1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
15.08.2018 № 910/412
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
30 жовтня 2018 р.
за № 1229/32681
Про затвердження Положення про військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти
Відповідно до Законів України "Про освіту", "Про вищу освіту", "Про військовий обов'язок і військову службу", постанови Кабінету Міністрів України від 01 лютого 2012 року № 48 "Про затвердження Порядку проведення військової підготовки громадян України за програмою підготовки офіцерів запасу" та з метою вдосконалення нормативно-правової бази для підготовки фахівців у військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти
НАКАЗУЄМО:
1. Затвердити Положення про військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти, що додається.
2. Департаменту вищої освіти Міністерства освіти і науки України (Кретович С. С.) подати цей наказ на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому законодавством порядку.
3. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Міністерства освіти і науки України, Міністерства оборони України від 15 серпня 2013 року № 1190/560 "Про затвердження Положення про військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 06 вересня 2013 року за № 1541/24073.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника Міністра освіти і науки України Ковтунця В. В. та першого заступника Міністра оборони України Руснака І. С.
5. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
Міністр освіти і науки України
Міністр оборони України генерал армії України
ПОГОДЖЕНО:
В. о. Голови Державної фіскальної служби України
Перший заступник Міністра аграрної політики та
продовольства України
Заступник Міністра охорони здоров'я України
Л. М. Гриневич

С. Т. Полторак

О. Власов


М. Мартинюк

П. Ковтонюк
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства освіти і науки України,
Міністерства оборони України
15 серпня 2018 року № 910/412
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
30 жовтня 2018 р. за № 1229/32681
ПОЛОЖЕННЯ
про військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти
I. Загальні положення
1. Це Положення визначає повноваження органів управління військовими навчальними підрозділами (військові інститути, військові коледжі, факультети, відділення військової підготовки, кафедри військової підготовки, кафедри медицини катастроф та військової медицини) закладів вищої освіти (далі - військові навчальні підрозділи), особливості організації та здійснення освітньої діяльності в них, порядок проходження особовим складом військової служби, використання військового майна, озброєння та військової техніки.
Положення поширює свою дію на заклади вищої освіти (далі - ЗВО) незалежно від їх підпорядкування, у структурі яких функціонують військові навчальні підрозділи.
2. Це Положення розроблено відповідно до Законів України "Про освіту", "Про вищу освіту", "Про військовий обов'язок і військову службу", постанови Кабінету Міністрів України від 01 лютого 2012 року № 48 "Про затвердження Порядку проведення військової підготовки громадян України за програмою підготовки офіцерів запасу" (із змінами).
3. Військові навчальні підрозділи створюються, реорганізуються і ліквідовуються рішенням Кабінету Міністрів України за поданням Міноборони, погодженим із центральними органами виконавчої влади, яким підпорядковано ЗВО.
4. Військові навчальні підрозділи функціонують з метою:
підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації військових фахівців відповідних рівнів вищої освіти для проходження військової служби у Збройних Силах України, інших утворених відповідно до законів України військових формуваннях, а також правоохоронних органах спеціального призначення та Державній спеціальній службі транспорту (далі - Збройні Сили України та інші військові формування);
військової підготовки громадян України (далі - громадян) за програмою підготовки офіцерів запасу;
організації та проведення наукової, науково-технічної, інноваційної та/або методичної діяльності;
підготовки наукових, науково-педагогічних та педагогічних працівників для Збройних Сил України та інших військових формувань;
здійснення військово-патріотичного виховання.
У військових навчальних підрозділах здійснюється навчання курсантів, студентів, слухачів, громадян за програмою підготовки офіцерів запасу, ад'юнктів, докторантів та інтернів (далі - ті, хто навчаються). Військові навчальні підрозділи мають право надавати освітні послуги відповідно до законодавства України.
Підготовка військових фахівців здійснюється із залученням науково-педагогічних (педагогічних) працівників і використанням матеріально-технічної бази ЗВО, Міноборони та інших військових формувань.
5. Управління військовими навчальними підрозділами у межах компетенції здійснюють МОН, Міноборони, інші центральні органи виконавчої влади, яким підпорядковано ЗВО.
Підпорядкованість військових навчальних підрозділів органам військового управління, структурним підрозділам Міноборони та Генерального штабу Збройних Сил України визначається наказом Міноборони.
Безпосереднє управління діяльністю військового інституту (військового коледжу) здійснює начальник (директор) інституту (коледжу).
Керівництво факультетом (відділенням), кафедрою військової підготовки або кафедрою медицини катастроф та військової медицини здійснює начальник (декан) факультету, начальник (завідувач) кафедри (відділення).
Керівник військового навчального підрозділу є прямим начальником для особового складу військового навчального підрозділу та у своїй діяльності виконує обов'язки і користується правами, визначеними статутами Збройних Сил України, статутом ЗВО та цим Положенням.
З питань організації підготовки військових фахівців керівники військових навчальних підрозділів керуються наказами (директивами) Міноборони, МОН, центральних органів виконавчої влади, яким підпорядковано заклади вищої освіти, та ректорів ЗВО.
З питань організації служби військ керівники військових навчальних підрозділів керуються статутами Збройних Сил України, наказами (директивами) Міноборони, Генерального штабу Збройних Сил України та начальника гарнізону, в межах якого вони розташовані.
6. Військовий інститут (військовий коледж), факультет (відділення) військової підготовки ЗВО має:
свій Бойовий прапор (факультет (відділення) військової підготовки ЗВО може мати свій Бойовий прапор);
печатку із зображенням Державного Герба України, найменуванням ЗВО та своїм найменуванням;
реєстраційні рахунки в органах Державної казначейської служби України.
Військовий інститут (військовий коледж) ЗВО веде самостійні фінансове та військове господарства, крім квартирно-експлуатаційного господарства у військових інститутах (військових коледжах), що розміщуються на фондах ЗВО.
Факультет (відділення, кафедра) військової підготовки може мати реєстраційні рахунки в органах Державної казначейської служби України і вести самостійні фінансове та військове господарства, крім квартирно-експлуатаційного господарства на факультетах (відділеннях, кафедрах), що розміщуються на фондах ЗВО.
7. Військовий навчальний підрозділ діє на підставі статуту ЗВО та положення про військовий навчальний підрозділ ЗВО, що затверджується наказом МОН (органу виконавчої влади, якому підпорядковано ЗВО) та центральним органом виконавчої влади, якому підпорядковано військовий навчальний підрозділ, і цього Положення.
У положенні про військовий навчальний підрозділ визначаються:
основні завдання та функції військового навчального підрозділу;
структура військового навчального підрозділу та органи його управління;
права та обов'язки керівника військового навчального підрозділу;
порядок організації освітньої, наукової, науково-технічної та інноваційної діяльності;
майно та джерела фінансування військового навчального підрозділу;
інші питання щодо функціонування військового навчального підрозділу відповідно до законодавства України.
8. Перелік спеціальностей (спеціалізацій), за якими здійснюється підготовка військових фахівців відповідних рівнів вищої освіти у військових навчальних підрозділах, визначається згідно з чинним законодавством.
9. Чисельні показники прийому на навчання та службове становище (статус) тих, хто навчається у військових навчальних підрозділах з кожної спеціальності (спеціалізації) підготовки, визначаються наказами Міноборони, МОН та інших органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні заклади вищої освіти.
10. Підготовка військових фахівців у військових навчальних підрозділах за замовленням інших центральних органів виконавчої влади, що здійснюють керівництво відповідними військовими формуваннями, здійснюється згідно із законодавством України.
11. Підготовка фахівців для збройних сил іноземних держав у військових навчальних підрозділах здійснюється за міждержавними договорами та угодами про військове та військово-технічне співробітництво в галузі військової освіти відповідно до законодавства України.
12. Перевірка військових навчальних підрозділів здійснюється відповідно до законодавства України та наказів Міноборони, МОН, інших центральних органів виконавчої влади, яким підпорядковано відповідні ЗВО.
II. Структура військових навчальних підрозділів
1. Структура та чисельність особового складу військових навчальних підрозділів, що здійснюють підготовку військових фахівців, визначаються штатами, а військових навчальних підрозділів, призначених для підготовки офіцерів запасу з числа громадян, - штатними розписами.
Порядок розробки та затвердження штатів військових навчальних підрозділів визначається відповідним наказом Міноборони або іншого центрального органу виконавчої влади за підпорядкованістю.
Типові нормативи для розробки штатів (штатних розписів) військових навчальних підрозділів визначаються Міноборони за погодженням з МОН.
Штати (штатні розписи) складаються та щороку корегуються залежно від обсягів державного замовлення на підготовку військових фахівців.
У разі проведення військової підготовки громадян за програмою підготовки офіцерів запасу за кошти фізичних осіб, а також у разі організації у військових навчальних підрозділах підготовки студентів за цивільними спеціальностями до штату (штатного розпису) військового навчального підрозділу розробляється штатний розпис (додатковий штатний розпис). Утримання військових посад за кошти фізичних осіб заборонено.
2. Військовий інститут створюється у складі університету або академії та є його навчально-науковим структурним підрозділом.
До складу військового інституту можуть входити військові коледжі, факультети, відділення, кафедри, наукові, науково-дослідні центри та лабораторії, підрозділи курсантів (слухачів, студентів), навчальні центри, курси перепідготовки (підвищення кваліфікації) тощо.
Створення у складі військових інститутів інших підрозділів, передбачених законодавством, здійснюється за погодженням з Міноборони або іншим органом виконавчої влади, якому підпорядковано військовий інститут.
Військовий коледж створюється у складі університету, академії чи інституту та є його навчальним структурним підрозділом.
До складу військового коледжу можуть входити відділення, кафедри (циклові комісії), навчальні лабораторії, підрозділи курсантів (слухачів, студентів) тощо.
3. Факультет (відділення) військової підготовки створюється у складі університету, академії чи інституту та є його організаційним і навчально-науковим структурним підрозділом, що об'єднує відповідні кафедри і лабораторії, підрозділи курсантів (слухачів, студентів) тощо.
До складу факультету військової підготовки можуть входити науково-дослідні підрозділи (лабораторії), підрозділи курсантів (слухачів, студентів), курси перепідготовки (підвищення кваліфікації) тощо.
Кафедра військової підготовки (кафедра медицини катастроф та військової медицини) створюється у складі університету, академії чи інституту та є його структурним підрозділом, що проводить освітню діяльність з військово-професійної підготовки курсантів (студентів, громадян за програмою підготовки офіцерів запасу), а також бере участь у науковій діяльності ЗВО, у тому числі з підготовки науково-педагогічних працівників та підвищення кваліфікації військових фахівців.
Залежно від особливостей організації освітнього процесу у військових навчальних підрозділах можуть створюватися інші структурні підрозділи, призначені для забезпечення їх діяльності.
Для вирішення окремих завдань і більш повного використання потенціалу цивільних та військових навчальних підрозділів заклади вищої освіти можуть створювати спільні структурні підрозділи відповідно до законодавства України.
III. Організація забезпечення функціонування військових навчальних підрозділів
1. З метою забезпечення функціонування військових навчальних підрозділів Міноборони та інші центральні органи виконавчої влади, яким підпорядковані військові навчальні підрозділи:
здійснюють кадрове забезпечення підготовки військових фахівців за схемою підготовки "курсант" з відповідним фінансуванням;
забезпечують військові навчальні підрозділи науково-педагогічними (педагогічними) працівниками для підготовки військових фахівців за схемою підготовки "студент-курсант" для викладання навчальних дисциплін військово-професійного спрямування циклів загальної та професійної підготовки освітньо-професійної програми підготовки військових фахівців за спеціальністю (спеціалізацією) відповідного ступеня вищої освіти;
розробляють та затверджують штати (штатні розписи) військових навчальних підрозділів та табелі до них, що необхідні для виконання функцій, визначених у пункті 4 розділу I цього Положення;
утримують особовий склад військового навчального підрозділу за штатом (штатним розписом) для підготовки військових фахівців;
забезпечують військові навчальні підрозділи військовим майном, озброєнням та військовою технікою, навчально-тренувальними засобами, спеціальною літературою і картами відповідно до штатів (штатних розписів) та табелів до них;
забезпечують монтаж (демонтаж), налагодження (регулювання) озброєння і військової техніки, забезпечення запасними частинами і матеріалами для проведення поточного і середнього ремонтів, а також проведення капітального ремонту озброєння, військової техніки та автомобільного транспорту військових навчальних підрозділів;
забезпечують утримання, експлуатацію та ремонт будівель і споруд, у яких розміщено військові навчальні підрозділи, що знаходяться на їх балансі;
надають військовим навчальним підрозділам окремі права юридичної особи з відкриттям реєстраційних рахунків в органах Державного казначейства України, права ведення самостійного фінансового та військового господарства, видають печатки із зображенням Державного Герба України, найменуванням ЗВО та своїм найменуванням;
розробляють спільно з МОН нормативно-правові акти з питань організації підготовки військових фахівців у військових навчальних підрозділах ЗВО, забезпечують та контролюють їх виконання;
опрацьовують професійні стандарти вищої військової освіти для кожного рівня вищої освіти, погоджують освітньо-професійні програми підготовки військових фахівців;
розробляють та подають до МОН та інших відповідних центральних органів виконавчої влади заявки для формування державного замовлення на підготовку військових фахівців;
погоджують правила прийому на навчання до ЗВО, що здійснюють підготовку військових фахівців;
визначають вимоги до кандидатів для вступу на навчання до військових навчальних підрозділів;
здійснюють добір та призначення на конкурсній основі керівників військових навчальних підрозділів відповідно до Інструкції про порядок заміщення на конкурсній основі вакантних посад науково-педагогічних працівників у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів, що належать до сфери управління Міністерства оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України та Міністерства освіти і науки України від 19 жовтня 2016 року № 542/1255 (із змінами), зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 10 листопада 2016 року за № 1461/29591 (далі - Інструкція про порядок заміщення на конкурсній основі вакантних посад науково-педагогічних працівників);
здійснюють добір та призначення (прийняття) на конкурсній (конкурсно-контрактній) основі офіцерів (працівників) на посади науково-педагогічних, педагогічних та наукових працівників у військових навчальних підрозділах;
організовують та проводять практики (збори) і військові (флотські) стажування тих, хто навчається, у військових частинах (на кораблях) та відповідних підприємствах і установах;
утворюють екзаменаційні комісії (підкомісії) для проведення атестації осіб, які завершують навчання, та призначають голів цих комісій (підкомісій) за погодженням з МОН;
здійснюють контроль за станом охорони державної таємниці та захисту іншої інформації з обмеженим доступом.
2. З метою забезпечення функціонування військових навчальних підрозділів МОН та інші центральні органи виконавчої влади, у підпорядкуванні яких знаходяться ЗВО, що здійснюють підготовку військових фахівців:
розробляють спільно з Міноборони нормативно-правові акти з питань організації підготовки військових фахівців у військових навчальних підрозділах, забезпечують та контролюють їх виконання;
забезпечують організацію підготовки військових фахівців за спеціальностями (спеціалізаціями) та у чисельності, що визначаються наказами Міноборони та МОН;
організовують розміщення військових навчальних підрозділів на фондах ЗВО відповідно до встановлених вимог та норм;
здійснюють капітальне будівництво, експлуатацію, ремонт будівель і споруд, у яких розміщено військові навчальні підрозділи;
беруть участь у створенні у військових навчальних підрозділах необхідної матеріально-технічної бази (крім озброєння, військової та спеціальної техніки, технічної та іншої спеціальної літератури, забезпечення якими здійснюють Міноборони та іншими центральними органами виконавчої влади, яким підпорядковано військові навчальні підрозділи).
IV. Управління військовими навчальними підрозділами
1. Ректори ЗВО, до складу яких входять військові навчальні підрозділи, забезпечують організацію і проведення підготовки військових фахівців, створення необхідної матеріально-технічної бази, забезпечення збереження озброєння та військової техніки, забезпечення захисту інформації, що становить державну таємницю.
На ректора ЗВО, крім повноважень, визначених Законом України "Про вищу освіту", покладаються:
виконання державного замовлення на підготовку військових фахівців у чисельності та за спеціальностями (спеціалізаціями), що визначаються наказами Міноборони та МОН;
кадрове забезпечення підготовки військових фахівців за схемою підготовки "студент-курсант" (до зміни статусу студента на статус курсанта) з відповідним фінансуванням;
організація розробки та затвердження правил прийому до ЗВО, зокрема для військового навчального підрозділу щодо підготовки військових фахівців з урахуванням вимог умов прийому на навчання до ЗВО та Інструкції про організацію та проведення військово-професійної орієнтації молоді та прийому до вищих військових навчальних закладів та військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів, затвердженої наказом Міністра оборони України від 05 червня 2014 року № 360, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 26 червня 2014 року за № 704/25481;
організація проведення фахових випробувань (конкурсного відбору) на навчання громадян, які виявили бажання навчатися у ЗВО за спеціальностями підготовки військових фахівців, із залученням до складу приймальної комісії представників військового навчального підрозділу;
зарахування до ЗВО осіб, відібраних за конкурсом на навчання для потреб Міноборони та інших військових формувань, у межах державного замовлення;
укладання контракту з громадянами, які виявили бажання пройти військову підготовку за програмою підготовки офіцерів запасу за кошти фізичних осіб;
організація освітнього процесу у військовому навчальному підрозділі, у тому числі затвердження навчальних планів, програм навчальних дисциплін тощо;
обговорення на засіданнях ректорату та вченої ради ЗВО стану підготовки військових фахівців;
забезпечення окремого розміщення військового навчального підрозділу, надання йому у разі потреби приміщень і об'єктів для проведення занять відповідно до чинних норм та навчальних програм;
оплата видатків за комунальні послуги та експлуатацію будівель і споруд, що знаходяться на балансі ЗВО, у яких організовано підготовку військових фахівців;
фінансування всіх видів діяльності військового навчального підрозділу, що передбачені навчальними планами та програмами навчальних дисциплін, за винятком тих видів діяльності, фінансування яких здійснюється за кошти Міноборони.
Ректор ЗВО за поданням керівника військового навчального підрозділу може заохочувати військовослужбовців за досягнуті ними високі показники у навчально-виховній, науковій, науково-технічній, інноваційній та методичній діяльності.
2. Керівник військового навчального підрозділу забезпечує готовність військового навчального підрозділу до переведення на функціонування в умовах особливого періоду, моральний та психологічний стан, професійну підготовку, військову і трудову дисципліну особового складу, якість і повноту виконання замовлення з підготовки військових фахівців, стан навчально-виховної, наукової, науково-технічної, інноваційної та методичної діяльності, належну експлуатацію та збереження озброєння і військової техніки, а також організацію забезпечення охорони державної таємниці, захисту іншої інформації з обмеженим доступом, технічного захисту інформації.
Керівник військового навчального підрозділу безпосередньо підпорядковується керівнику органу військового управління, структурного підрозділу Міноборони, Генерального штабу Збройних Сил України або іншого військового формування, якому підпорядковано військовий навчальний підрозділ, а з питань організації освітнього процесу - ректору ЗВО.
Функціональні обов'язки (посадові інструкції) керівника військового навчального підрозділу розробляються на підставі статутів Збройних Сил України, наказів (директив) Міноборони, МОН, посадової особи, якій безпосередньо підпорядковано військовий навчальний підрозділ, статуту ЗВО, положення про військовий навчальний підрозділ, погоджуються ректором ЗВО та затверджуються керівником органу військового управління або структурного підрозділу Міноборони, Генерального штабу Збройних Сил України, якому підпорядковано військовий навчальний підрозділ.
Керівник військового навчального підрозділу зобов'язаний:
постійно підтримувати готовність військового навчального підрозділу до функціонування в умовах особливого періоду;
забезпечувати виконання освітніх (освітньо-професійних, освітньо-наукових) програм підготовки військових фахівців;
організовувати та здійснювати контроль навчальної, методичної, наукової, науково-технічної, інноваційної та виховної роботи у військовому навчальному підрозділі;
організовувати та здійснювати контроль навчальної, методичної, наукової та виховної роботи у військовому навчальному підрозділі;
організовувати розробку навчальних планів, програм навчальних дисциплін підготовки військових фахівців, забезпечувати повне і якісне їх виконання;
уживати заходів щодо зміцнення військової та трудової дисципліни особового складу і підтримання правопорядку у військовому навчальному підрозділі;
розробляти правила внутрішнього розпорядку військового навчального підрозділу, забезпечувати та контролювати їх виконання;
своєчасно готувати та подавати встановленим порядком пропозиції щодо корегування штату (штатного розпису) військового навчального підрозділу, забезпечувати дотримання штатно-фінансової дисципліни у межах компетенції;
організовувати розробку та затвердження службових обов'язків та посадових інструкцій для усіх категорій особового складу військового навчального підрозділу і забезпечувати контроль за їх виконанням;
розподіляти функції управління військовим навчальним підрозділом між своїми заступниками і затверджувати їх службові обов'язки (посадові інструкції);
визначати навчальне навантаження науково-педагогічних, (педагогічних) працівників військового навчального підрозділу в межах, що встановлюються відповідно до вимог нормативно-правових актів Міноборони та МОН;
уживати заходів щодо постійного вдосконалення освітнього процесу і втілення передових методів навчання і виховання тих, хто навчається, забезпечувати проведення занять на високому науковому і методичному рівнях;
організовувати роботу з військово-професійної орієнтації та професійного психологічного відбору громадян, які виявили бажання навчатися за програмою підготовки офіцерів запасу;
організовувати та проводити відбір громадян, які залучаються до військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу;
брати участь у розробці кваліфікаційних характеристик, які визначають вимоги до підготовки офіцерів запасу з відповідних військово-облікових спеціальностей;
подавати пропозиції щодо відрахування та поновлення на навчання громадян, які залучаються до військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу;
організовувати та проводити атестування громадян, які мають освітній ступінь вищої освіти не нижче бакалавра, пройшли повний курс військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу та склали встановлені іспити, до присвоєння первинного військового звання "молодший лейтенант запасу";
організовувати проведення розрахунків вартості військової підготовки громадян за програмою підготовки офіцерів запасу для укладання відповідних контрактів з громадянами, які виявили бажання пройти військову підготовку за рахунок коштів фізичних осіб, та за своїм підписом і підписом ректора ЗВО подавати розрахунки до відповідного структурного підрозділу Міноборони (відповідного структурного підрозділу центрального органу виконавчої влади, якому підпорядковано військовий навчальний підрозділ) на затвердження;
особисто проводити навчальні заняття з тими, хто навчається, а також із військовослужбовцями військового навчального підрозділу з професійної підготовки;
організовувати експлуатацію та збереження озброєння і військової техніки, що знаходяться у військовому навчальному підрозділі;
забезпечувати вдосконалення матеріально-технічної бази, складання і подання заявок до відповідних постачальних органів на отримання озброєння, військової техніки, паливно-мастильних матеріалів, військового майна та літератури для військового навчального підрозділу в межах табельної потреби та норм постачання;
організовувати та здійснювати зв'язок з іншими структурними підрозділами ЗВО з навчально-методичних питань, підтримувати зв'язки з військовими частинами, установами, військовими навчальними закладами, підприємствами та організаціями з питань діяльності військового навчального підрозділу;
забезпечувати охорону праці, дотримання законності та внутрішнього порядку у військовому навчальному підрозділі та в місцях тимчасового виконання завдань особовим складом;
забезпечувати охорону державної таємниці, захист іншої інформації з обмеженим доступом, технічний захист інформації та здійснювати контроль за їх станом;

................
Перейти до повного тексту