1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ
НАКАЗ
27.03.2012 № 200
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
5 червня 2012 р.
за № 889/21201
Про затвердження Порядку проведення замісної підтримувальної терапії осіб з психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів
( Заголовок із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я № 2630 від 16.11.2020 ) ( Із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства охорони здоров'я № 238 від 27.03.2013 № 863 від 17.12.2015 № 2630 від 16.11.2020 № 2348 від 27.12.2022 )
Відповідно до пункту 8 частини першої статті 4 Закону України "Про протидію поширенню хвороб, зумовлених вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), та правовий і соціальний захист людей, які живуть з ВІЛ", пункту 2 розділу ІІ додатка до Загальнодержавної програми забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД на 2009-2013 роки, затвердженої Законом України від 19 лютого 2009 року 1026-VI, НАКАЗУЮ:
1. Затвердити:
1.1. Порядок проведення замісної підтримувальної терапії осіб з психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів (далі - Порядок), що додається.
( Підпункт 1.1 пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я № 2630 від 16.11.2020 ) ( Підпункт 1.2 пункту 1 виключено на підставі Наказу Міністерства охорони здоров'я № 2630 від 16.11.2020 )
1.2. Форму первинної облікової документації № 129-1/о "Інформована згода на участь у замісній підтримувальній терапії із застосуванням препарату________" та Інструкцію щодо заповнення форми первинної облікової документації № 129-1/о "Інформована згода на участь у замісній підтримувальній терапії із застосуванням препарату ________", що додаються.
( Підпункт пункту 1 в редакції Наказу Міністерства охорони здоров'я № 238 від 27.03.2013 ) ( Підпункт пункту 1 виключено на підставі Наказу Міністерства охорони здоров'я № 863 від 17.12.2015 )
1.3. Форму первинної облікової документації № 129-4/о "Журнал обліку наркотичних препаратів в кабінетах замісної підтримувальної терапії закладу охорони здоров'я" та Інструкцію щодо заповнення форми первинної облікової документації № 129-4/о "Журнал обліку наркотичних препаратів в кабінетах замісної підтримувальної терапії закладу охорони здоров'я", що додаються.
( Підпункт пункту 1 виключено на підставі Наказу Міністерства охорони здоров'я № 863 від 17.12.2015 )
2. Міністру охорони здоров’я Автономної Республіки Крим, керівникам структурних підрозділів з питань охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій:
( Пункт 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я № 238 від 27.03.2013 )
2.1. Забезпечити виконання Порядку, затвердженого підпунктом 1.1 пункту 1 цього наказу, та постійний контроль за його дотриманням, веденням первинної облікової документації, затвердженої цим наказом, у підпорядкованих закладах охорони здоров’я.
( Підпункт 2.2 пункту 2 виключено на підставі Наказу Міністерства охорони здоров'я № 2630 від 16.11.2020 ) ( Пункт 3 виключено на підставі Наказу Міністерства охорони здоров'я № 2630 від 16.11.2020 )
3. Директору Департаменту лікувально-профілактичної допомоги в установленому порядку забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
( Пункт 4 виключено на підставі Наказу Міністерства охорони здоров'я № 2630 від 16.11.2020 )
4. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Міністра Толстанова О.К.
5. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

Віце-прем’єр-міністр України -
Міністр


Р.В. Богатирьова
ПОГОДЖЕНО:

Голова Державної служби України
з контролю за наркотиками

Керівник Спільного представницького органу
всеукраїнських профспілок та профспілкових об'єднань
для ведення колективних переговорів
та соціального діалогу на національному рівні

Перший заступник Голови Спільного представницького органу
сторони роботодавців на національному рівні



В.А. Тимошенко




Ю.М. Кулик


О. Мірошниченко
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
охорони здоров’я України
27 березня 2012 року № 200
(у редакції наказу Міністерства
охорони здоров’я України
16 листопада 2020 року № 2630
)
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
5 червня 2012 р.
за № 889/21201
ПОРЯДОК
проведення замісної підтримувальної терапії осіб з психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів
1. Цей Порядок визначає організаційні засади проведення замісної підтримувальної терапії (далі - ЗПТ) осіб з психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів.
2. Дія цього Порядку поширюється на заклади охорони здоров’я (далі - ЗОЗ) незалежно від форм власності та організаційно-правової форми діяльності, що одержали ліцензію на право провадження господарської діяльності з медичної практики та ліцензію на здійснення діяльності з обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.
3. Міністр охорони здоров’я Автономної Республіки Крим, керівники структурних підрозділів з питань охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій:
1) визначають відповідними наказами:
ЗОЗ, де проводитиметься ЗПТ з використанням наркотичних засобів, що використовуються для проведення ЗПТ (далі - препарат), отриманих централізовано відповідно до розподілу Міністерства охорони здоров’я України для проведення ЗПТ;
кількість пацієнтів, які потребують лікування, в кожному з них;
фармацевтичні (аптечні) заклади, які отримують, зберігають, здійснюють перевезення і відпуск препаратів;
2) забезпечують контроль за цільовим використанням препаратів, отриманих відповідно до підпункту 1 пункту 3 цього Порядку, затверджують їх розподіл та у разі необхідності здійснюють перерозподіл між підпорядкованими ЗОЗ;
3) визначають відповідними наказами ЗОЗ на рівні адміністративно-територіальних одиниць, що надаватимуть організаційну, технічну та методичну підтримку ЗОЗ, де впроваджується лікування із використанням препаратів ЗПТ;
4) забезпечують збір, узагальнення та подання до 10 числа місяця, наступного за звітним, до ДУ "Центр громадського здоров’я МОЗ України" інформації станом на кінець звітного місяця про загальну кількість пацієнтів, які отримують ЗПТ, їх розподіл за віком, статтю, наявністю інфекційних захворювань, зокрема туберкульозу, вірусних гепатитів та ВІЛ-інфекції, прийомом антиретровірусної терапії;
5) здійснюють міжвідомчу координацію заходів із забезпечення безперервності ЗПТ або проведення детоксикації адмінзатриманим, затриманим, узятим під варту, адмінарештованим, засудженим відповідно до Порядку взаємодії закладів охорони здоров’я, органів внутрішніх справ, слідчих ізоляторів і виправних центрів щодо забезпечення безперервності лікування препаратами замісної підтримувальної терапії, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства юстиції України та Державної служби України з контролю за наркотиками від 22 жовтня 2012 року № 821/937/1549/5/156, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07 листопада 2012 року за № 1868/22180.
4. Керівник Державної установи "Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України":
1) визначає відповідними наказами:
ЗОЗ Державної установи "Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України", що належать до сфери управління Міністерства юстиції України, де проводитиметься ЗПТ з використанням препаратів для проведення ЗПТ;
кількість пацієнтів, які потребують лікування, в кожному з них;
фармацевтичні (аптечні) заклади, які отримують, зберігають, здійснюють перевезення і відпуск препаратів;
2) забезпечує контроль за цільовим використанням препаратів, затверджує їх розподіл та у разі необхідності здійснює перерозподіл між підпорядкованими ЗОЗ;
3) забезпечує збір, узагальнення та подання до 10 числа місяця, наступного за звітним, до ДУ "Центр громадського здоров’я МОЗ України" інформації станом на кінець звітного місяця про загальну кількість пацієнтів, які отримують ЗПТ, їх розподіл за віком, статтю, наявністю інфекційних захворювань, зокрема туберкульозу, вірусних гепатитів та ВІЛ-інфекції, прийомом антиретровірусної терапії;
4) здійснює (за потребою) направлення пацієнтів, які отримують ЗПТ, для отримання соціальних та психологічних послуг в установах виконання покарань.
5) у випадку підтвердження одночасного вживання разом із препаратами ЗПТ алкоголю або інших психоактивних речовин, ніж ті, які призначено лікарем, здійснюється перегляд лікувальної тактики.
5. ЗОЗ:
1) здійснюють організацію та контроль за проведенням ЗПТ;
2) забезпечують щомісячне до 5 числа місяця, наступного за звітним, подання до структурних підрозділів з питань охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій інформації станом на кінець звітного місяця про загальну кількість пацієнтів ЗПТ, їх розподіл за віком, статтю, наявністю інфекційних захворювань, зокрема туберкульозу, вірусних гепатитів та ВІЛ-інфекції, прийомом антиретровірусної терапії;
3) вживають заходи щодо забезпечення безперервності ЗПТ у разі госпіталізації пацієнтів (планової чи екстреної) в стаціонарні відділення ЗОЗ (загального профілю чи спеціалізовані) шляхом забезпечення ЗОЗ, до яких госпіталізовані пацієнти, препаратами, які пацієнт отримував, відповідно до Порядку придбання, перевезення, зберігання, відпуску, використання та знищення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів у закладах охорони здоров’я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 травня 2013 року № 333.
6. Показаннями до призначення ЗПТ є встановлений діагноз залежності від опіоїдів згідно з МКХ-10: F11.2 "Синдром залежності" за наявності критеріїв включення до ЗПТ, визначених пунктом 7 цього Порядку та відсутність медичних протипоказань для призначення ЗПТ.
( Пункт 6 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я № 2348 від 27.12.2022 )
7. Критеріями включення до ЗПТ є:
вік 18 і більше років,
письмове звернення особи щодо початку ЗПТ;
заповнення форми первинної облікової документації № 129-1/о "Інформована згода на участь у замісній підтримувальній терапії із застосуванням препарату ________________", затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України від 27 березня 2012 року № 200, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05 червня 2012 року за № 889/21201 (у редакції наказу Міністерства охорони здоров’я України від 17 грудня 2015 року № 863) (далі - Форма № 129-1/о).
Включення до ЗПТ осіб віком до 18 років проводиться на підставі письмового звернення та інформованої згоди їх батьків або законних представників.
Перед включенням особи до лікування із використанням препаратів ЗПТ необхідно переконатись, що пацієнт не отримує зазначене лікування в іншому ЗОЗ, що зазначається в медичній карті пацієнта.
8. Підставами для позачергового призначення ЗПТ є критерії, зазначені у пункті 7 цього Порядку, відсутність медичних протипоказань та наявність хоча б одного із таких станів:
ВІЛ-інфекція;
туберкульоз, особливо у випадках його примусового лікування, передбачених статтею 11 Закону України "Про протидію захворюванню на туберкульоз";
вагітність;
гепатити B, C;
септичні стани;
онкологічні захворювання.
9. Рішення про початок ЗПТ, препарат для її здійснення приймає лікар-нарколог або лікар-психіатр на підставі діагнозу психічних та поведінкових розладів внаслідок вживання опіоїдів згідно з МКХ-10, відповідності критеріям для призначення ЗПТ та відсутності протипоказань, наявності документа, що посвідчує особу відповідно до частини першої статті 13 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус", частин третьої, четвертої статті 153 Кримінально-виконавчого кодексу України.

................
Перейти до повного тексту