1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ
НАКАЗ
06.08.2013 696
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
13 серпня 2013 р.
за № 1380/23912
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства охорони здоров'я № 1084 від 23.06.2022 )
Про затвердження Гігієнічних вимог до продуктів дитячого харчування, параметрів безпечності та окремих показників їх якості
Відповідно до підпункту 7.1 підпункту 7 пункту 4 Положення про Міністерство охорони здоров’я України, затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року № 467, на виконання вимог підпункту 89.1.15 підпункту 89.1 пункту 89 розділу VI Національного плану дій на 2013 рік щодо впровадження Програми економічних реформ на 2010-2014 роки "Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава", затвердженого Указом Президента України від 12 березня 2013 року № 128, з урахуванням директив Європейської Комісії 2006/141/ЄС від 22 грудня 2006 року "Про початкове харчування для дітей грудного віку та подальше харчування", 2006/125/ЄС від 05 грудня 2006 року "Про оброблені зернові продукти та продукти харчування для немовлят та дітей молодшого віку" та Директиви Європейського Парламенту та Ради ЄС 2009/39/ЄС від 06 травня 2009 року "Про харчові продукти, призначені для спеціального споживання" НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Гігієнічні вимоги до продуктів дитячого харчування, параметри безпечності та окремі показники їх якості, що додаються.
2. Управлінню громадського здоров’я (А. Григоренко) забезпечити подання цього наказу в установленому законодавством порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Цей наказ набирає чинності через два роки з дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника Міністра О. Качура.

Міністр

Р. Богатирьова
ПОГОДЖЕНО:

В.о. президента Національної академії
медичних наук України


В.М. Запорожан
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
охорони здоров’я України
06.08.2013 № 696
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
13 серпня 2013 р.
за № 1380/23912
ГІГІЄНІЧНІ ВИМОГИ
до продуктів дитячого харчування, параметри безпечності та окремі показники їх якості
І. Загальні положення
1.1. Цими Гігієнічними вимогами встановлюються вимоги до параметрів безпечності та окремих показників якості таких продуктів дитячого харчування:
1) дитячих сумішей початкових та для подальшого годування;
2) дитячого харчування на основі злакових культур:
а) каш та інших злакових харчових продуктів, які розчиняються або відновлюються молоком чи іншою придатною для цієї мети рідиною (вода, сік), що має поживні речовини;
б) зазначених у підпункті "а" цього підпункту харчових продуктів з інгредієнтами, що мають високий вміст білка та які розчиняються або відновлюються іншою придатною для цієї мети рідиною (вода, сік), що має поживні речовини;
в) виробів із злакових культур, що споживаються після приготування у киплячій воді або інших придатних рідинах;
г) сухарів і сухого печива, що призначені для безпосереднього споживання або для споживання після подрібнення з додаванням води, молока або інших придатних рідин;
ґ ) інших видів дитячого харчування (кисломолочні продукти, вироби з м’яса, птиці, риби, овочів, фруктів, бобових тощо).
1.2. Зазначені в пункті 1.1 цього розділу харчові продукти не можуть розміщуватися на ринку України, якщо вони не відповідають цим Гігієнічним вимогам.
1.3. Цими Гігієнічними вимогами встановлюються правила застосування пестицидів під час первинного виробництва продукції, що використовується для виробництва харчових продуктів, зазначених у пункті 1.1 цього розділу, та їх максимальні межі залишків. Максимальний вміст інших забруднюючих речовин у харчових продуктах, зазначених у пункті 1.1 цього розділу, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері охорони здоров’я, згідно із законодавством.
1.4. Ці Гігієнічні вимоги не поширюються на функціональні харчові продукти для дитячого харчування.
1.5. У цих Гігієнічних вимогах терміни вживаються у таких значеннях:
дитячі суміші для подальшого вигодовування - дитячі харчові продукти, призначені для годування дітей грудного та раннього віку, що є основною рідкою складовою їхнього раціону під час введення відповідних продуктів прикорму в процесі поступового урізноманітнення раціону дитини;
дитячі суміші для початкового годування (далі - дитячі суміші початкові) - дитячі харчові продукти, призначені для годування дітей грудного віку протягом перших шести місяців життя, що повністю забезпечують усі фізіологічні потреби дитини в поживних речовинах і енергії;
інші види дитячого харчування - дитяче харчування, за винятком дитячих сумішей початкових та для подальшого годування, на основі злакових культур, води бутильованої для приготування дитячого харчування та/або пиття;
окремі показники якості харчового продукту - показники та/або властивості харчового продукту, що застосовуються з метою:
відокремлення традиційного харчового продукту від інших харчових продуктів;
встановлення вимог до продуктів для спеціального дієтичного споживання, дієтичних добавок;
інформування споживачів про властивості харчового продукту, в тому числі шляхом його маркування.
1.6. Інші терміни вживаються у значеннях, визначених Законами України "Про дитяче харчування", "Про безпечність та якість харчових продуктів" та Технічним регламентом щодо правил маркування харчових продуктів, затвердженим наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 28 жовтня 2010 року № 487, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 11 лютого 2011 року за № 183/18921.
ІІ. Вимоги до дитячих сумішей початкових та для подальшого годування
2.1. Дитячі суміші початкові є єдиним продуктом, який може бути розміщено на ринку як такий, що може задовольняти харчові потреби здорових дітей грудного віку протягом перших шести місяців життя до введення продуктів відповідного прикорму.
2.2. Дитячі суміші початкові повинні вироблятися з джерел білка, визначених у пункті 2 додатка 1 до цих Гігієнічних вимог, а також інших інгредієнтів за умови, що їх придатність для використання з метою дієтичного харчування дітей з народження була встановлена за допомогою визнаних на міжнародному та або національному рівні наукових даних та які відповідають обов’язковим параметрам безпечності та мінімальним специфікаціям якості.
2.3. Дитячі суміші для подальшого годування повинні вироблятися з джерел білка, визначених у пункті 2 додатка 2 до цих Гігієнічних вимог, а також інших інгредієнтів за умови, що придатність таких інгредієнтів для вживання дітьми у віці понад шість місяців була встановлена за допомогою визнаних на міжнародному та/або національному рівнях наукових даних та які відповідають обов’язковим параметрам безпечності та мінімальним специфікаціям якості.
2.4. Дитячі суміші початкові повинні відповідати критеріям щодо обов’язкового складу дитячих сумішей початкових, відновлених шляхом розведення відповідно до інструкції виробника, визначеного додатком 1 до цих Гігієнічних вимог, з урахуванням вимог додатка 5 до цих Гігієнічних вимог.
Якщо дитячі суміші початкові виготовляються на основі білків коров'ячого молока, вказаних у пункті 2.1 додатка 1 до цих Гігієнічних вимог, із вмістом білка від мінімального значення до 0,5 г/100 кДж (2 г/100 ккал), то їх придатність для вживання дітьми грудного віку має бути доведена шляхом проведення відповідних досліджень.
Якщо дитячі суміші початкові виготовляються на основі гідролізатів білків, вказаних у пункті 2.2 додатка 1 до цих Гігієнічних вимог, із вмістом білка від мінімуму до 0,56 г/100 кДж (2,25 г/100 ккал), придатність дитячих сумішей початкових для годування дітей грудного віку має бути доведена шляхом проведення відповідних досліджень, а також повинна відповідати специфікаціям стосовно вмісту білка, джерела білка та переробки білка, що використовується у виробництві дитячої суміші початкової з вмістом білка не менше 0,56 г/100 кДж (2,25 г/100 ккал), виготовленої з гідролізатів білків сироватки, отриманих з білків коров`ячого молока, визначеним у додатку 6 до цих Гігієнічних вимог.
2.5. Дитячі суміші для подальшого годування повинні відповідати критеріям стосовно їх складу, визначеним у додатку 2 до цих Гігієнічних вимог, з урахуванням положень додатка 5 до цих Гігієнічних вимог.
2.6. Дитячі суміші початкові та для подальшого годування повинні бути розроблені у такий спосіб, щоб їх вживання не потребувало будь-якого попереднього приготування, крім додавання води.
2.7. При виробництві дитячих сумішей початкових та для подальшого годування необхідно дотримуватись вимог, зазначених у додатках 1 і 2 до цих Гігієнічних вимог.
2.8. Тільки поживні речовини, наведені в додатку 3 до цих Гігієнічних вимог, можуть використовуватися для виробництва дитячих сумішей початкових та для подальшого годування з метою забезпечення у харчуванні дітей грудного та раннього віку вмісту:
а) мінеральних речовин;
б) вітамінів;
в) амінокислот та інших азотовмісних сполук;
г) інших речовин, що мають спеціальну харчову цінність.
2.9. Для речовин, наведених у додатку 3 до цих Гігієнічних вимог, щодо яких у законодавстві України не встановлено критерій чистоти, повинні застосовуватися відповідні критерії, встановлені Комісією з Кодексу Аліментаріус.
2.10. Дитячі суміші початкові та для подальшого годування, що пропонуються як готові до вживання або відновлені шляхом розведення відповідно до інструкцій виробника, не повинні містити залишків окремих пестицидів на рівні, що перевищує 0,01 мг/кг, за винятком пестицидів, зазначених у додатку 9 до цих Гігієнічних вимог, для яких максимальний рівень залишків визначений у цьому додатку.
2.11. Забороняється використовувати пестициди, зазначені у додатку 8 до цих Гігієнічних вимог, в первинному виробництві продукції, призначеної для виробництва дитячих сумішей початкових та для подальшого годування.
Пестициди, зазначені у додатку 8 до цих Гігієнічних вимог, слід вважати такими, що не застосовувались, якщо їх залишки не визначаються на рівні 0,003 мг/кг за допомогою сучасних методик аналізу.
2.12. Максимальні рівні залишків, зазначені у пунктах 2.10 та 2.11 цього розділу, застосовуються як до дитячих сумішей початкових та для подальшого годування, що пропонуються до продажу як готові до вживання, так і до відновлених шляхом розведення відповідно до інструкції виробника.
ІІІ. Вимоги до дитячого харчування на основі злакових культур та інших видів дитячого харчування
3.1. Дитяче харчування на основі злакових культур та інші види дитячого харчування повинні бути виготовлені з інгредієнтів, призначених для використання в раціонах харчування дітей грудного та раннього віку та визначених у встановленому законодавством порядку.
3.2. Продукти дитячого харчування на основі злакових культур повинні відповідати критеріям стосовно основного складу перероблених харчових продуктів на основі зернових культур для дітей грудного та раннього віку, зазначеним у додатку 10 до цих Гігієнічних вимог.
3.3. Основний склад інших видів дитячого харчування повинен відповідати критеріям, наведеним у додатку 11 до цих Гігієнічних вимог.
3.4. При виробництві продуктів дитячого харчування на основі злакових культур та інших видів дитячого харчування можна додавати тільки поживні речовини, наведені у додатку 12 до цих Гігієнічних вимог.
3.5. Дитяче харчування на основі злакових культур та інші види дитячого харчування не повинні містити залишків окремих пестицидів на рівні, що перевищує 0,01 мг/кг, за винятком пестицидів, що зазначені у додатку 9 до цих Гігієнічних вимог, для яких максимальній рівень залишків пестицидів або їх метаболітів визначений у цьому додатку.
3.6. Забороняється використовувати пестициди, зазначені у додатку 8 до цих Гігієнічних вимог, у первинному виробництві продукції, призначеної для виробництва дитячого харчування на основі зернових культур та інших видів дитячого харчування.
Вважається, що пестициди, зазначені у додатку 8 до цих Гігієнічних вимог, не застосовувалися, якщо їх залишки не визначаються на рівні 0,003 мг/кг.
3.7. Максимальні рівні залишків, що вказані у пунктах 3.5, 3.6 цього розділу, застосовуються до дитячого харчування на основі злакових культур та інших видів дитячого харчування, які пропонуються до продажу як готові до вживання, так і відновлені шляхом розведення молоком чи іншою придатною для цієї мети рідиною відповідно до інструкції виробника.
ІV. Етикетування і реклама
4.1. Етикетування дитячого харчування здійснюється відповідно до Законів України "Про дитяче харчування" та "Про безпечність та якість харчових продуктів", а також Технічного регламенту щодо правил маркування харчових продуктів, затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 28 жовтня 2010 року № 487, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11 лютого 2011 року за №183/18921.
4.2. Маркування дитячих сумішей початкових та для подальшого годування може містити заяви про поживну цінність і заяви про корисність для здоров'я у випадках, зазначених у додатку 4 до цих Гігієнічних вимог.
4.3. Референтні значення для маркування поживної цінності харчових продуктів, призначених для дітей грудного та раннього віку, зазначені у таблиці 1 додатка 7 до цих Гігієнічних вимог.
Референтні значення для маркування поживної цінності для інших видів дитячого харчування зазначені у таблиці 2 додатка 7 до цих Гігієнічних вимог.
4.4. Затвердження етикетування та реклами дитячого харчування здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я.
4.5. Інформація щодо складу продуктів дитячого харчування, етикетування та реалізації повинна відповідати основним цілям і принципам Міжнародного кодексу маркетингу замінників грудного молока, прийнятого на 34 Всесвітній асамблеї охорони здоров’я, та вимогам законодавства у цій сфері. Така інформація повинна сприяти належному використанню продуктів дитячого харчування і не перешкоджати грудному вигодовуванню.
4.6. На етикетці дитячих сумішей початкових та для подальшого годування забороняється використання написів типу "гуманізований", "адаптований до материнського молока" або інших аналогічних понять.
4.7. На етикетці дитячих сумішей початкових зазначаються слова "Важлива інформація". Така інформація повинна містити:
а) інформацію щодо надання переваги грудному вигодовуванню;
б) рекомендації щодо обов’язкової консультації з лікарем (педіатром, лікарем сімейної медицини) перед використанням за призначенням.
4.8. Етикетка дитячих сумішей початкових не повинна містити зображень немовлят (дітей грудного віку) або інших зображень та текстів, що можуть ідеалізувати застосування продукту. Вона може містити малюнки, що дозволять ідентифікувати продукт, а також ілюстрації методів його виготовлення.
4.9. Інформація щодо поживної цінності та користі для здоров`я дитячих сумішей початкових наноситься згідно з додатком 4 до цих Гігієнічних вимог та за умови їх відповідного підтвердження.
4.10. Дитячі суміші початкові та для подальшого годування повинні бути марковані таким чином, щоб споживач міг відрізнити ці продукти один від одного з метою виключення будь-якого ризику плутанини при виборі таких продуктів.
4.11. Вимоги, зазначені у пунктах 4.5 - 4.9 цього розділу, застосовуються також для:
а) оформлення відповідної продукції, у тому числі щодо форми, зовнішнього вигляду або упаковки, пакувального матеріалу, способу їх розташування та умов, у яких вони відображаються;
б) реклами.
4.12. Реклама дитячих сумішей початкових може розміщуватись виключно у публікаціях, присвячених догляду за дітьми грудного віку, а також у наукових виданнях (публікаціях). До реклами такої продукції застосовуються вимоги, зазначені у пунктах 4.5 - 4.9 цього розділу та підпункті "б" пункту 4.10 цього розділу. Реклама може містити тільки спеціальну науково підтверджену інформацію, яка не повинна передбачати чи створювати переконання, що штучне вигодовування є рівноцінним або має переваги відносно грудного вигодовування.
4.13. Реклама дитячих сумішей початкових не може здійснюватись шляхом розповсюдження зразків такої продукції або інших засобів реклами, наприклад:
спеціальних видань;
талонів (купонів), що дають право на знижку;
будь-якого товару, що надається при продажу;
розпродажу за зниженими цінами;
тощо.
4.14. Виробникам та продавцям (постачальникам) забороняється розповсюджувати безкоштовні або за зниженими цінами дитячі суміші початкові, їх зразки або інші подарунки з метою їх реклами, крім прямого або опосередкованого розповсюдження через працівників та спеціалістів у галузі охорони здоров’я.
4.15. При маркуванні дитячого харчування на основі злакових культур та інших видів дитячого харчування обов’язково зазначається така інформація:
а) вік дитини, але не менше чотирьох місяців, для будь-якого продукту, починаючи з якого, продукт може вживатися;
б) інформація про присутність або відсутність глютену, якщо рекомендований вік, з якого продукт може вживатися, становить менше шести місяців;
в) про доступну енергетичну цінність, виражену у кДж та ккал, а також вміст білків, вуглеводів та жирів, виражений у числовій формі на 100 г або 100 мл продукту;
г) про середню кількість кожного мінералу та вітаміну, який підпадає під специфічні рівні, визначені у додатках 10 та 11 до цих Гігієнічних вимог, вираженого у числовій формі на 100 г або 100 мл продукту;
ґ) у разі необхідності інструкція з належного приготування із вказівкою щодо важливості дотримання такої інструкції.

Начальник Управління
громадського здоров`я


А. Григоренко
Додаток 1
до Гігієнічних вимог до продуктів
дитячого харчування, параметрів
безпечності та окремих показників
їх якості
(пункт 2.2)
ОБОВ'ЯЗКОВИЙ СКЛАД
дитячих сумішей початкових, відновлених шляхом розведення відповідно до інструкцій виробника*
1. Енергетична цінність
Таблиця 1
Мінімум Максимум
250 кДж/100 мл (60 ккал/100 мл) 295 кДж/100 мл (70 ккал/100 мл)
2. Білок
(Вміст білка = вміст азоту х 6,25)
2.1. Дитячі суміші початкові, виготовлені на основі білків коров'ячого молока.
Таблиця 2
Мінімум-1 Максимум
0,45 г/100 кДж
(1,8 г/100 ккал)
0,7 г/100 кДж
(3 г/100 ккал)
__________
-1Дитячі суміші початкові, виготовлені на основі білків коров'ячого молока, із вмістом білка від мінімального до 0,5 г/100 кДж (2 г/100 ккал), повинні відповідати пункту 2.4 розділу ІІ цих Гігієнічних вимог.
Для набуття відповідного значення енергетичної цінності дитяча суміш початкова повинна містити як незамінні, так і умовно незамінні амінокислоти в кількості, як мінімум рівній їх вмісту в еталонному білку (грудне молоко, амінокислотний склад якого наведено у додатку 5 до цих Гігієнічних вимог). З метою розрахунку визначається концентрація метіоніну і цистину, співвідношення яких має бути не більше 1:2; концентрація фенілаланіну і тирозину - у співвідношенні не більше 1:2. Співвідношення метіонін/цистин може бути більше ніж 2, але не повинно перевищувати 3 за умови, що придатність харчового продукту для спеціального дієтичного вживання дітьми грудного віку підтверджена шляхом проведення відповідних досліджень.
2.2. Дитячі суміші початкові, виготовлені на основі гідролізату білка.
Таблиця 3
Мінімум-1 Максимум
0,45 г/100 кДж
(1,8 г/100 ккал)
0,7 г/100 кДж
(3 г/100 ккал)
__________
-1Суміші для дитячого харчування, виготовлені на основі гідролізату білка, із вмістом білка від мінімального до 0,56 г/100 кДж (2,25 г/100 ккал), повинні відповідати пункту 2.4 розділу ІІ цих Вимог.
Для набуття відповідного значення енергетичної цінності дитяча суміш початкова повинна містити як незамінні, так і умовно незамінні амінокислоти в кількості, як мінімум рівній їх вмісту в еталонному білку (грудне молоко, амінокислотний склад якого наведений у додатку 5 до цих Гігієнічних вимог).
З метою розрахунку визначається концентрація метіоніну і цистину, співвідношення яких має бути не більше 1:2; концентрація фенілаланіну і тирозину - у співвідношенні не більше 1:2, якщо співвідношення тирозин/фенілаланін - не більше ніж 2. Співвідношення метіонін/цистин може бути більше ніж 2, але не повинно перевищувати 3 за умови, що придатність харчового продукту для спеціального дієтичного вживання дітьми грудного віку підтверджена шляхом проведення відповідних досліджень.
Вміст L-карнітину має бути як мінімум рівним 0,3 мг/100 кДж (1,2 мг/100 ккал).
2.3. Дитячі суміші початкові, виготовлені на основі ізолятів соєвого білка, окремо або в суміші з білками коров'ячого молока.
Таблиця 4
Мінімум Максимум
0,56 г/100 кДж
(2,25 г/100 ккал)
0,7 г/100 кДж
(3 г/100 ккал)
При виробництві дитячих сумішей початкових повинні використовуватися тільки ізоляти соєвого білка.
Для набуття відповідного значення енергетичної цінності дитяча суміш початкова повинна містити як незамінні, так і умовно незамінні амінокислоти в кількості, як мінімум рівній їх вмісту в еталонному білку (грудне молоко, амінокислотний склад якого наведений у додатку 5 до цих Гігієнічних вимог). З метою розрахунку визначається концентрація метіоніну і цистину, співвідношення яких має бути не більше 1:2; концентрація фенілаланіну і тирозину - у співвідношенні не більше 1:2, якщо співвідношення тирозин/фенілаланін - не більше ніж 2. Співвідношення метіонін/цистин може бути більше ніж 2, але не повинно перевищувати 3, за умови, що придатність харчового продукту для спеціального дієтичного вживання дітьми грудного віку підтверджена шляхом проведення відповідних досліджень.
Вміст L-карнітину має бути як мінімум рівним 0,3 мг/100 кДж (1,2 мг/100 ккал).
2.4. У всіх випадках амінокислоти можуть бути окремо додані до складу дитячих сумішей початкових у цілях підвищення поживної цінності білків і лише в пропорціях, необхідних для цих цілей.
3. Таурин
Якщо таурин додають до складу дитячої суміші початкової, його вміст не повинен перевищувати 2,9 мг/100 кДж (12 мг/100 ккал).
4. Холін
Таблиця 5
Мінімум Максимум
1,7 мг/100 кДж
(7 мг/100 ккал)
12 мг/100 кДж
(50 мг/100 ккал)
5. Ліпіди
Таблиця 6
Мінімум Максимум
1,05 г/100 кДж
(4,4 г/100 ккал)
1,4 г/100 кДж
(6,0 г/100 ккал)
5.1 Речовини, які заборонено використовувати як інгредієнти для виготовлення дитячих сумішей початкових:
масло насіння кунжуту;
масло насіння льону.
5.2. Лауринова і міристинова кислоти.
Таблиця 7
Мінімум Максимум
-- окремо або в цілому:
20% загального вмісту жирів
5.3. Вміст трансжирних кислот не повинен перевищувати 3% від загального вмісту жирів.
5.4. Вміст ерукової кислоти не повинен перевищувати 1% від загального вмісту жирів.
5.5. Лінолева кислота (у формі гліцеридів, рівній лінолеатам)
Таблиця 8
Мінімум Максимум
70 мг/100 кДж
(300 мг/100 ккал)
285 мг/100 кДж
(1200 мг/100 ккал)
5.6. Вміст альфа-лінолевої кислоти має бути не нижче 12 мг/100 кДж (50 мг/100 ккал).
Співвідношення лінолева кислота/альфа-лінолева кислота не повинно бути більше ніж 5 і менше ніж 15.
5.7. У склад дитячих сумішей початкових можуть бути додані довголанцюгові (20 і 22 атоми вуглецю), поліненасичені жирні кислоти (ПНЖК). У такому разі їх вміст не повинен перевищувати:
1% від загального вмісту жирів для n-3 ПНЖК і 2% від загального вмісту жирів для n-6 ПНЖК (1% від загального вмісту жиру для арахідонової кислоти (20:4 n-6)).
Вміст ейкозапентаєнової кислоти (20:5 n-3) не повинен перевищувати вмісту докозагексаєнової кислоти (22:6 n-3). Вміст докозагексаєнової кислоти (22:6 n-3) не повинен перевищувати вмісту n-6 ПНЖК.
6. Фосфоліпіди
Кількість фосфоліпідів у дитячих сумішах початкових не повинна перевищувати 2 г/л.
7. Інозитол
Таблиця 9
Мінімум Максимум
1 мг/100 кДж
(4 мг/100 ккал)
10 мг/100 кДж
(40 мг/100 ккал)
8. Вуглеводи
Таблиця 10
Мінімум Максимум
2,2 г/100 кДж
(9 г/100 ккал)
3,4 г/100 кДж
(14 г/100 ккал)
8.1. Можуть бути використані тільки такі вуглеводи:
Таблиця 11
Лактоза
Мальтоза
Сахароза
Глюкоза
Мальтодекстрини
Глюкозний сироп або сухий глюкозний сироп
Оброблений крохмаль Природно вільні від глютену
Гелізований крохмаль
8.2. Лактоза
Таблиця 12
Мінімум Максимум
1,1 г/100 кДж
(4,5 г/100 ккал)
Не визначений
Не визначений
Положення цього пункту не застосовується до дитячих сумішей початкових, в яких ізоляти соєвого білка становлять більше 50% від загального вмісту білка.
8.3. Сахароза.
Сахароза може бути додана тільки до дитячих сумішей початкових, виготовлених на основі гідролізату білка. Якщо додають сахарозу, її вміст не повинен перевищувати 20% загального вмісту вуглеводів.
8.4. Глюкоза.
Глюкоза може бути додана тільки до дитячих сумішей початкових, виготовлених на основі гідролізату білка. Якщо додають глюкозу, її вміст не повинен перевищувати 0,5 г/100 кДж (2 г/100 ккал).
8.5. Оброблений крохмаль і/або гелізований крохмаль.
Таблиця 13
Мінімум Максимум
-- 2 г/100 мл і 30% від загального вмісту вуглеводів
9. Фруктоолігосахариди і галактоолігосахариди
До складу дитячих сумішей початкових можуть бути додані фруктоолігосахариди і галактоолігосахариди. У такому разі їх вміст не повинен перевищувати 0,8 г/100 мл в комбінації з 90% олігогалактосил-лактози і 10% олігофруктосилсахарози з високою молекулярною масою.
Інші комбінації і максимальні рівні фруктоолігосахаридів і галактоолігосахаридів можуть використовуватися відповідно до пункту 2.2 розділу ІІ цих Гігієнічних вимог.
10. Мінеральні речовини
10.1. Дитячі суміші початкові, виготовлені на основі білків коров'ячого молока або гідролізату білка.
Таблиця 14
Мінеральні речовини на 100 кДж на 100 ккал
мінімум максимум мінімум максимум
1 2 3 4 5
Натрій (мг) 5 14 20 60
Калій (мг) 15 38 60 160
Хлор (мг) 12 28 50 160
Кальцій (мг) 12 33 50 140
Фосфор (мг) 6 22 25 90
Магній (мг) 1,2 3,6 5 15
Залізо (мг) 0,07 0,3 0,3 1,3
Цинк (мг) 0,12 0,36 0,5 1,5
Мідь (мкг) 8,4 25 35 100
Йод (мкг) 2,5 12 10 50
Селен (мкг) 0,25 2,2 1 9
Марганець (мкг) 0,25 25 1 100
Фтористі з’єднання (мкг) -- 25 -- 100
Співвідношення кальцій/фосфор не повинно бути менше ніж 1 і більше ніж 2.
10.2. Дитячі суміші початкові, виготовлені на основі ізолятів соєвого білка окремо або в суміші з білками коров'ячого молока.
У цьому випадку повинні застосовуватися всі вимоги пункту 10.1 цього додатка, крім тих, що стосуються заліза і фосфору, вміст яких повинен бути таким:
Таблиця 15
на 100 кДж на 100 ккал
мінімум максимум мінімум максимум
Залізо (мг) 0,12 0,5 0,45 2
Фосфор (мг) 7,5 25 30 100
11. Вітаміни
Таблиця 16
Вітаміни на 100 кДж на 100 ккал
мінімум максимум мінімум максимум
1 2 3 4 5
Вітамін А (мкг- RE)-1 14 43 60 180
Вітамін D (мкг)-2 0,25 0,65 1 2,5
Тіамін (мкг) 14 72 60 300
Рибофлавін (мкг) 19 95 80 400
Ніацин (мкг)-3 72 375 300 1500
Пантотенова кислота (мкг) 95 475 400 2000
Вітамін В6 (мкг) 9 42 35 175
Біотин (мкг) 0,4 1,8 1,5 7,5
Фолієва кислота (мкг) 2,5 12 10 50
Вітамін В12 (мкг) 0,025 0,12 0,1 0,5
Вітамін С (мг) 2,5 7,5 10 30
Вітамін К (мкг) 1 6 4 25
Вітамін Е (мг альфа -TE)-4 0,5/г поліненасичених жирних кислот, виражених через лінолеву кислоту з поправкою на подвійні зв'язки-5, але у будь-якому випадку не менше 0,1 мг на 100 кДж 1,2 0,5/г поліненасичених жирних кислот, виражених через лінолеву кислоту з поправкою на подвійні зв'язки-5, але у будь-якому випадку не менше 0,1 мг на 100 кДж 5
__________
-1RE = еквівалент усіх трансретинолів.
-2У формі холекальциферол, 10 мкг якого дорівнюють 400 Міжнародним одиницям вітамину D.
-3Преформований ніацин.
-4альфа -ТЕ = еквівалент d- альфа -токоферолу.
-50,5 мг альфа -ТЕ/1 г лінолевої кислоти (18:2 n-6);
0,75 мг альфа -ТЕ/1 г ?-лінолевої кислоти (18:3 n-3);
1,0 мг альфа -ТЕ/1 г арахідонової кислоти (20:4 n-6);
1,25 мг альфа -ТЕ/1 г ейкозапентаєнової кислоти (20:5 n-3);
1,5 мг альфа -ТЕ/1 г докозагексаєнової кислоти (22:6 n-3).
12. Нуклеотиди
До складу дитячих сумішей початкових можуть бути додані такі нуклеотиди:
Таблиця 17
Назви нуклеотидів Максимум 1
(мг/100кДж) (мг/100ккал)
Цитидин 5'-монофосфат 0,60 2,50
Уридин 5'-монофосфат 0,42 1,75
Аденозин 5'-монофосфат 0,36 1,50
Гуанозин 5'-монофосфат 0,12 0,50
Інозин 5'-монофосфат 0,24 1,00
__________
-1 Загальна концентрація нуклеотидів не повинна перевищувати 1,2 мг/100 кДж (5 мг/100 ккал).
*Вимоги, встановлені в цьому додатку, стосуються готового до вживання харчового продукту, що розміщується на ринку, або відновленого шляхом розведення відповідно до інструкцій виробника.
Додаток 2
до Гігієнічних вимог до продуктів
дитячого харчування, параметрів
безпечності та окремих показників
їх якості
(пункт 2.3)
ОБОВ'ЯЗКОВИЙ СКЛАД
дитячих сумішей для подальшого годування, відновлених шляхом розведення відповідно до інструкцій виробника*
1. Енергетична цінність
Таблиця 1
Мінімум Максимум
250 кДж/100 мл 295 кДж/100 мл
(60 ккал/100 мл) (70 ккал/100 мл)
2. Білки
(Вміст білка = вмісту азотуx 6,25)
2.1. Дитячі суміші для подальшого годування виготовлені на основі білків коров'ячого молока.
Таблиця 2
Мінімум Максимум
0,45 г/100 кДж 0,8 г/100 кДж
(1,8 г/100 ккал) (3,5 г/100 ккал)
Для досягнення відповідного значення енергетичної цінності дитячі суміші для подальшого годування повинні містити як незамінні, так і умовно незамінні амінокислоти в кількості, як мінімум рівній їх вмісту в еталонному білку (грудне молоко, амінокислотний склад якого наведений у додатку 5 до цих Гігієнічних вимог).
Для спрощення розрахунку концентрації метіоніну і цистину ці складові можуть бути підсумовані, якщо співвідношення метіонін/цистин не перевищує 2, концентрація фенілаланіну і тирозину - у співвідношенні, якщо тирозин/фенілаланін не перевищує 2.
2.2. Дитячі суміші для подальшого годування, виготовлені на основі гідролізату білка.
Таблиця 3
Мінімум Максимум
0,56 г/100 кДж 0,8 г/100 кДж
(2,25 г/100 ккал) (3,5 г/100 ккал)
Для набуття відповідного значення енергетичної цінності дитячі суміші для подальшого годування повинні містити як незамінні, так і умовно незамінні амінокислоти в кількості, як мінімум рівній їх вмісту в еталонному білку (грудне молоко, амінокислотний склад якого наведений у додатку 5 до цих Гігієнічних вимог).
Для спрощення розрахунку концентрації метіоніну і цистину ці складові можуть бути підсумовані, якщо співвідношення метіонін/цистин не перевищує 2, концентрація фенілаланіну і тирозину - у співвідношенні, якщо тирозин/фенілаланін не перевищує 2.
2.3. Дитячі суміші для подальшого годування, виготовлені на основі ізолятів соєвого білка, окремо або в суміші з білками коров'ячого молока.
Таблиця 4
Мінімум Максимум
0,56 г/100 кДж 0,8 г/100 кДж
(2,25 г/100 ккал) (3,5 г/100 ккал)
При виробництві цього виду сумішей повинні використовуватися тільки ізоляти соєвого білка.
Для набуття відповідного значення енергетичної цінності дитячі суміші для подальшого годування повинні містити як незамінні, так і умовно незамінні амінокислоти в кількості, як мінімум рівній їх вмісту в еталонному білку (грудне молоко, амінокислотний склад якого наведений у додатку 5 до цих Гігієнічних вимог).
Для спрощення розрахунку концентрації метіоніну і цистину можуть бути підсумовані ці складові, якщо співвідношення метіонін/цистин не перевищує 2, концентрація фенілаланіну і тирозину - у співвідношенні, якщо тирозин/фенілаланін не перевищує 2.
2.4. У всіх випадках амінокислоти можуть бути окремо додані до складу сумішей для подальшого годування з метою підвищення поживної цінності білків і лише в пропорціях, необхідних для цих цілей.
3. Таурин
3.1. Якщо таурин додають до складу сумішей для подальшого годування, його вміст не повинен перевищувати 2,9 мг/100 кДж (12 мг/100 ккал).
4. Ліпіди
Таблиця 5
Мінімум Максимум
0,96 г/100 кДж 1,4 г/100 кДж
(4,0 г/100 ккал) (6,0 г/100 ккал)
4.1. Заборонені як інгредієнти в сумішах для подальшого годування такі речовини:
масло насіння кунжуту;
масло насіння льону.
4.2. Лауринова кислота і міристинова кислота.
Таблиця 6
Мінімум Максимум
- Окремо або в цілому:
20% загального вмісту жирів
4.3. Вміст трансжирних кислот не повинен перевищувати 3% від загального вмісту жирів.
4.4. Вміст ерукової кислоти не повинен перевищувати 1% від загального вмісту жирів.
4.5. Лінолева кислота (у формі гліцеридів, рівній лінолеатам).
Таблиця 7
Мінімум Максимум
70 мг/100 кДж 285 мг/100 кДж
(300 мг/100 ккал) (1200 мг/100 ккал)
4.6. Вміст альфа-лінолевої кислоти повинен бути не менше ніж 12 мг/100 кДж (50 мг/100 ккал). Співвідношення лінолева кислота/альфа-лінолева кислота повинно бути не менше ніж 5 і не більше ніж 15.
4.7. У склад можуть бути додані довголанцюгові (20 і 22 атоми вуглецю)
поліненасичені жирні кислоти (ПНЖК). У такому разі їх вміст не повинен перевищувати:
1% від загального вмісту жирів для n-3 ПНЖК і 2% від загального вмісту жирів для n-6 ПНЖК (1% загального вмісту жиру для арахідонової кислоти (20:4 n-6)).
Вміст ейкозапентаєнової кислоти (20:5 n-3) не повинен перевищувати вмісту докозагексаєнової кислоти (22:6 n-3).
Вміст докозагексаєнової кислоти (22:6 n-3) не повинен перевищувати вмісту n-6 ПНЖК.
5. Фосфоліпіди
5.1. Кількість фосфоліпідів у дитячих сумішах для подальшого годування не повинна перевищувати 2 г/л.
6. Вуглеводи
Таблиця 8
Мінімум Максимум
2,2 г/100 кДж 3,4 г/100 кДж
(9 г/100 ккал) (14 г/100 ккал)
6.1. Заборонено використання інгредієнтів, що містять глютен, у дитячих сумішах для подальшого годування.
6.2. Лактоза.
Таблиця 9
Мінімум Максимум
1,1 г/100 кДж Не встановлений
(4,5 г/100 ккал) Не встановлений
Положення цього пункту не застосовується до дитячих сумішей для подальшого годування, в яких ізоляти соєвого білка становлять понад 50% від загального вмісту білка.
6.3. Сахароза, фруктоза, мед.
Таблиця 10
Мінімум Максимум
-- Окремо або в сумі:
20% загального вмісту вуглеводів
Мед повинен піддаватися обробці, яка знищує спори Chlostridium botulinum.
6.4. Глюкоза.
Глюкоза може бути додана тільки до дитячих сумішей для подальшого годування, виготовлених на основі гідролізату білка. Якщо глюкозу додають, її вміст не повинен перевищувати 0,5 г/100 кДж (2 г/100 ккал).
7. Фруктоолігосахариди і галактоолігосахариди
До складу дитячих сумішей для подальшого годування можуть бути додані фруктоолігосахариди і галактоолігосахариди. У такому разі їх вміст не повинен перевищувати: 0,8 г/100 мл у комбінації з 90% олігогалактосил-лактози і 10% олігофруктосилсахарози з високою молекулярною масою. Інші комбінації і максимальні рівні фруктоолігосахаридів і галактоолігосахаридів можуть використовуватися відповідно до пункту 2.2 розділу ІІ цих Гігієнічних вимог.
8. Мінеральні речовини
8.1. Дитячі суміші для подальшого годування, виготовлені на основі білків коров'ячого молока або гідролізату білка.
Таблиця 11
Назви мінеральних речовин на 100 кДж на 100 ккал
мінімум максимум мінімум максимум
Натрій (мг) 5 14 20 60
Калій (мг) 15 38 60 160
Хлор (мг) 12 38 50 160
Кальцій (мг) 12 33 50 140
Фосфор (мг) 6 22 25 90
Магній (мг) 1,2 3,6 5 15
Залізо (мг) 0,14 0,5 0,6 2
Цинк (мг) 0,12 0,36 0,5 1,5
Мідь (мкг) 8,4 25 35 100
Йод (мкг) 2,5 12 10 50
Селен (мкг) 0,25 2,2 1 9
Марганець (мкг) 0,25 25 1 100
Фтористі з`єднання (мкг) - 25 - 100
Співвідношення кальцій/фосфор у дитячих сумішах для подальшого годування не повинно бути нижче 1,0 і вище 2,0.
8.2. Дитячі суміші для подальшого годування, виготовлені на основі ізолятів соєвого білка, окремо або в суміші з білками коров'ячого молока.
У цьому випадку застосовуються всі вимоги пункту 8.1 цього додатка, крім тих, що стосуються заліза і фосфору, які мають бути такими:
Таблиця 12
на 100 кДж на 100 ккал
мінімум максимум мінімум максимум
Залізо (мг) 0,22 0,65 0,9 2,5
Фосфор (мг) 7,5 25 30 100
9. Вітаміни
Таблиця 13
Вітаміни на 100 кДж на 100 ккал
мінімум максимум мінімум максимум
Вітамін А (мкг-RE)-1 14 43 60 180
Вітамін D (мкг)-2 0,25 0,75 1 3
Вітаміни на 100 кДж на 100 ккал
мінімум максимум мінімум максимум
Тіамін (мкг) 14 72 60 300
Рибофлавін (мкг) 19 95 80 400
Ніацин (мкг)-3 72 375 300 1500
Панготенова кислота (мкг) 95 475 400 2000
Вітамін В6 (мкг) 9 42 35 175
Біотин (мкг) 0,4 1,8 1,5 7,5
Фолієва кислота (мкг) 2,5 12 10 50
Вітамін В12 (мкг) 0,025 0,12 0,1 0,5
Вітамін С (мг) 2,5 7,5 10 30
Вітамін К (мкг) 1 6 4 25
Вітамін Е (мг альфа -TE)-4 0,5/г полі- ненасичених жирних кислот, виражених через лінолеву кислоту з поправкою на подвійні зв'язки-5, але у будь-якому випадку не менше 0,1 мг на 100 кДж 1,2 0,5/г полі- ненасичених жирних кислот, виражених через лінолеву кислоту з поправкою на подвійні зв'язки-5, але у будь-якому випадку не менше 0,1 мг на 100 кДж 5
__________
-1RE = еквівалент всіх трансретинолів.
-2У формі холекальциферол, 10 мкг якого = 400 Міжнародним одиницям вітаміну D.
-3Преформований ніацин.
-4альфа -ТЕ = еквівалент d- альфа -токоферолу.
-50,5 мг альфа -ТЕ/1 г лінолевої кислоти (18:2 n-6);
0,75 мг альфа -ТЕ/1 г ?-лінолевої кислоти (18:3 n-3);
1,0 мг альфа -ТЕ/1 г арахідонової кислоти (20:4 n-6);

................
Перейти до повного тексту