не підприємство, заклад, установа, організація, інформаційне агентство та засіб масової інформації. Також зазначає, що у скарзі суб’єкт звернення посилається на частину другу статті 6 Закону, але не наводить жодного доказу застосування насильства, погроз, обману, підкупу чи будь-яких інших дій, що перешкоджають вільному формуванню та виявленню виборцями своєї волі, маніпулювання соціологічними даними, відповідальність за які передбачена статтею 157 Кримінального кодексу України. За таких обставин Літвінов О.М. вважає, що дії ним вчинено відповідно до закону, в межах повноважень, передбачених законом, і не порушують виборчі права громадян.
Порядок і строки подання та розгляду скарг, що стосуються процесу виборів народних депутатів України, визначено розділом XIII Закону та Порядком розгляду скарг виборчими комісіями з виборів народних депутатів України, затвердженим постановою Центральної виборчої комісії від 31 липня 2012 року № 133 (зі змінами) (далі - Порядок).
За змістом частин першої, другої статті 108 Закону, пунктів 2.1, 2.2 Порядку кандидат у народні депутати України, зареєстрований у встановленому Законом порядку, може оскаржити до виборчої комісії, зокрема, дії кандидата в народні депутати України.
Так, постановою Центральної виборчої комісії від 19 червня 2019 року № 1070 зареєстровано кандидата в народні депутати України Русецького А.А., який балотується в одномандатному виборчому окрузі № 178 у порядку самовисування на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року.
Постановою Комісії від 25 червня 2019 року № 1288 зареєстровано кандидата в народні депутати України Літвінова О.М., висунутого ПОЛІТИЧНОЮ ПАРТІЄЮ "СЛУГА НАРОДУ" в одномандатному виборчому окрузі № 178 на позачергових виборах народних депутатів.
Частиною восьмою статті 108 Закону та пунктом 3.4 Порядку передбачено, що скарга на дії чи бездіяльність кандидата в народні депутати України може бути подана до Центральної виборчої комісії.
Загальний строк оскарження встановлено частиною першою статті 109 Закону, згідно з якою скарга до виборчої комісії може бути подана суб’єктом звернення зі скаргою протягом п’яти днів після прийняття рішення, вчинення дії чи бездіяльності суб’єктом оскарження.
Таким чином, Комісія зазначає, що скаргу подано належним суб’єктом звернення зі скаргою до належного суб’єкта розгляду скарги та з дотриманням строків оскарження, встановлених Законом.
Розглянувши скаргу, додані до неї матеріали, а також пояснення суб’єкта оскарження, Центральна виборча комісія встановила.
Форми і засоби передвиборної агітації, строки її проведення, обмеження та інші питання щодо ведення передвиборної агітації унормовано розділом IX Закону (статті 68 - 74).
Так, відповідно до частини першої статті 68 Закону передвиборна агітація - це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за певного кандидата в народні депутати України або партію - суб’єкта виборчого процесу. Передвиборна агітація може здійснюватися в будь-яких формах і будь-якими засобами, що не суперечать Конституції України та законам України.
Зокрема, згідно з пунктами 4, 5 частини другої статті 68 Закону передвиборна агітація може проводитися у формах оприлюднення в друкованих та аудіовізуальних (електронних) засобах масової інформації політичної реклами, виступів, інтерв’ю, нарисів, відеофільмів, аудіо- та відеокліпів, інших публікацій та повідомлень; розповсюдження виборчих листівок, плакатів та інших друкованих агітаційних матеріалів чи друкованих видань, в яких розміщено матеріали передвиборної агітації.

................
Перейти до повного тексту