1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПРОДОВОЛЬСТВА УКРАЇНИ
НАКАЗ
13.04.2016 № 154
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
06 травня 2016 р.
за № 692/28822
Про затвердження Порядку визначення племінної цінності плідників за походженням, власною продуктивністю, якістю потомства та проведення випробування плідників за якістю потомства та Порядку визначення уповноважених установ (організацій) та селекційних центрів
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства № 1089 від 12.06.2020 )
Відповідно до статей 7, 9, 10 та 16 Закону України "Про племінну справу у тваринництві", підпункту 37 пункту 4, пункту 8 Положення про Міністерство аграрної політики та продовольства України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 листопада 2015 року № 1119,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити:
1) Порядок визначення племінної цінності плідників за походженням, власною продуктивністю, якістю потомства та проведення випробування плідників за якістю потомства, що додається;
2) Порядок визначення уповноважених установ (організацій) та селекційних центрів, що додається.
2. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Міністерства аграрної політики України від 20 грудня 2005 року № 720 "Про затвердження Положення про порядок проведення атестації та допуску до відтворення плідників для племінного використання", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 02 березня 2006 року за № 220/12094 (із змінами).
3. Департаменту тваринництва забезпечити в установленому порядку подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
5. Контроль за виконанням наказу покласти на першого заступника Міністра Краснопольського Я.В.
Міністр О.М. Павленко
ПОГОДЖЕНО:

Заступник Голови
Державної ветеринарної
та фітосанітарної служби України

Голова Державної служби України
з питань безпечності харчових продуктів
та захисту споживачів

Голова Антимонопольного
комітету України

Голова Державної
регуляторної служби України

Перший заступник Голови
Спільного представницького органу
сторони роботодавців на національному рівні

Голова Спільного представницького органу
об'єднань профспілок




О.М. Вержиховський



В.І. Лапа


Ю. Терентьєв


К.М. Ляпіна



Д. Олійник


Г.В. Осовий
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ
Міністерства аграрної політики
та продовольства України
13.04.2016 № 154
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
06 травня 2016 р.
за № 692/28822
ПОРЯДОК
визначення племінної цінності плідників за походженням, власною продуктивністю, якістю потомства та проведення випробування плідників за якістю потомства
І. Загальні положення
1.1. Цей Порядок регулює вимоги та порядок визначення племінної цінності плідників за походженням, власною продуктивністю, якістю потомства (далі - визначення племінної цінності плідників) та проведення випробування плідників за якістю потомства, крім птиці, риби, бджіл, шовкопрядів, кролів та хутрових звірів.
1.2. Цей Порядок поширюється на суб'єктів племінної справи у тваринництві незалежно від їх організаційно-правової форми, які є власниками племінних (генетичних) ресурсів або є суб'єктами господарювання, які беруть участь у визначенні племінної цінності племінних (генетичних) ресурсів.
1.3. Плідники мають походити від племінних тварин вищої племінної (генетичної) цінності, мати результати генетичної експертизи походження та аномалій тварин, оцінюватися за походженням, власною продуктивністю та якістю отриманого від них потомства або проходити випробування за якістю потомства, а дані про них повинні відповідати вимогам з племінного обліку.
1.4. Сперма має бути одержана від племінних плідників, які пройшли генетичну експертизу походження та аномалій тварин, ідентифікована, заготовлена та оброблена в умовах, передбачених технологічними вимогами, встановленими для цієї продукції, відповідати ветеринарно-санітарним вимогам і правилам, а дані про неї повинні відповідати вимогам з племінного обліку. Для відтворення використовується сперма плідників з визначеною племінною цінністю за походженням, власною продуктивністю та якістю потомства або плідників, які проходять випробування за якістю потомства.
1.5. Суб'єкти племінної справи у тваринництві зобов'язані використовувати для відтворення поголів'я плідників з визначеною племінною цінністю за походженням, власною продуктивністю та якістю потомства або плідників, які проходять випробування за якістю потомства. Визначення племінної цінності плідників проводиться відповідно до цього Порядку та чинного законодавства.
1.6. Приплід, отриманий від плідників, які не мають визначеної племінної цінності на відповідний період або не відповідають вимогам чинного законодавства, уважається неплемінним, не реєструється в державних книгах племінних тварин та не використовується в селекційному процесі.
ІІ. Вимоги і порядок визначення племінної цінності плідників
2.1. Визначення племінної цінності плідників - оцінка плідників за сумою ознак з метою виявлення їх племінної цінності і господарського призначення.
2.2. Суб'єкти племінної справи зобов'язані використовувати племінних плідників свиней, овець та кіз, які пройшли бонітування, отримали відповідний бонітувальний клас та за результатами бонітування віднесені до плідників, які використовуються для відтворення стада, відповідно до вимог та у порядку, що визначені:
Інструкцією з бонітування свиней, затвердженою наказом Міністерства аграрної політики України від 17 грудня 2002 року № 396, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2002 року за № 1027/7315 (із змінами) (далі - Інструкція з бонітування свиней), - для кнурів-плідників;
Інструкцією з бонітування овець, затвердженою наказом Міністерства аграрної політики України від 16 липня 2003 року № 242, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 05 серпня 2003 року за № 679/8000 (далі - Інструкція з бонітування овець), - для баранів-плідників.
Інструкцією з бонітування кіз молочних порід, затвердженою наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 28 лютого 2018 року № 104, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 20 березня 2018 року за № 341/31793 (далі - Інструкція з бонітування кіз),- для цапів-плідників.
( Пункт 2.2 розділу II доповнено новим абзацом четвертим згідно з Наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства № 1089 від 12.06.2020 )
Племінна цінність плідників свиней, овець та кіз визначається кожного року.
2.3. Визначення племінної цінності плідників уповноваженими центрами.
2.3.1. Визначення племінної цінності бугаїв-плідників та жеребців-плідників (далі - плідники) здійснюють уповноважені установи (організації) та селекційні центри (далі - уповноважені центри), які визначаються Мінагрополітики. При уповноваженому центрі утворюється експертна комісія (далі - експертна комісія уповноваженого центру).
2.3.2. Експертні комісії уповноважених центрів розглядають матеріали щодо визначення племінної цінності:
бугаїв - у жовтні - листопаді;
жеребців - у грудні.
2.3.3. Додатково визначення племінної цінності за потреби може проводитися:
щокварталу - для бугаїв-плідників (їх спермопродукції) за умови, якщо у попередньому кварталі відбулося:
придбання за імпортом;
одержання оцінки за якістю потомства;
отримання суб'єктом племінної справи у тваринництві відповідного статусу;
у квітні - травні - для жеребців.
2.3.4. Для визначення племінної цінності власник плідника (спермопродукції плідника) подає уповноваженому центру заяву на визначення племінної цінності:
жеребців - щороку до 01 грудня та за потреби до 01 квітня згідно з додатком 1 до цього Порядку;
бугаїв молочних, молочно-м'ясних, м'ясних порід та типів, які використовуються для штучного осіменіння, - до 01 жовтня щороку та за потреби щокварталу до 05 числа наступного місяця згідно з додатком 2 до цього Порядку;
живих бугаїв м'ясних порід та типів, які використовуються для природного парування, - до 01 жовтня щороку згідно з додатком 3 до цього Порядку.
2.3.5. До заяви додаються:
за умови, якщо дані про плідника не занесені до зведеної інформаційної бази даних племінних тварин:
копія картки племінного плідника:
на бугая - форма № 1-мол "Картка племінного бугая", затверджена наказом Міністерства аграрної політики України від 30 грудня 2003 року № 474, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 21 січня 2004 року за № 95/8694;
форма № 1-м'яс "Картка племінного бугая м'ясної породи", затверджена наказом Міністерства аграрної політики України від 06 червня 2002 року № 154, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 19 червня 2002 року за № 516/6804;
на жеребця - форма № 1-к "Картка племінного жеребця", затверджена наказом Міністерства аграрної політики України від 15 жовтня 2003 року № 364, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 30 жовтня 2003 року за № 992/8313 (із змінами);
для імпортованих плідників (їх спермопродукції) - копії документів, що засвідчують завезення плідника/спермопродукції на територію України (копії договору про поставку, інвойсів), для бугая-плідника - копія та офіційний переклад сертифіката (документа з племінного обліку), виданого країною-експортером;
для імпортованої спермопродукції, придбаної на території України, - копії документів, що засвідчують факт її придбання (накладні, сертифікати племінних (генетичних) ресурсів);
крім того, для:
бугаїв та жеребців - фотографія розміром 150x190 мм в електронному вигляді;
жеребців-плідників - копії паспорта коня та вкладиша до нього, експортного сертифіката (за наявності), картки обліку випробувань коня на іподромі; ветеринарна довідка щодо стану здоров'я жеребця та результати рентгенологічного дослідження кінцівок (для коней спортивних і призових порід).
2.3.6. Забезпечення надання достовірних даних, що подаються для визначення племінної цінності плідників, покладається на власників плідників (спермопродукції плідників).
2.3.7. Усі подані документи реєструються і власнику не повертаються.
2.4. Підлягає визначенню племінна цінність таких плідників:
чистопородні або одержані за затвердженою програмою породного вдосконалення;
комплексний клас яких за даними бонітування - не нижче класу "еліта" (крім імпортованої спермопродукції);
які пройшли генетичну експертизу походження за наявності протоколу генетичного дослідження за даними щодо достовірності походження за батьками, який виданий підприємством (лабораторією) генетичного контролю, або для імпортних жеребців-плідників - за наявності інших підтвердних документів щодо проведення генетичної експертизи походження, для імпортних бугаїв-плідників - за наявності результатів генетичних досліджень у сертифікаті походження;
які занесені до інформаційної бази даних державних книг племінних тварин;
на яких подані документи, зазначені в підпункті 2.3.5 пункту 2.3 розділу ІІ цього Порядку;
за умови наявності у власників плідників відповідного статусу суб'єкта племінної справи у тваринництві (підприємство (об'єднання) з племінної справи у тваринництві, заводська конюшня, конюшня-репродуктор, племінний/кінний завод, племінний репродуктор, генофондне господарство), присвоєного відповідно до вимог чинного законодавства.

................
Перейти до повного тексту