1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
НАКАЗ
30.05.2012 № 627
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
3 липня 2012 р.
за № 1097/21409
Про затвердження Порядку роботи складу митного органу
( Із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства фінансів № 555 від 15.06.2015 № 555 від 08.09.2020 № 410 від 01.12.2022 № 422 від 02.09.2024 ) ( У заголовку та тексті Наказу слова "митний орган" у всіх числах та відмінках замінено словами "митниця ДФС" у відповідних числах та відмінках згідно з Наказом Міністерства фінансів № 555 від 15.06.2015 ) ( У заголовку та тексті Наказу слова " митниця ДФС" у всіх відмінках і числах замінено словами " митний орган" у відповідних відмінках і числах згідно з Наказом Міністерства фінансів № 555 від 08.09.2020 )
Відповідно до частини третьої статті 239 Митного кодексу України від 13 березня 2012 р. № 4495-VI та з метою встановлення механізму організації роботи складів митних органів НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок роботи складу митного органу (далі - Порядок), що додається.
2. Голові Державної митної служби України (Калєтнік І.Г.):
2.1. Забезпечити взаємодію підрозділів митних органів при розміщенні та випуску товарів і транспортних засобів комерційного призначення зі складу митного органу, ураховуючи особливості функціонування митних органів та вимоги Порядку;
2.2. При формуванні кошторису витрат на рік ураховувати кошти, потрібні для забезпечення роботи складу митного органу та для придбання технічного обладнання.
3. Визнати такими, що втратили чинність, накази Державної митної служби України, згідно з переліком, що додається.
4. Департаменту податкової, митної політики та методології бухгалтерського обліку Міністерства фінансів України (Чмерук М.О.) та Управлінню фінансів, бухгалтерського обліку та звітності Державної митної служби України (Околіта М.В.) в установленому порядку забезпечити:
подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України;
оприлюднення цього наказу.
5. Цей наказ набирає чинності з дня набрання чинності Митним кодексом України від 13 березня 2012 року, але не раніше дня офіційного опублікування.
6. Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника Міністра фінансів України Мярковського А.І. та першого заступника Голови Державної митної служби України Дороховського О.М.

Міністр

Ю. Колобов

ПОГОДЖЕНО:

Перший заступник Міністра
економічного розвитку і торгівлі України




А.А. Максюта
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
фінансів України
30.05.2012 № 627
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
3 липня 2012 р.
за № 1097/21409
ПОРЯДОК
роботи складу митного органу
( Заголовок Порядку із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства фінансів № 555 від 15.06.2015, № 555 від 08.09.2020 ) ( У тексті Порядку слово "начальник" у всіх відмінках замінено словом "керівник" у відповідних відмінках; слова "митний орган" у всіх числах та відмінках замінено словом "Митниця" у відповідних числах та відмінках; слова "господарсько-експлуатаційний відділ" у всіх відмінках замінено словами "підрозділ інфраструктури" у відповідних відмінках; слова "відділ фінансів, бухгалтерського обліку та звітності" у всіх відмінках замінено словами "підрозділ фінансово-економічної роботи та бухгалтерського обліку" у відповідних відмінках; слова "предмети контрабанди, вилучені відповідно до кримінально-процесуального законодавства" у всіх числах та відмінках замінено словами "предмети, вилучені відповідно до кримінального процесуального законодавства" у відповідних числах та відмінках; слова "підрозділ по боротьбі з контрабандою та порушеннями митних правил" у всіх відмінках замінено словами "підрозділ аналізу ризиків та протидії митним правопорушенням" у відповідних відмінках; слова "спеціалізований митний орган з питань експертного забезпечення" у всіх відмінках замінено словами "спеціалізована лабораторія з питань експертизи та досліджень ДФС" у відповідних відмінках згідно з Наказом Міністерства фінансів № 555 від 15.06.2015 ) ( У тексті Порядку слова "підрозділ інфраструктури", "підрозділ інфраструктури митниці", "підрозділ інфраструктури Митниці" у всіх відмінках і числах замінено словами "господарська служба" у відповідних відмінках і числах; слова "підрозділ фінансово-економічної роботи та бухгалтерського обліку", "підрозділ фінансово-економічної роботи та бухгалтерського обліку митниці", "підрозділ фінансово-економічної роботи та бухгалтерського обліку Митниці" у всіх відмінках і числах замінено словами "бухгалтерська служба" у відповідних відмінках і числах; слова "підрозділ аналізу ризиків та протидії митним правопорушенням", "підрозділ аналізу ризиків та протидії митним правопорушенням Митниці" у всіх відмінках і числах замінено словами "підрозділ протидії митним правопорушенням" у відповідних відмінках і числах; слова "юридичний підрозділ", "юридичний підрозділ Митниці" у всіх відмінках і числах замінено словами "юридична служба" у відповідних відмінках і числах; слова "керівник митниці", "керівник Митниці" у всіх відмінках і числах замінено словами "керівник Митниці або його заступник" у відповідних відмінках і числах згідно з Наказом Міністерства фінансів № 555 від 08.09.2020 ) ( У тексті Порядку та додатках до нього слово "Митниця" у всіх відмінках і числах замінити словом "митниця" у відповідних відмінках і числах згідно з Наказом Міністерства фінансів № 410 від 01.12.2022 )
І. Загальні положення
1.1. Як склади митниці можуть використовуватися визначені наказом митниці приміщення, резервуари, криті та відкриті майданчики, холодильні чи морозильні камери, які належать митниці або використовуються ними і спеціально обладнані для зберігання товарів, транспортних засобів комерційного призначення під митним контролем.
1.2. На складах митниці створюються в порядку, установленому Міністерством фінансів України, зони митного контролю, у межах яких митниця здійснює митні формальності. За наявності у зонах митного контролю на територіях пунктів пропуску тимчасових нетитульних споруд дозволяється їх використання в якості складу митниці.
( Пункт 1.2 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 555 від 15.06.2015 )
1.3. Робота складу митниці повинна бути організована таким чином, щоб розміщення на склад та видача зі складу товарів, транспортних засобів комерційного призначення здійснювалися відповідно до вимог митного законодавства, а порядок зберігання товарів гарантував їх постійне перебування під митним контролем та унеможливлював надходження (вилучення) товарів з порушенням законодавства з питань державної митної справи.
( Пункт 1.3 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 555 від 08.09.2020 )
1.4. Для забезпечення надійного зберігання товарів, транспортних засобів комерційного призначення керівника митниці або його заступника забезпечує функціонування складів митниці відповідно до вимог цього Порядку.
1.5. Митниця несе передбачену законом відповідальність за втрату або пошкодження товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що зберігаються нею.
У випадках, передбачених частиною четвертою статті 239 Митного кодексу України (далі - Кодекс), таку відповідальність несе адміністрація підприємств, на складах яких розміщуються товари, передані митницею цим підприємствам на зберігання.
1.6. Керівник митниці залишає за собою виконання функцій та обов’язків, обумовлених цим Порядком, або визначає заступника начальника митниці, на якого покладаються відповідні функції та обов’язки (далі - Уповноважена особа). Повноваження щодо укладання договорів зберігання передбачаються в наказі митниці про право підпису фінансових документів.
( Пункт 1.6 розділу I в редакції Наказів Міністерства фінансів № 555 від 08.09.2020, № 410 від 01.12.2022 )
1.7. Витрати митниці на зберігання товарів, транспортних засобів комерційного призначення відшкодовуються їх власниками або уповноваженими ними особами відповідно до законодавства.
У разi призупинення митного оформлення товарів відповідно до статей 399, 400 i 401-1 Кодексу відшкодування митниці витрат, пов’язаних із зберіганням цих товарів, здійснюється правовласником або за його згодою іншою особою.
( Абзац другий пункту 1.7 розділу I в редакції Наказу Міністерства фінансів № 555 від 08.09.2020 )
1.8. У разі реорганізації митниці така митниця зобов’язана організувати передання товарів і транспортних засобів комерційного призначення, що зберігаються на складі цієї митниці, до іншої митниці, визначеної Держмитслужбою, а первинні документи оперативного обліку реорганізованої митниці передаються до Держмитслужби або до митного органу, визначеного Держмитслужбою.
( Пункт 1.8 розділу I в редакції Наказу Міністерства фінансів № 555 від 08.09.2020 )
ІІ. Вимоги до складу митниці
2.1. Приміщення складу митниці повинні відповідати таким вимогам:
2.1.1. Бути ізольованими від інших службових і допоміжних приміщень.
2.1.2. Мати огороджувальні конструкції, що забезпечують належне зберігання, оббиті металом двері, ґрати.
( Абзац перший підпункту 2.1.2 пункту 2.1 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 555 від 15.06.2015 )
Віконні отвори між рамами або з внутрішнього боку приміщення, а також місця проходження теплопроводів, димоходів, вентиляційних каналів та інші місця, доступні для проникнення на склад ззовні, повинні мати металеві ґрати.
( Абзац другий підпункту 2.1.2 пункту 2.1 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 555 від 15.06.2015 )
2.1.3. Замикатися на двоє дверей (крім тимчасових нетитульних споруд):
( Абзац перший підпункту 2.1.3 пункту 2.1 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 555 від 15.06.2015 )
зовнішні, що відчиняються назовні замикаються на два внутрішні врізні замки;
( Абзац другий підпункту 2.1.3 пункту 2.1 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 555 від 15.06.2015 )
внутрішні, що відчиняються всередину, виготовлені у вигляді ґрат і замикаються на навісний, врізний чи накладний замок.
( Абзац третій підпункту 2.1.3 пункту 2.1 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 555 від 15.06.2015 )
Двері складу митниці повинні бути забезпечені пристроєм для опечатування їх особистою металевою печаткою або пломбіратором завідуючого складом митниці.
2.2. Приміщення складу митниці обладнуються охоронною та протипожежною сигналізаціями з урахуванням таких вимог:
2.2.1. Першим рубежем охоронної сигналізації захищаються віконні й дверні отвори, люки, вентиляційні канали, теплові вводи, тонкостінні перегородки та інші елементи приміщень, доступні для проникнення ззовні, у тому числі й обладнані металевими ґратами.
2.2.2. Кожне приміщення складу митниці обладнується другим рубежем охоронної сигналізації за допомогою ультразвукових, оптико-електронних, радіохвильових та інших приладів, які виявляють будь-які переміщення в контрольованому просторі.
2.2.3. Охоронна та протипожежна сигналізації обов'язково обладнуються звуковим і світловим приладами.
2.2.4. Охоронна й протипожежна сигналізації та освітлення складу монтуються окремо. Проводки усіх видів повинні бути схованими. У виняткових випадках допускається прокладення шлейфів у металевих трубах із середини приміщення по залізобетонних або бетонних будівельних конструкціях.
2.2.5. Склад митниці може здаватися під охорону на договірних засадах органам і підрозділам поліції охорони України або іншим суб’єктам охоронної діяльності.
( Підпункт 2.2.5 пункту 2.2 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 555 від 08.09.2020 )
2.3. Територія складу митниці поза спорудами митниці повинна бути огороджена.
2.4. Склад митниці повинен бути укомплектований необхідною кількістю технічного обладнання, а саме:
навантажувально-розвантажувальною технікою й транспортними засобами;
складським устаткуванням (стелажі, піддони, сейфи, металеві шафи тощо);
ваговимірювальним обладнанням;
вогнегасниками;
засобами зв'язку;
оргтехнікою;
меблями;
засобами обліку та контролю - для складів, призначених для зберігання наливних і насипних товарів.
2.5. Прийняті/вилучені товари зберігаються у власних або орендованих складах, перелік яких затверджується наказом митниці, із визначенням зон митного контролю, у межах яких митниці здійснюють митні формальності.
( Абзац перший пункту 2.5 розділу II в редакції Наказу Міністерства фінансів № 410 від 01.12.2022 )
Передані митницею на відповідальне зберігання товари зберігаються на складах, які перебувають у власності або користуванні підприємства, з яким митницею укладено договір зберігання.
( Абзац пункту 2.5 розділу II в редакції Наказу Міністерства фінансів № 410 від 01.12.2022 )
У разі якщо склад перебуває у користуванні підприємства, то обов’язковою умовою договору митниці з таким підприємством є забезпечення останнім виконання зобов’язання за таким договором у встановленому главою 49 Цивільного кодексу України порядку або укладення таким підприємством договору страхування товарів, що передані йому на відповідальне зберігання.
( Абзац пункту 2.5 розділу II в редакції Наказу Міністерства фінансів № 410 від 01.12.2022 )
Розмір забезпечення виконання зобов’язання за договором зберігання або розмір страхової суми не може бути меншим облікової вартості товарів, що передаються на зберігання підприємству. Якщо вартість товарів на дату передачі на склад митниці встановити неможливо, такі товари підлягають розміщенню виключно на власні/орендовані склади митниці або передаються на відповідальне зберігання на склади, які перебувають у володінні підприємств, з яким митницею укладено договір зберігання.
( Абзац пункту 2.5 розділу II в редакції Наказу Міністерства фінансів № 410 від 01.12.2022 )
Забезпечення виконання зобов’язання за договором зберігання або страхування товарів, що передаються на відповідальне зберігання, не вимагається від:
( Абзац пункту 2.5 розділу II в редакції Наказу Міністерства фінансів № 410 від 01.12.2022 )
підприємств, на територіях або в приміщеннях яких згідно з частиною другою статті 556 Кодексу здійснюється митне оформлення товарів;
( Абзац пункту 2.5 розділу II в редакції Наказу Міністерства фінансів № 410 від 01.12.2022 )
підприємств державної форми власності;
( Абзац пункту 2.5 розділу II в редакції Наказу Міністерства фінансів № 410 від 01.12.2022 )
організацій - отримувачів гуманітарної допомоги;
( Абзац пункту 2.5 розділу II в редакції Наказу Міністерства фінансів № 410 від 01.12.2022 )
підприємств, які спеціально уповноваженими органами державної влади визначені як такі, що можуть зберігати товари певних категорій (спирт етиловий, алкогольні напої, тютюнові вироби, неякісна та небезпечна продукція тощо);
( Абзац пункту 2.5 розділу II в редакції Наказу Міністерства фінансів № 410 від 01.12.2022 )
підприємств, яким на зберігання передаються товари, що потребують негайного забезпечення належних умов їх зберігання для попередження їх псування, зокрема овочі, фрукти та інша сільськогосподарська продукція, живі рослини та тварини.
( Абзац пункту 2.5 розділу II в редакції Наказу Міністерства фінансів № 410 від 01.12.2022 )
2.5.1. Якщо у якості складу для зберігання прийнятих від митниці товарів підприємством використовується приміщення, підприємство забезпечує:
відповідність приміщення санітарно-гігієнічним вимогам;
можливість створення в приміщенні необхідних температурних умов для зберігання товарів (для товарів, що потребують спеціальних умов зберігання);
можливість проведення навантажувально-розвантажувальних робіт у приміщенні та на прилеглій до нього території;
обладнання приміщення ґратами на вікнах (за їх наявності);
цілодобову охорону приміщення та/або функціонування у ньому охоронної сигналізації, та/або наявність і функціонування системи відеоконтролю за всіма воротами або дверними отворами приміщення, через які здійснюється ввезення та/або вивезення товарів, в’їздом і виїздом з прилеглої до приміщення території, фіксування такого відображення для виявлення несанкціонованого доступу до товарів, що перебувають на відповідальному зберіганні, а також ведення архіву відеозаписів з наданням митниці доступу до їх електронної форми;
( Абзац шостий підпункту 2.5.1 пунктуі 2.5 розділу II в редакції Наказу Міністерства фінансів № 410 від 01.12.2022 )
оснащення дверей приміщення пристроєм для опечатування;
дотримання в приміщенні та на прилеглій до нього території вимог з пожежної безпеки відповідно до законодавства.
2.5.2. Залізничні, водні та повітряні транспортні засоби за неможливості зберігання на складі митниці зберігаються у спеціально облаштованих для їх стоянки або зберігання місцях (залізничні станції, депо, порти, гавані, причали, аеродроми, ангари тощо).
2.5.3. Товари, що доставляються у транспортному засобі, причепі, напівпричепі, причепі-розпуску, вагоні, вагоні-цистерні, автомобільній цистерні тощо, можуть зберігатися в цих транспортних засобах без вивантаження за договором зберігання за умови, якщо таке зберігання не призведе до псування товару або втрати його споживчих властивостей, крім випадків природного убутку або інших об’єктивних обставин, що підтверджуються документально. Умови зберігання наливних або насипних товарів визначаються їх особливостями.
2.5.4. Живі тварини зберігаються за договором зберігання у місцях утримання тварин, у яких створено умови, що відповідають їх біологічним, видовим та індивідуальним особливостям.
2.5.5. Спирт етиловий, алкогольні напої та тютюнові вироби можуть передаватися на відповідальне зберігання лише тим підприємствам, відомості про які внесено до Єдиного державного реєстру місць зберігання, а у разі передання на відповідальне зберігання обладнання для промислового виробництва сигарет та цигарок відомості про підприємство мають бути внесені до Єдиного державного реєстру обладнання для промислового виробництва сигарет та цигарок.
Інші товари, місця зберігання яких внесено до спеціальних реєстрів, можуть передаватися на відповідальне зберігання лише підприємствам, відомості про які внесено до таких спеціальних реєстрів.
2.5.6. Під час вибору місця зберігання товарів гуманітарної допомоги, строк зберігання яких на складі організації - отримувача гуманітарної допомоги закінчився, розглядається питання передання таких товарів на відповідальне зберігання організації - отримувачу гуманітарної допомоги, на адресу якої прибув відповідний товар.
При цьому організація - отримувач гуманітарної допомоги має забезпечити на складі:
цілодобову охорону або функціонування охоронної сигналізації, засобів пожежогасіння;
не менше ніж два засоби нанесення забезпечення, один з яких має перебувати у віданні митниці, другий - у віданні утримувача складу.
2.5.7. Підприємство та організація - отримувач гуманітарної допомоги мають право здійснювати з товарами, переданими їм на відповідальне зберігання, прості складські операції, необхідні для забезпечення їх збереження в незмінному стані (оглядати, вимірювати товари, переміщати їх у межах складу тощо), за умови, що такі операції не призведуть до псування товару або втрати його споживчих властивостей, порушення упаковки та/або зміни засобів ідентифікації товару.
( Пункт 2.5 розділу II в редакції Наказу Міністерства фінансів № 555 від 08.09.2020 )
2.6. На складах митниці товари, як правило, зберігаються на піддонах розмірами 800 х 1200 мм, транспортні засоби - на відкритих (критих) майданчиках або в пристосованих приміщеннях. Наливні й насипні товари зберігаються в ємностях, у яких передбачено можливість накладення митного забезпечення.
Товари, що належать різним власникам, так само як і заявлені у різні митні режими, розміщуються окремо з урахуванням їх специфіки, вимог маркування та з дотриманням порядку, установленого законодавством для відповідних митних режимів.
До товарів, транспортних засобів комерційного призначення завідуючий складом прикріплює ярлики за формою, наведеною в додатку 1 до цього Порядку, з відомостями щодо:
( Абзац третій пункту 2.6 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 555 від 15.06.2015 )
найменування первинного документа, за яким прийнято товари, транспортні засоби комерційного призначення, його номера, дати складання;
назви товару, транспортного засобу комерційного призначення (стисло);
кількості товару та його ваги (розрахунковий об’єм займаної площі складу);
( Абзац шостий пункту 2.6 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 555 від 15.06.2015 )
кінцевого строку зберігання, визначеного Кодексом.
2.7. Доступ на склад митниці осіб, які не забезпечують його роботу, здійснюється за присутності завідуючого складом митниці з дозволу Уповноваженої особи. При здійсненні в установленому порядку перевірки складу контролюючими/перевіряючими органами огляд складів митниць в обов'язковому порядку фіксується актом про результати проведення перевірки на складі митниці, який складається за формою, наведеною в додатку 2 до цього Порядку.
( Пункт 2.7 розділу II в редакції Наказу Міністерства фінансів № 555 від 15.06.2015; із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 555 від 08.09.2020 )
ІІІ. Завідуючий складом митниці
3.1. Керівник митниці або його заступник, визначаючи посадову особу митниці, на яку покладатимуться обов’язки завідуючого складом митниці (далі - завідуючий), укладає з ним договір про повну матеріальну відповідальність. У разі наявності у митниці обладнаного в порядку, визначеному законодавством, приміщення для зберігання вилученої вогнепальної та іншої зброї, боєприпасів до зброї (далі - озброєння) визначається посадова особа митниці, на яку покладатимуться обов’язки завідуючого відповідного складу митниці.
( Пункт 3.1 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 555 від 08.09.2020 )
3.2. Завідуючий приступає до роботи на підставі наказу митниці. При цьому завідуючий обов'язково має бути ознайомленим з правилами пожежної безпеки, посадовою інструкцією та цим Порядком.
3.3. У разі якщо на складі митниці обов’язки завідуючого виконуються одною посадовою особою митниці, у разі її тимчасової відсутності обов'язки завідуючого покладаються наказом митниці на іншу посадову особу митниці, з якою укладається договір про повну матеріальну відповідальність на час виконання нею обов'язків завідуючого.
( Абзац перший пункту 3.3 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 555 від 08.09.2020 )
У цьому разі обов'язково проводиться інвентаризація товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що зберігаються на складі, з оформленням необхідних документів.
3.4. Ключі від металевих шаф (сейфів) і дверей складу митниці зберігаються у завідуючого.
Завідуючому забороняється передавати ключі від металевих шаф (сейфів) і дверей складу митниці стороннім особам або виготовляти невраховані дублікати.
Ураховані дублікати ключів в опечатаних завідуючим пакетах, скриньках тощо зберігаються у підрозділі чергових митниці.
( Абзац третій пункту 3.4 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 555 від 15.06.2015 )
Раз на рік, станом на 1 жовтня, проводиться комісійна перевірка врахованих дублікатів ключів з розпечатанням місць їх зберігання. При виявленні втрати врахованого дубліката комісія з'ясовує обставини втрати й у разі потреби проводить службову перевірку та вживає заходів для негайної заміни замків.
( Абзац четвертий пункту 3.4 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 555 від 08.09.2020 )
3.5. Перед відкриттям приміщень складу, а також металевих шаф (сейфів) завідуючий зобов'язаний оглянути цілісність замків, дверей, печаток і переконатися в справності охоронної сигналізації.
У разі пошкодження або зняття печатки, поломки замка, дверей чи ґрат завідуючий зобов’язаний невідкладно доповісти про це керівнику підрозділу, на який покладено функцію складського обліку, зберігання, оцінки вилученого, прийнятого на зберігання, поміщеного у митний режим відмови на користь держави майна, а також майна, виявленого в зоні митного контролю, власник якого невідомий, та розпорядження ним (далі - господарська служба), засобами електронного, телефонного зв’язку з обов’язковим подальшим направленням відповідної інформації в письмовій формі.
( Абзац другий пункту 3.5 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 555 від 15.06.2015; в редакції Наказу Міністерства фінансів № 555 від 08.09.2020 )
У цьому разі обов'язково проводиться інвентаризація, а посадові особи митниці діють відповідно до розділу ХІІ цього Порядку та інших нормативно-правових актів.
( Абзац третій пункту 3.5 розділу III в редакції Наказу Міністерства фінансів № 555 від 15.06.2015 )
ІV. Товари й транспортні засоби комерційного призначення, що зберігаються на складі митниці
4.1. Обов'язковому переданню на склад митниці (крім валютних цінностей та дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння) підлягають:
4.1.1. Товари, не пропущені під час ввезення на митну територію України внаслідок установлених законодавством заборон чи обмежень на їх ввезення в Україну або транзит через територію України і не вивезені з території України у день їх ввезення.
4.1.2. Товари, що ввозяться громадянами на митну територію України і підлягають оподаткуванню митними платежами, якщо вони не сплачені.
4.1.3. Товари, що до закінчення встановлених статтею 204 Кодексу строків тимчасового зберігання під митним контролем на складах тимчасового зберігання, складах організацій - отримувачів гуманітарної допомоги, митних складах не були задекларовані власником або уповноваженою ним особою до відповідного митного режиму або такі, що декларувалися, але щодо яких після закінчення строків зберігання під митним контролем двічі надавалася відмова у митному оформленні в порядку, установленому Кодексом.
4.1.4. Товари, транспортні засоби комерційного призначення, граничний строк перебування яких під митним контролем на території зони митного контролю, установлений статтею 321 Кодексу, закінчився, а також товари, що переміщуються через митний кордон України в міжнародних експрес-відправленнях, які зберігаються під митним контролем протягом строків, установлених статтею 233 Кодексу.
4.1.5. Товари, транспортні засоби комерційного призначення, які перебувають під митним контролем і за якими власник або уповноважена ним особа не звернулися до закінчення граничних строків, установлених статтею 199 Кодексу.
4.1.6. Товари, заявлені у режим відмови на користь держави відповідно до глави 26 Кодексу .
4.1.7. Товари, виявлені (знайдені) під час здійснення митного контролю в зонах митного контролю та/або у транспортних засобах, що перетинають митний кордон України, і власник яких невідомий.
4.1.8. Проби (зразки) товарів і техніко-технологічна документація, взяті митницею для проведення класифікації товарів відповідно до статті 356 Кодексу.
4.1.9. Проби (зразки) товарів та документація, одержані митницею під час здійснення верифікації сертифікатів про походження товару відповідно до статті 47 Кодексу.
4.1.10. Проби (зразки) товарів, необхідні для проведення експертизи в справах про порушення митних правил, відібрані відповідно до статті 517 Кодексу.
( Підпункт 4.1.11 пункту 4.1 розділу IV виключено на підставі Наказу Міністерства фінансів № 555 від 08.09.2020 )
4.2. На складах митниці можуть зберігатися:
4.2.1. Товари, що знаходяться на тимчасовому зберіганні під митним контролем відповідно до глави 29 Кодексу .
4.2.2. Товари, транспортні засоби комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, якщо їх митне оформлення не може бути завершено у день пред’явлення митниці, а також в інших випадках на прохання власників таких товарів, транспортних засобів або уповноважених ними осіб.
4.2.3. Товари, що вивозяться за межі митної території України та після закінчення митного оформлення, зберігаються під митним контролем до фактичного їх вивезення.
4.2.4. Товари, що перебувають у митному режимі транзиту відповідно до статті 90 Кодексу.
4.2.5. Товари, що перебувають у митному режимі митного складу відповідно до статті 121 Кодексу.
4.2.6. Товари, строк зберігання яких у митному режимі митного складу закінчився відповідно до статті 125 Кодексу.
4.2.7. Товари, транспортні засоби комерційного призначення, тимчасово вилучені відповідно до статті 511 Кодексу.
4.2.8. Товари, доставлені перевізником до митниці призначення відповідно до пункту 4 частини першої статті 191 Кодексу.
4.2.9. Товари, митне оформлення яких призупинено відповідно до статей 399, 400 та 401-1 Кодексу.
У разі отримання митницею інформації від правовласника про наявність ознак порушення його прав інтелектуальної власності, розміщення і зберігання товарів, митне оформлення яких призупинено, на складі митниці є обов’язковим.
( Підпункт 4.2.9 пункту 4.2 розділу IV в редакції Наказу Міністерства фінансів № 555 від 08.09.2020 )
4.2.10. Предмети, вилучені відповідно до кримінального процесуального законодавства, за винятком предметів, зазначених в абзацах двадцять другому - двадцять четвертому підпункту 5.1.10 пункту 5.1 розділу V цього Порядку.
( Підпункт 4.2.10 пункту 4.2 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 555 від 15.06.2015 )
4.2.11. Товари, які відповідно до положень статті 263 Кодексу набули статус таких, що зберігаються на складі митниці.
4.3. Товари, які через свої властивості не можуть зберігатися на складі митниці, можуть передаватися підприємствам, на складах яких створено необхідні умови для належного зберігання таких товарів, на підставі укладених з таким підприємством договорів зберігання. Для цілей цього Порядку таке зберігання вважається зберіганням на складі митниці.
Службова записка з висновком щодо неможливості зберігання товарів на складі митниці надається керівником господарської служби за результатами їх огляду завідувачем складу та/або вивчення наявних товаросупровідних та інших документів у письмовій формі на ім’я Уповноваженої особи. За результатами розгляду цієї службової записки та пропозицій щодо місця розміщення таких товарів Уповноважена особа приймає рішення щодо місця зберігання товарів.
Договір зберігання з підприємством готує господарська служба за погодженням з керівниками юридичної служби та бухгалтерської служби. Договір зберігання з підприємством укладає Уповноважена особа. З метою підготовки Уповноваженій особі інформації про відповідний склад завідуючий здійснює його огляд. За результатами такого огляду завідуючий оформлює:
акт огляду приміщення за формою, наведеною в додатку 3 до цього Порядку,- якщо у якості складу для зберігання прийнятих від митниці товарів підприємством використовується приміщення;
акт огляду місця зберігання у довільній формі - якщо для зберігання прийнятих від митниці товарів підприємством використовується вид складу, відмінний від приміщення, а також у разі розміщення товарів гуманітарної допомоги на складі організації-отримувача гуманітарної допомоги, на адресу якої прибув відповідний товар.
Оформлений акт огляду надається на розгляд Уповноваженій особі. Рішення Уповноваженої особи про підготовку договору зберігання оформлюється у вигляді відповідної резолюції на акті огляду.
Договір зберігання оформлюється відповідно до глави 66 Цивільного кодексу України та містити такі істотні умови:
предмет договору;
права та обов’язки сторін;
порядок створення та дотримання режиму зони митного контролю;
порядок приймання-передачі та інвентаризації майна;
вартість послуг і порядок розрахунків;
відповідальність сторін;
порядок вирішення спорів;
строк та порядок відшкодування збитків;
обставини непереборної сили;
строк дії договору;
строк та порядок повернення митниці майна у разі розірвання договору чи закінчення строку його дії.
За домовленістю сторін договір зберігання може містити інші умови. Контроль за строками дії договорів зберігання покладається на уповноважену посадову особу господарської служби.
Обов’язок щодо підготовки акта приймання-передавання товарів відповідному підприємству покладається на посадову особу господарської служби.
Не допускається передача товарів на зберігання підприємствам без відображення відповідних товарів в оперативному обліку митниці як таких, що прийняті на склад митниці.
( Пункт 4.3 розділу IV в редакції Наказу Міністерства фінансів № 555 від 08.09.2020 )
4.4. Вилучені та прийняті на зберігання товари, що мають ознаки культурних цінностей, передаються на склад митниці, у якому створені відповідні умови для їх належного зберігання, або до каси митниці.
4.5. Вилучені та прийняті на зберігання валютні цінності, дорогоцінні метали, дорогоцінне каміння, дорогоцінне каміння органогенного утворення та напівдорогоцінне каміння передаються до каси або спеціально обладнаних приміщень, митниці для організації подальшого зберігання в порядку, встановленому законодавством.
Товари, у складових (вузлах та деталях) яких містяться дорогоцінні метали та дорогоцінне каміння, зберігаються на складі митниці.
Приймання на зберігання валютних цінностей, дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння, культурних цінностей до каси або спеціально обладнаних приміщень, митниці (крім зазначених у абзаці другому цього пункту), а також їх оперативний облік здійснюються відповідальною посадовою особою бухгалтерської служби.
( Абзац третій пункту 4.5 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 555 від 08.09.2020 ) ( Пункт 4.5 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 555 від 15.06.2015 )
V. Розміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення на склад митниці
5.1. Розміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення на склад митниці здійснюється на підставі первинних прибуткових документів, а саме:
5.1.1. Уніфікованої митної квитанції МД-1 (далі - квитанція МД-1), оформленої на ім'я особи, яка має право розпоряджатися товарами, транспортними засобами комерційного призначення, зазначеними в підпунктах 4.1.1-4.1.3 пункту 4.1 та підпунктах 4.2.2-4.2.4, 4.2.9 пункту 4.2 розділу ІV цього Порядку.
Товари, зазначені в підпунктах 4.1.1, 4.1.2 пункту 4.1 та підпункті 4.2.9 пункту 4.2 розділу ІV цього Порядку, підлягають розміщенню на склад митниці за зазначеним документом не пізніше наступного дня від дня встановлення підстави, що обумовлює таке розміщення. Контроль за своєчасним розміщенням цих товарів на складі митниці покладається на посадову особу митниці, яка здійснила оформлення квитанції МД-1 .
Посадова особа митниці, яка здійснила оформлення квитанції МД-1 , відповідальна за отримані товари до моменту письмового підтвердження завідуючим на зворотному боці першого примірника квитанції МД-1 факту приймання цих товарів на склад митниці для зберігання.
Якщо товари, зазначені в підпунктах 4.1.1, 4.1.2 пункту 4.1 та підпункті 4.2.9 пункту 4.2 розділу ІV цього Порядку, передаються на склад митниці за квитанцією МД-1 , оформленою з порушеннями законодавства, або в квитанції МД-1 відсутні посилання на відповідний пункт, частину та статтю Кодексу, за якими товари розміщуються на склад митниці, завідуючий відмовляє в розміщенні цих товарів на склад.
Товари, транспортні засоби комерційного призначення, зазначені в підпункті 4.1.3 пункту 4.1 та підпунктах 4.2.2-4.2.4 пункту 4.2 розділу ІV цього Порядку, приймаються на склад митниці за квитанцією МД-1 , оформленою завідуючим, за умови надання йому рішення митниці та доставки цих товарів під контролем посадових осіб митниці.
Завідуючий, приймаючи товари на склад митниці, в обов’язковому порядку складає довідку про розрахунковий об’єм займаної ними площі в двох примірниках, один із яких передається до бухгалтерської служби, другий - особі, яка розмістила такі товари, а у разі приймання товарів від посадових осіб митниці, які здійснили оформлення квитанції МД-1,- залишається на складі з товарами. У разі розміщення товарів відповідно до підпункту 4.2.9 пункту 4.2 розділу IV цього Порядку копія такої довідки надсилається спеціалізованому структурному підрозділу митниці, на який згідно з положенням покладено функцію організації застосування заходів щодо сприяння захисту прав інтелектуальної власності.
( Абзац шостий підпункту 5.1.1 пункту 5.1 розділу V в редакції Наказу Міністерства фінансів № 555 від 08.09.2020 )
5.1.2. Акта приймання-передавання - у разі розміщення товарів, зазначених у підпункті 4.1.3 пункту 4.1 розділу ІV цього Порядку, утримувачем складу тимчасового зберігання, складу організації - отримувача гуманітарної допомоги, митного складу та в установлених Кодексом випадках адміністрацією порту, а також товарів, зазначених у підпункті 4.2.6 пункту 4.2 розділу ІV цього Порядку.
Акт приймання-передавання складається завідуючим у двох примірниках, які повинні містити такі обов’язкові відомості:
назва, номер документа, на підставі якого товар було розміщено на складі тимчасового зберігання, складі організації - отримувача гуманітарної допомоги, митному складі чи вивантажено в зону митного контролю на території морського, річкового порту;
найменування товару, його відмінні ознаки;
( Абзац четвертий підпункту 5.1.2 пункту 5.1 розділу V із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 555 від 15.06.2015 )
розрахунковий об'єм займаної ним площі;
( Підпункт 5.1.2 пункту 5.1 розділу V доповнено новим абзацом п’ятим згідно з Наказом Міністерства фінансів № 555 від 15.06.2015 )
кількість;
вартість одиниці товару;
загальна вартість товарів;
код згідно з УКТ ЗЕД (не менше рівня товарної позиції).
Акту приймання-передавання присвоюється порядковий номер, що відповідає порядковому номеру в книзі реєстрації актів приймання-передавання товарів, транспортних засобів комерційного призначення на склад митниці, яка ведеться бухгалтерською службою. Книга ведеться за формою, наведеною в додатку 4 до цього Порядку.
( Абзац десятий підпункту 5.1.2 пункту 5.1 розділу V із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства фінансів № 555 від 15.06.2015, № 555 від 08.09.2020 )
Усі примірники акта приймання-передавання підписуються посадовими особами, які брали участь у прийманні-передаванні, та затверджуються Уповноваженою особою у строк не пізніше трьох робочих днів після його складення. Затверджений Уповноваженою особою другий примірник акта приймання-передавання передається особі, яка здавала товари на склад митниці.
( Абзац одинадцятий підпункту 5.1.2 пункту 5.1 розділу V із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 555 від 08.09.2020 )
Для організації переміщення на склад митниці товарів, зазначених у підпункті 4.1.3 пункту 4.1 та в підпункті 4.2.6 пункту 4.2 розділу ІV цього Порядку, утримувач складу тимчасового зберігання, складу організації - отримувача гуманітарної допомоги, митного складу та в установлених Кодексом випадках адміністрація порту першого робочого дня після закінчення строків перебування цих товарів на тимчасовому зберіганні або зберігання у митному режимі митного складу подають письмово заяву або повідомлення в електронній формі на ім’я Уповноваженої особи.
( Абзац дванадцятий підпункту 5.1.2 пункту 5.1 розділу V із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 555 від 08.09.2020 )
Повідомлення (заява) у строк не пізніше трьох робочих днів після його надходження до митниці розглядається посадовою особою митниці, до обов’язків якої входить здійснення контролю за діяльністю складу тимчасового зберігання, складу організації - отримувача гуманітарної допомоги та/або митного складу, аналізується та звіряється з наявною в митниці інформацією щодо товарів, які пропонуються для переміщення.
За результатами перевірки переліку товарів посадова особа митниці, до обов’язків якої входить здійснення контролю за діяльністю складу тимчасового зберігання, складу організації - отримувача гуманітарної допомоги та/або митного складу, узгоджує його з посадовою особою складу тимчасового зберігання, складу організації - отримувача гуманітарної допомоги, митного складу або адміністрації порту і разом з оригіналами товаросупровідних та інших документів на зазначені у переліку товари (або їх копіями) у строк не пізніше п’яти робочих днів після надходження повідомлення (заяви) до митниці передає із службовою запискою до господарської служби.
Посадова особа господарської служби, ураховуючи можливості складу митниці, визначає дату переміщення товарів на склад митниці та інформує про неї посадову особу митниці, до обов’язків якої входить здійснення контролю за діяльністю складу тимчасового зберігання, складу організації - отримувача гуманітарної допомоги та/або митного складу. Визначена дата розміщення товарів на склад митниці не повинна перевищувати тридцятиденний строк після закінчення строку зберігання цих товарів.
Переміщення товарів на склад митниці здійснюється під контролем та за участю посадової особи митниці, до обов’язків якої входить здійснення контролю за діяльністю складу тимчасового зберігання, складу організації - отримувача гуманітарної допомоги та/або митного складу.
У разі анулювання дозволу на відкриття та експлуатацію складу тимчасового зберігання, складу організації - отримувача гуманітарної допомоги чи митного складу товари, які зберігаються на цих складах на тимчасовому зберіганні під митним контролем, за неможливості розміщення їх на іншому складі тимчасового зберігання та/або відповідно митному складі передаються на склад митниці відповідно до цього Порядку за рішенням митниці.
Контроль за додержанням встановлених Кодексом строків зберігання товарів на складі тимчасового зберігання, складі організації - отримувача гуманітарної допомоги, митному складі чи в зоні митного контролю на території морського, річкового порту здійснюється посадовою особою митниці, до обов’язків якої входить здійснення контролю за діяльністю складу тимчасового зберігання, складу організації - отримувача гуманітарної допомоги та/або митного складу.
5.1.3. Акта приймання-передавання при розміщенні товарів, транспортних засобів комерційного призначення, зазначених у підпунктах 4.1.4, 4.1.5 пункту 4.1 та підпункті 4.2.11 пункту 4.2 розділу IV цього Порядку.
Акт приймання-передавання складається завідуючим у двох примірниках, які повинні містити такі відомості:
назва, номер документа, на підставі якого товар було розміщено в зоні митного контролю;
відомості про власника товарів;
найменування товару, його відмінні ознаки;
( Абзац п'ятий підпункту 5.1.3 пункту 5.1 розділу V із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 555 від 15.06.2015 )
розрахунковий об'єм займаної ним площі при безпосередньому розміщенні на склад митниці;
( Підпункт 5.1.3 пункту 5.1 розділу V доповнено новим абзацом шостим згідно з Наказом Міністерства фінансів № 555 від 15.06.2015 )
загальна кількість товарів;
вартість одиниці товару;
загальна вартість товарів.
Акту приймання-передавання присвоюється порядковий номер, що відповідає порядковому номеру в книзі реєстрації актів приймання-передавання товарів, транспортних засобів комерційного призначення на склад митниці, яка ведеться бухгалтерською службою.
Усі примірники акта приймання-передавання підписуються посадовими особами, які брали участь у прийманні-передаванні, та затверджуються Уповноваженою особою або особою, яка виконує його обов’язки, у строк не пізніше трьох робочих днів після його складення.
( Абзац одинадцятий підпункту 5.1.3 пункту 5.1 розділу V із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 555 від 08.09.2020 )
Для організації переміщення на склад митниці товарів, транспортних засобів комерційного призначення, зазначених у підпунктах 4.1.4, 4.1.5 пункту 4.1 та підпункті 4.2.11 пункту 4.2 розділу IV цього Порядку (крім товарів, що переміщувались через митний кордон України в міжнародних експрес-відправленнях), першого робочого дня після закінчення строків їх перебування в зоні митного контролю посадова особа митниці, до обов’язків якої входить здійснення контролю цих строків, службовою запискою інформує господарську службу про необхідність їх розміщення на склад митниці.
Разом із службовою запискою до господарської служби надаються наявні товаросупровідні та інші документи щодо товарів, транспортних засобів комерційного призначення, строк перебування яких в зоні митного контролю закінчився (або їх копії).
Посадова особа господарської служби на підставі наданих документів вживає заходів щодо:
( Абзац чотирнадцятий підпункту 5.1.3 пункту 5.1 розділу V в редакції Наказу Міністерства фінансів № 555 від 15.06.2015 )
забезпечення в триденний строк маркування товарів, які відповідно до положень Кодексу набули статусу таких, що зберігаються на складі митниці, друкованим написом - "У статусі розміщених на складі митниці" та за можливості відокремлює ці товари по периметру стрічкою чи іншими огороджувальними засобами;
( Абзац п'ятнадцятий підпункту 5.1.3 пункту 5.1 розділу V в редакції Наказу Міністерства фінансів № 555 від 15.06.2015 )
внесення відомостей (невідкладно після маркування) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, строк перебування яких у зоні митного контролю закінчився і які відповідно до положень Кодексу набули статусу таких, що зберігаються на складі митниці, до журналу обліку;
( Абзац шістнадцятий підпункту 5.1.3 пункту 5.1 розділу V в редакції Наказу Міністерства фінансів № 555 від 15.06.2015 )
визначення місця їх фактичного поміщення на склад митниці з урахуванням можливостей складу митниці, наявних засобів для транспортування товарів та навантажувально-розвантажувальної техніки, та інформує про це службовою запискою Уповноважену особу.
( Абзац сімнадцятий підпункту 5.1.3 пункту 5.1 розділу V в редакції Наказу Міністерства фінансів № 555 від 15.06.2015; із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 555 від 08.09.2020 )
Рішення про необхідність організації переміщення товарів на склад митниці чи розміщення цих товарів у зоні митного контролю до моменту фактичного розпорядження ними приймається Уповноваженою особою.
( Абзац вісімнадцятий підпункту 5.1.3 пункту 5.1 розділу V в редакції Наказу Міністерства фінансів № 555 від 15.06.2015; із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 555 від 08.09.2020 )
У разі позитивного рішення Уповноваженої особи з питання необхідності організації переміщення товарів на склад митниці посадова особа господарської служби службовою запискою інформує посадову особу митниці, до обов'язків якої входить здійснення контролю строків перебування товарів і транспортних засобів комерційного призначення в зоні митного контролю, про відповідне рішення та визначає дату фактичного переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення на склад митниці.
( Абзац дев'ятнадцятий підпункту 5.1.3 пункту 5.1 розділу V в редакції Наказу Міністерства фінансів № 555 від 15.06.2015; із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 555 від 08.09.2020 )
Товари, транспортні засоби комерційного призначення, строк перебування яких у зоні митного контролю закінчився, у визначену дату доставляються на склад митниці посадовою особою митниці, до обов’язків якої входить здійснення контролю цих строків. До фактичного переміщення товарів на склад митниці організація їх збереження покладається на підрозділ митного оформлення, в зоні митного контролю якого він знаходиться.
( Абзац двадцятий підпункту 5.1.3 пункту 5.1 розділу V із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства фінансів № 555 від 15.06.2015; № 555 від 08.09.2020 )
За потреби до переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення, строк перебування яких у зоні митного контролю закінчився, можуть залучатися інші посадові особи митниці за погодженням із їхнім безпосереднім керівником.
( Абзац двадцять перший підпункту 5.1.3 пункту 5.1 розділу V із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 555 від 08.09.2020 )
Примірники акта приймання-передавання товарів, транспортних засобів комерційного призначення, строк перебування яких у зоні митного контролю закінчився, розподіляються завідуючим таким чином:
перший - передається до бухгалтерської служби;
другий - передається посадовій особі митниці, до обов’язків якої входить здійснення контролю строків перебування товарів і транспортних засобів комерційного призначення в зоні митного контролю.
Контроль за додержанням встановлених Кодексом строків перебування товарів і транспортних засобів комерційного призначення в зоні митного контролю та за своєчасністю інформування відповідних підрозділів митниці про їх закінчення покладається на посадову особу митниці, до обов’язків якої входить здійснення контролю цих строків.
Для організації розміщення на складі митниці товарів, які переміщувались в міжнародному експрес-відправленні, експрес-перевізник надає митниці копію письмової відмови одержувача та документально підтверджені відомості щодо неможливості повернення цього експрес-відправлення відправникові.
Рішення щодо можливості розміщення товарів на складі митниці приймається посадовою особою митниці, до обов’язків якої входить здійснення митного контролю та митного оформлення експрес-відправлень, за погодженням із завідуючим.
Товари, що переміщувались через митний кордон України в міжнародних експрес-відправленнях, передаються на склад митниці експрес-перевізником під контролем посадової особи митниці, до обов’язків якої входить здійснення митного контролю та митного оформлення експрес-відправлень.
Примірники акта приймання-передавання товарів, що переміщувались через митний кордон України в міжнародних експрес-відправленнях, розподіляються завідуючим таким чином:
перший - передається до бухгалтерської служби;
другий - передається представнику експрес-перевізника.
5.1.4. Прибуткової накладної за умови надання копії митної декларації, що засвідчує поміщення товарів у митний режим відмови на користь держави, або копії дозволу митниці на поміщення товарів у митний режим відмови на користь держави - при розміщенні товарів, зазначених упідпункті 4.1.6 пункту 4.1 розділу IV цього Порядку.
( Підпункт 5.1.4 пункту 5.1 розділу V в редакції Наказу Міністерства фінансів № 555 від 08.09.2020 )
5.1.5. Акта виявлення знахідок/товарів, власник яких невідомий, - при розміщенні товарів, зазначених у підпункті 4.1.7 пункту 4.1 розділу IV цього Порядку.
При виявленні в зоні митного контролю та/або у транспортних засобах, що перетинають митний кордон України, товарів, власник яких невідомий, посадова особа митниці, яка виявила такі товари, негайно повідомляє старшого зміни та вживає усіх необхідних заходів для забезпечення їх збереження та цілісності.
Старший зміни керівник підрозділу, переконавшись у тому, що знайдена річ не несе об’єктивної небезпеки життю, здоров’ю оточуючих людей і загрози навколишньому середовищу та не потребує залучення інших контролюючих органів, засобами телефонного зв’язку та службовою запискою не пізніше наступного робочого дня від дня їх виявлення інформує керівника господарської служби про виявлені товари для вжиття необхідних заходів щодо забезпечення своєчасного їх переміщення на склад митниці (визначення місця розміщення, засобів для цього тощо).
( Абзац третій підпункту 5.1.5 пункту 5.1 розділу V із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 555 від 15.06.2015 )
Товари, власник яких невідомий, передаються на склад митниці посадовою особою митниці, яка їх виявила, або іншою уповноваженою особою митниці за актом виявлення знахідок/товарів, власник яких невідомий, що складається за формою, наведеною в додатку 5 до цього Порядку.
( Абзац четвертий підпункту 5.1.5 пункту 5.1 розділу V із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства фінансів № 555 від 15.06.2015, № 555 від 08.09.2020 )
Акт виявлення знахідок/товарів, власник яких невідомий, складається в двох примірниках, один із яких залишається в підрозділі митниці, посадова особа якого виявила товари, а другий передається завідуючим до бухгалтерської служби.
Акту виявлення знахідок/товарів, власник яких невідомий, присвоюється порядковий номер, що відповідає порядковому номеру у книзі реєстрації актів приймання-передавання товарів, транспортних засобів комерційного призначення на склад митниці, яка ведеться бухгалтерською службою.
Інформація про знайдені (виявлені) товари протягом трьох днів з дня складання акта виявлення знахідок/товарів, власник яких невідомий, розміщується для загального ознайомлення в місцях розташування митниці на весь строк зберігання таких товарів, а інформація про знайдені (виявлені) транспортні засоби, крім того, надсилається до територіальних органів Національної поліції України (за місцем виявлення транспортного засобу та місцезнаходженням митниці).
( Абзац сьомий підпункту 5.1.5 пункту 5.1 розділу V із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 555 від 08.09.2020 )
5.1.6. Прибуткової накладної за умови надання копії акта про взяття (надання) проб і зразків - при розміщенні проб (зразків) товарів, зазначених у підпунктах 4.1.8, 4.1.9 пункту 4.1 розділу IV цього Порядку.
( Абзац перший підпункту 5.1.6 пункту 5.1 розділу V із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 555 від 08.09.2020 )
Прибуткова накладна оформлюється завідуючим в двох примірниках при фактичному розміщенні проб (зразків) товарів на склад митниці. Один примірник прибуткової накладної передається до бухгалтерської служби, другий примірник із підписом завідуючого надається посадовій особі митниці, яка розміщує проби (зразки) товарів.
5.1.7. Прибуткової накладної за умови надання копій протоколу про взяття проб та зразків та постанови про взяття проб та зразків - при розміщенні проб (зразків) товарів, зазначених у підпункті 4.1.10 пункту 4.1 розділу IV цього Порядку.
Прибуткова накладна оформлюється завідуючим в двох примірниках при фактичному розміщенні проб (зразків) товарів на склад митниці. Один примірник прибуткової накладної передається до бухгалтерської служби, другий примірник із підписом завідуючого надається посадовій особі митниці, яка розміщує проби (зразки) товарів.
5.1.8. Прибуткової накладної за умови надання уніфікованого документа та рішення митниці - при розміщенні товарів, зазначених у підпункті 4.2.1 пункту 4.2 розділу IV цього Порядку.
Прибуткова накладна оформлюється завідуючим в двох примірниках. Один примірник прибуткової накладної передається до бухгалтерської служби, другий примірник із підписом завідуючого надається власнику товарів або уповноваженій ним особі.
При розміщенні на склад митниці товарів для тимчасового зберігання під митним контролем завідуючий зобов’язаний в присутності власника цих товарів або уповноваженої ним особи та під контролем посадової особи (посадових осіб) митниці перерахувати їх, звірити фактичну кількість, вагу, особливі та ідентифікаційні ознаки з даними, зазначеними в уніфікованому документі.
За необхідності засвідчення додаткових відомостей про товари, що розміщуються на склад митниці для тимчасового зберігання, які не знайшли свого відображення в уніфікованому документі, допускається складання акта опису та огляду, який підписується власником товарів або уповноваженою ним особою та завідуючим і долучається до прибуткової накладної.
Завідуючий, приймаючи товари на склад митниці, в обов’язковому порядку складає довідку про розрахунковий об’єм займаної ними площі в двох примірниках, один із яких передається власнику товарів або уповноваженій ним особі, а другий передається до бухгалтерської служби.
5.1.9. Прибуткової накладної за умови надання копій документів, за якими товари поміщено у митний режим митного складу, та рішення митниці - при розміщенні товарів, зазначених у підпункті 4.2.5 пункту 4.2 розділу IV цього Порядку, їх власниками або уповноваженими ними особами.
Завідуючий, приймаючи на склад митниці товари, поміщені у митний режим митного складу, від власника або уповноваженої ним особи, в обов’язковому порядку складає довідку про розрахунковий об’єм займаної ними площі в двох примірниках, один із яких передається власнику або уповноваженій ним особі, а другий передається до бухгалтерської служби.
Поміщені у митний режим митного складу товари можуть також передаватися для зберігання на склад митниці з митних складів, дозвіл на відкриття та експлуатацію яких анульовано.
Приймання товарів, розміщених у митний режим митного складу, від утримувача митного складу оформлюється актом приймання-передавання відповідно до абзаців другого - десятого підпункту 5.1.2 цього пункту.
5.1.10. Опису предметів, складеного на підставі процесуальних документів, - при розміщенні товарів, транспортних засобів комерційного призначення, зазначених в підпунктах 4.2.7 та 4.2.10 пункту 4.2 розділу IV цього Порядку.
Товари, транспортні засоби комерційного призначення, тимчасово вилучені в справах про порушення митних правил, та предмети, вилучені відповідно до кримінального процесуального законодавства, передаються на склад митниці протягом поточного робочого дня, впродовж якого вони були вилучені, або після завершення зміни. У виняткових випадках за наявності великих обсягів вилучених товарів чи інших обґрунтованих підстав строк організації передачі товарів, транспортних засобів комерційного призначення може бути подовжений керівником підрозділу протидії митним правопорушенням за погодженням з керівником господарської служби. Подовження такого строку фіксується службовою запискою на ім'я керівника господарської служби.
( Абзац другий підпункту 5.1.10 пункту 5.1 розділу V в редакції Наказу Міністерства фінансів № 555 від 15.06.2015; із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 555 від 08.09.2020 )
Для забезпечення розміщення тимчасово вилучених товарів і транспортних засобів комерційного призначення на складі митниці посадова особа митниці, яка здійснила їх вилучення, повідомляє оперативному черговому митниці про вилучені товари і транспортні засоби комерційного призначення. Зазначена інформація оперативним черговим митниці негайно доводиться засобами зв’язку до відома керівника господарської служби для вжиття необхідних заходів щодо забезпечення своєчасного приймання товарів, транспортних засобів комерційного призначення на склад митниці (визначення місця розміщення, засобів для цього тощо).
На склад митниці товари, транспортні засоби комерційного призначення передаються посадовою особою митниці, яка здійснила їх тимчасове вилучення, разом з описом предметів, оформленим за формою, наведеною в додатку 6 до цього Порядку, та копіями процесуальних документів, на підставі яких проводилося і якими оформлювалося їх вилучення.
( Абзац четвертий підпункту 5.1.10 пункту 5.1 розділу V із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства фінансів № 555 від 15.06.2015, № 555 від 08.09.2020 )
В описі предметів зазначаються:
найменування товарів і транспортних засобів;
індивідуальні ознаки;
кількість та/або вага;
для транспортних засобів додатково - колір, марка, рік випуску, об’єм двигуна, номер кузова, дані фактичного пробігу на спідометрі, комплектність, наявність в салоні та багажнику транспортного засобу товарів та інших предметів, які не є предметами порушення митних правил, а також місцезнаходження ключів і технічного паспорта;
( Абзац дев'ятий підпункту 5.1.10 пункту 5.1 розділу V із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 555 від 15.06.2015 )
для товарів, які швидко псуються або мають обмежений строк зберігання/використання, обов’язково зазначаються кінцевий термін споживання (у разі наявності такої інформації на товарах), упаковка;
вартість (у випадках, коли під час вилучення товарів і транспортних засобів встановити фактичну їх вартість неможливо, у відповідній графі опису учиняється запис: "Оцінка буде проведена додатково"). В такому разі посадова особа митниці, яка здійснює провадження у справі про порушення митних правил, зобов’язана в триденний строк після отримання документально підтверджених висновків щодо вартості товарів передати завідувачу складу копії відповідних висновків.
( Абзац одинадцятий підпункту 5.1.10 пункту 5.1 розділу V із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 555 від 15.06.2015 )
Опис предметів складається в трьох примірниках, зміст яких має повністю збігатися. Два примірники передаються на склад митниці разом із зазначеними в них товарами, транспортними засобами комерційного призначення, один із яких залишається на складі з товарами, другий - передається до бухгалтерської служби. Третій примірник із підписом завідуючого долучається до матеріалів справи про порушення митних правил чи кримінальної справи.
При прийнятті на склад митниці товарів, транспортних засобів комерційного призначення, тимчасово вилучених у справах про порушення митних правил, або предметів, вилучених відповідно до кримінального процесуального законодавства, завідуючий зобов’язаний перерахувати їх, звірити фактичну кількість, вагу, особливі та ідентифікаційні ознаки з даними, зазначеними в описі предметів.
У разі якщо при прийманні товарів на склад митниці виявлено кількісні та/або інші розбіжності з даними, зазначеними в описі предметів, за яким такі товари передаються для зберігання на складське приміщення, завідуючим та посадовою особою митниці, яка передає їх на зберігання, накладаються засоби ідентифікації (пломби, відбитки печаток тощо), про що складається акт, у якому зазначаються:
дата складання акта;
прізвище, ім’я та по батькові посадової особи митниці, яка розміщує товари на склад митниці;
відомості про товари (ідентифікаційні ознаки), що розміщуються на склад митниці.
Про факт розбіжності завідуючий доповідає керівнику господарської служби в день виявлення розбіжності. Керівник господарської служби службовою запискою інформує Уповноважену особу з викладенням пропозиції щодо доцільності проведення додаткового огляду товарів, щодо яких виявлено розбіжності.
( Абзац вісімнадцятий підпункту 5.1.10 пункту 5.1 розділу V із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 555 від 08.09.2020 )
До моменту приймання завідуючим товарів, транспортних засобів комерційного призначення для зберігання посадова особа митниці, яка здійснила їх вилучення, відповідальна за ці товари, транспортні засоби комерційного призначення, а завідуючий відповідальний за цілісність накладеного ідентифікаційного забезпечення.
У виняткових випадках (значна кількість затриманих товарів) з дозволу Уповноваженої особи допускається складання посадовою особою митниці, яка виявила порушення митних правил, документів, на підставі яких вилучаються товари, та опису предметів з одночасним прийманням їх завідуючим.
( Абзац двадцятий підпункту 5.1.10 пункту 5.1 розділу V із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 555 від 08.09.2020 )
Вилучені валютні цінності, дорогоцінні метали, дорогоцінне каміння, дорогоцінне каміння органогенного утворення та напівдорогоцінне каміння передаються в касу митниці разом з описом предметів та копіями процесуальних документів, на підставі яких проводилося і якими оформлювалося їх вилучення.
Вилучені з незаконного обігу наркотичні засоби, психотропні речовини та прекурсори передаються для зберігання та зберігаються відповідно до Порядку зберігання наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, вилучених з незаконного обігу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 травня 2008 року № 422.

................
Перейти до повного тексту