- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
МІНІСТЕРСТВО ЕКОЛОГІЇ ТА ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ
НАКАЗ
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
18 листопада 2015 р.
за № 1444/27889
Про затвердження Положення про наукову та науково-технічну діяльність природних і біосферних заповідників та національних природних парків
1. Затвердити Положення про наукову та науково-технічну діяльність природних і біосферних заповідників та національних природних парків , що додається.
3. Департаменту заповідної справи (Іваненко І.Б.) забезпечити подання цього наказу до Міністерства юстиції України на державну реєстрацію в установленому законодавством порядку.
4. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
5. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
В. о. Міністра екології та природних ресурсів України |
С.І. Курикін |
ПОГОДЖЕНО: Президент Національної академії аграрних наук України Тимчасово виконуючий обов'язки Керівника Державного управління справами Президент Національної академії наук України академік НАН України Голова Державного агентства лісових ресурсів України Голова Державної регуляторної служби України Міністр аграрної політики та продовольства України Міністр освіти і науки України |
Я.М. Гадзало С.С. Борзов Б.Є.Патон О.П. Ковальчук Ксенія Ляпіна О.М. Павленко С. Квіт |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства екології
та природних ресурсів України
29.10.2015 № 414
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
18 листопада 2015 р.
за № 1444/27889
ПОЛОЖЕННЯ
про наукову та науково-технічну діяльність природних і біосферних заповідників та національних природних парків
І. Загальні положення
2. Наукова та науково-технічна діяльність у межах територій природно-заповідного фонду (далі - ПЗФ) проводиться з метою вивчення природних процесів, забезпечення постійного спостереження за їх змінами, екологічного прогнозування, розробки наукових основ охорони, відтворення та використання природних ресурсів та найбільш цінних об'єктів, для забезпечення збереження, охорони та відтворення природних комплексів та об'єктів, особливо рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів тваринного і рослинного світу, занесених до Червоної книги України та міжнародних Червоних списків, дослідження та збереження історико-культурних цінностей тощо.
3. Це Положення визначає основні напрями, порядок організації та здійснення наукової та науково-технічної діяльності в природних заповідниках, біосферних заповідниках і національних природних парках (далі - установи ПЗФ), взаємодії установ ПЗФ з іншими підприємствами, установами та організаціями у цій сфері, порядок створення та основні засади діяльності наукових (вчених) або науково-технічних рад установ ПЗФ.
ІІ. Основні напрями наукової та науково-технічної діяльності установ ПЗФ
1. Основними напрямами наукової та науково-технічної діяльності установ ПЗФ є здійснення фундаментальних та прикладних наукових досліджень функціонування екосистем в умовах заповідних режимів, які включають:
ведення Літопису природи;
організацію та здійснення систематичних спостережень (моніторингу) за станом та динамікою природних комплексів та об'єктів, екосистем та клімату;
інвентаризацію об'єктів флори та фауни, рослинних угруповань, природних середовищ (оселищ) та ландшафтного різноманіття тощо;
розроблення наукових рекомендацій (програм, планів дій) щодо збереження і відтворення рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів рослинного і тваринного світу, занесених до Червоної книги України, до регіональних переліків видів рослин і тварин, що підлягають особливій охороні, та/або до переліків видів рослин і тварин, що підлягають охороні згідно з міжнародними зобов'язаннями, відновлення порушених корінних природних комплексів, гідрологічного режиму, збереження та відновлення рослинних угруповань, що історично склалися, запобігання проникненню чужорідних видів рослин і тварин, які загрожують екосистемам, середовищам існування або видам, контролю або усунення таких чужорідних видів;
дослідження разом з фахівцями з охорони пам'яток історії та культури історико-культурних цінностей на території установи ПЗФ для розроблення рекомендацій щодо поліпшення їх збереження;
підготовку наукових матеріалів та рекомендацій, необхідних для провадження екологічної освітньо-виховної роботи, рекреаційної та інших видів діяльності установи ПЗФ;
створення та ведення наукових фондів, баз даних, інформаційних систем;
первинний облік кадастрових відомостей щодо територій та об'єктів природно-заповідного фонду.
2. Літописи природи установ ПЗФ ведуться відповідно до порядку підготовки та програми Літопису природи, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища та екологічної безпеки, разом із Національною академією наук України і є основною формою узагальнення результатів наукових досліджень та спостережень за станом і змінами природних комплексів та об'єктів, виконаних на їх територіях. Матеріали літописів природи використовуються для оцінки стану навколишнього природного середовища, розроблення наукових рекомендацій та заходів щодо охорони та ефективного використання природних ресурсів, видів флори та фауни, забезпечення екологічної безпеки тощо.
3. Програми (плани дій) щодо відтворення окремих видів рослин та тварин, що занесені до Червоної книги України, розробляються відповідно до Закону України
"Про Червону книгу України" .
ІІІ. Порядок організації та здійснення наукової та науково-технічної діяльності в установах ПЗФ, їх взаємодії з іншими установами та організаціями
1. Для здійснення наукової та науково-технічної діяльності у складі адміністрацій установ ПЗФ створюються відповідні наукові підрозділи: відділи, сектори, лабораторії тощо.
2. Наукові дослідження на території установи ПЗФ можуть здійснюватися іншими науково-дослідними установами, вищими навчальними закладами, науковими центрами, громадськими науковими організаціями (далі - наукові організації) в межах співпраці та виконання спільних з установою ПЗФ програм і планів науково-дослідних робіт та/або погоджених з установами ПЗФ і їх науковими (вченими) або науково-технічними радами програм і планів науково-дослідних робіт. Проведення науковими організаціями науково-дослідних робіт на території установ ПЗФ передбачає подання відповідних звітів про результати досліджень до установи ПЗФ, які включаються до літописів природи, та поточних звітів установ ПЗФ.
3. Установа ПЗФ розробляє щорічний план заходів з наукової та науково-технічної діяльності установи ПЗФ (далі - план) у формі, визначеній у додатку 1 до цього Положення, з урахуванням програми Літопису природи та питань, визначених змістом щорічного інформування з наукової та науково-технічної діяльності установи ПЗФ, наведеним у додатку 2 до цього Положення.
Зазначений план розглядається науковими (вченими) або науково-технічними радами установ ПЗФ та затверджується керівником установи ПЗФ не пізніше 25 грудня року, що передує плановому (у разі потреби протягом року до нього можуть вноситися зміни).
Установа ПЗФ у строк до 31 грудня поточного року інформує орган державної влади, до сфери управління якого належить установа ПЗФ, та центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища та екологічної безпеки, про план шляхом розміщення на веб-сайті установи ПЗФ або органів державної влади, до сфери управління яких належить установа ПЗФ, подання інформації в паперовому вигляді або шляхом включення відповідної інформації до інших форм планування відповідно до вимог чинного законодавства.
4. До виконання планів заходів з наукової діяльності можуть залучатися працівники наукових підрозділів, служби державної охорони природно-заповідного фонду, природоохоронних науково-дослідних відділень установи ПЗФ або працівники інших установ, організацій та підприємств за їх згодою.
5. Робочими науковими матеріалами працівників наукових підрозділів установ ПЗФ є: польові щоденники, книги камеральної обробки даних або їх електронні аналоги (бази даних), картки обліку на постійних пробних площах, картки спостережень, карти, розроблені із застосуванням геоінформаційних технологій (ГІС-карти), та картосхеми поширення видів рослин і тварин тощо.
6. Установа ПЗФ щороку готує аналітичний звіт про виконання плану заходів з наукової та науково-технічної діяльності відповідно до змісту, визначеного у додатку 2 до цього Положення. Копії зазначеного звіту подаються до органу державної влади, до сфери управління якого належить установа ПЗФ, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища та екологічної безпеки, у строк до 15 січня року, наступного за звітним, або відповідна інформація включається до інших форм звітування відповідно до вимог чинного законодавства; том Літопису природи подається у строк до 15 травня року, наступного за звітним. Найбільш цікава інформація про виконання заходів з наукової та науково-технічної діяльності розміщується на веб-сайтах установ ПЗФ або на офіційних веб-сайтах органів державної влади, до сфери управління яких вони належать.
7. В установах ПЗФ формуються наукові, бібліотечні, архівні та музейні фонди, порядок зберігання та використання яких здійснюється відповідно до вимог чинного законодавства.
................Перейти до повного тексту