1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ СТАТИСТИКИ УКРАЇНИ
Н А К А З
19.07.2006 N 336
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
3 серпня 2006 р.
за N 932/12806
( Наказ втратив чинність починаючи зі звіту за 2007 рік на підставі Наказу Державного комітету статистики N 306 від 20.08.2007 )
Про затвердження Інструкції щодо заповнення форми державного статистичного спостереження N 3-наука
Відповідно до статей 4, 14, 18 Закону України "Про державну статистику", ураховуючи положення статей 80, 81 Цивільного кодексу України, з метою отримання повної, всебічної та об'єктивної статистичної інформації та подальшого вдосконалення державних статистичних спостережень зі статистики науки та інновацій
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Інструкцію щодо заповнення форми державного статистичного спостереження N 3-наука "Звіт про виконання наукових та науково-технічних робіт", (далі - Інструкція) додається, і ввести її у дію, починаючи зі звіту за 2006 рік.
2. Респондентам при заповненні форми державного статистичного спостереження N 3-наука використовувати Інструкцію, затверджену цим наказом.
3. Департаменту статистики послуг (Калачова І.В.) визначити необхідний тираж, підготувати і передати для виготовлення адміністративно-господарському департаменту (Царський В.І.) оригінал Інструкції.
4. Департаменту фінансового забезпечення, бухгалтерського обліку та звітності (Кучіна І.Ю.) забезпечити фінансування послуг із виготовлення та доставки Інструкції щодо заповнення форми державного статистичного спостереження, затвердженої цим наказом.
5. Адміністративно-господарському департаменту (Царський В.І.) забезпечити контроль за своєчасним виготовленням та доставкою Інструкції щодо заповнення форми державного статистичного спостереження, затвердженої цим наказом, на адресу головних управлінь статистики в Автономній Республіці Крим, областях, місті Києві та Управління статистики в місті Севастополі.
6. Визнати таким, що втратив чинність, абзац 3 підпункту 1.1 та абзац 2 підпункту 1.2 пункту 1 наказу Держкомстату України від 14.10.2004 N 558 "Про затвердження форм державних статистичних спостережень із статистики науки й інновацій та Інструкцій щодо їх складання", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.10.2004 за N 1377/9976, у частині затвердження форми державного статистичного спостереження N 3-наука "Показники наукової та науково-технічної діяльності", річна та інструкції щодо її складання.
7. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Голови Власенко Н.С.
Голова
ПОГОДЖЕНО:
Перший заступник Міністра
освіти і науки України
О.Г.Осауленко


А.М.Гуржій
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Держкомстату України
19.07.2006 N 336
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
3 серпня 2006 р.
за N 932/12806
ІНСТРУКЦІЯ
щодо заповнення форми державного статистичного спостереження N 3-наука "Звіт про виконання наукових та науково-технічних робіт"
Загальні положення
1. Наукові та науково-технічні роботи включають у себе наукові дослідження та розробки і науково-технічні послуги.
2. Організації та підприємства, які виконують тільки науково-технічні послуги, звіт не складають.
3. Під науковими дослідженнями та розробками слід розуміти творчу діяльність, яка здійснюється на систематичній основі з метою збільшення обсягу наукових знань, у тому числі про людину, природу та суспільство, а також пошук нових сфер застосування цих знань.
4. Слід зазначити, що критерієм, який дає змогу відрізнити наукові дослідження та розробки від супутніх їм видів діяльності, є наявність у дослідженнях та розробках значного елемента новизни. У відповідності до цього критерію конкретний проект у залежності від мети проекту належить чи не належить до наукових досліджень та розробок.
5. Науково-технічні послуги визначаються як діяльність, що пов'язана з дослідженнями і розробками і сприяє створенню та застосуванню науково-технічних знань. До них належать: науково-технічна діяльність бібліотек, музеїв тощо; переклад, редагування тощо науково-технічної літератури; розвідування (геологічні, гідрологічні тощо); збір даних про соціально-економічні явища; розвідка корисних копалин; патентно-ліцензійна діяльність. Науково-технічні послуги не належать до наукових досліджень та розробок.
6. До наукових досліджень та розробок також не належать такі види діяльності як: управління та інша допоміжна діяльність (діяльність органів управління дослідженнями та розробками, їх фінансування тощо); виробнича діяльність щодо впровадження інновацій; освіта та підготовка кадрів; інші види науково-технічної діяльності (маркетингова діяльність; випробування та стандартизація, передпроектні роботи; спеціалізовані медичні послуги; адаптація, підтримка і супровід існуючого програмного забезпечення тощо).
7. При заповненні кодової частини в графі 7 проставляється код за КВНТД (Класифікація видів науково-технічної діяльності ДК 015-97, затверджена і введена в дію наказом Держстандарту України від 30 грудня 1997 року N 822 на рівні виду - Y.Х ХХ, який відповідає направленню науково-технічної діяльності даної організації (наприклад, І.1 08 - медичні науки). Якщо організація виконує роботи за різними направленнями, у графі 7 проставляється код III.3 33 (багатогалузевий профіль).
8. Усі вартісні показники наводяться у тис. грн. з одним десятковим знаком.
Розділ 1. Виконання наукових та науково-технічних робіт
1.1. Обсяг робіт, що виконані за період з початку року
1.1.1. У рядку 101 "Загальний обсяг робіт" наводяться дані про загальний обсяг робіт, виконаних науковою організацією за період з початку року з розподілом за видами робіт, з урахуванням робіт, виконаних співвиконавцями.
1.1.2. Обсяг робіт визначається як сума вартості всіх виконуваних робіт з початку року за прямими договорами (з урахуванням вартості робіт, виконаних співвиконавцями), уключаючи амортизаційні відрахування на повне відновлення основних засобів, без податку на додану вартість.
1.1.3. Обсяг виконаних наукових та науково-технічних робіт, які фінансуються з бюджету, наводиться на основі даних кошторису, за договірними роботами - на основі акта здавання-приймання. Усі показники наводяться за роботами, прийнятими замовником за актом здавання-приймання в установленому порядку. Якщо робота не закінчена, ураховується та їх частина, яка була виконана у звітному періоді як проміжний етап. При цьому їх вартість оцінюється за витратами на їх виконання.
1.1.4. У рядку 102 "Виконано власними силами" наводяться дані про обсяг робіт, виконаних власними силами наукової організації (без урахування вартості робіт, виконаних співвиконавцями).
1.1.5. У графі 1 наводиться загальний обсяг робіт з початку року, у тому числі: у графі 2 - фундаментальні дослідження, у графі 3 - прикладні дослідження, у графі 4 - науково-технічні розробки, у графі 5 - науково-технічні послуги, у графі 6 - інші роботи. Дані графи 1 дорівнюють сумі граф 2-6.
1.1.6. Фундаментальні дослідження - це експериментальні або теоретичні дослідження, що спрямовані на одержання нових знань про закономірності розвитку природи, суспільства, людини, їх взаємозв'язку. Результатом їх виконання є гіпотези, теорії, методи тощо. Фундаментальні дослідження можуть закінчуватися рекомендаціями щодо проведення прикладних досліджень для визначення можливостей практичного використання одержаних наукових результатів, науковими публікаціями тощо.
1.1.7. Прикладні дослідження - це оригінальні дослідження, які здійснюються для отримання нових знань, але призначені головним чином для здійснення конкретної практичної мети чи завдання. Прикладні дослідження визначають можливі шляхи використання результатів фундаментальних досліджень, нові методи розв'язання проблем, сформульованих раніше.
1.1.8. Науково-технічні розробки - це систематичні роботи, що базуються на існуючих знаннях, отриманих у результаті досліджень і/чи практичного досвіду, і направлені на створення нових матеріалів, продуктів, процесів, пристроїв, послуг, систем чи методів. Ці роботи можуть бути також спрямовані на значне вдосконалення об'єктів, що вже існують.
1.1.9. До них належать такі види діяльності: розробка певної конструкції інженерного об'єкта чи технічної системи (конструкторські роботи); розробка ідеї та варіантів нового об'єкта, у тому числі нетехнічного, на рівні креслення чи іншої системи знакових засобів (проектні роботи); розробка технологічних процесів, тобто способів об'єднання фізичних, хімічних, технологічних та інших процесів з трудовими в цілісну систему, що виробляє певний корисний результат (технологічні роботи).
1.1.10. До складу розробок входять також: створення дослідних зразків (оригінальних моделей, яким притаманні принципові особливості створюваного нововведення); їх випробовування протягом часу, необхідне для отримання даних та накопичення досвіду, що повинно надалі знайти відображення в технічній документації; підготовка робочих інструкцій, рекомендацій тощо щодо застосування нововведень; інженерна діяльність, необхідна для доведення продукту чи процесу в їх відповідності до функціональних та економічних вимог та готовності до передання у виробництво, у тому числі підготовка креслень, специфікацій, інструкцій, рекомендацій, які використовуються при переданні нововведень у виробництво.
1.1.11. При цьому не враховуються підготовка детальних креслень для виробництва, передвиробниче планування, поточний контроль, інженерне обслуговування поточного виробництва, випуск серійної продукції дослідним виробництвом, використання експериментальних установок для виробництва традиційної продукції на замовлення.
1.1.12. До розробок належать також певні види проектних робіт для будівництва, у яких передбачено використання результатів попередніх досліджень. До їх складу входять, наприклад, роботи зі складання схем та інших матеріалів щодо розвитку й розміщення галузей економіки, з експериментального проектування, вивчення та узагальнення вітчизняного й зарубіжного досвіду проектування та будівництва, з розробки нових нормативних документів і державних стандартів з проектування, будівництва, архітектури, кошторисних нормативів; щодо складання схем генеральних планів промислових вузлів, схем та проектів районного планування, проектів планування та забудови міст, селищ міського типу, сільських населених пунктів; роботи з проектування для впровадження у виробництво прогресивних технологічних процесів, устаткування, механізації та автоматизації виробничих процесів.
1.1.13. До звіту не включаються дані про виконання робіт з проектування нестандартизованого устаткування на замовлення заводів-виробників, підготовки документації для капітального ремонту будинків і споруд; з розробки проектів і кошторисів на реконструкцію та технічне переозброєння цехів, дільниць; проектні роботи, пов'язані з прив'язкою до місця будівництва типових проектів.
1.1.14. До науково-технічних послуг належить діяльність у галузі науково-технічної інформації, патентів, ліцензій, стандартизації, метрології та контролю якості, науково-технічного консультування та супутня діяльність, що сприяє впровадженню науково-технічних розробок у виробництво, інші види діяльності, що сприяють одержанню, поширенню та використанню наукових знань.
1.1.15. До інших робіт належить допоміжна діяльність, пов'язана з основним (науково-технічним) видом діяльності і виконується для його підтримання.
1.1.16. Вартість виконаних наукових та науково-технічних робіт приводиться на основі узагальнених даних бухгалтерського обліку за рахунком "Дохід від реалізації" у діючих (фактичних) цінах з урахуванням обсягу незавершених робіт.
1.2. Кількість наукових та науково-технічних робіт
1.2.1. У рядку 103 "Кількість наукових та науково-технічних робіт" зазначається загальна кількість робіт (фундаментальних, прикладних досліджень та науково-технічних розробок, а також кількість оформлених актом здавання-приймання наданих науково-технічних послуг), які виконувались організацією у звітному році. До них належать роботи зі створення нових або суттєво удосконалених існуючих матеріалів, продуктів, процесів, пристроїв, систем і методів роботи зі створення дослідних зразків виробів (продукції), алгоритмів та комп'ютерних програм, що пройшли експертизу на новизну, нормативних матеріалів, стандартів тощо.
1.2.2. У рядках 104, 107, 109-111 загальна кількість робіт розподіляється за напрямами створення (напрям створення вказується у назві договору на виконання наукових та науково-технічних робіт (для договірних робіт) або назві планової роботи /для бюджетних робіт/). Сума даних рядків 104, 107, 109-111 не повинна перевищувати даних рядка 103. Дані рядка 103 не дорівнюють сумі даних рядків 104, 107, 109-111: у разі врахування науково-технічної послуги, яка не має спрямування, або наукової чи науково-технічної роботи, яка не має своєї ідентифікації у наданому переліку, а також у разі закінчення виконання наукової чи науково-технічної роботи з двома (або більше) результатами (наприклад, новий вид виробу і новий вид технології).
1.2.3. У графах 2 і 4 із загальної кількості робіт, зазначених у графах 1 і 3 відповідно, наводять кількість робіт, які у звітному році були закінчені і впроваджені у виробництво або набули інших форм широкого використання (прийняті замовником).
1.2.4. Із загальної кількості робіт, зазначених у графі 1, у графі 3 вказується кількість робіт, виконаних за пріоритетними напрямами розвитку науки і техніки. Дані графи 3 заповнюються організаціями, які у звітному році брали участь у виконанні наукової частини державних, міжгалузевих і галузевих програм, заходів та завдань з пріоритетних напрямів розвитку науки і техніки за пріоритетними напрямами розвитку науки і техніки, затвердженими Законом України "Про пріоритетні напрями розвитку науки і техніки".
1.2.5. Із загальної кількості робіт, зазначених у графі 1, у графі 5 вказується кількість робіт, які мають інноваційну спрямованість, тобто чи націлене їх виконання на створення інноваційних продуктів (визначення інноваційного продукту надано у статтях 1, 14 Закону України "Про інноваційну діяльність"). У разі, якщо в результаті виконання роботи інноваційний продукт буде створюватися, вона враховується у графі 5.
1.2.6. У рядку 112 "Кількість друкованих робіт" зазначається загальна кількість друкованих робіт як результат наукової та науково-технічної діяльності. За друковану роботу слід уважати монографію (рядок 113), видану як в Україні, так і за її межами (рядок 114); статтю у науковому фаховому журналі, виданому як в Україні, так і за кордоном (рядок 115), у тому числі - у журналі, який входить до однієї з міжнародних баз даних (наприклад, SCI, SSCI, Medline тощо) (рядок 116); підручник, навчальний посібник (рядок 117); окремі розділи в монографії, доповідь на науковій конференції, наукову статтю у збірниках наукових праць, препринт, брошуру, тези, методичні матеріали тощо (рядок 118). При цьому методичні рекомендації щодо організації навчального процесу (рекомендації щодо проведення практичних занять у навчальних закладах, порядку написання дипломних (курсових) робіт тощо), інформаційні статті в пресі про діяльність організації тощо в рядках 112-118 не враховуються. Дані рядка 112 дорівнюють сумі рядків 113, 115, 117, 118.
1.3. Виконання наукових досліджень і розробок з пріоритетних напрямів розвитку науки і техніки
1.3.1. Рядки 119-126 звіту заповнюють організації, які брали участь у виконанні наукової частини державних, міжгалузевих і галузевих програм, заходів та завдань з пріоритетних напрямів розвитку науки і техніки за пріоритетними напрямами розвитку науки і техніки, затвердженими Законом України "Про пріоритетні напрями розвитку науки і техніки". Дані заповнюються за умови наявності даних у графі 3 рядків 103-111 та в рядку 255.
1.3.2. У рядку 119 "Усього" вказується загальний обсяг наукових досліджень і розробок, виконаних з початку року (з урахуванням вартості робіт, виконаних співвиконавцями). При цьому щодо робіт, які фінансуються з державного бюджету, указується кошторисна вартість робіт, за госпрозрахунковими роботами - обсяг робіт за актом здавання-приймання (без податку на додану вартість).
1.3.3. У рядках 120-126 загальний обсяг робіт розподіляється за пріоритетними напрямами розвитку науки і техніки, затвердженими Законом України "Про пріоритетні напрями розвитку науки і техніки".
1.3.4. Сума даних рядків 120-126 повинна дорівнювати даним рядка 119.
Розділ 2. Витрати на виконання наукових та науково-технічних робіт
2.1. Валові витрати на виконання наукових та науково-технічних робіт
2.1.1. У рядках 201-215 наводяться дані про фактичні витрати на виконання наукових та науково-технічних робіт (за собівартістю) у звітному періоді незалежно від джерела надходження коштів. Дані про витрати приводяться на основі узагальненої інформації за рахунком "Виробництво" з виділенням відомостей за конкретними роботами, що належать до наукових та науково-технічних.
2.1.2. У рядку 201 "Валові витрати на виконання робіт" наводиться загальна сума витрат на виконання наукових та науково-технічних робіт з урахуванням робіт, виконаних співвиконавцями, з початку звітного періоду, уключаючи як поточні, так і капітальні витрати (за винятком суми амортизаційних відрахувань на повне відновлення основних фондів). У зазначений обсяг витрат не включають витрати на виконання робіт (послуг), що не є науково-технічними, а також платні послуги населенню. Дані рядка 201 дорівнюють сумі даних рядків 202 і 215.
2.1.3. У рядку 202 "Внутрішні витрати на наукові та науково-технічні роботи" враховуються внутрішні витрати на виконання наукових та науково-технічних робіт власними силами організації, що звітує, які складаються з внутрішніх поточних і капітальних витрат. Дані рядка 202 дорівнюють сумі даних рядків 203 і 211.
2.1.4. У рядку 203 "Внутрішні поточні витрати" наводяться дані про внутрішні поточні витрати на виконання наукових та науково-технічних робіт власними силами організації, що звітує, без урахування капітальних витрат. Дані рядка 203 дорівнюють сумі даних рядків 204, 206, 207, 209, 210.
2.1.5. У рядку 204 "витрати на оплату праці" враховуються витрати на оплату праці працівників, які виконували роботи за видом діяльності, код якої за КВЕД 73. При обчисленні витрат на оплату праці слід керуватися Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженою наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 N 5, зареєстрованою у Міністерстві юстиції України 27.01.2004 за N 114/8713, згідно з якою до витрат на оплату праці включається і заробітна плата виконавців наукових та науково-технічних робіт за сумісництвом.
2.1.6. У рядку 205 із загальної суми витрат на оплату праці (рядок 204) виділяються витрати на оплату праці працівників, які виконують наукові та науково-технічні роботи і враховані за графою 1 рядків 302-304 даної форми звітності (без сумісників і тих, хто працює за договорами цивільно-правового характеру).
2.1.7. У рядку 206 "відрахування на соціальні заходи" наводяться обов'язкові відрахування за встановленими законодавством нормами.
2.1.8. У рядку 207 "матеріальні витрати" враховуються витрати на придбання та виготовлення спеціальних інструментів, пристроїв, стендів, апаратів, механізмів та іншого спеціального устаткування, необхідного для виконання конкретної теми, уключаючи витрати на його проектування, транспортування і встановлення. Такі витрати здійснюються за рахунок собівартості робіт, які виконуються за договорами, а те спеціальне устаткування, що залишилося після їх завершення чи припинення, а також дослідні зразки, макети та інші вироби, придбані чи виготовлені в процесі роботи над темою, мають передаватися замовнику. У разі, якщо після завершення теми вказані устаткування і вироби не повертаються замовнику, вони інвентаризуються і в залежності від вартості зараховуються до складу основних чи оборотних фондів з уставного фонду як такі, що надійшли безоплатно. До витрат уходить вартість комплектувальних виробів та спецустаткування для наукових чи експериментальних робіт, які не переходять на баланс організації-виконавця.
2.1.9. Дані наводяться за вартістю придбання, уключаючи націнки (надбавки), комісійні винагороди, виплачені постачальницьким, зовнішньоекономічним організаціям, вартість послуг товарних бірж, мито, витрати на транспортування, зберігання та доставку, які здійснюються силами сторонніх організацій.
2.1.10. У рядку 208 із загальної суми матеріальних витрат (рядок 207) виділяються витрати на обладнання, зараховане до складу основних засобів.
2.1.11. У рядку 209 "інші матеріальні витрати" враховується вартість придбаних сировини і матеріалів, комплектувальних виробів, напівфабрикатів, палива, енергії усіх видів, природної сировини, робіт та послуг виробничого характеру, які виконуються сторонніми підприємствами (організаціями), утрат від нестачі матеріальних ресурсів, які надійшли, у межах норм природних утрат.
2.1.12. До даних рядка 209 не включається вартість наукових і науково-технічних робіт, які виконуються сторонніми організаціями за договорами із звітною організацією і враховуються у рядку 215.
2.1.13. У рядку 210 "інші поточні витрати" наводяться інші види поточних витрат, що пов'язані з виконанням наукових та науково-технічних робіт і не враховані в рядках 204, 206, 207, 209.
2.1.14. У рядку 211 "Капітальні витрати на дослідження і розробки" враховуються капітальні інвестиції на виконання наукових та науково-технічних робіт (за винятком витрат, що враховані за рядком 203). Сюди не враховуються капітальні інвестиції, що здійснюються організацією на будівництво житла, об'єктів культурно-побутового призначення тощо і не пов'язані з науковою та науково-технічною діяльністю.

................
Перейти до повного тексту