1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Розпорядження


ДЕРЖАВНА КОМІСІЯ З РЕГУЛЮВАННЯ РИНКІВ
ФІНАНСОВИХ ПОСЛУГ УКРАЇНИ
Р О З П О Р Я Д Ж Е Н Н Я
29.07.2004 N 1866
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
1 вересня 2004 р.
за N 1084/9683
( Розпорядження втратило чинність на підставі Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку N 770 від 15.09.2021 )
Про затвердження Положення про видачу небанківській фінансовій установі - управителю дозволу на право прийняття на себе комерційних ризиків при створенні фонду фінансування будівництва виду Б та/або дозволу на право здійснення емісії сертифікатів фонду операцій з нерухомістю
( Із змінами, внесеними згідно з Розпорядженнями Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг N 2421 від 27.11.2012 N 2921 від 27.12.2012 N 1455 від 21.08.2018 )
Відповідно до статей 11, 24, 36, 42 Закону України "Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю", статті 28 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", Положення про Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України, затвердженого Указом Президента України від 4 квітня 2003 року N 292, з метою підвищення надійності надання фінансових послуг у сфері управління майном при будівництві житла, захисту інтересів установників управління майном Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України
ПОСТАНОВИЛА:
1. Затвердити Положення про видачу небанківській фінансовій установі - управителю дозволу на право прийняття на себе комерційних ризиків при створенні фонду фінансування будівництва виду Б та/або дозволу на право здійснення емісії сертифікатів фонду операцій з нерухомістю, що додається.
2. Юридичному управлінню (Ткаченко Д.В.) та Департаменту нагляду за фінансовими компаніями (Отченаш К.Г.) забезпечити подання цього розпорядження до Міністерства юстиції України для державної реєстрації.
3. Відділу взаємодії із засобами масової інформації та зв'язків з громадськістю (Степашкіна О.А.) забезпечити опублікування цього розпорядження в засобах масової інформації після його державної реєстрації.
4. Контроль за виконанням розпорядження покласти на члена Комісії - директора Департаменту нагляду за фінансовими компаніями Отченаш К.Г.
Голова Комісії В.Суслов
Протокол засідання Комісії
від 29 липня 2004 року N 77
ЗАТВЕРДЖЕНО
Розпорядження Державної
комісії з регулювання ринків
фінансових послуг України
29.07.2004 N 1866
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
1 вересня 2004 р.
за N 1084/9683
ПОЛОЖЕННЯ
про видачу небанківській фінансовій установі - управителю дозволу на право прийняття на себе комерційних ризиків при створенні фонду фінансування будівництва виду Б та/або дозволу на право здійснення емісії сертифікатів фонду операцій з нерухомістю
( У тексті Положення, крім підпункту 2.1.1 після слів "нормативно-правовими актами", підпункту 2.1.4 пункту 2.1, підпункту 2.2.1 після слів "нормативно-правовими актами", підпункту 2.2.4 пункту 2.2 глави 2, та у додатках 3, 4 до нього слово "Держфінпослуг" замінено словом "Нацкомфінпослуг" згідно з Розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг N 2421 від 27.11.2012 ) ( У тексті Положення, крім підпункту 2.18 пункту 2.1 та підпункту 2.2.10 пункту 2.2 глави 2, слова "Держбуд України" в усіх відмінках замінено словами "Державна архітектурно-будівельна інспекція України" у відповідних відмінках згідно з Розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг N 2421 від 27.11.2012 )
Це Положення розроблено відповідно до статей 11, 24, 36, 42 Закону України "Про фінансово-кредитні механізми й управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю" (далі - Закон України "Про фінансово-кредитні механізми"), статті 28 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", Положення про внесення інформації щодо фінансових компаній до Державного реєстру фінансових установ та встановлення вимог до облікової та реєструючої системи фінансових компаній, затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 5 грудня 2003 року N 152, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2003 року за N 1252/8573 (далі - Положення про фінансові компанії), Ліцензійних умов провадження діяльності із залучення коштів фізичних осіб - установників управління майном для фінансування об'єктів будівництва та/або здійснення операцій з нерухомістю, затверджених розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 24 червня 2004 року N 1225, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27 липня 2004 року за N 927/9526, та інших нормативно-правових актів, які регулюють діяльність фінансових установ, з метою підвищення надійності надання фінансових послуг у сфері управління майном при будівництві житла та захисту інтересів установників управління майном.
1. Загальні положення
1.1. Це Положення визначає порядок та умови видачі небанківській фінансовій установі - управителю дозволу на прийняття на себе комерційних ризиків при створенні фонду фінансування будівництва виду Б на об'єкт будівництва (далі - ФФБ виду Б) та/або дозволу на право здійснення емісії сертифікатів фонду операцій з нерухомістю (далі - ФОН).
1.2. Поняття "установник управління майном", "фонд фінансування будівництва", "фонд операцій з нерухомістю", "договір управління майном", "забудовник", "Правила фонду" в цьому Положенні вживаються згідно з визначеннями Закону України "Про фінансово-кредитні механізми".
1.3. Нижченаведені поняття вживаються в цьому Положенні в такому значенні:
договір управителя із забудовником - договір, який регулює взаємовідносини управителя із забудовником щодо організації спорудження об'єктів будівництва з використанням коштів, отриманих в управління управителем, та подальшої передачі забудовником об'єктів інвестування установникам управління майном;
дозвіл на право прийняття управителем на себе комерційних ризиків при створенні ФФБ виду Б (далі - дозвіл на ризики) - документ, який згідно з додатком 1 до цього Положення видається в порядку і на умовах, визначених Законом України "Про фінансово-кредитні механізми" та цим Положенням;
дозвіл на право здійснення емісії сертифікатів ФОН (далі - дозвіл на право емісії) - документ, який згідно з додатком 2 до цього Положення видається в порядку і на умовах, визначених Законом України "Про фінансово-кредитні механізми" та цим Положенням;
коефіцієнт фінансового ризику - співвідношення залучених коштів до власного капіталу управителя;
управитель - небанківська фінансова установа, яка в установленому порядку внесена до Державного реєстру фінансових установ, одержала свідоцтво про реєстрацію фінансової установи з додатком щодо права здійснення фінансових послуг з управління залученими коштами фізичних та/або юридичних осіб та подає заяву для одержання дозволу на право прийняття управителем на себе комерційних ризиків при створенні ФФБ виду Б та/або заяву для одержання дозволу на право здійснення емісії сертифікатів ФОН;
емітент сертифікатів ФОН - управитель, який від свого імені випускає і розміщує сертифікати ФОН.
1.4. Дозвіл на ризики та/або дозвіл на право емісії видає Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.
( Пункт 1.4 глави 1 із змінами, внесеними згідно з Розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг N 2421 від 27.11.2012 )
1.5. Це Положення встановлює вимоги, обов'язкові для виконання небанківською фінансовою установою - управителем, який має на меті створити ФФБ виду Б та/або здійснити емісію сертифікатів ФОН на дату отримання дозволу(ів) та протягом його/їх дії.
1.6. Управитель може отримати дозвіл на ризики та/або дозвіл на право емісії по кожному об'єкту будівництва в разі:
1.6.1. Унесення інформації про нього до Державного реєстру фінансових установ і наявності свідоцтва про реєстрацію фінансової установи та додатка до нього, отриманого управителем відповідно до вимог Положення про фінансові компанії.
1.6.2. Наявності ліцензії на провадження діяльності із залучення коштів фізичних осіб - установників управління майном для фінансування об'єктів будівництва та/або здійснення операцій з нерухомістю (для управителів, що здійснюють залучення коштів фізичних осіб).
1.6.3. За умови постійного дотримання управителем нормативів, установлених чинним законодавством щодо:
- власного капіталу, оперативного резерву та резерву для покриття ризиків фінансової установи;
- ліквідності та платоспроможності;
- коефіцієнта фінансового ризику.
1.7. Дія дозволу для управителя, який створив ФФБ типу Б, закінчується після виконання всіх зобов'язань управителя перед установниками управління майном за об'єктами інвестування, передбачених договором.
1.8. Не допускається створення управителями ФФБ виду Б та/або здійснення емісії ФОН без відповідного дозволу Нацкомфінпослуг.
1.9. У разі виникнення підстав для видачі дубліката дозволу управитель зобов'язаний виконати відповідні дії згідно з цим Положенням.
1.10. Дозвіл на ризики та/або дозвіл на право емісії не підлягає передачі для використання третіми особами.
2. Умови, дотримання яких надає управителю право отримати дозвіл на ризики та/або дозвіл на право емісії
2.1. Нацкомфінпослуг видає управителю дозвіл на ризики в разі дотримання ним таких обов'язкових умов:
2.1.1. Рівень власного капіталу управителя постійно підтримується на рівні, визначеному нормативно-правовими актами Держфінпослуг або Нацкомфінпослуг, що підтверджується аудитором, який внесений до реєстру аудиторів, які можуть проводити аудиторські перевірки фінансових установ, що ведеться Нацкомфінпослуг.
( Підпункт 2.1.1 пункту 2.1 глави 2 із змінами, внесеними згідно з Розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг N 2421 від 27.11.2012 )
2.1.2. Дотримання управителем протягом шести місяців, що передують поданню заяви до Нацкомфінпослуг, нормативів ліквідності, платоспроможності, установлених Нацкомфінпослуг для цього виду фінансових установ.
2.1.3. Значення коефіцієнта фінансового ризику на дату подання заяви не повинне перевищувати десяти.
2.1.4. До управителя не застосовувалися заходи впливу протягом двох років, що передують поданню заяви. При цьому не враховується застосування заходів впливу у вигляді винесення рішень Держфінпослуг та/або Нацкомфінпослуг щодо зобов'язання управителя вжити заходів для усунення порушень законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг у разі їх усунення.
( Підпункт 2.1.4 пункту 2.1 глави 2 із змінами, внесеними згідно з Розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг N 2421 від 27.11.2012 )
2.1.5. Управитель розробив Правила ФФБ виду Б, які відповідають вимогам законодавства та затвердив їх у встановленому його установчими документами порядку.
2.1.6. Управитель розробив договір управління майном, який має відповідати вимогам законодавства.
2.1.7. Управитель уклав договір із забудовником, у якому передбачив забезпечення виконання зобов'язань забудовника за договором з управителем. Договір має відповідати вимогам законодавства. Проектна документація та кошторис на будівництво повинні бути оформлені відповідно до вимог чинного законодавства України.
2.1.8. Управитель має кваліфікованих працівників, які повинні мати вищу освіту відповідного кваліфікаційного рівня та стаж роботи за фахом не менше 3 років, відповідно до вимог, встановлених Держбудом України для провадження будівельної діяльності, та кваліфіковані кадри, що безпосередньо здійснюють діяльність з надання фінансових послуг і ведуть облік таких операцій.
Управитель може укласти договір з юридичною особою - суб'єктом господарювання, який має ліцензію Держбуду України на провадження будівельної діяльності.
2.1.9. Внутрішніми документами управителя повинно бути забезпечено здійснення безперервного контролю за спорудженням об'єкта будівництва та дотриманням забудовником чіткого виконання умов та зобов'язань за договором з метою своєчасного запобігання виникненню ризикових ситуацій у процесі будівництва внаслідок дій забудовника.
2.1.10. Управитель має бути забезпечений відповідним приміщенням, належним спеціальним (профільним) обладнанням, комп'ютерною технікою, програмним забезпеченням та комунікаційними засобами, що відповідають вимогам нормативно-правових актів України. Обліково-реєструюча система управителя повинна забезпечувати ведення відокремленого обліку пасивних та активних операцій щодо виконання договорів з установниками управління майном.
2.2. Нацкомфінпослуг видає емітенту дозвіл на право емісії в разі дотримання ним таких обов'язкових умов:
2.2.1. Рівень власного капіталу емітента постійно підтримується на рівні, визначеному нормативно-правовими актами Держфінпослуг або Нацкомфінпослуг, що підтверджується аудитором, який внесений до реєстру аудиторів, які можуть проводити аудиторські перевірки фінансових установ, що ведеться Нацкомфінпослуг.
( Підпункт 2.2.1 пункту 2.2 глави 2 із змінами, внесеними згідно з Розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг N 2421 від 27.11.2012 )
2.2.2. Дотримання емітентом протягом шести місяців, що передують поданню заяви до Нацкомфінпослуг, нормативів ліквідності та платоспроможності, установлених Нацкомфінпослуг для управителів.
2.2.3. Значення коефіцієнта фінансового ризику на дату подання заяви не повинне перевищувати десять.
2.2.4. До емітента не застосовувалися заходи впливу протягом двох років, що передують поданню заяви. При цьому не враховується застосування заходів впливу у вигляді винесення рішень Держфінпослуг та/або Нацкомфінпослуг щодо зобов'язання емітента вжити заходів для усунення порушень законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, у разі їх усунення.
( Підпункт 2.2.4 пункту 2.2 глави 2 із змінами, внесеними згідно з Розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг N 2421 від 27.11.2012 )
2.2.5. Емітент розробив Правила ФОН, які мають містити порядок організації взаємовідносин забудовника та власників сертифікатів ФОН, порядок встановлення управління майном та відповідати вимогам чинного законодавства, та затвердив їх у встановленому установчими документами порядку.
2.2.6. Емітент розробив договір управління майном, який має відповідати вимогам законодавства.
2.2.7. Емітент уклав договір із забудовником, у якому передбачив забезпечення виконання зобов'язань забудовника за договором з управителем. Договір має відповідати вимогам законодавства. Проектна документація та кошторис на будівництво повинні бути оформлені відповідно до вимог чинного законодавства України.
2.2.8. Загальна номінальна вартість сертифікатів ФОН, емісія яких планується емітентом, не повинна перевищувати 50-кратного розміру власного капіталу емітента. Обсяг здійснюваного в рамках емісії випуску сертифікатів ФОН повинен бути в сумі, еквівалентній не менше ніж 100 тисячам євро за курсом Національного банку України на день прийняття рішення про емісію сертифікатів ФОН.
2.2.9. Емітент має бути забезпечений відповідним приміщенням, належним спеціальним (профільним) обладнанням, комп'ютерною технікою, програмним забезпеченням та комунікаційними засобами, що відповідають вимогам нормативно-правових актів України. Обліково-реєструюча система управителя повинна забезпечувати ведення відокремленого обліку пасивних та активних операцій щодо виконання договорів з установниками управління майном.
2.2.10. Емітент має кваліфікованих працівників, які повинні мати вищу освіту відповідного кваліфікаційного рівня та стаж роботи за фахом не менше 3 років, відповідно до вимог, встановлених Держбудом України для провадження будівельної діяльності, та кваліфіковані кадри, що безпосередньо здійснюють діяльність з надання фінансових послуг і ведуть облік таких операцій.
Емітент може укласти договір з юридичною особою - суб'єктом господарювання, який має ліцензію Держбуду країни на провадження будівельної діяльності.
2.2.11. Емітент зобов'язаний здійснювати розрахунок вартості чистих активів ФОН у порядку, установленому законодавством.
2.2.12. Внутрішні документи емітента повинні передбачати забезпечення здійснення безперервного контролю за спорудженням об'єкта будівництва та дотриманням забудовником чіткого виконання умов та зобов'язань за договором з метою своєчасного запобігання виникненню ризикових ситуацій у процесі будівництва внаслідок дій забудовника.
3. Документи, які подає управитель для одержання дозволу на ризики та/або дозволу на право емісії
3.1. Для одержання дозволу на ризики управитель подає до Нацкомфінпослуг такі документи:
3.1.1. Заяву на одержання дозволу на ризик (додаток 3).
3.1.2. Правила ФФБ виду Б, затверджені в установленому установчими документами управителя порядку.
3.1.3. Внутрішні документи заявника, що регламентують функціонування ФФБ виду Б.
3.1.4. Договір управителя із забудовником.
( Підпункт 3.1.5 пункту 3.1 глави 3 виключено на підставі Розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг N 2921 від 27.12.2012 )
3.1.5. Документи щодо виконання забудовником своїх зобов'язань перед управителем:
- іпотечний договір у письмовій формі та нотаріально посвідчений;
- договір уступки майнових прав на нерухомість, яка є об'єктом будівництва, з відкладальними умовами;
- договір доручення з відкладальними умовами, за якими управителю в разі порушення забудовником умов договору доручається виконувати функції забудовника, у тому числі шляхом передоручення цих функцій іншим особам.
( Підпункт 3.1.6 пункту 3.1 глави 3 виключено на підставі Розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг N 2921 від 27.12.2012 )

................
Перейти до повного тексту