1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Розпорядження


НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ, ЩО ЗДІЙСНЮЄ ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ У СФЕРІ РИНКІВ ФІНАНСОВИХ ПОСЛУГ
РОЗПОРЯДЖЕННЯ
07.06.2018 № 850
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
06 липня 2018 р.
за № 782/32234
( Розпорядження втратило чинність на підставі Постанови Національного банку № 30 від 14.03.2024 )
Про затвердження Положення про обов’язкові критерії і нормативи достатності капіталу та платоспроможності, ліквідності, прибутковості, якості активів та ризиковості операцій страховика
( Із змінами, внесеними згідно з Розпорядженнями Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг № 1 від 03.01.2019 № 1511 від 08.08.2019 )
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 28 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" та підпункту 18 пункту 4 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого Указом Президента України від 23 листопада 2011 року № 1070, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, ПОСТАНОВИЛА:
1. Затвердити Положення про обов’язкові критерії і нормативи достатності капіталу та платоспроможності, ліквідності, прибутковості, якості активів та ризиковості операцій страховика (далі - Положення), що додається.
2. Визнати таким, що втратило чинність, розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, від 23 лютого 2016 року № 396 "Про затвердження Положення про обов’язкові критерії та нормативи достатності, диверсифікованості та якості активів страховика та визнання такими, що втратили чинність, деяких нормативно-правових актів Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України", зареєстроване в Міністерстві юстиції України 21 березня 2016 року за № 417/28547.
3. Це розпорядження набирає чинності з 30 червня 2018 року, але не раніше дня його офіційного опублікування.
4. Страховикам привести свою діяльність у відповідність до вимог:
розділу IV, розділу VІ Положення до 31 грудня 2018 року;
розділу IІІ Положення з урахуванням, що при розрахунку нормативу платоспроможності та достатності капіталу відповідно до розділу ІІІ Положення:
з 31 грудня 2018 року до 29 червня 2019 року включно - застосовуються 30 % величини К та 30 % величини НЗП;
з 30 червня 2019 року до 29 червня 2020 року включно - застосовуються 60 % величини К та 60 % величини НЗП;
з 30 червня 2020 року - застосовуються в повному обсязі величини К та НЗП.
З дня набрання чинності цим розпорядженням і до 30 грудня 2018 року включно вимоги розділу IІІ Положення застосовуються з такими особливостями:
норматив платоспроможності та достатності капіталу визначається як сума прийнятних активів, яка на будь-яку дату має бути не меншою величини довгострокових та поточних зобов’язань і забезпечень, розраховується відповідно до законодавства та визначається як сумарна величина розділів ІІ-ІV пасиву балансу (Звіту про фінансовий стан), форма і склад статей якого визначаються Національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 1 "Загальні вимоги до фінансової звітності", затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 07 лютого 2013 року № 73, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 28 лютого 2013 року за № 336/22868, включаючи величину страхових резервів, що розраховується відповідно до законодавства.
Установити, що вимоги підпункту 12 пункту 6 розділу II, підпункту 6 пункту 2 розділу V Положення не поширюються на права вимоги до перестраховиків-нерезидентів за договорами перестрахування ризиків щодо договорів страхування життя з фізичними особами, істотними умовами яких є перестрахування ризиків у перестраховика-нерезидента, що були укладені до 01 січня 2005 року включно та продовжують діяти після набрання чинності Положенням.
5. Департаменту державного регулювання та методології нагляду на ринках фінансових послуг разом з департаментом юридичного забезпечення подати це розпорядження до Міністерства юстиції України для державної реєстрації.
6. Управлінню забезпечення діяльності Голови та членів Комісії забезпечити оприлюднення цього розпорядження після його державної реєстрації.
7. Контроль за виконанням цього розпорядження покласти на члена Нацкомфінпослуг Залєтова О.М.

Голова Комісії

І. Пашко
ПОГОДЖЕНО:

Голова Національної комісії
з цінних паперів та фондового ринку

В.о. Голови
Антимонопольного комітету України,
заступник Голови Комітету -
державний уповноважений



Т. Хромаєв




Н. Сидоренко
ЗАТВЕРДЖЕНО
Розпорядження Національної
комісії, що здійснює державне
регулювання у сфері ринків
фінансових послуг
07 червня 2018 року № 850
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
06 липня 2018 р.
за № 782/32234
ПОЛОЖЕННЯ
про обов’язкові критерії і нормативи достатності капіталу та платоспроможності, ліквідності, прибутковості, якості активів та ризиковості операцій страховика
( У тексті Положення слова "що здійснює страхування життя" замінено словами "який отримав ліцензію на провадження діяльності зі страхування життя"; слова "що здійснює страхування за видами страхування іншими, ніж страхування життя" замінено словами "який отримав ліцензію на провадження діяльності за видами страхування іншими, ніж страхування життя" згідно з Розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг № 1511 від 08.08.2019 )
I. Загальні положення
1. Це Положення розроблено відповідно до статей 27-29 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг",статті 31 Закону України "Про страхування", статті 43 Закону України "Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів", Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок", підпункту 18 пункту 4 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого Указом Президента України від 23 листопада 2011 року № 1070.
2. Цим Положенням встановлюються обов’язкові критерії і нормативи достатності капіталу та платоспроможності, ліквідності, прибутковості, якості активів та ризиковості операцій страховика.
3. Страховик зобов’язаний на будь-яку дату дотримуватись критеріїв ліквідності, прибутковості та якості активів страховика, нормативу платоспроможності та достатності капіталу, нормативу ризиковості операцій та нормативу якості активів.
Страховик, який є власником істотної участі у страховику (страховиках), зобов’язаний на будь-яку дату дотримуватись нормативу платоспроможності та достатності капіталу власника істотної участі.
4. При розміщенні коштів страхових резервів страховик повинен дотримуватися вимог до якості, безпечності, прибутковості, ліквідності та диверсифікованості активів.
5. У разі здійснення страховиками страхування довічної пенсії в системі недержавного пенсійного забезпечення кошти резервів, сформованих за такими договорами, розміщуються відповідно до статті 49 Закону України "Про недержавне пенсійне забезпечення".
6. Нацкомфінпослуг може вимагати надання інформації про дотримання вимог цього Положення станом на будь-яку дату.
7. Для цілей цього Положення терміни вжито в таких значеннях:
боргові цінні папери - боргові цінні папери, а саме облігації підприємств (крім цільових облігацій), облігації місцевих позик, облігації міжнародних фінансових організацій, державні облігації України;
нерухоме майно - земельні ділянки, що належать на праві власності, будівлі, споруди, які розташовуються на земельній ділянці та щодо яких страховиком здійснено державну реєстрацію прав власності на таке нерухоме майно;
нормативний обсяг активів - мінімальний обсяг прийнятних активів, необхідний страховику з метою дотримання нормативу платоспроможності та достатності капіталу, нормативу ризиковості операцій та нормативу якості активів, який визначається окремо для кожного такого нормативу у порядку, встановленому цим Положенням;
об’єкт нерухомого майна - нерухоме майно, щодо якого у страховика виникло право на таке майно, що офіційно визнано і підтверджено державою шляхом державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, сформовано реєстраційну справу та присвоєно індивідуальний реєстраційний номер;
окремі види страхування - перелік видів страхування відповідно до законодавства, визначений з метою застосування особливостей цього Положення до страховиків, які отримали ліцензію на провадження діяльності за такими видами страхування, а саме:
обов’язкове авіаційне страхування цивільної авіації;
обов’язкове страхування відповідальності морського перевізника та виконавця робіт, пов’язаних із обслуговуванням морського транспорту, щодо відшкодування збитків, завданих пасажирам, багажу, пошті, вантажу, іншим користувачам морського транспорту та третім особам;
обов’язкове страхування об’єктів космічної діяльності (наземна інфраструктура), перелік яких затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням Національного космічного агентства України;
страхування цивільної відповідальності суб’єктів космічної діяльності;
обов’язкове страхування об’єктів космічної діяльності (космічна інфраструктура), які є власністю України, щодо ризиків, пов’язаних з підготовкою до запуску космічної техніки на космодромі, запуском та експлуатацією її у космічному просторі;
обов’язкове страхування відповідальності щодо ризиків, пов’язаних з підготовкою до запуску космічної техніки на космодромі, запуском та експлуатацією її у космічному просторі;
страхування відповідальності власників водного транспорту (включаючи відповідальність перевізника);
страхування повітряного транспорту;
страхування відповідальності власників повітряного транспорту (включаючи відповідальність перевізника);
страхування водного транспорту (морського внутрішнього та інших видів водного транспорту);
обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів;
страхування сільськогосподарської продукції;
страхування наземного транспорту (крім залізничного);
медичне страхування (безперервне страхування здоров’я);
рівень вхідного перестрахування - співвідношення надходжень сум страхових платежів від перестрахувальників за останні чотири квартали відповідно до звітних даних страховика до загальних надходжень сум страхових платежів за аналогічний період;
рівень вихідного перестрахування - співвідношення часток страхових платежів, належних перестраховикам, за останні чотири квартали відповідно до звітних даних страховика до загальних надходжень сум страхових платежів за аналогічний період;
страхові резерви - величина, яка визначає грошову оцінку зобов’язань страховика за договорами страхування (перестрахування), розрахована відповідно до вимог законодавства з метою забезпечення майбутніх страхових виплат залежно від видів страхування.
Інші терміни, які використовуються в цьому Положенні, вжито відповідно до Законів України "Про страхування", "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", "Про цінні папери та фондовий ринок" та інших нормативно-правових актів.
( Пункт 7 розділу I в редакції Розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг № 1511 від 08.08.2019 )
II. Критерії ліквідності, прибутковості та якості активів страховика
1. Сума прийнятних активів - сукупна вартість у національній валюті активів страховика, яка визначається за балансовою вартістю таких активів, якщо інше не передбачено цим Положенням, які відповідають критеріям ліквідності, прибутковості та якості активів страховика, установленим у пунктах 2-5 цього розділу.
2. До суми прийнятних активів можуть включатися (з урахуванням вимог та обмежень, встановлених у пунктах 3-5 цього розділу) такі активи:
1) грошові кошти на поточному рахунку;
2) банківські вклади (депозити) та рахунки умовного зберігання (ескроу);
( Підпункт 2 пункту 2 розділу II в редакції Розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг № 1511 від 08.08.2019 )
3) валютні вкладення згідно з валютою страхування;
4) нерухоме майно;
5) акції, облігації підприємств (крім цільових облігацій), іпотечні сертифікати, іпотечні облігації, облігації місцевих позик, облігації міжнародних фінансових організацій;
6) державні цінні папери, у тому числі державні облігації України;
7) права вимоги до перестраховиків;
8) інвестиції в економіку України за напрямами інвестування галузей економіки за рахунок коштів страхових резервів, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 17 серпня 2002 року № 1211 (далі - інвестиції в економіку України за напрямами, визначеними Кабінетом Міністрів України);
9) банківські метали, в тому числі поточні та вкладні (депозитні) рахунки в банківських металах;
10) кредити страхувальникам - фізичним особам, що уклали договори страхування життя, в межах викупної суми на момент видачі кредиту та під заставу викупної суми - для страхових резервів із страхування життя;
11) готівка в касі в обсягах лімітів залишків каси, розрахунок яких установлений Національним банком України;
12) залишок коштів у централізованих страхових резервних фондах, що сплачені страховиками до централізованих страхових резервних фондів Моторного (транспортного) страхового бюро України відповідно до Закону України "Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів";
13) непрострочена дебіторська заборгованість за укладеними договорами страхування за окремими видами страхування у обсязі не більше резерву незароблених премій за відповідними окремими видами страхування;
( Підпункт 13 пункту 2 розділу II в редакції Розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг № 1511 від 08.08.2019 )
14) непрострочена дебіторська заборгованість за укладеними договорами страхування та перестрахування з обов’язкового страхування цивільної відповідальності оператора ядерної установки за ядерну шкоду, яка може бути заподіяна внаслідок ядерного інциденту, та за договорами, визначеними в пункті 5 розділу II Методики формування страхових резервів за видами страхування, іншими, ніж страхування життя, затвердженої розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 17 грудня 2004 року № 3104, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 10 січня 2005 року за № 19/10299 (у редакції розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від 18 вересня 2018 року № 1638);
( Пункт 2 розділу II доповнено новим підпунктом 14 згідно з Розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг № 1511 від 08.08.2019 )
15) непрострочена дебіторська заборгованість за укладеними договорами страхування з видів страхування, не зазначених у підпунктах 13 та 14 цього пункту цього розділу,- в обсязі не більше 40 відсотків резервів незароблених премій за відповідними видами страхування;
( Пункт 2 розділу II доповнено новим підпунктом 15 згідно з Розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг № 1511 від 08.08.2019 )
16) непрострочена дебіторська заборгованість за укладеними договорами страхування життя - у обсязі не більше частини математичного резерву, нарахованого за внесками (страховими преміями), що сформували таку дебіторську заборгованість;
( Пункт 2 розділу II доповнено новим підпунктом 16 згідно з Розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг № 1511 від 08.08.2019 )
17) непрострочена дебіторська заборгованість за укладеними договорами перестрахування з нерезидентами:
з країни - члена Організації економічного співробітництва та розвитку (далі - ОЕСР), рейтинг фінансової надійності (стійкості) якої не нижчий, ніж за класифікацією таких міжнародних рейтингових агентств:
B+ - A.M.Best (США);
Baa3 - Moody’s Investors Service (США);
BBB- - Standard & Poor’s (США);
BBB- - Fitch Ratings (Великобританія);
з країни, яка не є членом ОЕСР, рейтинг фінансової надійності (стійкості) якої нижчий, ніж за класифікацією таких міжнародних рейтингових агентств:
A - A.M.Best (США);
A2 - Moody’s Investors Service (США);
A - Standard & Poor’s (США);
A - Fitch Ratings (Великобританія);
( Пункт 2 розділу II доповнено новим підпунктом 17 згідно з Розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг № 1511 від 08.08.2019 )
18) непрострочена дебіторська заборгованість за укладеними договорами перестрахування, не зазначеними у підпунктах 14, 17 цього пункту цього розділу,- в обсязі не більше 20 відсотків такої дебіторської заборгованості;
( Пункт 2 розділу II доповнено новим підпунктом 18 згідно з Розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг № 1511 від 08.08.2019 )
19) непрострочена дебіторська заборгованість, що виникла внаслідок розміщення грошових коштів страховика в гарантійних фондах асистанських компаній виключно з метою гарантування медичного обслуговування клієнтів страховика в медичних закладах відповідно до договорів страхування в разі настання страхових випадків в обсязі не більше 3 % нормативного обсягу активів, який визначається з метою дотримання нормативу платоспроможності та достатності капіталу;
( Підпункт пункту 2 розділу II в редакції Розпоряджень Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг № 1 від 03.01.2019, № 1511 від 08.08.2019 )
20) непрострочена дебіторська заборгованість, що виникла внаслідок здійснення страхового відшкодування за іншого страховика за договором обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів;
( Підпункт 20 пункту 2 розділу II в редакції Розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг № 1511 від 08.08.2019 )
21) дебіторська заборгованість за нарахованими відсотками за банківськими вкладами (депозитами), цінними паперами, емітентом яких є держава;
22) внески страховика, що є учасником фінансової групи, до статутних капіталів інших страховиків - учасників цієї фінансової групи в обсязі, встановленому законодавством, за умови виконання такою фінансовою групою вимог до регулятивного капіталу, встановлених законодавством, та вимог цього Положення;
23) активи з права користування відповідно до міжнародного стандарту фінансової звітності 16 "Оренда" у розмірі, що не перевищує розміру відповідного орендного зобов’язання.
( Пункт 2 розділу II доповнено новим підпунктом згідно з Розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг № 1511 від 08.08.2019 )
3. Прийнятні активи повинні розміщуватися з урахуванням принципів безпечності, прибутковості, ліквідності.
4. Активи, визначені в пункті 2 цього розділу, включаються до суми прийнятних активів з урахуванням таких вимог та обмежень:
( Абзац перший пункту 4 розділу II із змінами, внесеними згідно з Розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг № 1511 від 08.08.2019 )
1) акції українських емітентів відповідно до законодавства пройшли процедуру лістингу на фондовій біржі та перебувають в біржовому реєстрі;
2) акції іноземних емітентів, щодо яких Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку прийнято рішення про допуск таких цінних паперів до обігу на території України, відповідно до законодавства пройшли процедуру лістингу на фондовій біржі та перебувають у біржовому реєстрі, а також за умови, що:
іноземний емітент акцій провадить свою діяльність не менше ніж два роки;
акції іноземних емітентів перебувають в обігу упродовж останніх 12 місяців до дати розрахунку величини активів на організованих фондових ринках та пройшли процедуру лістингу на одній з іноземних фондових бірж згідно з переліком іноземних фондових бірж, на яких мають бути допущені до обігу цінні папери іноземних емітентів, що мають намір отримати допуск до обігу цінних паперів на території України, затвердженим Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку;
3) облігації підприємств українських емітентів, облігації місцевих позик, іпотечні сертифікати, іпотечні облігації, державні облігації України, облігації міжнародних фінансових організацій перебувають в біржовому списку.
У разі якщо облігації виключено з біржового списку та протягом 90 календарних днів не включено до біржового списку, такі активи надалі включаються до суми прийнятних активів в розмірі не більше 50 відсотків їх вартості;
4) облігації іноземних емітентів, щодо яких Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку прийнято рішення про допуск таких цінних паперів до обігу на території України, відповідають вимогам щодо допуску таких цінних паперів до обігу їх на території України, а також за умови, що:
кредитний рейтинг іноземного емітента облігацій не нижчий одного з таких:
A3 - Moody’s Investors Service (США);
A - Standard & Poor’s (США);
A - Fitch Ratings (Великобританія);
облігації іноземних емітентів перебувають в обігу упродовж останніх 12 місяців до дати розрахунку величини активів на організованих фондових ринках та пройшли процедуру лістингу на одній з іноземних фондових бірж згідно з переліком іноземних фондових бірж, на яких мають бути допущені до обігу цінні папери іноземних емітентів, що мають намір отримати допуск до обігу цінних паперів на території України, затвердженим Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку;
5) цінні папери іноземних держав - емітентів відповідають вимогам щодо допуску таких цінних паперів до обігу на території України, а також за умови, що суверенні рейтинги в національній валюті, в іноземній валюті, за короткостроковими зобов’язаннями, за довгостроковими зобов’язаннями країни, в якій державою здійснено випуск цінних паперів, не нижчі одного з таких:
A3 - Moody’s Investors Service (США);
A - Standard & Poor’s (США);
A - Fitch Ratings (Великобританія);
6) активи, визначені в підпунктах 1-3 та 9 пункту 2 цього розділу, розміщені в банку, кредитний рейтинг якого відповідає інвестиційному рівню за Національною рейтинговою шкалою, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2007 року № 665 (далі - національна рейтингова шкала).
У разі зниження рівня кредитного рейтингу банку, в якому розміщено активи страховика, нижче інвестиційного рейтингу за національною рейтинговою шкалою такі активи включаються до суми прийнятних активів з такого розрахунку:
протягом 30 календарних днів з моменту зниження рівня кредитного рейтингу в розмірі не більше 75 відсотків їх вартості;
протягом 31-60 календарних днів з моменту зниження рівня кредитного рейтингу в розмірі не більше 50 відсотків їх вартості;
протягом 61-90 календарних днів з моменту зниження рівня кредитного рейтингу в розмірі не більше 25 відсотків їх вартості.
Якщо протягом 90 календарних днів з моменту зниження рівня кредитного рейтингу банку, в якому розміщені активи страховика, не відбулось відновлення рейтингу до рівня інвестиційного, зазначені активи не включаються до суми прийнятних активів;
7) боргові цінні папери, емітентом яких є резидент України, мають інвестиційний, кредитний рейтинг за національною рейтинговою шкалою.
У разі зниження рівня кредитного рейтингу боргового цінного папера, в якому розміщено активи страховика, нижче інвестиційного за національною рейтинговою шкалою такі активи включаються до суми прийнятних активів з такого розрахунку:
протягом 30 календарних днів з моменту зниження рівня кредитного рейтингу в розмірі не більше 75 відсотків їх вартості;
протягом 31-60 календарних днів з моменту зниження рівня кредитного рейтингу в розмірі не більше 50 відсотків їх вартості;
протягом 61-90 календарних днів з моменту зниження рівня кредитного рейтингу в розмірі не більше 25 відсотків їх вартості.
Якщо протягом 90 календарних днів з моменту зниження рівня кредитного рейтингу боргового цінного папера, в якому розміщено активи страховика, не відбулось відновлення рейтингу до рівня інвестиційного, зазначені активи не включаються до суми прийнятних активів;

................
Перейти до повного тексту