1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Порядок


ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Держжитлокомунгоспу
України
19.11.2003 № 193
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
08 вересня 2004 р.
за № 1113/9712
ПОРЯДОК
утримання кладовищ та інших місць поховань
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства № 328 від 03.07.2012 Наказом Міністерства розвитку громад та територій № 174 від 26.09.2022 )
Цей Порядок розроблено з метою реалізації положень Закону України "Про поховання та похоронну справу".
1. Вимоги до розміщення та облаштування місць поховань
1.1. Для розміщення місця поховання спеціалізованому комунальному підприємству, установі, організації в постійне користування відповідно до вимог земельного законодавства та гігієнічних вимог щодо облаштування і утримання кладовищ у населених пунктах України ( ДСанПіН 2.2.2.028.99) надається земельна ділянка. Наявність місця поховання передбачається проектом планування та забудови населеного пункту з урахуванням подальшого розширення його території.
Для розміщення Національного військового меморіального кладовища спеціалізованій державній організації надається земельна ділянка в постійне користування відповідно до вимог земельного законодавства та гігієнічних вимог щодо облаштування та утримання кладовищ у населених пунктах України ( ДСанПіН 2.2.2.028.99), яка не підлягає приватизації або передачі в оренду.
( Пункт 1.1 глави 1 доповнено абзацом другим згідно з Наказом Міністерства розвитку громад та територій № 174 від 26.09.2022 )
Площа ділянки, відведеної під місця традиційного поховання, визначається з розрахунку 0,24 га на 1000 чоловік, що проживають у міській, та 0,1 га на 1000 чоловік у сільській місцевостях. Для організації поховання урн з прахом померлого ця норма становить 0,02 га на 1000 чоловік. Розміри земельних ділянок, що відводяться для поховання, допускається уточнювати залежно від співвідношення місць традиційного поховання і місць для поховання урни з прахом, з урахуванням місцевих умов.
Мінімальна територія місць поховань - 0,5 га.
1.2. Місця поховань (кладовища) повинні мати сплановану і впорядковану територію, упорядковані під'їзні шляхи, бути забезпеченими транспортним зв'язком з населеним пунктом.
1.3. Територія місць поховань може бути використана для поховання померлих тільки після завершення всіх будівельних робіт, передбачених проектно-кошторисною документацією.
1.4. Територія місць поховань повинна бути обов'язково огороджена, поділена на ділянки-сектори, що відокремлюються поміж собою дорогами шириною 3,5 м з розрахунку одностороннього руху. Місця для роз'їзду автотранспорту повинні розташовуватися на перехресті доріг і мати радіус повороту. Проїжджа частина центральної дороги повинна бути шириною 6,5 м, а на території місць поховань великих міст - до 9 м.
1.5. На території місць поховань розміщують:
господарський двір, на якому розташовують допоміжні будівлі;
будівлі, призначені для проведення громадських панахид: Будинки трауру, ритуальні майданчики тощо;
водопостачання для поливання зелених насаджень, шахтні колодязі, вода яких передбачена для технічних потреб відвідувачів та персоналу, а в разі їх відсутності використовують ємкості для води;
освітлення;
спеціальні місця для розміщення контейнерів зі сміттям тощо;
каналізовані громадські туалети з радіусом обслуговування 0,5 км; при відсутності каналізації - туалети з водонепроникним вигрібом, до якого забезпечено вільний під'їзд асенізаційного транспорту.
На території Національного військового меморіального кладовища також розміщують музейний комплекс, ритуальну будівлю та інші необхідні споруди для організації почесних поховань загиблих (померлих) осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, забезпечували виконання службових обов’язків та присяги на вірність Українському народу, крематорій, колумбарій.
( Пункт 1.5 глави 1 доповнено новим абзацом згідно з Наказом Міністерства розвитку громад та територій № 174 від 26.09.2022 )
1.6. Території місць поховань підлягають озелененню з найбільшим збереженням існуючих насаджень.
1.7. Сектори території місць поховань поділяються на ряди та місця, відстань між рядами повинна бути один метр, між ділянками поховань в ряду - 0,5 м.
1.8. На території місця поховання не можуть бути розташовані об’єкти іншої форми власності, крім комунальної, за винятком випадків, передбачених статтями 23-1 та 29 Закону України "Про поховання та похоронну справу".
( Пункт 1.8 глави 1 в редакції Наказу Міністерства розвитку громад та територій № 174 від 26.09.2022 )
2. Вимоги щодо експлуатації кладовищ, інших місць поховань, реєстрації поховань та перепоховань, обліку намогильних споруд на місці поховань
2.1. Уведення кладовища в експлуатацію дозволяється тільки після виконання всіх робіт, передбачених проектом, і прийняття закінченого будівництва.
У сільській місцевості можна обмежитися влаштуванням огорожі, освітлення, туалету, колодязя, під'їзної дороги, стоянки для автотранспорту та благоустроєм основних доріг на території кладовища.
Поховання померлих чи їх праху після кремації дозволяється проводити на діючих кладовищах, уведених в експлуатацію згідно з чинним законодавством України.
2.2. На вході до кладовища на спеціальному рекламному щиті вивішуються для населення основні положення Закону України "Про поховання та похоронну справу", інші нормативно-правові акти та режим роботи кладовища. Установлюється щит із зображенням схематичного плану кладовища, зазначенням секторів з номерами, місць почесного поховання, напрямку головної алеї та основних доріг, розташування будівельних споруд, допоміжних будівель, громадського туалету тощо.
2.3. Поховання померлих чи їх праху після кремації здійснюється лише на підставі свідоцтва про смерть та оформленого в установленому порядку договору-замовлення на організацію та проведення поховання (далі - договір-замовлення).
2.4. За зверненням Виконавця волевиявлення чи особи, яка взяла на себе зобов'язання поховати померлого, на території кладовища безоплатно виділяється місце для поховання померлого.
На бажання Виконавця волевиявлення чи особи, яка взяла на себе зобов'язання поховати померлого, для поховання двох чи більше померлих безоплатно виділяється місце для родинного поховання.
2.5. Кожне поховання померлого здійснюється в окремій могилі.
2.6. Довжина могили для дорослого повинна бути не менше двох метрів, ширина - 1 м, глибина - не менше 1,5 м від поверхні землі до кришки труни, з урахуванням місцевих ґрунтово-кліматичних умов. У разі поховання померлих дітей розміри могили можуть бути відповідно зменшені.
Відстань від дна могили до рівня стояння ґрунтових вод повинна бути не менше 0,5 м, висота намогильного горбка - 0,5 м.
У разі поховання тіла померлого в сидячому положенні товщина ґрунту над тілом померлого від поверхні землі має бути не меншою за 1 метр.
2.7. У містах, де функціонують крематорії, поховання здійснюється в спеціально побудованих колумбаріях чи пристосованих для цього огороджувальних стінах кладовищ, конструкція яких повинна передбачати не більше трьох рядів ніш по вертикалі та забезпечувати вільний доступ до них.
Для поховання урни з прахом у землю виділяється місце розміром 0,8 x 0,8 м, де можливе розташування декількох урн, виходячи з розрахунку встановлення їх по вертикалі. Глибина поховання не нормується.
2.8. Під кожну могилу надається ділянка таких розмірів:
Назва поховання Розмір
Земельної ділянки Могили
площа, кв.м довжина, м ширина, м довжина, м ширина, м
Родинне 6,6 2,2 3,0 2,0 1,0
Подвійне 4,8 2,2 2,2 2,0 1,0
Одинарне 3,3 2,2 1,5 2,0 1,0
Урна з прахом 0,64 0,8 0,8 0,8 0,8
Примітка: У разі поховання померлого в нестандартній труні викопується могила залежно від довжини труни.
2.9. Рішенням виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у місцях поховання можуть бути відведені сектори для почесних поховань, поховання померлих (загиблих) військовослужбовців (сектори військових поховань), а також сектори для поховання померлих за національною чи релігійною ознакою.

................
Перейти до повного тексту