1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ
НАКАЗ
04.07.2017 № 2166/5
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
06 липня 2017 р.
за № 822/30690
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства юстиції № 2476/5 від 26.07.2018 )
Про затвердження Положення про органи досудового розслідування Державної кримінально-виконавчої служби України
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства юстиції № 1183/5 від 17.04.2018 )
Відповідно до частини шостої статті 216 Кримінального процесуального кодексу України , пунктів 4, 10 Положення про Міністерство юстиції України , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 липня 2014 року № 228, та з метою забезпечення здійснення досудового розслідування злочинів, вчинених на території або в приміщеннях Державної кримінально-виконавчої служби України,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення про органи досудового розслідування Державної кримінально-виконавчої служби України, що додається.
2. Департаменту публічного права (Кравченко Л.М.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію відповідно до Указу Президента України від 03 жовтня 1992 року № 493 "Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади".
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Чернишова Д.В.
Міністр П. Петренко
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
юстиції України
04.07.2017 № 2166/5
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
06 липня 2017 р.
за № 822/30690
ПОЛОЖЕННЯ
про органи досудового розслідування Державної кримінально-виконавчої служби України
І. Загальні положення
1. Органи досудового розслідування Державної кримінально-виконавчої служби України (далі - органи досудового розслідування) є структурними підрозділами Міністерства юстиції України та його Головних територіальних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі (далі - Головні територіальні управління юстиції), які згідно з Кримінальним процесуальним кодексом України (далі - КПК) забезпечують досудове розслідування кримінальних правопорушень, віднесених до їх підслідності.
( Пункт 1 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства юстиції № 1183/5 від 17.04.2018 )
2. Органами досудового розслідування є:
1) слідчі підрозділи Міністерства юстиції України;
2) слідчі підрозділи Головних територіальних управлінь юстиції.
( Підпункт 2 пункту 2 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства юстиції № 1183/5 від 17.04.2018 )
3. Правову основу діяльності органів досудового розслідування становлять Конституція України, Кримінальний кодекс України, КПК та інші нормативно-правові акти з питань досудового розслідування.
4. Діяльність органів досудового розслідування здійснюється відповідно до принципів верховенства права, законності, рівності перед законом і судом, поваги до людської гідності, забезпечення права на свободу та особисту недоторканність, недоторканності житла чи іншого володіння особи, таємниці спілкування, невтручання в приватне життя, недоторканності права власності, презумпції невинуватості та забезпечення доведеності вини, свободи від самовикриття та права не свідчити проти близьких родичів та членів сім’ї, заборони двічі притягувати до кримінальної відповідальності за одне і те саме правопорушення, забезпечення права на захист, змагальності сторін кримінального провадження та свободи в поданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, безпосередності дослідження показань, речей і документів, забезпеченні права на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності, публічності, диспозитивності, розумності строків досудового розслідування.
5. Діяльність слідчих залежно від оперативної обстановки в установах виконання покарань та слідчих ізоляторах здійснюється за територіально-зональним принципом.
6. Слідчий здійснює процесуальну діяльність відповідно до вимог КПК. Усі рішення про спрямування досудового розслідування і проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій слідчий приймає самостійно, за винятком випадків, коли законом передбачено одержання згоди прокурора, слідчого судді, суду, та є відповідальним за їх виконання.
7. Особам, що не мають на те законних повноважень забороняється в будь-який спосіб втручатися в процесуальну діяльність слідчих, у тому числі витребовувати та перевіряти матеріали кримінальних проваджень, давати вказівки або оцінку прийнятим слідчим процесуальним рішенням.
8. Забороняється залучати слідчих до виконання функцій, не пов’язаних з розслідуванням кримінальних правопорушень.
9. Органи досудового розслідування очолюють керівники слідчих підрозділів.
10. Структура органів досудового розслідування затверджується Міністром юстиції України, штатний розпис - Державним секретарем Міністерства юстиції України.
11. Органи досудового розслідування при здійсненні своїх повноважень взаємодіють з міністерствами, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, державними установами, громадськими об’єднаннями, а також відповідно до КПК та чинних міжнародних договорів з іноземними компетентними та судовими органами.
12. Трудові відносини слідчих та працівників органів досудового розслідування регламентуються Кодексом законів про працю України, Законами України "Про державну службу", "Про Державну кримінально-виконавчу службу України" та укладеними трудовими договорами (контрактами).
ІІ. Завдання органів досудового розслідування
1. На органи досудового розслідування покладаються такі завдання:
1) захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень;
2) охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження;
3) забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування кримінальних правопорушень, що підслідні слідчим органів Державної кримінально-виконавчої служби України (злочинів - у формі досудового слідства, кримінальних проступків - у формі дізнання);
4) забезпечення відшкодування фізичним і юридичним особам шкоди, заподіяної кримінальними правопорушеннями;
5) виявлення причин і умов, які сприяють учиненню кримінальних правопорушень, і вжиття через відповідні органи заходів щодо їх усунення.
2. На органи досудового розслідування можуть бути покладені й інші завдання, встановлені законодавством України.
3. Органи досудового розслідування зобов’язані застосовувати всі передбачені діючим законодавством заходи для забезпечення ефективності досудового розслідування.
ІІІ. Основні функції органів досудового розслідування
Відповідно до покладених завдань на органи досудового розслідування виконують такі функції:
всебічне, повне і неупереджене дослідження обставин кримінального провадження, виявлення як тих обставин, що викривають, так і тих, що виправдовують підозрюваного, обвинуваченого, а також обставин, що пом’якшують чи обтяжують його покарання, надання їм належної правової оцінки та забезпечення прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень;
аналіз слідчої практики, організації і результатів діяльності слідчих, внесення на основі цього в установленому порядку пропозицій щодо підвищення ефективності функціонування органів досудового розслідування, забезпечення правопорядку, посилення боротьби зі злочинністю, інформування населення із зазначених питань через засоби масової інформації;
розроблення та реалізація заходів щодо дотримання законодавства, зміцнення службової дисципліни, підвищення якості досудового розслідування і скорочення його строків;
вивчення, узагальнення позитивного досвіду досудового розслідування, впровадження його на практиці та розроблення сучасних методик розслідування окремих видів кримінальних правопорушень;
організація взаємодії слідчих підрозділів з органами та підрозділами, що здійснюють оперативно-розшукову й експертну діяльність, прокурорський нагляд у кримінальних провадженнях;
вивчення практики застосування слідчими норм права і розроблення пропозицій щодо вдосконалення законодавства України;
організація відповідно до КПК розгляду і вирішення скарг і заяв громадян, які надходять у зв’язку з провадженням досудового розслідування кримінальних правопорушень.
2. На органи досудового розслідування можуть бути покладені й інші завдання, встановлені діючим законодавством України.
IV. Порядок призначення слідчих на посаду, їх переміщення і звільнення з посади
1. Слідчий є службова особа відповідного структурного підрозділу апарату Міністерства юстиції України та Головних територіальних управлінь юстиції, уповноважена проводити досудове розслідування кримінальних правопорушень, яка перебуває на посадах керівника органу досудового розслідування, керівника структурних підрозділів органу досудового розслідування та слідчого в особливо важливих справах, старшого слідчого, слідчого.
( Пункт 1 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства юстиції № 1183/5 від 17.04.2018 )
2. На слідчих поширюються вимоги та обмеження, встановлені Законом України "Про запобігання корупції" .
V. Права і обов’язки слідчих, гарантії їх процесуальної незалежності
1. Слідчий має статус службової особи, яка займає відповідальне становище в системі правоохоронних органів і наділена спеціальними, лише їй притаманними повноваженнями в кримінальному провадженні.
2. Під час досудового розслідування слідчий самостійно приймає процесуальні рішення, за винятком випадків, коли законом передбачено одержання вмотивованого рішення слідчого судді, суду або згоди прокурора, і є відповідальним за законне і своєчасне виконання цих рішень.
3. При виконанні своїх службових обов’язків слідчий зобов’язаний:
1) дотримуватися вимог Конституції України, КПК та законів України під час досудового розслідування;
2) забезпечувати повне, усебічне та неупереджене розслідування кримінальних правопорушень у межах установлених КПК строків;
3) виконувати доручення та вказівки прокурора, які надаються у письмовій формі;
4) забезпечувати реалізацію в повному обсязі прав і законних інтересів усіх учасників кримінального провадження;
5) не розголошувати відомості, що становлять державну чи іншу охоронювану законом таємницю, інформацію про приватне (особисте і сімейне) життя особи та інші відомості, здобуті при розслідуванні кримінальних правопорушень;
6) не вчиняти будь-яких дій, що ганьблять звання слідчого і можуть викликати сумнів у його об’єктивності та неупередженості;
7) у разі наявності підстав, передбачених статтею 77 КПК , заявляти самовідвід від участі в кримінальному провадженні в порядку, визначеному статтею 80 КПК .
4. Службові особи органу Державної кримінально-виконавчої служби України, крім безпосередніх керівників органів досудового розслідування, вищих керівників органів досудового розслідування, працівників відділу організації досудового розслідування, які діють у межах повноважень, визначених КПК, не можуть мати доступу до матеріалів кримінальних проваджень, витребувати їх у слідчого для перевірки стану розслідування кримінального правопорушення, вивчення і надання вказівок, визначення кваліфікації кримінального правопорушення чи будь-яким іншим способом втручатися в процесуальну діяльність слідчого.

................
Перейти до повного тексту