1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ІНФРАСТРУКТУРИ УКРАЇНИ
Н А К А З
25.08.2011 N 339
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
26 жовтня 2011 р.
за N 1233/19971
Про затвердження Типового положення про службу морської безпеки
( Із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства інфраструктури N 220 від 15.04.2013 N 278 від 16.08.2016 N 354 від 06.08.2018 Наказом Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури N 952 від 20.12.2022 )
Відповідно до підпункту 4.9.108 підпункту 4.9 пункту 4 Положення про Міністерство інфраструктури України, затвердженого Указом Президента України від 12.05.2011 N 581, глави XI-2 Додатка до Міжнародної конвенції з охорони людського життя на морі 1974 року з поправками, пункту 3.6 розділу 16 частини А, пунктів 3.1, 8.1 розділу 16 частини В Міжнародного Кодексу з охорони суден та портових засобів НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Типове положення про службу морської безпеки, що додається.
( Пункт 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства інфраструктури N 220 від 15.04.2013 )
2. Начальникам портів в термін до 01.01.2012 привести організаційну структуру портів у відповідність із цим наказом.
3. Державній адміністрації морського і річкового транспорту (Козир Б.Ю.):
3.1. Забезпечити подання цього наказу в установленому порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3.2. Довести цей наказ до відома всіх зацікавлених підприємств, установ і організацій.
4. ДП "Агентство морської безпеки" (Волошин В.Е.) під час проведення перевірок систем охорони портових засобів забезпечити контроль за впровадженням цього наказу в портах і портових засобах та щомісячно надавати узагальнену інформацію щодо його виконання до Міністерства інфраструктури України.
5. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
6. Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника Міністра Єфименка К.О.
Віце-прем'єр-міністр України - Міністр інфраструктури України Б.Колесніков ПОГОДЖЕНО: Т.в.о. Голови Державної прикордонної служби України О.Г.Мельников Т.в.о. Голови Служби безпеки України В.Породько Т.в.о. Голови Державної митної служби України О.М.Дороховський
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
інфраструктури України
25.08.2011 N 339
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
26 жовтня 2011 р.
за N 1233/19971
Типове положення про службу морської безпеки порту
( Заголовок в редакції Наказу Міністерства інфраструктури N 220 від 15.04.2013 ) ( У тексті Типового положення слово "Укрморрічінспекція" у всіх відмінках замінено словом "Укртрансбезпека" у відповідному відмінку згідно з Наказом Міністерства інфраструктури N 278 від 16.08.2016 ) ( У тексті Типового положення слова "Державна служба України з безпеки на транспорті", "Укртрансбезпека", "Департамент безпеки на транспорті" у всіх відмінках замінено відповідно словами "Державна служба морського та річкового транспорту України", "Морська адміністрація", "Директорат з безпеки на транспорті" у відповідних відмінках; слова "Департамент безпеки" у всіх відмінках замінено словами "Директорат з безпеки на транспорті" у відповідних відмінках згідно з Наказом Міністерства інфраструктури N 354 від 06.08.2018 ) ( У тексті Типового положення слова "Міністерство інфраструктури України", "Державна служба морського та річкового транспорту України", "Морська адміністрація" у всіх відмінках замінено словами "Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України", "Державна служба морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України", "Адміністрація судноплавства" у відповідних відмінках згідно з Наказом Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури N 952 від 20.12.2022 )
I. Загальні положення
1.1. Це Положення регламентує основні завдання, функції, права, структуру та організацію роботи служби морської безпеки (далі - СМБ) порту (морського, річкового, спеціалізованого) або портового засобу.
1.2. Дія цього Положення поширюється на:
портові засоби, у тому числі термінали (далі - ПЗ);
( Абзац другий пункту 1.2 розділу I в редакції Наказу Міністерства інфраструктури N 220 від 15.04.2013 )
порти (морські, річкові, спеціалізовані), на території (в акваторії) або у зоні відповідальності з морської безпеки яких розташовані ПЗ;
адміністрацію морських портів України;
( Пункт 1.2 розділу I доповнено новим абзацом згідно з Наказом Міністерства інфраструктури N 220 від 15.04.2013 )
портових операторів.
( Пункт 1.2 розділу I доповнено новим абзацом згідно з Наказом Міністерства інфраструктури N 220 від 15.04.2013 )
1.3. СМБ створюється у встановленому законом порядку адміністрацією морських портів України, власниками морських терміналів та портовими операторами.
( Розділ I доповнено новим пунктом 1.3 згідно з Наказом Міністерства інфраструктури N 220 від 15.04.2013 )
1.4. СМБ є структурним підрозділом адміністрації морських портів України, морського термінала або портового оператора, який відповідає за впровадження й підтримання належного рівня морської безпеки в адміністрації морських портів України, морського термінала або портового оператора, підтримання режиму перебування в порту, захист об'єктів портової інфраструктури, суден, що перебувають у адміністрації морських портів України, морського термінала або портового оператора, їх екіпажів і пасажирів від актів піратства, тероризму, актів незаконного втручання та інших протиправних дій.
( Абзац перший пункту 1.4 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства інфраструктури N 220 від 15.04.2013 )
СМБ порту координує та контролює діяльність щодо реалізації вимог глави XI-2 Додатка до Конвенції СОЛАС-74 та Кодексу ОСПЗ усіх ПЗ, які розташовані на території (в акваторії) або у зоні відповідальності порту з морської безпеки.
1.5. СМБ порту може здійснювати діяльність із підтримання належного рівня морської безпеки в ПЗ, розташованих на території (в акваторії) порту або у зоні відповідальності порту з морської безпеки, які перебувають під управлінням портових операторів, за умови наявності достатніх ресурсів для належного впровадження відповідних заходів.
СМБ ПЗ може здійснювати діяльність із підтримання належного рівня морської безпеки в іншому ПЗ.
У таких випадках плани охорони ПЗ повинні містити відповідну інформацію.
1.6. СМБ в ПЗ може не створюватися за умови:
підтримання належного рівня морської безпеки в ПЗ силами СМБ адміністрації морських портів України, морського термінала або портового оператора;
( Абзац другий пункту 1.6 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства інфраструктури N 220 від 15.04.2013 )
неможливості створення служби через розташування, призначення та характер здійснюваних в ПЗ операцій (місця якірних стоянок, підходи з моря тощо).
Висновки щодо необхідності створення СМБ в ПЗ робляться визнаною організацією у сфері охорони суден та портових засобів на морі під час проведення оцінки охорони ПЗ та розроблення плану охорони ПЗ і містяться в цих документах.
1.7. У портах або ПЗ, на території яких створені та функціонують пункти пропуску (пункти контролю) через державний кордон, СМБ функціонують з дотриманням норм законодавства у сфері безпеки державного кордону та законодавства України з питань митної справи.
Взаємодія контрольних органів і служб, загальний порядок та послідовність проведення всіх видів контролю в пункті пропуску через державний кордон визначаються Типовою технологічною схемою пропуску через державний кордон осіб, автомобільних, водних, залізничних та повітряних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2003 N 1989 (зі змінами).
Порядок допуску працівників СМБ у зони митного контролю визначається митним органом, у зоні діяльності якого створені ці зони, в установленому законодавством порядку.
Порядок допуску працівників СМБ у зону прикордонного контролю визначається начальником органу охорони державного кордону, на ділянці відповідальності якого функціонує цей пункт пропуску.
II. Терміни та їх визначення
У цьому Положенні наведені нижче терміни вживаються у такому значенні:
акт незаконного втручання (далі - АНВ) - подія, яка порушує стан морської безпеки на судні, в порту або в ПЗ у вигляді:
незаконного проникнення, доставки та переміщення на територію (з території) ПЗ або судна людей, транспортних засобів, вантажів, зброї, небезпечних шкідливих речовин та матеріалів, які можуть призвести до пошкодження чи руйнування судна та споруд ПЗ або загрожувати безпечній роботі ПЗ;
випадків насильства, завдання травм або поранень людям, незаконного використання (або спроби) вибухового пристрою, хімічних, біологічних або шкідливих речовин, вогнепальної або холодної зброї;
руйнування, пошкодження (або їх спроб) засобів регулювання рухом суден, навігаційно-гідрографічного обладнання, технічних засобів охорони і спостереження, устаткування і систем зв'язку або несанкціонованого втручання в їх діяльність та експлуатацію;
проведення незаконних операцій з вантажем, транспортними засобами, устаткуванням, контейнерами, крадіжок, хабарництва, розкрадань;
операцій з наркотиками й іншими забороненими препаратами та матеріалами;
випадків виявлення сторонніх предметів у ПЗ або на судні;
випадків несанкціонованого фотографування або відеозйомки розташування споруд ПЗ, районів обмеженого доступу або системи охорони ПЗ;
випадків несанкціонованого швартування плавзасобів до ПЗ або до суден;
повідомлення недостовірних відомостей, які створюють загрозу безпеці ПЗ або безпечному плаванню судна;
несанкціонованого або свідомого неправдивого поширення офіційних матеріалів, які є комерційною таємницею або службовою та конфіденційною інформацією;
загрози з метою примусити фізичну або юридичну особу вчинити вищезазначені дії або злочин;
зона відповідальності порту з морської безпеки - перелік ПЗ, закріплених Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури України за портом для взаємодії з питань морської безпеки;
комітет безпеки порту - консультативно-дорадчий орган, який створюється для забезпечення взаємодії з питань забезпечення морської безпеки, адміністрації морських портів України, власників морських терміналів та портових операторів, а також правоохоронних органів, органів державного митного та прикордонного контролю, що здійснюють свою діяльність у межах порту;
( Абзац п'ятнадцятий розділу II в редакції Наказу Міністерства інфраструктури N 220 від 15.04.2013 )
портовий засіб - ПЗ, у якому впроваджені й виконуються спеціальні заходи з охорони від актів піратства, тероризму й АНВ згідно з розробленим і схваленим у встановленому порядку планом охорони ПЗ, що засвідчується Актом про відповідність ПЗ;
( Абзац шістнадцятий розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства інфраструктури N 220 від 15.04.2013 )
контроль на безпеку - спеціальні заходи щодо запобігання незаконному внесенню на територію порту або ПЗ, а також на борт судна зброї, вибухових речовин та інших небезпечних предметів, які можуть бути використані для вчинення актів піратства, тероризму та АНВ, або речовин, предметів чи пристроїв, заборонених відповідно до чинного законодавства до несанкціонованого перевезення морським транспортом або ввезення на територію (в акваторію) порту чи ПЗ;
морська безпека - постійно підтримуваний стан захищеності морського та річкового транспорту України від загроз піратства, тероризму й АНВ;
оцінка охорони ПЗ - оцінка вразливості ПЗ щодо інцидентів, пов'язаних з охороною, яка є невід'ємною складовою розроблення і оновлення плану охорони ПЗ;
план охорони ПЗ - план, розроблений у встановленому законодавством порядку з метою забезпечення вживання заходів із захисту ПЗ й суден, людей, вантажу, вантажних транспортних одиниць і суднових запасів у межах ПЗ від небезпеки інциденту, пов'язаного з охороною;
( Абзац двадцять перший розділу II виключено на підставі Наказу Міністерства інфраструктури N 220 від 15.04.2013 )
СМБ - спеціалізований структурний підрозділ порту або ПЗ, призначений для захисту інфраструктури порту або ПЗ, суден, їх екіпажів та вантажу, що перебувають у порту або ПЗ, від актів піратства, тероризму та АНВ;
судно - судно, яке підпадає під дію Кодексу ОСПЗ.
Термін "небезпечні вантажі" в цьому Положенні вживається у значенні, наведеному в статті 1 Закону України "Про перевезення небезпечних вантажів".
Інші терміни вживаються у значеннях, наведених у главі XI-2 Додатка до Конвенції СОЛАС-74 і Кодексі ОСПЗ.
III. Завдання та права СМБ
3.1. Основними завданнями СМБ є:
3.1.1. Реалізація в портах та ПЗ норм, правил, стандартів і процедур глави XI-2 Додатка до Конвенції СОЛАС-74, Кодексу ОСПЗ, інших міжнародних та національних нормативних актів з морської безпеки.
3.1.2. Здійснення комплексу організаційних, адміністративних, режимних і технічних заходів для запобігання, виявлення і припинення актів піратства, тероризму та АНВ у діяльність порту або ПЗ.
3.1.3. Організація, контроль та забезпечення підтримання відповідного перепускного та внутрішньооб'єктового режиму в порту або ПЗ.
3.1.4. Підтримання встановленого Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури України рівня охорони ПЗ.
3.1.5. Вжиття превентивних заходів для запобігання виникненню загроз портам, ПЗ та суднам, що в них обслуговуються.
3.1.6. Забезпечення охорони і захисту інфраструктури порту або ПЗ, суден, які в них обслуговуються, їх екіпажів і пасажирів, а також вантажів, що обробляються, здійснення заходів з охорони і контролю, зокрема щодо:
в'їзду, стоянки, завантаження і вивантаження транспортних засобів;
переміщення і складування вантажів і суднових запасів;
несупроводжуваного багажу або особистих речей;
районів посадки і висадки, зон очікування і перевірки пасажирів та суднового персоналу, включаючи місця огляду;
ділянок завантаження, вивантаження або складування вантажу або запасів;
місць зберігання конфіденційної інформації з питань охорони, включаючи вантажні документи;
районів зберігання небезпечних вантажів і шкідливих речовин;
диспетчерських центрів системи управління рухом суден, засобів навігаційної огорожі та будівлі управління порту, включаючи приміщення управління охороною і спостереженням;
районів зберігання або розташування устаткування з охорони і спостереження;
важливих електричних установок, устаткування радіозв'язку та інших видів зв'язку, системи водопостачання;
операцій з обробки вантажу;
операцій з обробки суднових запасів;
вантажу і навантажувально-розвантажувального устаткування.
3.1.7. Виконання процедур із:
спостереження за ПЗ, включаючи райони якірних стоянок і швартування;
спостереження за районами обмеженого доступу з метою забезпечення тільки авторизованого доступу до них;
обмеження доступу людей та транспортних засобів на територію (в акваторію) порту (ПЗ) або до певних районів порту (ПЗ) у разі виникнення загрози охороні або скоєння актів піратства, тероризму та АНВ;
евакуації людей у разі виникнення загрози охороні або скоєння актів піратства, тероризму та АНВ.
3.1.8. Здійснення заходів з впровадження схвалених у встановленому порядку планів охорони ПЗ.
3.1.9. Надання консультацій з питань морської безпеки посадовим особам підприємств морського транспорту, судноплавних компаній, інших організацій, які розташовані на території (в акваторії) порту або ПЗ чи взаємодіють з адміністрацією морських портів України, власниками морських терміналів та портовими операторами.
( Підпункт 3.1.9 пункту 3.1 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства інфраструктури N 220 від 15.04.2013 )
3.1.10. Здійснення перевірок суден, які зайшли в порт або ПЗ, щодо відповідності вимогам глави XI-2 Додатка до Конвенції СОЛАС-74 та Кодексу ОСПЗ. Участь у роботі комісії, що здійснює державний контроль у пунктах пропуску через державний кордон.
3.1.11. Впровадження заходів з посилення морської безпеки.
СМБ порту контролює стан впровадження заходів з посилення морської безпеки на ПЗ, які перебувають на території (в акваторії) порту та у зоні відповідальності порту з морської безпеки.
3.1.12. Здійснення взаємодії згідно із схваленими в установленому порядку планами охорони ПЗ та чинним законодавством з відповідними відповідними службами адміністрації морських портів України, морських терміналів та портових операторів, правоохоронними структурами, органами, відповідальними за безпеку, а також ліквідацію наслідків актів піратства, тероризму та АНВ.
Координація спільних з ними дій у випадках виникнення або загрози виникнення актів піратства, тероризму та АНВ, а також ліквідації їх наслідків тощо.
( Підпункт 3.1.12 пункту 3.1 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства інфраструктури N 220 від 15.04.2013 )
3.1.13. Здійснення контролю за посадкою та висадкою пасажирів, забезпечення виключення контактів пасажирів, які пройшли контроль на безпеку, з особами, які його не пройшли.
3.1.14. У взаємодії відповідно до чинного законодавства із підрозділами прикордонного, митного контролю, правоохоронними органами, а також відповідно до схвалених у встановленому порядку планів охорони ПЗ:
виявлення та запобігання несанкціонованому потраплянню на територію порту або ПЗ та борт суден зброї, вибухових речовин, наркотичних і хімічних речовин, інших небезпечних предметів та контрабанди;
здійснення контролю за доступом людей та потраплянням речей на територію порту або ПЗ шляхом перевірки транспортних засобів, суднових та вантажних документів, багажу, суднових запасів, квитків пасажирів та документів моряків, посвідчень особи персоналу порту або ПЗ, представників аварійних служб, комунальних підприємств, розташованих на території порту або ПЗ, представників вантажовласників, інших осіб, що проходять на територію порту або ПЗ, представників юридичних осіб, що займаються постачанням, тощо;
здійснення у разі потреби з дотриманням вимог чинного законодавства огляду людей та їх особистих речей;
забезпечення у випадках, передбачених Кодексом ОСПЗ та схваленим у встановленому порядку планом охорони ПЗ, супроводження відвідувачів та транспортних засобів по території порту або ПЗ;
впровадження заходів із запобігання проведенню нелегальних операцій з вантажем, устаткуванням, контейнерами, сировиною, охоронними системами, технологічним устаткуванням і системами зв'язку, які порушують діяльність адміністрації морських портів України, морських терміналів та портових операторів, а також заходів із запобігання іншим протиправним діям.
( Абзац шостий підпункту 3.1.14 пункту 3.1 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства інфраструктури N 220 від 15.04.2013 )
3.1.15. Ведення реєстраційної документації та надання звітів керівнику адміністрації морських портів України, морського термінала та портового оператора та державному підприємству "Агентство морської безпеки" (далі - ДП "АМБ") (інформація щодо суднозаходжень, звіти щодо стану морської безпеки в порту або ПЗ, рапорти посадових осіб порту або ПЗ стосовно актів піратства, тероризму та АНВ, документація щодо матеріально-технічного забезпечення тощо). ДП "АМБ" після аналізу та узагальнення передає зазначену інформацію до Державної служби морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України та Директорату з безпеки на транспорті Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України.

................
Перейти до повного тексту