1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ
Н А К А З
13.08.2010 N 382
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
16 листопада 2010 р.
за N 1115/18410
Про затвердження Змін до Інструкції з організації діяльності чергових частин органів і підрозділів внутрішніх справ України, направленої на захист інтересів суспільства і держави від протиправних посягань, затвердженої наказом МВС від 28.04.2009 N 181
Відповідно до Закону України "Про міліцію", рішення Конституційного Суду України від 29.06.2010 N 17-рп/2010 та з метою приведення нормативно-правових актів Міністерства внутрішніх справ України у відповідність до вимог чинного законодавства
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Зміни до Інструкції з організації діяльності чергових частин органів і підрозділів внутрішніх справ України, направленої на захист інтересів суспільства і держави від протиправних посягань, затвердженої наказом МВС від 28.04.2009 N 181, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 20.08.2009 за N 786/16802 (далі - Інструкція), що додаються.
2. Начальникам головних управлінь, управлінь МВС в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, на залізницях у місячний термін організувати вивчення з особовим складом органів і підрозділів внутрішніх справ Змін до Інструкції.
3. Головному штабу МВС (Гришко В.В.) у п'ятиденний термін після підписання наказу забезпечити його подання на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на перших заступників та заступників Міністра за напрямами діяльності.
5. Наказ оголосити особовому складу органів і підрозділів внутрішніх справ України.
6. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
Міністр
генерал-майор міліції
ПОГОДЖЕНО:
Голова Профспілки атестованих
працівників органів
внутрішніх справ України
Тимчасово виконуючий обов'язки
Міністра з питань надзвичайних ситуацій
та у справах захисту населення від
наслідків Чорнобильської катастрофи
Голова
Служби безпеки України
Виконувач обов'язків
Генерального прокурора України
державний радник юстиції 1-го класу

А.В.Могильов



А.С.Онищук



В.Антонець

В.Хорошковський


В.Кудрявцев
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ МВС
13.08.2010 N 382
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
16 листопада 2010 р.
за N 1115/18410
ЗМІНИ
до Інструкції з організації діяльності чергових частин органів і підрозділів внутрішніх справ України, направленої на захист інтересів суспільства і держави від протиправних посягань ( z0786-09, za786-09 )
1. У розділі I:
1.1. Абзац перший пункту 1.1 викласти в такій редакції:
"1.1. Ця Інструкція регламентує організацію діяльності чергових частин структурних підрозділів центрального апарату МВС, головних управлінь, управлінь МВС в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, на залізницях (далі - ГУМВС, УМВС), міських управлінь, міських, районних, лінійних відділів (управлінь), відділів (відділень) міліції, лінійних відділень (пунктів), навчальних закладів системи МВС, стройових підрозділів".
1.2. У пункті 1.2:
підпункт 1.2.1 викласти в такій редакції:
"1.2.1. Чергова частина МВС - орган управління, збору й обробки оперативної інформації МВС.
В її оперативному підпорядкуванні перебувають чергові частини структурних підрозділів центрального апарату МВС, внутрішніх військ МВС, навчальних закладів системи МВС, а також чергові частини всіх ОВС";
підпункт 1.2.4 виключити.
У зв'язку з цим підпункти 1.2.5-1.2.7 вважати відповідно підпунктами 1.2.4-1.2.6.
1.3. Пункт 1.3 доповнити двома абзацами такого змісту:
"Черговій частині ОВС виділяються спеціально обладнані приміщення, їх кількість та вимоги щодо устаткування визначаються згідно з переліком (додаток 2).
Чергова частина ОВС забезпечується зброєю, боєприпасами, спеціальними засобами, засобами зв'язку, відеоспостереження, оперативною, криміналістичною та організаційною технікою, програмним забезпеченням, автотранспортом та іншим майном згідно з належністю, а також службовою документацією".
1.4. Підпункт 1.4.5 пункту 1.4 після слів "до чергової частини" доповнити словами "забезпечення їх конституційних прав і свобод".
1.5. Пункт 1.5 викласти в такій редакції:
"1.5. Працівники чергової частини несуть службу у форменому одязі встановленого зразка. Їх робота організовується в чотири зміни тривалістю 24 години кожна. Особам добового наряду під час чергування надаються по черзі перерви для вживання їжі та короткочасного відпочинку загальною тривалістю до чотирьох годин, у тому числі до двох годин у денний і двох годин у нічний час".
2. У розділі II:
2.1. Абзац дев'ятий пункту 2.6 викласти в такій редакції:
"проводить щоденний інструктаж добового наряду, що заступає, та підводить підсумки роботи наряду, який змінюється".
2.2. Абзац двадцять другий пункту 2.7 викласти в такій редакції:
"при прийомі-здачі чергування про зареєстровані особливо тяжкі, резонансні злочини та надзвичайні події, ужиті заходи доповідає Міністрові, його заступникам та начальникові оперативного управління".
2.3. Пункт 2.12 виключити.
У зв'язку з цим пункти 2.13-2.17 вважати відповідно пунктами 2.12-2.16.
2.4. Підпункт 2.12.7 пункту 2.12 викласти в такій редакції:
"2.12.7. Відповідальні від керівництва МВС, їх заступники та помічники повинні інформувати чергову частину про місце свого перебування та мати з нею безперервний зв'язок. Заступники та помічники відповідальних відлучаються лише з дозволу відповідального від керівництва МВС, а відповідальні від структурних підрозділів - з дозволу заступника відповідального від керівництва МВС".
2.5. Пункт 2.14 викласти в такій редакції:
"2.14. Після закінчення чергування заступникові й помічникові відповідального від керівництва МВС надається відпочинок, ураховуючи фактично витрачений на чергування час (при роботі до 21.00 - 12 годин, при добовій роботі - 24 години)".
3. У розділі III:
3.1. Підпункт 3.5.1 пункту 3.5 після слів "з числа працівників, які мають вищу" доповнити словами ", як правило, юридичну".
3.2. У пункті 3.6:
3.2.1. У підпункті 3.6.1:
абзац восьмий виключити.
У зв'язку з цим абзаци дев'ятий - двадцять третій вважати відповідно абзацами восьмим - двадцять другим;
в абзаці двадцять першому слова "підводить підсумки роботи членів добового наряду чергової частини," виключити;
абзац двадцять другий викласти в такій редакції:
"доповідає при прийомі-здачі чергування про зареєстровані тяжкі злочини та надзвичайні події, ужиті заходи, виявлені порушення законності начальникові ГУМВС, УМВС, МУ, ЛУ, його заступникам та начальникові оперативного відділу (сектору)".
3.2.2. У підпункті 3.6.3 після абревіатур "ГУМВС, УМВС, МУ, ЛУ," слова "та в інших випадках - із дозволу оперативного чергового" виключити.
3.2.3. У підпункті 3.6.4 слова "Інші члени" замінити словом "Члени".
3.3. Пункт 3.7 виключити.
У зв'язку з цим пункти 3.8-3.11 вважати відповідно пунктами 3.7-3.10.
3.4. Пункт 3.8 викласти в такій редакції:
"3.8. Відповідальними від керівництва ГУМВС, УМВС, МУ, ЛУ призначаються перші заступники та заступники начальників органів, а помічниками відповідальних - керівники структурних підрозділів апаратів ГУМВС, УМВС, МУ, ЛУ та їх заступники, крім керівництва чергових частин.
У структурних підрозділах ГУМВС, УМВС, МУ, ЛУ призначаються лише відповідальні від керівництва (без заступників чи помічників) з числа керівного складу та найбільш підготовлених фахівців".
3.5. У пункті 3.9:
абзац сьомий викласти в такій редакції:
"не менше чотирьох разів на тиждень особисто здійснювати перевірки підпорядкованих органів і підрозділів (зокрема двічі в нічний час) та щодобово організовувати здійснення таких перевірок помічником відповідального, відповідальними від керівництва структурних підрозділів";
підпункт 3.9.1 викласти в такій редакції:
"3.9.1. Відповідальний від керівництва ГУМВС, УМВС, МУ, ЛУ після 21.00 з урахуванням оперативної обстановки, що склалася, може продовжувати чергування за місцем проживання, але у разі необхідності за викликом оперативного чергового прибуває для виконання покладених на нього обов'язків".
3.6. Абзаци перший та другий пункту 3.10 викласти в такій редакції:
"3.10. Помічники відповідальних ГУМВС, УМВС, МУ, ЛУ несуть службу у форменому одязі встановленого зразка. Вони зобов'язані:
перед заступанням на чергування ознайомитися з оперативною обстановкою, разом із відповідальним від керівництва перевірити готовність членів добового наряду до несення служби, узяти участь у їх інструктажі та отримати табельну вогнепальну зброю".
3.7. Доповнити новими пунктами 3.11 та 3.12 такого змісту:
"3.11. Відповідальний від керівництва структурного підрозділу ГУМВС, УМВС, МУ, ЛУ зобов'язаний:
перед заступанням на чергування ознайомитися з оперативною обстановкою;
за дорученням відповідального від керівництва, його помічника виїжджати на місця вчинення злочинів або виникнення інших надзвичайних подій для надання практичної допомоги в розкритті злочину, ліквідації наслідків надзвичайних подій;
перевіряти організацію роботи підпорядкованих підрозділів та за наказом відповідального від керівництва брати участь у перевірках інших органів і підрозділів, уживати заходів щодо негайного усунення виявлених недоліків;
після завершення чергування доповісти відповідальному від керівництва рапортом про особисто проведену роботу, виявлені під час перевірок несення служби недоліки, ужиті заходи та пропозиції щодо вдосконалення оперативно-службової діяльності.
3.12. Тривалість несення служби відповідальних від керівництва ГУМВС, УМВС, МУ, ЛУ - тиждень, інших відповідальних - доба. Помічнику відповідального від керівництва після закінчення чергування надається відпочинок, ураховуючи фактично витрачений на чергування час (при роботі до 21.00 - 12 годин, при добовій роботі - 24 години)".
4. У розділі IV:
4.1. Абзаци восьмий та дванадцятий пункту 4.2 викласти в такій редакції:
"контролюють дотримання особовим складом дисципліни, законності, режиму секретності, конституційних прав громадян, які утримуються в кімнатах затриманих та доставлених чергових частин;";
"щодня підводять підсумки роботи чергової зміни за минулу добу та беруть участь у проведенні інструктажу наряду, який заступає на службу;".
4.2. Пункт 4.11 викласти в такій редакції:
"4.11. Відповідальними від керівництва міськрайлінорганів призначаються перший заступник та заступники начальника органу (у виняткових випадках можуть бути призначені начальники структурних підрозділів ОВС), а помічниками - начальники структурних підрозділів міськрайлінорганів та їх заступники. Відповідальні та помічники відповідальних від керівництва ОВС несуть службу у форменому одязі встановленого зразка. Тривалість чергування відповідальних від керівництва - тиждень або доба, а помічників відповідальних - доба".
4.3. Абзаци другий, третій та дев'ятий пункту 4.13 викласти в такій редакції:
"перед заступанням на чергування ознайомитися з оперативною обстановкою, перевірити готовність добових нарядів чергової частини, ІТТ, слідчо-оперативної групи, інших працівників, що залучаються до чергування, за відсутності начальника ОВС провести інструктаж та отримати табельну вогнепальну зброю;
перевірити законність тримання осіб, які перебувають у КЗД, ІТТ, та за наявності підстав невідкладно вжити заходів щодо поновлення порушених конституційних прав громадян";
"здійснювати перевірки несення служби добовими нарядами ОВС та іншими нарядами, задіяними на охорону громадського порядку".
4.4. У пункті 4.17:
абзац другий після слів "до несення служби" доповнити словами "та отримати табельну вогнепальну зброю";
абзац третій після абревіатури "ГУМВС," доповнити абревіатурою "УМВС".
4.5. Пункт 4.22 викласти в такій редакції:
"4.22. Члени добового наряду несуть службу у форменому одязі встановленого зразка. Забороняється використовувати членів СОГ для виконання завдань, не пов'язаних із несенням служби в добовому наряді".
4.6. Пункт 4.26 викласти в такій редакції:
"4.26. Черговий перевіряє справність охоронно-пожежної сигналізації, виведеної на концентратор охоронної сигналізації чергової частини ОВС. При виявленні пошкоджень вживає заходів щодо їх усунення".
4.7. В абзаці другому пункту 4.27 слова "наявними в них документами" замінити словами "наявними на них документами".
4.8. Абзац перший пункту 4.30 після слів "відлучатися з приміщення чергової частини" доповнити словами "(у межах адміністративного будинку ОВС)".
5. Розділ V викласти в такій редакції:
"V. Права чергового
5.1. Головний інспектор - черговий чергової частини МВС має право:
5.1.1. Віддавати черговим структурних підрозділів МВС та оперативним черговим ГУМВС, УМВС обов'язкові до виконання доручення з питань забезпечення громадського порядку, здійснення невідкладних заходів щодо попередження, припинення та розкриття тяжких, особливо тяжких, резонансних злочинів і надзвичайних подій.
5.1.2. Залучати всі задіяні для охорони громадського порядку наряди міліції незалежно від їх підпорядкування з урахуванням першочерговості виконання завдань.
5.1.3. У разі ускладнення оперативної обстановки вносити зміни в розстановку сил і засобів із наступною доповіддю відповідальному від керівництва МВС.
5.1.4. Вимагати від керівництва структурних підрозділів МВС та ГУМВС, УМВС інформацію, необхідну для виконання покладених на чергову частину завдань.
5.2. Оперативний черговий ГУМВС, УМВС має право:
5.2.1. Віддавати обов'язкові до виконання доручення черговим підпорядкованих ОВС, підрозділів та нарядам, що несуть службу на території обслуговування, а за відсутності керівництва ОВС - усьому особовому складу.
5.2.2. Здійснювати при ускладненні оперативної обстановки через оперативних чергових міськрайлінорганів необхідне маневрування силами й засобами підпорядкованих ОВС із подальшою доповіддю про прийняте рішення керівництву ГУМВС, УМВС.
5.2.3. Залучати для організації охорони місця події, переслідування й затримання злочинців усі задіяні на охорону громадського порядку наряди міліції незалежно від їх підпорядкування з урахуванням першочерговості виконання завдань.
5.2.4. Вводити в дію спеціальні оперативні плани, оголошувати збір усього особового складу або окремого підрозділу по тривозі.
5.2.5. Одержувати від керівників і працівників підрозділів ОВС інформацію, необхідну для виконання покладених на чергову частину завдань.
5.2.6. При ускладненні оперативної обстановки звертатись до головних інспекторів чергових МВС та оперативних чергових сусідніх ОВС для отримання необхідної інформації і допомоги.
5.3. Черговий РУ, міськрайліноргану є старшим оперативним начальником щодо чергових усіх підрозділів і установ, підпорядкованих цьому органу, а також усіх службових нарядів, що виконують на території обслуговування ОВС завдання з охорони громадського порядку, попередження й припинення правопорушень, розкриття злочинів, ліквідації наслідків надзвичайних подій тощо. Він має право:
5.3.1. Віддавати необхідні й обов'язкові для виконання доручення підпорядкованим черговим частинам ОВС, контролювати своєчасність та повноту їх виконання.
5.3.2. При ускладненні оперативної обстановки звертатися до чергових частин вищого рівня та інших ОВС для отримання допомоги силами й засобами, а також отримання необхідної інформації.
5.3.3. Вводити в дію спеціальні оперативні плани, оголошувати збір усього особового складу або окремого підрозділу по тривозі.
5.3.4. Клопотати про заохочення працівників ОВС, членів громадських формувань і осіб, які відзначилися при охороні громадського порядку та боротьбі з правопорушеннями, а при невиконанні чи неналежному виконанні службових обов'язків - про накладення дисциплінарних стягнень відповідно до Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України.
5.3.5. Вимагати від особового складу ОВС підтримання внутрішнього розпорядку, дисципліни, правил пожежної безпеки та санітарних норм.
5.3.6. У разі відсутності начальника ОВС або відповідального від керівництва усувати від служби (із подальшою доповіддю) будь-якого працівника цього органу за дисциплінарний проступок, учинення злочину чи замах на злочин.
5.3.7. Уносити пропозиції щодо поліпшення роботи ОВС, його структурних підрозділів та чергової частини, запровадження новітніх форм і методів роботи.
5.3.8. Вимагати від громадян та посадових осіб, які порушують громадський порядок, припинення правопорушень та дій, що перешкоджають здійсненню повноважень міліції, виносити усне зауваження особам, а у разі невиконання зазначених вимог - уживати передбачених законами заходів.
5.3.9. Перевіряти у громадян, які підозрюються у вчиненні правопорушень, документи, що посвідчують їх особу.
5.3.10. Поміщати й утримувати в КЗД:
осіб, підозрюваних у вчиненні злочину, обвинувачених, які переховуються від дізнання, слідства чи суду, засуджених, які ухиляються від виконання кримінального покарання, - на строки і в порядку, передбачених законом;
підозрюваних у вчиненні злочину на підставі протоколу затримання відповідно до статей 106, 115 Кримінально-процесуального кодексу України (далі - КПК України) - не більше 3 годин із подальшим поміщенням до ІТТ. У тих ОВС, де відсутні ІТТ, та коли час перевезення цієї категорії осіб припадає на темну пору доби, - на термін до 24 годин;
осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, перелічені у пункті 1 частини другої статті 262 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП).
Терміни тримання цих осіб визначаються згідно зі статтею 263 КУпАП;
військовослужбовців, які вчинили діяння, що мають ознаки злочину чи адміністративного правопорушення, - до передачі їх посадовим особам Військової служби правопорядку Збройних Сил України.
5.3.11. Проводити огляд осіб, зазначених у підпункті 5.3.10 пункту 5.3 цього розділу, речей, що знаходяться при них, транспортних засобів і вилучати відповідно до чинного законодавства документи та предмети, що можуть бути речовими доказами або використані на шкоду їх здоров'ю.
5.3.12. Організовувати фотографування, дактилоскопування, звукозапис, відеозйомку та перевірку за базами даних ОВС осіб, які затримані за підозрою у вчиненні злочину, узяті під варту, обвинувачуються у вчиненні злочину або піддані адміністративному арешту, відповідно до Положення про Інтегровану інформаційно-пошукову систему органів внутрішніх справ України, затвердженого наказом МВС від 12.10.2009 N 436, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.12.2009 за N 1256/17272.
5.3.13. Доручати членам добового наряду, іншим працівникам міліції проводити огляд транспортних засобів, предметів та документів доставлених до ОВС за підозрою у скоєнні злочину чи правопорушення.
5.3.14. Направляти на медичний огляд осіб, які звернулися до ОВС із заявою про нанесення їм тілесних ушкоджень, разом з направленням на предмет установлення характеру і тяжкості тілесних ушкоджень (додаток 7), а також інших осіб - з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, разом з направленням для огляду на стан сп'яніння (додаток 8).
5.4. У випадках і в порядку, передбачених статтями 12 - 15 Закону України "Про міліцію", черговий та члени добового наряду мають право застосовувати заходи фізичного впливу, спеціальні засоби та вогнепальну зброю.
5.5. За тимчасової відсутності чергового МВС, ГУМВС, УМВС, ОВС працівник, який його заміщає, після запису в зошиті для записів чергових про прийняття чергування має права чергового.
5.6. Невикористання чи перевищення працівниками добового наряду наданих їм прав, так само як і невиконання або неналежне виконання покладених на них обов'язків, тягне за собою відповідальність, встановлену чинним законодавством".
6. У розділі VI:
6.1. У підпункті 6.1.2 пункту 6.1:
абзаци перший та третій викласти у такій редакції:
"6.1.2. При отриманні від заявника інформації про злочин, інше правопорушення чи подію черговий або особа, яка виконує його обов'язки, зобов'язані вимовити одну з таких фраз: "Уважно слухаю Вас", "Готові допомогти", чітко і розбірливо назвати своє прізвище, ім'я, по батькові, посаду та:";
"негайно направити на місце пригоди СОГ, групу оперативного реагування, дільничного інспектора міліції, інші наряди або окремих посадових осіб";
абзаци шостий - тринадцятий виключити.
6.2. Абзац перший пункту 6.3 викласти у такій редакції:
"6.3. При надходженні телеграм, телефонограм, іншої кореспонденції:".
6.3. У пункті 6.5:
підпункт 6.5.3 доповнити новим абзацом такого змісту:
"Про введення в дію оперативного плану (проведення навчальних тренувань) черговий робить запис у журналі по організаційному забезпеченні спеціальних оперативних планів МВС (додаток 13)";
у підпункті 6.5.4 слово "Перехоплення" замінити словом "Перехват".
6.4. Пункт 6.6 доповнити новим підпунктом такого змісту:
"6.6.10. Про застосування заходів фізичного впливу, спеціальних засобів черговий доповідає начальникові ОВС рапортом. Про поранення або смерть, що сталися внаслідок застосування заходів фізичного впливу і спеціальних засобів, а також про всі випадки застосування зброї черговий зобов'язаний негайно письмово повідомити начальника ОВС для інформування прокурора".
6.5. У пункті 6.7:
підпункт 6.7.1 після слів "адміністративне затримання" доповнити словами "(у випадку, якщо протокол про адміністративне затримання не був складений іншою посадовою особою)";
доповнити пункт новим підпунктом такого змісту:
"6.7.4. Про місцеперебування особи, затриманої за вчинення адміністративного правопорушення, негайно повідомити її родичів, а на її прохання також адміністрацію за місцем роботи чи навчання".
6.6. У пункті 6.8:
підпункт 6.8.4 викласти в такій редакції:
"6.8.4. При розгляді обставин щодо особи, яка підозрюється в управлінні транспортним засобом у стані сп'яніння, черговий зобов'язаний викликати працівника Державтоінспекції і передати йому затриману особу для прийняття відповідного рішення згідно з вимогами Інструкції про виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС та Міністерства охорони здоров'я України від 09.09.2009 N 400/666, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 06.10.2009 за N 931/16947";
підпункт 6.8.6 виключити.
У зв'язку з цим підпункти 6.8.7-6.8.11 вважати відповідно підпунктами 6.8.6-6.8.10.
7. У розділі VII:
7.1. Пункт 7.1 викласти в такій редакції:
"7.1. Для тимчасового тримання затриманих та доставлених осіб у черговій частині ОВС відповідно до ВБН В.2.2-1-2006 "Будинки і споруди. Відомча інструкція з проектування кімнат для затриманих і доставлених чергових частин органів внутрішніх справ. Загальні положення та типові проектні рішення", затверджених наказом МВС від 27.12.2006 N 1261, обладнуються КЗД.
7.1.1. У кожній черговій частині ОВС обладнується не менше трьох КЗД, які повинні розміщуватися тільки на першому поверсі адміністративної будівлі у безпосередній близькості до залу, де перебуває оперативний черговий, з таким розрахунком, щоб особи добового наряду могли контролювати поведінку доставлених, а останні не мали можливості прослуховувати інформацію, що надходить, та службові розмови чергових.

................
Перейти до повного тексту