1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ
Н А К А З
28.04.2009 N 181
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
20 серпня 2009 р.
за N 786/16802
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства внутрішніх справ N 440 від 23.05.2017 )
Про організацію діяльності чергових частин органів і підрозділів внутрішніх справ України, направленої на захист інтересів суспільства і держави від протиправних посягань
( Із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010 N 882 від 30.11.2011 N 923 від 19.10.2012 )
Відповідно до статті 7 Закону України "Про міліцію" та з метою вдосконалення діяльності чергових частин органів і підрозділів внутрішніх справ України, забезпечення оперативного управління їх силами і засобами, цілодобової готовності для реагування на злочинні прояви, надзвичайні ситуації та інші події, координації управління при розкритті злочинів, а також забезпечення захисту прав і свобод людини
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Інструкцію з організації діяльності чергових частин органів і підрозділів внутрішніх справ України, направленої на захист інтересів суспільства і держави від протиправних посягань (додається).
2. Начальникам головних управлінь, управлінь МВС в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, на залізницях в місячний термін:
2.1. Організувати вивчення цієї Інструкції з особовим складом органів і підрозділів внутрішніх справ.
2.2. Забезпечити прийняття заліків із знання вимог цієї Інструкції від особового складу штабів, штатних працівників чергових частин та осіб начальницького складу, зарахованих до резерву для залучення на чергування. Виписки з протоколів про здачу заліків долучити до їх особових справ.
2.3. Здійснити коригування планів охорони й оборони адміністративних будинків головних управлінь, управлінь МВС в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, на залізницях, міських, районних, лінійних органів внутрішніх справ.
3. Щокварталу проводити заняття із штатними працівниками чергових частин з організації й тактики дій добових нарядів у типових ситуаціях, що виникають під час чергування, вивчення законодавства, наказів МВС, забезпечення дотримання законності, пильності, ввічливого та уважного ставлення до громадян.
4. Заборонити втручання в діяльність чергових частин посадових осіб МВС, що не є їх безпосередніми чи прямими начальниками та не мають на те спеціальних повноважень, негайно і рішуче припиняти всі випадки такого втручання.
5. Головному штабу (Гришко В.В.) забезпечити в установленому порядку подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
6. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Міністра - начальника Головного штабу генерал-лейтенанта міліції Вербенського М.Г.
7. Наказ оголосити особовому складу органів і підрозділів внутрішніх справ України.
8. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
Міністр
ПОГОДЖЕНО:
В.о. голови Профспілки
атестованих працівників
органів внутрішніх справ України
полковник міліції
Заступник Голови
Служби безпеки України
Міністр України з питань
надзвичайних ситуацій та у справах
захисту населення від наслідків
Чорнобильської катастрофи
Генеральний прокурор України
Ю.В.Луценко




І.П.Шевченко

М.Герасименко



В.М.Шандра
О.І.Медведько
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ МВС
28.04.2009 N 181
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
20 серпня 2009 р.
за N 786/16802
ІНСТРУКЦІЯ
з організації діяльності чергових частин органів і підрозділів внутрішніх справ України, направленої на захист інтересів суспільства і держави від протиправних посягань
I. Загальні положення
1.1. Ця Інструкція регламентує організацію діяльності чергових частин структурних підрозділів центрального апарату МВС, головних управлінь, управлінь МВС в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, на залізницях (далі - ГУМВС, УМВС), міських управлінь, міських, районних, лінійних відділів (управлінь), відділів (відділень) міліції, лінійних відділень (пунктів), навчальних закладів системи МВС, стройових підрозділів.
( Абзац перший пункту 1.1 розділу I в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010 )
Чергова частина - це підрозділ, який забезпечує оперативне управління силами і засобами органів і підрозділів внутрішніх справ (далі - ОВС), цілодобово перебуває в постійній готовності для реагування на злочинні прояви, надзвичайні ситуації, інші події і є координуючим органом управління при встановленні осіб, які підозрюються у вчиненні кримінальних правопорушень.
( Абзац другий пункту 1.1 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 923 від 19.10.2012 )
У своїй діяльності працівники чергових частин керуються Конституцією України, Законом України "Про міліцію", міжнародними договорами України, принципами й нормами міжнародного права, нормативно-правовими актами МВС, а також цією Інструкцією.
Основними принципами роботи чергових частин є: знання оперативної обстановки на території, що обслуговується, оперативність, постійна готовність, пильність, додержання законності, чітке виконання вимог нормативно-правових актів, тактовне ставлення до осіб, збереження державної таємниці.
1.2. У структуру чергових частин ОВС входять:
1.2.1. Чергова частина МВС - орган управління, збору й обробки оперативної інформації МВС.
В її оперативному підпорядкуванні перебувають чергові частини структурних підрозділів центрального апарату МВС, внутрішніх військ МВС, навчальних закладів системи МВС, а також чергові частини всіх ОВС.
( Підпункт 1.2.1 пункту 1.2 розділу I в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010 )
1.2.2. Чергові частини територіальних органів:
головних управлінь, управлінь МВС в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - ГУМВС, УМВС);
міських управлінь (далі - МУ);
районних управлінь (далі - РУ), міських, районних відділів, відділень міліції, відділів та відділень спеціальної міліції (далі - міськрайліноргани).
1.2.3. Чергові частини транспортних органів:
управлінь МВС на залізницях;
лінійних управлінь на залізницях (далі - ЛУ);
лінійних відділів, відділень, пунктів на станціях;
лінійних управлінь, управлінь, відділів, відділень, пунктів у портах, аеропортах, метрополітені.
( Підпункт 1.2.4 пункту 1.2 розділу I виключено на підставі Наказу Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010 )
1.2.4. Чергові частини структурних підрозділів у системі МВС підпорядковані черговій частині ГУМВС, УМВС, до складу яких вони входять за своєю структурою та функціями.
1.2.5. Чергові частини (комендатури) вищих навчальних закладів у своїй діяльності керуються нормативно-правовими актами, наказами МВС і перебувають у прямому підпорядкуванні проректорів по службі.
1.2.6. Чергові частини стройових підрозділів та училищ професійної підготовки працівників міліції та інших навчальних закладів МВС перебувають в оперативному підпорядкуванні ГУМВС, УМВС, на території обслуговування яких знаходяться.
1.3. На чергову частину ОВС складається тактико-технічний паспорт чергової частини (додаток 1).
Черговій частині ОВС виділяються спеціально обладнані приміщення, їх кількість та вимоги щодо устаткування визначаються згідно з переліком (додаток 2).
( Пункт 1.3 розділу I доповнено абзацом згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010 )
Чергова частина ОВС забезпечується зброєю, боєприпасами, спеціальними засобами, засобами зв'язку, відеоспостереження, оперативною, криміналістичною та організаційною технікою, програмним забезпеченням, автотранспортом та іншим майном згідно з належністю, а також службовою документацією.
( Пункт 1.3 розділу I доповнено абзацом згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010 )
1.4. Основними завданнями чергових частин є:
1.4.1. Приймання, реєстрація заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події, організація негайного реагування на них.
( Підпункт 1.4.1 пункту 1.4 розділу I в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 923 від 19.10.2012 )
1.4.2. Забезпечення оперативного управління силами й засобами, що задіяні для охорони громадського порядку, попередження та виявлення кримінальних правопорушень на території обслуговування, взаємодія з іншими ОВС, черговою частиною вищого рівня та органами виконавчої влади.
( Підпункт 1.4.2 пункту 1.4 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 923 від 19.10.2012 )
1.4.3. Збір, опрацювання й доповідь керівництву ОВС відомостей про оперативну обстановку на території обслуговування, передача їх до чергових частин вищестоящих ОВС, оперативно-чергових служб військових частин внутрішніх військ МВС, а також інших органів виконавчої влади, інформування керівників відповідних структурних підрозділів ОВС та МВС.
1.4.4. Забезпечення введення ступенів готовності та спеціальних оперативних планів.
1.4.5. Організація роботи з особами, доставленими до чергової частини забезпечення їх конституційних прав і свобод.
( Підпункт 1.4.5 пункту 1.4 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010 )
1.4.6. Поміщення (звільнення) доставлених осіб у кімнати для затриманих та доставлених (далі - КЗД) чергових частин, забезпечення нагляду за їх поведінкою.
1.4.7. Контроль за додержанням порядку тримання й конвоювання затриманих і взятих під варту осіб, поміщенням їх до ізоляторів тимчасового тримання (далі - ІТТ).
1.4.8. Забезпечення збереження службової документації, зброї, спеціальних засобів, засобів індивідуального захисту, зв'язку, оперативної та криміналістичної техніки, іншого майна, що знаходиться на зберіганні в черговій частині.
1.4.9. Виконання довідкової роботи при зверненні громадян із питань роботи ОВС.
1.4.10. Контроль за станом охорони адміністративних будинків ОВС, ІТТ та прилеглої до них території.
1.4.11. Підтримання правил внутрішнього розпорядку ОВС, у нічний час - контроль за дотриманням правил пожежної безпеки й санітарних норм і правил у будинку ОВС та на прилеглій до нього території.
1.4.12. Оповіщення населення про виникнення надзвичайних ситуацій у населених пунктах, де не здійснюється цілодобове чергування оперативно-чергових (диспетчерських) служб органів управління єдиної державної системи запобігання і реагування на надзвичайні ситуації.
( Пункт 1.4 розділу I доповнено новим підпунктом 1.4.12 згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 923 від 19.10.2012 )
1.5. Працівники чергової частини несуть службу у форменому одязі встановленого зразка. Їх робота організовується в чотири зміни тривалістю 24 години кожна. Особам добового наряду під час чергування надаються по черзі перерви для вживання їжі та короткочасного відпочинку загальною тривалістю до чотирьох годин, у тому числі до двох годин у денний і двох годин у нічний час.
( Пункт 1.5 розділу I в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010 )
1.6. При тимчасовій неможливості забезпечити чотиризмінну роботу чергової частини (при некомплекті, у разі хвороб, відпусток чи з інших причин) штатним працівникам чергових частин, а також підмінним черговим може надаватися відпочинок тривалістю 48 годин.
1.7. Надурочні чергування не повинні перевищувати 120 годин на рік.
Доплата за службу в нічний час працівникам добових нарядів чергових частин здійснюється відповідно до вимог чинного законодавства.
( Пункт 1.7 розділу I доповнено новим абзацом згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 882 від 30.11.2011 )
1.8. Залучати штатних працівників чергової служби до виконання завдань, не передбачених їх функціональними обов'язками, категорично забороняється.
1.9. Вхід до зали оперативного управління чергових частин ОВС, двері якої повинні бути постійно замкненими, заборонено всім посадовим особам ОВС та МВС, крім зазначених у розділі XV цієї Інструкції.
II. Організація діяльності чергової частини МВС
2.1. Чергова частина МВС є підрозділом Головного штабу МВС і знаходиться в підпорядкуванні заступника начальника Головного штабу МВС - начальника оперативного управління.
2.2. Контроль за надурочними чергуваннями працівників чергової частини покладається на начальника оперативного управління.
2.3. Час зміни добового наряду чергової частини МВС визначається начальником Головного штабу МВС України.
( Пункт 2.3 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 923 від 19.10.2012 )
2.4. Начальник чергової частини, його заступник, головні інспектори-чергові, старші інспектори-чергові з особливих доручень, старші інспектори-чергові та помічники головних інспекторів-чергових чергової частини МВС призначаються на посади та звільняються з посад наказом Міністра внутрішніх справ за поданням заступника начальника Головного штабу МВС - начальника оперативного управління.
2.4.1. Посади головних інспекторів-чергових, старших інспекторів з особливих доручень та старших інспекторів-чергових комплектуються з числа працівників, які позитивно характеризуються, здатні самостійно приймати управлінські рішення, мають вищу юридичну освіту, стаж служби в ОВС понад 10 років, досвід роботи на посадах, пов'язаних з охороною громадського порядку, оперативною або слідчою діяльністю, та пропрацювали в черговій службі не менше 5 років.
2.4.2. На посади помічників головних інспекторів-чергових призначаються особи молодшого начальницького складу, які характеризуються з позитивного боку, стаж служби у яких в ОВС не менше 5 років та які мають досвід роботи з комп'ютерною технікою.
2.5. Чергова частина МВС забезпечує:
2.5.1. Координацію діяльності чергових частин ОВС щодо захисту прав і свобод громадян, інтересів суспільства й держави від протиправних посягань, охорони громадського порядку, забезпечення громадської безпеки.
2.5.2. Оперативне управління силами й засобами, що знаходяться в розпорядженні МВС, при вчиненні особливо тяжких і тяжких злочинів, масових заворушеннях, стихійних лихах та інших надзвичайних подіях.
2.5.3. Уведення ступенів готовності, спеціальних планів у МВС та підпорядкованих підрозділах, координацію дій залучених сил, підтримання взаємодії із черговими частинами інших правоохоронних органів.
2.5.4. Своєчасне інформування керівництва МВС, відповідних органів державної влади про оперативну обстановку в Україні, стан розкриття особливо тяжких, тяжких і резонансних злочинів, протидію економічній злочинності та результати роботи структурних підрозділів МВС.
2.5.5. Збереження службової документації, озброєння, спеціальних засобів, засобів зв'язку, оперативної та криміналістичної техніки, засобів захисту та іншого майна, закріпленого за черговою частиною.
2.5.6. Підтримання правил внутрішнього розпорядку в черговій частині, контроль за станом охорони адміністративних будинків МВС.
2.5.7. Отримання кореспонденції, у тому числі від громадян, яка надходить до МВС в неробочий час, святкові і вихідні дні, для подальшої її передачі до Департаменту документального забезпечення та режиму, який здійснює її реєстрацію. У разі отримання термінової кореспонденції негайно доповідати про неї відповідальному по МВС для прийняття рішення.
2.6. Роботу чергової частини МВС організовує начальник чергової частини, який безпосередньо підпорядковується начальнику оперативного управління та:
забезпечує підбір та розстановку кадрів, дотримання особовим складом дисципліни, законності та режиму секретності, організаційно забезпечує збір, обробку оперативної інформації, підготовку добового зведення та інших оперативних інформацій;
організовує проведення навчання працівників чергової частини МВС згідно з навчальними планами;
забезпечує взаємодію з іншими підрозділами Головного штабу МВС та структурними підрозділами з питань діяльності чергової служби МВС;
щомісяця складає графік чергування працівників чергової частини;
веде облік надурочних чергувань працівників чергової частини;
при загостренні обстановки організовує роботу чергової частини із забезпечення інформування безпосередньо з місць пригод, бере участь у підготовці інформації керівництву МВС та заінтересованим органам державної влади, розробці пропозицій щодо підвищення готовності органів МВС до дій у надзвичайних ситуаціях;
організовує роботу з удосконалення автоматизованої системи інформаційного забезпечення чергової частини, упровадження в її роботу обчислювальної та іншої техніки, передового досвіду;
проводить щоденний інструктаж добового наряду, що заступає, та підводить підсумки роботи наряду, який змінюється;
( Абзац дев'ятий пункту 2.6 розділу II в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010 )
уносить пропозиції керівництву Головного штабу МВС щодо заохочення та притягнення до відповідальності підлеглих працівників;
бере участь у розробленні нормативно-правових актів щодо вдосконалення системи оперативного інформування та реагування на повідомлення про кримінальні правопорушення і надзвичайні події;
( Абзац одинадцятий пункту 2.6 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 923 від 19.10.2012 )
перевіряє організацію роботи чергових частин ОВС;
контролює зберігання зброї, боєприпасів та спецзасобів, переданих на зберігання до чергової частини;
здійснює контроль за додержанням правил охорони праці, пожежної безпеки й санітарних норм і правил;
здійснює контроль за використанням автотранспорту чергової частини МВС.
2.7. Головний інспектор-черговий є старшим добового наряду чергової частини МВС і чергових частин підпорядкованих ОВС та:
здійснює загальне керівництво роботою чергових нарядів;
забезпечує робочий контроль і взаємодію з черговими частинами й групами структурних підрозділів МВС та ГУМВС, УМВС;
забезпечує безперервне стеження за станом оперативної обстановки в державі, організацію реагування на її зміни, збір і опрацювання оперативної інформації, що надходить із місць;
відповідає за повноту й об'єктивність формування інформаційних даних, видачу оперативних зведень та іншої інформації;
доповідає керівництву МВС, інформує керівників відповідних служб про кримінальні правопорушення і надзвичайні події, відомості про які надходять до чергової частини МВС;
( Абзац шостий пункту 2.7 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 923 від 19.10.2012 )
підтримує зв'язок і здійснює обмін оперативною інформацією з черговими Генеральної прокуратури України, Служби безпеки України, Міністерства надзвичайних ситуацій України (далі - МНС України), інших органів виконавчої влади та органів внутрішніх справ країн СНД;
( Абзац сьомий пункту 2.7 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 923 від 19.10.2012 )
у разі отримання відомостей надзвичайного характеру разом із відповідальним по МВС готує проекти спеціальних повідомлень до відповідних органів виконавчої влади;
( Абзац восьмий пункту 2.7 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 923 від 19.10.2012 )
здійснює передачу доручень Міністра внутрішніх справ та його заступників керівникам структурних підрозділів МВС, ГУМВС, УМВС про проведення заходів із встановлення та затримання осіб, які підозрюються у вчиненні кримінальних правопорушень, та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій;
( Абзац дев'ятий пункту 2.7 розділу II в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 923 від 19.10.2012 )
забезпечує введення ступенів готовності, оповіщення керівництва МВС та членів Оперативного штабу МВС;
за розпорядженням Міністра внутрішніх справ, його заступників вводить у дію оперативні плани на території держави (окремих її регіонах), організовує за ними невідкладні першочергові дії, контролює їх виконання;
формує добові оперативні зведення, перевіряє правильність заповнення цифрових контрольних таблиць, відповідає за введення інформації до бази даних у рамках функціонування системи автоматизованого робочого місця чергової частини;
здійснює прийом від осіб скарг, заяв та повідомлень про кримінальні правопорушення, інші правопорушення і події, організовує перевірку та прийняття невідкладних рішень щодо відповідного реагування на них;
( Абзац тринадцятий пункту 2.7 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 923 від 19.10.2012 )
забезпечує довідкову роботу при зверненні посадових осіб та громадян із питань роботи МВС і його структурних підрозділів;
організовує прийом-здачу чергування добового наряду;
відповідає за збереження службової документації, зброї, боєприпасів та спецзасобів й іншого майна, переданого на зберігання до чергової частини;
забезпечує контроль за роботою працівників телеграфу щодо своєчасного вручення телеграм, які надійшли на ім'я керівництва МВС;
( Абзац вісімнадцятий пункту 2.7 розділу II виключено на підставі Наказу Міністерства внутрішніх справ N 923 від 19.10.2012 )
організовує та контролює роботу водіїв автомобілів чергової частини МВС;
забезпечує порядок у службових приміщеннях і побутових кімнатах чергової частини МВС;
підводить підсумки роботи членів добового наряду чергової частини, вносить пропозиції керівництву оперативного управління щодо заохочення чи притягнення до відповідальності особового складу зміни й чергових нарядів ГУМВС і УМВС;
при прийомі-здачі чергування про зареєстровані особливо тяжкі, резонансні злочини та надзвичайні події, ужиті заходи доповідає Міністрові, його заступникам та начальникові оперативного управління.
( Абзац пункту 2.7 розділу II в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010 )
2.8. Склад добового наряду чергової частини МВС встановлюється штатним розписом.
2.9. Працівники добового наряду чергової частини постійно перебувають у приміщенні чергової частини і відлучаються лише за викликом до Міністра внутрішніх справ, його заступників, заступників начальника Головного штабу МВС та начальника оперативного управління, а також для вживання їжі й відпочинку (у межах адміністративного будинку МВС), перевірки приміщень МВС та в інших випадках - із дозволу головного інспектора-чергового.
2.10. Інші члени добового наряду виконують завдання, що покладені на чергову частину МВС, в межах функціональних обов'язків та посадових інструкцій, затверджених заступником Міністра - начальником Головного штабу МВС.
2.11. Залучати працівників чергової частини до виконання завдань, не передбачених їх функціональними обов'язками, категорично забороняється.
( Пункт 2.12 розділу II виключено на підставі Наказу Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010 )
2.12. Відповідальними за координацію діяльності органів і підрозділів МВС, взаємодії з іншими органами державної влади у вихідні та святкові дні призначаються перший заступник та заступники Міністра.
Для ефективності здійснення цілодобового контролю за забезпеченням захисту конституційних прав громадян, правопорядку та протидії злочинності, подальшого вдосконалення управлінської діяльності в МВС призначаються відповідальний по МВС та його заступник.
( Пункт 2.12 розділу II в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 882 від 30.11.2011 )
2.12.1. Відповідальними по МВС призначаються керівники структурних підрозділів, заступниками відповідальних - перші заступники та заступники керівників структурних підрозділів на підставі щомісячних графіків чергувань.
( Підпункт 2.12.1 в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 882 від 30.11.2011 )
2.12.2. Графіки чергувань відповідальних по МВС та їх заступників складаються Головним штабом МВС, узгоджуються із заступниками Міністра та затверджуються Міністром внутрішніх справ або його першим заступником.
( Підпункт 2.12.2 розділу II в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 882 від 30.11.2011 )
2.12.3. У структурних підрозділах МВС призначаються відповідальні від структурних підрозділів тільки із числа керівного складу.
Начальники структурних підрозділів МВС не пізніше 25 числа кожного місяця повинні подавати до Головного штабу МВС пропозиції щодо включення керівництва підрозділу до графіка чергувань по МВС та копію графіка чергувань відповідальних по підрозділу на наступний місяць.
2.12.4. Під час чергування відповідальним по МВС та їх заступникам надається право перевіряти в будь-який час доби організацію роботи всіх видів службових нарядів підпорядкованих ОВС. У разі виявлення порушень призначається службове розслідування та вживаються невідкладні заходи щодо усунення недоліків відповідно до вимог Закону України "Про Дисциплінарний статут органів внутрішніх справ України" (далі - Дисциплінарний статут).
( Підпункт 2.12.4 пункту 2.12 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 882 від 30.11.2011 )
2.12.5. Відповідальний по МВС та його заступник мають право давати керівництву підлеглих органів і підрозділів, службових нарядів обов'язкові до виконання доручення з питань забезпечення громадського порядку, здійснення невідкладних заходів щодо попередження й припинення кримінальних правопорушень, встановлення осіб, які підозрюються у їх вчиненні, ліквідації наслідків надзвичайних подій.
( Підпункт 2.12.5 пункту 2.12 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства внутрішніх справ N 882 від 30.11.2011, N 923 від 19.10.2012 )
2.12.6. Відповідальні по МВС чергують тиждень, їхні заступники - добу.
( Підпункт 2.12.6 пункту 2.12 розділу II в редакції Наказів Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010, N 882 від 30.11.2011 )
2.12.7. Відповідальні по МВС та їх заступники повинні інформувати чергову частину про місце свого перебування й постійно підтримувати з нею зв'язок. Заступники відповідального по МВС та відповідальні від структурних підрозділів відлучаються лише з дозволу відповідального по МВС.
( Підпункт 2.12.7 пункту 2.12 розділу II в редакції Наказів Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010, N 882 від 30.11.2011 )
2.12.8. Відповідальний по МВС зобов'язаний:
( Абзац перший підпункту 2.12.8 пункту 2.12 розділу II в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 882 від 30.11.2011 )
перед заступанням на чергування ознайомитися з оперативною обстановкою;
при ускладненні оперативної обстановки через головного інспектора-чергового МВС уносити тимчасові зміни в розстановку сил і засобів. Про прийняті рішення доповідати Міністрові внутрішніх справ;
виїжджати на місце вчинення кримінального правопорушення або виникнення іншої надзвичайної події, що може викликати громадський резонанс, для координації дій ОВС. За необхідності направляти на місця подій відповідальних від керівництва структурних підрозділів;
( Абзац четвертий підпункту 2.12.8 пункту 2.12 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 923 від 19.10.2012 )
здійснювати перевірки органів і підрозділів внутрішніх справ, організовувати виїзди заступника відповідального по МВС та відповідальних від структурних підрозділів для здійснення таких перевірок;
( Абзац п'ятий підпункту 2.12.8 пункту 2.12 розділу II в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 882 від 30.11.2011 )
у межах прав, наданих Дисциплінарним статутом, заохочувати працівників, які відзначилися в охороні громадського порядку, боротьбі зі злочинністю, а при невиконанні чи неналежному виконанні службової дисципліни - накладати дисциплінарні стягнення.
2.12.9. Відповідальний по МВС після 21.00 з урахуванням оперативної обстановки, що склалася, продовжує чергування за місцем проживання, але в разі необхідності викликається головним інспектором-черговим для виконання покладених на нього обов'язків. Заступник відповідального по МВС і відповідальні від структурних підрозділів продовжують чергування в нічний час за місцем проживання лише з дозволу відповідального по МВС.
( Підпункт 2.12.9 пункту 2.12 розділу II в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 882 від 30.11.2011 )
2.12.10. Після завершення чергування відповідальний по МВС повинен доповісти Міністрові внутрішніх справ про стан оперативної обстановки в державі, виявлені проблемні питання в роботі ОВС та запропонувати шляхи їх вирішення, надати пропозиції щодо вдосконалення оперативно-службової діяльності.
( Підпункт 2.12.10 пункту 2.12 розділу II із змінами,внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 882 від 30.11.2011 )
2.13. Заступник відповідального по МВС зобов'язаний:
( Абзац перший пункту 2.13 розділу II в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 882 від 30.11.2011 )
перед заступанням на чергування ознайомитися з оперативною обстановкою;
( Абзац другий пункту 2.13 розділу II в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 882 від 30.11.2011 )
виїжджати на місця вчинення кримінального правопорушення або виникнення іншої надзвичайної події, що може викликати суспільний резонанс, для координації дій ОВС, надання практичної допомоги із встановлення осіб, які підозрюються у його вчиненні, ліквідації наслідків надзвичайної події;
( Абзац третій пункту 2.13 розділу II в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 923 від 19.10.2012 )
перевіряти організацію роботи чергових частин структурних підрозділів МВС, органів і підрозділів внутрішніх справ, інших службових нарядів, уживати заходів щодо негайного усунення виявлених недоліків;
після завершення чергування доповісти відповідальному по МВС про проведену роботу, у тому числі про виявлені під час перевірок несення служби недоліки, ужиті заходи щодо їх усунення та пропозиції стосовно вдосконалення оперативно-службової діяльності.
( Абзац п'ятий пункту 2.13 розділу II в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 882 від 30.11.2011 )
2.14. Після закінчення чергування заступникові відповідального по МВС надається відпочинок, ураховуючи фактично витрачений на чергування час (при роботі до 21.00 - 12 годин, при добовій роботі - 24 години).
( Пункт 2.14 розділу II в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010; із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 882 від 30.11.2011 )
2.15. Відповідальний від структурного підрозділу МВС зобов'язаний:
2.15.1. Перед заступанням на чергування ознайомитися з оперативною обстановкою.
2.15.2. За дорученням відповідального по МВС, його заступника чи головного інспектора-чергового виїжджати на місця вчинення кримінального правопорушення або виникнення інших надзвичайних подій для надання практичної допомоги із встановлення осіб, які підозрюються у його вчиненні, ліквідації наслідків надзвичайних подій.
( Підпункт 2.15.2 пункту 2.15 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 882 від 30.11.2011; в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 923 від 19.10.2012 )
2.15.3. Перевіряти організацію роботи підпорядкованих підрозділів. За дорученням відповідального по МВС брати участь у перевірках органів і підрозділів внутрішніх справ, уживати заходів щодо негайного усунення виявлених недоліків.
( Підпункт 2.15.3 пункту 2.15 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 882 від 30.11.2011 )
2.15.4. Після завершення чергування за напрямом діяльності структурного підрозділу доповісти відповідальному по МВС про особисто проведену роботу, у тому числі виявлені під час перевірок недоліки, ужиті заходи та пропозиції щодо вдосконалення оперативно-службової діяльності.
( Підпункт 2.15.4 пункту 2.15 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 882 від 30.11.2011 )
2.16. Робота чергових частин структурних підрозділів центрального апарату МВС організовується за тими ж критеріями, що і робота чергової частини МВС та контролюється керівниками структурних підрозділів центрального апарату МВС за напрямами роботи.
III. Організація діяльності чергових частин ГУМВС, УМВС, МУ та ЛУ
3.1. Чергові частини є підрозділами штабів і підпорядковуються начальникам штабів ГУМВС, УМВС, МУ.
( Пункт 3.1 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 923 від 19.10.2012 )
3.2. Кількість працівників чергових частин визначається їх штатними розписами.
3.3. Контроль за надурочними чергуваннями працівників чергової частини покладається на начальників штабів ГУМВС, УМВС, МУ.
( Пункт 3.3 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 923 від 19.10.2012 )
3.4. Начальниками ГУМВС, УМВС установлюється єдиний для всіх підпорядкованих ОВС час зміни нарядів, ураховуючи оперативну обстановку й можливість завершення нарядами невідкладних заходів.
3.5. Начальники чергових частин, їх заступники, помічники начальника чергової частини (відділу) - оперативні чергові, старші інспектори-чергові, інспектори-чергові, старші інженери-програмісти, інженери-програмісти, помічники оперативних чергових та помічники оперативних чергових з оброблення інформації на персональних електронно-обчислювальних машинах (далі - ПЕОМ) призначаються на посади та звільняються з посад наказами начальника ГУМВС, УМВС (на підставі подання заступника начальника - начальника штабу ГУМВС, УМВС ).
3.5.1. Зазначені посади, крім старших інженерів (інженерів) - програмістів та помічників оперативних чергових, комплектуються з числа працівників, які мають вищу, як правило, юридичну освіту, характеризуються з позитивного боку, здатні самостійно приймати управлінські рішення, стаж служби в ОВС понад 5 років, мають досвід роботи на посадах, пов'язаних з охороною громадського порядку, оперативною або слідчою діяльністю, та пропрацювали в черговій частині не менше 3 років. Посади старших інженерів (інженерів) - програмістів комплектуються особами, які мають вищу освіту та досвід роботи з комп'ютерною технікою.
( Підпункт 3.5.1 пункту 3.5 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010 )
3.5.2. На посади помічників оперативних чергових з оброблення інформації на ПЕОМ призначаються особи молодшого начальницького складу, які характеризуються з позитивного боку та мають досвід роботи з комп'ютерною технікою.
3.6. Роботу чергової частини ГУМВС, УМВС, МУ, ЛУ організовує начальник чергової частини, який:
здійснює підбір і розстановку кадрів чергової частини;
організовує проведення навчання працівників чергової частини згідно з навчальними планами;
вирішує питання, пов'язані з підміною штатних працівників чергової частини;
проводить щоденний інструктаж добового наряду, що заступає та підводить підсумки роботи наряду, який змінюється;
відповідає за якісне й своєчасне виконання покладених на чергову частину завдань, дотримання дисципліни серед особового складу, дотримання режиму секретності;
складає графіки відповідальних від керівництва, їх помічників та добових нарядів;
забезпечує щоденний збір, обробку та аналіз оперативної інформації, передачу спеціальних повідомлень, підготовку необхідних управлінських рішень;
організовує виконання запланованих та окремих завдань;
контролює роботу добових нарядів;
проводить службові розслідування за фактами порушень, що мали місце в черговій частині;
контролює та відповідає за зберігання зброї, боєприпасів, спецзасобів, що знаходяться в черговій частині;
веде облік роботи працівників чергової частини;
контролює виконання доручень та розпоряджень керівництва;
здійснює контроль за додержанням правил охорони праці, пожежної безпеки й санітарних правил;
уживає заходів щодо вдосконалення роботи добових нарядів, упровадження передових форм і методів їх діяльності.
3.6.1. Оперативний черговий є старшим добового наряду чергової частини і чергових частин підпорядкованих ОВС та:
здійснює загальне керівництво роботою чергових нарядів;
забезпечує робочий контроль і взаємодію з черговими частинами й групами структурних підрозділів ГУМВС, УМВС, МУ, ЛУ;
забезпечує безперервне стеження за станом оперативної обстановки на території обслуговування, організацію реагування на її зміни, збір і опрацювання оперативної інформації, що надходить із місць;
відповідає за повноту й об'єктивність формування інформаційних даних, видачу оперативних зведень та іншої інформації;
доповідає керівництву ГУМВС, УМВС, МУ, ЛУ, інформує керівників відповідних служб про кримінальні правопорушення і надзвичайні події, відомості про які надходять до чергової частини;
( Абзац шостий підпункту 3.6.1 пункту 3.6 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 923 від 19.10.2012 )
підтримує зв'язок і здійснює обмін оперативною інформацією з черговими МВС, територіальними міськрайлінорганами, ГУМВС, УМВС, МУ, ЛУ, РУ інших адміністративно-територіальних одиниць, органами прокуратури, Службою безпеки України, МНС України, іншими органами виконавчої влади, військовими частинами внутрішніх військ МВС;
( Абзац сьомий підпункту 3.6.1 пункту 3.6 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 923 від 19.10.2012 ) ( Абзац восьмий підпункту 3.6.1 пункту 3.6 розділу III виключено на підставі Наказу Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010 )
забезпечує отримання кореспонденції, у тому числі від громадян, яка надходить до ГУМВС, УМВС, МУ, ЛУ у неробочий час, святкові і вихідні дні, для подальшої її передачі до підрозділу документального забезпечення, який здійснює її реєстрацію. У разі отримання термінової кореспонденції негайно доповідає про неї відповідальному по ГУМВС, УМВС, МУ, ЛУ, для прийняття рішення;
( Абзац восьмий підпункту 3.6.1 пункту 3.6 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 923 від 19.10.2012 )
здійснює передачу доручень начальника ГУМВС, УМВС, МУ, ЛУ та його заступників про проведення заходів, пов'язаних із встановленням та затриманням осіб, які підозрюються у вчиненні кримінальних правопорушень, ліквідацією наслідків надзвичайних подій, керівникам структурних підрозділів;
( Абзац дев'ятий підпункту 3.6.1 пункту 3.6 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 923 від 19.10.2012 )
забезпечує введення ступенів готовності, оповіщення й збір керівництва ГУМВС, УМВС, МУ, ЛУ;
за наказом начальника ГУМВС, УМВС, МУ, ЛУ, його заступників або самостійно з наступною доповіддю вводить у дію оперативні плани на території обслуговування (окремих її районах), організовує за ними невідкладні першочергові дії, контролює їх виконання;
формує добові оперативні зведення, перевіряє правильність заповнення цифрових контрольних таблиць, відповідає за введення інформації до бази даних у рамках функціонування системи автоматизованого робочого місця чергової частини;
здійснює прийом заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, події та інші правопорушення, організовує перевірку та прийняття невідкладних заходів щодо їх вирішення;
( Абзац тринадцятий підпункту 3.6.1 пункту 3.6 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 923 від 19.10.2012 )
забезпечує довідкову роботу при зверненні громадян із питань роботи ГУМВС, УМВС, МУ, ЛУ і їх служб;
організовує прийом-здачу чергування добового наряду;
відповідає за збереження службової документації, зброї, боєприпасів, спецзасобів та іншого майна, переданого на зберігання до чергової частини;
контролює роботу працівників телеграфу ОВС щодо своєчасного вручення телеграм, які надійшли на ім'я керівництва ГУМВС, УМВС, МУ, ЛУ;
у вечірній та нічний час силами чергового наряду здійснює контроль за несенням служби нарядами з охорони адміністративних будинків ГУМВС, УМВС, МУ, ЛУ;
організовує та контролює роботу водіїв автомобілів чергової частини;
забезпечує порядок у службових приміщеннях і побутових кімнатах чергової частини;
вносить пропозиції керівництву оперативного відділу щодо заохочення чи накладення дисциплінарних стягнень особового складу чергових нарядів ГУМВС, УМВС, МУ, ЛУ;
( Абзац двадцять перший підпункту 3.6.1 пункту 3.6 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010 )
доповідає при прийомі-здачі чергування про зареєстровані тяжкі злочини та надзвичайні події, ужиті заходи, виявлені порушення законності начальникові ГУМВС, УМВС, МУ, ЛУ, його заступникам та начальникові оперативного відділу (сектору).
( Абзац двадцять другий підпункту 3.6.1 пункту 3.6 розділу III в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010 )
3.6.2. Склад добового наряду чергової частини встановлюється штатним розписом.
3.6.3. Працівники добового наряду чергової частини постійно знаходяться в приміщенні чергової частини і відлучаються лише за викликом до начальника ГУМВС, УМВС, МУ, ЛУ, його заступників, начальника штабу, начальника оперативного відділу (сектору), а також для вживання їжі та відпочинку (у межах адмінбудинку), перевірки приміщень ГУМВС, УМВС, МУ, ЛУ.
( Підпункт 3.6.3 пункту 3.6 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010 )
3.6.4. Члени добового наряду виконують завдання, що покладені на чергову частину, в межах функціональних обов'язків та посадових інструкцій, затверджених заступником начальника - начальником штабу ГУМВС, УМВС, МУ, ЛУ.
( Підпункт 3.6.4 пункту 3.6 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010 ) ( Пункт 3.7 розділу III виключено на підставі Наказу Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010 )
3.7. Для ефективності здійснення цілодобового контролю за забезпеченням захисту конституційних прав громадян, правопорядку та протидії злочинності, подальшого вдосконалення управлінської діяльності в ГУМВС, УМВС, МУ, ЛУ призначаються відповідальний та його заступник.
( Пункт 3.7 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 882 від 30.11.2011 )
3.8. Відповідальними по ГУМВС, УМВС, МУ, ЛУ у вихідні та святкові дні призначаються перші заступники та заступники начальників органів, у інші дні - керівники провідних структурних підрозділів, визначених начальником ОВС, а заступниками відповідальних - керівники інших структурних підрозділів апаратів ГУМВС, УМВС, МУ, ЛУ та їх заступники, крім керівництва чергових частин.
У структурних підрозділах ГУМВС, УМВС, МУ, ЛУ призначаються лише відповідальні з числа керівного складу та найбільш підготовлених фахівців.
( Пункт 3.8 розділу III в редакції Наказів Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010, N 882 від 30.11.2011 )
3.9. Відповідальний по ГУМВС, УМВС, МУ, ЛУ зобов'язаний:
( Абзац перший пункту 3.9 розділу III в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 882 від 30.11.2011 )
перед заступанням на чергування ознайомитися з оперативною обстановкою, перевірити готовність добових нарядів чергової частини, слідчо-оперативної групи (далі - СОГ), інших працівників, що залучаються до чергування, провести інструктаж;
знаходитися в місці розташування органу (підрозділу) у службовому кабінеті, постійно бути на зв'язку з черговою частиною, відлучатися лише для вживання їжі, виїзду на місця подій або перевірки організації й несення служби нарядами;
при ускладненні оперативної обстановки через оперативного чергового ГУМВС, УМВС, МУ, ЛУ вносити тимчасові зміни в розстановку сил і засобів;
( Абзац четвертий пункту 3.9 розділу III в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 882 від 30.11.2011 )
виїжджати на місця вчинення кримінальних правопорушень і подій, інформація про які підлягає направленню до МВС, або при виникненні іншої надзвичайної події для координації дій ОВС;
( Абзац п'ятий пункту 3.9 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 923 від 19.10.2012 )
за необхідності направляти на місця подій відповідальних від керівництва структурних підрозділів;
не менше чотирьох разів на тиждень особисто здійснювати перевірки підпорядкованих органів і підрозділів (зокрема двічі в нічний час) та щодобово організовувати здійснення таких перевірок помічником відповідального, відповідальними від керівництва структурних підрозділів;
( Абзац сьомий пункту 3.9 розділу III в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010 )
у межах прав заохочувати працівників, які відзначилися в охороні громадського порядку і боротьбі зі злочинністю, а при невиконанні чи неналежному виконанні службової дисципліни - накладати дисциплінарні стягнення.
3.9.1. Відповідальний по ГУМВС, УМВС, МУ, ЛУ після 21.00 з урахуванням оперативної обстановки, що склалася, може продовжувати чергування за місцем проживання, але у разі необхідності за викликом оперативного чергового прибуває для виконання покладених на нього обов'язків.
( Підпункт 3.9.1 пункту 3.9 розділу III в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010; із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 882 від 30.11.2011 )
3.9.2. Після завершення чергування відповідальні доповідають начальникові ГУМВС, УМВС, МУ, ЛУ про стан оперативної обстановки на території обслуговування, виявлені проблеми в роботі ОВС та шляхи їх розв'язання, пропозиції щодо вдосконалення оперативно-службової діяльності, а також про результати перевірок ОВС.
( Підпункт 3.9.2 пункту 3.9 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 882 від 30.11.2011 )
3.10. Заступники відповідальних по ГУМВС, УМВС, МУ, ЛУ несуть службу у форменому одязі встановленого зразка. Вони зобов'язані:
( Абзац перший пункту 3.10 розділу III в редакції Наказів Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010, N 882 від 30.11.2011 )
перед заступанням на чергування ознайомитися з оперативною обстановкою, разом із відповідальним перевірити готовність членів добового наряду до несення служби, узяти участь у їх інструктажі та отримати табельну вогнепальну зброю;
( Абзац другий пункту 3.10 розділу III в редакції Наказів Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010, N 882 від 30.11.2011 )
виїжджати на місця вчинення кримінальних правопорушень або інших надзвичайних подій, що можуть викликати громадський резонанс, інформація про які передається до МВС України, для надання практичної допомоги у встановленні осіб, які підозрюються у їх вчиненні, та ліквідації наслідків надзвичайної події;
( Абзац третій пункту 3.10 розділу III в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 923 від 19.10.2012 )
перевіряти організацію роботи чергових частин структурних підрозділів, законність доставляння осіб, які підозрюються у вчиненні кримінального правопорушення, й дотримання строків їх тримання, інших службових нарядів, що несуть службу на території обслуговування, уживати заходів щодо негайного усунення виявлених недоліків;
( Абзац четвертий пункту 3.10 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказу Міністерства внутрішніх справ N 923 від 19.10.2012 )
після завершення чергування доповісти відповідальному про проведену роботу, у тому числі про виявлені під час перевірок несення служби недоліки, ужиті заходи щодо їх усунення та пропозиції стосовно вдосконалення оперативно-службової діяльності.
( Абзац п'ятий пункту 3.10 розділу III в редакції Наказів Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010, N 882 від 30.11.2011 )
3.11. Відповідальний від структурного підрозділу ГУМВС, УМВС, МУ, ЛУ зобов'язаний:
( Абзац перший пункту 3.11 розділу III в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 882 від 30.11.2011 )
перед заступанням на чергування ознайомитися з оперативною обстановкою;
за дорученням відповідального та його заступника виїжджати на місця вчинення кримінальних правопорушень або виникнення інших надзвичайних подій для надання практичної допомоги із встановлення осіб, які підозрюються у його вчиненні, ліквідації наслідків надзвичайних подій;
( Абзац третій пункту 3.11 розділу III в редакції Наказів Міністерства внутрішніх справ N 882 від 30.11.2011, N 923 від 19.10.2012 )
перевіряти організацію роботи підпорядкованих підрозділів та за вказівкою відповідального брати участь у перевірках інших органів і підрозділів, уживати заходів щодо негайного усунення виявлених недоліків;
( Абзац четвертий пункту 3.11 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 882 від 30.11.2011 )
після завершення чергування доповісти відповідальному рапортом про особисто проведену роботу, виявлені під час перевірок несення служби недоліки, ужиті заходи та пропозиції щодо вдосконалення оперативно-службової діяльності.
( Абзац п'ятий пункту 3.11 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 882 від 30.11.2011 )( Розділ III доповнено пунктом 3.11 згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010 )
3.12. Тривалість несення служби відповідальних по ГУМВС, УМВС, МУ, ЛУ - тиждень, їх заступників та відповідальних від структурних підрозділів - доба. Після закінчення чергування заступникам відповідальних та відповідальним від структурних підрозділів надається відпочинок, ураховуючи фактично витрачений на чергування час (при чергуванні до 21.00 - 12 годин, при добовому чергуванні - 24 години).
( Розділ III доповнено пунктом 3.12 згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010; в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 882 від 30.11.2011 )
IV. Організація діяльності чергових частин РУ, міськрайлінорганів
4.1. Роботу чергових частин у міськрайлінорганах організовують начальники ОВС.
4.2. Чергові частини є підрозділами штабів.
Начальники штабів, чергових частин або особи, які виконують їх обов'язки:
забезпечують підбір та розстановку кадрів згідно зі штатним розписом;
розробляють функціональні обов'язки працівників;
організовують підміну штатних працівників чергової частини;
створюють належні умови для праці та відпочинку добових нарядів;
організовують проведення навчання працівників чергової частини згідно з навчальними планами;
контролюють дотримання особовим складом дисципліни, законності, режиму секретності, конституційних прав громадян, які утримуються в кімнатах затриманих та доставлених чергових частин;
( Абзац восьмий пункту 4.2 розділу IV в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010 )
забезпечують збір та обробку оперативної інформації, підготовку добового зведення, а також інших оперативних матеріалів;
організовують взаємодію з іншими підрозділами чергової служби;
організовують роботу з удосконалення автоматизованої системи інформаційного забезпечення чергової частини, упровадження в її роботу новітніх зразків обчислювальної та іншої техніки;
щодня підводять підсумки роботи чергової зміни за минулу добу та беруть участь у проведенні інструктажу наряду, який заступає на службу;
( Абзац дванадцятий пункту 4.2 розділу IV в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010 )
відповідають за стан зберігання зброї, боєприпасів та спецзасобів чергових частин;
контролюють порядок видачі й приймання зброї, боєприпасів та спецзасобів;
контролюють використання автотранспорту чергової частини;
контролюють збереження та використання матеріально-технічних засобів у черговій частині;
контролюють виконання підлеглими доручень та розпоряджень керівництва;
здійснюють контроль за додержанням правил охорони праці, пожежної безпеки й санітарних норм і правил;
уживають заходів щодо вдосконалення роботи добових нарядів, упровадження передових форм і методів їх діяльності;
щомісяця підводять підсумки роботи чергової служби.
4.3. Кількість працівників чергових частин визначається їх штатними розписами, а в чергових частинах, де впродовж доби видається більше 80 одиниць зброї, додатково вводиться дві посади інспектора-чергового.
4.4. В ОВС, де реєструється понад 30 тисяч повідомлень на рік, для забезпечення постійної чотиризмінної роботи вводяться додаткові штатні одиниці для введення постійної резервної зміни.
4.5. Начальники штабів (чергових частин міськрайлінорганів) або особи, які виконують їх обов'язки, ведуть облік надурочних чергувань працівників.
4.6. Контроль за надурочним робочим часом працівників чергової частини покладається на начальників міськрайлінорганів.
4.7. Начальники чергових частин, помічники начальника чергової частини - оперативні чергові, старші інспектори-чергові, інспектори-чергові, помічники оперативних чергових та помічники оперативних чергових з оброблення інформації на ПЕОМ призначаються на посади та звільняються з посад наказом начальника ГУМВС, УМВС (на підставі подання начальника міськрайліноргану, погодженого начальником штабу ГУМВС, УМВС).
Зазначені посади, крім помічників оперативних чергових, комплектуються з числа працівників, які мають вищу освіту, характеризуються з позитивного боку, здатні самостійно приймати управлінські рішення, стаж служби в ОВС у них повинен бути не менше 3 років, з яких досвід роботи на посадах, пов'язаних з охороною громадського порядку, оперативною або слідчою, діяльністю, не менше 2 років. На посади помічників оперативних чергових з оброблення інформації на ПЕОМ призначаються особи молодшого начальницького складу, які характеризуються з позитивного боку та мають підготовку для роботи з комп'ютерною технікою.
( Пункт 4.7 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 923 від 19.10.2012 )
4.8. Черговим частинам міськрайлінорганів надаються приміщення, їхня кількість та вимоги щодо устаткування визначаються відповідно до переліку приміщень і устаткування чергової частини ОВС.
4.9. Завдання, покладені на чергову частину, виконує добовий наряд у складі, передбаченому штатним розписом міськрайліноргану.
4.10. Для ефективності здійснення цілодобового контролю за забезпеченням захисту конституційних прав громадян, правопорядку та протидії злочинності, подальшого вдосконалення управлінської діяльності в міськрайлінорганах призначається відповідальний по міськрайліноргану та його помічник.
( Пункт 4.10 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 882 від 30.11.2011 )
4.11. Відповідальними по міськрайлінорганах у вихідні та святкові дні призначаються перший заступник та заступники начальників органів (допускається чергування як відповідального начальника міськрайліноргану та посадових осіб, які виконують обов'язки начальника та заступників начальника ОВС), в інші дні - керівники провідних структурних підрозділів, визначених начальником ОВС, а помічниками відповідальних (тільки для ОВС I та II категорій) - керівники інших структурних підрозділів відділу або найбільш підготовлені фахівці.
Відповідальні та помічники відповідальних несуть службу у форменому одязі встановленого зразка. Тривалість чергування відповідальних - тиждень або доба, а помічників відповідальних - доба.
( Пункт 4.11 розділу IV в редакції Наказів Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010, N 882 від 30.11.2011 )
4.12. У територіальних і транспортних підрозділах міськрайлінорганів (територіальних відділах міліції, міських відділеннях міліції, селищних відділеннях міліції, лінійних відділеннях) питання щодо призначення відповідальних по ОВС вирішується начальником міськрайліноргану залежно від оперативної обстановки і штатної чисельності підрозділу.
( Пункт 4.12 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 882 від 30.11.2011 )
4.13. Відповідальний по міськрайліноргану зобов'язаний:
( Абзац перший пункту 4.13 розділу IV в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 882 від 30.11.2011 )
перед заступанням на чергування ознайомитися з оперативною обстановкою, перевірити готовність добових нарядів чергової частини, ІТТ, слідчо-оперативної групи, інших працівників, що залучаються до чергування, за відсутності начальника ОВС провести інструктаж та отримати табельну вогнепальну зброю;
( Абзац другий пункту 4.13 розділу IV в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010 )
перевірити законність тримання осіб, які перебувають у КЗД, ІТТ, та за наявності підстав невідкладно вжити заходів щодо поновлення порушених конституційних прав громадян;
( Абзац третій пункту 4.13 розділу IV в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010 )
бути присутнім під час перевірки та огляду КЗД, камер та інших приміщень ІТТ, при перевірці затриманих і взятих під варту осіб;
забезпечити організацію своєчасного розгляду обставин правопорушень, скоєних особами, які доставлені до чергової частини, та приймати рішення за справами про адміністративні правопорушення;
перебувати в місці розташування органу (підрозділу) у службовому кабінеті, постійно бути на зв'язку з черговою частиною, відлучатися лише для вживання їжі, виїзду на місця подій або перевірки організації й несення служби нарядами;
при ускладненні оперативної обстановки в разі необхідності через оперативного чергового міськрайліноргану вносити тимчасові зміни в розстановку сил і засобів, про прийняте рішення доповідати начальникові ОВС;
особисто виїжджати на місця вчинення кримінальних правопорушень і подій, інформація про які підлягає направленню до ГУМВС, УМВС;
( Абзац восьмий пункту 4.13 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 923 від 19.10.2012 )
здійснювати перевірки несення служби добовими нарядами ОВС та іншими нарядами, задіяними на охорону громадського порядку;
( Абзац дев'ятий пункту 4.13 розділу IV в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010 )
надавати пропозиції начальникові стосовно заохочення працівників ОВС і представників громадськості, які відзначилися в боротьбі зі злочинністю та охороні громадського порядку, а при невиконанні чи неналежному виконанні службової дисципліни - про накладення дисциплінарних стягнень.
4.14. Відповідальні по міськрайліноргану можуть продовжити чергування в нічний час за місцем проживання лише з дозволу начальника ОВС.
( Пункт 4.14 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 882 від 30.11.2011 )
4.15. Після завершення чергування відповідальний по міськрайліноргану доповідає начальникові ОВС про стан оперативної обстановки на території обслуговування, виявлені проблеми в роботі та шляхи їх розв'язання, пропозиції щодо вдосконалення оперативно-службової діяльності, а також про результати перевірок.
( Пункт 4.15 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 882 від 30.11.2011 )
4.16. Відповідальному по ОВС та його помічнику після закінчення чергування надається відпочинок, ураховуючи фактично витрачений на чергування час (при роботі до 21.00 - 12 годин, при добовій роботі - 24 години).
( Пункт 4.16 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 882 від 30.11.2011 )
4.17. Помічники відповідальних по ОВС зобов'язані:
( Абзац перший пункту 4.17 розділу IV в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 882 від 30.11.2011 )
перед заступанням на чергування ознайомитися з оперативною обстановкою, разом із відповідальним по ОВС перевірити готовність членів добового наряду до несення служби та отримати табельну вогнепальну зброю;
( Абзац другий пункту 4.17 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010, N 882 від 30.11.2011 )
виїжджати разом із СОГ на місця вчинення всіх кримінальних правопорушень та подій, інформація про які передається до ГУМВС, УМВС, і контролювати повноту та якість збору первинних матеріалів, надання практичної допомоги із встановлення осіб, які підозрюються у їх вчиненні, ліквідації наслідків надзвичайних подій;
( Абзац третій пункту 4.17 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010; в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 923 від 19.10.2012 )
перевіряти організацію роботи чергової частини, законність доставляння осіб, які підозрюються в учиненні кримінального правопорушення, й дотримання строків їх тримання, інших службових нарядів, що несуть службу на території обслуговування, уживати заходів щодо негайного усунення виявлених недоліків;
( Абзац четвертий пункту 4.17 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 923 від 19.10.2012 )
після завершення чергування доповісти відповідальному по міськрайліноргану про проведену роботу, у тому числі на місцях учинення кримінальних правопорушень та виникнення надзвичайних подій, про виявлені під час перевірок несення служби недоліки, ужиті заходи щодо їх усунення та пропозиції стосовно вдосконалення оперативно-службової діяльності.
( Абзац п'ятий пункту 4.17 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства внутрішніх справ N 882 від 30.11.2011, N 923 від 19.10.2012 )
4.18. До складу наряду, крім добового наряду чергової частини та СОГ, призначаються:
оперативні групи реагування;
черговий ІТТ (в ОВС, де відсутні штатні посади чергового ІТТ);
міліціонери з охорони затриманих;
водії автомобілів чергової частини (далі - водії АЧЧ).
4.19. При некомплекті штатних працівників чергової частини, у разі їх хвороби, відпустки чи відсутності з інших причин та у виняткових випадках, коли не може бути забезпечено, як мінімум, роботу в три зміни, до несення служби залучаються працівники всіх служб і підрозділів ОВС, які мають необхідну підготовку й досвід роботи, склали заліки зі знань нормативно-правових актів, що регламентують діяльність чергової служби, та пройшли 10-денне стажування при черговій частині (список оголошується наказом начальника ОВС).
4.20. При ускладненні оперативної обстановки, введенні посиленого варіанту несення служби, для розгляду обставин щодо великої кількості осіб, які доставлені за вчинення кримінальних чи інших правопорушень, склад добового наряду, за рішенням начальника ОВС, може бути збільшений за рахунок працівників інших структурних підрозділів міськрайліноргану.
( Пункт 4.20 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 923 від 19.10.2012 )
4.21. Для належного виконання завдань, покладених на чергову частину, її працівники забезпечуються зброєю, боєприпасами, спеціальними засобами та засобами зв'язку, оперативною й криміналістичною технікою, автотранспортом та іншим майном згідно з табельною належністю, службовою документацією.
4.22. Члени добового наряду несуть службу у форменому одязі встановленого зразка. Забороняється використовувати членів СОГ для виконання завдань, не пов'язаних із несенням служби в добовому наряді.
( Пункт 4.22 розділу IV в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010 )
4.23. Працівники добового наряду отримують закріплену табельну зброю, забезпечуються спеціальними засобами індивідуального захисту й активної оборони, а за окремим розпорядженням керівництва ОВС - автоматами з боєкомплектом.
4.24. Помічник начальника чергової частини - оперативний черговий, помічник начальника відділу-оперативний черговий, старший інспектор-черговий, інспектор-черговий (далі - черговий), який змінюється:
детально знайомить наряд, що прибув на зміну, з оперативною обстановкою;
інформує про поточну роботу, зареєстровані кримінальні правопорушення та події, масові та інші заходи, що плануються, сили й засоби, які задіяні на охорону громадського порядку, охорону адмінбудинку ОВС та ІТТ, конвоювання затриманих і заарештованих, нагляд за дорожнім рухом тощо, розпорядження та вказівки начальника ОВС та керівництва вищого рівня.
( Абзац третій пункту 4.24 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 923 від 19.10.2012 )
4.25. Черговий, який заступає на чергування, приймає від чергового, який змінюється:
4.25.1. Табельну вогнепальну зброю (у тому числі незакріплену за особовим складом), а також спортивну та навчальну зброю, що знаходиться на тимчасовому зберіганні (крім вилученої, добровільно зданої та знайденої), боєприпаси, спеціальні засоби, оперативну, криміналістичну й організаційну техніку, засоби зв'язку, ключі від кімнат для затриманих і доставлених і кімнати зберігання зброї та спеціальних засобів (далі - КЗЗ), інше майно за описом.
4.25.2. Озброєння, спеціальні та технічні засоби, які перевіряються поштучно, звіряється номер, серія та рік випуску, звертається увага на їх комплектність.
4.25.3. Осіб, які утримуються в КЗД, вилучені в них речі відповідно до протоколу про адміністративне затримання, документи, гроші та цінності (повинні зберігатися в шафах або інших спеціально відведених місцях) із відміткою про прийняття в книзі прийому та здачі чергування (додаток 3).
4.25.4. Документацію й довідкові матеріали.
4.25.5. Засоби пожежогасіння, що знаходяться в черговій частині.
4.26. Черговий перевіряє справність охоронно-пожежної сигналізації, виведеної на концентратор охоронної сигналізації чергової частини ОВС. При виявленні пошкоджень вживає заходів щодо їх усунення.
( Пункт 4.26 розділу IV в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010 )
4.27. При відсутності в ІТТ самостійної чергової частини черговий:
перевіряє затриманих і взятих під варту осіб за кількістю і наявними на них документами, проводить опитування та огляд цих осіб;
( Абзац другий пункту 4.27 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010 )
разом із черговим, який змінюється, та під контролем відповідального по ОВС проводить огляд КЗД;
( Абзац третій пункту 4.27 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 923 від 19.10.2012 )
робить записи про виявлені недоліки в книзі прийому та здачі чергування, після чого доповідає начальникові ОВС або особі, яка виконує його обов'язки (далі - начальник ОВС).
4.28. Про прийом і здачу чергування, зареєстровані правопорушення, події, ужиті заходи та їх результати, виявлені правопорушення, інші недоліки чергові доповідають начальникові ОВС і надають необхідну службову документацію. Начальник ОВС дає оцінку несенню служби добовим нарядом, що змінюється, та з урахуванням недоліків у роботі попередньої зміни й обстановки, що складається, інструктує наряд, який заступає на чергування, і дозволяє провести зміну.
4.29. Працівники добового наряду чергової частини постійно знаходяться в приміщенні чергової частини і відлучаються лише за викликом до начальника ОВС, а також для вживання їжі й відпочинку (у межах адміністративного будинку ОВС), перевірки приміщень ОВС, ІТТ та в інших випадках - із дозволу чергового. Підміна чергового та його помічника на час приймання їжі й відпочинку (за відсутності штатних посад старшого інспектора-чергового або інспектора-чергового) проводиться членами добового наряду.
4.30. Черговий може відлучатися з приміщення чергової частини (у межах адміністративного будинку ОВС) з дозволу начальника ОВС, штабу, чергової частини після детального ознайомлення особи, яка буде його заміщати, зі змінами і особливостями оперативної обстановки та запису в зошиті для записів чергових (додаток 4).
( Абзац перший пункту 4.30 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010, N 882 від 30.11.2011 )
Залишати приміщення чергової частини на одного працівника добового наряду категорично забороняється.
4.31. Після повернення до чергової частини черговий приймає доповідь особи, яка його заміщала, про події, зміни в обстановці, що сталися за час його відсутності, розпорядження, які надійшли, і вжиті заходи щодо їх виконання.
4.32. Членам добового наряду забороняється використовувати автотранспорт та інше майно чергової частини без дозволу чергового, не за призначенням, займати засоби зв'язку розмовами, не пов'язаними з виконанням службових обов'язків, відволікатися тощо.
4.33. Черговий при прибутті начальника ОВС, його заступників або начальника штабу доповідає їм про оперативну обстановку.
4.34. При прибутті представників органів державної влади та органів місцевого самоврядування, прокуратури, ОВС вищого рівня, а також перевіряючих МВС, черговий називає себе та доповідає про них начальникові ОВС і черговій частині вищого рівня.
4.35. Перед початком перевірки черговий перевіряє документи прибулих та встановлює їх повноваження. У разі проведення перевірки чергової частини надає службову документацію, особисто або за його дорученням інший член добового наряду здійснює супровід перевіряючих. Після закінчення перевірки пропонує посадовим особам зробити запис про виявлені недоліки в книзі перевірок (додаток 5) та доповідає про результати начальникові ОВС і черговій частині вищого рівня.
( Пункт 4.35 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 882 від 30.11.2011 )
4.36. Підсумки роботи чергової частини в цілому й кожної зміни окремо щомісяця підводяться на оперативній нараді при начальникові штабу (його заступникові) або при начальникові міськрайліноргану.
Службова діяльність працівників чергових нарядів оцінюється за такими критеріями:
ввічливе ставлення до громадян (відсутність скарг на дії працівників чергових частин);
знання оперативної обстановки, своїх прав і обов'язків, а також нормативно-правових актів, що регламентують діяльність ОВС;
повнота реєстрації заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події, організація оперативного реагування на них, встановлення осіб, які підозрюються у їх вчиненні;
( Абзац п'ятий пункту 4.36 розділу IV в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 923 від 19.10.2012 )
своєчасність і повнота інформування чергової частини вищого рівня про кримінальні правопорушення та інші події;
( Абзац шостий пункту 4.36 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 923 від 19.10.2012 )
організація взаємодії сил і засобів, що беруть участь в охороні громадського порядку;
ефективність контролю за діяльністю підпорядкованих чергових частин;
додержання законності й режиму секретності;
приймання, якісне опрацювання й передача розшукової та управлінської інформації;
забезпечення обліку, збереження, прийому-видачі зброї, боєприпасів, спеціальних засобів, засобів захисту, оперативної та криміналістичної техніки, засобів зв'язку та іншого майна, що зберігаються в черговій частині;
порядок ведення службової документації;
ефективне використання технічних засобів при виконанні завдань, покладених на чергову частину;
зовнішній вигляд добового наряду;
додержання пожежної безпеки й санітарних норм і правил;
недопущення використання не за призначенням автотранспорту, іншого майна, закріпленого за черговою частиною.
V. Права чергового
5.1. Головний інспектор - черговий чергової частини МВС має право:
5.1.1. Віддавати черговим структурних підрозділів МВС та оперативним черговим ГУМВС, УМВС обов'язкові до виконання доручення з питань забезпечення громадського порядку, здійснення невідкладних заходів щодо попередження, припинення та розкриття тяжких, особливо тяжких, резонансних злочинів і надзвичайних подій.
5.1.2. Залучати всі задіяні для охорони громадського порядку наряди міліції незалежно від їх підпорядкування з урахуванням першочерговості виконання завдань.
5.1.3. У разі ускладнення оперативної обстановки вносити зміни в розстановку сил і засобів із наступною доповіддю відповідальному по МВС.
( Підпункт 5.1.3 пункту 5.1 розділу V із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 923 від 19.10.2012 )
5.1.4. Вимагати від керівництва структурних підрозділів МВС та ГУМВС, УМВС інформацію, необхідну для виконання покладених на чергову частину завдань.
5.2. Оперативний черговий ГУМВС, УМВС має право:
5.2.1. Віддавати обов'язкові до виконання доручення черговим підпорядкованих ОВС, підрозділів та нарядам, що несуть службу на території обслуговування, а за відсутності керівництва ОВС - усьому особовому складу.
5.2.2. Здійснювати при ускладненні оперативної обстановки через оперативних чергових міськрайлінорганів необхідне маневрування силами й засобами підпорядкованих ОВС із подальшою доповіддю про прийняте рішення керівництву ГУМВС, УМВС.
5.2.3. Залучати для організації охорони місця події, переслідування й затримання злочинців усі задіяні на охорону громадського порядку наряди міліції незалежно від їх підпорядкування з урахуванням першочерговості виконання завдань.
5.2.4. Вводити в дію спеціальні оперативні плани, оголошувати збір усього особового складу або окремого підрозділу по тривозі.
5.2.5. Одержувати від керівників і працівників підрозділів ОВС інформацію, необхідну для виконання покладених на чергову частину завдань.
5.2.6. При ускладненні оперативної обстановки звертатись до головних інспекторів чергових МВС та оперативних чергових сусідніх ОВС для отримання необхідної інформації і допомоги.
5.3. Черговий РУ, міськрайліноргану є старшим оперативним начальником щодо чергових усіх підрозділів і установ, підпорядкованих цьому органу, а також усіх службових нарядів, що виконують на території обслуговування ОВС завдання з охорони громадського порядку, попередження й припинення кримінальних та інших правопорушень, встановлення осіб, які підозрюються у їх вчиненні, ліквідації наслідків надзвичайних подій тощо. Він має право:
( Пункт 5.3 розділу V із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 923 від 19.10.2012 )
5.3.1. Віддавати необхідні й обов'язкові для виконання доручення підпорядкованим черговим частинам ОВС, контролювати своєчасність та повноту їх виконання.
5.3.2. При ускладненні оперативної обстановки звертатися до чергових частин вищого рівня та інших ОВС для отримання допомоги силами й засобами, а також отримання необхідної інформації.
5.3.3. Вводити в дію спеціальні оперативні плани, оголошувати збір усього особового складу або окремого підрозділу по тривозі.
5.3.4. Клопотати про заохочення працівників ОВС, членів громадських формувань і осіб, які відзначилися при охороні громадського порядку та боротьбі з правопорушеннями, а при невиконанні чи неналежному виконанні службових обов'язків - про накладення дисциплінарних стягнень відповідно до Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України.
5.3.5. Вимагати від особового складу ОВС підтримання внутрішнього розпорядку, дисципліни, правил пожежної безпеки та санітарних норм.
5.3.6. У разі відсутності начальника ОВС або відповідального по ОВС усувати від служби (із подальшою доповіддю) будь-якого працівника цього органу за дисциплінарний проступок або через підозру у вчиненні кримінального правопорушення.
( Підпункт 5.3.6 пункту 5.3 розділу V в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 923 від 19.10.2012 )
5.3.7. Уносити пропозиції щодо поліпшення роботи ОВС, його структурних підрозділів та чергової частини, запровадження новітніх форм і методів роботи.
5.3.8. Вимагати від громадян та посадових осіб, які порушують громадський порядок, припинення правопорушень та дій, що перешкоджають здійсненню повноважень міліції, виносити усне зауваження особам, а у разі невиконання зазначених вимог - уживати передбачених законами заходів.
5.3.9. Перевіряти у громадян, які підозрюються у вчиненні правопорушень, документи, що посвідчують їх особу.
5.3.10. Поміщати й утримувати в КЗД:
осіб, підозрюваних у вчиненні кримінального правопорушення, засуджених, які ухиляються від відбування кримінального покарання, - на строки і в порядку, передбачених законом;
( Абзац другий підпункту 5.3.10 пункту 5.3 розділу V в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 923 від 19.10.2012 )
підозрюваних осіб без ухвали слідчого судді, суду на підставі протоколу про затримання особи, підозрюваної у вчиненні злочину, відповідно до статті 208 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК України), а також підозрюваних осіб або обвинувачуваних на підставі ухвали слідчого судді, суду про дозвіл на затримання згідно зі статтею 190 КПК України - не більше 3 годин із подальшим поміщенням до ІТТ. У тих ОВС, де відсутні ІТТ, та коли час перевезення цієї категорії осіб припадає на темну пору доби, - на строк до 24 годин;
( Абзац третій підпункту 5.3.10 пункту 5.3 розділу V в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 923 від 19.10.2012 )
осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, перелічені у пункті 1 частини другої статті 262 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП).
Терміни тримання цих осіб визначаються згідно зі статтею 263 КУпАП;
військовослужбовців, які вчинили діяння, що мають ознаки кримінального чи адміністративного правопорушення, - до передачі їх посадовим особам Військової служби правопорядку Збройних Сил України.
( Абзац шостий підпункту 5.3.10 пункту 5.3 розділу V із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 923 від 19.10.2012 )
5.3.11. Проводити огляд осіб, зазначених у підпункті 5.3.10 пункту 5.3 цього розділу, речей, що знаходяться при них, транспортних засобів і вилучати відповідно до чинного законодавства документи та предмети, що можуть бути речовими доказами або використані на шкоду їх здоров'ю.
5.3.12. Організовувати фотографування, дактилоскопування, звукозапис, відеозйомку та перевірку за базами даних ОВС осіб, які затримані за підозрою у вчиненні злочину, узяті під варту, обвинувачуються у вчиненні злочину або піддані адміністративному арешту, відповідно до Положення про Інтегровану інформаційно-пошукову систему органів внутрішніх справ України, затвердженого наказом МВС від 12.10.2009 N 436, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.12.2009 за N 1256/17272.
5.3.13. Доручати членам добового наряду, іншим працівникам міліції проводити огляд транспортних засобів, предметів та документів доставлених до ОВС за підозрою у скоєнні злочину чи правопорушення.
5.3.14. Направляти до лікувально-профілактичних закладів осіб, які звернулися до ОВС із заявою про нанесення їм тілесних ушкоджень, разом із направленням на предмет установлення факту ушкодження здоров'я (додаток 6), а також інших осіб - з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, разом з направленням для огляду на стан сп'яніння (додаток 7).
( Підпункт 5.3.14 пункту 5.3 розділу V в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 882 від 30.11.2011 )
5.4. У випадках і в порядку, передбачених статтями 12 - 15 Закону України "Про міліцію", черговий та члени добового наряду мають право застосовувати заходи фізичного впливу, спеціальні засоби та вогнепальну зброю.
5.5. За тимчасової відсутності чергового МВС, ГУМВС, УМВС, ОВС працівник, який його заміщає, після запису в зошиті для записів чергових про прийняття чергування має права чергового.
5.6. Невикористання чи перевищення працівниками добового наряду наданих їм прав, так само як і невиконання або неналежне виконання покладених на них обов'язків, тягне за собою відповідальність, встановлену чинним законодавством.
( Розділ V в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010 )
VI. Обов'язки чергового
6.1. Забезпечити приймання та реєстрацію заяв і повідомлень про вчинені кримінальні, інші правопорушення та події відповідно до чинного законодавства.
При отриманні інформації про вчинені кримінальні, інші правопорушення та події черговий або особа, яка виконує його обов'язки, керуючись картотекою невідкладних дій оперативного чергового (додаток 8), зобов'язані ужити всіх заходів щодо попередження або припинення правопорушення, встановлення та затримання правопорушників, надання допомоги потерпілим, ліквідації негативних наслідків правопорушень і подій.
( Пункт 6.1 розділу VI в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 923 від 19.10.2012 )
6.1.1. Приймання та реєстрація заяв і повідомлень про злочини, які вчинені або готуються, іншої інформації, що не містить в собі явних ознак злочинів, здійснюються згідно з вимогами Інструкції про порядок приймання, реєстрації та розгляду в органах і підрозділах внутрішніх справ України заяв і повідомлень про злочини, що вчинені або готуються, затвердженої наказом МВС від 14.04.2004 N 400, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 06.05.2004 за N 571/9170.
6.1.2. При отриманні від заявника інформації про злочин, інше правопорушення чи подію черговий або особа, яка виконує його обов'язки, зобов'язані вимовити одну з таких фраз: "Уважно слухаю Вас", "Готові допомогти", чітко і розбірливо назвати своє прізвище, ім'я, по батькові, посаду та:
( Абзац перший підпункту 6.1.2 пункту 6.1 розділу VI в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010 )
зареєструвати отриману інформацію в журналі реєстрації заяв і повідомлень про злочини (далі - ЖРЗПЗ) або в журналі обліку інформації, що не містить явних ознак злочину (далі - ЖОІ);
негайно направити на місце пригоди СОГ, групу оперативного реагування, дільничного інспектора міліції, інші наряди або окремих посадових осіб;
( Абзац третій підпункту 6.1.2 пункту 6.1 розділу VI в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010 )
доповісти про отриману інформацію начальникові ОВС і відповідальному від керівництва, а про злочини та інші надзвичайні події, інформація про які подається до МВС, ГУМВС, УМВС, повідомити чергову частину вищого рівня, про що зробити відмітку в графі N 5 ЖРЗПЗ із зазначенням часу доповіді та прізвища особи, яка її отримала;
ужити всіх заходів щодо попередження або припинення правопорушення, організувати невідкладні дії з розкриття злочину, затримання правопорушників, надання допомоги потерпілим, ліквідації негативних наслідків злочинів, інших правопорушень та подій, керуючись при цьому картотекою невідкладних дій оперативного чергового (додаток 8), Положенням про основи організації розкриття органами внутрішніх справ України злочинів загальнокримінальної спрямованості, затвердженим наказом МВС від 30.04.2004 N 458, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 02.07.2004 за N 814/9413;
( Абзац п'ятий підпункту 6.1.2 пункту 6.1 розділу VI із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 882 від 30.11.2011 )( Абзац шостий підпункту 6.1.2 пункту 6.1 розділу VI виключено на підставі Наказу Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010 )( Абзац сьомий підпункту 6.1.2 пункту 6.1 розділу VI виключено на підставі Наказу Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010 )( Абзац восьмий підпункту 6.1.2 пункту 6.1 розділу VI виключено на підставі Наказу Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010 )( Абзац дев'ятий підпункту 6.1.2 пункту 6.1 розділу VI виключено на підставі Наказу Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010 )( Абзац десятий підпункту 6.1.2 пункту 6.1 розділу VI виключено на підставі Наказу Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010 )( Абзац одинадцятий підпункту 6.1.2 пункту 6.1 розділу VI виключено на підставі Наказу Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010 )( Абзац дванадцятий підпункту 6.1.2 пункту 6.1 розділу VI виключено на підставі Наказу Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010 )( Абзац тринадцятий підпункту 6.1.2 пункту 6.1 розділу VI виключено на підставі Наказу Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010 )
6.2. Забезпечити вільний доступ осіб до книги скарг і пропозицій (додаток 9).
( Пункт 6.2 розділу VI із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 882 від 30.11.2011 )
6.3. При надходженні телеграм, телефонограм, іншої кореспонденції:
( Абзац перший пункту 6.3 розділу VI в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010 )
6.3.1. Забезпечити своєчасну реєстрацію телеграм, телефонограм, що надійшли, у книзі обліку вхідних телеграм і телефонограм (додаток 10).
( Підпункт 6.3.1 пункту 6.3 розділу VI із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 882 від 30.11.2011 )
6.3.2. Негайно доповісти зміст телеграми (телефонограми, орієнтування) про вчинене кримінальне правопорушення чи подію начальникові міськрайліноргану, за його відсутності негайно після ознайомлення, залежно від змісту орієнтування, ознайомити працівників відповідних служб ОВС, в окремих випадках про отримання телеграми (телефонограми, орієнтування) поінформувати чергового прокуратури, а також відповідні органи виконавчої влади.
( Підпункт 6.3.2 пункту 6.3 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 923 від 19.10.2012 )
6.3.3. Доповісти начальникові міськрайліноргану зміст телеграми (телефонограми), що не має характеру орієнтування, після чого передати її під розпис у книзі обліку вхідних телеграм і телефонограм до служби діловодства міськрайліноргану для вручення виконавцю.
6.3.4. При отриманні телеграми (телефонограми) для передачі каналами зв'язку чергової частини черговий зобов'язаний її зареєструвати в книзі обліку вихідних телеграм і телефонограм (додаток 11) і направити адресатам. На оригіналі робиться запис, що підтверджує її передачу й отримання адресатами. Після передачі телеграми (телефонограми), що не має характеру орієнтування, вона передається під розпис у зазначеній книзі працівникові секретаріату міськрайліноргану. Копії телеграм (телефонограм) уносяться до папки зберігання вихідних телеграм (телефонограм).
( Підпункт 6.3.4 пункту 6.3 розділу VI із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 882 від 30.11.2011 )
6.3.5. Орієнтування зберігаються в черговій частині міськрайліноргану в спеціальній папці, а після їх скасування вилучаються й здаються до архіву. Про скасування заходів інформуються всі адресати (працівники), яким передавалось відповідне орієнтування.
6.3.6. Уся інша інформація службового характеру (крім заяв та повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події, що підлягають реєстрації у спеціальних журналах), яка надходить до чергової частини і за якою черговий зобов'язаний виконати певні дії, заноситься до зошита для записів оперативного чергового.
( Підпункт 6.3.6 пункту 6.3 розділу VI із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 882 від 30.11.2011 )
6.3.7. При доставлянні кореспонденції в нічний час, вихідні та святкові дні черговий зобов'язаний прийняти її, зареєструвати в журналі обліку пакетів (додаток 12), перевірити цілісність упаковки й відбитків печаток, розписатись за отримання в здавальному реєстрі (розносній книзі) із проставленням мастикової печатки або штампа, а потім своєчасно передати до служби діловодства міськрайліноргану під розписку в журналі обліку пакетів.
( Підпункт 6.3.7 пункту 6.3 розділу VI із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 882 від 30.11.2011 )
6.3.8. У разі виявлення пошкоджень на пакеті для службового користування, таємному, цілком таємному пакеті черговий у присутності особи, яка доставила пакет, складає акт, про що в здавальному реєстрі (розносній книзі) робиться відповідна позначка. У разі коли пошкодження пакета дають змогу прочитати зміст документа, черговий доповідає про це начальникові ОВС, до чергової частини вищого рівня, а за необхідності - до територіального органу Служби безпеки України (далі - СБУ).
6.4. Оперативне реагування на повідомлення про кримінальні правопорушення та інші події, а також інформування про них здійснюються відповідно до чинного законодавства.
( Пункт 6.4 розділу VI в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 923 від 19.10.2012 )
6.5. Введення ступенів готовності та спеціальних оперативних планів
6.5.1. Черговий зобов'язаний:
постійно бути готовим до своєчасного оповіщення й збору особового складу, знати місця його збору, уміти користуватися схемами оповіщення працівників ОВС (схеми повинні передбачати варіанти оповіщення особового складу в робочий та неробочий час, за відсутності телефонного та радіозв'язку, транспорту - резервні місця збору працівників тощо);
знати порядок зв'язку з місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, черговими територіальних органів МНС України, прокуратури, СБУ.
( Абзац третій підпункту 6.5.1 пункту 6.5 розділу VI із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства внутрішніх справ N 882 від 30.11.2011, N 923 від 19.10.2012 )
6.5.2. При одержанні з чергової частини вищого рівня будь-якого із сигналів про введення ступенів готовності, зазначених на пакетах, та пароля до них оперативний черговий повинен:
зафіксувати в зошиті для записів чергових точний час отримання сигналу й пароля, посаду й прізвище особи, яка передала сигнал, підтвердити його отримання;
розпечатати пакет із позначенням отриманого сигналу, звірити пароль, що міститься в пакеті, з отриманим;
при відповідності прийнятого пароля, що міститься в пакеті, негайно доповісти начальникові ОВС про отриманий сигнал і діяти відповідно до його розпоряджень та розробленої в ОВС інструкції;
у разі розбіжності отриманого пароля з паролем, що міститься в пакеті, негайно повідомити про це чергового чергової частини вищого рівня і діяти згідно з його розпорядженням;
при отриманні сигналів оповіщення з територіального органу МНС, зафіксувавши сигнал відповідно до вимог абзацу другого цього підпункту, негайно доповісти начальникові ОВС і діяти за його розпорядженнями та згідно з наявними інструкціями.
6.5.3. При отриманні від начальника ОВС або з чергової частини вищого рівня розпорядження про введення в дію оперативних планів черговий забезпечує виконання заходів, передбачених відповідними планами.
Про введення в дію оперативного плану (проведення навчальних тренувань) черговий робить запис у журналі по організаційному забезпеченні спеціальних оперативних планів МВС (додаток 13).
( Підпункт 6.5.3 пункту 6.5 розілу VI доповнено абзацом згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010 )
6.5.4. За обставин, що потребують термінових дій, черговий має право самостійно уводити в дію оперативні плани оборони адміністративного будинку, банку та "Перехват" із подальшою доповіддю начальникові ОВС і черговій частині вищого рівня.
( Підпункт 6.5.4 пункту 6.5 розділу VI із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010 )
6.6. Розгляд обставин щодо осіб, доставлених до органу внутрішніх справ
( Пункт 6.6 розділу VI із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 882 від 30.11.2011 )
6.6.1. Розгляд обставин щодо осіб, доставлених до органу внутрішніх справ працівниками міліції або громадянами, проводиться працівниками добового наряду або іншим працівником за дорученням начальника ОВС чи його заступника.
( Абзац перший підпункту 6.6.1 пункту 6.6 розділу VI із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 882 від 30.11.2011 )
Розгляд обставин щодо цих осіб проводиться негайно в окремій кімнаті, яка своїм обладнанням не пригнічує їх честь та гідність, але не більше трьох годин із моменту їх доставлення до чергової частини.
Начальником міськрайліноргану призначається одна або декілька посадових осіб, відповідальних за перебування затриманих (помічники начальників відділів - оперативні чергові). Відповідальними за перебування затриманих осіб не можуть бути слідчі.
( Підпункт 6.6.1 пункту 6.6 розділу VI доповнено новим абзацом третім згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 923 від 19.10.2012 )
6.6.2. При розгляді обставин щодо правопорушника черговий зобов'язаний:
перевірити законність доставлення (міліція має право доставляти до ОВС громадян, зазначених у пунктах 1, 3-5 статті 11 Закону України "Про міліцію" та статті 259 КУпАП) ;
( Абзац другий підпункту 6.6.2 пункту 6.6 розділу VI в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 882 від 30.11.2011 )
установити особу доставленого та забезпечити його огляд (у разі необхідності із залученням медичного працівника);
вимагати від працівника ОВС, який доставив правопорушника, скласти протокол про адміністративне правопорушення відповідно до статті 259 КУпАП. При доставлені правопорушника громадянами - прийняти від останніх заяви;
зареєструвати доставлену особу в журналі обліку доставлених, відвідувачів та запрошених (додаток 14), обов'язково вказавши дату й точний час доставлення, та доповісти відповідальному по ОВС. Якщо у доставленої особи відсутні документи, то прізвище, ім'я, по батькові, поштова адреса місця фактичного проживання (реєстрації) записуються в цьому журналі з її слів;
( Абзац п'ятий підпункту 6.6.2 пункту 6.6 розділу VI в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 882 від 30.11.2011; із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 923 від 19.10.2012 )
перевірити, що працівником, яким здійснено затримання особи, повідомлено про затримання орган (установу), уповноважений законом на надання безоплатної правової допомоги. Якщо цього не було зроблено, черговий повинен самостійно повідомити відповідний орган (установу), зафіксувавши час повідомлення та дані посадової особи, яка його отримала, у журналі інформування центрів з надання безоплатної правової допомоги затриманим (додаток 15).
( Підпункт 6.6.2 пункту 6.6 розділу VI доповнено новим абзацом згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 923 від 19.10.2012 )
у разі необґрунтованого доставлення негайно звільнити доставлену особу, про що зробити відповідний запис у журналі обліку доставлених, відвідувачів та запрошених, й запропонувати посадовій особі, винній у необґрунтованому доставленні, вибачитися. Про необґрунтоване доставлення громадянина доповісти письмовим рапортом начальникові міськрайліноргану;
( Абзац підпункту 6.6.2 пункту 6.6 розділу VI в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 882 від 30.11.2011 )
у разі встановлення, що в діях доставленого містяться ознаки кримінального правопорушення або він перебуває в розшуку, незаконно зберігав заборонені предмети та речі, має підроблені документи, доповісти начальникові міськрайліноргану та негайно повідомити про це керівника слідчого підрозділу;
( Абзац восьмий підпункту 6.6.2 пункту 6.6 розділу VI в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 923 від 19.10.2012 )
забезпечити постійне спостереження за поведінкою осіб, доставлених до чергової частини, з метою попередження з їх боку нападу на працівників міліції, громадян, приховування предметів і речей, документів, що є знаряддям або безпосереднім об'єктом правопорушення, уникнення можливості втечі, самогубства або членоушкодження;
у разі погіршання стану здоров'я доставленої особи негайно викликати швидку медичну допомогу, доповісти начальникові ОВС та надати невідкладну медичну допомогу.
6.6.3. У разі раптової смерті чи самогубства доставленого черговий зобов'язаний:
викликати швидку медичну допомогу;
доповісти начальникові міськрайліноргану та черговому ОВС вищого рівня;
поінформувати чергового прокуратури, ужити заходів до збереження обстановки на місці події до прибуття особи, якій доручено розслідування.
6.6.4. Доставленню й затриманню не підлягають:
Президент України в період виконання повноважень;
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини;
народні депутати України;
судді всіх рівнів;
працівники дипломатичних і консульських установ, представництв міжнародних організацій та члени їх сімей, які мають відповідний імунітет (який підтверджується дипломатичними, службовими та консульськими картками, виданими Управлінням Державного Протоколу Міністерства закордонних справ України).
Дипломатичним імунітетом користуються: глава дипломатичного представництва, члени дипломатичного персоналу дипломатичного представництва, які мають дипломатичний ранг, а також члени сімей усіх зазначених осіб, якщо вони не є громадянами України.
Імунітетом також користуються консульські посадові особи, а також інші особи, які користуються імунітетом відповідно до законодавства;
особи, які знаходяться в непритомному стані, мають небезпечні для життя тілесні ушкодження, симптоми гострих захворювань внутрішніх органів, отруєння сурогатами алкоголю, ужили отруйні або сильнодіючі речовини, заражені небезпечними для здоров'я оточуючих інфекційними хворобами, перебувають у тяжкому стані сп'яніння внаслідок вживання алкоголю, наркотичних засобів або інших одурманюючих речовин, втратили здатність самостійно пересуватися чи можуть завдати шкоди оточуючим або собі, вагітні жінки з ознаками близьких пологів.
Відповідні заходи реагування до таких осіб вживаються після надання їм допомоги медичними працівниками або після лікування їх у медичних закладах охорони здоров'я;
та інші особи у випадках передбачених законами України.
6.6.5. У випадках доставлення осіб, зазначених у абзацах другому - п'ятому підпункту 6.6.4 пункту 6.6 розділу VI цієї Інструкції, черговий після встановлення їх особи повинен негайно звільнити доставлених і доповісти про подію рапортом начальникові міськрайліноргану, а також до чергової частини вищого рівня, поінформувати про доставляння цих осіб чергового прокуратури.
6.6.6. У випадках доставлення осіб, зазначених в абзаці восьмому підпункту 6.6.4 пункту 6.6 розділу VI цієї Інструкції, або якщо доставлена особа має ознаки переохолодження, завдала собі тілесні ушкодження або заявляє про погіршення стану здоров'я, при спробі самогубства, черговий зобов'язаний викликати швидку медичну допомогу чи працівників закладу охорони здоров'я, забезпечити постійний нагляд за такою особою й доповісти про подію начальникові ОВС.
Рішення про можливість утримання вказаної категорії осіб черговий приймає залежно від висновку лікаря, що фіксується в журналі реєстрації надання медичної допомоги особам, які утримуються в черговій частині (додаток 16) та письмового розпорядження начальника ОВС.
( Абзац другий підпункту 6.6.6 пункту 6.6 розділу VI із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 882 від 30.11.2011 )
При передачі таких осіб у заклад охорони здоров'я на лікування у журналі обліку доставлених, відвідувачів та запрошених до ОВС робиться відповідний запис, а до закладу охорони здоров'я надсилається лист із проханням заздалегідь повідомити ОВС про закінчення термінів лікування особи та її виписки.
( Абзац третій підпункту 6.6.6 пункту 6.6 розділу VI в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 923 від 19.10.2012 )
6.6.7. При розгляді обставин щодо особи, яка підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення та була доставлена до чергової частини ОВС, черговий зобов'язаний:
у разі надходження до чергової частини ухвали слідчого судді, суду про затримання підсудного і доставку його в суд під вартою, про зміну запобіжного заходу підсудному на тримання під вартою або за наявності інформації про те, що стосовно доставленої особи розпочато кримінальне провадження і цю особу оголошено в розшук або вона переховується від слідства чи щодо неї запобіжним заходом обрано тримання під вартою, черговий зобов'язаний негайно повідомити про це керівника слідчого підрозділу;
у випадку затримання особи не уповноваженою на те посадовою особою та тимчасового вилучення у затриманого майна черговий отримує його для зберігання до передачі слідчому чи прокурору. Факт отримання тимчасово вилученого майна засвідчується протоколом. Подальша передача майна слідчому чи прокурору фіксується у відповідному журналі;
роз'яснити затриманому підстави його затримання, права і обов'язки;
забезпечити запис усіх дій, що проводяться із залученням затриманого, у тому числі час їх початку та закінчення, а також осіб, які проводили такі дії або були присутні при їх проведенні;
перевірити чи надала уповноважена посадова особа, що здійснила затримання, можливість затриманій особі повідомити про своє затримання та місце перебування близьких родичів, членів сім'ї чи інших осіб або здійснила таке повідомлення самостійно. У випадку не здійснення таких дій черговий виконує їх самостійно або доручає їх виконання іншому працівнику (члену добового наряду чергової частини) та повідомляє про це начальника ОВС із здійсненням запису у відповідному журналі;
при одержанні протоколу про затримання особи, підозрюваної у вчиненні злочину, чи ухвали слідчого судді, суду про дозвіл на затримання від уповноваженої особи направити підозрюваного до ІТТ, передавши під розписку черговому ІТТ вилучені у затриманої особи речі та документи;
під час перебування підозрюваного в черговій частині забезпечити його охорону з метою недопущення втечі, самогубства, завдання шкоди здоров'ю, нападу на осіб добового наряду та інших працівників міліції, контакту з іншими особами, особливо підозрюваними у вчиненні того самого кримінального правопорушення.
( Підпункт 6.6.7 пункту 6.6 розділу VI в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 923 від 19.10.2012 )
6.6.8. Розгляд обставин щодо особи, яка доставлена за адміністративне правопорушення, проводиться негайно. У разі коли в черговій частині перебувають декілька осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, і розпочати розгляд обставин щодо затриманих одночасно неможливо, він проводиться в порядку черговості доставлення. У першу чергу розглядаються обставини щодо осіб, які не підлягають адміністративному затриманню. Під час розгляду черговий зобов'язаний:
вимагати від працівника міськрайліноргану, який затримав і доставив правопорушника, скласти й оформити в установленому порядку протокол про адміністративне правопорушення з підписами свідків (якщо вони є), правопорушника й поясненнями останнього. Якщо правопорушник доставлений працівниками інших ОВС, особами рядового та молодшого начальницького складу або особами, протокол про адміністративне правопорушення складає працівник міськрайліноргану, якому доручено розгляд обставин цього правопорушення;
з'ясувати наявність складу адміністративного правопорушення, а також відсутність обставин, що виключають провадження у справах про адміністративні правопорушення (статті 15 - 20, 247 КУпАП) .
перевірити правопорушника за картотеками ОВС (додаток 17). Інформацію про затримання (доставлення) осіб, які знаходяться на обліку, довести до відома працівників структурних підрозділів ОВС та Державного департаменту України з питань виконання покарань. За наявності підстав для притягнення правопорушника до кримінальної відповідальності діяти згідно з вимогами цієї Інструкції;
( Абзац четвертий підпункту 6.6.6 пункту 6.6 розділу VI із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 882 від 30.11.2011 )
доповісти матеріали про адміністративне правопорушення начальникові ОВС або його заступнику;
при передачі матеріалів про адміністративне правопорушення працівникові, відповідальному за їх облік, черговий під розпис у журналі обліку матеріалів про адміністративні правопорушення передає також вилучені речі та документи, що є знаряддям або об'єктом правопорушення (за винятком зброї та боєприпасів);
у разі вилучення в доставлених (затриманих) зброї чи боєприпасів вони зберігаються в ОВС.
6.6.9. У випадках доставлення до чергової частини осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені пунктом 1 частини другої статті 262 КУпАП, черговий проводить адміністративне затримання особи, особистий огляд, огляд речей, вилучення речей та документів.
6.6.10. Про застосування заходів фізичного впливу, спеціальних засобів черговий доповідає начальникові ОВС рапортом. Про поранення або смерть, що сталися внаслідок застосування заходів фізичного впливу і спеціальних засобів, а також про всі випадки застосування зброї черговий зобов'язаний негайно письмово повідомити начальника ОВС для інформування прокурора.
( Пункт 6.6 розділу VI доповнено підпунктом 6.6.10 згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010 )
6.7. При адміністративному затриманні черговий зобов'язаний:
6.7.1. Перевірити повноту і достовірність зібраних матеріалів та відповідно до вимог статті 261 КУпАП скласти протокол про адміністративне затримання (у випадку, якщо протокол про адміністративне затримання не був складений іншою посадовою особою).
Протокол додається до справи про адміністративне правопорушення.
( Підпункт 6.7.1 пункту 6.7 розділу VI із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010 )
6.7.2. Провести особистий огляд правопорушника з дотриманням вимог статей 264 та 265 КУпАП:
особистий огляд має проводитися особою однієї статі із затриманим і в присутності двох понятих тієї ж статі. Огляд речей, поклажі, багажу, знарядь полювання та рибальства, добутої продукції, транспортних засобів та інших предметів здійснюється, як правило, у присутності особи, яка є їх власником. За термінових обставин згадані речі, предмети, за умов відсутності їх власника, можуть бути піддані огляду в присутності двох свідків;
про особистий огляд, огляд і вилучення речей та документів робиться відповідний запис у протоколах про адміністративне правопорушення та адміністративне затримання із зазначенням усіх вилучених речей і документів, їх індивідуальних ознак (номер, серія, колір тощо);
вилучені в затриманої особи гроші, речі, інші цінності й документи зберігаються разом із копією протоколу про адміністративне затримання в спеціальній шафі і передаються при зміні черговими із записом у книзі прийому-здачі чергування;
при звільненні особи їй повертаються всі вилучені речі, документи й гроші, за винятком предметів, речей та документів, що є знаряддям або безпосереднім об'єктом правопорушення, предметів і речей, що знаходяться в розшуку, а також таких, що підлягають конфіскації або оплатному вилученню;
про отримання речей, документів та інших цінностей особа, яка звільняється, розписується у протоколі вилучення і в разі наявності претензій до працівників ОВС власноручно робить запис у протоколі про адміністративне затримання. Копії протоколів зберігаються в черговій частині ОВС;
на прохання затриманих при їх звільненні видаються довідки про перебування в ОВС.
6.7.3. Контролювати додержання встановлених строків адміністративного затримання (стаття 263 КУпАП) .
( Абзац другий підпункту 6.7.3 пункту 6.7 розділу VI виключено на підставі Наказу Міністерства внутрішніх справ N 882 від 30.11.2011 )
Особи, які утримуються в КЗД більше 3 годин, забезпечуються гарячим харчуванням (сніданок - з 07.00 до 08.00, обід - з 13.00 до 14.00, вечеря - з 19.00 до 20.00) за нормами добового забезпечення продуктами харчування, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 16.06.92 N 336 "Про норми харчування осіб, які тримаються в установах виконання покарань, слідчих ізоляторах Державної кримінально-виконавчої служби, ізоляторах тимчасового тримання, приймальниках-розподільниках та інших приймальниках Міністерства внутрішніх справ" (із змінами).
6.7.4. Про місцеперебування особи, затриманої за вчинення адміністративного правопорушення, негайно повідомити її родичів, а на її прохання також адміністрацію за місцем роботи чи навчання.
( Пункт 6.7 розділу VI доповнено підпунктом 6.7.4 згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010 )
6.8. Особливості розгляду обставин з окремими категоріями осіб
6.8.1. При доставленні за правопорушення військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу ОВС, податкової міліції або СБУ черговий повинен (після з'ясування підстав, мотивів і законності доставлення, установлення особи й місця служби) повідомити командира частини або військового коменданта, начальника ОВС, податкової міліції та СБУ про затримання їх підлеглого, викликати представників відповідного органу і передати правопорушників, а також матеріали на них під розпис у журналі обліку доставлених, відвідувачів та запрошених до ОВС. Про вчинення кримінального правопорушення цією категорією осіб повідомити чергового прокуратури.
( Підпункт 6.8.1 пункту 6.8 розділу VI із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 923 від 19.10.2012 )
6.8.2. З'ясування обставин із приводу затримання цих осіб за порушення правил, норм і стандартів безпеки дорожнього руху, правил полювання, рибальства та охорони рибних запасів, митних правил, учинення корупційних діянь та інших правопорушень, пов'язаних із корупцією, неправомірне використання державного майна, невжиття заходів щодо окремої ухвали суду чи окремої постанови судді щодо подання органу дізнання, слідчого або протесту, припису чи подання прокурора, ухилення від виконання законних вимог прокурора і за контрабанду проводиться на загальних підставах згідно з чинним законодавством.
6.8.3. У разі доставлення до чергової частини іноземців, які не мають дипломатичного, консульського чи іншого імунітету, черговий повинен разом з працівником Державного департаменту у справах громадянства, імміграції й реєстрації громадян або його структурного підрозділу перевірити законність перебування цієї особи на території України та провести розгляд обставин щодо доставленого відповідно до чинного законодавства.
6.8.4. При розгляді обставин щодо особи, яка підозрюється в управлінні транспортним засобом у стані сп'яніння, черговий зобов'язаний викликати працівника Державтоінспекції і передати йому затриману особу для прийняття відповідного рішення згідно з вимогами Інструкції про виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС та Міністерства охорони здоров'я України від 09.09.2009 N 400/666, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 06.10.2009 за N 931/16947.
( Підпункт 6.8.4 пункту 6.8 розділу VI в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010 ) ( Підпункт 6.8.5 пункту 6.8 розділу VI виключено на підставі Наказу Міністерства внутрішніх справ N 923 від 19.10.2012 ) ( Підпункт 6.8.6 пункту 6.8 розділу VI виключено на підставі Наказу Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010 )
6.8.5. При доставленні неповнолітнього, який скоїв правопорушення, черговий зобов'язаний:
виконати вимоги пункту 6.6 розділу VI цієї Інструкції;
повідомити батьків або законних представників про доставлення дитини до ОВС;
передати доставленого працівнику кримінальної міліції у справах дітей (далі - КМСД) або оперативному уповноваженому карного розшуку (далі - КР) для подальшого розгляду обставин правопорушення, а в разі їх відсутності організувати розгляд обставин правопорушення із неповнолітнім правопорушником у повному обсязі;
про скоєне правопорушення та результати розгляду повідомити КМСД для вжиття відповідних заходів;
за наявності підстав, передбачених законодавством, направити доставленого до приймальника-розподільника для дітей.
Категорично заборонено тримати дітей, які вчинили правопорушення, до передачі їх законним представникам або направлення до приймальників-розподільників для дітей більше восьми годин.
6.8.6. Діти, які перебувають у стані сп'яніння внаслідок вживання алкоголю, наркотичних засобів або інших одурманюючих речовин, доставлені до чергової частини, передаються під розпис у журналі обліку доставлених, відвідувачів та запрошених до ОВС:
( Абзац перший підпункту 6.8.6 пункту 6.8 розділу VI із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 923 від 19.10.2012 )
батькам або законним представникам;
представникам адміністрації дитячих будинків, шкіл-інтернатів; спеціальних навчально-виховних, лікувально-виховних установ, а також посадовим особам інших установ, які відповідають за їх утримання і виховання;
працівникам закладів охорони здоров'я, якщо дитина має тілесні ушкодження або перебуває у стані алкогольного, наркотичного, психотропного або токсичного сп'яніння і своїм виглядом ображає людську гідність і суспільну мораль, у зв'язку з чим неможливо встановити її особу, місце проживання й передати особам, переліченим у цьому підпункті.
6.8.7. При з'ясуванні обставин щодо дитини, яка заблукала або була підкинута, черговий організовує складання акта у двох (стосовно підкинутого - у трьох) примірниках. Акт підписують працівник ОВС й особа, яка доставила дитину. Дитина фотографується за правилами розпізнавальної фотозйомки.
6.8.8. Діти і підлітки, які заблукали, були підкинуті, а в невідкладних випадках й інші, залишені без батьківської опіки, упродовж 8 годин направляються до:
будинку дитини (у віці до 3 років);
притулку для дітей;
найближчого закладу охорони здоров'я (за наявності тілесних ушкоджень або ознак захворювання).
6.8.9. При доставленні до чергової частини хворих або дітей, які за віком чи станом здоров'я не можуть нічого повідомити про себе, черговий організовує надання їм медичної допомоги. Якщо діти не потребують медичної допомоги або стаціонарного лікування, черговий організовує їх направлення до будинку дитини або притулку для дітей.
( Підпункт 6.8.9 пункту 6.8 розділу VI в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 923 від 19.10.2012 )
VII. Тримання затриманих та доставлених осіб в кімнаті для затриманих та доставлених, нагляд за їх поведінкою
7.1. Для тимчасового тримання затриманих та доставлених осіб у черговій частині ОВС відповідно до ВБН В.2.2-1-2006 "Будинки і споруди. Відомча інструкція з проектування кімнат для затриманих і доставлених чергових частин органів внутрішніх справ. Загальні положення та типові проектні рішення", затверджених наказом МВС від 27.12.2006 N 1261, обладнуються КЗД.
7.1.1. У кожній черговій частині ОВС обладнується не менше трьох КЗД, які повинні розміщуватися тільки на першому поверсі адміністративної будівлі у безпосередній близькості до залу, де перебуває оперативний черговий, з таким розрахунком, щоб особи добового наряду могли контролювати поведінку доставлених, а останні не мали можливості прослуховувати інформацію, що надходить, та службові розмови чергових.
КЗД відокремлюються від коридору перегородкою з вікном розміром 1,2х1,5 м, заскленим поляризованим склом, що не б'ється.
Улаштування КЗД повинно забезпечувати надійну ізоляцію затриманих від зовнішнього середовища та виключати можливість їх зв'язку із суміжними приміщеннями.
Затримані та доставлені особи повинні утримуватися в зазначених вище кімнатах із розрахунку не менше ніж 4 квадратних метри корисної площі на одну особу (без урахування площі, призначеної для умивальника та унітаза).
КЗД повинні бути забезпечені природним та електричним освітленням, вентиляцією, а також виключати можливість проникнення туди вологості та сирості.
КЗД обладнуються засобами охоронної сигналізації, відеонагляду, санітарно-гігієнічними приладами (чашами клозетними, умивальниками) та меблями.
7.1.2. У КЗД встановлюються (міцно кріпляться до підлоги або стін) двоярусні та одноярусні ліжка (тапчани) з габаритними розмірами 1,9х0,7 м та дерев'яним настилом завтовшки не менше ніж 0,04 м. Ліжка повинні бути нерозбірними, без билець, гострих кутів та виступів і мати покриття з м'якої гігієнічної тканини.
На стінах з боку ліжок додатково встановлюється шпунтована дошка завтовшки не менше ніж 0,02 м та шириною 0,2 м.
7.1.3. У КЗД встановлюються металеві двері з шумопоглинальним захисним шаром і розміром полотна 1,9х0,75 м завтовшки не менше ніж 0,06 м. Щілини в дверних притулах не допускаються.
У центрі камерних дверей на висоті 1,5 м від рівня підлоги необхідно передбачати оглядові вічка з розмірами отворів з боку КЗД діаметром 0,24 м, а з коридору - 0,05 м. Вічка повинні бути засклені матеріалом, що не б'ється, а з боку коридору закриті кришкою, що обертається на штирі і відкривається безшумно. Конструкція вічка повинна забезпечувати повний огляд кімнати.
Допускається виконувати оглядові вічка прямокутної форми розміром 0,25х0,1 м, засклені поляризованим склом, що не б'ється і забезпечує можливість одностороннього огляду тільки в бік камери.
Якщо планування кімнати не забезпечує повний її огляд через вічко дверного полотна, з боку коридору в стіні виконуються прорізи на висоті 1,5 м від рівня підлоги з розширенням по 45 град. у бік кімнати затриманих і доставлених. Прорізи повинні бути засклені матеріалом, що не б'ється, а з боку коридору закриті кришкою, що відкривається безшумно.
7.1.4. Двері КЗД обладнуються накладним замком "камерного типу" та двома металевими засувами, розташованими напроти петель дверей, повинні бути навішані з лівого боку відносно входу з таким розрахунком, щоб у відчиненому положенні їх неможливо було зняти з петель, та відчинятися у бік коридору. При замиканні дверей вручну замки повинні замикатися ключем на три оберти, а в разі автоматичного зачинення дверей - автоматично на один оберт.
Кут відчинення дверного полотна повинен фіксуватися обмежувачем (упором) у підлозі з розрахунку одночасного проходу до КЗД не більше однієї особи. При цьому належить передбачати можливість повного відчинення дверей.
7.1.5. Віконні рами в КЗД повинні бути стулчастими і обладнуватися кватирками із замками для вентиляції. Низ віконних прорізів повинен бути на висоті не менше ніж 1,5 м від рівня підлоги. Зовнішнє скло у вікнах - звичайне, внутрішнє - броньоване. Внутрішня рама і скло обладнуються сигналізацією. Отвори кватирок закриваються із зовнішнього боку металевою сіткою з чарунками 0,006х0,006 м, виконаними з дроту діаметром не менше ніж 0,002 м.
7.1.6. У КЗД між віконними рамами необхідно встановлювати металеві ґрати з чарунками не більше ніж 0,12х0,2 м з круглої сталі по вертикалі діаметром не менше ніж 0,019 м і поперечних смуг (штабової сталі) по горизонталі перерізом не менше ніж 0,06х0,012 м - "силові ґрати".
Вертикальні елементи "силових ґрат" з круглої сталі слід пропускати в металеві прямокутні кожухи з опиранням на сталеві кулі по торцях для захисту від перепилювання. Кожухи пропускаються крізь прямокутні отвори горизонтальних смуг, і всі місця сполучення надійно зварюються.
Анкери для кріплення ґрат закладаються в кладку стін не менше ніж на 0,15 м. Діаметр анкерів має бути не менше ніж 0,02 м.
( Пункт 7.1 розділу VII в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010 )
7.2. Перед поміщенням затриманої особи до КЗД черговий зобов'язаний:
з'ясувати стан її здоров'я, обставини, що можуть призвести до тяжких наслідків у зв'язку з її затриманням (зупинка виробництва, вибух, заморожування системи опалення, залишення осіб, які потребують постійного нагляду, в обстановці, що загрожує їх життю, тощо), та за наявності таких обставин вжити заходів щодо запобігання тяжким наслідкам;
видати їй Пам'ятку для затриманих осіб (додаток 18);
зареєструвати правопорушника у книзі обліку осіб, які поміщені до кімнати для затриманих та доставлених чергової частини (додаток 19);
( Пункт 7.2 розділу VII доповнено новим абзацом згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 882 від 30.11.2011 )
поінформувати про наявність у кімнаті системи відеоспостереження.
( Розділ VII доповнено пунктом 7.2 згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010 )
7.3. Забороняється поміщати до КЗД осіб, якщо стосовно них не складений протокол про адміністративне затримання або протокол про затримання особи, підозрюваної у вчиненні злочину.
( Розділ VII доповнено пунктом 7.3 згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010; із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 923 від 19.10.2012 )
7.4. Приймання та подання скарг, заяв, листів та інших відомостей затриманими особами:
7.4.1. Затримані мають право звертатися зі скаргами, заявами і листами до посадових осіб органів внутрішніх справ, органів державної влади, прокуратури, суду, громадських організацій, а також до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Європейського суду з прав людини, відповідних органів міжнародних організацій, членом або учасником яких є Україна.
7.4.2. Для написання скарги затриманому на його прохання видають папір та кулькову ручку, а бажаючому звернутися до прокурора, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини чи Європейського суду з прав людини - конверт, який заклеюється. Для написання скарги затриманий виводиться в окрему кімнату.
( Розділ VII доповнено пунктом 7.4 згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010 )
7.5. При розміщенні в КЗД необхідно дотримуватися вимог щодо окремого тримання:
чоловіків від жінок;
неповнолітніх від дорослих;
осіб, які вперше притягуються до кримінальної відповідальності, від осіб, які притягувалися до кримінальної відповідальності;
осіб, які відбували покарання в місцях позбавлення волі, від осіб, які не перебували в зазначених місцях;
осіб, обвинувачених або підозрюваних у вчиненні тяжких та особливо тяжких злочинів, від інших осіб;
осіб, обвинувачених або підозрюваних у вчиненні кримінальних правопорушень проти основ національної безпеки України, від інших осіб;
( Абзац сьомий пункту 7.5 розділу VII із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 923 від 19.10.2012 )
осіб, які раніше працювали в правоохоронних органах, від інших осіб;
іноземців і осіб без громадянства від інших осіб;
( Абзац десятий пункту 7.5 розділу VII виключено на підставі Наказу Міністерства внутрішніх справ N 923 від 19.10.2012 )
обвинувачуваних або підозрюваних по одному й тому самому кримінальному правопорушенню;
( Абзац десятий пункту 7.5 розділу VII в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 923 від 19.10.2012 )
хворих на інфекційні захворювання від здорових.
7.6. Під час перебування правопорушників у КЗД черговий зобов'язаний:
7.6.1. Організувати постійний нагляд за поведінкою затриманих та доставлених.
7.6.2. Не допускати спілкування працівників ОВС із затриманими та доставленими, передачі їм заборонених речей та предметів.
7.6.3. Слідкувати за належним освітленням у КЗД.
7.6.4. У разі тимчасового нефункціонування санвузла забезпечити затриманим виведення за потребою (не рідше 1 разу на чотири години). Контролювати виведення затриманих і доставлених та здійснювати нагляд за поведінкою осіб, які залишилися в КЗД. Дозволяється виводити одночасно тільки одну особу й нарядом у складі не менше 2 працівників міліції.
7.6.5. У разі скарги затриманого на погіршення стану здоров'я, виявлення зовнішніх ознаках його погіршення або ознак отримання ним тілесних ушкоджень виконати дії, передбачені підпунктом 6.6.6 пункту 6.6 розділу VI цієї Інструкції.
7.6.6. При спробі затриманого завдати шкоду собі або іншим особам, які перебувають у КЗД, перевести його до іншої кімнати, а у виняткових випадках, передбачених Законом України "Про міліцію", черговий або члени добового наряду мають право застосувати до затриманих та доставлених заходи фізичного впливу, спеціальні засоби, вогнепальну зброю у випадках і порядку, передбачених цим Законом.
7.6.7. У разі несправності освітлення, опалення або загорання, затоплення приміщень негайно викликати працівників аварійних служб, організувати (дотримуючись правил техніки безпеки) гасіння пожежі, ужити заходів до усунення несправності, ліквідації наслідків аварії. Якщо обставини загрожують життю або здоров'ю затриманих, негайно перевести останніх до інших приміщень чи організувати їх евакуацію, охорону та постійне спостереження за ними. Про подію й ужиті заходи негайно доповісти начальникові міськрайліноргану.
7.7. При самогубстві (смерті) затриманого діяти згідно з підпунктом 6.6.3 пункту 6.6 розділу VI цієї Інструкції.
7.8. Про надзвичайні події, що мали тяжкі наслідки (затоплення, пожежа, втеча, спроба самогубства тощо), та вжиті заходи реагування черговий зобов'язаний доповісти начальникові ОВС, у чергову частину вищого рівня та повідомити чергового прокуратури.
VIII. Поміщення (звільнення) до ІТТ затриманих і взятих під варту осіб, забезпечення їх конвоювання
8.1. Черговий ОВС здійснює контроль за несенням служби черговим нарядом ІТТ.
8.2. З метою контролю за несенням служби черговим нарядом ІТТ черговий керується вимогами Інструкції про роботу ізоляторів тимчасового тримання органів внутрішніх справ України, затвердженої наказом МВС від 20.01.2005 N 60 ДСК, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25.02.2005 за N 268/10548, Інструкції з організації конвоювання затриманих і взятих під варту осіб в органах внутрішніх справ України, затвердженої наказом МВС від 20.01.2005 N 60 ДСК, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25.02.2005 за N 269/10549, та Правилами внутрішнього розпорядку в ізоляторах тимчасового тримання органів внутрішніх справ України, затвердженими наказом МВС від 02.12.2008 N 638, зареєстрованими у Міністерстві юстиції України 12.02.2009 за N 137/16153.
Про виявлені під час несення служби недоліки, режим тримання затриманих і взятих під варту осіб черговий доповідає начальникові ОВС для вжиття заходів належного реагування.
( Пункт 8.2 розділу VIII в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010 )
IX. Підготовка службових нарядів та оперативне управління ними
9.1. При прибутті працівників міліції, військовослужбовців внутрішніх військ МВС, які заступають у наряд, черговий зобов'язаний:
9.1.1. Перевірити наявність особового складу, з'ясувати стан здоров'я, а також обставини, що заважають несенню служби.
9.1.2. Видати працівникам ОВС табельну вогнепальну зброю, спорядження, засоби зв'язку і спеціальні засоби.
9.1.3. Ознайомити склад наряду (за відсутності командира підрозділу) з орієнтуваннями, отриманою інформацією про вчинені кримінальні правопорушення, прикметами осіб, які розшукуються, та викраденого майна, іншими відомостями, оголосити маршрути (пости) патрулювання, час несення служби, вишикувати наряд на інструктаж, перевірити в кожного міліціонера, військовослужбовця внутрішніх військ наявність обов'язкових предметів озброєння та спорядження. Ужити заходів щодо усунення виявлених недоліків.
( Підпункт 9.1.3 пункту 9.1 розділу IX із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 923 від 19.10.2012 )
9.1.4. Доповісти посадовій особі, яка проводить інструктаж, про готовність особового складу до несення служби.
9.2. Добовий наряд чергової частини ОВС забезпечує контроль за несенням служби всіма нарядами ОВС.
9.3. Під час несення служби нарядами черговий зобов'язаний підтримувати з ними постійний зв'язок, приймати доповіді про обстановку, своєчасно інформувати їх про вчинені кримінальні правопорушення, викрадені речі, злочинців, що розшукуються, їх прикмети й можливі маршрути пересування, уточнювати завдання, проводити за розпорядженням керівника ОВС чи відповідального по ОВС, а за їх відсутності - самостійно передислокацію нарядів з урахуванням оперативної обстановки, що складається.
( Пункт 9.3 розділу IX із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 923 від 19.10.2012 )
9.4. Після закінчення несення служби нарядами черговий зобов'язаний прийняти від особового складу ОВС озброєння, спецзасоби, засоби захисту, зв'язку, спорядження та службову документацію, отримані при заступленні на службу, перевірити їх комплектність. При недостачі терміново вжити заходів щодо повернення або розшуку втраченого, доповісти начальникові ОВС і далі діяти за його розпорядженням. Про втрату зброї або боєприпасів негайно повідомити до чергової частини вищого рівня та черговому прокуратури.
9.5. Коли наряд (постовий, патрульний, конвой тощо) після закінчення служби не прибув до чергової частини ОВС або відсутній на посту, маршруті, заслоні тривалий період часу, черговий негайно доповідає про це начальникові ОВС та в чергову частину вищого рівня, вживає заходів щодо з'ясування причин відсутності наряду та організації його розшуку.
X. Контроль за здійсненням пропускного режиму та охороною адміністративних будинків ОВС, ІТТ
10.1. Організація та забезпечення пропускного режиму до адміністративного будинку покладаються на начальника ОВС, а контроль за здійсненням пропускного режиму - на чергову частину. З метою контролю черговий зобов'язаний:
провести інструктаж працівника міліції, який здійснює допуск до адміністративного будинку ОВС, перевірити знання службових обов'язків, наявність журналу обліку доставлених, відвідувачів та запрошених;
( Абзац другий пункту 10.1 розділу X із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 882 від 30.11.2011 )
здійснювати контроль за несенням служби і веденням журналу обліку доставлених, відвідувачів та запрошених.
( Абзац третій пункту 10.1 розділу X із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 882 від 30.11.2011 )
10.2. Для належної охорони адміністративного будинку ОВС черговий повинен:
знати плани охорони й оборони, протипожежного захисту адміністративного будинку ОВС, розташування службових приміщень та їх блокування;
зачиняти в нічний час вхідні двері й вікна будівлі ОВС;
здійснювати силами добового наряду перевірки стану охорони, протипожежного захисту адміністративного будинку, справності запорів, дзвінків, сигналізації й засобів зв'язку з обов'язковим записом у робочому зошиті чергового. При виявленні порушень порядку несення служби або несправності технічних засобів уживати заходів щодо їх усунення;
при спробі проникнення сторонніх осіб до будинку ОВС організувати їх затримання (у тому числі осіб із документами, справжність яких викликає сумнів). Про такий факт, результати розгляду обставин події доповісти начальникові ОВС, відповідальному по ОВС, та до чергової частини вищого рівня і далі діяти за їх розпорядженнями;
( Абзац п'ятий пункту 10.2 розділу X із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 923 від 19.10.2012 )
при збройному нападі на адміністративний будинок ОВС, спробі його захоплення або проникнення до службових приміщень агресивно настроєних осіб діяти відповідно до чинного законодавства.
10.3. Для забезпечення надійної охорони затриманих і взятих під варту осіб в ІТТ черговий міськрайліноргану зобов'язаний:
знати план охорони й оборони, протипожежного захисту ІТТ, розстановку постів та функціональні обов'язки всього складу наряду;
перевіряти несення служби нарядом ІТТ, при виявленні недоліків доповідати начальникові ОВС;
при відсутності начальника ІТТ і його заступника особисто контролювати порядок зміни постових;
виявивши підкоп, пролом стіни (стелі, підлоги), пошкодження віконних ґрат і замків, перевести затриманих і взятих під варту осіб до інших камер, посиливши спостереження за їх поведінкою. Про обставини і вжиті заходи негайно доповісти начальникові ОВС, його заступникові - начальникові міліції громадської безпеки, начальникові ІТТ та до чергової частини вищого рівня;
якщо затриманий або особа, взята під варту, звернулися з проханням про надання медичної допомоги, викликати швидку медичну допомогу (лікаря найближчого закладу охорони здоров'я), надати невідкладну допомогу;
уживати заходів щодо припинення конфліктної ситуації (бійки), що виникла в одній або кількох камерах. За наявності вільних камер відокремити учасників конфлікту;
при самогубстві (смерті) затриманого або особи, яка перебуває під вартою, діяти відповідно до підпункту 6.6.3 пункту 6.6 розділу VI цієї Інструкції;
контролювати несення служби нарядом ІТТ, регулярно приймати доповіді про поведінку затриманих і взятих під варту осіб, бути в постійній готовності до дій у разі надзвичайних ситуацій;
у разі нападу затриманих і взятих під варту осіб на працівників наряду вжити заходів щодо припинення злочинних дій, посилити охорону ІТТ за рахунок наявних сил. Увести в дію оперативний план охорони адміністративного будинку ОВС, доповісти начальникові ОВС, до чергової частини вищого рівня, поінформувати чергового прокуратури;
у разі нападу на ІТТ діяти відповідно до вимог чинного законодавства;
( Абзац одинадцятий пункту 10.3 розділу X в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010 )
про пожежу (загоряння) в ІТТ повідомити територіальний орган МНС України, організувати евакуацію затриманих і взятих під варту осіб й забезпечити їх належну охорону. Ужити негайних заходів щодо гасіння пожежі наявними засобами, викликати швидку медичну допомогу, аварійні служби, доповісти начальникові міськрайліноргану й до чергової частини вищого рівня та діяти згідно з отриманими розпорядженнями;
( Абзац дванадцятий пункту 10.3 розділу X із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 923 від 19.10.2012 )
збирати особовий склад міськрайліноргану у разі тривоги й направляти його для посилення охорони ІТТ.
XI. Забезпечення збереження службової документації, оперативної й криміналістичної техніки, засобів зв'язку, захисту, іншого майна, закріпленого за черговою частиною
11.1. Черговий зобов'язаний:
11.1.1. Забезпечити належне зберігання службової документації, оперативної й криміналістичної техніки, засобів зв'язку, захисту та іншого майна, що зберігаються в черговій частині.
11.1.2. Видавати оперативну, криміналістичну техніку й інше необхідне для виконання службових завдань майно, що зберігається в черговій частині, працівникам, які входять до складу СОГ, або із дозволу керівництва ОВС іншим працівникам під розпис за їх отримання, засоби зв'язку - патрульним нарядам.
11.1.3. При прийманні від працівників ОВС оперативно-криміналістичної техніки, засобів зв'язку, захисту звірити їх номери й кількість, перевірити стан та справність, розкласти в установлених для зберігання шафах і місцях.
11.1.4. Про факти втрати, затримки зі здачею оперативної і криміналістичної техніки та іншого майна працівниками ОВС, а також при виявленні пошкоджень, несправностей, розукомплектування зазначених технічних засобів доповідати рапортом начальникові міськрайліноргану. Несправні (розукомплектовані) технічні засоби зберігаються окремо від справних.
( Підпункт 11.1.4 пункту 11.1 розділу XI в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010 )
11.1.5. З метою забезпечення працездатності переносних радіостанцій контролювати підзарядку їх акумуляторних блоків спеціалістом зв'язку, командиром підрозділу, помічником чергового.
11.2. Оперативна й криміналістична техніка, прилади радіаційної, хімічної розвідки і дозиметричного контролю, засоби індивідуального захисту шкіри й органів дихання та інше майно, що постійно в оперативно-службовій діяльності не використовується, повинні зберігатися в окремих приміщеннях або в кімнаті для зберігання зброї в окремих шафах чи ящиках, що опечатуються матеріально відповідальною особою та приймаються черговими на зберігання за відбитком печатки з відповідним записом у книзі прийому та здачі чергування.
Один комплект ключів від цієї кімнати або шафи постійно знаходиться в матеріально відповідальної особи, а другий - в опечатаному пеналі в черговій частині.
11.3. При негайній видачі майна, зазначеного в пункті 11.2 цієї Інструкції, оперативний черговий:
11.3.1. Відчиняє приміщення (шафу, ящик) та видає майно із зазначенням, кому і яке майно видане, номерів і кількості, що засвідчується підписами осіб, яким вони видані.
11.3.2. Зачиняє й опечатує приміщення (шафу, ящик) та пенал із ключами особистою печаткою.
11.3.3. Робить у зошиті для записів чергового відмітку про час і причину відчинення приміщення (шафи, ящика).
11.3.4. Після повернення майна робить звірку із записами. Про виявлення розбіжностей доповідає керівникові підрозділу і діє згідно з його розпорядженнями.
11.4. Видавати без необхідності службову документацію забороняється (оперативні плани видаються лише для їх коригування і тільки в робочий час). Про видачу службового документа робиться запис у книзі видачі й приймання службової документації (додаток 20) із зазначенням часу видачі, найменування службового документа та підписом особи, яка його отримала, а при поверненні - запис із зазначенням часу повернення й підписом чергового. При вилученні (заміні) застарілого службового документа робиться відмітка в описі прийому-здачі документів (додаток 21). На початку кожного року та під час будь-якої іншої перереєстрації службових документів складається новий опис.
XII. Забезпечення довідкової роботи
12.1. Чергові, інші штатні працівники чергової частини, а також особи, які виконують їх обов'язки, зобов'язані знати: структуру ОВС, дислокацію підпорядкованих структурних підрозділів, ОВС вищого рівня, варіанти зв'язку з ними, а також завдання, покладені на відповідні підрозділи, наявні в черговій частині картотеки й інші довідкові матеріали, порядок доступу й видачі довідкової інформації.
12.2. При особистому зверненні, телефонних запитах посадових осіб або громадян працівники добового наряду зобов'язані повідомляти:
12.2.1. Працівників ОВС у межах їх функціональних обов'язків, керівників правоохоронних органів про наявну в черговій частині інформацію стосовно:
заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події;
( Абзац другий підпункту 12.2.1 пункту 12.2 розділу XII в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 923 від 19.10.2012 )
затримання осіб, які підозрюються у вчиненні злочинів або скоїли адміністративні правопорушення;
автомототранспорту, що перебуває в розшуку;
результатів перевірок (за картотеками адресного бюро, підрозділів інформаційних технологій), здійснених згідно із запитами працівників правоохоронних органів, які перебувають на місці події, беруть участь в охороні громадського порядку, виконують інші службові завдання за межами службових приміщень ОВС.
При отриманні протягом робочого дня запиту щодо відомостей, що відсутні в черговій частині і належать до компетенції інших служб, підрозділів інформаційних технологій та ОВС, оперативний черговий та інші особи добового наряду рекомендують звернутись у відповідну службу, повідомивши при цьому її місцезнаходження та контактний телефон.
12.2.2. Посадових осіб або громадян про:
місця розташування ОВС, підпорядкованих їм підрозділів, ОВС вищого рівня, номери телефонів їх чергових частин;
дні, години й місце прийому громадян керівництвом ОВС;
номери службових телефонів працівників ОВС;
місцезнаходження й номери телефонів пунктів охорони громадського порядку;
місця дислокації дільничних інспекторів міліції, години прийому й номери їх службових телефонів;
осіб, затриманих за правопорушення, або таких, що стали жертвами подій (крім випадків, коли ці відомості на момент запиту не підлягають розголошенню);
( Абзац восьмий підпункту 12.2.2 пункту 12.2 розділу XII виключено на підставі Наказу Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010 )
12.3. Особам добового наряду забороняється видавати інформацію про місце проживання, мобільні й домашні телефони працівників органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, правоохоронних органів та членів їх сімей, потерпілих і свідків, а також надавати відомості, що становлять державну таємницю.
XIII. Додержання правил пожежної безпеки й санітарних норм і правил в адміністративному будинку ОВС та на прилеглій території
13.1. З метою забезпечення пожежної безпеки та санітарних норм і правил в адміністративному будинку ОВС і на прилеглій території черговий зобов'язаний:
13.1.1. Знати правила користування засобами пожежогасіння, план евакуації людей і майна при пожежі, систему аварійного відключення електроенергії, газу й водопостачання в адміністративному будинку ОВС, а також номери телефонів пожежної частини та аварійних служб.
13.1.2. Вимагати від працівників та інших осіб, що перебувають в адміністративному будинку ОВС і на прилеглій території, додержання правил пожежної безпеки й санітарно-гігієнічних норм.
13.1.3. При виявленні несправності в електромережі, електрогазовій апаратурі, опалювальній та водопостачальній системах негайно доповісти начальникові ОВС або відповідальному по ОВС, викликати відповідних спеціалістів для усунення недоліків.
( Підпункт 13.1.3 пункту 13.1 розділу XIII із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 923 від 19.10.2012 )
13.1.4. Запобігати внесенню до адміністративного будинку ОВС легкозаймистих рідин і матеріалів, вибухових і отруйних речовин та речовин із різким запахом.
13.1.5. Забороняти проведення газоелектрозварювальних та інших робіт із застосуванням відкритого вогню без відповідного дозволу відомчої пожежної охорони ОВС.
13.1.6. При виявленні загоряння (пожежі), затоплення негайно викликати підрозділи пожежної охорони та працівників відомчої пожежної охорони ОВС або відповідної аварійної служби. До їх прибуття вжити заходів щодо ліквідації загоряння (пожежі) чи аварії, евакуації людей, службової документації, матеріальних цінностей та іншого майна.
Про пожежу (аварію) негайно доповісти начальникові ОВС та черговій частині вищого рівня.
13.1.7. У разі виявлення в приміщенні ОВС гризунів, комах-паразитів доповісти начальникові і організувати виклик працівників санітарно-епідеміологічної служби для проведення відповідних робіт.
13.1.8. За розпорядженням начальника брати участь в обстеженні приміщення чергової частини разом із працівниками санітарно-епідеміологічної служби.
XIV. Забезпечення збереження озброєння, боєприпасів та спеціальних засобів
Черговий відповідає за здійснення видачі, прийому, зберігання зброї, боєприпасів та спеціальних засобів.
XV. Контроль за діяльністю чергових частин
15.1. Право здійснення перевірок організації діяльності чергових частин ОВС мають:
15.1.1. Міністр внутрішніх справ та його заступники.
15.1.2. Начальники ГУМВС, УМВС, міськрайлінорганів та їх заступники (у підпорядкованих їм підрозділах).
15.1.3. Заступники начальника Головного штабу МВС, начальники штабів ГУМВС, УМВС, міськрайлінорганів (підрозділів) та їх заступники.
15.1.4. Начальник чергової частини Головного штабу МВС та його заступник (начальник чергової частини структурного підрозділу центрального апарату МВС чи його заступник у підпорядкованих їм підрозділах), начальники чергових частин штабів ГУМВС, УМВС (начальники чергових частин структурних підрозділів апарату ГУМВС, УМВС та їх заступники в підпорядкованих їм підрозділах), начальники чергових частин міськрайлінорганів (підрозділів) та їх заступники.
15.1.5. Працівники Головного штабу МВС, штабів ГУМВС, УМВС, міських та лінійних управлінь.
15.1.6. Відповідальні по МВС, ГУМВС, УМВС та їх заступники.
( Підпункт 15.1.6 пункту 15.1 розділу XV в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 923 від 19.10.2012 )
15.1.7. Працівники підрозділів внутрішньої безпеки.
( Підпункт 15.1.7 пункту 15.1 розділу XV в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 882 від 30.11.2011 )
15.1.8. Працівники інспекції з особового складу підрозділів кадрового забезпечення МВС, ГУМВС, УМВС під час проведення службових розслідувань за фактами надзвичайних подій.
( Пункт 15.1 розділу XV доповнено підпунктом 15.1.8 згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010 )
15.2. Особи, перелічені в підпунктах 15.1.1 - 15.1.4 пункту 15.1 цього розділу, мають право здійснювати перевірки при пред'явленні службових посвідчень.
15.3. Особи, зазначені в підпунктах 15.1.5-15.1.8 пункту 15.1 цього розділу, мають право здійснювати перевірку за наявності дозволу на право перевірки (додаток 22) за підписом Міністра внутрішніх справ або його першого заступника.
У ГУМВС та УМВС право підпису дозволу на право перевірки мають начальники та їх перші заступники. Дозвіл скріплює гербова печатка.
( Пункт 15.3 розділу XV із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010; в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 882 від 30.11.2011 )
15.4. Працівники режимно-секретних органів ОВС здійснюють перевірки з дозволу керівника ОВС, а працівники режимно-секретного органу вищого рівня - за наявності дозволу на перевірку стану охорони державної таємниці.
15.5. Члени мобільних груп із моніторингу забезпечення прав і свобод людини в діяльності ОВС під час перевірок діють відповідно до вимог наказу МВС від 31.08.2006 N 894 "Про організацію діяльності постійно діючих мобільних груп з моніторингу забезпечення прав і свобод людини та громадянина в діяльності органів внутрішніх справ", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.10.2006 за N 1130/13004.
( Розділ XV доповнено пунктом 15.5 згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010 )
Заступник начальника
Головного штабу МВС
полковник міліції


М.В.Андруньків
( У додатках до Інструкції слово "злочин" замінено словами "кримінальне правопорушення" у відповідних відмінках згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 923 від 19.10.2012 )
Додаток 1
до Інструкції з організації
діяльності чергових частин
органів і підрозділів
внутрішніх справ України,
направленої на захист
інтересів суспільства
і держави від протиправних
посягань
ТАКТИКО-ТЕХНІЧНИЙ ПАСПОРТ
чергової частини
__________________________________________________
(орган внутрішніх справ)
20___ рік
Інвентарний N ________
1. Керівництво органу внутрішніх справ (ОВС)
Начальник ОВС _______________________________________________
(спеціальне звання, прізвище, ім'я, по батькові)
номери телефонів: службовий _____________, мобільний ____________
Перший заступник начальника _________________________________
(спеціальне звання, прізвище,
ім'я, по батькові)
номери телефонів: службовий ____________, мобільний _____________
Заступник начальника ________________________________________
(спеціальне звання, прізвище, ім'я,
по батькові)
номери телефонів: службовий ____________, мобільний _____________
Заступник начальника ________________________________________
(спеціальне звання, прізвище, ім'я,
по батькові)
номери телефонів: службовий ____________, мобільний _____________
Начальник штабу _____________________________________________
(спеціальне звання, прізвище, ім'я, по батькові)
номери телефонів: службовий ____________, мобільний _____________
Заступник начальника штабу __________________________________
(спеціальне звання, прізвище,
ім'я, по батькові)
номери телефонів: службовий ____________, мобільний _____________
Начальник чергової частини __________________________________
(спеціальне звання, прізвище,
ім'я, по батькові)
номери телефонів: службовий ____________, мобільний _____________
2. Місцезнаходження дислокації підрозділів ОВС
Чергової частини ОВС ____________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Чергової частини вищого рівня ОВС _______________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Чергових частин, підпорядкованих ОВС
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Окремо дислокованих підрозділів _________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
3. Список працівників чергової частини
--------------------------------------------------------------------------------------------
| N |Посада |Звання|П.І.Б.|Рік |Служба в|Освіта |Служба|Коли |Переведений,|
|з/п|згідно | | |народження|Збройних|(який |в ОВС |призначений|звільнений |
| |зі | | | |Силах |навчальний|(із |на посаду | |
| |штатним | | | |України |заклад і |якого | | |
| |розкладом| | | |(із |коли) |року) | | |
| | | | | |якого по| | | | |
| | | | | |який | | | | |
| | | | | |рік) | | | | |
|---+---------+------+------+----------+--------+----------+------+-----------+------------|
| 1| 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
|---+---------+------+------+----------+--------+----------+------+-----------+------------|
| | | | | | | | | | |
|---+---------+------+------+----------+--------+----------+------+-----------+------------|
| | | | | | | | | | |
|---+---------+------+------+----------+--------+----------+------+-----------+------------|
| | | | | | | | | | |
|---+---------+------+------+----------+--------+----------+------+-----------+------------|
| | | | | | | | | | |
|---+---------+------+------+----------+--------+----------+------+-----------+------------|
| | | | | | | | | | |
|---+---------+------+------+----------+--------+----------+------+-----------+------------|
| | | | | | | | | | |
|---+---------+------+------+----------+--------+----------+------+-----------+------------|
| | | | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------------------
4. Автотранспорт, закріплений за черговою частиною
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(марка, рік випуску, реєстраційний номер,
за ким закріплений, позивний)
5. План-схема приміщень чергової частини й розміщення обладнання
в приміщеннях чергової частини
Примітка 1. До схеми додаються описи майна, що знаходиться в кожному із приміщень чергової частини, і пояснювальна записка, що містить опис особливостей цих приміщень.
Примітка 2. У пояснювальній записці щодо кімнат для затриманих та доставлених (КЗД) обов'язково вказувати:
чи відповідають вони встановленим вимогам;
кількість КЗД, їхні розміри, максимальна наповнюваність, кількість ліжко-місць, спосіб їхнього кріплення, вид замків, освітленість, наявність вентиляції (природної, штучної), системи спостереження за затриманими та доставленими;
чи здійснювався ремонт, чи потребують приміщення чергової частини реконструкції, капітального, косметичного ремонту.
6. Оснащеність чергової частини технічними засобами
6.1. Характеристика будинку ОВС, у якому розміщена чергова
частина:
кількість поверхів _________________________________________
ступінь вогнестійкості _____________________________________
6.2. Розміщення чергової частини (поверх) _______________________
6.3. Площа зали (кімнати) оперативного управління _______________
6.4. Кількість робочих місць ____________________________________
6.5. Наявність цифрового апаратно-програмного комплексу _________
____________________________________________________________
6.6. Комплекс технічних засобів (справні/несправні):
6.6.1. Кількість пультів оперативного зв'язку ___________________
__________________________________________________________
Наявність функції оповіщення особового складу ____________
__________________________________________________________
Кількість ліній "102" / обладнано АВН ____________________
Кількість міських ліній / обладнано АВН __________________
Вихід на міжміський зв'язок ______________________________
Конференц-зв'язок ________________________________________
Підготовка до проведення загального, групового і
вибіркового циркулярів ___________________________________
6.6.2. Апаратура прямого телефонного зв'язку з іншими черговими
частинами ОВС:
тип __________________________ кількість _________________
тип __________________________ кількість _________________
6.6.3. Система оповіщення іншими каналами зв'язку (радіо,
пейджинговий зв'язок) ____________________________________
__________________________________________________________
6.6.4. Апаратура факсимільного зв'язку:
тип __________________________ кількість _________________
тип __________________________ кількість _________________
6.6.5. Радіостанції стаціонарні:
тип __________________________ кількість _________________
тип __________________________ кількість _________________
6.6.6. Радіостанції мобільні:
тип __________________________ кількість _________________
тип __________________________ кількість _________________
6.6.7. Радіостанції інші:
тип __________________________ кількість _________________
тип __________________________ кількість _________________
6.6.8. Апаратура реєстрації телефонних і радіопереговорів:
тип ___________________кількість каналів _________________
тип ___________________кількість каналів _________________
6.6.9. Диктофон:
тип __________________________ кількість _________________
тип __________________________ кількість _________________
6.6.10. Засоби обчислювальної техніки:
ПЕОМ:
конфігурація ________________ кількість _________________
конфігурація ________________ кількість _________________
конфігурація ________________ кількість _________________
Наявність ліній внутрішнього зв'язку (далі - ЛВЗ) _______
_________________________________________________________
Можливість підключення до мережі електронної пошти МВС,
ГУМВС, УМВС, електронна адреса чергової частини _________
_________________________________________________________
Принтер:
тип ________________________
кількість __________________
тип ________________________
кількість __________________
тип ________________________
кількість __________________
Сканер:
тип ________________________
кількість __________________
тип ________________________
кількість __________________
Модем або факс-модем:
тип ___________ швидкість ___________ кількість _________
тип ___________ швидкість ___________ кількість _________
Інше обладнання:
тип ____________________ кількість ______________________
тип ____________________ кількість ______________________
6.6.11. Апаратура охоронно-пожежної сигналізації:
Прийомна станція:
тип ___________________ кількість _______________________
Датчики:
тип ___________________ кількість _______________________
тип ___________________ кількість _______________________
6.6.12. Система відеоспостереження ______________________________
_________________________________________________________
_________________________________________________________
Об'єкти спостереження (периметр, ІТТ, вхідні двері,
внутрішні приміщення, вікна) ____________________________
_________________________________________________________
Монітор:
тип ______________________ кількість ____________________
тип ______________________ кількість ____________________
Блок управління:
тип ______________________ кількість ____________________
тип ______________________ кількість ____________________
Відеомагнітофон для записів спостережень:
тип ______________________ кількість ____________________
тип ______________________ кількість ____________________
6.6.13. Пристрій для контролю доступу в приміщення чергової
частини:
відеотабло ______________________________________________
переговорний пристрій ___________________________________
пристрій автоматичного відкриття/закриття дверей ________
6.6.14. Відеотехніка:
тип ________________________ кількість __________________
тип ________________________ кількість __________________
Відеокамера:
тип ________________________ кількість __________________
тип ________________________ кількість __________________
Відеомагнітофон:
тип ________________________ кількість __________________
тип ________________________ кількість __________________
6.6.15. Пристрої відображення інформації (проектор, проекційний
телевізор, табло колективного користування) _____________
_________________________________________________________
_________________________________________________________
6.6.16. Наявність валізи для огляду місця події, її
укомплектованість _______________________________________
6.7. Комплекс засобів захисту приміщень:
6.7.1. Кількість вікон у черговій частині __________, із них
обладнано:
металевими ґратами _______________________________________
бронесклом (клас захисту) ________________________________
металевими віконницями (клас захисту) ____________________
6.7.2. Вхідні двері (металеві, дерев'яні, скляні):
у будинок ОВС ____________________________________________
у чергову частину ________________________________________
6.7.3. Наявність кнопки тривожної сигналізації, виведеної на
пункт централізованого спостереження відділу Державної
служби охорони при МВС України (далі - ДСО)
__________________________________________________________
6.7.4. Технічні засоби охорони ІТТ ______________________________
__________________________________________________________
6.8. Місткість ІТТ (кількість осіб) _____________________________
6.8.1. Кількість камер у ІТТ ____________________________________
6.8.2. Пристрої спостереження:
тип ______________________ кількість _____________________
тип ______________________ кількість _____________________
6.8.3. Сигналізаційні датчики виявлення й сповіщення:
тип ______________________ кількість _____________________
тип ______________________ кількість _____________________
6.8.4. Прилади контролю й огляду:
тип ______________________ кількість _____________________
тип ______________________ кількість _____________________
7. Технічна укріпленість кімнати для зберігання зброї
7.1. Місце розташування КЗЗ щодо оперативного залу (суміжна,
несуміжна) _________________________________________________
7.2. Кількість дверей до КЗЗ ____________________________________
7.2.1. Кількість замків _________________________________________
7.2.2. Тип замків _______________________________________________
7.3. Обладнання дверей охоронною сигналізацією:
7.3.1. З виведенням на концентратор чергової частини ____________
__________________________________________________________
7.3.2. З виводом на пункт централізованого спостереження ДСО
__________________________________________________________
7.3.3. Обладнання вікна видачі озброєння охоронною сигналізацією
__________________________________________________________
Особи, відповідальні за збереження зброї:
табельної ________________________________________________
вилученої, добровільно зданої й знайденої ________________
вилученої як речовий доказ _______________________________
8. Результати діяльності чергових частин міськрайлінорганів
8.1. Зареєстровано повідомлень про вчинені кримінальні
правопорушення ____________________________________________
____________________________________________________________
8.2. Зареєстровано іншої інформації ____________________________
8.3. Усього направлено на місця подій СОГ, у тому числі _________
____________________________________________________________
8.4. У повному складі (слідчий, оперуповноважений КР,
експерт-криміналіст) _______________________________________
8.5. Інформація не підтвердилась ________________________________
8.6. Усього вчинено кримінальних правопорушень __________________
8.7. З них розкрито протягом доби _______________________________
8.8. З числа всіх розкритих кримінальних правопорушень
загальнокримінальної спрямованості розкрито безпосередньо
особовим складом чергової частини ________________________
8.9. З числа всіх розкритих кримінальних правопорушень
розкрито за участю особового складу ЧЧ ___________________
8.10. Здійснено виїздів за сигналом "тривога" в установи банків
____________________________________________________________
8.11. З них не підтвердились ____________________________________
8.12. Усього доставлено в ЧЧ осіб _______________________________
8.12.1. Підозрюються у вчиненні кримінального правопорушення ____
_________________________________________________________
8.12.2. За адміністративні правопорушення _______________________
8.13. Затримано черговою частиною злочинців, які знаходилися
в розшуку _________________________________________________
9. Стан законності та службової дисципліни, надзвичайні події
у чергових частинах міськрайлінорганів
9.1. Усього розпочато кримінальне провадження щодо працівників
чергової частини, через дріб - щодо підмінних ___ /___
9.2. Усього допущено порушень дисципліни працівниками ЧЧ, через
дріб - підмінними ___ /___
9.3. Усього засуджено працівників ЧЧ, через дріб - підмінних
___ /___
9.4. Усього притягнуто до дисциплінарної відповідальності
працівників ЧЧ, через дріб - підмінних ___ /___:
9.4.1. Укриття кримінальних правопорушень від обліку ___ /___
9.4.2. Незаконне адміністративне затримання ___ /___
9.4.3. Незаконне затримання за підозрою у вчиненні кримінального
правопорушення ___ /___
9.4.4. Незаконне застосування спецзасобів ___ /___
9.4.5. Незаконні дії (або бездіяльність) щодо затриманих,
заарештованих, засуджених ___ /___
9.4.6. Недозволений зв'язок із затриманими, заарештованими,
засудженими ___ /___
9.4.7. За інші порушення дисципліни ___ /___
9.5. Усього надзвичайних подій у ЧЧ __________:
9.5.1. Втечі __________________________________
9.5.2. Самогубства ____________________________
9.5.3. Раптові смерті __________________________
9.5.4. Втрати зброї ____________________________
9.5.5. Втрати спецзасобів _______________________
9.5.6. Інші____________________________________
Пояснювальна записка
У пояснювальній записці викладається оперативна обстановка на
території, що обслуговується (економічні, соціальні особливості та
проблеми, вказується площа території обслуговування, кількість і
характеристика населення тощо). Особлива увага приділяється
криміногенній обстановці, вносяться пропозиції щодо вдосконалення
законодавства та нормативно-правових актів. Указуються й інші
питання, вирішення яких зможе позитивно вплинути на стан
оперативної обстановки.
Примітка. Розділи тактико-технічного паспорта заповнюються на підставі даних за перше півріччя й рік та подаються в термін не пізніше 15 числа наступного після звітного періоду місяця до штабу вищестоящого ОВС.
Начальник штабу _________________________________________________
(ГУМВС, УМВС, МУ, міськрайліноргану)
__________________________________________________________________
(звання) (підпис) (ініціали, прізвище)
"___" ______________20___ року
( Додаток 1 із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства внутрішніх справ N 382 від 13.08.2010, N 923 від 19.10.2012 )
Додаток 2
до Інструкції з організації
діяльності чергових частин
органів і підрозділів
внутрішніх справ України,
направленої на захист
інтересів суспільства
і держави від протиправних
посягань
ПЕРЕЛІК
приміщень і устаткування чергової частини ОВС
I. Приміщення чергової частини
1. Зала оперативного управління.
2. Кімната зв'язку.
3. Кімната служби "102".
4. Кімната для зберігання зброї, боєприпасів та спеціальних
засобів, обладнана охоронно-пожежною сигналізацією.
5. Кімната для чищення зброї.
6. Кімната для зберігання засобів захисту, оперативної та
криміналістичної техніки, засобів зв'язку.
7. Кімната слідчо-оперативної групи.
8. Кімната для підігріву та вживання їжі.
9. Кімната відпочинку.
10. Кабінет начальника чергової частини.
11. Кімнати для затриманих та доставлених.
II. Устаткування для оснащення чергової частини
---------------------------------------------------------------------------------------
| N |Найменування устаткування| Одиниця | Належність | Примітки |
|з/п | |вимірювання | | |
|----+-------------------------+-------------+--------------+-------------------------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|-------------------------------------------------------------------------------------|
| Зала оперативного управління |
|-------------------------------------------------------------------------------------|
| 1 |Багатофункціональний | компл. | |Визначається за кількістю|
| |системний телефонний | | |робочих місць |
| |апарат | | | |
|----+-------------------------+-------------+--------------+-------------------------|
| 2 |Апарати телефонного | шт. | |Установлюються виходячи з|
| |зв'язку державної та | | |технічних можливостей і |
| |відомчих мереж | | |місцевих умов |
|----+-------------------------+-------------+--------------+-------------------------|
| 3 |Радіостанція УКХ | компл. | 2 | |
| |діапазону стаціонарна | | | |
|----+-------------------------+-------------+--------------+-------------------------|
| 4 |Апаратура охоронної | компл. | 1 | |
| |сигналізації | | | |
|----+-------------------------+-------------+--------------+-------------------------|
| 5 |Радіотрансляційна | компл. | 1 | |
| |апаратура оповіщення | | | |
|----+-------------------------+-------------+--------------+-------------------------|
| 6 |Монітор для спостереження| компл. | 1 | |
| |(охорони) | | | |
|----+-------------------------+-------------+--------------+-------------------------|
| 7 |ПЕОМ | компл. | |Виходячи з потреби |
|----+-------------------------+-------------+--------------+-------------------------|
| 8 |Принтер | компл. | |Виходячи з потреби |
|----+-------------------------+-------------+--------------+-------------------------|
| 9 |Сканер | компл. | 1 | |
|----+-------------------------+-------------+--------------+-------------------------|
| 10 |Телефонний модем | | | |
|----+-------------------------+-------------+--------------+-------------------------|
| 11 |Радіомодем | | | |
|----+-------------------------+-------------+--------------+-------------------------|
| 12 |Факсимільний апарат | | 1 | |
| |третьої групи складності | | | |
|----+-------------------------+-------------+--------------+-------------------------|
| 13 |Пристрій автоматичного | |Визначається | |
| |визначення номера | | за схемою | |
| |телефону абонента | | | |
|----+-------------------------+-------------+--------------+-------------------------|
| 14 |Автоматизована | | 2 | |
| |абонентська установка | | | |
| |телеграфного зв'язку | | | |
|----+-------------------------+-------------+--------------+-------------------------|
| 15 |Цифрова фотокамера | | 1 | |
|----+-------------------------+-------------+--------------+-------------------------|
| 16 |Топографічна карта | шт. | 1 | |
| |України, області (міста) | | | |
|----+-------------------------+-------------+--------------+-------------------------|
| 17 |Набір карт (схем) | компл. | 1 | |
|----+-------------------------+-------------+--------------+-------------------------|
| 18 |Пересувна грифельна дошка| шт. | 1 | |
|----+-------------------------+-------------+--------------+-------------------------|
| 19 |Комбінована шафа | шт. | 1-2 |За відсутності вбудованих|
| | | | |шаф |
|----+-------------------------+-------------+--------------+-------------------------|
| 20 |Аптечка першої медичної | шт. | 2 | |
| |допомоги | | | |
|----+-------------------------+-------------+--------------+-------------------------|
| 21 |Електричний ліхтар | шт. | 2 | |
|----+-------------------------+-------------+--------------+-------------------------|
| 22 |Вогнегасник | шт. | 1 | |
|-------------------------------------------------------------------------------------|
| Кімната зв'язку |
|-------------------------------------------------------------------------------------|
| 23 |Цифрова АТС | компл. | |Виходячи з потреби |
|----+-------------------------+-------------+--------------+-------------------------|
| 24 |Крос | компл. | 1 | |
|----+-------------------------+-------------+--------------+-------------------------|
| 25 |Цифровий | шт. | 1 | |
| |апаратно-програмний | | | |
| |комплекс чергової частини| | | |
| |(з'єднується окремою | | | |
| |локальною обчислювальною | | | |
| |мережею з ПЕОМ | | | |
| |чергової частини) | | | |
|----+-------------------------+-------------+--------------+-------------------------|
| 26 |Стіл для заряджання | шт. | 1 | |
| |акумуляторів радіостанцій| | | |
|----+-------------------------+-------------+--------------+-------------------------|
| 27 |Стіл електромонтажника | шт. | 1 | |
|-------------------------------------------------------------------------------------|
| Кімната служби "102" |
|-------------------------------------------------------------------------------------|
| 28 |Багатофункціональний | компл. | |Установлюється залежно |
| |системний телефонний | | |від кількості ліній "102"|
| |апарат | | | |
|----+-------------------------+-------------+--------------+-------------------------|
| 29 |ПЕОМ | компл. | 1 | |
|----+-------------------------+-------------+--------------+-------------------------|
| 30 |Принтер | шт. | 1 | |
|-------------------------------------------------------------------------------------|
| Кімната для зберігання зброї, боєприпасів та спеціальних засобів |
|-------------------------------------------------------------------------------------|
| 31 |Стандартні металеві шафи | шт. | |З розрахунку одна шафа |
| |(типу ШМ-10, ШМ-3) | | |на 90-100 пістолетів або |
| | | | |60 пістолетів та 4-6 |
| | | | |автоматів |
|----+-------------------------+-------------+--------------+-------------------------|
| 32 |Дошка зі службовою | шт. | 1 | |
| |документацією | | | |
|----+-------------------------+-------------+--------------+-------------------------|
| 33 |Шафа для зберігання | шт. | |За необхідності |
| |спецзасобів | | | |
|----+-------------------------+-------------+--------------+-------------------------|
| 34 |Вогнегасник | шт. | 1 | |
|----+-------------------------+-------------+--------------+-------------------------|
| 35 |Електричний ліхтар | шт. | 1 | |
|-------------------------------------------------------------------------------------|
| Кімната для чищення зброї |
|-------------------------------------------------------------------------------------|
| 36 |Стіл із кулеуловлювачем | шт. | 1-2 | |
|----+-------------------------+-------------+--------------+-------------------------|
| 37 |Ганчір'я | шт. | 1 | |
|----+-------------------------+-------------+--------------+-------------------------|
| 38 |Бачок з мастилом | шт. | 1 | |
|----+-------------------------+-------------+--------------+-------------------------|
| 39 |Вогнегасник | шт. | 1 | |
|----+-------------------------+-------------+--------------+-------------------------|
| 40 |Плакати з видами | шт. | 1 | |
| |матеріальної частини | | | |
| |зброї | | | |
|----+-------------------------+-------------+--------------+-------------------------|
| 41 |Витяг із правил | шт. | 1 | |
| |застосування зброї | | | |
| |та Інструкція про заходи | | | |
| |безпеки при поводженні | | | |
| |з вогнепальною зброєю | | | |
|-------------------------------------------------------------------------------------|
| Кімната для зберігання засобів захисту, оперативної та криміналістичної техніки, |
| засобів зв'язку |
|-------------------------------------------------------------------------------------|
| 42 |Шафа залізна | шт. | |Виходячи з потреби |
|----+-------------------------+-------------+--------------+-------------------------|
| 43 |Вогнегасники | шт. | |Виходячи з потреби, але |
| | | | |не менше двох |
|----+-------------------------+-------------+--------------+-------------------------|
| 44 |Стелажі | | |Виходячи з потреби |
|-------------------------------------------------------------------------------------|
| Кімната слідчо-оперативної групи |
|-------------------------------------------------------------------------------------|
| 45 |Диван | шт. | 1 | |
|----+-------------------------+-------------+--------------+-------------------------|
| 46 |Стілець | шт. | |По одному на кожного |
| | | | |працівника |
|----+-------------------------+-------------+--------------+-------------------------|
| 47 |Стіл | шт. | 1 | |
|----+-------------------------+-------------+--------------+-------------------------|
| 48 |Шафа платтяна | шт. | 1 | |
|----+-------------------------+-------------+--------------+-------------------------|
| 49 |ПЕОМ | шт. | 1 | |
|----+-------------------------+-------------+--------------+-------------------------|
| 50 |Карта-схема території | шт. | 2 | |
| |обслуговування | | | |
|----+-------------------------+-------------+--------------+-------------------------|
| 51 |Телефонний апарат | шт. | 1 | |
| |відомчої цифрової АТС | | | |
|----+-------------------------+-------------+--------------+-------------------------|
| 52 |Телефонний апарат прямого| шт. | 1 | |
| |зв'язку з оперативним | | | |
| |черговим | | | |
|-------------------------------------------------------------------------------------|
| Кімната для підігріву та вживання їжі |
|-------------------------------------------------------------------------------------|
| 53 |Стіл обідній | шт. | 1 | |
|----+-------------------------+-------------+--------------+-------------------------|
| 54 |Стільці | шт. | |На половину добового |
| | | | |наряду |
|----+-------------------------+-------------+--------------+-------------------------|
| 55 |Мікрохвильова піч | шт. | 1 | |
|----+-------------------------+-------------+--------------+-------------------------|
| 56 |Набір посуду | компл. | 4 | |

................
Перейти до повного тексту