1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Порядок


ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ
РЕГУЛЯТОРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПІДПРИЄМНИЦТВА
ДЕРЖАВНА КОМІСІЯ З ЦІННИХ ПАПЕРІВ ТА ФОНДОВОГО РИНКУ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Державного комітету
України з питань
регуляторної політики та
підприємництва
21.04.2003 N 52
( z0358-03 )
Рішення Державної комісії
з цінних паперів та
фондового ринку
17.04.2003 N 162
( za358-03 )
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
12 травня 2003 р.
за N 358/7679
( Порядок втратив чинність на підставі Наказу Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва N 55 від 17.03.2009 )
ПОРЯДОК
контролю за дотриманням Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на ринку цінних паперів
1. Загальні положення
1.1. Цей Порядок розроблено відповідно до Законів України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності", "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", "Про цінні папери і фондову біржу", "Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні", "Про підприємства в Україні", "Про господарські товариства", "Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди)"; Указів Президента України від 14 лютого 1997 року N 142/97 "Про Державну комісію з цінних паперів та фондового ринку" (із змінами і доповненнями), від 2 березня 1996 року N 160/96 "Про внесення змін і доповнень до Указу Президента України від 25 травня 1994 року N 247", від 25 травня 2000 року N 721/2000 "Питання Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва", від 25 вересня 2002 року N 861/2002 "Про додаткові заходи щодо вдосконалення діяльності Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку"; постанови Кабінету Міністрів України від 14 листопада 2000 року N 1698 "Про затвердження переліку органів ліцензування"; Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на ринку цінних паперів, затверджених наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 14 березня 2001 року N 49 і рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 14 березня 2001 року N 60, зареєстрованих Міністерством юстиції України 6 квітня 2001 року за N 318/5509 (із змінами і доповненнями).
1.2. Цей документ установлює єдиний порядок здійснення контролю за додержанням суб'єктами професійної діяльності на ринку цінних паперів (далі - ліцензіати) Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на ринку цінних паперів: діяльності по випуску та обігу цінних паперів (діяльності по випуску цінних паперів, комісійної діяльності по цінних паперах, комерційної діяльності по цінних паперах), депозитарної діяльності депозитарію цінних паперів, депозитарної діяльності зберігача цінних паперів, розрахунково-клірингової діяльності за угодами щодо цінних паперів; діяльність по організації торгівлі на ринку цінних паперів, діяльності щодо ведення реєстру власників іменних цінних паперів, діяльності з управління активами ІСІ (далі - Ліцензійні умови), яку здійснюють Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку (її центральний апарат та територіальні органи) як орган ліцензування та Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва і його територіальні органи як спеціально уповноважений орган з питань ліцензування (далі - органи контролю) у межах своїх повноважень шляхом проведення планових і позапланових перевірок.
2. Організація та підготовка до проведення перевірок
2.1. Планові перевірки додержання ліцензіатом Ліцензійних умов проводяться органом контролю не частіше одного разу на рік.
2.2. Позапланові перевірки проводяться органами контролю за наявності обставин, передбачених законодавчими актами України.
2.3. У разі проведення перевірки спеціально уповноваженим органом з питань ліцензування до складу робочої групи можуть залучатися фахівці органу ліцензування, а про терміни перевірки інформується не пізніше ніж за п'ять робочих днів до її початку.
2.3.1. Для проведення перевірки органом ліцензування призначається керівник і члени робочої групи та видається доручення на проведення перевірки у двох примірниках (додаток 1).
Робоча група органу ліцензування проводить перевірки на підставі письмового доручення.
2.3.2. Для проведення перевірки спеціально уповноваженим органом з питань ліцензування видається розпорядчий документ про призначення керівника та членів робочої групи і посвідчення на проведення перевірки (додаток 2). Робоча група спеціально уповноваженого органу з питань ліцензування проводить перевірки на підставі посвідчення на проведення перевірки.
2.3.3. Мінімальна кількість членів робочої групи має становити дві особи.
2.4. Облік виданих письмових доручень або посвідчень ведеться за місцем їх видання та реєструється в журналі обліку доручень (посвідчень) для проведення перевірок (додаток 3).
2.5. Доручення або посвідчення на проведення перевірок надаються на терміни, які забезпечують своєчасне та якісне проведення перевірок, але не більше 20 робочих днів.
2.6. У виняткових випадках у зв'язку з особливістю діяльності ліцензіата, що перевіряється, та значними обсягами робіт терміни перевірки можуть бути продовжені особою, яка надала доручення на перевірку, за обгрунтованим письмовим зверненням керівника робочої групи ще на десять робочих днів.
2.7. Про проведення планової перевірки ліцензіат повинен бути попередньо письмово повідомлений органом контролю не менше ніж за п'ять календарних днів до початку її проведення.
3. Права, обов'язки та відповідальність робочої групи
3.1. Керівник та члени робочої групи при проведенні перевірки мають право:
безперешкодно входити за службовим посвідченням до підприємств, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів;
мати доступ до документів та інших матеріалів, необхідних для проведення перевірки;
вимагати для перевірки необхідні документи та іншу інформацію у зв'язку з реалізацією своїх повноважень;
вилучати на термін до трьох днів документи, які підтверджують факти порушення Ліцензійних умов;
брати пояснення у посадових осіб ліцензіата за їх згодою.
3.2. Керівник та члени робочої групи при проведенні перевірки зобов'язані:
вручити керівнику ліцензіата чи особі, яка його заміщає, другий примірник доручення на проведення перевірки та отримати від цієї особи відмітку про це на першому примірнику доручення. У разі відмови представника ліцензіата поставити відмітку про отримання першого примірника доручення керівник робочої групи робить відповідний запис про те, що представник ліцензіата від підпису відмовився, та засвідчує це власним підписом;
повідомити керівника ліцензіата чи особу, яка його заміщає, про права, обов'язки та повноваження робочої групи, причину та мету перевірки, про права, обов'язки та відповідальність ліцензіата, установити перелік необхідних документів та терміни їх надання, узгодити інші організаційні питання щодо проведення перевірки;
у разі відмови керівника ліцензіата чи особи, яка його заміщає, надати документи чи належним чином засвідчені копії документів (витяги з документів) на усний запит членів робочої групи, керівнику ліцензіата чи особі, яка його заміщає, підготувати та надати письмовий запит із зазначеним терміном надання необхідної інформації (додаток 4), а в разі відмови в отриманні письмового запиту надати його особі, на яку покладені обов'язки з реєстрації вхідної кореспонденції ліцензіата, або направити запит на адресу ліцензіата рекомендованим листом з повідомленням про вручення;
у разі недопущення робочої групи органу контролю до проведення перевірки, ненадання їм необхідних для перевірки документів скласти акт про відмову ліцензіата в проведенні перевірки (додаток 5).
3.3. Керівник та члени робочої групи під час проведення перевірки несуть відповідальність згідно з чинним законодавством.
4. Права, обов'язки та відповідальність ліцензіата, його посадових осіб
4.1. Ліцензіат та його посадові особи під час проведення перевірки мають право:
4.1.1. Отримувати від керівника робочої групи таку інформацію:
про порядок проведення перевірки;
про права та обов'язки робочої групи;
про права та обов'язки посадових осіб ліцензіата.
4.1.2 Отримати в робочої групи другий примірник доручення на проведення перевірки та поставити відмітку про це на першому примірнику доручення.
4.1.3. На прохання робочої групи надавати письмові пояснення.
4.2. Ліцензіат та його посадові особи під час проведення перевірки зобов'язані:
підтвердити повноваження посадових осіб ліцензіата відповідними документами;
забезпечити робочій групі необхідні умови для проведення перевірки;
своєчасно надавати робочій групі повну та достовірну інформацію щодо діяльності ліцензіата.
4.3. Ліцензіат та його посадові особи під час проведення перевірки відповідають за невиконання своїх обов'язків.
5. Порядок проведення перевірки та оформлення результатів
5.1. Під час проведення перевірки робоча група детально вивчає, аналізує та оцінює всі необхідні документи, які стосуються професійної діяльності ліцензіата. Особлива увага при перевірці звертається на недоліки при провадженні професійної діяльності на ринку цінних паперів ліцензіата, які можуть призвести до невиконання ним своїх зобов'язань перед державою, інвесторами або іншими учасниками фондового ринку.
5.2. За результатами перевірки робоча група складає акт перевірки у двох примірниках за встановленою формою (додаток 6), який підписує керівник, члени робочої групи не пізніше дати закінчення терміну дії доручення або посвідчення на проведення перевірки. Один примірник акта перевірки під особистий підпис видається керівнику ліцензіата чи особі, яка його заміщає, другий - зберігається органом контролю, який здійснив перевірку. Сторінки акта перевірки нумеруються.
5.3. До примірника акта перевірки, який зберігається органом контролю, обов'язково додаються документи (копії документів) згідно з переліком (зазначеним в акті перевірки).
5.4. Не допускається викладати в акті перевірки дані, які не підтверджені документами перевірки.
5.5. У разі усунення ліцензіатом під час перевірки порушень та недоліків у діяльності про це робляться відповідні записи в акті перевірки.
5.6. Будь-які виправлення та доповнення в акті перевірки після його підписання членами робочої групи повинні обов'язково підтверджуватись підписами членів робочої групи.
5.7. У разі ненадання ліцензіатом, що перевірявся, документів, які вимагалися для перевірки, незалежно від причин (втрата, відсутність на роботі відповідної посадової особи учасника фондового ринку, відмова в наданні тощо) в акті перевірки робиться запис про те, що відповідні документи не були надані, із зазначенням причин.
5.8. У разі вилучення у встановленому порядку під час перевірки документів, що підтверджують факти порушення Ліцензійних умов, до акта перевірки додається протокол вилучення документів.
5.9. При складанні акта перевірки повинна бути додержана об'єктивність і вичерпність опису виявлених фактів і даних.
5.10. Якщо один з членів робочої групи не згодний із змістом акта перевірки, він має право викласти в письмовій формі свою окрему думку з обгрунтуванням і додати її до акта перевірки.
5.11. У разі відмови посадових осіб ліцензіата підписати та отримати примірник акта перевірки керівник робочої групи про це в місці для підпису акта перевірки робить відповідний запис, і протягом п'яти робочих днів акт перевірки направляється на адресу ліцензіата поштою.
5.12. Зауваження до акта перевірки можуть надаватися ліцензіатом протягом трьох робочих днів після підписання акта перевірки.
6. Порядок вилучення документів під час перевірки та роботи з ними
6.1. Керівник робочої групи під час перевірки ліцензіата має право вилучати на термін до трьох робочих днів документи, які підтверджують факти порушення Ліцензійних умов.
6.2. Вилучення документів проводиться відповідно до вимог чинного законодавства України.
6.3. Копія протоколу вилучення документів надається представнику ліцензіата під особистий підпис на протоколі вилучення із зазначенням дати надання.
6.4. У разі відмови представника ліцензіата підписати протокол про вилучення документів керівник робочої групи робить відповідний запис про це в протоколі вилучення.
6.5. Кожне виправлення, підчистка, нерозбірливий запис, нечіткий відбиток печатки на документах, які вилучаються, повинні бути відображені в протоколі вилучення.
6.6. Керівник робочої групи несе відповідальність за зберігання та використання за призначенням в Комісії документів, які були вилучені під час перевірки. Забороняється робити будь-які дії, які можуть спричинити пошкодження або зміни змісту документа, який вилучено.
6.7. Керівник робочої групи під час роботи з вилученими документами має право:
робити копії з вилучених документів;
при потребі залучати до роботи з вилученими документами інших працівників органу контролю, спеціалістів інших установ за їх згодою.
6.8. Відлік триденного терміну вилучення документів починається з наступного дня за днем вилучення.
6.9. Про повернення вилучених документів представником ліцензіата робиться відповідний запис на протоколі вилучення.
6.10. У разі відмови представника ліцензіата, який перевіряється, вчасно прийняти вилучені документи керівник робочої групи складає акт про відмову від прийняття вилучених документів, а вилучені документи направляє на адресу ліцензіата рекомендованим листом.
6.11. У разі, якщо при поверненні вилученого документа на ньому виявлені пошкодження або виправлення, які не відображені в протоколі вилучення, керівник робочої групи та представник ліцензіата, у якого вилучався документ, складають та підписують акт про виявлені пошкодження або виправлення на документах, які повертаються із зазначенням всіх виявлених пошкоджень та виправлень.
7. Вжиття заходів за порушення ліцензіатом Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на ринку цінних паперів
Вжиття заходів за порушення ліцензіатом Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на ринку цінних паперів здійснюється відповідно до чинного законодавства України.
Директор департаменту контролю
та дозвільної системи Державного
комітету України з питань
регуляторної політики
та підприємництва
Начальник контрольно-правового
управління Державної комісії з
цінних паперів та фондового
ринку




О.П.Апатенко



Р.П.Матвієнко
Додаток 1
(на бланку)
___________ примірник
ДОРУЧЕННЯ N ___-___
на проведення перевірки _______________________________
(повне найменування ліцензіата)
Я, уповноважена особа Державної комісії з цінних паперів та
фондового ринку _________________________________________________,
(посада, прізвище, ім'я та по батькові)
на підставі ст. 9 Закону України "Про державне регулювання ринку
цінних паперів в Україні" та ст. 20 Закону України "Про
ліцензування певних видів господарської діяльності"
ДОРУЧАЮ
1. _____________________________________- керівнику робочої групи
(посада прізвище, ім'я та по батькові)
2. _____________________________________- члену робочої групи
(посада прізвище, ім'я та по батькові)
провести перевірку ______________________________________________
(дотримання Ліцензійних умов, виконання
розпорядження про усунення порушень
Ліцензійних умов)
На підставі цього доручення зазначені уповноважені особи Комісії
мають право: безперешкодно входити до підприємства, в установи,
організації за службовим посвідченням та мати доступ до документів
та інших матеріалів, необхідних для проведення перевірки;
вимагати для перевірки необхідні документи та іншу інформацію у
зв'язку з реалізацією своїх повноважень;
вилучати на термін до трьох робочих днів документи, які
підтверджують факти порушень Ліцензійних умов;
_________________________________________________________________.
(інші повноваження відповідно до чинного законодавства)
Повноваження за цим дорученням не можуть бути передані іншим
особам.
Доручення дійсне до "___"_________ 200_ року.
Термін дії доручення продовжено до "___"_________ 200_ року.
___________
підпис М.П.
Уповноважена особа Комісії ___________________ __________________
підпис М.П. прізвище
Примірник доручення отримав "___"_________ 200_ року.
_________ __________ ________
посада прізвище підпис
Директор департаменту контролю та
дозвільної системи Державного
комітету України з питань
регуляторної політики та
підприємництва
Начальник контрольно-правового
управління Державної комісії з
цінних паперів та фондового
ринку




О.П.Апатенко



Р.П.Матвієнко
Додаток 2
(на бланку)
__________________________________________________________________
від "___" __________ 200_ р.
N __________________
ПОСВІДЧЕННЯ
Видане керівнику робочої групи ____________________
(прізвище, ініціали)
та членам ___________________________________________________
робочої групи: ___________________________________________________
(прізвище, ініціали)
Для проведення перевірки суб'єкта господарювання ________________
__________________________________________________________________

................
Перейти до повного тексту