1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
N 438 від 07.11.2000
м.Київ

Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
27 листопада 2000 р.
за N 876/5097
( Постанова втратила чинність на підставі Постанови Національного банку N 8 від 14.01.2005 )
Про затвердження Інструкції про організацію виготовлення, випуску в обіг і реалізації пам'ятних та ювілейних монет України
Керуючись статтею 7 Закону України "Про Національний банк України" та з метою нормативного регулювання порядку організації виготовлення, випуску в обіг і реалізації пам'ятних та ювілейних монет України, Правління Національного банку України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Інструкцію про організацію виготовлення, випуску в обіг і реалізації пам'ятних та ювілейних монет України (додається).
2. Постанова набирає чинності через 10 днів після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України.
3. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на заступника Голови Національного банку України Я.Ф.Солтиса та директора Департаменту готівково-грошового обігу Н.В.Дорофєєву.
Голова В.С.Стельмах
Затверджено
Постанова Правління
Національного банку України
07.11.2000 N 438
Зареєстрована в Міністерстві
юстиції України
27 листопада 2000 р.
за N 876/5097
Інструкція про організацію виготовлення, випуску в обіг і реалізації пам'ятних та ювілейних монет України
1. Загальні положення
1.1. В цій інструкції викладено порядок планування, організації виготовлення, випуску в обіг і реалізації пам'ятних та ювілейних монет України (далі - монети) з дорогоцінних і звичайних металів.
1.2. Терміни в цій інструкції вживаються у такому значенні:
пам'ятні монети - монети, що випускаються з нагоди відзначення важливих подій внутрішнього та міжнародного життя;
ювілейні монети - різновид пам'ятних монет, що випускаються з нагоди ювілеїв видатних осіб, визначних подій в історії держави та людства тощо;
монети із дорогоцінних металів - монети, виготовлені із золота, срібла, паладію, платини та їх сплавів;
монети із звичайних металів - монети, виготовлені із сплавів міді, нікелю, алюмінію, цинку, олова, марганцю, магнію, заліза та інших металів, які не належать до категорії дорогоцінних;
монети, якість карбування яких "пруф", - монети, що мають вищу категорію якості карбування, а також рівну дзеркальну поверхню без видимих неозброєним оком дефектів, і, як правило, матовий малюнок з випуклим рельєфом;
монети підвищеної якості карбування ("брильянт-анциркулейтед" і "анциркулейтед") - монети, що мають глянцеву поверхню площини та матову або глянцеву поверхню рельєфного малюнка без видимих дефектів або з поодинокими дефектами, що не погіршують загального вигляду монети;
монети звичайної якості карбування - монети з чистою поверхнею, що зберігає первісний блиск, і на яких допускаються незначні пошкодження (подряпини тощо), що виникли в процесі карбування;
відпускна ціна Національного банку України - ціна реалізації пам'ятних та ювілейних монет установами Національного банку України (з урахуванням ПДВ), що затверджена постановою Правління Національного банку України;
вартість виготовлення монети - сума витрат на виготовлення монети, що включається до її відпускної ціни;
дистриб'ютори Національного банку України - юридичні особи (комерційні банки, нумізматичні фірми, інші установи та організації), які на підставі відповідних договорів реалізують монети на внутрішньому та зовнішньому ринках від свого імені.
2. Планування випуску монет
2.1. Департамент готівково-грошового обігу (далі - Департамент) розробляє перспективні довгострокові програми та річні плани випуску монет на наступний рік, може погоджувати їх з Національною академією наук України, Міністерством культури та мистецтв України, відділом з питань ЮНЕСКО Міністерства закордонних справ України і подає на розгляд Правління Національного банку України не пізніше вересня місяця поточного року.
2.2. При плануванні випуску монет Департамент розглядає пропозиції міністерств, інших органів виконавчої влади, наукових і культурно-освітніх установ і закладів, громадських об'єднань та організацій, а також окремих громадян, якщо вони надійшли не пізніше ніж за три місяці до подання Департаментом плану на розгляд Правління Національного банку України для можливого їх урахування.
2.3. План випуску монет на наступний рік із визначенням металів, розмірів, номіналів, тиражів і строків випуску їх в обіг затверджується Правлінням Національного банку України. Кількісний склад і тиражі монет у плані випуску визначаються з урахуванням можливостей їх реалізації на внутрішньому і зовнішньому ринках, економічної ефективності та фінансування.
2.4. Банкнотно-монетний двір після отримання затвердженого плану випуску монет на наступний рік:
протягом місяця складає, узгоджує з Департаментом і подає на затвердження заступнику Голови Національного банку України поетапний план-графік робіт з виготовлення кожного найменування монети;
протягом місяця розробляє і подає на затвердження заступнику Голови Національного банку України погоджену з департаментами готівково-грошового обігу та фінансовим планову собівартість виготовлення монет, що передбачені планом випуску;
подає на розгляд Фінансового департаменту в установлений строк проект виробничої програми Монетного двору з обгрунтуванням обсягу витрат на виготовлення монет, іншої нумізматичної продукції та виконання замовлень сторонніх організацій і фірм для складання проекту кошторису Національного банку України (далі - Національний банк) на наступний рік;
у межах своїх повноважень забезпечує укладення та виконання договорів і контрактів на постачання сировини та матеріалів, які потрібні для виготовлення визначених планом тиражів монет.
3. Порядок розроблення і затвердження ескізів монет
3.1. Після затвердження Правлінням Національного банку річного плану випуску монет Департамент разом з Банкнотно-монетним двором розробляє проектне завдання на кожну монету та організовує розроблення ескізів монет на конкурсній основі або шляхом безпосереднього замовлення художнику. Виконавець у встановлений строк, але не пізніше ніж за чотири місяці до планового випуску монети в обіг, подає Департаменту не менше двох варіантів ескізів монети разом з авторським описом кожного варіанта.
3.2. Розгляд ескізів монет здійснюється Експертною радою з питань попереднього розгляду дизайну колекційних монет України (далі - Експертна рада).
3.3. Якщо ескізи монет розробляються на конкурсній основі, то їх передавання на розгляд Експертної ради оформляється протоколом, який складається у двох примірниках. У протоколі фіксується дата передавання і зазначається повний перелік матеріалів і документів, що передаються. Протокол підписується авторами ескізів і відповідальним секретарем Експертної ради.
3.4. Експертна рада розглядає ескізи монет протягом п'яти робочих днів з дати їх отримання. Обговорення ескізів, представлених на розгляд, проводиться за участю їх авторів.
3.5. Рішення Експертної ради (про прийняття, відхилення чи доопрацювання ескізів) приймається без участі авторів ескізів відкритим голосуванням.
Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувала проста більшість членів ради, присутніх на засіданні.
При потребі доопрацювання ескізів Експертна рада повертає їх авторам із зауваженнями та пропозиціями і встановлює строк повторного розгляду.
3.6. Рішення Експертної ради оформляється протоколом, який складається у двох примірниках, підписується присутніми на засіданні членами ради і затверджується головуючим на засіданні ради. Якщо присутній на засіданні член ради не погоджується з ухваленим у результаті голосування рішенням, то він має право письмово викласти свою думку, що фіксується у протоколі.
3.7. Оригінали ескізів монет, що схвалені Експертною радою, затверджуються Головою Національного банку або його заступником, у віданні якого знаходяться питання банкнотно-монетного виробництва.
3.8. Протягом двох днів після затвердження оригінали ескізів монет передаються до Банкнотно-монетного двору для виготовлення гіпсових моделей, але не пізніше ніж за три місяці до запланованого випуску монети в обіг.
4. Порядок розгляду і затвердження гіпсових моделей монет
4.1. Банкнотно-монетний двір відповідно до затверджених ескізів гіпсових моделей монет виготовляє і передає їх на розгляд Департаменту не пізніше ніж за два місяці до запланованого випуску монети в обіг.
4.2. Департамент протягом двох днів організовує розгляд представлених гіпсових моделей за участю експертів Департаменту, головного технолога Монетного двору, авторів ескізів, скульпторів-виконавців.
4.3. Результати розгляду оформляються протоколом, у якому має бути дано оцінку відповідності виготовленої моделі затвердженим ескізам і технічним вимогам.
У протоколі обов'язково має бути зазначено про затвердження чи доопрацювання гіпсової моделі. Якщо модель має бути доопрацьована, то в протоколі перелічуються усі зауваження щодо неї, а модель повертається на доопрацювання до Банкнотно-монетного двору. Визначається також строк її повторного розгляду.
У разі виникнення розбіжностей в оцінці окремих деталей моделі перевага надається пропозиції автора ескізу.
4.4. Протокол складається у двох примірниках і підписується
від Департаменту:
директором (заступником директора) Департаменту;
начальником (заступником начальника) управління організації виготовлення, експертизи, захисту грошей і нумізматики;
начальником відділу нумізматичної продукції та маркетингу;
головними експертами відділу нумізматичної продукції та маркетингу;
художниками - авторами ескізів;
від Банкнотно-монетного двору:
директором (заступником директора) Монетного двору;
головним технологом Монетного двору;
скульпторами - виконавцями моделей.
Протокол затверджується заступником Голови Національного банку.
4.5. Один примірник протоколу подається Банкнотно-монетному двору, другий зберігається в управлінні організації виготовлення, експертизи, захисту грошей і нумізматики.
4.6. Протокол затвердження гіпсової моделі монети є підставою для виконання Банкнотно-монетним двором робіт з виготовлення карбувального інструмента.
5. Порядок розгляду і затвердження зразків монет
5.1. Банкнотно-монетний двір відповідно до затверджених гіпсових моделей виготовляє карбувальний інструмент і, не пізніше ніж за один місяць до запланованого випуску монети в обіг, виготовляє та передає до Центрального сховища чотири зразки монети з оригінального металу. Передавання зразків монет оформляється накладною відповідно до встановленого порядку за номінальною вартістю.
Зразки монет не входять до запланованого тиражу.
5.2. Чотири зразки монети на двох картонних ярликах, що передаються Центральному сховищу, оформляються таким чином:
зразки монет у капсулах мають бути закріплені на картонних ярликах аверсом і реверсом догори, прошиті з обох боків шнуром, кінці якого пропущено через картонний ярлик. Кінці шнура однієї капсули приклеюються до зворотного боку картонного ярлика паперовою облаткою, на яку ставиться кругла печатка Банкнотно-монетного двору;
на лицьовому боці картонного ярлика зазначаються такі реквізити: написи "Зразок затверджується", "Заступник Голови Національного банку України", дата і кругла печатка;
напис "Генеральний директор Банкнотно-монетного двору", його підпис, дата, кругла печатка;
написи "Банкнотно-монетний двір Національного банку України", "Зразок монети ...(повна назва монети)";
діаметр монети;
номінал монети;
метал;
загальна маса монети в грамах (для монет із недорогоцінних металів);
маса дорогоцінного металу в чистоті в грамах (для монет із дорогоцінних металів);
якість виготовлення монети.
5.3. Центральне сховище оприбутковує отримані зразки монет за номінальною вартістю за позабалансовим рахунком і передає їх до Операційного управління Національного банку. Передавання зразків монет оформляється видатковим позабалансовим ордером та описом.
5.4. Операційне управління Національного банку оприбутковує отримані зразки монет за номінальною вартістю за позабалансовим рахунком та передає їх до Департаменту для розгляду і затвердження. Передавання зразків монет оформляється видатковим позабалансовим ордером.
5.5. Зразки монет під час затвердження знаходяться у підзвіті відповідальної особи Департаменту.
5.6. Департамент забезпечує розгляд представлених зразків монет за участю експертів управління організації виготовлення, експертизи, захисту грошей і нумізматики, головного технолога, начальника цеху карбування ювілейних і пам'ятних монет Монетного двору, авторів ескізів, скульпторів - виконавців гіпсових моделей.
5.7. Результати розгляду зразків монет оформляються протоколом, у якому має бути дано оцінку їх відповідності затвердженим ескізам і гіпсовим моделям, а також визначено відповідність якості виготовлення запланованій.
У протоколі обов'язково зазначається інформація про затвердження чи незатвердження зразка.
5.8. Протокол складається у двох примірниках і підписується
від Департаменту:
директором (заступником директора) Департаменту;
начальником (заступником начальника) управління організації виготовлення, експертизи, захисту грошей і нумізматики;
начальником відділу нумізматичної продукції та маркетингу;
головними експертами відділу нумізматичної продукції та маркетингу;
художниками - авторами ескізів;
від Банкнотно-монетного двору:
директором (заступником директора) Монетного двору;
головним технологом Монетного двору;
начальником цеху карбування ювілейних і пам'ятних монет Монетного двору;
скульпторами - виконавцями гіпсових моделей.
Два примірники картонних ярликів і протокол (у разі затвердження зразків монет) підписуються заступником Голови Національного банку.
5.9. Після затвердження зразків монет кінці шнура другої капсули приклеюються до зворотного боку картонного ярлика паперовою облаткою, на яку ставиться кругла печатка Національного банку.
Департамент повертає два картонних ярлики зі зразками монет - один до Центрального сховища, а інший - до Банкнотно-монетного двору.
5.10. Якщо зразки не затверджуються, то вони повертаються до Банкнотно-монетного двору з переліком усіх зауважень і визначенням строку подання нових зразків монет на розгляд осіб, які зазначені в пункті 5.6 цієї Інструкції.
5.11. Усі перевезення зразків монет від Банкнотно-монетного двору до Центрального сховища й Операційного управління Національного банку та в зворотному порядку на підставі відповідного розпорядження здійснює Департамент перевезення цінностей та організації інкасації згідно з довіреністю, що видана Національним банком.
5.12. Затверджені зразки монет після закінчення карбування усього тиражу залишаються на Банкнотно-монетному дворі та Центральному сховищі для постійного зберігання.
6. Порядок випуску монет в обіг
6.1. Банкнотно-монетний двір за затвердженими зразками та в установлені графіком строки карбує запланований тираж монет і передає його до Центрального сховища в установленому порядку.
6.2. Паралельно з карбуванням тиражу Департамент разом з Інженерно-технічним центром і Банкнотно-монетним двором організовує випуск супутньої нумізматичної продукції (сертифікатів монет, буклетів, проспектів, листівок, сувенірної упаковки тощо).
6.3. Уведення в обіг пам'ятних і ювілейних монет здійснюється на підставі відповідної постанови Правління Національного банку. При цьому за три дні до дати випуску монети в обіг Департамент подає прес-службі Національного банку офіційне повідомлення Національного банку про випуск монети та її фотознімки для оприлюднення засобами масової інформації.
Одночасно текст повідомлення про випуск монети в обіг надсилається територіальним управлінням Національного банку, комерційним банкам України та редакції журналу "Вісник Національного банку України".
6.4. Департамент готує службове розпорядження про розподіл по територіальних управліннях Національного банку відкарбованого тиражу монет, а також супутньої нумізматичної продукції.
6.5. Центральне сховище проводить видачу монет і супутньої нумізматичної продукції територіальним управлінням Національного банку.
6.6. Департамент разом з територіальними управліннями та Операційним управлінням Національного банку організовує розповсюдження монет і супутньої нумізматичної продукції під час проведення з'їздів, конференцій, виставок, нумізматичних зібрань, ярмарків, навчальних та інших масових заходів.

................
Перейти до повного тексту