- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ
НАКАЗ
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
09 червня 2017 р.
за № 702/30570
Про затвердження Державних санітарних норм і правил "Про безпеку і захист працівників від шкідливого впливу азбесту та матеріалів і виробів, що містять азбест"
( Рішення про державну реєстрацію Наказу скасовано на підставі Наказу Міністерства юстиції
№ 2859/5 від 11.09.2017 )
( Наказ виключено з Державного реєстру нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади 10.10.2017 )
На виконання вимог пункту 10 Глобального плану дій з охорони здоров’я працюючих на 2008-2017 роки, прийнятого на шістдесятій сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я (резолюція WHО 60.26 від 23 травня 2007 року) та пункту 10 Пармської декларації з навколишнього середовища та охорони здоров’я, прийнятої представниками держав-членів Європейського регіону ВООЗ на П’ятій міністерській конференції з навколишнього середовища та охорони здоров’я, згідно із положеннями статті
22 Закону України
"Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" та абзацу третього підпункту 12 пункту 4
Положення про Міністерство охорони здоров’я України , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 267,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Державні санітарні норми і правила "Про безпеку і захист працівників від шкідливого впливу азбесту та матеріалів і виробів, що містять азбест", що додаються.
3. Управлінню громадського здоров’я (Півень Н.В.) забезпечити подання цього наказу в установленому законодавством порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра з питань європейської інтеграції Сивак О.В.
5. Цей наказ набирає чинності через шість місяців з дня його офіційного опублікування.
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
охорони здоров’я України
29.03.2017 № 339
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
09 червня 2017 р.
за № 702/30570
ДЕРЖАВНІ САНІТАРНІ НОРМИ І ПРАВИЛА
"Про безпеку і захист працівників від шкідливого впливу азбесту та матеріалів і виробів, що містять азбест"
І. Загальні положення
1. Ці Санітарні норми визначають вимоги щодо попередження ризиків, пов’язаних з впливом азбесту на здоров’я працівників на робочих місцях всіх видів діяльності, під час яких працівники зазнають або можуть зазнавати дію шкідливого впливу азбестового пилу або пилу, що виділяється з азбестовмісних матеріалів та виробів, а також на здоров’я населення, що проживає в зоні такого впливу.
Забороняється виробництво та використання азбесту незалежно від його виду та азбестовмісних виробів і матеріалів в технологічних процесах та при проведенні будівельно-монтажних робіт.
Як виняток, матеріали та вироби, що містять азбест і вже використовуються, можна й надалі використовувати до їх заміни або утилізації. Азбестовмісні ізоляційні матеріали та вироби низької щільності (1 г/см-3) підлягають першочерговій заміні та утилізації.
2. Ці Санітарні норми є обов’язковими для всіх видів робіт, пов’язаних з виділенням азбестовмісного пилу, та поширюються на:
реконструкцію, технічне переоснащення, ремонт, консервацію та знесення будівель, побудованих із застосуванням азбестовмісних матеріалів та виробів;
утилізацію азбесту та азбестовмісних матеріалів і виробів;
переробку азбесту та азбестовмісних матеріалів і виробів з метою їх утилізації (далі - переробка);
технологічні процеси завантаження, розвантаження, транспортування та зберігання азбесту, азбестовмісних матеріалів і виробів з метою їх переробки та утилізації;
виробництво та застосування будівельних і дорожніх матеріалів на основі побічних продуктів, що утворюються під час утилізації азбестовмісних матеріалів і виробів.
3. Для будь-якого виду діяльності, який може становити ризик щодо впливу азбестового пилу або пилу, що виділяється азбестовмісними матеріалами та виробами, суб’єкт господарювання повинен призначити проведення оцінки цього ризику таким чином, щоб визначити природу впливу, зокрема мінералогічний різновид азбесту і розміри волокон, а також ступінь впливу на працівників азбестового пилу або пилу, що виділяється азбестовмісними матеріалами та виробами.
4. Виконання вимог цих Санітарних норм обов’язкове для суб’єктів господарської діяльності та громадян, які здійснюють роботи з азбестом та азбестовмісними матеріалами і виробами.
5. У цих Санітарних нормах терміни вживаються у таких значеннях:
азбест - узагальнене найменування волокнистої форми мінералів із класу силікатів, до яких належать актиноліт (CAS 77536-66-4), амозит (CAS 12172-73-5), антофіліт (CAS 77536-67-5), крокидоліт (CAS 12001-28-4), тремоліт (CAS 77536-68-6), хризотил (CAS 12001-29-5, CAS 13207-32-0);
азбестовмісний пил - пил, що перебуває в повітрі, або осілий пил, в якому волокна природного азбесту перебувають у вільному або зв’язаному стані;
азбестовмісні відходи - відходи переробки і використання азбесту та азбестовмісних матеріалів і виробів (азбоцементний пил, відходи азбоцементу кускової форми, азбестовий пил і волокно, відходи азбесту в кусковій формі, відходи азбестового паперу, відходи азбестової крихти, шлам азбестовий, не забруднений небезпечними речовинами, гумоазбестові відходи - пароніт, шайби і прокладки з нього тощо);
волокно - частинка речовини із співвідношенням довжини до діаметра не менше ніж 3:1;
захист часом - обмеження шкідливої дії несприятливих факторів виробничого середовища та трудового процесу на працівників за рахунок зменшення тривалості їх дії (введення внутрішньозмінних перерв, скорочення часу робочого дня, збільшення тривалості щорічної відпустки, зменшення тривалості роботи в шкідливих умовах);
контрольний рівень пилового навантаження - величина пилового навантаження, що сформована протягом усього періоду професійного контакту з фактором, за умови дотримання середньозмінної граничнодопустимої концентрації (далі - ГДК) пилу;
пилове навантаження (далі - ПН) на органи дихання працівника - реальна або прогнозована величина сумарної експозиційної дози пилу, що впливає на органи дихання працівника, яка виражає загальну масу пилу, що визначається величиною середньозмінної концентрації пилу, який працівник вдихає за весь період фактичного (або передбачуваного) професійного контакту з речовинами;
побічний продукт - продукт, що є наслідком конкретного технологічного процесу одержання цільового продукту;
респірабельне волокно - волокно, довше 5 мкм, діаметром менше 3 мкм.
ІІ. Загальні гігієнічні вимоги до підприємств, установ, організацій з переробки та утилізації азбесту і азбестовмісних матеріалів та виробів
1. Території підприємств, установ, організацій (далі - підприємство) з переробки азбесту мають відокремлюватись від житлової забудови санітарно-захисними зонами відповідно до вимог
Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів , затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 19 червня 1996 року № 173, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 24 липня 1996 року за № 379/1404.
3. На території з підвітряного боку мають бути ізольовані та раціонально облаштовані майданчики для збору, сортування і короткочасного зберігання відходів виробництва та побутового сміття.
4. Виробничі будівлі та споруди, призначені для переробки азбестовмісних матеріалів та виробів, мають бути забезпечені системами аспірації та очищення повітря.
5. При розробці технологічної схеми підприємств слід передбачати мінімальну кількість перевантажувальних вузлів і скорочення до мінімуму шляхів переміщення азбесту та азбестовмісних матеріалів і виробів.
6. Технологічні ділянки (цехи) всередині виробничих будівель мають розміщуватись таким чином, щоб унеможливити надходження та розповсюдження азбестовмісного пилу та інших шкідливих речовин на інші ділянки, що не мають джерел їх утворення.
7. Місця навантаження та розвантаження азбесту на підприємствах, що здійснюють переробку азбестовмісних матеріалів і виробів (склади, місця розтарювання, дозування та змішування азбесту з іншими компонентами, механічної обробки азбестовмісних матеріалів), мають позначатися попереджувальними написами "Працювати із застосуванням засобів захисту органів дихання" і написами, що обмежують доступ осіб, які не мають безпосереднього відношення до виконуваних робіт.
8. При роботах з азбестом та азбестовмісними матеріалами і виробами поза підприємствами, що здійснюють переробку азбестовмісних матеріалів і виробів, місця перезатарювання азбесту, механічної обробки азбестовмісних матеріалів і виробів, видалення й ремонту тепло- і звукоізоляційних азбестовмісних покриттів проектуються таким чином, щоб унеможливити розповсюдження волокон азбесту за їхні межі, та позначаються попереджувальними написами "Працювати із застосуванням засобів захисту органів дихання" і написами, що обмежують доступ осіб, які не мають безпосереднього відношення до виконуваних робіт.
9. Склади азбесту, видаленого з окремих приміщень або споруд, мають розміщуватися в окремо розташованих будівлях або ізольованих приміщеннях з обмеженим доступом.
10. Пульти для дистанційного керування обладнанням, що є постійним робочим місцем, потрібно розташовувати в ізольованих кабінах, приміщеннях або операторських зонах з оптимальними або допустимими умовами праці.
11. Приміщення пультів дистанційного керування необхідно відокремлювати від виробничих тамбуром-шлюзом та/або обладнувати самостійним виходом у коридор (за можливості).
12. Виробничі будівлі та споруди, призначені для робіт з азбестом та азбестовмісними матеріалами і виробами, мають бути забезпечені обладнанням для збирання осілого пилу.
13. У приміщеннях, де можливе виділення пилу, заборонено застосування конструктивних елементів та оздоблювальних матеріалів, що сприяють його накопиченню та ускладнюють прибирання.
14. Для очищення виробничих приміщень, машин та обладнання від азбестовмісного пилу застосовуються безпилові методи прибирання (пневмоприбирання, вологе прибирання тощо). Вологе прибирання виробничих і підсобних приміщень, обладнання від азбестовмісного пилу здійснюється водою.
ІІІ. Санітарні вимоги до технологічних процесів та виробничого обладнання
1. Під час проектування, організації та проведення технологічних процесів з використанням азбесту при переробці та утилізації азбестовмісних матеріалів і виробів необхідно передбачати:
скорочення часу безпосереднього контакту працівника з азбестовмісним пилом шляхом застосування комплексної механізації, автоматизації, дистанційного керування технологічними процесами та операціями;
застосування безвідходних технологічних процесів;
систему контролю та керування технологічними процесами, що захищає працівників від впливу азбестовмісного пилу, зокрема аварійне відключення виробничого обладнання;
застосування безперервних виробничих процесів, герметизацію обладнання, використання обладнання із вбудованими місцевими відсмоктувачами пилу.
2. До матеріалів і процесів, здатних викликати забруднення виробничого середовища азбестовмісним пилом, слід застосовувати технологічно раціональні способи їх використання, а саме:
використання та обслуговування механізмів, установок, обладнання, інструментів, вентиляційних систем відповідно до інструкцій з експлуатації;
зволоження азбестовмісних виробів і матеріалів на робочих місцях перед розпакуванням, переробкою, вантажно-розвантажувальними роботами, використанням, механічною обробкою, очищенням, обдиранням і видаленням (за можливості);
правильне використання засобів колективного та індивідуального захисту.
3. Усі види обладнання, що є потенційним джерелом виділення азбестовмісного пилу в повітря робочої зони, повинні бути герметизовані та приєднані до систем аспірації та забезпечені апаратами очищення повітря. Експлуатація обладнання при відключених системах аспірації та апаратах очищення повітря забороняється.
4. Конвеєри для транспортування азбесту або сумішей азбесту з іншими матеріалами мають бути закриті та оснащені обладнанням для підключення до систем аспірації в місцях перевантаження матеріалів.
5. У випадку, коли неможливо виключити виділення азбестовмісного пилу в повітря робочої зони, необхідно передбачати застосування:
заходів та засобів, що максимально зменшують потрапляння пилу до виробничих приміщень, нагромадження його на обладнанні та будівельних конструкціях;
................Перейти до повного тексту