- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ ПО ВОДНОМУ ГОСПОДАРСТВУ
Н А К А З
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
26 грудня 2003 р.
за N 1242/8563
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Державного
комітету України по водному господарству
N 188 від 26.10.2009 )
Про затвердження Інструкції з оформлення органами Держводгоспу України матеріалів про адміністративні правопорушення водного законодавства України
1. Затвердити Інструкцію з оформлення органами Держводгоспу України матеріалів про адміністративні правопорушення водного законодавства України (додається).
2. Начальнику юридичного відділу Держводгоспу О. Райчевій забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Заступнику начальника Управління комплексного використання водних ресурсів Держводгоспу О. Дезірону забезпечити тиражування цього наказу в необхідній кількості та контроль за виконанням органами комітету вимог Інструкції.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Голови комітету М. Бабича.
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Державного
комітету України по водному
господарству
11.12.2003 N 340
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
26 грудня 2003 р.
за N 1242/8563
ІНСТРУКЦІЯ
з оформлення органами Держводгоспу України матеріалів про адміністративні правопорушення водного законодавства України
1. Загальні положення
1.2. Інструкція передбачає порядок оформлення матеріалів при провадженні в справах про адміністративні правопорушення, а також роз'яснює порядок їх обліку.
2. Оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення
2.1. Факти порушень вимог водного законодавства виявляються уповноваженими посадовими особами органів Держводгоспу України за результатами перевірок, які проводяться відповідно до Інструкції про порядок здійснення перевірок суб'єктів, що використовують водні ресурси або виконують господарську діяльність у межах водоохоронних зон, затвердженої наказом Держводгоспу України від 29.01.2001
N 22, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 09.02.2001 за N 126/5317.
2.2. При вчиненні громадянами і посадовими особами правопорушень у сфері водного господарства уповноважені посадові особи органів Держводгоспу згідно із статтею
255 КУпАП складають протокол про адміністративне правопорушення (далі - протокол) згідно з додатком 1.
2.3. Складати протоколи про адміністративні правопорушення від імені Держводгоспу України мають право посадові особи органів Держводгоспу, визначені Положенням про здійснення органами Держводгоспу України контролю за раціональним використанням, охороною та відтворенням водних ресурсів, затвердженим наказом Держводгоспу від 29.01.2001
N 20, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 09.02.2001 за N 124/5315.
Уповноважені посадові особи Держводгоспу, що складають протоколи та розглядають справи про адміністративні правопорушення, відповідальні за правильність оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення.
2.4. Не допускається закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу, а також внесення додаткових записів після того, як протокол підписаний особою, відносно якої він складений.
2.5. У протоколі при фіксації факту порушення водного законодавства, за яке передбачено застосування штрафних санкцій, обов'язково зазначаються:
дата і місце його складання (число, місяць і рік складання протоколу, найменування населеного пункту, де його складено);
посада, прізвище, ім'я по батькові посадової особи, яка склала протокол;
місце, час вчинення і суть порушення водного законодавства;
нормативно-правовий акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення;
прізвища, адреси свідків та потерпілих, якщо вони є;
пояснення порушника;
інші відомості, необхідні для вирішення справи.
У відомостях про особу, яка вчинила правопорушення, зазначаються:
прізвище, ім'я, по батькові;
число, місяць, рік та місце народження;
фактичне місце проживання;
місце роботи або навчання особи, а якщо особа не працює, то про це робиться відмітка;
посада особи, що вчинила порушення;
сімейний стан;
серія, номер паспорта, ким і коли виданий або інший документ, що посвідчує особу;
2.6. Усі реквізити протоколу заповнюються розбірливим почерком українською мовою.
2.7. Якщо правопорушення вчинене кількома особами, то протокол про адміністративне правопорушення складається на кожну особу окремо.
2.8. Якщо правопорушення пов'язане зі збитками, заподіяними водному господарству, або правопорушенням заподіяна матеріальна шкода, то про це зазначається у протоколі.
2.9. Протокол складається на місці виявлення правопорушення. У разі неможливості скласти його на місці виявлення правопорушення посадові особи органів Держводгоспу доставляють порушника(ів) до органів, визначених у статті
259 КУпАП.
2.10. При складанні протоколу слід чітко викладати всі відомості, передбачені формою протоколу, звертаючи особливу увагу на точність і повноту викладення складу порушення, які саме речі, предмети і документи вилучені за фактом виявленого порушення, їх індивідуальні ознаки, кількість, номери тощо.
Вилучені речі й документи зберігаються до розгляду справи про адміністративні правопорушення у місцях, визначених посадовими особами органів Держводгоспу, яким надано право розгляду таких справ або прийняття рішення щодо направлення їх на розгляд до суду.
2.11. Протокол підписується особою, яка його склала, порушником і свідками, якщо вони є.
У разі відмови порушника підписати протокол у ньому робиться запис про це, який засвідчується підписом особи, яка склала протокол, та інших осіб, які брали участь у виявленні правопорушення.
Порушник має право додати до протоколу пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, а також викласти мотиви відмови від підписання.
2.12. Особа, яка склала протокол, повідомляє порушнику про місце і час розгляду справи щодо адміністративного правопорушення, роз'яснює його права та обов'язки, передбачені статтею
268 КУпАП, про що робиться відмітка у протоколі, або надсилається повідомлення (додаток 2).
2.13. Протокол про адміністративне правопорушення передається посадовій особі органу Держводгоспу, яка має право розглядати справи про адміністративні правопорушення.
3. Розгляд справ про адміністративні правопорушення
3.1. Відповідно до ст.
239 КУпАП розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення від імені Держводгоспу України мають право:
заступники Голови Держводгоспу України, начальник та заступники начальника Упрводресурсів Держводгоспу України, заступники голови Республіканського комітету по водному господарству Автономної Республіки Крим, начальник та заступники начальника Управління водних ресурсів та водогосподарських систем Республіканського комітету по водному господарству Автономної Республіки Крим, начальники басейнових управлінь водних ресурсів (далі - БУВР) та заступники начальника БУВР, до компетенції яких належать питання використання та охорони вод і відтворення водних ресурсів, начальники регіональних (обласних) управлінь та відділів комплексного використання водних ресурсів системи Держводгоспу України:
штраф на громадян до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
начальники відділів водних ресурсів, завідуючі гідрохімічними лабораторіями БУВР, регіональних управлінь та відділів комплексного використання водних ресурсів та обласних управлінь водного господарства:
штраф на громадян до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
провідні інженери БУВР, регіональних (обласних) управлінь і відділів комплексного використання водних ресурсів (водного господарства):
штраф на громадян до чотирьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
3.2. Особа, яка розглядає справу про адміністративне правопорушення, перевіряє правильність оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення відповідно до статті
278 КУпАП.
3.3. Справа розглядається в присутності порушника або його представника.
Розгляд справи під час відсутності порушника може бути лише у випадках, коли є дані про своєчасне сповіщення порушника про місце і час розгляду справи (відмітка у протоколі про правопорушення або наявність повідомлення про дату та місце розгляду справи і, якщо від нього не надійшло клопотання, про відкладення розгляду справи).
3.4. Порушник або представник порушника має право знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання та оскаржувати постанову по справі згідно з чинним законодавством.
3.5. У провадженні справи про порушення водного законодавства може брати участь експерт.
3.6. Експерт призначається особою, в провадженні якої перебуває справа, у разі, коли виникає потреба у спеціальних знаннях. Експерт має право знайомитися з матеріалами справи, що стосуються предмета експертизи, подавати клопотання про надання йому додаткових матеріалів, необхідних для підготовки висновку, бути присутнім при розгляді справи; з дозволу особи, в провадженні якої перебуває справа, ставити представнику порушника запитання, що стосуються предмета експертизи.
3.7. Відшкодування витрат експерту проводиться з коштів органів Держводгоспу.
3.8. Після розгляду справи посадова особа, уповноважена накладати штрафні санкції, виносить постанову про застосування штрафних санкцій відповідно до статті
283 КУпАП (надалі - постанова, додаток 3). Постанова оголошується негайно після закінчення розгляду справи.
3.9. Копія постанови в триденний термін вручається або надсилається порушнику. Копія постанови вручається під особистий підпис порушника або його представника, а якщо копія постанови надсилається порушнику, про це робиться відмітка у справі.
3.10. Постанова повинна містити:
посаду особи, яка винесла постанову;
дату і місце розгляду справи;
відомості про порушника;
викладення обставин порушення водного законодавства, встановлених при розгляді справи;
нормативно-правовий акт, який передбачає відповідальність;
розмір штрафу, термін та порядок сплати;
порядок оскарження.
3.11. Одночасно з накладенням адміністративного стягнення посадова особа, яка розглядає справу про адміністративне правопорушення, вирішує питання про відшкодування завданих збитків, а також щодо вилучених речей і документів. Про прийняте рішення зазначається в постанові.
3.12. Особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, звільняється від адміністративної відповідальності з передачею матеріалів на розгляд громадської організації або трудового колективу, якщо, з урахуванням характеру вчиненого правопорушення і особи правопорушника, до нього доцільно застосувати захід громадського впливу.
При накладенні адміністративного стягнення посадові особи органів Держводгоспу зобов'язані враховувати характер правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення.
3.13. Постанову у десятиденний термін з дня винесення може бути оскаржено у вищестоящий орган (вищестоящій посадовій особі) або в суд.
3.14. Голові Держводгоспу або його заступнику скарга на постанову про застосування штрафу (надалі - скарга) подається через посадову особу, яка винесла постанову.
Подана скарга з необхідними матеріалами (копії протоколу, постанови про накладення штрафу, акта обстеження, приписів тощо) протягом трьох діб надсилається відповідним органом Держводгоспу Голові комітету.
3.15. Скарга, що подана голові Держводгоспу або його заступнику, повинна містити:
прізвище, ім'я по батькові особи, яка оскаржує постанову за справою;
фактичне місце проживання;
відомості щодо постанови, яка оскаржується (номер, дата винесення, посаду особи, яка наклала стягнення);
мотиви, з яких особа звернулась зі скаргою.
3.16. Скарга повинна бути розглянута головою Держводгоспу або його заступником у десятиденний термін з дня її надходження.
3.17. Прийняте рішення повідомляється посадовій особі, дії якої оскаржуються. Копія рішення за скаргою на постанову протягом трьох днів надсилається порушнику (додаток 4).
3.18. Постанова може бути опротестована прокурором. Протест прокурора розглядається посадовою особою, що винесла постанову, в десятиденний термін з дня надходження протесту.
Про результати розгляду протесту повідомляють прокурора, а при зміні розміру штрафу або скасування постанови - і порушника.
3.19. Оскарження постанови або принесення протесту прокурором зупиняє виконання постанови до прийняття відповідного рішення посадовою особою або винесення ухвали судом.
3.20. При скасуванні постанови стягнуті суми штрафу підлягають поверненню.
3.21. Порушник повинен сплатити штраф не пізніше п'ятнадцяти днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або опротестування такої постанови - не пізніше п'ятнадцяти днів з дня повідомлення про залишення скарги або протесту без задоволення.
3.22. У разі несплати правопорушником штрафу в строк, зазначений у пункті 3.21 цієї Інструкції, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
3.23. Про примусове стягнення суми штрафу до відповідного органу подається заява (додаток 5).
3.24. Контроль за виконанням постанови та вирішенням пов'язаних з цим питань здійснюється посадовою особою, що винесла постанову.
3.25. Притягнення винних у порушенні водного законодавства до відповідальності не звільняє їх від обов'язку відшкодування збитків, завданих ними внаслідок порушення водного законодавства.
4. Діловодство в справах про адміністративні правопорушення
4.1. Бланки протоколів друкуються із зазначенням їх порядкового номера і обліковуються в журналі видачі протоколів про адміністративні правопорушення.
Кількісний облік бланків протоколів ведеться працівником, який за своїми функціональними обов'язками є відповідальним за їх облік, видачу та зберігання.
4.2. У кожному органі Держводгоспу ведеться журнал обліку справ про адміністративні правопорушення, пов'язаних з недодержанням вимог водного законодавства, норм та правил використання і охорони водних ресурсів, який пронумеровується, прошнуровується, скріплюється гербовою печаткою та підписується керівником органу Держводгоспу, в якому розглядалися справи (додаток 6).
4.3. Облік постанов також здійснюється посадовою особою органу Держводгоспу, яка розглядала справу, шляхом реєстрації їх у журналі обліку справ про адміністративні правопорушення, пов'язаних з недодержанням вимог, норм та правил використання і охорони водних ресурсів.
4.4. До журналу обліку заносяться: номер та дата винесення постанови; відомості про посадову особу, яка винесла постанову; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; номер та дата складання протоколу про адміністративне правопорушення; відомості про особу, яка склала протокол; зміст правопорушення за протоколом; результати розгляду справи; дата вручення копії постанови особисто чи відправлення поштою з повідомленням про вручення; дата оплати штрафу; номер платіжного документа; примітки.
4.5. Термін зберігання матеріалів про адміністративні правопорушення, журналів видачі бланків протоколів про адміністративні правопорушення та журналів обліку матеріалів про адміністративні правопорушення - три роки.
Заступник начальника Упрводресурсів | О.Дезірон |
Додаток 1
до п. 2.2 Інструкції з
оформлення органами
Держводгоспу України
матеріалів про
адміністративні
правопорушення водного
законодавства України
Державний комітет України по водному господарству
__________________________________________________________________
(найменування органу Держводгоспу)
__________________________________________________________________
Місцезнаходження: _____________ Телефон _________________________
_______________________________ Факс ____________________________
_______________________________ Електронна пошта ________________
П Р О Т О К О Л N _____
про адміністративне правопорушення
"____" ___________200__ р. ____________________________
(місце складання протоколу)
Я,___________________________________________________________
(посада, прізвище, ім'я та по батькові особи,
яка склала протокол)
_________________________________________________________________,
склав цей протокол про те, що гр. ________________________________
(прізвище, ім'я та по батькові)
дата ___________ та місце народження ____________________________,
який проживає за адресою _________________________________________
і працює (навчається) на посаді __________________________________
(повна назва місця роботи чи навчання,
__________________________________________________________________
поштова адреса цього місця)
сімейний стан ___________________, здійснив адміністративне
правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтями
________________ Кодексу України про адміністративне
правопорушення, а саме: __________________________________________
(місце,
__________________________________________________________________
час скоєння, суть правопорушення,
__________________________________________________________________
нормативно-правовий акт, який передбачає відповідальність)
__________________________________________________________________
Внаслідок порушення вимог водного законодавства державі
завдані збитки ___________________________________________________
_________________________________________________________________,
(суть завданих збитків)
розрахунок яких буде здійснено за ________________________________
__________________________________________________________________
(назва методик чи інших нормативних актів)
Порушником пред'явлені документи, що засвідчують його особу:
__________________________________________________________________
(назва документа, серія, номер,
__________________________________________________________________
ким і коли виданий)
Інші відомості, необхідні для вирішення справи: _____________
__________________________________________________________________
(відібрані проби, результати аналізів,
__________________________________________________________________
зроблені виміри чи фотографування, чи притягувалася раніше ця
__________________________________________________________________
особа до адміністративної відповідальності,
__________________________________________________________________
якщо так, то ким, коли і за що)
Пояснення порушника та його зауваження до змісту протоколу чи
мотиви відмови від його підписання: ______________________________
__________________________________________________________________
Додатки (якщо вони є): ______________________________________
__________________________________________________________________
Порушник попереджений, що розгляд справи про адміністративне
правопорушення відбудеться в приміщенні __________________________
(вказується повна назва
__________________________________________________________________
органу, який буде розглядати справу, його поштова адреса,
__________________________________________________________________
телефон, дата та час розгляду справи або
__________________________________________________________________
зазначається, що порушникові про це буде повідомлено окремо)
Порушнику роз'яснено права відповідно до статті 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення, зокрема: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі, а також про те, що справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, а під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
ПІДПИСИ:
Посадової особи, яка склала протокол:
________________ __________________________
(підпис) (прізвище, ініціали)
Особи, яка вчинила адміністративне правопорушення:
________________ __________________________
(підпис) (прізвище, ініціали)
Свідків (при наявності):
_________________ ___________________________________
(підпис) (прізвище, ім'я, по батькові)
___________________________________
(поштова адреса)
___________________________________
_________________ ___________________________________
(підпис) (прізвище, ім'я, по батькові)
___________________________________
(поштова адреса)
___________________________________
_________________ ___________________________________
(підпис) (прізвище, ім'я, по батькові)
___________________________________
(поштова адреса)
___________________________________
Додаток 2
до п. 2.12 Інструкції з
оформлення органами
Держводгоспу України
матеріалів про
адміністративні
правопорушення водного
законодавства України
Державний комітет України по водному господарству
................Перейти до повного тексту