1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ
НАКАЗ
05.06.2023 № 1013
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
09 серпня 2023 р.
за № 1345/40401
Про затвердження Державних санітарних норм і правил "Про безпеку і захист працівників від шкідливого впливу азбесту та матеріалів і виробів, що містять азбест"
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я № 1460 від 14.08.2023 )
Відповідно до частини третьої статті 28 Закону України "Про систему громадського здоров’я", абзацу третього підпункту 14 пункту 4, пункту 8 Положення про Міністерство охорони здоров’я України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 267 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24 січня 2020 року № 90), пункту 1350 плану заходів з виконання Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергетики і їхніми державами-членами, з іншої сторони, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 жовтня 2017 року № 1106, та з метою захисту здоров’я працівників від шкідливого впливу азбесту на робочому місці НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Державні санітарні норми і правила "Про безпеку і захист працівників від шкідливого впливу азбесту та матеріалів і виробів, що містять азбест", що додаються.
2. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Міністерства охорони здоров’я України від 01 жовтня 2012 року № 762 "Про затвердження Державних санітарних норм та правил "Про безпеку і захист працівників від шкідливого впливу азбесту і азбестовмісних матеріалів", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 23 жовтня 2012 року за № 1776/22088.
3. Департаменту громадського здоров’я (Олексію Даниленку) забезпечити:
1) подання цього наказу в установленому законодавством порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України;
2) оприлюднення цього наказу на офіційному вебсайті Міністерства охорони здоров’я України, після здійснення державної реєстрації в Міністерстві юстиції України.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра охорони здоров’я України - головного державного санітарного лікаря України Ігоря Кузіна.
5. Цей наказ набирає чинності з 01 жовтня 2023 року.

Міністр

В. Ляшко

ПОГОДЖЕНО:

Голова Державної служби України
з питань праці

Голова Державної служби України
з надзвичайних ситуацій

Міністр захисту довкілля та природних
ресурсів України

Перший віце-прем’єр-міністр України -
Міністр економіки України

Президент Національної академії
медичних наук України

Перший заступник Голови Спільного
представницького органу об’єднань
профспілок

Керівник Секретаріату Спільного
представницького органу сторони
роботодавців на національному рівні

Уповноважений Верховної Ради України
з прав людини




І. Дегнера


С. Крук


Р. Стрілець


Ю. Свириденко


В. Цимбалюк



О. Шубін



Р. Іллічов


Д. Лубінець
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства охорони
здоров’я України
05 червня 2023 року № 1013
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
09 серпня 2023 р.
за № 1345/40401
ДЕРЖАВНІ САНІТАРНІ НОРМИ І ПРАВИЛА
"Про безпеку і захист працівників від шкідливого впливу азбесту та матеріалів і виробів, що містять азбест"
I. Загальні положення
1. Ці Державні санітарні норми і правила визначають вимоги щодо попередження ризиків, пов’язаних з впливом азбесту на здоров’я працівників на робочих місцях всіх видів діяльності, під час яких працівники зазнають або можуть зазнавати дію шкідливого впливу азбестового пилу або пилу, що виділяється з азбестовмісних матеріалів та виробів.
2. Забороняється виробництво та використання азбесту незалежно від його виду та азбестовмісних виробів і матеріалів в технологічних процесах та при проведенні будівельно-монтажних робіт, окрім проведення робіт з оброблення азбесту та азбестовмісних матеріалів і виробів з метою їх видалення.
Матеріали та вироби, що містять азбест і вже використовуються, можна й надалі використовувати до їх заміни або видалення.
Азбестовмісні ізоляційні матеріали та вироби низької щільності (1 г/см-3) підлягають заміні та видаленню.
3. У цих Державних санітарних нормах і правилах терміни вживаються у таких значеннях:
азбест - узагальнене найменування волокнистої форми мінералів із класу силікатів, до яких належать амфіболи (CAS 1318-09-8): актиноліт (CAS 77536-66-4), амозит (CAS 12172-73-5), антофіліт (CAS 77536-67-5), крокидоліт (CAS 12001-28-4), тремоліт (CAS 77536-68-6), та хризотил (CAS 12001-29-5);
азбестове волокно - волокно, що отримується шляхом поділу на тонкі нитки мінеральних силікатів кристалічної структури природного походження;
азбестовмісний пил - пил, що перебуває в повітрі, або осілий пил, в якому волокна природного азбесту перебувають у вільному або зв’язаному стані;
азбестовмісні відходи - відходи переробки і використання азбесту та азбестовмісних матеріалів і виробів (азбоцементний пил, відходи азбоцементу кускової форми, азбестовий пил і волокно, відходи азбесту в кусковій формі, відходи азбестового паперу, відходи азбестової крихти, шлам азбестовий, не забруднений небезпечними речовинами, гумоазбестові відходи - пароніт, шайби і прокладки з нього тощо);
азбестовмісні матеріали та вироби, що не пилять,- матеріали та вироби, що включають полімерні або інші зв’язуючі речовини, при роботі з якими: виділення з них азбестовмісного пилу можливо тільки при механічному впливі (хризотилцементні вироби: листи (шифер), труби, дошки, панелі, плити й інші);
азбестовмісні матеріали та вироби, що пилять,- це матеріали та вироби, що не включають полімерного або іншого зв’язуючого, легко руйнуються, при роботі з якими виділяється азбестовмісний пил (порошки, вироби теплоізоляційні тощо);
оброблення азбесту, азбестовмісних матеріалів та виробів - здійснення будь-яких технологічних операцій з метою їх підготовки до безпечного зберігання, перевезення та видалення;
респірабельне азбестове волокно - волокно довше за 5 мкм і шириною менше за 3 мкм зі співвідношенням довжини до ширини не менше ніж 3: 1.
4. Виконання вимог цих Державних санітарних норм і правил обов’язкове для суб’єктів господарської діяльності та громадян, які здійснюють роботи з азбестом та азбестовмісними матеріалами і виробами.
5. Ці Державні санітарні норми і правила є обов’язковими для всіх видів робіт, пов’язаних з виділенням азбестовмісного пилу, та поширюються на:
реконструкцію, технічне переоснащення, ремонт, консервацію та знесення будівель, побудованих із застосуванням азбестовмісних матеріалів та виробів;
оброблення азбесту та азбестовмісних матеріалів і виробів з метою їх видалення, включаючи технологічні процеси збирання, завантаження, розвантаження, перевезення, зберігання азбесту та азбестовмісних матеріалів і виробів (далі - оброблення);
видалення, в тому числі захоронення, азбестовмісних відходів.
II. Загальні санітарно-гігієнічні вимоги та оцінка ризиків, пов’язаних із впливом пилу, утвореного азбестом або азбестовмісними матеріалами та виробами
1. Для будь-якого виду діяльності, який становить ризик щодо впливу азбестового пилу або пилу, що виділяється азбестовмісними матеріалами та виробами, суб’єкт господарювання здійснює проведення оцінки ризику для визначення природи впливу, зокрема мінералогічного різновиду азбесту і розміри волокон, та ступеню впливу на працівників азбестового пилу або пилу, що виділяється азбестовмісними матеріалами та виробами.
2. Якщо за результатами оцінки професійних ризиків, зазначеної в пункті 1 цього розділу, визначено, що граничний вплив азбесту у повітрі робочої зони не перевищує значення, визначеного у пункті 16 цього розділу, можна не застосовувати пункти 5-7 цього розділу цих Державних санітарних норм і правил, якщо робота стосується:
короткої непостійної експлуатаційної діяльності, при якій використовуються лише нерозсипчаті матеріали;
видалення без пошкодження матеріалів, що не розкладаються і в яких азбестові волокна міцно пов’язані у матрицю;
інкапсуляції або герметизації матеріалів, що містять азбест і перебувають у хорошому стані;
контролю за якістю повітря і збору зразків для встановлення наявності азбесту у певному матеріалі.
3. Оцінка, передбачена пунктом 1 цього розділу, є предметом консультації з працівниками (їх представниками) в рамках підприємства або установи і переглядається, якщо є підстави вважати її некоректною або у випадку зміни матеріалу на роботі.
4. З урахуванням положень пункту 2 цього розділу вживаються заходи, наведені у пунктах 5-7 цього розділу.
5. Не менше ніж за 10 календарних днів до початку робіт, зазначених у пункті 1 розділу I цих Державних санітарних норм і правил, роботодавець подає повідомлення міжрегіональному територіальному органу Держпраці та центру контролю та профілактики хвороб МОЗ відповідної адміністративно-територіальної одиниці, в районі діяльності яких виконуватимуться роботи, в якому зазначає:
розміщення робочої зони;
вид і кількість азбесту, що використовується або обробляється;
діяльність і процеси, що виконуються;
кількість задіяних працівників;
дату початку і тривалість роботи;
заходи, вжиті для обмеження впливу азбесту на працівників.
6. Працівники (їх представники), відповідальні за охорону здоров’я та безпеку праці на підприємстві або в установі, мають бути ознайомлені з повідомленням, зазначеним у пункті 5 цього розділу.
7. У разі зміни умов праці, що призводять до значного збільшення впливу пилу, утвореного азбестом або матеріалами, що містять азбест, роботодавець надсилає нове повідомлення, зазначене у пункті 5 цього розділу.
8. Для всіх видів діяльності, зазначених в пункті 1 розділу I цих Державних санітарних норм і правил, вплив на працівників пилу, утвореного азбестом або матеріалами, що містять азбест, на робочому місці не повинен перевищувати граничне значення, зазначене в пункті 16 цього розділу, і має бути зменшений до мінімуму, зокрема, за допомогою таких заходів:
кількість працівників, які піддаються або можуть піддаватися впливу пилу, утвореного азбестом або матеріалами, що містять азбест, має бути зменшена до мінімуму;
робочі процеси організовують таким чином, щоб азбестовий пил не утворювався або, якщо це неможливо, щоб він не потрапляв у повітря;
всі приміщення і обладнання, які використовуються при переробці азбесту, необхідно регулярно та ефективно очищувати і підтримувати в належному стані;
азбест або матеріал, що містить азбест і утворює пил, зберігаються і транспортуються в належній герметичній упаковці;
відходи збираються і невідкладно видаляються з робочого місця в належній герметичній упаковці з етикетками, на яких зазначено про вміст азбесту.
9. Залежно від результатів початкової оцінки ризику і з метою забезпечення дотримання граничного значення, встановленого в пункті 16 цього розділу, роботодавець забезпечує регулярне вимірювання азбестових волокон у повітрі на робочому місці.
10. Зразки повітря робочої зони повинні відображати індивідуальний вплив на працівника пилу, утвореного азбестом або матеріалами, що містять азбест.
11. Збір зразків повітря робочої зони здійснюється персоналом, який має необхідну кваліфікацію, після консультації з працівниками (їх представниками), відповідальними за охорону здоров’я та безпеку праці на підприємстві або в установі.
12. В подальшому вибрані проби повітря робочої зони аналізуються відповідно до пунктів 14 та 15 цього розділу у лабораторіях, оснащених обладнанням для підрахунку волокон.
13. Тривалість вибірки проб повітря робочої зони має забезпечувати встановлення характерного впливу для 8-годинного періоду за допомогою замірів або зважених за часом розрахунків.
14. Підрахунок волокон здійснюється методом фазовоконтрастної мікроскопії, який відповідає методу, рекомендованому Всесвітньою організацією охорони здоров’я (оптична мікроскопія з фазовим контрастом (підрахунок на мембранному фільтрі), ISBN 9241544961, ВООЗ, Женева, 1997), або згідно з Методикою виконання вимірювань зліченої концентрації волокон азбесту в повітрі робочої зони та атмосферному повітрі методом оптичної мікроскопії (від 09 березня 2010 року МВВ № 081/12-0673-10).
15. Під час вимірювання концентрації азбесту в повітрі беруться до уваги тільки волокна завдовжки понад 5 мкм та завширшки менш як 3 мкм із зіставленням довжина/ширина більше 3: 1.
16. Роботодавець забезпечує захист працівників від концентрації азбесту в повітрі, що перевищує 0,1 волокна на см-3 як середньозважену в часі величину впродовж восьмигодинного періоду.
17. Якщо граничне значення, визначене в пункті 16 цього розділу, перевищено, роботодавець невідкладно вживає заходів для виявлення причини перевищення та покращення ситуації і здійснює повторний замір концентрації волокон азбесту в повітрі.
18. Діяльність на ділянках з перевищенням граничного значення, передбаченого в пункті 16 цього розділу, забороняється, поки не буде вжито конкретних заходів захисту відповідних працівників або до отримання результатів покращення ситуації.
19. З метою перевірки ефективності заходів, зазначених в пункті 17 цього розділу, роботодавець невідкладно здійснює подальші заміри концентрації азбесту в повітрі.
20. Перед початком руйнівної або експлуатаційної роботи роботодавці, за допомогою отримання інформації від власників приміщень, вживають всі необхідні заходи для визначення матеріалів, що можуть містити азбест.
Якщо є сумніви щодо наявності азбесту в матеріалі або споруді, проводиться оцінка ризиків, передбачена в пункті 1 цього розділу.
21. У випадку певної діяльності, такої як руйнування, видалення азбесту, ремонт та експлуатація, яка передбачає, що граничне значення, встановлене в пункті 16 цього розділу, може бути перевищене, незважаючи на використання технічних запобіжних заходів для обмеження концентрації азбесту в повітрі, роботодавець визначає заходи для забезпечення захисту працівників під час здійснення ними такої діяльності, шляхом:
забезпечення працівників та користування ними належними респіраторними та іншими засобами індивідуального захисту;
встановлення попереджувальних знаків, які вказують на можливість перевищення граничного значення, встановленого в пункті 16 цього розділу;
недопущення поширення пилу, утвореного азбестом або матеріалами, що містять азбест, за межі приміщення або робочого місця.
22. Роботодавець проводить консультації щодо відповідних заходів перед початком здійснення діяльності, зазначеної у пункті 21 цього розділу, з працівниками (їх представниками), відповідальними за охорону здоров’я та безпеку праці на підприємстві або в установі.
23. Перед початком підривної роботи або роботи з видалення азбесту та/або продуктів, що містять азбест, з будівель, споруд, заводу, установок чи суден роботодавець розробляє план роботи, який передбачає заходи, необхідні для забезпечення безпеки і охорони здоров’я працівників на робочому місці, а саме:
видалення азбесту та/або продуктів, що містять азбест перед проведенням руйнівних робіт, за винятком, створення більшого ризику для працівників, порівняно з залишенням азбесту та/або продуктів, що містять азбест на місці;
забезпечення засобами індивідуального захисту зазначеними в абзаці другому пункту 21 цього розділу;
перевірку відсутності ризиків впливу азбесту на робочому місці після закінчення роботи з руйнування або видалення азбесту відповідно до положень законодавства.
24. План зазначений в пункті 23 цього розділу додатково включає інформацію стосовно:
характеру та ймовірної тривалості роботи;
місця здійснення роботи;
методів, що застосовуються, якщо робота включає оброблення азбесту або матеріалів, що містять азбест;
характеристик обладнання, що використовується для:
захисту і дезінфекції осіб, які виконують роботу;
захисту інших осіб, присутніх на місці роботи або поблизу нього.
25. Роботодавець доводить до відома міжрегіонального територіального органу Держпраці та центру контролю та профілактики хвороб МОЗ відповідної адміністративно-територіальної одиниці план, зазначений в пункті 23 цього розділу, до початку передбачуваних робіт.
26. Роботодавець забезпечує професійну підготовку всіх працівників, які піддаються або можуть піддаватися впливу пилу, що містить азбест. Така підготовка проводиться з регулярними інтервалами безкоштовно для працівників за рахунок роботодавця.
27. Професійна підготовка, зазначена в пункті 26 цього розділу має бути зрозумілою для працівників та надавати їм можливість набути необхідних знань і навичок в сфері запобіжних заходів і безпеки стосовно:
властивостей азбесту і його впливу на стан здоров’я, включаючи синергічний ефект куріння;
видів продуктів або матеріалів, які можуть містити азбест;
діяльності, що може призвести до впливу азбесту, і важливості запобіжних заходів для мінімізації впливу;
методів безпечної роботи, керування і захисного обладнання;
належного функціонування, вибору, пошуку, обмежень і правильного використання респіраторного обладнання;
порядку дій в аварійній ситуації;
процедур дезінфекції;
видалення відходів;
вимог до медичних оглядів.
28. Проведення робіт зі знесення або видалення азбесту повинно здійснюватися суб’єктами господарювання, які отримали ліцензію на здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами в порядку, визначеному законодавством.
29. Для всіх видів діяльності, зазначених у пункті 1 розділу I цих Державних санітарних норм і правил, та з урахуванням пункту 2 цього розділу, роботодавець вживає відповідні заходи для гарантування щодо:
чіткого розмежування і позначення попереджувальними знаками місць, в яких здійснюється вищезазначена діяльність, які мають бути не доступними для інших працівників, крім тих, які в силу своєї роботи або обов’язків повинні заходити до них, були зонами, в яких заборонене куріння;
виділення зони, в яких працівники можуть їсти та пити без ризику зараження азбестовим пилом;
забезпечення працівників належним робочим або захисним одягом;
перебування відповідного робочого або захисного одягу на підприємстві. У випадку якщо підприємство не здійснює чистку одягу самостійно, можливе його прання у відповідно обладнаних установах за межами підприємства. У цьому випадку одяг повинен транспортуватися в закритих контейнерах;

................
Перейти до повного тексту