1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ РИБНОГО ГОСПОДАРСТВА УКРАЇНИ
Н А К А З
N 69 від 11.05.99
м.Київ

Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
9 грудня 1999 р.
за N 851/4144
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства аграрної політики та продовольства N 376 від 27.06.2012 )
Про затвердження Системи управління охороною праці в рибному господарстві
Відповідно до пункту 22 Положення про Державний комітет рибного господарства України, затвердженого Указом Президента України від 06.11.97 N 1250/97,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Систему управління охороною праці в рибному господарстві, що додається.
2. Управлінню флоту, безпеки мореплавства і охорони праці (Дмитришин П.О.) подати Систему управління охороною праці в рибному господарстві до Міністерства юстиції на державну реєстрацію.
3. Керівникам підприємств, організацій, Базовому учбово-тренажерному центру:
3.1. Вжити заходів щодо вивчення керівниками, фахівцями та працівниками підприємств, організацій вимог Системи управління охороною праці в рибному господарстві.
3.2. Надалі керуватися вимогами Системи управління охороною праці в рибному господарстві та забезпечити контроль за її виконанням посадовими особами і працівниками.
4. Вважати таким, що втратив чинність, керівний нормативний документ "Управление охраной труда в рыбном хозяйстве и рыбной промышленности Украины", схвалений постановою колегії Державного Комітету України рибного господарства і рибної промисловості і Президії ЦК профспілки робітників рибного господарства від 08.12.92, протокол N 3.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на Першого заступника Голови Комітету Бондаренка В.І.
Голова Комітету М.М.Шведенко
Затверджено
Наказ Державного комітету
рибного господарства України
11.05.99 N 69
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
9 грудня 1999 р.
за N 851/4144
Система управління охороною праці в рибному господарстві
1. Загальні положення
1.1. Дія цього нормативного документа поширюється на всі органи управління, об'єднання підприємств, судна і підприємства рибного господарства незалежно від форми власності.
1.2. Система управління охороною праці (далі - СУОП) в рибному господарстві - це сукупність взаємозв'язаних правових, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних, соціально-економічних, лікувально-профілактичних заходів та управлінських рішень, спрямованих на запобігання аваріям, нещасним випадкам, професійним захворюванням та створення безпечних умов праці в районах промислу й на виробництві.
1.3. При здійсненні виробничої діяльності в рибній галузі СУОП охоплює безпеку мореплавства, виробничу санітарію, гігієну й безпеку праці, техногенну безпеку, надзвичайні ситуації в районах промислу й на виробництві.
1.4. Вимоги цієї СУОП є обов'язковими для всіх працівників при організації та виконанні робіт, які пов'язані з:
проектуванням, будівництвом, реконструкцією, технічним переоснащенням, експлуатацією й ремонтом будівель, споруд, об'єктів інженерного забезпечення, суден і плавзасобів;
конструюванням, виготовленням, монтажем, експлуатацією й ремонтом устаткування, машин і механізмів, знарядь лову;
розробкою й веденням: технологічних процесів, переходів у морі, промислу;
забезпеченням санітарного й епідемічного благополуччя населення та охорони довкілля.
1.5. СУОП в рибному господарстві (додатки 13) є цільовою підсистемою загальної системи управління рибною галуззю.
СУОП повинна в процесі організації та функціонування виробничих процесів забезпечувати підготовку, прийняття й реалізацію рішень щодо здійснення організаційних, технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів, спрямованих на забезпечення:
а) працездатності та здоров'я людини в процесі праці на виробництві;
б) санітарного та епідемічного благополуччя населення, що споживає продукцію рибної галузі;
в) охорони довкілля.
1.6. Метою галузевої СУОП на підприємствах, в установах і організаціях (далі - підприємства) рибного господарства незалежно від їхніх форм власності та видів виробничої діяльності є:
а) формування безпечних і здорових умов праці;
б) ергономізація параметрів виробничого середовища;
в) ліквідація небезпечних і шкідливих виробничих факторів;
г) мінімізація психофізичних факторів важкості та напруженості праці.
1.7. Відповідно до Закону України "Про охорону праці" державне управління охороною праці на підприємствах та суднах рибного господарства незалежно від їхніх форм власності та видів виробничої діяльності здійснюють:
Державний комітет рибного господарства України;
міністерства та інші центральні органи виконавчої влади, що вповноважені контролювати і вирішувати питання з охорони праці.
1.8. СУОП регламентує:
а) створення професійних служб охорони праці в Держкомрибгоспі, у виробничих об'єднаннях, на підприємствах, у судновласників;
б) розробку і закріплення функціональних обов'язків з охорони праці за всіма службами, підрозділами, посадовими особами, працівниками й членами екіпажів;
в) прийняття й реалізацію управлінських рішень з охорони праці;
г) установлення взаємодії посадових осіб, що є учасниками управління охороною праці.
1.9. Основними принципами функціонування галузевої системи управління охороною праці на підприємствах і суднах є:
а) нерозривний зв'язок процесу виробництва з засобами та заходами щодо поліпшення безпеки, гігієни праці та виробничого середовища;
б) координація діяльності всіх суб'єктів управління з метою виконання поставлених завдань і заходів щодо створення здорових і безпечних умов праці.
1.10. Об'єктами управління охороною праці є:
а) діяльність функціональних служб і структурних підрозділів Держкомрибгоспу, об'єднань, судновласників, підприємств, суден щодо забезпечення на робочих місцях вимог нормативно-правових актів про охорону праці;
б) виробничі процеси й середовище, технологічне устаткування, судна флоту, плавзасоби, будівлі, споруди й територія промислових підприємств.
1.11. Суб'єктами управління є робітники, члени екіпажів, особи командного складу суден, судновласники, службовці, спеціалісти, керівники структурних підрозділів, підприємств, об'єднань, Держкомрибгоспу.
1.12. Управління охороною праці на галузевому рівні здійснюють Держкомрибгосп та виробничі об'єднання підприємств, створені за галузевим принципом, судновласники.
1.13. Управління охороною праці на підприємстві здійснює його керівник (власник), на судні - капітан.
1.14. Підготовку управлінських рішень з питань охорони праці здійснюють:
1.14.1. На рівні Держкомрибгоспу - служба охорони праці Комітету.
1.14.2. На рівні виробничого об'єднання, судновласника - служба охорони праці об'єднання, судновласника.
1.14.3. На рівні підприємства - служба охорони праці підприємства.
1.14.4. На рівні судна - начальники (старший командний склад) суднових служб.
1.15. Загальна структура служби охорони праці в рибному господарстві визначається керівником Держкомрибгоспу та включає:
а) службу охорони праці Держкомрибгоспу;
б) службу охорони праці у складі апарату виробничих об'єднань (акціонерне товариство, асоціація, компанія, рибколгоспспілка, об'єднання);
в) служби охорони праці підприємств і організацій, що підпорядковані безпосередньо Держкомрибгоспу;
г) служби охорони праці підприємств і організацій, що входять до складу виробничих об'єднань.
1.16. На суднах згідно зі Статутом флоту рибної промисловості України, затвердженим наказом Держкомрибгосппрому від 10.06.93 N 43:
а) функції служби охорони праці виконують начальники (вищий командний склад) суднових служб;
б) особи командного складу судна забезпечують виконання правил: охорони праці, технічної експлуатації, пожежної безпеки, санітарних, охорони довкілля, безпеки мореплавства;
в) розпорядження капітана (за його відсутності - старшого помічника) з питань безпеки мореплавства й охорони праці підлягають незаперечному і своєчасному виконанню всіма особами, які перебувають на судні;
г) судновласник забезпечує кожне судно положеннями, інструкціями та іншими нормативними актами про охорону праці, що потрібні в районах плавання й промислу.
1.17. Обов'язки з охорони праці для посадових осіб, працівників, осіб командного складу, спеціалістів і членів суднових екіпажів повинні вноситися до їх посадових інструкцій та затверджуватися наказами (розпорядженнями) по Держкомрибгоспу, об'єднанню, підприємству, судновласника.
1.18. Керівники (та їх заступники) виробничих об'єднань, підприємств, структурних підрозділів, цехів, дільниць, змін, судновласники, капітани суден та керівники суднових служб за невиконання покладених на них обов'язків з питань охорони праці несуть відповідальність згідно з чинним законодавством.
2. Основні функції та завдання управління охороною праці
2.1. Управління охороною праці полягає в збиранні та аналізі інформації, виявленні відхилень параметрів умов і безпеки праці від установлених норм, здійсненні керівних дій, які спрямовані на створення безпечних умов праці.
2.2. У СУОП організація й координація робіт з питань охорони праці передбачає:
а) взаємодію Держкомрибгоспу і його структурних підрозділів з підвідомчими об'єднаннями, підприємствами, установами, організаціями, судновласниками в галузі охорони праці та безпеки мореплавства;
б) забезпечення виконання планів робіт з охорони праці та вимог, які містяться в положеннях, правилах, стандартах, інструкціях та інших нормативних документах з охорони праці;
в) дотримання вимог охорони праці на стадії проектування, будівництва, реконструкції та приймання в експлуатацію об'єктів виробничого призначення;
г) забезпечення: безпечної експлуатації виробничого обладнання, будівель, споруд, суден, плавзасобів і знарядь лову, безпеки виробничих процесів;
ґ) контроль службами охорони праці всіх рівнів управління при функціонуванні СУОП;
д) забезпечення своєчасного розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, аналіз та ліквідацію причин їх виникнення, розробку й реалізацію заходів щодо запобігання їм.
2.3. Галузеві органи управління в межах своїх повноважень розв'язують такі основні завдання з питань охорони праці:
навчання працівників і членів екіпажу безпечним методам праці та пропаганда охорони праці;
забезпечення безпечності виробничого устаткування;
забезпечення безпечності технологічних процесів;
забезпечення безпечності будівель, споруд, суден, плавзасобів, знарядь лову;
нормалізація санітарно-гігієнічних умов праці;
забезпечення працівників засобами індивідуального та колективного захисту;
забезпечення оптимальних режимів праці та відпочинку працівників;
організація лікувально-профілактичного обслуговування працівників;
санітарно-побутове обслуговування працівників;
професійний відбір працівників з окремих професій;
забезпечення дотримання працівниками підприємств і членами екіпажів суден вимог норм, інструкцій і правил з охорони праці та безпеки мореплавства.
2.4. Безпека виробничого устаткування повинна здійснюватися:
а) при виготовленні - виконанням усіх установлених конструктивних вимог безпеки, авторським наглядом за додержанням проектних рішень, наявністю сертифікатів;
б) при експлуатації - приведенням у відповідність до вимог нормативних документів з охорони праці, виконанням приписів органів державного нагляду, своєчасним проведенням регламентних робіт, заміною новим більш безпечним устаткуванням.
2.5. Для будівель, споруд, суден, плавзасобів, знарядь лову безпека повинна досягатися дотриманням вимог охорони праці при їх проектуванні, будівництві, реконструкції, технічному переоснащенні, експлуатації, обслуговуванні та ремонті.
2.6. Безпека виробничих процесів повинна забезпечуватися приведенням їх у відповідність до вимог стандартів, норм і правил з охорони праці, технологічних регламентів, іншої нормативно-технічної документації, виконанням приписів органів державного нагляду, а також упровадженням нових безпечних технологічних процесів, засобів механізації, дистанційного управління й автоматики.
2.7. Нормалізація санітарно-гігієнічних умов праці здійснюється усуненням причин появи небезпечних і шкідливих виробничих факторів на робочих місцях та використанням засобів індивідуального й колективного захисту.
2.8. Забезпечення засобами індивідуального захисту (надалі ЗІЗ) має здійснюватися у відповідності до діючих норм і встановленого порядку їх видачі, користування й зберігання.
2.9. Санітарно-побутове обслуговування повинно передбачати забезпечення працюючих допоміжними приміщеннями й санітарно-побутовими пристроями і обладнанням згідно з діючими нормами й правилами.
2.10. Організація лікувально-профілактичного обслуговування працюючих повинна включати попередні (при оформленні на роботу) й періодичні медичні огляди працівників, лікувально-профілактичне харчування та проведення заходів з попередження захворювань працівників.
2.11. При професійному відборі має встановлюватися фізична і психофізіологічна придатність працівників окремих спеціальностей (плавсклад суден флоту рибного господарства, водолази, водії транспортних засобів, верхолази, електромонтери, електромеханіки тощо) для безпечного виконання робіт.
2.12. Забезпечення оптимальних режимів праці та відпочинку повинно передбачатися для всіх працюючих з урахуванням тяжкості й напруженості їхньої роботи, наявності небезпечних і шкідливих виробничих факторів.
2.13. Надання працівникам пільгових режимів праці та відпочинку, а також доплат за роботу з важкими і шкідливими, особливо важкими і особливо шкідливими умовами праці має здійснюватися у відповідності до нормативних документів, прийнятих центральними органами виконавчої влади.
2.14. Усі працівники підприємств і члени екіпажів суден повинні знати й дотримуватися вимог, що регламентуються нормативними документами з охорони праці, безпеки мореплавства, пожежної безпеки, правилами охорони довкілля, санітарними правилами, технічною й технологічною документацією.
2.15. Організаційно-методичну роботу з управління охороною праці на всіх рівнях, стадіях виробництва, підготовку управлінських рішень і контроль за їх виконанням здійснює служба охорони праці, що безпосередньо підпорядковується керівнику виробничого об'єднання, підприємства, судновласнику, а на суднах у районах плавання і промислу - керівники штабу промислового району, капітани суден, начальники (старший командний склад) суднових служб.
2.16. Контроль за функціонуванням СУОП повинен передбачати: перевірку організації охорони праці та безпеки мореплавства; перевірку стану умов праці працівників; виявлення відхилень від вимог нормативних документів з охорони праці; перевірку виконання службами й підрозділами, працівниками й членами екіпажів своїх обов'язків щодо охорони праці; прийняття ефективних заходів для усунення виявлених недоліків.
2.17. Відомчий контроль за функціонуванням СУОП здійснюють Держкомрибгосп, галузеві об'єднання, керівники (власники) підприємств, судновласники, капітани суден.
2.18. Нагляд і контроль за станом охорони праці здійснюють:
а) Держкомрибгосп, який забезпечує:
державний нагляд за безпекою мореплавства суден флоту рибного господарства незалежно від форм власності;
відомчий контроль за виконанням законодавчих та інших нормативних актів про охорону праці стосовно підпорядкованих йому об'єднань, підприємств, установ і організацій, судновласників;
б) служби охорони праці; керівники відділів, дільниць, цехів, підприємств, об'єднань (з залученням уповноважених з питань охорони праці від трудових колективів та профспілок); комісії з охорони праці - контроль за станом охорони праці в об'єднаннях, на підприємствах;
в) судновласники, капітани суден та начальники (вищий командний склад) суднових служб - контроль за станом охорони праці на суднах;
г) трудові колективи через вибраних ними уповноважених; професійні спілки в особі своїх виборних органів і представників - громадський контроль за дотриманням законодавства про охорону праці.
2.19. Профспілкові органи та організації здійснюють громадський контроль за станом охорони праці на підприємствах, суднах, де працюють члени їхньої профспілки.
2.20. Особи, які здійснюють державний нагляд, відомчий або внутрішній контроль за станом охорони праці, складають приписи або акти перевірки стану справ з охорони праці, де визначаються заходи щодо усунення виявлених недоліків і порушень вимог нормативних актів з охорони праці та безпеки мореплавства.
2.21. Облік умов і безпеки праці на підприємстві, в об'єднанні, на суднах організовує служба охорони праці підприємства, об'єднання, судновласника за формами, затвердженими Держкомстатом, Держнаглядохоронпраці та Міністерством охорони здоров'я.
2.22. Галузеві підприємства, установи й організації всіх форм власності, судновласники повинні проводити розслідування і облік нещасних випадків, хронічних професійних захворювань, отруєнь та аварій згідно з Положенням про розслідування та облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на підприємствах, в установах і організаціях (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 17.06.98 N 923.
2.23. Аналіз умов і безпеки праці забезпечують служби охорони праці Держкомрибгоспу, галузевих виробничих об'єднань, підприємств, судновласників.
2.24. Основою для аналізу та оцінки показників умов та безпеки праці є Єдина державна система показників умов і безпеки праці, дані про травматизм на виробництві, в районах плавання й промислу та професійні захворювання, пожежі, дорожньо-транспортні пригоди й аварії.
2.25. Основними показниками ефективного функціонування СУОП на всіх рівнях є:
а) рівень виробничого травматизму;
б) рівень профзахворювань;
в) рівень захворювань, пов'язаних з умовами праці;
г) чисельність осіб, які працюють у незадовільних умовах праці;
ґ) кількість обладнання, що не відповідає вимогам нормативних актів про охорону праці;
д) кількість технологічних процесів, що не відповідають вимогам нормативних актів про охорону праці;
е) кількість аварійних будівель, споруд, суден, плавзасобів;
є) забезпеченість засобами індивідуального й колективного захисту;
ж) забезпеченість санітарно-побутовими приміщеннями;
з) витрати на поліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища;
и) витрати на повне відшкодування шкоди потерпілим від нещасних випадків та профзахворювань (або витрати на соціальне страхування від нещасних випадків та профзахворювань);
і) витрати на розслідування та ліквідацію наслідків аварій і надзвичайних ситуацій, нещасних випадків і профзахворювань.
2.26. Облік, аналіз і оцінка показників стану охорони праці та функціонування СУОП повинні бути направлені на розроблення й прийняття, з урахуванням інформації про фактичний стан умов і охорони праці, ефективних управлінських рішень керівниками всіх рівнів.
3. Функції Держкомрибгоспу, виробничого об'єднання, підприємства, судновласника щодо управління охороною праці
3.1. Функції Держкомрибгоспу України з питань охорони праці
Державний комітет рибного господарства України:
3.1.1. Здійснює державний нагляд за безпекою мореплавства флоту рибного господарства; забезпечує виконання зобов'язань за міжнародними конвенціями з питань збереження людського життя на морі, запобігання забрудненню навколишнього природного середовища підприємствами й флотом галузі.
3.1.2. Розробляє й затверджує спеціальні правила експлуатації, реєстрації, обліку й технічного нагляду за суднами флоту рибного господарства, нормативні акти з питань безпеки мореплавства, охорони праці, екологічної та пожежної безпеки, радіозв'язку, експлуатації рибних портів і роботи служби капітана порту.
3.1.3. Створює:
а) службу охорони праці Держкомрибгоспу;
б) галузевий фонд охорони праці;
в) галузеві навчально-методичні центри, навчально-тренажерні центри, навчально-тренажерні судна, факультети й курси підвищення кваліфікації;
г) постійно діючу комісію з перевірки знань з питань охорони праці Держкомрибгоспу;
ґ) постійно діючі Державні кваліфікаційні комісії плавскладу морських суден Держкомрибгоспу.
3.1.4. Опрацьовує:
а) структурну схему галузевої системи управління охороною праці;
б) схему сповіщення про надзвичайні ситуації в структурі Держкомрибгоспу;
в) порядок взаємодії підпорядкованих об'єднань, підприємств та структурних підрозділів у вирішенні завдань управління охороною праці;
г) положення про службу охорони праці Держкомрибгоспу з узгодженням його з Держнаглядохоронпраці;
ґ) положення про постійно діючу Державну кваліфікаційну комісію плавскладу морських суден Держкомрибгоспу.
3.1.5. Визначає обов'язки з питань охорони праці для посадових осіб Держкомрибгоспу, керівників галузевих об'єднань, керівників підприємств, організацій, установ, судновласників і капітанів суден, з якими укладаються контракти.
3.1.6. Організовує:
а) розробку та функціонування галузевої системи управління охороною праці;
б) розробку та перегляд державних галузевих нормативних актів про охорону праці;
в) проведення навчання та перевірку знань з питань охорони праці, техногенної безпеки та надзвичайних ситуацій в районах плавання, промислу й на виробництві для осіб командного складу й спеціалістів флоту рибного господарства, керівників об'єднань, підприємств, а також керівників і фахівців структурних підрозділів центрального апарату;
г) забезпечення об'єднань, підприємств, установ, організацій, судновласників нормативними актами та інформаційними матеріалами з питань охорони праці;
ґ) розробку та виробництво засобів індивідуального та колективного захисту працюючих;
д) проведення галузевих нарад, семінарів, оглядів та конкурсів з питань охорони праці;
е) вивчення та поширення вітчизняного та зарубіжного досвіду організації роботи з охорони праці, пропаганди безпечних методів праці.
3.1.7. Забезпечує разом з експертно-технічними центрами Держнаглядохоронпраці якісне проведення експертизи проектів на їх відповідність нормативним актам про охорону праці.
3.1.8. Надає допомогу об'єднанням, судновласникам, підприємствам у проведенні:
а) сертифікації виробничого обладнання й технологічних процесів;
б) атестації робочих місць на відповідність їх нормативним актам про охорону праці;
в) складання санітарно-технічних паспортів умов праці;
г) розслідування нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві;
ґ) організації медичних оглядів та професійного відбору працівників окремих професій.
3.1.9. Проводить єдину науково-технічну політику та методичне керівництво з питань охорони праці та безпеки мореплавства.
3.1.10. Укладає з відповідними профспілками угоди з питань поліпшення умов та безпеки праці.
3.1.11. Здійснює розробку та реалізацію галузевих програм поліпшення стану безпеки, гігієни праці, виробничого середовища та угод, що укладаються з відповідними галузевими профспілками.
3.1.12. Погоджує плани навчання з питань охорони праці, техногенної безпеки та надзвичайних ситуацій в районах плавання, промислу й на виробництві, яке здійснюють галузеві навчально-методичні заклади.
3.1.13. Затверджує плани проведення обстежень об'єднань, підприємств, суден фахівцями служби охорони праці та профільного управління Держкомрибгоспу.
3.1.14. Координує роботу інспекцій, служб, відділів, секторів та інших підрозділів, відповідальних за безпеку мореплавства, плавання на внутрішніх водоймах, пожежну безпеку, зв'язок та охорону праці в об'єднаннях, підприємствах, установах, учбових закладах, рибколгосп-спілках та інших організаціях рибної галузі незалежно від форм власності.
3.1.15. Здійснює державний контроль за безпекою мореплавства через інспекції державного портового нагляду рибних портів; координує дії, пов'язані з пошуком і рятуванням на морі, у відповідності до національних нормативних актів та міжнародних договорів.
3.1.16. Співробітничає на міжвідомчому та міжурядовому рівнях у сфері безпеки мореплавства, збереження людського життя на морі, зв'язку, попередження забруднення моря із суден.
3.1.17. Організовує розслідування аварійних морських випадків на флоті рибної галузі, контролює розслідування аварій капітанами морських рибних портів.
3.1.18. Здійснює оперативний облік: потерпілих внаслідок групових нещасних випадків; нещасних випадків із смертельними наслідками; загального травматизму. Забезпечує проведення аналізу виробничого травматизму, профзахворювань.
3.1.19. Проводить відомчий контроль за станом охорони праці в об'єднаннях, на підприємствах, суднах, що належать до його сфери управління.
3.1.20. Не рідше разу в півріччя заслуховує на колегіях звіти керівників об'єднань, підприємств, судновласників, капітанів суден про дієвість СУОП і в першу чергу тих, на підприємствах, суднах яких допущено зростання смертельних нещасних випадків та аварій.
3.1.21. Передає у встановленому порядку в компетентні органи матеріали про притягнення до відповідальності осіб, що допустили грубі порушення вимог законів України, відомчих нормативних актів про безпеку мореплавства та охорону праці.
3.1.22. За кожне півріччя інформує виробничі об'єднання, підприємства, судновласників про:
а) обставини, причини й наслідки надзвичайних ситуацій, аварій, пожеж, що мали місце в районах плавання, промислу й на виробництві;
б) узагальнені по галузі результати аналізу рівня виробничого травматизму, професійних захворювань та захворювань, пов'язаних з умовами праці;
в) причини і обставини нещасних випадків із смертельним наслідком, що сталися на підпорядкованих об'єктах, та пропоновані заходи щодо запобігання їм.
3.1.23. Заохочує трудові колективи та окремі особи за плідну роботу щодо розв'язання проблем охорони праці.
3.1.24. Здійснює облік умов і безпеки праці за формою N 1-УБ та подає зведені по Комітетові дані до Держнаглядохоронпраці.
3.2. Функції виробничого об'єднання, підприємства, судновласника з питань охорони праці
Виробниче об'єднання, підприємство, судновласник:
3.2.1. Створює:
а) службу охорони праці об'єднання, підприємства, судновласника;
б) методичний кабінет охорони праці згідно з вимогами ДНАОП 0.00-4.29-97 "Типове положення про кабінет охорони праці";
в) фонд охорони праці об'єднання, підприємства, судновласника;
г) учбово-курсовий комбінат (при потребі) для навчання з питань охорони праці.
3.2.2. Опрацьовує:
а) порядок взаємодії структурних підрозділів і служб, підприємств, суден при розв'язанні питань охорони праці;
б) схему сповіщення про надзвичайні ситуації в системі виробничого об'єднання, на підприємстві, в районі плавання й промислу, на суднах;
в) перспективні та поточні (річні) плани заходів з охорони праці.
3.2.3. Визначає посадові обов'язки з питань охорони праці для керівників структурних підрозділів і служб, для спеціалістів, працівників, членів екіпажів суден.
3.2.4. Проводить єдину науково-технічну політику та методичне керівництво з питань охорони праці в об'єднанні, на підприємстві, суднах.
3.2.5. Забезпечує розробку й реалізацію:
а) заходів, спрямованих на: поліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища на підприємствах, суднах, плавзасобах; доведення умов і безпеки праці до нормативних вимог, підвищення існуючого рівня охорони праці;
б) розділу "Охорона праці" колективного договору та Угоди з охорони праці;
в) оперативних планів робіт з охорони праці для керівників структурних підрозділів, служби охорони праці та суднових служб.
3.2.6. Організовує:
а) розробку й перегляд нормативних актів про охорону праці, що діють у межах об'єднання, підприємства, на суднах і плавзасобах;
б) проведення навчання та перевірку знань з питань охорони праці, техногенної безпеки та надзвичайних ситуацій в районах плавання, промислу й на виробництві для членів екіпажів, осіб командного складу й спеціалістів флоту, керівників і фахівців підприємства, його структурних підрозділів, апарату об'єднання;
в) забезпечення працівників підприємств, членів екіпажів суден нормативними актами та інформаційними матеріалами з питань охорони праці;
г) проведення експертизи проектної, конструкторської та технологічної документації з питань охорони праці;
ґ) вивчення та поширення вітчизняного та зарубіжного досвіду організації роботи з охорони праці; пропаганду безпечних методів праці;
д) проведення нарад, семінарів, конкурсів та оглядів з питань охорони праці;
е) повсякденний контроль за станом охорони праці службою охорони праці, керівниками підрозділів і робіт, іншими посадовими особами, начальниками суднових служб та адміністративно-громадський контроль.
3.2.7. Створює комісію об'єднання, підприємства, судновласника для перевірки знань посадових осіб, робітників, осіб командного складу, спеціалістів і членів екіпажів суден з питань охорони праці, забезпечує навчання та перевірку знань членів цієї комісії.
3.2.8. Визначає порядок і терміни проведення навчання, інструктажів та перевірки знань з охорони праці для посадових осіб, працівників, членів екіпажів суден.
3.2.9. Погоджує плани навчання з питань безпеки мореплавства, охорони праці, техногенної безпеки та надзвичайних ситуацій в районах плавання, промислу й на виробництві, яке проводиться об'єднанням, підприємством, судновласником.
3.2.10. Опрацьовує й затверджує:
а) план попередження надзвичайних ситуацій, у якому розглядаються можливі аварії та інші надзвичайні ситуації техногенного та природного походження, прогнозуються наслідки, визначаються заходи щодо їх попередження, терміни виконання, а також сили й засоби, що залучаються;
б) план або інструкцію ліквідації аварій, надзвичайних ситуацій, у яких перераховуються всі можливі аварії та інші надзвичайні ситуації, визначаються дії посадових осіб і працівників під час їх виникнення, обов'язки професійних аварійно-рятувальних формувань або працівників інших підприємств, установ, організацій, суден, які залучаються до ліквідації надзвичайних ситуацій.
3.2.11. Затверджує плани проведення обстежень підприємств, цехів, суден, плавзасобів фахівцями служби охорони праці та інших технічних підрозділів.
3.2.12. Забезпечує:
а) виробничі дільниці, суднові служби нормативними актами про охорону праці, попереджувальними плакатами та знаками безпеки;
б) систематичне обстеження виробничого устаткування та приведення його у відповідність до вимог нормативних актів про охорону праці, а в разі потреби - заміну новим безпечним устаткуванням;
в) своєчасне проведення планово-попереджувальних ремонтів устаткування;
г) відповідність технологічної документації та технологічних процесів вимогам нормативних актів про охорону праці;
ґ) упровадження засобів механізації та автоматизації виробничих процесів;
д) упровадження нових, більш безпечних технологічних процесів;
е) своєчасне проведення оглядів та планово-попереджувальних ремонтів виробничих будівель, споруд, суден, плавзасобів.
3.2.13. Комплектує служби, які здійснюють нагляд за експлуатацією та технічним станом будівель, споруд, суден, плавзасобів, знарядь лову.
3.2.14. Забезпечує проведення паспортизації умов праці, атестації робочих місць на відповідність їх нормативним актам про охорону праці та сертифікації устаткування й технологічних процесів.
3.2.15. Організовує впровадження організаційно-технічних заходів щодо забезпечення на робочих місцях гранично-допустимих концентрацій та норм шкідливих і небезпечних факторів виробничого середовища.
3.2.16. Забезпечує працівників засобами індивідуального захисту у відповідності до діючих норм і організовує їх видачу, використання та зберігання.
3.2.17. Забезпечує оптимальні режими праці та відпочинку для всіх працівників з урахуванням специфіки їхньої праці, в першу чергу для тих, хто працює з підвищеними фізичними та нервоемоційними навантаженнями, в умовах монотонності та під впливом небезпечних і шкідливих виробничих факторів.
3.2.18. Створює відповідні кімнати психологічного розвантаження та реабілітації.
3.2.19. Забезпечує проведення попередніх (при влаштуванні на роботу) та періодичних медичних оглядів працівників.
3.2.20. Забезпечує працівників лікувально-профілактичним харчуванням згідно з існуючими нормами.
3.2.21. Організовує проведення лікувально-профілактичних заходів щодо попередження захворювань працівників, створює (в разі потреби) кімнати здоров'я.
3.2.22. Забезпечує працівників санітарно-побутовими приміщеннями.
3.2.23. Організовує при прийнятті на роботу професійний відбір працівників, що будуть зайняті на виконанні робіт з підвищеною небезпекою, шляхом установлення їх фізіологічної та психологічної придатності для безпечного виконання робіт.
3.2.24. Залучає кваліфікованих спеціалістів з охорони праці для проведення робіт і надання допомоги об'єднанню, підприємству, суднам у вирішенні питань з охорони праці.
3.2.25. Організовує та бере участь у розслідуванні нещасних випадків, фактів хронічних професійних захворювань, отруєнь і аварій.
3.2.26. Заохочує трудові колективи та окремих працівників за плідну роботу щодо розв'язання проблем охорони праці в об'єднанні, на підприємстві, суднах.
3.2.27. Здійснює облік умов і безпеки праці за формами NN 1-ПВ, 1-УБ, 7-ТНВ, 1-ППО, 389-У-86 та своєчасно надає звіти відповідним органам управління.
3.2.28. Забезпечує організацію діловодства з питань охорони праці та зберігання документації згідно з Переліком термінів зберігання типових документів (розділ 5.5 "Охорона праці"), затвердженим наказом Головного архівного управління при Кабінеті Міністрів України від 31.03.97 N 11а.
4. Служби охорони праці рибогосподарського комплексу
4.1. Служба охорони праці Держкомрибгоспу України
Службою охорони праці Держкомрибгоспу є структурний підрозділ центрального апарату Комітету - Управління флоту, безпеки мореплавства і охорони праці, яке:
4.1.1. Здійснює координацію та методичне керівництво діяльністю підприємств та об'єднань галузі, судновласників з питань охорони праці, надає їм всебічну допомогу у вирішенні наукових, дослідно-конструкторських та виробничих питань, пов'язаних з забезпеченням необхідного рівня охорони праці та безпеки мореплавства.
4.1.2. Представляє галузь з доручених йому питань у: Держнаглядохоронпраці (з питань охорони та безпеки праці); Головному пожежному управлінні (з питань протипожежної охорони); органах СБУ, міліції, прокуратури (з питань розслідування нещасних випадків та аварій); інших державних та громадських організаціях.
4.1.3. Керує розробкою та забезпечує функціонування галузевої СУОП, що містить комплекс методичних вказівок і рекомендацій, які визначають та регламентують діяльність з забезпечення охорони праці в рибному господарстві.
4.1.4. Вирішує такі основні завдання:
а) проведення прогнозних оцінок потреби рибної галузі в технічних, фінансових, кадрових, інформаційних та наукових ресурсах для підтримки існуючого рівня безпеки мореплавства і охорони праці в об'єднаннях, на підприємствах, суднах, плавзасобах та його підвищення;
б) визначення потреб галузі в сучасних засобах виробництва, засобах колективного та індивідуального захисту;
в) відповідність законодавчої та нормативної бази вимогам конвенцій Міжнародної організації праці, Міжнародної морської організації;
г) підвищення якості засобів виробництва та забезпечення їх відповідності вимогам директив і стандартів Європейського співтовариства.
4.1.5. Розробляє з урахуванням пропозицій судновласників, підприємств та об'єднань рибної галузі, узгоджує з Держнаглядохоронпраці та контролює виконання галузевих програм:
а) з поліпшення стану охорони праці, запобігання надзвичайним ситуаціям, аваріям та нещасним випадкам, поліпшення стану виробничого середовища;
б) з розробки та перегляду діючих галузевих нормативно-технічних документів з охорони праці.
4.1.6. Виконує щорічну розробку й погодження з Держнаглядохоронпраці:
а) переліку державних нормативних актів про охорону праці, що підлягають опрацюванню (перегляду); попереджувальних плакатів, відео- і кінофільмів з питань охорони праці;
б) переліку державних нормативних актів про охорону праці, що підлягають перевиданню в поточному році.
4.1.7. З питань безпеки мореплавства забезпечує:
а) організацію розробки й перегляду спеціальних правил експлуатації, реєстрації, обліку та технічного нагляду за суднами флоту рибного господарства, нормативних актів про безпеку мореплавства, радіозв'язок, експлуатацію рибних портів;
б) координацію роботи інспекцій та інших підрозділів, що відповідають за безпеку мореплавства і плавання на внутрішніх водоймах;
в) розробку організаційно-технічних заходів щодо забезпечення портового нагляду, безпеки мореплавства і зв'язку;
г) виконання вимог міжнародних договорів та угод про безпеку мореплавства, збереження людського життя на морі та зв'язок;
ґ) організацію та участь у розслідуванні аварійних морських випадків на флоті рибної галузі; координацію дій, пов'язаних з пошуком та рятуванням на морі;
д) здійснення державного контролю за безпекою мореплавства й роботою інспекцій державного портового нагляду.
4.1.8. Надає допомогу судновласникам, об'єднанням та підприємствам галузі у:
а) проведенні сертифікації виробничого устаткування та засобів колективного захисту;
б) проведенні паспортизації умов праці на виробництві;
в) проведенні атестації робочих місць на відповідність їх нормативним актам про охорону праці;
г) забезпеченні підприємств і суден засобами індивідуального й колективного захисту;
ґ) створенні кабінетів охорони праці, кімнат здоров'я, психологічного розвантаження й реабілітації;
д) забезпеченні галузевою та міжгалузевою нормативною документацією з питань охорони праці та безпеки мореплавства, необхідними бланками документів та посвідчень, що використовуються в повсякденній роботі служб охорони праці та інспекцій портового нагляду.
4.1.9. Разом з підприємствами, об'єднаннями й судновласниками розробляє комплексні заходи щодо поліпшення стану охорони праці в галузі, які надалі включаються до галузевих та міжгалузевих програм поліпшення умов праці та виробничого середовища.
4.1.10. Координує науково-дослідні та проектно-конструкторські роботи з питань безпеки мореплавства і охорони праці, що виконуються дослідними установами галузі та інших міністерств при:
а) розробці та впровадженні у виробництво сучасного устаткування, машин, механізмів та технологічних процесів, засобів механізації та автоматизації, суден, плавзасобів, знарядь лову;
б) підготовці проектів, дослідних зразків та серійному виробництві сучасних систем та засобів, які сприяють поліпшенню безпеки мореплавства й праці, запобіганню нещасним випадкам, професійним захворюванням і аваріям;
в) розробці та налагодженні виробництва технічних засобів для визначення та автоматичного регулювання концентрації основних небезпечних та шкідливих речовин у виробничому середовищі.
4.1.11. Здійснює контроль та надає допомогу об'єднанням, підприємствам, судновласникам у визначенні аварійного стану будівель, споруд, суден, плавзасобів та розробці заходів щодо виводу їх з аварійного стану чи з експлуатації.
4.1.12. Забезпечує проходження навчання й перевірку знань з питань охорони праці начальників і посадових осіб управлінь та самостійних відділів Держкомрибгоспу, які організовують і контролюють виробничі процеси на флоті, в об'єднаннях і на підприємствах галузі та беруть участь у розв'язанні проблем охорони праці та безпеки мореплавства.
4.1.13. Веде оперативно-методичне керівництво роботою з охорони праці та безпеки мореплавства на суднах, підприємствах і об'єднаннях, що безпосередньо підпорядковані Держкомрибгоспу. Для вирішення окремих значних науково-технічних проблем формує тимчасові творчі колективи провідних фахівців галузі з охорони праці та безпеки мореплавства.
4.1.14. Організовує:
а) проведення навчання та перевірку знань з питань охорони праці судновласників, керівників об'єднань і підприємств, капітанів суден, спеціалістів служб охорони праці та членів комісій з перевірки знань з питань охорони праці;
б) перевірку умов та безпеки праці на суднах, підприємствах, в об'єднаннях галузі;
в) проведення з питань безпеки мореплавства і охорони праці навчань, семінарів, курсів підвищення кваліфікації, галузевих конкурсів інженерно-технічних рішень, обміну досвідом, розповсюдження інформації про НДР, рацпропозиції та винаходи в галузі;
г) розробку галузевих норм санітарно-побутового забезпечення працівників, членів екіпажів та нормативних актів щодо порядку проведення професійного відбору для окремих професій;
ґ) створення та функціонування комп'ютерної мережі управління та інформаційного забезпечення підприємств та об'єднань галузі з питань безпеки мореплавства і охорони праці, впровадження в практику роботи фахівців з охорони праці та суміжних професій нових комп'ютерних технологій праці;
д) заслуховування звітів керівників об'єднань, підприємств, судновласників, капітанів суден з питань безпеки мореплавства і охорони праці.
4.1.15. Здійснює відомчий контроль за станом охорони праці та якістю виробничого середовища на суднах, плавзасобах, підприємствах, в об'єднаннях галузі з таких питань:
а) дотримання вимог діючого законодавства, галузевої СУОП та інших нормативних актів; наявність та виконання працівниками посадових інструкцій, правил та інструкцій з питань охорони праці;
б) виконання комплексних заходів з охорони праці та відповідних розділів колективних договорів підприємств;
в) облік та результати розслідування нещасних випадків, аварій і надзвичайних ситуацій на виробництві та в районах промислу;
г) забезпеченість працівників і членів екіпажів засобами індивідуального й колективного захисту, лікувально-профілактичним харчуванням, мийними засобами та санітарно-побутовими приміщеннями;
ґ) проведення вступного та поточних інструктажів з охорони праці з працівниками і членами екіпажів;
д) проходження попередніх і періодичних медичних і наркологічних оглядів плавскладом і працівниками, зайнятими на роботах зі шкідливими, важкими та специфічними умовами праці;
е) своєчасність, повнота та якість проведення паспортизації умов праці та атестації робочих місць;
є) належне виконання наказів, розпоряджень та директивних листів з питань охорони праці Держкомрибгоспу та Держнаглядохоронпраці.
4.1.16. Бере участь у:
а) розслідуванні нещасних випадків та аварій з тяжкими наслідками (за дорученням керівництва Держкомрибгоспу або запрошенням об'єднань, підприємств, судновласників);
б) розробці тих положень, правил, примірних інструкцій, інших нормативних документів та посібників з охорони праці та безпечного ведення робіт, що мають загальногалузеве значення;
в) впровадженні у виробництво досягнень науки та техніки, прогресивних технологій, що поліпшують умови праці чи виробниче середовище на підприємствах, суднах, плавзасобах;
г) забезпеченні судновласників, об'єднань і підприємств галузі потрібною кількістю засобів індивідуального та колективного захисту, захисними пристроями та іншим обладнанням, що поліпшує умови праці;
ґ) підготовці колегій Держкомрибгоспу, підготовці проектів наказів, розпоряджень та директивних листів з питань охорони праці;
д) проведенні щорічних підсумкових нарад з охорони праці судновласників, підприємств та об'єднань галузі;
е) створенні постійно діючої комісії Держкомрибгоспу з перевірки знань з питань охорони праці для посадових осіб центрального апарату Комітету, керівників об'єднань і підприємств, що безпосередньо підпорядковані Комітетові, та членів комісій з перевірки знань з питань охорони праці цих об'єднань і підприємств;
є) формуванні постійно діючих Державних кваліфікаційних комісій плавскладу морських суден Держкомрибгоспу України та в розробленні Положень про них.
4.1.17. Здійснює інспекторський відомчий контроль та аналіз стану справ з охорони праці, складає акти перевірки, з якими ознайомлює судновласників, керівництво підприємств, об'єднань та Держкомрибгоспу; в разі потреби видає обов'язкові для виконання приписи.
4.1.18. Веде аналіз та контроль за виконанням в установлений термін приписів, що надаються сторонніми контрольними органами судновласникам, підприємствам та об'єднанням галузі, виявляє основні закономірності та розробляє заходи для програм, що фінансуються з фонду охорони праці, для усунення виявлених недоліків або запобігання їм.
4.1.19. Співробітничає з державними, громадськими й міжнародними організаціями з питань охорони праці та безпеки мореплавства.
4.1.20. Веде оперативний облік та узагальнення даних щодо галузевого травматизму та аварій. Виявляє негативні тенденції та своєчасно повідомляє про них керівництво Держкомрибгоспу, підприємств та об'єднань галузі, судновласників. Забезпечує підприємства, організації та об'єднання галузі, керівництво Держкомрибгоспу інформацією про результати аналізу нещасних випадків, професійних захворювань, аварій і надзвичайних ситуацій для розробки й реалізації профілактичних заходів.
4.1.21. Організовує передачу в компетентні органи у встановленому порядку матеріалів про притягнення до відповідальності осіб, що допустили грубі порушення вимог чинного законодавства та нормативних актів про безпеку мореплавства та охорону праці.
4.1.22. Має право:
а) здійснювати безперешкодний доступ на підлеглі Держкомрибгоспу підприємства та судна;
б) знайомитися із звітами та іншими документами з питань безпеки мореплавства і охорони праці, з документацією щодо проектування, випробування, прийняття в експлуатацію виробничих об'єктів, суден та їхнього обладнання;
в) залучати фахівців центрального апарату (за узгодженням з керівництвом Комітету) і працівників підпорядкованих підприємств та інститутів як експертів для проведення розслідування аварій, нещасних випадків, вирішення питань безпеки мореплавства, зв'язку, охорони праці та попередження забруднення моря із суден;
г) вносити керівництву Держкомрибгоспу пропозиції: про відміну наказів та розпоряджень керівників підприємств, що суперечать чинному законодавству та нормативним актам; про розгляд на засіданні Колегії питань з безпеки мореплавства і охорони праці;
ґ) у будь-який час перевіряти судновласників, виробничі об'єднання і підприємства галузі, отримувати від посадових осіб необхідні документи та роз'яснення з питань безпеки мореплавства та охорони праці;
д) в особливих випадках вносити пропозиції про розривання контрактів з керівниками об'єднань, підприємств, капітанами суден за грубі порушення вимог з охорони праці та безпеки мореплавства.
4.2. Служба охорони праці виробничого об'єднання, підприємства, судновласника
4.2.1. Згідно з Законом України "Про охорону праці" та Типовим положенням про службу охорони праці, затвердженим Держнаглядохоронпраці, служба охорони праці створюється власником (судновласником) або уповноваженим ним органом у виробничих об'єднаннях, на підприємствах, в установах і організаціях рибної галузі, що мають статус юридичної особи (незалежно від форм власності та видів їх діяльності), для організації виконання правових, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних, соціально-економічних і лікувально-профілактичних заходів, спрямованих на запобігання нещасним випадкам, професійним захворюванням і аваріям на виробництві та в районах промислу.
В установах, організаціях невиробничої сфери та в навчальних закладах власниками також створюються служби охорони праці.
4.2.2. На підприємстві з кількістю працюючих менше 50 чоловік функції служби охорони праці можуть виконувати за сумісництвом особи, які мають відповідну підготовку й пройшли перевірку знань з охорони праці.
4.2.3. Служба охорони праці в залежності від чисельності працівників може функціонувати як самостійний структурний підрозділ або у вигляді групи спеціалістів чи одного спеціаліста, у тому числі за сумісництвом. Структура та штати служб охорони праці затверджуються керівниками виробничих об'єднань, підприємств, судновласниками.
4.2.4. На підставі Типового положення про службу охорони праці з урахуванням специфіки виробництва опрацьовуються та затверджуються власниками Положення про службу охорони праці об'єднань, підприємств, установ та організацій, що підпадають під функціональне управління Держкомрибгоспу.
4.2.5. Служба охорони праці входить до структури об'єднання, підприємства, установи, організації як одна з основних виробничо-технічних служб.
Ліквідація служби охорони праці допускається тільки в разі ліквідації об'єднання, підприємства, установи, організації.
4.2.6. За своїм посадовим становищем та умовами оплати праці керівник служби охорони праці прирівнюється до керівників основних виробничо-технічних служб об'єднання, підприємства, судновласника.
Такий принцип зберігається при визначенні посадового становища та окладів і для інших працівників служби охорони праці.
4.2.7. Служба охорони праці підпорядковується безпосередньо керівникові об'єднання, підприємства, судновласнику.
4.2.8. Працівники служби охорони праці не можуть бути залучені до виконання функцій, не передбачених Законом "Про охорону праці" та Типовим положенням про службу охорони праці.
4.2.9. Перевірка знань з питань охорони праці працівників служби охорони праці проводиться в установленому порядку до початку виконання ними своїх функціональних обов'язків та періодично один раз на три роки.
4.2.10. Служба охорони праці розв'язує завдання:
а) забезпечення безпеки виробничих процесів, устаткування, будівель і споруд, суден, плавзасобів і знарядь лову;
б) забезпечення працівників засобами індивідуального та колективного захисту;
в) професійної підготовки і підвищення кваліфікації працівників з питань охорони праці, пропаганди безпечних методів праці;
г) вибору оптимальних режимів праці та відпочинку працівників;
ґ) професійного добору виконавців для визначених видів робіт.
Крім того, служба охорони праці разом з іншими відділами й службами об'єднання, підприємства, судновласника бере участь у вирішенні додаткових завдань, перерахованих у пункті 2.3 цієї СУОП.
4.2.11. У своїй діяльності працівники служби охорони праці керуються Законом України "Про охорону праці", законодавством про працю, постановами Кабінету Міністрів, наказами Держкомрибгоспу і Держнаглядохоронпраці, міжгалузевими й галузевими нормативними актами і Положенням про службу охорони праці.
4.2.12. Служба охорони праці об'єднання, підприємства, судновласника виконує такі основні функції:
4.2.12.1. Опрацьовує ефективну цілісну систему управління охороною праці, сприяє удосконаленню діяльності в цьому напрямку кожного структурного підрозділу й кожної посадової особи щодо створення безпечних і здорових умов праці, запобігання виробничому травматизму, профзахворюванням, аваріям та надзвичайним ситуаціям.
4.2.12.2. Проводить оперативно-методичне керівництво роботою з охорони праці, здійснює відомчий контроль за станом охорони праці на виробництві, організовує адміністративно-громадський контроль стану організації охорони праці.
4.2.12.3. Складає разом зі структурними підрозділами комплексні заходи щодо досягнення встановлених нормативів безпеки, гігієни праці та виробничого середовища, підвищення існуючого рівня охорони праці, якщо встановлені норми досягнуто, а також розділ "Охорона праці" в колективному договорі.
4.2.12.4. Здійснює пропаганду безпечних і нешкідливих умов праці, використання вітчизняного та закордонного досвіду охорони праці.
4.2.12.5. Проводить для членів екіпажів та працівників вступний інструктаж з питань охорони праці.
4.2.12.6. Організовує:
а) навчання працівників з питань охорони праці та проведення з ними семінарів;
б) придбання державних міжгалузевих та галузевих нормативних актів про охорону праці;
в) забезпечення працівників, членів екіпажів у потрібній кількості правилами, стандартами, інструкціями, положеннями та іншими нормативними документами, що визначають безпеку мореплавства та охорону праці на виробництві, в районах промислу;
г) паспортизацію суден, плавзасобів, цехів, дільниць, атестацію робочих місць щодо відповідності їх вимогам охорони праці;
ґ) облік, аналіз нещасних випадків, професійних захворювань і аварій, а також шкоди від цих подій;
д) підготовку статистичних звітів з питань охорони праці;
е) розробку перспективних та поточних планів роботи щодо створення безпечних та нешкідливих умов праці;
є) роботу методичного кабінету охорони праці, пропаганду безпечних та нешкідливих умов праці шляхом проведення консультацій, оглядів, конкурсів, бесід, лекцій, розповсюдження засобів наочної агітації, оформлення інформаційних стендів;
ж) допомогу комісії з питань охорони праці в опрацюванні потрібних матеріалів та реалізації її рекомендацій;
з) підвищення кваліфікації, навчання й перевірку знань посадових осіб з питань охорони праці;
и) залучення науково-дослідних, навчальних та інших організацій до розробок з охорони праці;
і) інформування Держкомрибгоспу про результати аналізу виробничого травматизму, професійних захворювань і аварій, санітарного стану, умов праці на виробництві та в районах промислу.
4.2.12.7. Бере участь у:
а) розслідуванні нещасних випадків, аварій і надзвичайних ситуацій;
б) формуванні фонду охорони праці об'єднання, підприємства, судновласника і розподілі його коштів;
в) роботі комісії з питань охорони праці підприємства;
г) роботі комісії з уведення в дію закінчених будівництвом, реконструкцією або технічним переоснащенням об'єктів виробничого та соціального призначення, відремонтованих або модернізованих устаткування, суден, плавзасобів;
ґ) розробці положень, інструкцій, інших нормативних актів про охорону праці, що діють у межах об'єднання, підприємства, судновласника;
д) роботі постійно діючої комісії з питань атестації робочих місць за умовами праці;
е) опрацюванні плану попередження можливих на виробництві, в районах промислу аварій, надзвичайних ситуацій техногенного та природного походження та плану (або інструкції) ліквідації аварій і надзвичайних ситуацій, якщо вони виникнуть.
4.2.12.8. Розглядає факти наявності виробничих ситуацій, небезпечних для життя чи здоров'я працівників та людей, які їх оточують, або довкілля, у разі відмовлення з цих причин працівників від виконання дорученої їм роботи.
4.2.12.9. Проводить наради й консультації з питань охорони праці за участю представників функціональних підрозділів та служб.
4.2.12.10. Надає методичну допомогу керівникам структурних підрозділів, служб об'єднання, підприємства в розробленні заходів з питань охорони праці, складанні переліків робіт і професій з підвищеною небезпекою, переліків інструкцій з охорони праці для наявних професій та видів робіт.
4.2.12.11. Складає й подає на затвердження керівнику переліки (використовуючи чинні загальнодержавні), що діють у межах об'єднання, підприємства, судновласника:
а) перелік працівників, які зобов'язані проходити медичний огляд;
б) перелік працівників, які потребують професійного добору;
в) перелік працівників, для яких є обов'язковим профілактичний наркологічний огляд;
г) перелік робіт з підвищеною небезпекою та особливо небезпечних робіт, що виконуються за нарядами-допусками або іншою дозвільною документацією.
4.2.12.12. Сприяє впровадженню у виробництво досягнень науки й техніки, у тому числі ергономіки, прогресивних технологій, сучасних засобів колективного та індивідуального захисту працівників, захисту населення та довкілля.
4.2.12.13. Розробляє й подає на затвердження керівнику об'єднання, підприємства, судновласнику Положення про службу охорони праці та Положення про навчання, інструктаж та перевірку знань працівників з питань охорони праці; формує плани-графіки проведення цієї роботи, ознайомлюючи з ними всіх працівників.
4.2.12.14. Готує проекти наказів та розпоряджень з питань охорони праці, а також відгуки й пропозиції до проектів галузевих нормативних актів про охорону праці, що розробляються за завданням Держкомрибгоспу.
4.2.12.15. Розглядає листи, заяви та скарги працівників з питань охорони праці та безпеки мореплавства.
4.2.12.16. Контролює:
а) дотримання чинного законодавства, міжгалузевих, галузевих та інших нормативних актів, виконання працівниками посадових інструкцій з питань охорони праці;
б) виконання приписів органів державного нагляду, пропозицій та подань уповноважених трудових колективів і профспілок з питань охорони праці, використання за призначенням коштів фонду охорони праці;
в) відповідність нормативним актам про охорону праці суден, плавзасобів, машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, технологічних процесів, засобів протиаварійного, колективного та індивідуального захисту працівників; наявність технологічної документації на робочих місцях;
г) своєчасне проведення навчання та інструктажів працівників, періодичність перевірки знань з питань охорони праці посадових осіб та осіб, які виконують роботи підвищеної небезпеки, а також дотримання вимог безпеки при виконанні цих робіт, обслуговуванні об'єктів підвищеної небезпеки;
ґ) якість і своєчасність розробки, узгодження, затвердження та перегляду інструкцій з охорони праці для професій або видів робіт у структурних підрозділах і службах;
д) забезпечення працівників засобами індивідуального захисту, лікувально-профілактичним харчуванням, молоком або рівноцінними харчовими продуктами, мийними засобами, санітарно-побутовими приміщеннями; організацію питного режиму; надання працівникам передбачених законодавством пільг і компенсацій, пов'язаних з важкими та шкідливими умовами праці;
е) використання праці неповнолітніх, жінок та інвалідів згідно з діючим законодавством;
є) проходження попереднього (при прийнятті на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних і наркологічних оглядів працівниками, зайнятими на важких роботах та роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або такими, де є потреба у професійному доборі; проходження щорічних обов'язкових медичних оглядів особами віком до 21 року;
ж) виконання заходів, наказів, розпоряджень з питань охорони праці, а також заходів щодо усунення причин нещасних випадків і аварій, які визначено в актах розслідування.
4.2.12.17. Здійснює зв'язок з медичними закладами, науковими та іншими організаціями з питань охорони праці, організовує впровадження їхніх рекомендацій; координує роботу лабораторій, що проводять оцінку санітарно-гігієнічних умов праці.
4.2.13. Спеціалісти служби охорони праці мають право:
4.2.13.1. Представляти об'єднання, підприємство, судновласника в державних та громадських установах при розгляді питань з охорони праці.
4.2.13.2. Безперешкодно в будь-який час відвідувати судна, плавзасоби, виробничі об'єкти, структурні підрозділи об'єднання, підприємства, зупиняти роботу виробництв, дільниць, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва в разі порушень, які створюють загрозу життю або здоров'ю працівників; одержувати від посадових осіб необхідні відомості, документи й пояснення (письмово чи усно) з питань охорони праці.
4.2.13.3. Перевіряти стан безпеки, гігієни праці та виробничого середовища на суднах, плавзасобах, на об'єктах підприємств, видавати керівникам перевіреного об'єкта, цеху, виробництва обов'язковий для виконання припис за формою згідно з Типовим з положенням про службу охорони праці.
4.2.13.4. Залучати спеціалістів об'єднання, підприємства (з дозволу їхніх керівників) до перевірок додержання законодавства про охорону праці.
4.2.13.5. Вимагати від посадових осіб відсторонення від роботи працівників, які не пройшли медичного та наркологічного огляду, навчання, інструктажу, перевірки знань з охорони праці, не мають допуску до відповідних робіт або порушують нормативні акти про охорону праці.
4.2.13.6. Надсилати керівникові об'єднання, підприємства, судновласнику подання про притягнення до відповідальності працівників, які порушують вимоги щодо охорони праці; порушувати клопотання про заохочення працівників, які досягли певних успіхів у вирішенні проблем охорони праці.
4.2.14. Служба охорони праці виробничого об'єднання підприємств окрім функцій, перерахованих у пункті 4.2.12, також виконує:
а) розроблення рекомендацій, спрямованих на підвищення рівня безпеки, гігієни праці та поліпшення стану виробничого середовища на підприємствах, суднах і плавзасобах, що входять до складу об'єднання;
б) методичне керівництво й координацію роботи підвідомчих служб охорони праці та суднових служб (з питань охорони праці);
в) контроль за станом охорони праці на підприємствах, суднах, плавзасобах та підрозділах виробничого об'єднання;
г) забезпечення підприємств та суднових екіпажів інформацією з питань охорони праці, у тому числі про причини аварій і нещасних випадків на виробництві та в районах промислу; підготовку пропозицій щодо запобігання їм.
4.2.15. Працівники служби охорони праці мають право видавати судновласникам, керівникам об'єднань, підприємств, установ, організацій та їхніх структурних підрозділів обов'язкові для виконання приписи щодо усунення наявних недоліків та порушень.
4.2.16. Припис спеціаліста з охорони праці, у тому числі про зупинення робіт, може скасувати в письмовій формі лише посадова особа, якій підпорядкована служба охорони праці.
5. Порядок проведння навчання та інструктажів з питань охорони праці
5.1. Організація проведення навчання, інструктажів та перевірки знань з питань безпеки мореплавства і охорони праці в об'єднаннях, на підприємствах та суднах повинна проводитися відповідно до Типового положення про навчання з питань охорони праці, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці України від 17.02.99 N 27, а також вимог Кодексу торговельного мореплавства України, Міжнародної Конвенції ПДМНВ-78/95, Міжнародних кодексів МКУБ-93 і ПДМНВ-93 Міжнародної морської організації (ІМО).
5.2. Вимоги щодо організації проведення інструктажів з питань охорони праці (вступного, первинного, повторного, позапланового та цільового) наведені в таблиці 1 для берегових підприємств та в таблиці 2 для суден флоту рибного господарства.
Таблиця 1
Організація проведення інструктажів з питань охорони праці на берегових підприємствах
Найменування
інструктажу
Хто проходить? Хто проводить? Форма
проведення
Терміни Оформлення
1 Вступний Усі знов прийняті на
роботу; ті, хто є у
відрядженні; водії з
інших підприємств;
практиканти
Фахівець з
охорони праці чи
особа, на яку
покладені ці
обов'язки
З групою або
індивідуально
До направлення
на роботу до
конкретного
підрозділу
У журналі
реєстрації
вступного
інструктажу
2 Первинний
на робочому
місці
Усі знов прийняті на
роботу (у тому числі
переведені на іншу
роботу, відряджені
та інші)
Безпосередній
керівник робіт
(майстер,
начальник зміни
тощо)
Індивідуально
або з групою
осіб однієї
професії,
бригади
До початку
роботи
У журналі
реєстрації
інструктажів
3 Повторний Усі особи, що прохо-
дили первинний інс-
труктаж
Безпосередній
керівник робіт
(майстер,
начальник зміни
тощо)
Індивідуально
або з групою
осіб однієї
професії,
бригади
Не рідше 1 разу
на півріччя, а
на роботах з
підвищеною
небезпекою - не
рідше 1 разу на
квартал
У журналі
реєстрації
інструктажів
4 Позаплано-
вий
1. Особи, для яких
змінилися правила,
інструкції з охорони
праці.
2. Порушники вимог
охорони праці.
3. Особи, що мали
перерви в роботі
більше 60 календар-
них днів, а для ро-
біт з підвищеною не-
безпекою - 30 днів.
Безпосередній
керівник робіт
(майстер,
начальник зміни
тощо)
Індивідуально
або з групою
осіб однієї
професії,
бригади
При потребі У журналі
реєстрації
інструктажів
5 Цільовий 1. Особи, що викону-
ють роботи, на які
оформлюється наряд-
допуск.
2. Особи, що викону-
ють разові роботи
Безпосередній
керівник робіт
(майстер,
начальник зміни
тощо)
Індивідуально
або з групою
осіб однієї
професії,
бригади
Перед
виконанням
робіт
У наряді-
допуску або
іншій
дозвільній
документації
Таблиця 2
Організація проведення інструктажів з питань охорони праці на суднах
Найменування
інструктажу
Хто проходить? Хто проводить? Форма
проведення
Терміни Оформлення
1 Вступний




2 Первинний
(перший
етап)


3 Первинний
(другий
етап)


4 Повторний



5 Позаплано-
вий









6 Цільовий
Усі особи, знов
прийняті на роботу
на судна, у тому
числі практиканти,
відряджені
Усі, хто проходить
вступний інструктаж,
за винятком осіб
комскладу, які прой-
шли атестацію
Усі, хто проходить
перший етап первин-
ного інструктажу, а
також особи що залу-
чаються на підвахти
Усі особи, що прохо-
дили первинний інс-
труктаж

1. Особи, для яких
змінилися правила,
інструкції з охорони
праці, устаткування,
технологія.
2. Порушники вимог
охорони праці.
3. Особи, що мали
перерви в роботі
більше 30 календар-
них днів
1. Особи, що викону-
ють роботи, на які
оформлюється наряд-
допуск.
2. Особи, що викону-
ють разові роботи
Фахівець з
охорони праці
чи особа, на
яку покладені
ці обов'язки
Старший
помічник
капітана


Начальник
відповідної
суднової
служби

Начальник
відповідної
суднової
служби
Начальник
відповідної
суднової
служби







Безпосередній
керівник робіт,
начальник від-
повідної
суднової
служби
З групою не
більше 20
осіб


Індивідуально




Індивідуально




Індивідуально
чи з групою
осіб одного
фаху
Індивідуально
чи з групою
осіб одного
фаху







Індивідуально
або з групою
осіб
До направлення
на судно



До направлення
до конкретної
суднової
служби

До початку
роботи



Через кожні
три місяці


При потребі










До початку
проведення
робіт
У журналі
реєстрації
вступного
інструктажу

У журналі
реєстрації
інструктажів


У журналі
реєстрації
інструктажів


У журналі
реєстрації
інструктажів

У журналі
реєстрації
інструктажів








У наряді-
допуску або
іншій
дозвільній
документації
* Іншою дозвільною документацією може бути журнал реєстрації інструктажів.
6. Організація контролю за станом охорони праці на виробництві
6.1. Форми контролю за станом охорони праці
6.1.1. Нагляд та контроль за станом охорони праці - профілактичний захід для попередження аварій, травматизму й профзахворювань, який здійснюється службами охорони праці та керівниками виробничих підрозділів через оперативне виявлення відхилень практичних умов праці від вимог законодавства України про працю, Закону України "Про охорону праці" та нормативних актів, що видані на його підставі, галузевих правил і норм з охорони праці й безпеки виробництва, з прийняттям оперативних рішень щодо ліквідації цих відхилень.
6.1.2. Контроль за станом охорони праці організовується на всіх підприємствах і на суднах флоту Держкомрибгоспу України та здійснюється у формі:
а) контролю за експлуатацією об'єктів підвищеної небезпеки;
б) атестації робочих місць;
в) паспортизації умов праці, яка проводиться періодично і спрямована на вчасне виявлення наявних небезпечних та шкідливих виробничих чинників (НШВЧ);
г) адміністративно-громадського контролю, що має на меті безперервну перевірку стану охорони праці та її організації.
6.2. Організація контролю за експлуатацією об'єктів підвищеної небезпеки
6.2.1. Контроль за об'єктами підвищеної небезпеки - це система заходів, які при їх експлуатації мають за мету підвищення безпеки обслуговуючого персоналу та збільшення термінів використання споруд, будівель, приміщень і обладнання.
6.2.2. Об'єктами управління системи контролю за обладнанням з підвищеною небезпекою є:
а) об'єкти котлонагляду й підйомних споруд, компресори, трубопроводи під тиском, теплоенергетичні установки, електрообладнання й електроустановки, об'єкти газового господарства, холодильні установки, електроінструмент, рухомий наземний та водний (судна, плавзасоби) транспорт, об'єкти з вибухонебезпечними зонами тощо;
б) комплекс заходів з ведення безпечної експлуатації вказаних об'єктів, обладнання на робочому місці, в дільниці, підрозділі, на підприємстві, судні, плавзасобі.
6.2.3. Система контролю за об'єктами підвищеної небезпеки в рибній галузі охоплює:
а) планування робіт з безпечної експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки, здійснення та контроль за виконанням своєчасного огляду цих об'єктів і випробування їх на безпеку експлуатації;
б) планування робіт щодо своєчасного ремонту та списання об'єктів, обладнання;
в) контроль стану перевірки знань персоналу, який обслуговує об'єкти, обладнання;
г) облік відповідальних за безпечний стан і експлуатацію об'єктів, обладнання з підвищеною небезпекою;
ґ) складання робочих графіків оглядів, діагностуваннь та випробувань об'єктів, обладнання (на рік, півроку, квартал);
д) контроль за наявністю відповідних інструкцій та станом їх перезатвердження;
е) формування наказів про призначення осіб, відповідальних та допущених до об'єктів підвищеної небезпеки;
є) контроль за станом виконання відповідних заходів та приписів, які направлені на підвищення безпечної експлуатації об'єктів, обладнання;
ж) ведення ділової документації, отримання довідок про стан безпечної експлуатації об'єктів, обладнання з підвищеною небезпекою.
6.2.4. Факторами, які визначають стан об'єкта з підвищеною небезпекою, є:
а) ступінь безпеки конструкцій обладнання, машини, механізму, будови, споруди, судна, плавзасобу;
б) ступінь безпеки монтажу, установки та кріплення обладнання, механізмів, пристроїв, вантажів тощо;
в) ступінь безпеки та справного стану приладів та пристроїв (манометрів, клапанів тощо) на об'єкті, обладнанні, машині, механізмі;
г) ступінь безпечного розташування, експлуатації та оточення об'єктів, обладнання, машин, механізмів;
ґ) соціально-психологічні та психофізіологічні (суб'єктивні) фактори обслуговуючого персоналу.
6.2.5. Керівник підприємства, судновласник щорічно затверджує наказ на призначення осіб, відповідальних та допущених до експлуатації об'єктів з підвищеною небезпекою згідно з правилами побудови та безпечної експлуатації цих об'єктів.
6.2.6. Адміністративні керівники, служби охорони праці, головного механіка, енергетика (залежно від структури та підпорядкованості підрозділів), а також відповідальні за стан та безпечну експлуатацію об'єктів з підвищеною небезпекою забезпечують:
а) дотримання встановленого порядку допуску персоналу до обслуговування складних механізмів і агрегатів (допуск до роботи осіб, які не пройшли навчання, інструктаж і перевірку знань правил безпечної експлуатації об'єктів, обладнання підвищеної небезпеки, забороняється);
б) правильну та безпечну експлуатацію об'єктів, обладнання з підвищеною небезпекою, їх технічне діагностування та випробування із заповненням відповідних граф паспортів кожної одиниці;
в) своєчасне проведення дефектоскопії відповідних деталей і вузлів устаткування та інструменту; розгляд і затвердження дефектних відомостей на ремонт устаткування, актів здачі устаткування і машин, суден до ремонту та одержання з ремонту;
г) перевірку умов праці, дотримання персоналом правил і норм безпеки при обслуговуванні, відповідності стану об'єктів, обладнання з підвищеною небезпекою правилам і нормам їх безпечної експлуатації; занесення виявлених за результатами перевірок порушень до Актів перевірок стану охорони праці та в Приписи щодо усунення виявлених порушень; контроль виконання заходів, які пов'язані з усуненням порушень за актами перевірок та приписами;
ґ) розробку організаційно-технічних заходів щодо попередження аварій, пожеж, нещасних випадків і професійних захворювань, які пов'язані з експлуатацією та ремонтом об'єктів підвищеної небезпеки;
д) узагальнення матеріалів про конструктивні недоліки устаткування, механізмів і пристроїв, через які сталися нещасні випадки або які створили небезпеку травмування працівників; підготовку відповідних пропозицій для подання вищим організаціям, а також заводам-виготовлювачам і розробникам (науково-дослідним і проектно-конструкторським організаціям); підготовку рекламацій для направлення у вищу організацію (об'єднання) або заводам-виготовлювачам і розробникам об'єктів і обладнання з підвищеною небезпекою.
6.2.7. Для виконання робіт на об'єктах з підвищеною небезпекою працівники зобов'язані проходити попереднє спеціальне навчання та перевірку знань з охорони праці в терміни, установлені відповідними галузевими нормативними актами про охорону праці, але не рідше одного разу на рік.
6.3. Порядок проведення атестації робочих місць
6.3.1. Атестація робочих місць за умовами праці (надалі - атестація) проводиться на суднах, підприємствах і в організаціях, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працівників, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.
6.3.2. Основна мета атестації полягає в регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками в галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу в несприятливих умовах.
6.3.3. Правовою основою для проведення атестації є чинне законодавство й нормативні акти з питань охорони й гігієни праці, списки виробництв, робіт, професій і посад, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення та інші пільги й компенсації залежно від умов праці. Атестація проводиться згідно з чинними Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці та Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці.
6.3.4. Атестація робочих місць передбачає встановлення ступеня шкідливості й небезпеки праці та її характеру за гігієнічною класифікацією з обгрунтуванням зарахування робочого місця до відповідної категорії несприятливих умов праці, підтвердження (визначення) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення, додаткову відпустку, скорочений робочий день, інші пільги та компенсації залежно від умов праці.
6.3.5. Відповідальність за своєчасне і якісне проведення атестації покладається на керівника об'єднання, підприємства, судновласника. Обов'язки з організації проведення атестації робочих місць покладаються на відділ організації праці й заробітної плати.
6.3.6. Атестація проводиться атестаційною комісією, склад і повноваження якої визначаються наказом по об'єднанню, підприємству, судновласника, в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років.
Позачергова атестація проводиться в разі докорінної зміни умов і характеру праці з ініціативи власника або уповноваженого ним органу, профспілкового комітету, трудового колективу або його виборного органу, органів Державної експертизи умов праці за участю установ санітарно-епідеміологічної служби.
6.3.7. Атестація робочих місць за умовами праці передбачає:
установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці;
санітарно-гігієнічне дослідження виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці;
комплексну оцінку факторів виробничого середовища й характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам;
установлення ступеня шкідливості й небезпеки праці та її характеру за гігієнічною класифікацією;
обгрунтування зарахування робочого місця до категорії із шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці;
визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу в несприятливих умовах;
складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників;

................
Перейти до повного тексту