1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ
НАКАЗ
18.08.2014 № 831
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
9 вересня 2014 р.
за № 1095/25872
Про затвердження Порядку організації медичного забезпечення в системі Державної служби України з надзвичайних ситуацій
( Із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства внутрішніх справ № 629 від 29.07.2019 № 486 від 30.06.2021 № 681 від 24.10.2022 )
Відповідно до Кодексу цивільного захисту України та постанови Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2014 року № 120 "Питання спрямування та координації діяльності Державної служби з надзвичайних ситуацій" НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок організації медичного забезпечення в системі Державної служби України з надзвичайних ситуацій, що додається.
2. Департаменту юридичного забезпечення МВС України (Горбась Д.В.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому порядку.
3. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 06 квітня 2009 року № 239 "Про затвердження Порядку організації медико-санітарної допомоги в МНС", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 03 липня 2009 року за № 598/16614.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

Міністр

А.Б. Аваков

ПОГОДЖЕНО:

Голова Державної служби України
з надзвичайних ситуацій

Заступник Голови
Спільного представницького органу
об’єднань профспілок

Перший заступник Голови
Спільного представницького органу
сторони роботодавців на національному рівні

В.о. президента
Всеукраїнської асоціації роботодавців

Генеральний директор
Спілки підприємців малих, середніх
і приватизованих підприємств України

Президент Спілки орендарів
і підприємців України

Міністр охорони здоров'я України

Міністр соціальної політики України




С.С. Бочковський



С.М. Кондрюк



О. Мірошниченко


В. Биковець



В. Биковець


Віктор Хмільовський

О. Мусій

Л. Денісова
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
внутрішніх справ України
18.08.2014 № 831
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
9 вересня 2014 р.
за № 1095/25872
ПОРЯДОК
організації медичного забезпечення в системі Державної служби України з надзвичайних ситуацій
( У тексті Порядку слова "інвалід", "інвалід війни" у всіх відмінках і формах числа замінено відповідно словами "особа з інвалідністю", "особа з інвалідністю внаслідок війни" у відповідних відмінках і формах числа згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ № 629 від 29.07.2019 ) ( У тексті цього Порядку слова "ДСНС України" замінено словом "ДСНС" згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ № 681 від 24.10.2022 )
І. Загальні положення
1. Цей Порядок визначає основні правові, організаційні та соціальні засади медичного забезпечення в системі Державної служби України з надзвичайних ситуацій.
2. У системі ДСНС обслуговуються такі категорії осіб (далі - прикріплений контингент):
особи рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - особи рядового і начальницького складу);
курсанти та ліцеїсти навчальних закладів цивільного захисту (далі - курсанти);
основні працівники професійних аварійно-рятувальних служб та працівники цивільного захисту (далі - рятувальники);
ветерани служби цивільного захисту (військової служби, органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони), звільнені в запас (відставку) з МНС України та ДСНС (далі - ветерани);
особи, які відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" мають право на користування закладами охорони здоров’я ДСНС, у тому числі при виході на пенсію та зміні місця роботи або служби (далі - ветерани війни та прирівняні до них особи);
особи, звільнені зі служби цивільного захисту, визнані особами з інвалідністю внаслідок війни внаслідок захворювання, каліцтва, пов’язаного з виконанням службових обов’язків, та інші особи з інвалідністю, які отримують пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - особи з інвалідністю);
члени сімей осіб рядового і начальницького складу, курсантів навчальних закладів цивільного захисту, загиблих під час проходження військової служби (служби цивільного захисту) (далі - члени сімей загиблих);
державні службовці, працівники органів та підрозділів цивільного захисту в частині надання безоплатної медичної допомоги в закладах охорони здоров'я ДСНС (далі - працівники).
( Пункт 2 розділу І доповнено абзацом згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ № 681 від 24.10.2022 )
3. Медичне забезпечення в системі ДСНС включає комплекс лікувально-профілактичних, санітарно-гігієнічних, організаційно-методичних, протиепідемічних заходів та заходів медичного постачання, спрямованих на збереження життя і здоров’я осіб, зазначених у пункті 2 розділу І цього Порядку, забезпечення оперативного медичного реагування на надзвичайні ситуації, надання своєчасної медичної допомоги рятувальникам та проведення їх медико-психологічної реабілітації, що здійснюються закладами охорони здоров’я ДСНС.
4. Завдання закладів охорони здоров’я ДСНС визначаються відповідно до основних завдань організаційних структур ДСНС, стану здоров’я, фізичного розвитку, рівня і характеру захворюваності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, умов їх розміщення (побуту), у тому числі під час виконання завдань за призначенням, санітарно-епідемічної обстановки, кліматогеографічних особливостей території (району) проведення аварійно-рятувальних робіт та масштабу медико-санітарних наслідків надзвичайних ситуацій.
5. Медичні працівники та інші особи закладів охорони здоров’я ДСНС, яким у зв’язку з виконанням професійних або службових обов’язків стало відомо про хворобу, медичне обстеження, огляд та їх результати, інтимну і сімейну сторони життя громадянина, не мають права розголошувати ці відомості, крім передбачених законодавчими актами випадків.
6. Медична допомога в закладах охорони здоров’я ДСНС надається на основі відповідної ліцензії та професійної діяльності медичних (фармацевтичних) працівників.
ІІ. Порядок прикріплення на медичне забезпечення. Організація медичного обліку
1. Постановка на медичний облік осіб, зазначених у пункті 2 розділу І цього Порядку, здійснюється через органи (підрозділи) ДСНС, до складу яких входять заклади охорони здоров’я ДСНС:
особи рядового і начальницького складу, рятувальники, курсанти, ветерани, ветерани війни та прирівняні до них особи, працівники, які працюють у системі ДСНС, - за місцем проходження служби (навчання, роботи);
( Абзац другий пункту 1 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ № 681 від 24.10.2022 )
непрацюючі в системі ДСНС ветерани, особи з інвалідністю і ветерани війни та прирівняні до них особи - за останнім місцем проходження служби (роботи); у разі відсутності в органах і підрозділах цивільного захисту за останнім місцем проходження служби (роботи) закладів охорони здоров’я ДСНС або зміни місця проживання - при територіальних органах ДСНС в областях та місті Києві відповідно до реєстрації місця проживання, зазначеної в паспорті особи;
члени сімей загиблих - за останнім місцем проходження служби загиблого або місцем проживання сім’ї загиблого.
2. Особи рядового і начальницького складу, які проходять службу, та ветерани, ветерани війни та прирівняні до них особи, працівники, які працюють в органах чи підрозділах цивільного захисту, що не мають у своєму складі закладів охорони здоров’я ДСНС та не підпорядковуються територіальним органам управління (центрального підпорядкування), ставляться на медичний облік у головних управліннях (управліннях) ДСНС в областях - за територіальним принципом.
( Абзац перший пункту 2 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ № 681 від 24.10.2022 )
Особи рядового і начальницького складу, які проходять службу, та ветерани, ветерани війни та прирівняні до них особи, працівники, які працюють в органах чи підрозділах цивільного захисту, розташованих у місті Києві, що не мають у своєму складі закладів охорони здоров’я ДСНС та не підпорядковуються територіальним органам управління (центрального підпорядкування), ставляться на медичний облік у Медичному центрі Державної служби України з надзвичайних ситуацій.
( Абзац другий пункту 2 розділу II в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ № 486 від 30.06.2021; із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ № 681 від 24.10.2022 )
3. Постановка на медичний облік осіб рядового і начальницького складу, рятувальників, курсантів, працюючих ветеранів, ветеранів війни та прирівняних до них осіб, працівників здійснюється на підставі списків, затверджених керівником органу (підрозділу) ДСНС, що надаються підрозділами по роботі з персоналом.
( Пункт 3 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ № 681 від 24.10.2022 )
4. Постановка на медичний облік осіб з інвалідністю, непрацюючих ветеранів, непрацюючих ветеранів війни та прирівняних до них осіб здійснюється на підставі заяви, зразок якої наведено у додатку до цього Порядку, рішенням керівника органу (підрозділу) ДСНС.
До цієї заяви додають документи, що підтверджують право на медичне забезпечення у закладах охорони здоров’я ДСНС:
непрацюючі ветерани - копії посвідчень пенсіонера ДСНС (МНС України) та ветерана служби цивільного захисту (військової служби, органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони), копію сторінок паспорта громадянина України (із зображенням фотографії, прізвища, імені та по батькові і наявністю відомостей про реєстрацію особи за місцем проживання) або довідку з місця проживання про склад сім’ї та реєстрацію;
особи з інвалідністю, непрацюючі ветерани війни та прирівняні до них особи - копії посвідчень пенсіонера ДСНС (МНС України) (за наявності), ветерана війни, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасника бойових дій, довідку, що підтверджує роботу в органах (підрозділах) ДСНС (МНС України) до виходу на пенсію чи зміну місця роботи, та копію сторінок паспорта (із зображенням фотографії, прізвища, імені та по батькові і наявністю відомостей про реєстрацію місця проживання особи) або довідку з місця проживання про склад сім’ї та реєстрацію;
члени сімей загиблих - копії документів, що засвідчують їх родинний зв’язок.
В усіх випадках, визначених у цьому пункті, з метою підтвердження достовірності копій наданих документів необхідно представляти їх разом з оригіналами.
5. Керівник органу (підрозділу) ДСНС, до складу якого входить заклад охорони здоров’я ДСНС, затверджує списки (зміни до списків) прикріплених контингентів у двох примірниках, один з яких зберігається у начальника медичного структурного підрозділу органу (підрозділу) ДСНС, а другий передається начальнику закладу охорони здоров’я ДСНС.
6. У закладах охорони здоров’я ДСНС використовуються форми облікової статистичної документації, затверджені наказами центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я.
7. Основними обліковими медичними документами особи, яка перебуває на медичному обліку в закладі охорони здоров’я ДСНС, є медична карта амбулаторного хворого (форма № 025/о) та медична карта стаціонарного хворого (форма № 003/о), що ведуться та зберігаються в закладі охорони здоров’я.
Медичні карти амбулаторного хворого зберігаються в закладах охорони здоров’я ДСНС за номерним принципом. Якщо хворі не відвідували заклад п’ять років і більше, медичні карти передаються до архіву закладу. Медичні карти амбулаторного хворого знищуються в установленому порядку після п’ятирічного зберігання в архіві.
Медична карта стаціонарного хворого зберігається в архіві закладу охорони здоров’я ДСНС протягом 25 років.
8. Особа, яка втратила право на медичне обслуговування в закладах охорони здоров’я ДСНС, знімається з обліку. Медичні документи передаються їй особисто на підставі особистої заяви.
ІІІ. Організація надання медико-санітарної допомоги в закладах охорони здоров’я ДСНС
1. Організація та забезпечення медико-санітарної допомоги прикріпленому контингенту в закладах охорони здоров’я ДСНС покладаються на керівника цього закладу.
У разі відсутності закладів охорони здоров’я ДСНС організація медико-санітарної допомоги прикріпленому контингенту в закладах охорони здоров’я інших центральних органів виконавчої влади здійснюється посадовими особами медичного структурного підрозділу територіального органу ДСНС в областях та місті Києві.
Контроль за якістю надання медико-санітарної допомоги відповідно до державних соціальних нормативів та галузевих стандартів у сфері охорони здоров’я покладається на керівника медичного структурного підрозділу територіального органу ДСНС в областях та місті Києві.
2. Медико-санітарна допомога надається відповідно до державних соціальних нормативів у сфері охорони здоров’я у порядку, передбаченому законодавством України, у тому числі:
переліку та обсягу гарантованого рівня медичної допомоги громадянам у державних і комунальних закладах охорони здоров’я;
нормативів надання медичної допомоги, що включають обсяг діагностичних, лікувальних та профілактичних процедур;
показників якості надання медичної допомоги;
нормативів пільгового забезпечення окремих категорій населення лікарськими засобами та іншими спеціальними засобами;
нормативів забезпечення стаціонарною медичною допомогою;
нормативів забезпечення медикаментами державних і комунальних закладів охорони здоров’я;
нормативів санаторно-курортного забезпечення;
нормативів забезпечення харчуванням у державних і комунальних закладах охорони здоров’я.
3. Головними напрямами діяльності закладів охорони здоров’я ДСНС є:
надання медичної допомоги хворим у встановленому для кожного окремого закладу обсязі;
профілактика захворювань;
організація та проведення диспансеризації;
проведення обов’язкових медичних оглядів кандидатів на службу до ДСНС, осіб рядового, начальницького складу та рятувальників, курсантів навчальних закладів цивільного захисту, осіб, які бажають вступити до навчальних закладів цивільного захисту;
організація і проведення санаторно-курортного лікування та медико-психологічної реабілітації;
здійснення санітарно-гігієнічних заходів в органах, підрозділах та закладах ДСНС;
організація і надання своєчасної екстреної медичної допомоги у зоні надзвичайної ситуації (осередку ураження) особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, рятувальникам та іншим особам, постраждалим при ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, організація їх медичної евакуації до лікувально-профілактичних закладів;
проведення організаційно-методичної роботи з питань охорони здоров’я.
4. При наданні медичної допомоги у закладах охорони здоров’я ДСНС прикріплені контингенти забезпечуються безоплатно:
лікарськими засобами відповідно до Переліку лікарських засобів вітчизняного та іноземного виробництва, які можуть закуповувати заклади й установи охорони здоров’я, що повністю або частково фінансуються з державного та місцевих бюджетів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05 вересня 1996 року № 1071 "Про порядок закупівлі лікарських засобів закладами та установами охорони здоров’я, що фінансуються з бюджету" (далі - Перелік лікарських засобів);
виробами медичного призначення, в тому числі матеріалами для зубопротезування (за винятком протезування з дорогоцінних металів);
інвентарним медичним майном (тимчасово) на період лікування або реабілітації.
5. Особам, які мають право на безоплатне отримання лікарських засобів та виробів медичного призначення, витрати на придбані за власні кошти в інших аптеках України за рецептами лікарів закладів охорони здоров’я лікарські засоби, що входять до Переліку лікарських засобів, відшкодовуються за рахунок та в межах кошторисних призначень ДСНС на підставі їх рапорту (заяви), до якого додаються оригінали відповідних документів, що підтверджують ці витрати.
Дозвіл на виплату компенсації за придбані лікарські засоби (вироби медичного призначення) надає керівник підрозділу, до якого прикріплена на медичне обслуговування особа.
6. Забезпечення за медичними показаннями технічними та іншими засобами реабілітації, виробами медичного призначення осіб з інвалідністю, а також компенсація їм витрат за придбання зазначених засобів за власні кошти здійснюються в порядку, визначеному чинним законодавством України.

................
Перейти до повного тексту