1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО УКРАЇНИ У СПРАВАХ МОЛОДІ ТА СПОРТУ
Н А К А З
29.07.2005 N 1466
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
18 серпня 2005 р.
за N 903/11183
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства у справах сім'ї, молоді та спорту N 1386 від 28.04.2007 )
Про затвердження Порядку ведення банку даних про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування
Відповідно до Закону України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування", Указу Президента України від 11.07.2005 N 1086 "Про першочергові заходи щодо захисту прав дітей" та у зв'язку з необхідністю удосконалення соціального захисту дітей, реалізації їх права на здоровий розвиток та сімейне виховання, підвищення ефективності діяльності органів виконавчої влади, запровадження в Україні єдиного електронно-статистичного обліку (Єдиного банку даних) дітей названої категорії
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок ведення банку даних про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, що додається.
2. Міністерству у справах молоді, сім'ї та гендерної політики Автономної Республіки Крим, службам у справах неповнолітніх обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій забезпечити до 1 жовтня 2005 року створення та ведення банку даних про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також банку даних про сім'ї потенційних усиновителів, опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів.
3. Дозволити департаменту з питань дітей, у разі необхідності, вносити пропозиції, зміни та доповнення до додатка.
4. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Міністра Т.В. Кондратюк.
Міністр Ю.О.Павленко
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства України
у справах молоді та спорту
29.07.2005 N 1466
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
18 серпня 2005 р.
за N 903/11183
ПОРЯДОК
ведення банку даних про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування
1. Загальні положення
Цей Порядок розроблений та запроваджується з метою забезпечення соціально-правового захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та створення єдиної електронно-інформаційної системи даних щодо таких дітей в Україні (Єдиного банку даних).
Основною метою створення та ведення банку даних про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, є удосконалення соціального захисту таких дітей, перш за все щодо процесу їх вилучення та влаштування, реалізації їх права на здоровий розвиток та сімейне виховання, підвищення ефективності діяльності органів виконавчої влади з питань захисту дитинства, удосконалення статистичного обліку дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в інтересах самих дітей.
Порядок ведення банку даних про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, здійснюється з урахуванням вимог Конвенції ООН про права дитини, Сімейного кодексу України, Законів України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування", "Про охорону дитинства", "Про органи і служби у справах неповнолітніх та спеціальні установи для неповнолітніх", "Про інформацію", Указу Президента України від 11.07.2005 N 1086 "Про першочергові заходи щодо захисту прав дітей", інших нормативно-правових актів в галузі дитинства.
Основними завданнями формування та використання Єдиного банку даних про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, є:
запровадження в Україні єдиної електронно-інформаційної системи обліку дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;
захист їх прав та інтересів;
реалізація права дітей на сімейне виховання;
створення умов для одержання громадянами, які бажають узяти дітей на виховання в сім'ю, повної та достовірної інформації про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;
єдність правил формування та використання інформації банку даних про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;
забезпечення прав дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та громадян, які бажають узяти дітей на виховання в сім'ю, на конфіденційність інформації про них.
Формування та використання банку даних про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, здійснюється шляхом:
нормативно-правового забезпечення порядку ведення обліку дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб, які мають бажання взяти дітей на виховання в сім'ю;
формування єдиної державної політики обліку дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;
контролю за додержанням законодавства щодо захисту прав дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;
формування переліку документів, необхідних для внесення до банку даних про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Реалізацію державної політики щодо ведення Єдиного банку даних про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, здійснюють Міністерство України у справах молоді та спорту, органи опіки та піклування, служби у справах неповнолітніх, які безпосередньо відповідають за формування та використання банку даних про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
2. Визначення термінів
У цьому Порядку нижченаведені терміни вживаються у такому значенні:
Банк даних про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, являє собою цілісну автоматизовану електронно-інформаційну систему збору матеріалів, сформованих на рівні сільської (селищної) ради, районної (міської), обласної служб у справах неповнолітніх, Міністерства України у справах молоді та спорту щодо дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, з метою удосконалення їх соціального захисту, підвищення ефективності діяльності центральних, місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в інтересах таких дітей, а також даних про громадян, які мають бажання взяти дітей на виховання в сім'ю.
Єдиний банк даних про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, являє собою комплекс як задокументованих (на паперових носіях), так і електронно-інформаційних матеріалів про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які проживають на території України.
Регіональний (обласний) банк даних про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, - частина Єдиного банку про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в якій міститься задокументована інформація про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які проживають у певному регіоні (області) України.
Місцевий (районний, міський, сільський (селищний) банк даних про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, - частина регіонального банку даних про дітей, у якому міститься задокументована інформація про дітей, які проживають (народилися) у районах, відповідно в містах, селах та селищах.
Інформація про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, до Єдиного банку даних про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, надходить з районних, обласних служб у справах неповнолітніх.
За ведення, формування та використання банку даних про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, відповідають центральні, регіональні та місцеві реєстратори.
Центральний реєстратор - структурний підрозділ у складі Міністерства України у справах молоді та спорту, який відповідає за ведення Єдиного банку даних про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Регіональний, місцевий реєстратор - відділ у справах неповнолітніх Міністерства у справах молоді, сім'ї та гендерної політики Автономної Республіки Крим, служби у справах неповнолітніх обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій.
Для реєстрації в банку даних про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, реєстратором вносяться дані в систему ведення реєстру дітей.
Реєстраційний код - система цифрових знаків, що складається з порядкового номера та року внесення запису до банку даних про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, коду області (району), дати народження особи.
Діти-сироти - це діти, у яких померли чи загинули батьки.
Діти, позбавлені батьківського піклування, - діти, які залишилися без піклування батьків у зв'язку з позбавленням їх батьківських прав, відібранням у батьків без позбавлення батьківських прав, визнанням батьків безвісно відсутніми або недієздатними, оголошенням їх померлими, відбуванням покарання в місцях позбавлення волі та перебуванням їх під вартою на час слідства, розшуком їх органами внутрішніх справ, пов'язаним з ухиленням від сплати аліментів та відсутністю відомостей про їх місцезнаходження, тривалою хворобою батьків, яка перешкоджає їм виконувати свої батьківські обов'язки, а також підкинуті діти, від яких відмовилися батьки, та безпритульні діти.
Статус дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, - визначене відповідно до законодавства становище дитини, яке надає їй право на повне державне забезпечення й отримання передбачених законодавством пільг та яке підтверджується комплектом документів, що засвідчують обставини, через які дитина позбавлена батьківського піклування.
Особи з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, - особи віком від 18 до 23 років, у яких у віці до 18 років померли або загинули батьки, та особи, які були віднесені до дітей, позбавлених батьківського піклування.
Громадяни, які мають бажання взяти дітей на виховання в сім'ї, - це потенційні всиновителі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі дитячих будинків сімейного типу, які пройшли підготовку та мають рекомендаційний лист щодо взяття дітей на виховання в сім'ю.
3. Компетенція органів виконавчої влади у забезпеченні порядку ведення банку даних про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування
Міністерство України у справах молоді та спорту відповідно до своїх повноважень забезпечує загальне формування та використання банку даних про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та здійснює реалізацію державної політики щодо єдиного електронно-інформаційного обліку дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
На Міністерство України у справах молоді та спорту покладаються:
розроблення нормативно-правових актів, які регулюють формування та використання банку даних про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;
визначення центрального реєстратора та контроль за його діяльністю;
забезпечення конфіденційності щодо відомостей банку даних про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;
організація роботи, пов'язаної із стандартизацією документальної інформації та сертифікації інформаційних технологій, призначених для формування та використанням банку даних про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;
забезпечення підготовки та перепідготовки кадрів для формування та використання банку даних про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
На центрального реєстратора покладаються:
ведення Єдиного банку даних про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;
визначення регіональних реєстраторів та контроль за їх діяльністю.
Нормативно-правові акти Міністерства України у справах молоді та спорту, прийняті в установленому порядку в межах його компетенції, обов'язкові до виконання центральним та регіональними, місцевими реєстраторами та громадянами, які мають бажання усиновити дитину.

................
Перейти до повного тексту