1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Інструкція


МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства аграрної
політики України
13.06.2005 N 262
( z0722-05 )
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
7 липня 2005 р.
за N 724/11004
( Інструкція втратила чинність на підставі Наказу Міністерства аграрної політики N 957 від 30.12.2009 )
ІНСТРУКЦІЯ
з проведення кваліфікаційної експертизи родів і видів рослин, сорти яких не підлягають державному випробуванню в закладах експертизи державної системи охорони прав на сорти рослин
Ця Інструкція визначає особливості проведення кваліфікаційної експертизи сорту та регулює відносини, що виникають при набутті, здійсненні та захисті майнових прав на сорт рослин.
1. Загальні положення
1.1. Державна реєстрація сорту і прав на сорти, що належить до родів і видів рослин, які не підлягають державному випробуванню, здійснюється під відповідальність заявника за наданим описом сорту та показниками для визначення придатності сорту для поширення в Україні, отриманими ним або уповноваженим закладом експертизи, за умови відповідності сорту критеріям, визначеним Законом.
1.2. Державна реєстрація сортів, ліній, які призначені виключно як компоненти для гібридних сортів, здійснюється за критеріями охороноздатності, визначеними заявником або вповноваженим закладом експертизи.
1.3. Патент на сорт, Свідоцтво про авторство на сорт, Свідоцтво про державну реєстрацію сорту видаються під відповідальність заявника і мають деклараційний характер.
1.4. Якщо після набуття прав на сорт на підставі інформації та документів, наданих заявником, Держсортслужбою буде встановлено, що:
а) сорт не був однорідним та стабільним на дату, на яку заявка вважається поданою;
б) право власника сорту надано особі, яка не мала на це права, за умови, що воно не передається уповноваженій особі;
в) власник сорту не вжив відповідних заходів для забезпечення збереження сорту або його вихідних компонентів, то приймається рішення про дострокове припинення чинності прав на сорт.
1.5. Експертиза заявки на сорт рослин, які не підлягають державному випробуванню, здійснюється відповідно до вимог Закону.
2. Права та обов'язки заявника
2.1. Заявник має право:
під час проведення кваліфікаційної експертизи (за власним бажанням) припинити її проведення і відкликати заявку на сорт;
отримати в Держсортслужбі інформацію стосовно переліку загальновідомих сортів, які використовуються при експертизі як сорти-еталони;
подавати до Держсортслужби результати експертизи сорту, проведеної компетентним органом будь-якої держави - члена Міжнародного союзу по охороні нових сортів рослин;
оскаржити будь-яке рішення Держсортслужби щодо сорту, звернувшись до суду.
2.2. Під час проведення кваліфікаційної експертизи родів і видів рослин, сорти яких підлягають випробуванню в закладах експертизи державної системи охорони прав на сорти рослин, заявник зобов'язаний виконувати вимоги, установлені Законом України "Про охорону прав на сорти рослин". Обсяг експертизи, проведеної заявником, має відповідати критеріям, установленим Держсортслужбою.
2.3. Разом із заявкою на сорт рослин, що не підлягає державному випробуванню, заявник повинен надати Держсортслужбі:
довідку про наявність споруд та обладнання, які використовуються в селекційному процесі, за формою, наведеною в додатку 1 Інструкції (у разі відсутності власних вищезазначених споруд та обладнання - копію договору оренди);
довідку про наявність лабораторії з визначення посівних та сортових характеристик насіння згідно з ДСТУ ISO/IES 17025-2001, що пройшла акредитацію відповідно до Закону України від 17.05.2001 N 2407-III "Про акредитацію органів з оцінки відповідності" у Національному агентстві з акредитації України Міністерства економіки України, або договір з відповідною лабораторією;
доручення власника сорту на право подання заявки або копію ліцензійного договору на право використання майнових прав на сорт рослин як об'єкт інтелектуальної власності (для сортів, які мають патент на сорт);
копію документів про державну реєстрацію сорту та/або прав на нього в іноземній державі, завірену належним чином (для сортів, які мають державну реєстрацію сорту та/або прав на нього в державах-учасницях);
копію договору з автором сорту, якщо він є найманим працівником;
крім того, для фізичних осіб:
документ, що підтверджує кваліфікаційний рівень автора(ів) сорту;
для юридичних осіб:
договір з відповідною науково-дослідною установою, компанією, фірмою, що створили цей сорт на заявлене замовлення;
копію довідки про внесення установи до Єдиного державного реєстру підприємств і організацій з визначенням виду економічної діяльності "дослідження та розробки" (розділ 74).
2.4. Заявник зобов'язаний вести документацію, що підтверджує достовірність проведення кваліфікаційної експертизи, подавати заявку та документи, що її супроводжують, включаючи результати кваліфікаційної експертизи на паперових та електронних носіях.
3. Складання та подання заявки на сорт
3.1. Заявник складає та подає до Держсортслужби документи заявки відповідно до Закону і Правил складання та подання заявки на сорт, затверджених наказом Мінагрополітики від 3 вересня 2002 року N 249 (зареєстровано у Мін'юсті 25 жовтня 2002 року за N 848/7136).
3.2. Якщо заявка на сорт стосується нового для України виду, заявник повинен одночасно із заявкою подати методику проведення експертизи сортів цього виду відповідно до рекомендацій Міжнародного союзу з охорони нових сортів рослин.
4. Особливості проведення кваліфікаційної експертизи сортів рослин, що не підлягають державному випробуванню
4.1. Після закінчення Держсортслужбою формальної експертизи, яка здійснюється відповідно до Правил проведення формальної експертизи документів заявки на сорт, затверджених наказом Мінагрополітики від 13 грудня 2002 року N 391 (зареєстровано в Мін'юсті 29 грудня 2002 року за N 1025/7313), документи заявки на сорт та довідки, указані в пункті 2.3 Інструкції, передаються до Українського інституту експертизи сортів рослин (далі - Інститут).
4.2. Інститут установлює новизну сорту згідно з пунктом 4.1 Правил; проводить експертизу назви сорту відповідно до Положення про експертизу назв сортів рослин, затвердженого наказом Мінагрополітики від 23 червня 2003 року N 188 (зареєстровано в Мін'юсті 10 липня 2003 року за N 574/7895).
4.3. Подані заявником документи заявки, а саме: опис сорту та показники для визначення придатності сорту до поширення в Україні, є основою для прийняття рішення про проведення кваліфікаційної експертизи.
4.4. Інститут узагальнює результати експертизи, викладені в документах заявки, стосовно відповідності сорту критеріям охороноздатності та заборони поширення в Україні, готує заключний висновок щодо сорту та експертний висновок про заявку, які передбачені пунктами 9.2 та 10.4 Правил.
4.5. У разі отримання позитивного заключного висновку щодо сорту та експертного висновку про заявку Інститут інформує заявника про необхідність надання дослідного зразка сорту в кількостях, наведених у додатку 2 Інструкції.
4.6. Дослідний зразок насіння та садивного матеріалу надається заявником на безоплатній основі. У разі його ненадходження у визначений термін державна реєстрація сорту та прав на нього не здійснюється.

................
Перейти до повного тексту