- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 300 від 16.07.97 Зареєстровано в Міністерстві
м.Київ юстиції України
22 грудня 1997 р.
за N 615/2419
Про затвердження Положення про військове (корабельне) господарство Збройних Сил України
( Із змінами, внесеними згідно з Наказами
Міністерства оборони
N 233 від 11.06.98
N 183 від 10.04.2006
N 328 від 07.06.2007
N 399 від 04.08.2009
N 383 від 26.07.2016
N 456 від 07.08.2023
N 560 від 15.08.2024 )
З метою виконання постанови Кабінету Міністрів України від 28.11.92
N 668 "Про порядок здійснення господарської діяльності в Збройних Силах України" НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення про військове (корабельне) господарство Збройних Сил України, що додається.
2. Наказ Міністра оборони СРСР від 22.02.77 N 105 вважати таким, що не застосовується в Збройних Силах України.
3. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Міністра оборони України по тилу - начальника Тилу Збройних Сил України.
4. Наказ розіслати до окремої військової частини.
Міністр оборони України -
генерал-полковник О.Кузьмук
Затверджено
наказом Міністра оборони
України від 16.07.97
N 300
Положення
про військове (корабельне) господарство Збройних Сил України
1. Загальні положення
1.1. Положення про військове (корабельне) господарство Збройних Сил України визначає:
основи організації та ведення військового (корабельного) господарства;
права та обов'язки посадових осіб військової частини* (корабля) та з'єднання, пов'язані з веденням військового (корабельного) господарства;
_______________
* Під військовими частинами тут і надалі треба розуміти частини, які входять до складу з'єднань, окремі частини, кораблі, установи, військово-навчальні заклади, об'єкти та організації Збройних Сил України, які ведуть своє господарство, а також адміністративно-господарські частини, відділення, відділи, управління та інші господарські підрозділи, органи військового управління відповідних рівнів, на які покладені завдання щодо матеріального та технічного забезпечення діяльності цих органів та їх особового складу.
порядок планування та здійснення контролю господарської діяльності;
порядок організації матеріально-технічного, аеродромно-технічного, ветеринарного, торговельно-побутового, квартирно-експлуатаційного, фінансового та іншого забезпечення;
порядок приймання і здачі посади та облікової документації особами, на яких покладено ведення військового (корабельного) господарства;
порядок створення військового господарства при формуванні та порядок ліквідації його при розформуванні військової частини (з'єднання);
порядок вирішення інших питань щодо організації та ведення військового (корабельного) господарства.
1.2. Особливості господарської діяльності, не визначені у цьому Положенні, визначаються в інших положеннях, наказах, керівництвах та порадниках відповідних видів Збройних Сил, родів військ та служб.
1.3. Положення про військове (корабельне) господарство Збройних Сил України застосовується для всіх військових частин, кораблів, установ, військово-навчальних закладів, організацій та з'єднань Збройних Сил України на мирний та воєнний час при розташуванні у місцях постійної дислокації.
2. Основи організації та ведення військового (корабельного) господарства
2.1. Військове (корабельне) господарство - це сукупність сил і засобів*, які входять до складу військових частин (кораблів) і з'єднань, а також передані їм у постійне чи тимчасове користування різні об'єкти матеріально-технічної бази, матеріальні засоби, призначені для забезпечення бойової підготовки і виховної роботи, військового побуту, правильної експлуатації, ремонту, зберігання озброєння, військової техніки і майна.
_______________
* Під сукупністю сил і засобів тут і надалі треба розуміти всі види озброєння, бойової та іншої техніки, ракети, боєприпаси, ракетне паливо, пальне, мастильні матеріали та спеціальні речовини, продовольство, речове, інженерне, хімічне майно та інші матеріальні засоби, які використовуються для забезпечення потреб Збройних Сил України на мирний та воєнний час.
До матеріально-технічної бази належать об'єкти господарського, технічного, медичного, спеціального призначення, а також бойової підготовки та виховної роботи.
2.2. Основними завданнями військового (корабельного) господарства є всебічне і безперервне забезпечення бойової підготовки та мобілізаційної готовності військових частин і з'єднань, створення умов для швидкого переходу їх із мирного на воєнний стан.
2.3. Командир військової частини (з'єднання) організовує військове (корабельне) господарство та керує ним. Керівництво він здійснює особисто, через штаб, своїх заступників, начальників родів військ та служб.
2.4. Організація та ведення військового (корабельного) господарства (господарська діяльність) включає:
планування та організацію роботи служб, підрозділів та об'єктів господарського, технічного і медичного призначення, а також безперервне управління та здійснення контролю за цією роботою;
витребування, одержання, підвезення, зберігання, видачу та витрату матеріальних засобів і коштів;
своєчасне та повне доведення належних видів постачання, задоволення матеріально-побутових, культурних потреб та збереження здоров'я особового складу;
забезпечення правильної та безпечної експлуатації, зберігання і ремонту озброєння, бойової та іншої техніки і майна;
( Абзац п'ятий пункту 2.4 з змінами, внесеними згідно з Наказом Міноборони
N 233 від 11.06.98 )
капітальне будівництво, яке виконується господарським способом, експлуатацію та ремонт казармено-житлового фонду, споруд комунального призначення, а також під'їзних шляхів та колій;
утримання у належному стані, удосконалення і розвиток об'єктів навчально-матеріальної бази бойової підготовки, спеціальних споруд;
розробку та впровадження заходів щодо поліпшення екологічного стану довкілля, раціонального використання відведених земель та утримання у належному стані закріплених територій;
організацію пожежної безпеки у військових частинах (з'єднаннях) і безпечну експлуатацію об'єктів держтехнагляду;
ведення діловодства, обліку і звітності за всіма видами матеріальних засобів та інші питання забезпечення різноманітної діяльності військових частин (з'єднань).
2.5. До об'єктів господарського, технічного і медичного призначення належать всі види складів та сховищ з накопиченими матеріальними засобами; парки бойової, автомобільної та іншої техніки; майстерні; аеродромні, портові та інші споруди; їдальні (камбузи), кают-компанії, хлібозаводи (хлібопекарні); підсобні господарства; котельні, лазні, пральні, торговельно-побутові заклади з товарами та сировиною; казармено-житловий фонд; комунальні споруди; кімнати побутового обслуговування, кубрики і куточки побутового обслуговування на кораблях; медичні пункти та інші об'єкти з обладнанням, інвентарем і майном, а також під'їзні автомобільні та залізничні шляхи (колії); порти, причали з вантажно-розвантажувальним устаткуванням і земельні ділянки, які виділено для потреб оборони.
До спеціальних споруд відносяться такі, за допомогою яких частини, підрозділи виконують бойове завдання (командні пункти керування, передавальні та приймальні радіоцентри, вузли та лінії зв'язку; сховища для особового складу; шахтні установки; довгострокові фортифікаційні споруди для ведення бойових дій і зберігання бойової техніки та зброї, боєприпасів, ракет, пально-мастильних матеріалів, обладнані спеціальними технічними засобами, які забезпечують захист від зброї масового ураження; огорожі та технічні засоби охорони; внутрішні шляхи, військові магістральні трубопроводи; елементи наземної оборони, пірси, причали, моли).
2.6. До об'єктів навчально-матеріальної бази бойової підготовки належать полігони, танкодроми, автодроми, машинодроми, вододроми, вогневі містечка, стрільбища, тири, спортивні споруди, навчальні центри, поля та класи.
2.7. До об'єктів навчально-матеріальної бази виховної роботи належать телерадіоцентри; центри культури, просвіти і дозвілля; клуби; музеї; кімнати історії; бібліотеки; народознавчі світлиці (каюти); склади культурно-освітнього майна*; кінобази.
_______________
* Під культурно-освітнім майном військової частини слід розуміти технічні засоби виховання (у тому числі, поліграфічне устаткування), газетний папір, світлотехнічну апаратуру, устаткування сцен клубів та центрів культури, просвіти і дозвілля, музичні інструменти, телевізори, магнітофони, відеомагнітофони, програвачі, платівки, відео- та аудіокасети, настільні ігри, художні картини і скульптури, матеріали наочної агітації, друковані видання, витратні й експлуатаційні матеріали та інше майно, яке використовується в інтересах виховної роботи у Збройних Силах України.
2.8. У військових частинах, що перебувають на забезпеченні іншими військовими частинами, господарська діяльність організується відповідно до діяльності, яка ведеться підрозділами цих частин.
2.9. Норми та особливості забезпечення військових частин та з'єднань озброєнням, бойовою та іншою технікою, боєприпасами, пальним та іншими матеріальними засобами, а також порядок зберігання, експлуатації (використання) і ремонту озброєння, бойової та іншої техніки визначаються відповідними наказами (директивами), положеннями, настановами і керівництвами по видах Збройних Сил, родах військ та службах.
2.10. Найважливішими завданнями командирів, начальників та усього особового складу військових частин та з'єднань є: постійний розвиток військового (корабельного) господарства, впровадження наукової організації праці при його веденні, постійне поліпшення матеріально-побутових умов та задоволення культурних потреб військовослужбовців, ощадливі та економні витрати матеріальних засобів і коштів, уміле й ефективне використання техніки при виконанні господарських заходів.
3. Права й обов'язки посадових осіб військової частини (корабля) та з'єднання, пов'язаних із веденням військового (корабельного) господарства
3.1. Загальні положення
3.1.1. Посадові особи військової частини і з'єднання, що здійснюють організацію та ведення військового (корабельного) господарства, відповідають за це господарство та виконують свої обов'язки згідно з вимогами
Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України та цього Положення.
( Пункт 3.1.1 в редакції Наказу Міністерства оборони
N 399 від 04.08.2009 )
3.1.2. Командири (начальники) повинні піклуватись про збереження та зміцнення здоров'я підлеглих, вникати в їхній побут і потреби, контролювати своєчасність, комплектність і якість належного їм постачання.
3.1.3. Командир військової частини (з'єднання) несе особисту відповідальність за організацію матеріального, медичного, ветеринарного, технічного, аеродромно-технічного, торговельно-побутового, квартирно-експлуатаційного та фінансового забезпечення; за забезпечення частини (з'єднання) матеріальними засобами і коштами та організацію їх перевезення, законність та доцільність їх витрачання; за підтримання у справному стані та правильне використання озброєння, бойової та іншої техніки, боєприпасів, пального, спеціальних споруд та інших матеріальних засобів; об'єктів навчально-матеріальної бази, казармено-житлового фонду, комунальних споруд та земельних ділянок; за проведення необхідних заходів щодо охорони навколишнього середовища в місцях дислокації та дій військ, а також за організацію протипожежної охорони та безпечну експлуатацію об'єктів держтехнагляду частини (з'єднання) і створення на кожному робочому місці умов праці відповідно до вимог нормативних актів.
( Абзац перший підпункту 3.1.3 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міноборони
N 233 від 11.06.98 )
При виявленні втрат, нестач, навмисного пошкодження військового майна, його розкрадання, інших корисливих зловживань він має право вживати у встановленому законом порядку заходів щодо відшкодування завданих державі збитків, а у випадках скоєння злочинів - порушувати кримінальну справу та проводити дізнання.
Командир військової частини (з'єднання), яка має права юридичної особи, у межах своїх повноважень та виділених коштів має право укладати господарські угоди або договори (додаток N 1) та несе повну відповідальність за обгрунтоване і правомірне витрачання (використання) коштів на пов'язану з цими угодами діяльність. Він забезпечує обов'язкове попереднє письмове погодження проектів майбутніх господарських угод (договорів) з начальником фінансової служби та юрисконсультом військової частини (з'єднання). За відсутності згаданих спеціалістів у військовій частині (з'єднанні) проекти угод (договорів) погоджуються з відповідним спеціалістом вищого військового органу.
3.1.4. Заступник командира військової частини (з'єднання) повинен знати стан військового (корабельного) господарства. Він зобов'язаний:
організовувати правильну експлуатацію, удосконалення і своєчасний ремонт спеціальних споруд, об'єктів навчально-матеріальної бази бойової підготовки, керувати розробкою розрахунків потрібних для цього коштів;
розробляти заходи з економічної роботи на об'єктах навчально-матеріальної бази та забезпечувати їх виконання.
Заступник командира військової частини (з'єднання) має право дозволяти видачу підзвітних сум та авансів для розвитку матеріально-навчальної бази бойової підготовки та затверджувати авансову звітність цих витрат в межах наданих прав.
3.1.5. Начальник штабу частини (з'єднання) повинен знати стан військового (корабельного) господарства та контролювати виконання розпоряджень командира з питань його ведення. Він відповідає за утримання, експлуатацію, бойову готовність командних пунктів і пунктів керування, засоби зв'язку та охоронної сигналізації, організовує узгоджену роботу заступників командира, начальників родів військ та служб частини (з'єднання) щодо ведення військового (корабельного) господарства. Начальник штабу повинен своєчасно повідомляти їх про намічені заходи щодо бойової підготовки та виховної роботи, організаційні заходи, зміну дислокації підрозділів (частин), строки прибуття молодого поповнення та чергового звільнення військовослужбовців строкової служби, а також надавати інші відомості, необхідні для планування господарчої діяльності військової частини (з'єднання), витребування, одержання та витрачання матеріальних засобів і коштів.
3.1.6. Заступник командира військової частини (з'єднання) з виховної роботи повинен знати стан військового (корабельного) господарства та дбати про поліпшення матеріально-побутових умов особового складу.
Він повинен:
брати участь у розробці заходів щодо забезпечення військової частини (з'єднання) усіма матеріальними засобами і коштами та виховувати у військовослужбовців почуття особистої відповідальності за їх збереження; організовувати своєчасне витребування, отримання та розподіл культурно-освітнього майна;
контролювати та особисто проводити перевірки стану, правильності використання, зберігання, комплектування та обліку культурно-освітнього майна у підрозділах (частинах), клубі, музеї, народознавчій світлиці (каютах), солдатських (матроських) чайних, друкарнях з'єднання;
перевіряти один раз на півроку порядок ведення обліку культурно-освітнього майна у діловодстві та на складі частини (з'єднання);
перевіряти порядок утримання технічних засобів пропаганди у недоторканному запасі та вживати заходів для своєчасного їх поновлення;
розглядати замовлення бібліотек на літературу та пропозиції військової книжкової торгівлі за річним планом видавництв, а також затверджувати в межах встановлених норм перелік газет і журналів, які передплачуються для бібліотек та народознавчих світлиць (кают);
контролювати поповнення бібліотек літературою, своєчасність та повноту доставки газет і журналів у підрозділи (частини);
організовувати проведення щорічних інвентаризацій культурно-освітнього майна у частині (з'єднанні) та вживати заходів для усунення виявлених недоліків;
складати розрахунки коштів, необхідних для культурно-освітніх витрат, забезпечувати їх доцільність, дозволяти видачу підзвітних сум та авансу на культурно-освітні потреби в межах наданих прав.
3.1.7. У військових частинах (з'єднаннях), крім посадових осіб, вказаних у статтях 3.1.3-3.1.6 цього Положення, військовим господарством відають:
заступники командира частини (з'єднання) з тилу, з інженерно-авіаційної служби - начальник технічної частини з питань аеромобільної підготовки та підпорядковані їм посадові особи;
начальник служби ракетно-артилерійського озброєння;
начальник інженерної служби;
начальник служби радіаційного, хімічного та біологічного захисту;
начальник зв'язку;
начальник бронетанкової служби;
начальник автомобільної служби;
начальник метрологічної служби;
начальник медичної служби;
старший ветеринарний лікар (ветеринарний лікар, ветеринарний фельдшер);
начальник фізичної підготовки та спорту;
начальник фінансової служби;
начальник служби (підрозділу) охорони праці;
начальник адміністративно-господарчої частини штабу з'єднання;
начальник квартирно-експлуатаційної служби;
інші посадові особи військової частини (з'єднання) в межах своїх функціональних обов'язків.
( Підпункт 3.1.7 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міноборони
N 233 від 11.06.98 )
3.1.8. У гарнізонах, за наявності в їх складі кількох військових частин, наказом начальника гарнізону призначаються посадові особи з питань тилу, на яких покладаються завдання своєчасного проведення гарнізонних заходів щодо всебічного матеріального, технічного, медичного, торговельно-побутового та інших видів забезпечення частин гарнізону. Заступником начальника гарнізону з питань тилу призначається начальник тилу тієї військової частини, командир якої призначений начальником гарнізону.
( Абзац другий пункту 3.1.8 в редакції Наказу Міністерства оборони
N 399 від 04.08.2009 )
3.1.9. Усі посадові особи військової частини (з'єднання), які відають військовим (корабельним) господарством, повинні:
знати вимоги чинного законодавства України, наказів, положень, настанов, інструкцій та інших керівних документів щодо організації та ведення військового (корабельного) господарства та неухильно керуватись ними у своїй діяльності;
розробляти і організовувати проведення заходів з метою подальшого підвищення бойової та мобілізаційної готовності підпорядкованої служби (служб);
правильно визначати потреби та знати рівень забезпеченості підрозділів, частин (з'єднань) матеріальними засобами і коштами у підпорядкованих службах для забезпечення бойової та мобілізаційної готовності, бойової готовності спеціальних споруд, бойової підготовки і виховної роботи та створення необхідних матеріально-побутових умов особовому складу;
своєчасно робити розрахунки, витребовувати та одержувати необхідні військовій частині (з'єднанню) за табелями і нормами матеріальні засоби та кошти і організувати безперервне забезпечення ними підрозділів (частин) по підпорядкованих службах (службі);
організовувати та контролювати ведення обліку, правильне зберігання і своєчасне оновлення запасів матеріальних засобів усіх видів, а також експлуатацію, ремонт та технічне обслуговування озброєння, бойової та іншої техніки, казармено-житлового фонду, інженерних та спеціальних споруд у підпорядкованих службах (службі);
здійснювати постійний контроль за правильним, ощадливим та доцільним витрачанням (використанням) матеріальних засобів і коштів, вживати необхідних заходів для боротьби з нераціональними їх витратами (використанням), втратами, нестачами, псуванням і розкраданням;
розробляти розрахунки необхідних коштів по підпорядкованих службах (службі) і коригувати їх згідно з затвердженими призначеннями;
дозволяти у межах наданих прав і затверджених сум видачу підзвітних сум і авансів, а також затверджувати авансові звіти та видаткові документи;
організовувати проведення (у встановлені терміни) перевірок та документальних ревізій господарської діяльності, а також інвентаризацію матеріальних засобів у підпорядкованих службах (службі);
постійно вживати заходів щодо удосконалення та розвитку військового (корабельного) господарства (служби), вивчати, узагальнювати та поширювати передовий досвід його ведення (роботи служби);
вносити пропозиції до річного плану заходів щодо капітального та поточного ремонту і організовувати їх виконання;
організовувати підготовку спеціальних споруд, об'єктів господарського, технічного та медичного призначення до експлуатації у зимових та літніх умовах;
організовувати перевірку і таврування засобів вимірювання, безпечну експлуатацію та своєчасне проведення оглядів і випробувань (перевірок) об'єктів держтехнагляду;
розробляти заходи по службах (службі) для внесення у річний господарський план, річний та місячний плани експлуатації та ремонту озброєння, бойової та іншої техніки; організовувати і контролювати їх виконання;
організовувати економічну роботу в підрозділах (частинах) і службах, розробляти заходи для внесення у річний план економічної роботи частини (з'єднання) та забезпечувати їх виконання;
готувати необхідні матеріали для видачі інспекторських посвідчень на списання за рахунок держави передчасно зношених та втрачених матеріальних засобів і коштів, а також акти на списання (переведення у нижчі категорії якісного стану) озброєння, бойової та іншої техніки, майна, інших матеріальних засобів, робити висновки (перевіряти клопотання) та оформлювати у встановленому порядку інспекторські посвідчення;
вести узагальнений облік втрачених матеріальних засобів за підпорядковані служби (підрозділи) в натуральних або вартісних показниках;
контролювати надходження затверджених інспекторських посвідчень та достовірність звітних показників з цих питань;
знати наявність, стан, тактико-технічні характеристики та правила експлуатації озброєння, бойової, іншої техніки у підпорядкованих службах (службі) та вміти організувати їх експлуатацію і ремонт;
організовувати виконання вимог інструкцій, інших нормативних актів з охорони праці та техніки безпеки, а також санітарно-гігієнічних вимог у роботі з озброєнням, бойовою та іншою технікою, при виконанні ремонтно-будівельних, господарських та інших робіт;
( Абзац 21 підпункту 3.1.9 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міноборони
N 233 від 11.06.98 )
організовувати правильну експлуатацію, утримання, ремонт та протипожежну охорону об'єктів господарського, технічного і медичного призначення та спеціальних споруд, забезпечувати проведення протипожежних заходів на території частини, систематично перевіряти виконання заходів пожежної безпеки при зберіганні, ремонті та обслуговуванні озброєння, бойової та іншої техніки, боєприпасів, палива, пального та інших матеріальних засобів, а також перевіряти наявність і стан засобів пожежогасіння та їх готовність до застосування;
здійснювати контроль за дотриманням необхідного стандарту та габариту на під'їзних автомобільних шляхах, залізничних коліях, на причалах і у портах військових частин (з'єднань), за повним використанням вантажопідйомності транспортних засобів та не допускати наднормативних простоїв;
впроваджувати механізацію вантажно-розвантажувальних та інших робіт, а також перевезення вантажів у контейнерах, на піддонах та у пакетах, здійснювати контроль за утриманням засобів механізації вантажно-розвантажувальних робіт;
організовувати зберігання, ремонт та своєчасне повернення (здавання) тари постачальникам (тароремонтним підприємствам);
організовувати та контролювати надійне збереження, облік, збирання та здавання в установленому порядку металобрухту (у тому числі такого, що містить дорогоцінні метали) та вторинної сировини державним заготівельним організаціям;
вживати заходів щодо забезпечення надійного збереження матеріальних засобів, слідкувати за справним станом обладнання постів, огороджень, технічних засобів охорони, зв'язку та сигналізації;
організовувати облік договорів та угод щодо наданих стороннім підприємствам (організаціям), фізичним та юридичним особам послуг, а також контроль за їх виконанням і вчасним переглядом;
організовувати претензійну роботу у підпорядкованих службах (службі);
організовувати та керувати військово-науковою, раціоналізаторською та винахідницькою роботою у підпорядкованих службах (службі) та підрозділах (частинах);
здійснювати підбір та розміщення кадрів у підпорядкованих службах (службі), постійно вивчати їх ділові та моральні якості, організовувати та періодично проводити спеціальну підготовку з усіма категоріями підпорядкованих посадових осіб;
проводити заходи щодо охорони навколишнього середовища.
3.1.10. Посадові особи з'єднання, що відають військовим (корабельним) господарством, мають право:
давати необхідні вказівки та роз'яснення по колу своїх обов'язків у відповідності з постановами та розпорядженнями Уряду України, наказами директивами Міністра оборони України, вказівками начальників головних і центральних управлінь та самостійних відділів (служб) Міністерства оборони України, видів військ і військових округів (оперативних командувань (ОК);
контролювати виконання посадовими особами військових частин (підрозділів, служб) чинних наказів, положень, настанов, керівництв, інструкцій та вказівок по службах (службі).
3.1.11. Посадові особи військових частин (з'єднань), що відають військовим (корабельним) господарством, повинні погоджувати:
із заступником командира частини (з'єднання) з тилу - загальні питання планування та організації діяльності, обсяг та строки перевезення матеріальних засобів, розквартирування підрозділів (частин), будівництво та ремонт різних будівель та споруд;
із заступником командира частини (з'єднання) з озброєння (начальниками бронетанкової, автомобільної, електрогазової служб) - організацію забезпечення, технічної експлуатації і ремонту озброєння, бойової та іншої техніки з урахуванням економічних витрат пально-мастильних матеріалів, а також запасних частин та матеріалів;
з начальником медичної служби - питання удосконалення матеріальної бази, умов життя та побуту військ, обсягу і порядку поточного ремонту, вибору земельної ділянки під будівництво, організації питного та господарського водопостачання, харчування, лазнево-прального обслуговування, умов розміщення особового складу в конкретних умовах навчально-бойової діяльності;
з начальником фінансової служби частини (з'єднання) - проведення заходів, що потребують витрат коштів, їх розподіл і використання.
3.1.12. Посадові особи, які постійно чи тимчасово відають військовим (корабельним) господарством, не можуть посилатися на незнання діючих законів, наказів, положень, настанов, керівництв та інструкцій, що визначають норми, порядок забезпечення військ, а також порядок обліку, зберігання та використання матеріальних засобів.
У разі тимчасового призначення на посаду старший начальник повинен впевнитися у знаннях обов'язків та основних положень по службі посадової особи, призначеної на цю посаду, і надавати їй необхідну допомогу.
3.2. Обов'язки посадових осіб військової частини, які організовують та завідують військовим господарством
Заступник командира частини з тилу та підпорядковані йому начальники служб
Заступник командира частини з тилу
3.2.1. Заступник командира частини з тилу відповідає за господарство частини в підпорядкованих службах та виконує свої обов'язки згідно з вимогами
Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України і пункту 3.1.9 цього Положення, а зі спеціальних питань виконує накази заступника командира з тилу вищого органу військового управління. Крім того, він повинен:
( Абзац перший пункту 3.2.1 в редакції Наказу Міністерства оборони
N 399 від 04.08.2009 )
розробляти окремий план підготовки тилу частини у навчальному році, керувати розробкою індивідуальних планів підготовки підпорядкованих служб;
розробляти за участю заступників командира, начальників родів військ та служб частини: господарський план на рік, плани перевезення матеріальних засобів автомобільним транспортом та інші плани робіт, а також - розділ з експлуатації і ремонту техніки тилу для включення у річний та місячний плани експлуатації, ремонту бойової та іншої техніки частини, здійснювати контроль за виконанням цих планів;
керувати розробкою підпорядкованими службами річного кошторису-розрахунку грошового фонду частини та кошторису підсобних господарств частини;
організовувати роботу внутрішньої перевірочної комісії, перед початком роботи проводити інструктивні заняття з членами комісії;
організовувати постачання питної води та забезпечити лабораторно-виробничий контроль її якості відповідно до діючих державних стандартів;
контролювати якість харчування особового складу, керувати складанням розкладки продуктів для приготування їжі особовому складу та подавати її на затвердження командиру військової частини;
організовувати своєчасне проведення заготівель картоплі, овочів, сіна, соломи, палива і забезпечити вивезення заготовленого на склад частини та його зберігання;
організовувати через органи та підприємства військової торгівлі торговельно-побутове забезпечення частини, здійснювати контроль за наявністю у торговельно-побутових закладах військторгу належного асортименту товарів, а також за культурою обслуговування та дотриманням правил торгівлі;
керувати ремонтно-будівельними та іншими роботами, які виконуються господарським способом, контролювати виконання ремонтно-будівельних робіт, які виконуються будівельно-квартирними органами в інтересах частини;
подавати командиру частини пропозиції щодо розподілу між підрозділами казармено-житлового фонду;
розробляти та здійснювати заходи щодо обладнання та удосконалення складів, їдалень та інших об'єктів у підпорядкованих службах;
організовувати ведення підсобного господарства відповідно до вимог керівних документів, своєчасно організовувати сільськогосподарські роботи на землях, закріплених за військовою частиною;
забезпечити роботу підлеглих служб щодо запобігання забрудненню навколишнього середовища, очищення території військових містечок, правильну експлуатацію очисних споруд, інженерних мереж;
забезпечити суворе дотримання всім особовим складом частини правил утримання та охорони закріплених лісів, іншого природного середовища та джерел води;
організовувати спільно з начальником квартирно-експлуатаційної служби частини систематичне проведення дератизаційних та дезінсекційних заходів за договорами з військовими санітарно-епідеміологічними закладами, а у випадку їх відсутності на місці розташування частини - з міськими, районними відділами профілактичної дезінфекції;
інструктувати чергового по їдальні перед його заступанням у наряд;
організовувати роботи по ремонту та утриманню під'їзних автомобільних шляхів, залізничних колій, причалів і портів частини.
3.2.2. Заступник командира частини з тилу - основний організатор військового (корабельного) господарства. Його вказівки з загальних питань планування господарської діяльності, перевезення матеріальних засобів, торговельно-побутового, квартирно-експлуатаційного забезпечення обов'язкові для всіх начальників родів військ, служб та командирів підрозділів.
Заступник (помічник) командира частини з забезпечення (з матеріально-технічного забезпечення) виконує свої обов'язки відповідно до обов'язків заступника командира частини з тилу.
Начальник служби пального та мастильних матеріалів частини
3.2.3. Начальник служби пального та мастильних матеріалів частини відповідає за стан справ у своїй службі і виконує свої обов'язки відповідно до пункту 3.1.9 цього Положення, а зі спеціальних питань - виконує вказівки начальника служби пального та мастильних матеріалів вищого штабу.
Начальник служби пального та мастильних матеріалів частини відповідає:
за забезпечення частини пальним, мастильними матеріалами, спеціальними рідинами, які повинні відповідати вимогам державних стандартів і технічних умов, та технічними засобами служби, за правильне їх утримання, зберігання та витрати, а також за дотримання заходів безпеки при поводженні з ними;
за бойову та мобілізаційну готовність служби пального і мастильних матеріалів;
за бойову підготовку особового складу, його виховання, військову дисципліну.
Він підпорядкований заступнику командира частини по тилу і є прямим начальником особового складу служби пального та мастильних матеріалів частини.
Він повинен:
брати участь у розробці плану бойової підготовки та мобілізаційного плану частини, організовувати його виконання за своїм фахом, розробляти індивідуальний план підготовки служби у навчальному році, брати участь у розробці господарського плану частини на рік та організовувати його виконання у підпорядкованій службі;
проводити заняття за своїм фахом з офіцерами, прапорщиками та водіями машин частини, а також заняття по бойовій підготовці з підлеглими;
знати ділові та моральні якості особового складу своєї служби;
своєчасно витребовувати та одержувати за встановленими нормами пальне, мастильні матеріали, спеціальні рідини, технічні засоби, запасні частини та витратні матеріали для експлуатації та ремонту техніки по службі, а також забезпечувати ними підрозділи частини;
організовувати правильну експлуатацію технічних засобів та роботу заправочних пунктів щодо приймання, зберігання та видачі підрозділам пального, мастильних матеріалів, спеціальних рідин та технічних засобів;
своєчасно здійснювати ремонт технічних засобів служби;
організовувати збирання та здавання відпрацьованих мастил;
забезпечувати умови попередження забруднення навколишнього природного середовища, а в разі забруднення - своєчасну ліквідацію проливів та витікань пального;
контролювати витрати пального та мастильних матеріалів, заходи проводити щодо їх ощадливої видачі у підрозділах частини;
перевіряти не рідше одного разу на місяць наявність та якість пального. мастильних матеріалів, спеціальних рідин та стан технічних засобів служби;
забезпечувати проведення протипожежних заходів та дотримання особовим складом правил обходження з пальним, мастилами і спеціальними рідинами при їх прийманні, зберіганні та видачі;
розробляти, виходячи зі встановленого для частини ліміту витрат пального, перехідних запасів поточного забезпечення та плану постачання пального, квартальний план використання ліміту витрат пального з урахуванням виконання заходів, передбачених планами бойової підготовки та господарської діяльності;
контролювати витрати пального, мастильних матеріалів і спеціальних рідин при експлуатації бойової та іншої техніки, встановлювати причини перевитрат пального, мастильних матеріалів і спеціальних рідин та вживати заходів щодо їх усунення;
організовувати щомісячне знімання залишків пального в баках автомобілів та на складі частини;
забезпечувати проведення заходів щодо запобігання забрудненню навколишнього природного середовища пальним та мастилами, дотримання умов техніки безпеки військової праці особовим складом підпорядкованої служби при роботі з отруйними технічними речовинами;
забезпечувати своєчасне направлення на медичний огляд та обстеження осіб підпорядкованої служби, які підлягають обов'язковому медичному огляду;
організовувати та систематично здійснювати контроль якості пального, мастильних матеріалів, спеціальних рідин та технічних засобів при їх прийманні, зберіганні і видачі;
пред'являти командирам підрозділів або їх заступникам з озброєння, на їх вимогу, паспорти (або дублікати паспортів) на пальне, що заправляється у баки машин;
організовувати роботу складу пального та заправочних пунктів частини щодо приймання, зберігання та видачі пального, мастильних матеріалів та спеціальних рідин;
проводити облік та звітність щодо пального, мастильних матеріалів, спеціальних рідин та технічних засобів.
Начальник продовольчої служби частини
3.2.4. Начальник продовольчої служби частини відповідає за службу і виконує свої обов'язки відповідно до пункту 3.1.9 цього Положення, а зі спеціальних питань виконує вказівки начальника продовольчої служби вищого штабу.
Начальник продовольчої служби частини відповідає: за забезпечення частини продовольством та майном служби; за організацію доброякісного та своєчасного харчування особового складу; за правильне утримання продовольства та майна служби; за бойову та мобілізаційну готовність продовольчої служби; за бойову підготовку підлеглого йому особового складу, військову дисципліну. Він підпорядкований заступнику командира частини по тилу і є прямим начальником особового складу продовольчої служби частини.
Він повинен:
брати участь у розробці плану бойової та мобілізаційної підготовки частини та організовувати його виконання за своїм фахом;
проводити заняття з бойової підготовки з підлеглими;
знати ділові та моральні якості особового складу своєї служби;
керувати роботою їдалень, продовольчих складів та підсобними господарствами, а також слідкувати за справним станом та правильною експлуатацією технічних засобів, призначених для готування та транспортування їжі у польових умовах, технологічного та холодильного устаткування, столово-кухонного посуду та іншого майна продовольчої служби;
організовувати отримання і зберігання запасів продовольства та майна; слідкувати за своєчасним поновленням продовольства на складі;
забезпечувати доброякісне харчування та доведення належної норми пайка до кожного військовослужбовця і не менше одного разу на місяць проводити з кухарями контрольно-показове готування їжі;
проводити сезонну заготівлю картоплі та овочів, їх переробку та закладання на зберігання, а також заготівлю льоду, сіна та соломи для потреб частини;
складати разом з начальником медичної служби частини, начальником їдальні та кухарем-інструктором розкладку продуктів;
не менше одного разу на місяць перевіряти наявність і якість продовольства та майна на складі частини;
забезпечувати дотримання заходів безпеки при експлуатації технічних засобів, технологічного та холодильного устаткування, а також проведення протипожежних заходів на об'єктах продовольчої служби;
забезпечувати дотримання санітарно-гігієнічних вимог при зберіганні та обробці продуктів, приготуванні та прийманні їжі, утриманні продовольчого складу, приміщень їдальні, а також технологічного, холодильного, немеханічного устаткування і столово-кухонного посуду;
забезпечувати своєчасне направлення на медичний огляд та обстеження особового складу підпорядкованої служби;
своєчасно виконувати ремонт технічних засобів продовольчої служби;
організовувати доброякісне харчування та здійснювати контроль за повнотою доведення належних норм пайка до військовослужбовців (матросів), сержантів в солдатських (матроських) їдальнях, на навчанні в навчальних центрах і таборах;
організовувати харчування офіцерів, прапорщиків, мічманів військовослужбовців, що проходять службу за контрактом, працівників на навчаннях, в навчальних центрах і таборах, контролювати їх харчування у їдальнях, кав'ярнях та буфетах військової торгівлі, розташованих на території частини, а також організовувати, разом з начальником медичної служби частини, дієтичне харчування особового складу та профілактичну вітамінізацію готової їжі;
здійснювати контроль за роботою їдалень військової торгівлі та солдатських (матроських) чайних;
здійснювати щотижневий контроль за правильністю обліку зекономлених продуктів у їдальні частини;
перевіряти не менше одного разу на місяць наявність та стан столово-кухонного посуду, інвентарю, устаткування їдальні та спецодягу;
організовувати ведення підсобного господарства частини;
контролювати умови утримання, норми та правила годування тварин і виконання розпорядку дня у підсобному господарстві частини, своєчасно організовувати сільськогосподарські роботи на землях, закріплених за військовою частиною;
забезпечувати суворе виконання ветеринарно-санітарних норм утримання, годування та використання тварин на м'ясо;
забезпечувати своєчасний ремонт та таврування ваговимірювальних засобів служби;
інструктувати (за відсутності заступника командира військової частини з тилу) чергового їдальні перед його заступанням у наряд;
вести облік та звітність у продовольчій службі частини;
надавати практичну допомогу керівництву військторгу щодо організації харчування офіцерів, прапорщиків, працівників у їдальнях військторгу на території частини.
Начальник речової служби частини
3.2.5. Начальник речової служби частини відповідає за службу і виконує свої обов'язки відповідно до пункту 3.1.9 цього Положення, а зі спеціальних питань виконує вказівки начальника речової служби вищого штабу.
Начальник речової служби частини відповідає: за забезпечення частини речовим та господарським майном за нормами постачання, за утримання та зберігання його у порядку та справності; за лазнево-пральне обслуговування частини, індивідуальне припасування обмундирування та взуття особовому складу; за бойову підготовку і виховання підлеглого йому особового складу, військову дисципліну.
Він підпорядкований заступнику командира частини з тилу і є прямим начальником особового складу речової служби частини.
Він повинен:
брати участь у розробці плану бойової та мобілізаційної підготовки частини та організовувати його виконання за своїм фахом;
розробляти особистий план підготовки служби у навчальному році, брати участь у розробці господарського плану частини на рік та організовувати його виконання за своїм фахом;
проводити заняття з бойової підготовки з підлеглими;
знати ділові та моральні якості особового складу;
своєчасно витребовувати та організовувати одержання, зберігання та видачу підрозділам частини речового та господарського майна, а також зберігання та видачу в підрозділи культурно-освітнього майна;
слідкувати за правильним використанням, зберіганням та обліком речового, господарського, культурно-освітнього майна у підрозділах і на складі частини;
керувати роботою майстерні та складу речової служби, організовувати поточний ремонт майна та контролювати якість і своєчасність його виконання;
проводити заняття зі старшинами, комірниками та писарями рот відносно зберігання і ремонту речового майна та ведення його обліку;
організовувати індивідуальне припасування обмундирування та взуття, таврування майна при видачі його у підрозділи, правильну експлуатацію та ремонт техніки речового і господарського майна;
забезпечувати кімнати побутового обслуговування підрозділів необхідним інвентарем та інструментом для підстригання волосся, виконання дрібного ремонту обмундирування та взуття, фурнітурою та ремонтним матеріалом;
організовувати щотижневе миття у лазні особового складу підрозділів частини, забезпечувати його у дні миття миючими засобами, зміною нижньої та постільної білизни, рушників, шкарпеток та онуч, інструктувати чергового по лазні;
не менше одного разу на два місяці перевіряти, відповідно до облікових даних частин, наявність, стан, категорію та комплектність речового і господарського майна у підрозділах та на складі частин, а також умови його зберігання;
брати участь в організації і проведенні заходів щодо прийому молодого поповнення та разом з начальником медичної служби організовувати його санітарну обробку;
контролювати забезпеченість особового складу необхідним речовим майном та правильність його припасування;
перевіряти забезпеченість речовим майном солдатів, матросів, сержантів, що звільняються в запас;
забезпечувати особовий склад килимками чи доріжками і тапками;
періодично брати участь у проведенні ранкових оглядів обмундирування та взуття особового складу;
контролювати здавання на склад частини зимових предметів речового та спортивного майна, проводити їх хімчистку, ремонт та підфарбування;
організовувати своєчасне вилучення з підрозділів речового майна, яке зробилось непридатним по закінченні встановлених строків носіння, його вибракування, списання та розпорювання;
проводити роботу по накопиченню постільної білизни та рушників до встановлених норм утримання;
організовувати накопичення робочого одягу в установлених кількостях, контролювати його утримання, слідкувати, щоб особовий склад виконував господарські роботи та обслуговував техніку у робочому чи спеціальному одязі;
організовувати роботу бані та пральні, контролювати баннопральне обслуговування особового складу, повне охоплення миттям особового складу підрозділу та якість прання білизни;
контролювати якість та строки індивідуального пошиття військового обмундирування, дотримання органами військторгу та підприємствам військової торгівлі технічних умов, опису та методик його виготовлення і забезпечувати своєчасне відпускання підприємствам військової торгівлі матеріалів, фурнітури та відзнак для пошиття військового обмундирування, контролювати правильність їх витрат;
надавати допомогу крамниці військторгу у визначенні потреби в погонах, емблем та іншої фурнітури, необхідної для продажу особовому складу та слідкувати за наявністю їх у крамниці;
забезпечувати дотримання заходів безпеки при експлуатації технічних засобів, проведенні протипожежних заходів; виконання санітарних вимог на об'єктах речової служби;
вести облік та звітність у речовій службі частини.
Начальник квартирно-експлуатаційної служби частини
3.2.6. Обов'язки стосовно квартирно-експлуатаційної служби та забезпечення квартирним постачанням у військових частинах виконують начальники квартирно-експлуатаційних служб (КЕС) військових частин, а у тих військових частинах, де такі посади не передбачені, обов'язки начальників КЕС військових частин виконують за сумісництвом інші особи, призначені наказом командира військової частини.
Начальник КЕС військової частини підпорядковується заступнику командира військової частини з тилу.
Положення про квартирно-експлуатаційну службу видів Збройних Сил України, об'єднань, з'єднань розробляються на місцях і подаються на затвердження після узгодження в ЦКЕУ ГУРВ та КБ МО України.
3.2.7. Начальник КЕС військової частини зобов'язаний:
організовувати правильну технічну експлуатацію і своєчасний поточний ремонт казармено-житлового фонду, комунальних споруд і устаткування, квартирного майна, що знаходяться у користуванні військової частини;
керувати роботами капітального будівництва і капітального ремонту, що виконуються господарським способом;
складати плани розподілу квартирного майна, палива, матеріалів для поточного, капітального ремонту, будівництва об'єктів, що виконуються господарським способом, між підрозділами військової частини;
організовувати правильну експлуатацію та утримання будівель і споруд казармено-житлового фонду та об'єктів комунального призначення навчальних центрів;
забезпечувати правильне та ощадливе споживання палива, води, електроенергії і газу, а також коштів і матеріалів, які виділяються військовій частині на квартирне постачання і ремонтно-будівельні роботи;
слідкувати за утриманням лісонасаджень, здійснювати озеленення та благоустрій військового містечка;
організовувати та проводити роботу для своєчасної підготовки до зими казармено-житлового фонду, комунальних споруд та обладнання;
один раз на три місяці вибірково (меблі чи інше квартирне майно) перевіряти наявність і склад квартирного майна в підрозділах та на складі військової частини; результати перевірки оформляти актом або рапортом і доповідати командиру частини для прийняття рішення;
здійснювати контроль за протипожежним станом будинків, споруд і території військового містечка;
організовувати збереження та облік матеріалів, палива, меблів та іншого квартирного майна, проводити паспортизацію комунальних споруд і устаткування, а також інвентаризацію палива, квартирного майна, казармено-житлового фонду і земельних ділянок, закріплених за військовою частиною;
розробляти план заходів економічної роботи в квартирно-експлуатаційній службі та забезпечувати його виконання;
здійснювати добір працівників для експлуатації і ремонту казармено-житлового фонду, комунальних споруд і устаткування та подавати їх заступнику командира військової частини з тилу для прийняття на роботу;
здійснювати керівництво та контроль роботи підлеглих працівників квартирно-експлуатаційної служби, зайнятих експлуатацією та ремонтом закріпленого за начальником гарнізону казармено-житлового фонду, комунальних споруд і устаткувань;
складати встановлені Табелем термінових донесень будівельно-квартирних органів Міністерства оборони України заявки, розрахунки і донесення з усіх видів квартирного забезпечення.
3.2.8. Начальнику КЕС військової частини підпорядковані:
начальник складу квартирного майна та палива;
працівники, зайняті експлуатацією та ремонтом казармено-житлового фонду, комунальних споруд та устаткування.
3.2.9. Начальник КЕС військової частини призначається з числа осіб, що мають відповідну технічну освіту, при погодженні з начальником КЕЧ району. З технічних питань, питань ремонту казармено-житлового фонду, комунальних споруд і устаткування, квартирного майна та з питань квартирного постачання начальник КЕС військової частини керується вказівками начальника КЕЧ району, яка обслуговує цю військову частину.
Начальник служби пожежної безпеки частини
3.2.10. Начальник служби пожежної безпеки частини відповідає за організацію профілактики пожеж, постійну готовність протипожежного підрозділу частини до дій щодо гасіння пожеж та в інших екстремальних ситуаціях, а також за навчання особового складу засобам пожежної безпеки.
Начальник служби пожежної безпеки підпорядкований заступнику командира (начальника) частини, а там, де вони штатом не передбачені - безпосередньо командиру (начальнику); зі спеціальних питань він виконує вказівки начальника вищого органу пожежної безпеки. Його вказівки з питань пожежної безпеки обов'язкові для всього особового складу частини.
Крім того, він повинен:
знати особливості об'єктів частини відносно їх пожежної небезпеки, розробляти план протипожежної охорони об'єктів;
особисто проводити заняття з офіцерами, прапорщиками і старшинами підрозділів частини з протипожежної підготовки, експлуатації засобів пожежогасіння, проводити роз'яснювальну роботу щодо виконання вимог пожежної безпеки серед особового складу, а також спеціальну підготовку протипожежного підрозділу;
проводити перевірку пожежної безпеки всіх об'єктів і щоденний контроль за виконанням особовим складом вимог пожежної безпеки та несення служби пожежним нарядом;
стежити за справністю та правильною експлуатацією всіх засобів пожежогасіння, пожежної сигналізації, джерел пожежного водозабезпечення і вживати заходів щодо підтримання їх у постійній готовності;
вести облік технічного стану засобів пожежогасіння;
забороняти експлуатацію окремих будівель, сховищ, майстерень і агрегатів, якщо їх подальше використання може призвести до виникнення пожежі;
негайно доповідати командиру військової частини про всі випадки пожеж на об'єктах частини, а також про грубі порушення правил пожежної безпеки;
проводити навчальні пожежні тривоги з викликом сил і засобів, передбачених розрахунками;
керувати гасінням пожежі.
Заступник командира частини з озброєння
3.2.11. Заступник командира частини з озброєння (начальник технічної частини) відповідає за технічне забезпечення частини та виконує свої обов'язки згідно з вимогами
Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України і пункту 3.1.9 цього Положення, а зі спеціальних питань виконує накази заступника командира з озброєння вищого органу військового управління.
( Абзац перший пункту 3.2.11 в редакції Наказу Міністерства оборони
N 399 від 04.08.2009 )
Крім того, він повинен:
організовувати розробку річного та місячних планів експлуатації і ремонту озброєння та військової техніки з відповідними начальниками родів військ і служб частини; узгоджувати їх, подавати на затвердження командиру частини і організовувати їх виконання;
розробляти разом із заступниками командира, начальниками родів військ та служб частини річний і місячний плани експлуатації і ремонту озброєння, бронетанкової, автомобільної та іншої техніки, організовувати їх виконання;
організовувати ремонт техніки родів військ і служб відповідно до планів експлуатації та ремонту техніки частини;
розробляти і здійснювати заходи щодо обладнання та удосконалення парків, майстерень та інших об'єктів технічного призначення;
організовувати розробку місячного плану виробничої діяльності підпорядкованого ремонтного підрозділу (частини), затверджувати його і дотримуватись виконання;
організовувати заняття з водіями щодо оформлення шляхових листків та правильності списування пально-мастильних матеріалів;
організовувати та здійснювати контроль за плануванням витрат моторесурсів згідно з їх лімітом та квартальним лімітом видатків пального;
організовувати роботи щодо визначення категорійності озброєння, спеціальної техніки та приладів; проводити огляд техніки у підрозділах і на складах частин.
Начальники автомобільної та бронетанкової служб частини
3.2.12. Начальники бронетанкової та автомобільної служб частини відповідають за технічне забезпечення частини, згідно з їх обов'язками, а також за технічний стан техніки, раціональне її використання, обслуговування, ремонт та безаварійну експлуатацію, спеціальну підготовку особового складу частини за своїм фахом, бойову та мобілізаційну готовність служб, а також військову дисципліну підлеглого їм особового складу.
Крім того, вони повинні:
своєчасно організовувати відправку в ремонт бронетанкової та автомобільної техніки і отримання її з ремонту;
планувати витрати моторесурсів відповідно до квартального ліміту трат пального, вживати заходів щодо недопущення перевитрат пального;
контролювати оформлення шляхових листків (карток роботи стаціонарних двигунів) та дотримання норм витрат пального;
здійснювати розподіл та правильне використання коштів, які виділені частині згідно з кошторисом Міністерства оборони щодо відповідних статей; надавати розрахунки потрібних коштів на наступний рік;
керувати роботою складів, відповідно, бронетанкового або автомобільного майна;
забезпечувати роботу основних споруд і мийниць бронетанкової та автомобільної техніки.
Начальник інженерної служби частини
3.2.13. Начальник інженерної служби частини виконує свої обов'язки відповідно до пункту 3.1.9 цього Положення і відповідає: за підготовку особового складу частини за своїм фахом; за забезпеченість частини засобами інженерного озброєння, правильне використання та утримання його в робочому стані; за бойову і мобілізаційну готовність інженерно-саперних підрозділів частини, за бойову підготовку, виховання, військову дисципліну його особового складу. Він підпорядкований командиру частини і є прямим начальником особового складу інженерно-саперних підрозділів частини.
Начальник інженерної служби повинен:
брати участь у розробці плану бойової та мобілізаційної готовності частини та організовувати його виконання за своїм фахом;
проводити заняття з офіцерами та прапорщиками по інженерній підготовці та використанню, збереженню засобів інженерного озброєння, а також контрольні заняття з підрозділами частини за своїм фахом;
керувати бойовою підготовкою інженерно-саперних підрозділів частини;
знати ділові та моральні якості особового складу підлеглих йому підрозділів;
слідкувати за правильним використанням та збереженням засобів інженерного озброєння у підрозділах та на складі частини, не рідше одного разу на три місяці особисто проводити їх огляд та перевірку наявності і стану;
організовувати ремонт засобів інженерного озброєння в частині, контролювати якість та своєчасність його виконання; своєчасно здавати у ремонтні майстерні ті засоби, які не можуть бути відремонтовані в частині;
удосконалювати устаткування навчально-матеріальної бази за своїм фахом;
оглядати засоби інженерного озброєння, що надходять у частину та відправляються з частини, організовувати їх облік, зберігання та видачу у підрозділи;
своєчасно подавати заявки на необхідні засоби інженерного озброєння;
здійснювати контроль за дотриманням правил пожежної безпеки при зберіганні засобів інженерного озброєння у інженерно-саперних підрозділах та на складі частини;
своєчасно знайомити підлеглих з правилами техніки безпеки та вимагати їх виконання під час роботи з інженерними боєприпасами, вибуховими речовинами і засобами підриву, а також при проведенні стрільб, навчань, маневрів та при роботі з технікою і зброєю;
знати вимоги наказів, положень, настанов, інструкцій, інших нормативних документів щодо ведення військового господарства та керуватись ними в своїй діяльності;
розробляти та організовувати проведення заходів щодо подальшого поліпшення бойової та мобілізаційної готовності підлеглої служби;
правильно визначати потребу, знати забезпеченість підрозділів частини матеріальними засобами та коштами по підлеглій службі для забезпечення бойової і мобілізаційної готовності, бойової та гуманітарної підготовки і створення необхідних матеріально-побутових умов для особового складу;
розробляти розрахунки необхідних коштів по своїй службі та контролювати їх використання відповідно до затверджених призначень, дозволяти затверджувати, в межах прав та наявності коштів, суми призначень та видачі підзвітних сум і авансів, а також - затверджувати авансову звітність та видаткові документи;
організовувати у встановлені строки проведення перевірок та документальних ревізій господарської діяльності, а також інвентаризації матеріальних засобів підлеглої служби;
організовувати підготовку об'єктів господарського, технічного, медичного призначення до експлуатації у зимових та літніх умовах;
готувати необхідні матеріали для видачі інспекторських свідоцтв на списання за рахунок держави передчасно зношених та втрачених матеріальних засобів і коштів, а також акти на списання (переведення у нижчі категорії якісного стану) засобів інженерного озброєння, інженерного майна та інших матеріальних засобів, робити висновки (перевіряти клопотання) та оформляти інспекторські свідоцтва;
здійснювати контроль за дотриманням необхідного стандарту та габаритів на під'їзних автомобільних і залізничних коліях військових частин, за повним використанням вантажопідйомності та не допускати їх наднормативних простоїв;
упроваджувати механізацію вантажно-розвантажувальних та інших робіт, а також перевезення вантажів у контейнерах, на піддонах та у пакетах, здійснювати контроль за утриманням засобів механізації вантажно-розвантажувальних робіт;
постійно вивчати умови праці військовослужбовців та забезпечувати дотримання правил техніки безпеки при виконанні робіт;
організовувати та керувати військово-науковою, раціоналізаторською та винахідницькою роботою інженерної служби.
Начальник служби радіаційного, хімічного, біологічного захисту (РХБ захисту)
3.2.14. Начальник служби РХБ захисту частини виконує свої обов'язки відповідно до пункту 3.1.9 цього Положення, а також він відповідає: за організацію радіаційного, хімічного, біологічного забезпечення частини; за підготовку особовим складом частини озброєння РХБ захисту, правильне його використання, утримання в порядку та справності; за бойову та мобілізаційну готовність підрозділів РХБ захисту частини; за бойову та гуманітарну підготовку, виховання, військову дисципліну і моральний стан особового складу військової частини.
Він підпорядкований командиру частини і є прямим начальником особового складу підрозділів РХБ захисту частини.
Він повинен:
брати участь у розробці плану бойової та мобілізаційної готовності та організовувати його виконання за своєю спеціальністю;
проводити заняття з офіцерами та прапорщиками частини із РХБ захисту, використання та зберігання озброєння та засобів РХБ захисту, а також контролювати заняття з підрозділами частини за своїм фахом;
забезпечувати дотримання умов безпеки військової праці особовим складом підпорядкованої служби при роботі з джерелами іонізуючих випромінювань;
керувати бойовою та гуманітарною підготовкою особового складу підрозділів РХБ захисту частини та проводити підготовку хімічних інструкторів за їх фахом;
забезпечувати своєчасне направлення на медичний огляд та обстеження осіб підпорядкованої служби, які підлягають обов'язковому медичному нагляду;
знати ділові, моральні якості особового складу безпосередньо підпорядкованих йому підрозділів;
забезпечувати дотримання умов безпеки на практичних заняттях зі спеціальної підготовки;
організовувати правильне використання, зберігання озброєння та засобів РХБ захисту, видачу їх у підрозділи та облік;
не рідше одного разу на квартал проводити огляд перевірку їх наявності та стану у підрозділах і на складі частини;
організовувати ремонт озброєння та засобів РХБ захисту, контролювати якість та своєчасність його виконання;
своєчасно здавати у ремонтні майстерні озброєння та засоби РХБ захисту, які не можна відремонтувати у частині;
удосконалювати обладнання навчально-матеріальної бази за своїм фахом;
оглядати озброєння та засоби РХБ захисту, що надходять у частину та відправляються з частини;
своєчасно подавати заявки на озброєння та засоби РХБ захисту;
організовувати розподіл та видачу озброєння, техніки та майна служби підрозділам частини відповідно до плану бойової підготовки, табелів і норм;
постійно вивчати умови праці військовослужбовців та забезпечувати дотримання правил техніки безпеки у підрозділах та на складах частини;
керувати роботою складу військово-технічного майна.
Начальник зв'язку частини
3.2.15. Начальник зв'язку частини відповідає за службу зв'язку та виконує свої обов'язки відповідно до пункту 3.1.9 цього Положення, а зі спеціальних питань виконує вказівки вищих начальників.
Крім того він повинен:
брати участь у розробці плану бойової та мобілізаційної готовності з питань зв'язку та організовувати їх виконання зі своєї спеціальності;
керувати бойовою підготовкою особового складу підрозділів зв'язку частини та спеціальною підготовкою;
проводити заняття з офіцерами та прапорщиками, а також з підрозділами зв'язку частини зі своєї спеціальності;
знати ділові, моральні якості особового складу підрозділів зв'язку частини;
забезпечувати організацію та підтримку надійного і безперервного зв'язку частини;
розробляти документи з питань зв'язку, контролювати виконання особовим складом підрозділів зв'язку дотримання вимог таємного керівництва військами, забезпечення техніки безпеки при роботі на засобах зв'язку;
організовувати відправку з частини та доставку в частину поштових відправлень;
знати наявність та технічний стан засобів зв'язку в частині, організовувати їх правильне використання, своєчасне обслуговування, зберігання і ремонт; не рідше одного разу на квартал здійснювати перевірку їх наявності та стану у підрозділах і на складі частини;
удосконалювати обладнання навчально-матеріальної бази, яке стосується його спеціальності;
постійно вивчати умови праці військовослужбовців та забезпечувати дотримання правил техніки безпеки при виконанні робіт;
своєчасно забезпечувати підрозділи частин засобами зв'язку та вести їх облік;
організовувати та контролювати якість і своєчасність ремонту засобів зв'язку частини;
оглядати засоби зв'язку, що надходять у частину, і ті, що відправляються з частини;
контролювати виконання правил експлуатації, збереження, ремонту, технічного обслуговування та обліку озброєння, техніки та майна по службі зв'язку;
організовувати розподіл та видачу озброєння, техніки і майна служби підрозділам частини згідно зі штатною потребою, планом бойової підготовки, табелями та нормами;
проводити огляд техніки у підрозділах та на складі частини, керувати роботою складу військово-технічного майна зі своєї спеціальності.
Начальник служби ракетно-артилерійського озброєння (РАО) військової частини
3.2.16. Начальник служби ракетно-артилерійського озброєння частини відповідає за службу та виконує свої обов'язки згідно з вимогами
Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України і пункту 3.1.9 цього Положення, а зі спеціальних питань виконує накази начальника служби ракетно-артилерійського озброєння вищого органу військового управління.
( Абзац перший пункту 3.2.16 в редакції Наказу Міністерства оборони
N 399 від 04.08.2009 )
Начальник служби ракетно-артилерійського озброєння військової частини розробляє такі основні планові документи;
заходи щодо підтримання ракетно-артилерійського озброєння військової частини у постійній бойовій готовності;
місячний план експлуатації та ремонту РАО;
план-завдання для взводу по ремонту озброєння військової частини на ремонт та технічне обслуговування РАО.
За наявності відповідних номенклатур РАО, крім вищеперелічених планів розробляються:
план регламентних робіт з ракетами;
план робіт щодо постановки озброєння на зберігання.
Начальник РАО військової частини повинен:
брати участь у розробці плану бойової та мобілізаційної готовності частини та організовувати його виконання зі своєї спеціальності;
знати наявність та технічний стан озброєння, ракет і боєприпасів у частині;
вести облік та звітність по службі;
організовувати своєчасне витребування, одержання та огляд озброєння;
знати ділові та моральні якості особового складу своєї служби;
організовувати правильне зберігання озброєння, ракет, боєприпасів та майна на артилерійському складі, здійснювати контроль за їх наявністю та зберіганням у підрозділах частини;
не менше ніж двічі на рік перевіряти їх технічний стан, за результатами перевірки оформлювати акт та видавати наказ по частині, а також щомісяця проводити перевірки наявності та стану стрілецької зброї і боєприпасів у підрозділах згідно з обліковими даними частини;
планувати ремонт озброєння, організовувати її своєчасне технічне обслуговування, відправляти її в ремонт та отримувати з ремонту, перевіряти якість та своєчасність ремонту;
проводити заняття з офіцерами та прапорщиками частини по вивченню озброєння, ракет, боєприпасів та правил їх експлуатації, а також заняття з підрозділами за своїм фахом;
перевіряти у підрозділах підготовку озброєння, ракет та боєприпасів до стрільби, вести облік їх витрат та випадків нештатних дій ракет, боєприпасів на стрільбах;
після стрільб терміново організовувати приймання від підрозділів стріляних гільз, несправних ракет та боєприпасів, а також ракет, снарядів, вибухівки та гранат, які не вибухнули;
не допускати утримання в підрозділах частини нетабельної зброї, ракет, боєприпасів та майна; виявляти причини аварій та поломок зброї, вживати заходів щодо їх попередження;
організовувати своєчасне обстеження апаратури, приладів, громовідводів, посудин високого тиску та вантажопідйомних засобів, здійснювати удосконалення зброї, вносити зміни у правила експлуатації та технічну документацію;
здійснювати контроль за дотриманням правил пожежної безпеки;
забезпечувати дотримання правил техніки безпеки при зберіганні, транспортуванні, технічному обслуговуванні, ремонті та використанні зброї, ракет, боєприпасів, при роботах у парках, сховищах та на відкритих майданчиках;
розробляти річний і місячний плани експлуатації та ремонту озброєння і боєприпасів, здійснювати контроль за їх виконанням;
проводити огляд зброї, боєприпасів і приладів у підрозділах та на складах частини;
розробляти та здійснювати заходи щодо обладнання та удосконалення артилерійського складу, майстерень та інших об'єктів служби;
постійно вивчати умови праці військовослужбовців та забезпечувати дотримання правил техніки безпеки при виконанні робіт;
керувати роботою артилерійського складу та майстерень.
Крім того:
брати участь у розробці плану проведення паркового та парко-господарського днів;
один раз на рік, до 25 грудня, проводити атестацію підпорядкованого особового складу, який пов'язаний з обліком зброї та боєприпасів;
своєчасно подавати донесення до вищих організацій у відповідності з Табелем термінових донесень;
щоквартально перевіряти стан озброєння і техніки, результати перевірки відображати актом.
У військових частинах, де за штатом посада начальника служби ракетно-артилерійського озброєння не передбачена, ці обов'язки виконує офіцер, призначений наказом командира частини.
Начальник медичної служби частини
3.2.17. Начальник медичної служби частини відповідає за медичне забезпечення частини та виконує свої обов'язки відповідно до пункту 3.1.9 цього Положення, а зі спеціальних питань виконує вказівки вищого начальника медичної служби.
Він відповідає: за організацію медичного забезпечення частини; за підготовку особового складу частини зі своєї спеціальності; за стан та роботу медичного пункту частини; за бойову та мобілізаційну підготовку підпорядкованого особового складу.
Він повинен:
брати участь у розробці плану бойової та мобілізаційної готовності військової частини, організовувати їх виконання зі своєї спеціальності;
розробляти особистий план підготовки служби у навчальному році, брати участь у розробці господарського плану частини на рік та організовувати його виконання зі своєї спеціальності;
керувати бойовою підготовкою особового складу медичного пункту частини, а також санітарно-освітньою роботою у частині;
проводити заняття з офіцерами та прапорщиками частини, а також з особовим складом медичної служби підрозділів зі своєї спеціальності;
знати ділові, моральні якості особового складу медичної служби;
проводити лікувально-профілактичні та протиепідемічні заходи, здійснювати контроль за виконанням санітарно-гігієнічних вимог у частині, при виконанні бойових завдань організовувати своєчасне надання медичної допомоги пораненим та хворим і їх евакуацію;
організовувати медичне обслуговування особового складу, брати участь в амбулаторному огляді хворих, що знаходяться у медичному пункті частини та направляються у лікувальні установи;
знати стан здоров'я хворих, розміщених у медичному пункті частини чи в інших лікувальних установах, періодично провідувати їх;
організовувати медичне забезпечення особового складу частини на заняттях з бойової підготовки, а також при проведенні спортивних заходів;
здійснювати медичний контроль за фізичною підготовкою особового складу частини і разом з начальником фізичної підготовки та спорту розробляти заходи щодо поліпшення фізичного розвитку і здоров'я особового складу;
брати участь у розробці режиму харчування та складанні, разом з начальником продовольчої служби, розкладки продуктів; систематично здійснювати медичний контроль за якістю готової їжі, доведенням її належної норми до кожного військовослужбовця та доброякісністю води;
контролювати санітарний стан району розташування частини, приміщень та господарських служб; здійснювати контроль за миттям особового складу в лазні, своєчасною зміною йому нижньої та постільної білизни, рушників, шкарпеток та онуч;
здійснювати постійний медичний контроль за особами з хронічними захворюваннями і результати спостереження повідомляти командирам підрозділів; подавати командиру частини рекомендації щодо стану здоров'я солдатів та сержантів, які потребують дієтичного харчування;
аналізувати стан захворюваності особового складу частини; про дані аналізу та пропозиції щодо запобігання захворюванням і поліпшення санітарного стану доповідати щомісячно командиру частини; про заразні захворювання та випадки, які можуть вплинути на епідемічний стан частини і потребують втручання, доповідати йому негайно;
організовувати медичний облік та своєчасно подавати встановлену звітність;
своєчасно подавати заявки на медичне майно та забезпечувати ним підрозділи частини;
здійснювати контроль за раціональними витратами та строками придатності медичного майна у підрозділах та медичному пункті, а також за роботою аптеки частини, не допускати використання медичного майна не за призначенням;
не менше одного разу на квартал проводити перевірку наявності, правильності зберігання, витрат та обліку отруйних та наркотичних речовин і медичного майна, бути присутнім при прийманні отруйних та наркотичних речовин в аптеці частини;
проводити заняття з особовим складом медичної служби частини по вивченню нових медикаментів, способів їх застосування, вивченню нових зразків медичного обладнання та техніки;
здійснювати контроль за умовами праці особового складу, особливо для тих, які працюють з надвисокочастотною, високочастотною апаратурою, оптичними квантовими генераторами, компонентами ракетних палив та іншими агресивними речовинами, джерелами іонізуючих випромінювань; організовувати проведення попередніх (при призначенні на посаду) та періодичних медичних оглядів цих осіб, а також осіб, робота яких пов'язана з виробничою небезпекою (з електроустаткуванням, на висоті та ін.);
здійснювати контроль за виконанням заходів щодо попередження та ліквідації забруднень шкідливими для здоров'я речовинами атмосферного повітря, грунтів, поверхневих та підземних вод, які використовуються для питних та господарсько-побутових потреб;
організовувати дієтичне та лікувальне харчування, складати разом з начальником продовольчої служби частини розкладку продуктів дієтичного харчування та норм госпітального пайка;
контролювати якість харчових продуктів на продовольчому складі частини та в їдальні, а також якість приготування їжі; у випадку сумніву в якості продуктів направляти їх на експертизу в санітарно-епідеміологічні установи;
організовувати контроль за проведенням профілактичної вітамінізації готової їжі;
здійснювати контроль за санітарним станом закладів військторгу, розташованих на території частини, якістю харчування, а також за виконанням персоналом цих закладів санітарно-гігієнічних вимог; брати участь у складанні тижневого меню для їдалень;
здійснювати попереджувальний санітарний нагляд за будівництвом та капітальним ремонтом об'єктів частини;
контролювати якість проведення дератизаційних та дезінсекційних заходів санітарно-епідеміологічними установами;
подавати встановленим порядком необхідні дані в санітарно-відбіркову комісію для направлення за медичними показниками на лікування та відпочинок офіцерів, прапорщиків, мічманів, військовослужбовців, що проходять службу за контрактом, та членів їх сімей, а також військовослужбовців строкової служби, працівників Збройних Сил і ВМС України.
Старший ветеринарний лікар (ветеринарний лікар, ветеринарний фельдшер) частини
3.2.18. Старший ветеринарний лікар (ветеринарний лікар, ветеринарний фельдшер) частини відповідає: за ветеринарне забезпечення частини; за постачання ветеринарного майна, його зберігання та справність; за стан і роботу ветеринарного лазарету (пункту).
Він підпорядкований командиру частини, а зі спеціальних питань виконує вказівки вищого начальника ветеринарної служби.
3.2.19. Старший ветеринарний лікар (ветеринарний лікар, ветеринарний фельдшер) частини виконує свої обов'язки відповідно до пункту 3.1.9 цього Положення. Крім того, він повинен:
проводити заходи щодо охорони особового складу від заразних захворювань, однакових для людей та тварин;
вивчати епізоотичний та ветеринарно-санітарний стан району розміщення частини та району заготівлі продовольства і доповідати про це командиру частини та вживати заходів через місцеві органи державної ветеринарної служби щодо його оздоровлення;
проводити ветеринарно-профілактичні, протиепізоотичні та лікувальні заходи у підпорядкованій частині;
здійснювати ветеринарно-санітарну експертизу та лабораторні дослідження продовольства і фуражу, що надходять на забезпечення та зберігаються на продовольчому складі частини;
контролювати ветеринарно-санітарний стан районів заготівлі продовольства, продовольчого складу частини та засобів підвезення продовольства;
здійснювати передзабійне обстеження тварин, ветеринарний контроль за їх забоєм та ветеринарно-санітарну експертизу туш і органів;
проводити спеціальну підготовку особового складу частини, зайнятого отриманням, перевезенням, зберіганням та відпусканням продовольства, а також доглядом за тваринами;
здійснювати ветеринарний огляд військових тварин та тварин підсобних господарств, контролювати їх утримання, годування та водопій, брати участь у роботі комісії по вибракуванню тварин частини.
Начальник фізичної підготовки та спорту частини
3.2.20. Начальник фізичної підготовки та спорту частини відповідає за стан і розвиток спортивної бази частини та виконує свої обов'язки відповідно до пункту 3.1.9 цього Положення, а зі спеціальних питань виконує вказівки начальника фізичної підготовки та спорту вищого штабу.
Крім того, він повинен:
брати участь у розробці плану бойової підготовки частини з питань фізичної підготовки та спорту;
організовувати та проводити показові та інструкторсько-методичні заняття з фізичної підготовки та спорту;
щоденно контролювати фізичну підготовку та спортивні заходи у підрозділах і слідкувати за фізичним розвитком особового складу частини;
подавати командирам підрозділів частини допомогу в організації та методиці проведення занять з фізичної підготовки і спорту;
проводити заняття з фізичної підготовки з офіцерами частини;
розробляти план спортивної роботи частини, організовувати та проводити спортивні змагання, добирати кандидатів у спортивні команди частини та керувати їх тренуванням;
розробляти разом з начальником медичної служби частини заходи щодо поліпшення фізичного розвитку та стану здоров'я особового складу частини, запобігання травматизму на заняттях з фізичної підготовки та спорту, брати участь в проведенні таких заходів;
керувати будівництвом спортивних споруд у частині;
вживати заходів щодо своєчасного забезпечення спортивним майном підрозділів частини та слідкувати за його зберіганням і ремонтом;
оформляти документацію щодо присвоєння військовослужбовцям частини спортивних розрядів, суддівських категорій та їх нагородження нагрудними знаками;
вести облік досягнень з фізичної підготовки та спорту у частині;
організовувати правильне використання і зберігання спортивного майна та інвентарю;
брати участь у складанні розрахунків забезпечення спортивним майном та інвентарем збірних команд частини;
вживати заходів по удосконаленню спортивної бази частини.
Начальник фінансової служби частини
3.2.21. Начальник фінансової служби частини відповідає за фінансовий стан частини та виконує свої обов'язки відповідно до пункту 3.1.9 цього Положення, а зі спеціальних питань виконує вказівки начальника фінансової служби вищого штабу.
Крім того, він повинен:
організовувати фінансове господарство частини та своєчасно забезпечувати особовий склад грошовим забезпеченням;
своєчасно подавати заявки на кошти та вести облік і звітність фінансового господарства, перевіряти підзвітних осіб частини;
брати участь у розробці пропозицій щодо фінансового забезпечення бойової та гуманітарної підготовки, бойової та мобілізаційної готовності частини, а також у заходах, передбачених річним господарським планом та іншими планами частини;
забезпечувати зберігання доручених коштів та цінностей, здійснювати контроль за правильним, економним та господарськи доцільним їх витрачанням посадовими особами частини, а також за дотриманням фінансової та штатно-тарифної дисципліни;
здійснювати разом з іншими службами економічний аналіз фінансово-господарської діяльності частини і на цій основі розробляти та доповідати командиру частини пропозиції щодо забезпечення збереження, ефективного та цілеспрямованого використання коштів, виявлення та використання внутрішньо-господарських резервів, запобігання втратам та нераціональним витратам;
контролювати фінансову діяльність підсобного господарства, побутових та інших об'єктів частини, забезпечувати належну налагодженість в них фінансового обліку, проводити у встановлені командиром частини строки, але не рідше одного разу на рік, документальні ревізії їх фінансово-господарської діяльності;
розглядати проекти укладених військовою частиною договорів та угод щодо їх законності, цін та розцінок, забезпеченості необхідними коштами та візувати їх;
перевіряти своєчасність та повноту оприбуткування за книгами обліку, а в необхідних випадках - і фактичну наявність матеріальних засобів, придбаних частиною; про результати перевірки доповідати командиру частини;
перевіряти дотримання штатно-тарифної дисципліни у підрозділах, службах, побутових та інших підсобних об'єктах частини;
вести книгу обліку нестач військової частини, контролювати рух та своєчасність закінчення справ по нестачах та правильність списання матеріальних засобів, яких не вистачає, за книгами обліку;
періодично, але не менше одного разу на місяць, письмово доповідати командиру частини про фінансовий стан військової частини;
при неможливості організувати банком інкасацію торговельного виторгу та відсутності у гарнізоні (частині) відділення зв'язку, приймати, з дозволу фінансового управління військового округу (виду Збройних Сил України), від торговельно-побутових закладів військторгу грошові виторги з подальшим перерахуванням їх на рахунок торговельної організації;
допомагати голові та членам внутрішньої перевірочної комісії військової частини у вивченні фінансового законодавства.
Начальник метрологічної служби частини
3.2.22. Начальник метрологічної служби частини відповідає за організацію та проведення метрологічних заходів, за забезпечення частини засобами вимірювання, правильне їх використання та утримання.
Він підпорядкований командиру частини (на кораблях - старшому помічнику командира корабля), а зі спеціальних питань виконує вказівки начальника метрологічної служби вищого штабу.
У військових частинах, де посади метролога не передбачено штатом, ці обов'язки виконує офіцер інженерно-технічного складу, призначений наказом командира частини.
Начальник метрологічної служби частини виконує свої обов'язки відповідно до пункту 3.1.9 цього Положення.
Крім того, він повинен:
здійснювати контроль за підтриманням засобів вимірювання у справному стані, їх правильним застосуванням та зберіганням, а також за своєчасним поданням на перевірку та в ремонт;
брати участь у роботі комісії частини з приймання та введення в експлуатацію нових об'єктів озброєння і військової техніки щодо метрологічного забезпечення;
вести облік всіх засобів вимірювання, які застосовуються у військовій частині, та подавати звітність відносно метрологічної служби.
Інспектор технагляду частини
3.2.23. Начальник служби (підрозділу) охорони праці відповідає за організацію виконання правових, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних, соціально-економічних і лікувально-профілактичних заходів, спрямованих на запобігання нещасним випадкам, професійним захворюванням і аваріям при роботі з озброєнням, бойовою та іншою технікою, при виконанні ремонтно-будівельних, господарських та інших робіт. Він підпорядкований безпосередньо командиру військової частини. У військових частинах, де за штатом посада начальника служби охорони праці не передбачена, його обов'язки виконує офіцер інженерно-технічного складу, призначений наказом командира частини та атестований згідно з п.1.7 наказу Міністра оборони України від 19.09.96
N 264.
( Підпункт 3.2.23 в редакції Наказу Міноборони
N 233 від 11.06.98 )
3.2.24. Начальник служби (підрозділу) охорони праці виконує свої обов'язки згідно з вимогами Положення про службу охорони праці в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 19.09.96
N 264 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04.10.96 за N 580/1605, та підпункту 3.1.9 цього Положення.
( Підпункт 3.2.24 в редакції Наказу Міноборони
N 233 від 11.06.98 )
Начальник клубу частини
3.2.25. Начальник клубу частини відповідає за збереження, облік, експлуатацію та своєчасне вжиття заходів щодо ремонту культурно-освітнього майна, книжкового фонду та приміщень клубу.
Він підпорядкований заступнику командира частини з виховної роботи.
3.2.26. Начальник клубу частини виконує свої обов'язки відповідно до пункту 3.1.9 цього Положення.
Крім того, він повинен:
розробляти пропозиції щодо забезпечення підрозділів та клубу частини культурно-освітнім майном;
забезпечити ефективне використання та експлуатацію технічних засобів пропаганди та іншого культурно-освітнього майна; не менше одного разу на квартал перевіряти стан культурно-освітнього майна, яке знаходиться у клубі та підрозділах частини; організовувати своєчасну відправку в ремонт несправного майна;
складати разом із начальником фінансової служби частини кошторис клубу відповідно до переліку видатків кошторису Міністерства оборони України;
організовувати зберігання та використання культурно-освітнього майна клубу;
вести облік та звітність культурно-освітнього майна клубу.
У разі, якщо у військовій частині немає клубу, обов'язки начальника клубу виконує один із офіцерів відділення відділу з виховної роботи частини.
Командир автотранспортної роти (взводу) частини
3.2.27. Командир автотранспортної роти (взводу) частини відповідає за виконання плану перевезення матеріальних засобів автотранспорту роти та виконує свої обов'язки згідно з вимогами
Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України і пункту 3.1.9 цього Положення.
( Абзац перший пункту 3.2.27 в редакції Наказу Міністерства оборони
N 399 від 04.08.2009 )
Командир автотранспортної роти (взводу) підпорядкований заступнику командира частини з тилу.
Крім того, він повинен:
забезпечити постійну готовність автотранспорту та особового складу до виконання завдань щодо перевезення матеріальних засобів;
забезпечити своєчасне і повне виконання завдань щодо перевезення матеріальних засобів та вести облік перевезених вантажів;
своєчасно ставити завдання підпорядкованому особовому складу щодо якісного та своєчасного виконання перевезень, ефективного використання автотранспорту та засобів механізації вантажно-розвантажувальних робіт;
організовувати після закінчення перевезень заправку, технічне обслуговування, ремонт автотранспорту та підготовку підрозділів до виконання наступних завдань перевезення матеріальних засобів;
знати стан доріг, пунктів завантажування та розвантажування, особливості руху автотранспорту на маршрутах перевезення, норми та схеми завантажування (розвантажування) різних матеріальних засобів та правила їх перевезення;
проводити заходи щодо попередження дорожньо-транспортних пригод;
контролювати правильність оформлення шляхових листків, ведення книг обліку роботи автотранспорту та витрат пального і мастильних матеріалів;
забезпечити зберігання матеріальних засобів, які перевозяться.
Командир (начальник) ремонтної роти (майстерні) частини
3.2.28. Командир (начальник) ремонтної роти (майстерні) частини відповідає за виконання плану ремонту озброєння, бойової та іншої техніки частини і виконує свої обов'язки згідно з вимогами
Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України і пункту 3.1.9 цього Положення.
( Абзац перший пункту 3.2.28 в редакції Наказу Міністерства оборони
N 399 від 04.08.2009 )
Командир (начальник) ремонтної роти (майстерні) частини підпорядкований заступнику командира частини з озброєння.
Крім того, він повинен:
забезпечити постійну готовність ремонтних засобів та особового складу до виконання завдань по обслуговуванню і ремонту озброєння, бойової та іншої техніки;
забезпечити виконання плану та високу якість ремонту озброєння і техніки, ощадливі витрати запасних частин та матеріалів;
знати матеріальну частину озброєння та техніки, що ремонтуються, технологію їх ремонту (обслуговування), ремонтні засоби, їх можливості, порядок і правила використання та збереження;
своєчасно подавати заявки та отримувати необхідні запасні частини, інструмент, матеріали та інше майно, яке потрібне для ремонту озброєння і техніки;
організувати правильне використання, зберігання та перевірку техніки, обладнання, інструменту роти (майстерні), вживати заходів щодо їх збереження та ремонту;
організувати облік виконаних робіт з технічного обслуговування та ремонту озброєння і техніки, а також надходжень і витрат запасних частин та матеріалів.
Начальник медичного пункту частини
3.2.29. Начальник медичного пункту частини відповідає:
за своєчасне проведення лікувально-профілактичних та протиепідемічних заходів у частині, за забезпечення медичного пункту та підрозділів частин медичним майном, утримання його у порядку та непошкодженим; за стан і роботу всіх функціональних підрозділів медичного пункту; за підготовку особового складу медичного пункту.
Він підпорядкований начальнику медичної служби частини.
3.2.30. Начальник медичного пункту частини виконує свої обов'язки відповідно до пункту 3.1.9 цього Положення.
Крім того, він повинен:
забезпечувати надання невідкладної медичної допомоги хворим та потерпілим при гострих захворюваннях, травмах, отруєннях та нещасних випадках;
організовувати амбулаторне та стаціонарне лікування хворих у медичному пункті;
проводити медичні обстеження та здійснювати контроль за медичним оглядом особового складу, а також забезпечувати нагляд за особами з хронічними захворюваннями;
проводити профілактичні заходи для попередження захворювань та травматизму в частині;
забезпечувати функціональні підрозділи медичного пункту необхідним майном для надання медичної допомоги і лікування хворих, контролювати його зберігання, законність та доцільність витрат;
брати участь у проведенні військово-медичної підготовки особового складу частини та санітарно-освітньої роботи у частині;
організовувати харчування хворих медичного пункту за госпітальною нормою;
перевіряти (один раз у квартал) наявність, умови зберігання майна та ліків, призначених для надання невідкладної допомоги;
стежити за експлуатацією та ремонтом будинків, інвентарю, меблів медичного пункту;
контролювати ведення експлуатаційних паспортів на медичну апаратуру.
Начальник аптеки медичного пункту частини
3.2.31. Начальник аптеки медичного пункту частини відповідає за витребування, одержання, зберігання, облік і забезпечення медичного пункту та підрозділів частини медичним майном.
Він підпорядкований начальнику медичного пункту частини. У частинах, де за штатом посаду начальника аптеки не передбачено, ці обов'язки виконує офіцер медичної служби, який пройшов фармацевтичне стажування у аптеці госпіталю гарнізону (округу. центру) та призначений наказом командира частини.
3.2.32. Начальник аптеки виконує свої обов'язки відповідно до пункту 3.1.9 цього Положення.
Крім того, він повинен:
своєчасно видавати у підрозділи та медичний пункт медичне майно, не допускати його втрат, а також накопичення надмірних запасів;
правильно та своєчасно готувати ліки за рецептами і потребами;
дотримуватись правил зберігання медичного майна, своєчасно використовувати та поновлювати препарати з обмеженим терміном зберігання;
утримувати приміщення та обладнання аптеки у зразковому санітарному стані;
не менше одного разу на місяць перевіряти наявність, правильність зберігання, стан обліку та законність витрат отруйних та наркотичних речовин;
знати табельне медичне майно, своєчасно проводити його поточний ремонт та відправку до майстерень для середнього і капітального ремонту.
Командир взводу тилового забезпечення частини
( Абзац перший пункту 3.2.33 в редакції Наказу Міністерства оборони
N 399 від 04.08.2009 )
Командир взводу тилового забезпечення підпорядкований заступнику командира частини по тилу.
Крім того, він повинен:
контролювати роботу особового складу взводу щодо виконання правил зберігання та обліку матеріальних засобів, утримання складів, їдалень, майстерень по ремонту речового майна та підтримання у них установленого порядку;
організовувати забезпечення гарячою їжею особового складу управління частини та підрозділів, які не мають штатних польових кухонь, на польових заняттях та навчаннях;
стежити за підтримкою у чистоті території частини, прилеглої до складів, їдальні та майстерні по ремонту речового майна;
відповідати за обробку землі, закріпленої за військовою частиною, та вирощування кормів для потреб підсобного господарства;
брати участь у виконанні заходів по службах тилу, передбачених річним господарським планом;
безпосередньо виконувати заходи та роботи, пов'язані з веденням підсобного господарства;
відповідати за утримання та годівлю тварин у підсобному господарстві.
Начальник їдальні частини
3.2.34. Начальник їдальні частини відповідає: за своєчасне та доброякісне приготування їжі, зберігання та повноту доведення до особового складу продуктів, установлених нормами; за правильну експлуатацію та зберігання технологічного і холодильного устаткування, інвентарю та столово-кухонного посуду; за дотримання санітарно-гігієнічних вимог при обробці продуктів, приготуванні, роздаванні та зберіганні їжі, митті посуду; за спеціальну підготовку кухарів та інших працівників їдальні і виконання ними правил особистої гігієни; за утримання їдальні та прилеглої до неї території у зразковому стані.
Він підпорядкований начальнику продовольчої служби частини, а з питань бойової, гуманітарної підготовки, виконання розпорядку дня та внутрішнього порядку - командиру взводу тилового забезпечення частини.
3.2.35. Начальник їдальні частини повинен:
керувати роботою їдальні;
організовувати роботу кухарів та інших працівників їдальні, затверджувати графік їх роботи;
разом з черговим по їдальні розподіляти роботу між особовим складом добового наряду, призначеного для роботи у їдальні, та інструктувати його;
контролювати виконання кухарями та особами добового наряду санітарно-гігієнічних правил;
щотижнево направляти на медичний огляд кухарів та інших осіб, які постійно працюють у їдальні, та вести журнал їх огляду;
забезпечувати кухарів та осіб добового наряду необхідним спеціальним одягом;
організовувати правильну експлуатацію технологічного та холодильного устаткування, особисто вчити кухарів, хліборізів правилам експлуатації, технічного обслуговування, поточного ремонту обладнання та заходам безпеки при виконанні цих робіт;
брати участь у складанні розкладки продуктів та проведенні контрольно-показового приготування їжі;
контролювати отримання інструктором-кухарем (старшим кухарем) продуктів у їдальню з продовольчого складу військової частини за кількістю та якістю, а також повноту їх закладання у котел відповідно до затвердженої розкладки продуктів; правильність кулінарної обробки та вихід готових страв;
вести облік обладнання, столово-кухонного посуду, інвентарю та іншого майна, слідкувати за їх станом та збереженням;
особисто вести облік заощаджених продуктів харчування у їдальні, організовувати збирання та належне використання харчових відходів;
слідкувати за своєчасним та повним сервіруванням столів та забезпечувати правильність видачі готової їжі;
обладнати навчальний клас для підготовки кухарів за наочними посібниками; організовувати та проводити навчання з кухарями та іншими працівниками їдальні.
Кухар-інструктор (старший кухар) їдальні частини
3.2.36. Кухар-інструктор (старший кухар) їдальні частини відповідає за своєчасне та доброякісне приготування їжі та її рівномірну видачу особовому складу; за повноту доведення особовому складу продуктів за встановленими нормами; за постійне дотримання кухарями санітарно-гігієнічних вимог та кулінарних правил при обробці продуктів, приготуванні та роздачі їжі. Він підпорядкований начальнику їдальні частини.
3.2.37. Кухар-інструктор (старший кухар) їдальні військової частини повинен:
керувати роботою кухарів, визначати склад змін та давати начальнику їдальні на затвердження графік їх роботи;
проводити інструктаж кухарів перед заступанням на зміну, перевіряти зовнішній вигляд та виконання правил особистої гігієни;
особисто отримувати у присутності чергового по їдальні продукти з продовольчого складу частини (окремо на сніданок, обід та вечерю), перевіряти їх якість та забезпечити зберігання;
слідкувати за закладанням продуктів у котел, відповідністю ваги готових порцій вазі, зазначеній у розкладці, та робити записи про кількість закладених продуктів, вихід готових страв, вагу м'ясних та рибних порцій у книзі контролю якості приготованої їжі;
забезпечувати дотримання кухарями правил кулінарної обробки продуктів та приготування їжі, утримання у чистоті спецодягу, робочих місць, обладнання, інвентарю та кухонного посуду;
вчити кухарів обробляти продукти, готувати їжу;правильно експлуатувати та утримувати технологічне і холодильне устаткування;
брати участь у складанні розкладки продуктів;
контролювати правильність зберігання та видачу готової їжі;
слідкувати за схоронністю кухонного посуду та інвентарю;
щоденно доповідати начальнику їдальні про роботу кухарів та отримувати вказівки на наступний день.
Начальник майстерні по ремонту речового майна частини
3.2.38. Начальник майстерні по ремонту речового майна частини відповідає за своєчасне та якісне виконання плану ремонту речового майна, збереження обладнання та інструменту майстерні, ремонтних матеріалів.
Він підпорядкований начальнику речової служби частини, а з питань бойової підготовки, виконання розпорядку дня та внутрішнього порядку - командиру взводу тилового забезпечення частини.
3.2.39. Начальник майстерні по ремонту речового майна частини повинен:
знати організацію ремонту речового майна та вміти особисто виконувати його на штатному устаткуванні майстерні;
забезпечувати виконання затвердженого плану ремонту;
слідкувати за дотриманням особовим складом майстерні правил техніки безпеки та заходів пожежної безпеки;
вести облік устаткування, інструменту, інвентарю, ремонтних матеріалів, речового майна, прийнятого у ремонт, та забезпечувати їх схоронність;
особисто перевіряти якість виконаного ремонту обмундирування та взуття;
вести облік та своєчасно подавати звіт про виконання плану ремонту і витрати ремонтних матеріалів;
проводити заняття зі спеціальної підготовки з підлеглими.
Начальники складів частини
3.2.40. Начальники складів частини відповідають за приймання та видачу, правильне зберігання, якісний стан, повну наявність та своєчасний облік матеріальних засобів, за підтримку внутрішнього порядку, санітарний та протипожежний стан на складах. Вони підпорядковані відповідним начальникам служб частини, а з питань бойової підготовки, виконання розпорядку дня та внутрішнього порядку - командиру взводу тилового забезпечення частини.
3.2.41. Начальники складів повинні:
знати номенклатуру матеріальних засобів, які зберігаються на складі, слідкувати за їх комплектністю, наявністю та якісним станом;
суворо виконувати правила приймання, зберігання, видавання та здавання матеріальних засобів, не допускати випадків псування та нестач;
приймати та видавати матеріальні засоби за встановленими документами;
вести кількісний та якісний облік матеріальних засобів, що знаходяться на складі;
щоденно подавати у діловодство частини прибутково-видаткові документи за минулий день;
знати норми та правила укладання матеріальних засобів в автомобілі, вагони, контейнери, пакети, на піддони та на стелажі;
забезпечувати зберігання тари та її підготовку для повернення у встановлений термін на склади чи до тароремонтних організацій;
знати технологію обробки та консервації майна, що зберігається, та строки його зберігання;
слідкувати за своєчасним поновленням матеріальних засобів, що зберігаються на складі;
своєчасно відбирати зразки матеріальних засобів, що підлягають фізико-механічним (фізико-хімічним) випробуванням (аналізам) залежно від термінів зберігання, та направляти їх на аналіз у лабораторію;
здійснювати на складі вантажно-розвантажувальні роботи та керувати ними, суворо дотримуватись правил техніки безпеки при завантажуванні (розвантажуванні) вантажів; знати табельні вантажно-розвантажувальні засоби та вміти працювати на них;
своєчасно здавати склад під охорону, а під час приймання складу з під охорони старанно перевіряти цілісність стін, даху, дверей та вікон, наявність, цілісність замків та пломб (відбитків печаток);
за відсутності штатного експедитора отримувати та доставляти матеріальні засоби на склад військової частини;
зачиняти склад тільки після перевірки приміщень та прилеглої до складу території пожежним нарядом частини;
підтримувати склад у постійній готовності до швидкого виходу для роботи у польових умовах;
виконувати встановлені правила пожежної безпеки, утримувати в постійній готовності засоби пожежогасіння;
щоденно у кінці робочого дня прибирати приміщення складу; не допускати випадків забруднення навколишнього середовища.
3.2.42. Начальник складу частини виконує роботи щодо приймання, зберігання, видавання, здавання і обліку матеріальних засобів та прибирання складу за вказівками начальника служби.
Якщо начальник відповідає за окреме сховище чи склад, він виконує обов'язки та несе відповідальність за зберігання матеріальних засобів відповідно до обов'язків начальника складу частини.
Начальник заправного пункту частини
3.2.43. Начальник заправного пункту частини відповідає за своєчасну і правильну роботу заправного пункту, за наявність, зберігання і якісний стан пального та постійну готовність і технічну справність засобів заправлення. Він підпорядковується начальнику служби пального та мастильних матеріалів частини, а з питань бойової підготовки, виконання розпорядку дня та внутрішнього порядку - командиру взводу тилового забезпечення частини.
Начальник заправного пункту частини зобов'язаний:
керувати роботою заправника та затверджувати розклад роботи заправного пункту;
спираючись на вимоги керівних документів, виконувати операції щодо приймання, зберігання та видачі пального з заправного пункту; слідкувати за наявністю пального і його якісним станом;
знати номенклатуру пально-мастильних та інших матеріалів, що використовуються на заправному пункті;
вести облік матеріальних засобів заправного пункту згідно з вимогами керівних документів;
знати вимоги керівних документів та керуватися ними у повсякденній діяльності;
твердо знати і неухильно виконувати вимоги правил техніки безпеки та пожежобезпеки на території заправного пункту, вимагати їх ретельного виконання підлеглими;
організовувати ремонт обладнання заправного пункту; слідкувати за наявністю та справним станом засобів пожежогасіння.
Діловод (старший писар, писар) служб частини
3.2.44. Діловод (старший писар, писар) служб частини відповідає: за стан обліку матеріальних засобів по службах (службі) та особового складу, що стоїть на забезпеченні; за зберігання документів та бланків суворого обліку; за правильність виписування матеріальних засобів зі складів; за своєчасність оприбуткування за книгами обліку матеріальних засобів, що надійшли до складів.
Він підпорядкований відповідному заступнику командира (начальнику служби) частини.
3.2.45. Діловод (старший писар, писар) служби частини повинен:
проводити облік матеріальних засобів по службах (службі) частини;
проводити облік руху особового складу, що перебуває на забезпеченні, та щоденно звіряти його з даними обліку особового складу штабу частини;
регулярно проводити звіряння записів залишків матеріальних засобів, які значаться на обліку, з даними обліку складу та підрозділів;
вести облік бланків поіменного обліку, штампів та печаток;
готувати дані для звітності по службах (службі) до встановленого терміну;
виписувати прибуткові та видаткові документи згідно зі вказівками начальників служб.
3.3. Обов'язки посадових осіб батальйону щодо організації та ведення військового господарства
Командир батальйону
( Абзац перший пункту 3.3.1 в редакції Наказу Міністерства оборони
N 399 від 04.08.2009 )
Крім того, він повинен:
знати стан забезпеченості підрозділів і особового складу належними видами постачання та слідкувати за схоронністю та законністю витрачання матеріальних засобів;
піклуватись про харчування, матеріально-побутове забезпечення та охорону здоров'я особового складу батальйону, контролювати приготування та якість гарячої їжі у стаціонарних умовах, на польових заняттях і навчаннях;
здійснювати контроль за веденням господарства у підрозділах батальйону;
здійснювати контроль за підтриманням зразкового зовнішнього вигляду та виправки військовослужбовців у підрозділах.
Заступник командира частини з виховної роботи
3.3.2. Заступник командира частини з виховної роботи відповідає за виховну роботу з особовим складом частини, за культурно-освітнє майно та виконує свої обов'язки згідно з вимогами
Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України і пунктів 3.1.6, 3.1.9 цього Положення.
( Абзац перший пункту 3.3.2 в редакції Наказу Міністерства оборони
N 399 від 04.08.2009 )
Крім того, він повинен:
знати стан господарства у підрозділах частини, дбати про поліпшення матеріально-побутових умов та медичного забезпечення особового складу;
здійснювати контроль за правильним використанням та збереженням культурно-освітнього майна у підрозділах частини;
перевіряти не менше одного разу на місяць наявність, стан та комплектність культурно-освітнього майна, що знаходиться у підрозділах, роблячи при цьому відповідні записи у книгах (картках) обліку.
Заступник командира батальйону з озброєння (технічної частини), начальник автомобільної служби батальйону (технік батальйону)
3.3.3. Заступник командира батальйону з озброєння (технічної частини), начальник автомобільної служби батальйону (технік батальйону) відповідає за технічне забезпечення батальйону та виконує свої обов'язки згідно з вимогами
Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України і пункту 3.1.9 цього Положення.
( Абзац перший пункту 3.3.3 в редакції Наказу Міністерства оборони
N 399 від 04.08.2009 )
Крім того, він повинен:
своєчасно подавати заявки на бронетанкове, автомобільне, ракетно-артилерійське та інше майно;
забезпечувати економні витрати пального, запасних частин і матеріалів, мастильних матеріалів та спеціальних рідин, правильне оформлення шляхових листків (робочих листів агрегатів), книг обліку роботи машин та витрат пального, а також своєчасне подання підрозділами звітності про витрати пального;
вживати заходів щодо усунення причин наднормативних витрат пального та мастильних матеріалів внаслідок технічних несправностей машин.
Командир взводу тилового забезпечення батальйону
( Абзац перший пункту 3.3.4 в редакції Наказу Міністерства оборони
N 399 від 04.08.2009 )
Командир взводу тилового забезпечення підпорядкований командиру батальйону, а зі спеціальних питань виконує вказівки заступника командира частини по тилу.
Крім того, він повинен:
знати наявність та стан запасів матеріальних засобів, які повинні знаходитись в автотранспорті взводу тилового забезпечення, порядок їх завантаження та вивезення;
контролювати правильне використання, утримання автотранспорту взводу, техніки та майна тилу, а також інших матеріальних засобів, які знаходяться у взводі тилового забезпечення, та не менше двох разів на місяць проводити їх огляд, перевірку наявності та стану;
організовувати готування гарячої їжі, її доставку та видачу особовому складу батальйону, отримання, зберігання та видачу підрозділам боєприпасів, пального та майна на навчаннях і польових заняттях та виконання санітарно-гігієнічних вимог на пункті господарського забезпечення;
брати участь у виконанні господарських заходів, що здійснюються у батальйоні.
Фельдшер батальйону
3.3.5. Фельдшер батальйону відповідає за проведення лікувально-профілактичних та протиепідемічних заходів та здійснення контролю за виконанням санітарно-гігієнічних вимог у підрозділах батальйону, за забезпечення підрозділів медичним майном, за підготовку особового складу медичного пункту батальйону.
Він підпорядкований командиру батальйону, а зі спеціальних питань виконує вказівки начальника медичного пункту частини.
3.3.6. Фельдшер батальйону повинен:
надавати медичну допомогу особовому складу батальйону та направляти хворих, які потребують лікарської допомоги, у медичний пункт частини;
брати участь в амбулаторних прийомах хворих та у медичному обстеженні особового складу підрозділів батальйону, що здійснюється начальником медичної служби частини;
організовувати медичне забезпечення особового складу на заняттях з бойової підготовки та при проведенні спортивних заходів;
вести облік осіб, що потребують систематичного лікарського нагляду, своєчасно направляти їх на обстеження, здійснювати контроль за умовами роботи особового складу;
піклуватись про здоров'я особового складу та контролювати виконання ним правил особистої гігієни;
контролювати санітарний стан району розташування та приміщень батальйону, а також доброякісність води, яка використовується;
контролювати якість харчування особового складу на навчаннях, польових заняттях та в стаціонарних умовах;
доповідати командиру батальйону про випадки та характер захворювань, а також про кількість хворих, направлених у медичний пункт частини;
проводити заняття з військово-медичної підготовки та проводити санітарно-просвітню роботу в підрозділах батальйону;
керувати роботою санітарних інструкторів рот;
знати комплекти медичного майна та медичну техніку, що закріплені за батальйоном відповідно до норм та табелів;
дотримуватись правил зберігання, витрат ліків та використання медичного майна, контролювати виконання цих правил санітарними інструкторами та санітарами;
проводити огляд особового складу батальйону під час миття у лазні;
здійснювати санітарно-гігієнічний контроль за лазнево-пральним обслуговуванням особового складу батальйону;
вести облік медичного майна батальйону та подавати встановлену звітність.
Інструктор служби РХБ захисту батальйону
3.3.7. Інструктор служби РХБ захисту батальйону відповідає за правильне використання та зберігання озброєння і засобів РХБ захисту, що знаходиться у підрозділах батальйону.
Він підпорядкований начальнику штабу батальйону, а зі спеціальних питань виконує вказівки начальника РХБ захисту частини.
3.3.8. Інструктор служби РХБ захисту батальйону повинен:
слідкувати за правильним використанням та зберіганням озброєння та засобів РХБ захисту;
особисто перевіряти, не менше одного разу на тиждень, стан індивідуальних засобів захисту, комплектів та приладів у кожному підрозділі батальйону;
контролювати технічний стан виробів та, при необхідності, укомплектовувати їх витратним майном і приладдям;
знати наявність озброєння та засобів РХБ захисту у батальйоні, своєчасно вилучати з користування несправні індивідуальні засоби захисту, комплекти, приладдя та направляти їх у ремонт.
3.4. Обов'язки заступника командира окремого батальйону (дивізіону) з тилу, який не має у підпорядкуванні начальників служб
( Абзац перший пункту 3.4.1 в редакції Наказу Міністерства оборони
N 399 від 04.08.2009 )
Крім того, він повинен:
перевіряти наявність, стан та комплектність матеріальних засобів, що знаходяться на складі батальйону (дивізіону) і в підрозділах, з такою частотою: продовольства, пального, мастильних матеріалів та спеціальних рідин - один раз на місяць, речового майна - один раз на два місяці, квартирного майна - один раз на три місяці, роблячи відповідні записи у книгах (картках) обліку;
організовувати облік матеріальних засобів по службах та своєчасно подавати встановлену звітність відповідно до переліків обов'язків начальників служб пального і мастильних матеріалів, продовольства, речової та квартирно-експлуатаційної служб.
3.5. Обов'язки посадових осіб авіаційної частини
Командир авіаційної частини
3.5.1. Командир авіаційної частини відповідає за організацію матеріального, аеродромного, аеродромно-технічного і медичного забезпечення польотів та виконує свої обов'язки згідно з вимогами
Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України і пункту 3.1.9 цього Положення.
( Абзац перший пункту 3.5.1 в редакції Наказу Міністерства оборони
N 399 від 04.08.2009 )
Крім того, він повинен:
забезпечувати правильну експлуатацію аеродромів базування, економне та раціональне використання матеріальних засобів для забезпечення польотів;
своєчасно ставити завдання командиру авіаційно-технічної частини щодо матеріального та аеродромно-технічного забезпечення авіаційної частини.
Заступник командира авіаційної частини з інженерно-авіаційної служби
3.5.2. Заступник командира авіаційної частини з інженерно-авіаційної служби відповідає за роботу підпорядкованих служб та виконує свої обов'язки відповідно до обов'язків заступника командира військової частини з озброєння (інженерно-авіаційної служби), викладених у пунктах 3.1.9, 3.2.11 цього Положення, а також керується вимогами відповідних настанов по авіації Збройних Сил України.
Крім того, він повинен брати участь у розробці річних звітів-заявок на витребування матеріальних засобів по підпорядкованих службах, забезпечувати своєчасне направлення у авіаційно-технічну частину вимог на їх одержання, а також організовувати їх облік, зберігання та доцільне використання (витрати).
Начальник медичної служби авіаційної частини
3.5.3. Начальник медичної служби авіаційної частини відповідає за службу і виконує свої обов'язки відповідно до обов'язків начальника медичної служби частини, викладених у пункті 3.2.17 цього Положення, а також керується вимогами відповідних настанов по авіації Збройних Сил України.
Крім того, він повинен:
організовувати медичне забезпечення польотів;
здійснювати проведення заходів з лікувально-профілактичної та протиепідемічної забезпеченості авіаційної частини та контролювати виконання санітарно-гігієнічних вимог у підрозділах частини.
Начальник медичної служби авіаційної частини підпорядкований командиру авіаційної частини, а зі спеціальних питань виконує вказівки начальника медичної служби вищого штабу.
Командир авіаційно-технічної частини
3.5.4. Командир авіаційно-технічної частини відповідає за матеріальне, аеродромно-технічне, технічне, медичне, торговельно-побутове, квартирно-експлуатаційне та фінансове забезпечення авіаційної та авіаційно-технічної частини та виконує свої обов'язки згідно з вимогами
Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України і пункту 3.1.3 цього Положення.
( Абзац перший пункту 3.5.4 в редакції Наказу Міністерства оборони
N 399 від 04.08.2009 )
Командир авіаційно-технічної частини підпорядкований заступнику командира (командуючого) авіаційного з'єднання, з'єднання ППО (об'єднання) по тилу, а в оперативному відношенні - командиру авіаційної частини, яка забезпечується.
3.5.5. Командир авіаційно-технічної частини, крім того, виконує обов'язки відповідно до пункту 3.1.9 цього Положення і повинен:
забезпечувати закріплені аеродроми у постійній експлуатаційній готовності;
забезпечувати контроль за справністю автомобільної, електрогазової та аеродромно-експлуатаційної техніки, за її раціональним використанням і безаварійною роботою;
організовувати всебічне та безперервне забезпечення авіаційної, авіаційно-технічної та інших частин (підрозділів), які знаходяться на забезпеченні в авіаційно-технічній частині;
забезпечувати перевезення автомобільним транспортом наземного ешелону авіаційної частини при її розосередженні та перебазуванні;
вживати заходів щодо економних витрат моторесурсів і проводити заходи щодо розвитку та удосконалення засобів наземного забезпечення польотів;
доповідати командиру авіаційної частини про стан аеродромів, наявність матеріальних засобів;
здійснювати контроль за харчуванням особового складу авіаційної, авіаційно-технічної та інших частин (підрозділів), що знаходяться на забезпеченні в авіаційно-технічній частині;
здійснювати контроль за торговельно-побутовим забезпеченням та лазнево-пральним обслуговуванням особового складу авіаційної та авіаційно-технічної частини, а також за роботою підсобного господарства частини;
керувати ремонтно-будівельними та іншими роботами, які виконуються частиною господарським способом, а також проводити контроль за виконанням ремонтно-будівельних робіт, які виконуються у частині будівельно-квартирними та іншими органами;
при виявленні втрати, розкрадання, псування та незаконної витрати матеріальних засобів і коштів призначати службове розслідування, вживати заходів щодо стягнення збитків згідно з чинним законодавством, а при виявленні злочинів, пов'язаних із вказаними вище незаконними діями, повідомляти про це військового прокурора;
забезпечувати охорону літаків, складів та інших об'єктів на аеродромі, здійснювати контроль за утриманням у справному стані сховищ для особового складу, авіаційної техніки, запасів матеріальних засобів та об'єктів наземної оборони аеродромів.
Начальник штабу авіаційно-технічної частини
3.5.6. Начальник штабу авіаційно-технічної частини відповідає за організацію виконання наказів командира авіаційно-технічної частини з питань ведення військового господарства та виконує свої обов'язки згідно з вимогами
Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України і пункту 3.1.5 цього Положення.
( Абзац перший пункту 3.5.6 в редакції Наказу Міністерства оборони
N 399 від 04.08.2009 )
Крім того, він повинен:
знати стан аеродромів, наявність та стан автомобільного транспорту і засобів аеродромно-технічного забезпечення польотів, а також запасів матеріальних засобів та можливостей їх поновлення;
постійно мати дані про укомплектованість і можливості авіаційної технічної частини щодо забезпечення авіаційної частини та своєчасне віддавати від імені командира необхідні розпорядження відносно матеріального і аеродромно-технічного забезпечення польотів;
підтримувати у постійній готовності до використання та удосконалювати укриття для особового складу і об'єкти наземної оборони своєї частини.
Заступник командира авіаційно-технічної частини - начальник комендатури
( Абзац перший пункту 3.5.7 в редакції Наказу Міністерства оборони
N 399 від 04.08.2009 )
Крім того, заступник командира авіаційно-технічної частини як начальник комендатури повинен:
забезпечувати постійну готовність комендатури до перебазування, розгортання та всебічного забезпечення авіаційної частини (підрозділів) на запасному аеродромі;
організовувати на запасному аеродромі створення, зберігання та своєчасне поповнення запасів боєприпасів, пального, продовольства, авіаційно-технічного та іншого майна.
Заступник командира авіаційно-технічної частини з тилу
3.5.8. Заступник командира авіаційно-технічної частини з тилу відповідає за господарство частини у підпорядкованих службах та виконує свої обов'язки відповідно до обов'язків заступника командира військової частини з тилу, викладених у пункті 3.2.1 цього Положення.
Крім того, він повинен організовувати своєчасне та повне матеріальне забезпечення авіаційної та авіаційно-технічної частин у підпорядкованих йому службах, а також харчування особового складу авіаційної, авіаційно-технічної та інших частин (підрозділів), які стоять на забезпеченні у авіаційно-технічній частині.
Заступник командира авіаційно-технічної частини з тилу підпорядкований командиру авіційно-технічної частини.
Начальник авіаційно-технічної служби авіаційно-технічної частини
3.5.9. Начальник авіаційно-технічної служби авіаційно-технічної частини відповідає за забезпечення авіаційно-технічної частини авіаційно-технічним майном та виконує свої обов'язки відповідно до обов'язків заступника командира частини з озброєння (інженерно-авіаційної служби), викладених у пункті 3.2.11 цього Положення.
Крім того, він повинен:
знати призначення, комплектність агрегатів та устаткування, встановлених на літальних апаратах авіаційної частини, яка знаходиться на забезпеченні, табелі та норми витрат запасних частин і матеріалів;
своєчасно вести облік та постійно знати наявність літальних апаратів авіаційної частини, які простоюють через відсутність запасних частин та агрегатів, і вживати заходів для їх відновлення у найкоротший строк;
своєчасно забезпечувати електрогазову техніку авіаційно-технічним майном, необхідним для її експлуатації, обслуговування та ремонту;
проводити поновлення та поповнення авіаційно-технічного майна, що входить у комплекти військового ремонту, за рахунок надходження майна за цільовими нарядами та поточним постачанням;
контролювати законність використання майна, виданого у підрозділи, а також своєчасно подавати щомісячні акти, що підтверджують витрати матеріальних засобів;
організовувати роботу складу авіаційно-технічного майна частини і не менше одного разу на три місяці перевіряти наявність, комплектність, своєчасність консервації та переконсервації майна на складі, а також відповідність облікових даних діловодства служби даним обліку на складі та у підрозділах авіаційної і авіаційно-технічної частини, роблячи відповідні записи у книгах (картках) обліку;
приймати на зберігання ремонтний фонд та майно, на яке надійшли рекламаційні акти; забезпечити їх окреме зберігання і своєчасне відправлення в ремонт;
організовувати збирання і здавання відпрацьованого срібла та виробів, до складу яких входять дорогоцінні метали, а також металобрухту.
Начальник служби авіаційного озброєння, ракет та боєприпасів авіаційно-технічної частини
3.5.10. Начальник служби авіаційного озброєння, ракет та боєприпасів авіаційно-технічної частини відповідає за забезпечення авіаційно-технічної частини матеріальними засобами встановленої номенклатури та виконує свої обов'язки відповідно до обов'язків начальника служби ракетно-артилерійського озброєння частини, викладених у статті 3.2.16 цього Положення.
Начальник служби авіаційного озброєння, ракет та боєприпасів підпорядкований командиру авіаційно-технічної частини, а зі спеціальних питань виконує вказівки начальника служби авіаційного озброєння, ракет та боєприпасів вищого штабу.
Крім того, він повинен:
забезпечити зберігання та своєчасну видачу у підрозділи авіаційних ракет, боєприпасів, авіаційного та артилерійського озброєння, інженерних боєприпасів і майна, що містить вибухонебезпечні елементи;
організовувати роботу складів авіаційних ракет та боєприпасів авіаційного і артилерійського озброєння, інженерного та хімічного майна;
перевіряти не менше одного разу на три місяці комплектність ракет, боєприпасів, озброєння та інших матеріальних засобів служби, що зберігаються на складі, у підрозділах і частинах, які стоять на забезпеченні, та робити про це відповідний запис в книгах (картках) обліку;
організовувати виконання регламентних та профілактичних робіт на ракетах та авіаційному озброєнні, проводити контрольно-технічні огляди боєприпасів, а також огляди, обробку, консервацію та розконсервацію інших матеріальних засобів служби;
вести облік якісного стану ракет, їх елементів та боєприпасів за залишками гарантійного чи технічного ресурсів;
організовувати доставку ракет та авіаційних боєприпасів другого і наступних боєкомплектів у встановленому ступені готовності на позицію попередньої підготовки ракет та до літальних апаратів;
забезпечувати своєчасне розгортання пункту підготовки боєкомплекту патронів;
організовувати відправку в ремонт та на доробку за бюлетенями промисловості ракет, боєприпасів, озброєння та інших матеріальних засобів служби зі складів, частин і підрозділів, які перебувають на забезпеченні;
знати наявність та технічний стан запасів авіаційних засобів ураження, які зберігаються;
організовувати своєчасний метрологічний контроль та перевірку приладів, перевірочної апаратури, посудин високого тиску та вантажопідйомних засобів, що утримуються на складі ракетного озброєння та боєприпасів частини;
забезпечувати надійну охорону та дотримування правил пожежної безпеки на складі ракетного озброєння та боєприпасів.
Начальник автомобільної і електрогазової служби - інженер по електрогазовій техніці авіаційно-технічної частини
3.5.11. Начальник автомобільної і електрогазової служби - інженер по електрогазовій техніці авіаційно-технічної частини відповідає за утримання у справному стані, раціональне використання та безаварійну роботу автомобільної і електрогазової техніки частини та виконує свої обов'язки відповідно до обов'язків начальника автомобільної служби військової частини, викладених у пункті 3.2.12 цього Положення.
Начальник автомобільної і електрогазової служби авіаційно-технічної частини підпорядкований командиру авіаційно-технічної частини, а зі спеціальних питань виконує вказівки начальників відповідних служб вищого штабу.
Крім того, він повинен:
забезпечити правильне використання, технічну справність, своєчасне проведення технічного обслуговування, регламентних робіт і ремонту шасі автомобільного типу всієї спеціальної техніки (у тому числі вантажопідйомних машин), об'єктів держтехнагляду, а у авіації ВМС - і плавзасобів;
організувати в авіаційно-технічній частині паркову службу;
своєчасно та якісно забезпечувати авіаційну частину стисненими і зрідженими газами, а підрозділи - автомобільним майном.
Помічник начальника автомобільної і електрогазової служби - інженер по електрогазовій техніці
3.5.12. Помічник начальника автомобільної і електрогазової служби - інженер по електрогазовій техніці керує обліком, експлуатацією та ремонтом електрогазової техніки (ЕГТ) і відповідає за технічно правильне використання, своєчасне та якісне проведення контролю якості стиснених і зріджених газів, а також пусконалагоджувальних, регламентних робіт і ремонту ЕГТ.
Помічник начальника автомобільної і електрогазової служби - інженер по ЕГТ підпорядкований начальнику автомобільної і електрогазової служби авіаційно-технічної частини.
Він повинен:
досконально знати устрій, правила експлуатації і ремонту ЕГТ частини;
знати потребу літальних апаратів авіаційної частини у засобах аеродромно-технічного обслуговування і вимоги до автомобільної техніки, ЕГТ і газів, що виділяються для забезпечення польотів;
знати про укомплектованість підрозділів частини фахівцями з ЕГТ та ступінь їх підготовленості; не допускати до роботи на ЕГТ непідготовлений особовий склад;
знати про технічний стан ЕГТ у підрозділах частини, залишок моторесурсів до ремонту і строки проведення регламентних робіт на ЕГТ;
здійснювати раціональне і ефективне використання стаціонарних електротехнічних засобів на аеродромі, забезпечувати постійну готовність їх до роботи;
організовувати технічно правильне використання ЕГТ та виконання на ній пусконалагоджувальних та регламентних робіт;
керувати своєчасним і якісним проведенням доробки на ЕГТ згідно з бюлетенями заводів-виготовлювачів;
про проведені доробки робити записи у формулярах машин та доповідати начальнику автомобільної та електрогазової служби частини;
своєчасно витребовувати агрегати, запасні частини і витрачений матеріал, необхідний для ремонту та обслуговування ЕГТ, а також стиснені і зріджені гази для авіаційної та авіаційно-технічної частини;
аналізувати причини дефектів та відмов ЕГТ, розглядати їх з особовим складом підрозділів, не допускати передумов до льотних пригод;
керувати роботою по контролю за якістю стиснених і зріджених газів, призначених для заряджання систем літальних апаратів;
проводити заняття з технічної підготовки з особовим складом автомобільної і електрогазової служби;
організовувати облік і звітність з ЕГТ;
здійснювати контроль за виконанням особовим складом автомобільної і електрогазової служби правил техніки безпеки та вживати заходів щодо запобігання нещасним випадкам при роботі на ЕГТ;
здійснювати контроль за станом техніки, що відправляється у капітальний ремонт, і за її відповідністю технічним умовам;
систематично проводити огляди ЕГТ з метою визначення її технічного стану та правильності експлуатації.
Начальник медичної служби авіаційно-технічної частини - начальник медичного пункту
3.5.13. Начальник медичної служби авіаційно-технічної частини - начальник медичного пункту відповідає за медичне забезпечення та виконує свої обов'язки відповідно до обов'язків начальника медичної служби і начальника медичного пункту військової частини, викладених у пунктах 3.2.17, 3.2.29, 3.2.30 цього Положення.
Начальник медичної служби авіаційно-технічної частини - начальник медичного пункту підпорядкований командиру авіаційно-технічної частини, а зі спеціальних питань виконує вказівки начальника медичної служби вищого штабу.
Крім того, він повинен:
проводити лікувально-профілактичні та протиепідемічні заходи з метою забезпечення здоров'я особового складу авіаційної, авіаційно-технічної та інших частин, які знаходяться на медичному забезпеченні, і здійснювати контроль за виконанням санітарно-гігієнічних вимог;
виділяти медичний персонал і необхідні засоби для проведення допольотного медичного огляду льотного складу, а також для надання невідкладної медичної допомоги екіпажам літаків (вертольотів), що зазнали аварії;
брати участь у проведенні заходів щодо медичного забезпечення польотів;
розгортати на аеродромі під час польотів (парашутних стрибків) медичний пост для надання постраждалим та хворим першої медичної допомоги та їх евакуації до медичного пункту авіаційно-технічної частини;
разом з начальником медичної служби авіаційної частини здійснювати контроль за якістю медичного кисню;
брати участь у підготовці та проведенні передпольотних та чергових медичних оглядів льотного складу;
організовувати роботу профілакторію (нічного санаторію) льотного складу.
Начальник служби пального та мастильних матеріалів авіаційно-технічної частини
3.5.14. Начальник служби пального та мастильних матеріалів авіаційно-технічної частини відповідає за стан служби та виконує свої обов'язки відповідно до обов'язків начальника служби пального та мастильних матеріалів військової частини, викладених у пункті 3.2.3 цього Положення.
Крім того, він повинен:
забезпечувати необхідну кондиційність пального, мастильних матеріалів і спеціальних рідин при їх отриманні та зберіганні на складі частини;
здійснювати видачу пального зі складу для заправлення літальних апаратів тільки у справні заправні засоби;
забезпечувати встановлений режим (цикл) фільтрації пального при отриманні та при видачі на заправлення літальних апаратів;
здійснювати контроль за технічним станом спеціального обладнання засобів заправлення та транспортування пального, за якісним виконанням регламентних робіт і оформленням технічних паспортів, формулярів та робочих журналів;
організовувати забезпечення ремонтних органів запасними частинами до спеціального обладнання засобів заправлення та транспортування пального;
здійснювати контроль за виконанням вимог, що забезпечують якісний стан пального при заправленні та зберіганні його у баках літальних апаратів;
контролювати виконання водіями (начальниками) засобів заправлення та авіаційними техніками (механіками) встановлених інструкцій перед заправленням і під час заправлення літальних апаратів;
здійснювати разом з інженерно-авіаційною службою авіаційної частини та автомобільною службою авіаційно-технічної частини контроль за заправленням літальних апаратів та забезпеченням кондиційності пального при його зберіганні в засобах транспортування, заправлення і в баках літальних апаратів.
Начальник служби пального та мастильних матеріалів авіаційно-технічної частини підпорядкований командиру авіаційно-технічної частини, а зі спеціальних питань виконує вказівки начальника служби пального та мастильних матеріалів вищого штабу.
Начальник продовольчої служби авіаційно-технічної частини
3.5.15. Начальник продовольчої служби авіаційно-технічної частини відповідає за стан служби та виконує свої обов'язки відповідно до обов'язків начальника продовольчої служби військової частини, викладених у пункті 3.2.4 цього Положення.
Начальник продовольчої служби авіаційно-технічної частини підпорядкований заступнику командира авіаційно-технічної частини з тилу, а зі спеціальних питань виконує вказівки начальника продовольчої служби вищого штабу.
Крім того, він повинен:
організовувати харчування особового складу авіаційної, авіаційно-технічної та інших частин (підрозділів), які є на забезпеченні у цій авіаційно-технічній частині;
організовувати зберігання, поновлення та облік запасів продовольства, техніки і майна продовольчої служби на запасному аеродромі.
Начальник речової служби авіаційно-технічної частини
3.5.16. Начальник речової служби авіаційно-технічної частини відповідає за стан служби та виконує свої обов'язки відповідно до обов'язків начальника речової служби військової частини, викладених у пункті 3.2.5 цього Положення.
Начальник речової служби авіаційно-технічної частини підпорядкований заступнику командира авіаційно-технічної частини з тилу, а зі спеціальних питань виконує вказівки вищого начальника речової та авіаційно-технічної служб.
Крім того, він повинен:
організовувати забезпечення авіаційної та авіаційно-технічної частини льотно-технічним обмундируванням, штурманським і висотним спорядженням, а також спеціальним одягом для захисту від дій агресивних рідин, електромагнітного поля надвисокої частоти та радіоактивних матеріалів;
контролювати правильність експлуатації та законність використання льотно-технічного обмундирування, штурманського і висотного спорядження та не рідше одного разу на два місяці перевіряти організацію його експлуатації та зберігання на службовій території аеродрому і у підрозділах авіаційної та авіаційно-технічної частин;
контролювати здавання на речовий склад авіаційно-технічної частини теплих речей і зимових предметів льотно-технічного обмундирування по закінченні зимового сезону.
Начальник квартирно-експлуатаційної служби авіаційно-технічної частини
3.5.17. Начальник квартирно-експлуатаційної служби авіаційно-технічної частини відповідає за стан служби і виконує свої обов'язки відповідно до обов'язків начальника квартирно-експлуатаційної служби частини, викладених у пунктах 3.2.6, 3.2.7, 3.2.8, 3.2.9 цього Положення.
Він підпорядкований заступнику командира авіаційно-технічної частини з тилу, а зі спеціальних питань виконує вказівки начальника квартирно-експлуатаційної частини району (гарнізону).
Командир аеродромно-експлуатаційного підрозділу - комендант аеродрому
3.5.18. Командир аеродромно-експлуатаційного підрозділу - комендант аеродрому відповідає за утримання, ремонт і підготовку аеродромів до польотів та виконує свої обов'язки згідно з вимогами
Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України і пункту 3.1.9 цього Положення.
( Абзац перший пункту 3.5.18 в редакції Наказу Міністерства оборони
N 399 від 04.08.2009 )
Крім того, він повинен:
утримувати в готовності до експлуатації льотне поле, аеродромні споруди, наземні засоби аварійного гальмування літаків, дренажно-водосточні мережі, внутрішньо-аеродромні автомобільні дороги і під'їзні колії;
планувати та проводити роботи щодо утримання і поточного ремонту льотного поля та аеродромних споруд, навчати особовий склад виконанню робіт у нічних умовах;
підтримувати у постійній готовності аеродромно-експлуатаційну техніку;
забезпечувати утримання та ремонт аеродромних споруд та інженерних мереж;
удосконалювати засоби механізації робіт щодо утримання та поточного ремонту льотного поля і споруд службово-технічної забудови аеродрому;
контролювати використання земельних ділянок, відведених під аеродром і аеродромні споруди;
вести облік виконаних робіт щодо підготовки, утримання і ремонту аеродромів і своєчасно подавати звіт про витрачені кошти, будівельні матеріали та інші матеріальні засоби;
контролювати проведення робіт щодо удосконалення закріплених за підрозділами споруд і укриттів для особового складу, літаків та спеціальної техніки.
Командир аеродромно-експлуатаційного підрозділу - комендант аеродрому підпорядкований командиру авіаційно-технічної частини.
3.5.19. При виконанні обов'язків коменданта аеродрому командир аеродромно-експлуатаційного підрозділу, крім викладеного у пункті 3.5.18 цього Положення, повинен також:
розподіляти роботу щодо догляду льотного поля між авіаційно-технічними частинами, розміщеними на аеродромі;
організовувати роботу щодо утримання, поточного ремонту та охорони запасних аеродромів;
розробляти режим експлуатації льотного поля аеродрому (місця стартів і рулювання літаків), порядок руху спеціальних і транспортних автомобілів та аеродромно-експлуатаційної техніки; погоджувати час проведення експлуатаційних і ремонтних робіт на аеродромі з командиром авіаційної частини через командира авіаційно-технічної частини;
робити разом з керівником польотів перед початком польотів кожної льотної зміни ретельний огляд та перевірку придатності аеродрому та здавати керівнику польотів за журналом обліку придатність до експлуатації злітно-посадочної смуги, руліжних доріжок і місць стоянки літаків; всі виявлені несправності вносити у журнал; дефекти, які заважають виконанню польотів, усувати негайно;
підтримувати у справності та постійній готовності аварійні засоби, стартове та спеціальне майно;
періодично перевіряти міцність грунту та рівність льотного поля;
оформляти дефектні акти, складати річні та місячні плани поточного ремонту і експлуатаційного утримання льотного поля та аеродромних споруд;
перевіряти наявність і справність загороджувальних вогнів і маркувальних знаків на висотних перешкодах;
не допускати без дозволу вищого командування побудову висотних перешкод у зоні повітряних підходів до аеродрому та будівництво будь-яких споруд, не передбачених генеральним планом;
організовувати облік, зберігання та утримання на аеродромі металевих і залізобетонних плит (покладених у покриття і запасних), а також інших матеріалів та інструментів;
доповідати командиру авіаційно-технічної частини про всі порушення режиму експлуатації льотного поля та споруд і вживати заходів щодо їх усунення.
Командир автотехнічного підрозділу (підрозділу електрогазової техніки)
3.5.20. Командир автотехнічного підрозділу (підрозділу електрогазової техніки) відповідає за підтримання у справному стані автомобільної і електрогазової техніки, її правильну експлуатацію, якісне обслуговування та ремонт і виконує свої обов'язки згідно з вимогами
Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України і пункту 3.2.27 цього Положення.
( Абзац перший пункту 3.5.20 в редакції Наказу Міністерства оборони
N 399 від 04.08.2009 )
Командир автотехнічного підрозділу (підрозділу електрогазової техніки) підпорядкований командиру авіаційно-технічної частини.
Крім того, він повинен:
забезпечувати своєчасне виділення та підготовку автомобільної і електрогазової техніки для аеродромно-технічного забезпечення польотів;
організовувати та проводити заходи щодо попередження дорожньо-транспортних пригод і ліквідації передумов до льотних пригод;
своєчасно забезпечувати авіаційну частину стисненими та зрідженими газами;
вивчати нову техніку, що надходить на укомплектування підрозділу, її технічні можливості та особливості використання;
забезпечувати своєчасне проведення доробок автомобільної та електрогазової техніки за бюлетенями підприємств-виготовлювачів;
організовувати роботу акумуляторно-заряджувальної і компресорної станцій, утримання і технічне обслуговування стаціонарних електротехнічних засобів на полковій технічній позиції підготовки літаків.
Начальник автомобільної техніко-експлуатаційної частини авіаційно-технічної частини
3.5.21. Начальник автомобільної техніко-експлуатаційної частини авіаційно-технічної частини відповідає за експлуатацію та ремонт автомобільної та електрогазової техніки і виконує свої обов'язки відповідно до обов'язків командира (начальника) ремонтної роти (майстерні) військової частини, викладених у пункті 3.2.28 цього Положення. Він підпорядкований командиру авіаційно-технічної частини.
Начальник інженерно-аеродромної служби авіаційно-технічної частини
3.5.22. Начальник інженерно-аеродромної служби авіаційно-технічної частини підпорядкований командиру авіаційно-технічної частини, а зі спеціальних питань - начальнику інженерно-аеродромної служби з'єднання і об'єднання. Він є прямим начальником всього особового складу аеродромно-експлуатаційної служби.
На нього покладаються обов'язки коменданта аеродрому.
При розташуванні на аеродромі декількох авіаційно-технічних частин, наказом старшого авіаційного начальника комендантом аеродрому призначається один з начальників інженерно-аеродромної служби цих частин.
Він повинен:
знати у повному обсязі та забезпечувати виконання вимог керівних документів щодо експлуатації, поточного ремонту і експлуатаційного утримання аеродромів авіації, проведення заходів, спрямованих на зниження можливих пошкоджень двигунів сторонніми предметами та птахами при експлуатації та інших керівних документів;
знати та вживати заходів щодо укомплектування аеродромно-експлуатаційної роти особовим складом, технікою і необхідними фахівцями, контролювати і здійснювати їх навчання та підвищення рівня технічної підготовки, підтримки високого коефіцієнта технічної готовності техніки;
знати про наявність і потребу коштів, матеріалів, обладнання та вживати заходів щодо їх своєчасного поповнення задля забезпечення постійної експлуатаційної готовності льотного поля, наземних аеродромних споруд, котельних, теплотрас, систем опалення, трансформаторних підстанцій і електроліній, інших інженерних мереж;
вести облік передумов до льотних пригод і передчасного знімання авіадвигунів із вини особового складу аеродромно-експлуатаційних підрозділів;
брати участь у роботі комісій по розгляду випадків передчасного знімання авіаційних двигунів через проникнення у них сторонніх предметів;
систематично аналізувати недоліки, відмічені при підготовці і огляді аеродрому перед польотами, розробляти пропозиції, доповідати командирам авіаційного полку та авіаційно-технічної частини; вживати заходів, спрямованих на поліпшення стану аеродрому та недопущення попадання сторонніх предметів у двигуни літаків з поверхні аеродромів;
забезпечувати накопичення та зберігання встановлених запасів матеріалів для ремонту, інструментів, інвентарю та техніки, регулярне проведення тренувань особового складу по відновленню аеродромних покриттів;
організовувати складання дефектних актів, річних планів - відомостей робіт, річних календарних і місячних планів поточного ремонту та експлуатаційного утримання аеродромів, споруд й інженерних мереж, місячних планів проведення профілактичного ремонту аеродромів;
забезпечувати своєчасне подання в інженерно-аеродромну службу об'єднання необхідних заявок, розкладів і звітів про виконання плану поточного ремонту та експлуатаційного утримання аеродромів згідно з табелем термінових донесень;
керувати роботами, що виконуються господарським способом, і здійснювати контроль за роботами, що виконуються підрядним способом за титульними списками капремонту аеродромів і аеродромних споруд, та подавати авансові звіти у зазначені строки.
Командир аеродромно-експлуатаційної роти
3.5.23. Командир аеродромно-експлуатаційної роти відповідає за підтримання у справному стані автотракторної, інженерної та снігозбиральної техніки, її правильну експлуатацію, якісне обслуговування та ремонт і виконує свої обов'язки згідно з вимогами
Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України і пункту 3.1.9 цього Положення.
( Абзац перший пункту 3.5.23 в редакції Наказу Міністерства оборони
N 399 від 04.08.2009 )
Командир аеродромно-експлуатаційної роти підпорядковується командиру окремого батальйону авіаційно-технічного забезпечення, а із спеціальних питань підготовки аеродромів виконує вказівки начальника інженерно-аеродромної служби батальйону.
Крім того, він повинен:
забезпечувати своєчасну готовність і роботу снігозбиральної та інженерної техніки та брати безпосередню участь у підготовці аеродрому і його елементів до експлуатації;
організовувати технічне обслуговування і ремонт техніки роти;
вживати заходів щодо уникнення передумов до льотних та дорожньо-транспортних пригод з вини особового складу роти;
контролювати правильність оформлення шляхових листків, ведення книг обліку роботи автотранспорту роти, витрачання пального і мастильних матеріалів.
3.6. Обов'язки посадових осіб кораблів Військово-Морських Сил України щодо організації та ведення корабельного господарства
3.6.1. Посадові особи кораблів Військово-Морських Сил України у віданні яких є корабельне господарство, відповідають за це господарство і виконують свої обов'язки згідно з вимогами
Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України і цього Положення.
( Пункт 3.6.1 в редакції Наказу Міністерства оборони
N 399 від 04.08.2009 )
Командир корабля
( Пункт 3.6.2 в редакції Наказу Міністерства оборони
N 399 від 04.08.2009 )
Помічник командира корабля (помічник командира корабля з постачання)
3.6.3. Помічник командира корабля (помічник командира корабля з постачання) відповідає за стан корабельного господарства у підлеглих службах, за організацію харчування особового складу і своєчасне та повне забезпечення корабля матеріальними засобами, які є в його віданні, виконує свої обов'язки відповідно до обов'язків заступника командира частини з тилу, викладених у пункті 3.2.1 цього Положення.
Крім того, він повинен:
керувати діяльністю особового складу служби (команди) постачання, а також господарськими роботами на кораблі;
не рідше одного разу на три місяці перевіряти наявність, стан, комплектність і відповідність обліковим даним майна та продовольства, що знаходиться у коморах та бойових частинах (службах), вносячи про це відповідні записи у книги (картки) обліку;
організовувати періодичну перевірку (не рідше двох разів на рік) і своєчасний ремонт майна, яке є в індивідуальному та колективному користуванні особового складу бойових частин і служб;
організовувати і контролювати роботу корабельної крамниці, перевіряти наявність та асортимент товарів у ній, дотримання правил торгівлі і правильності цін на товари.
Помічник командира корабля (помічник командира корабля з постачання) зі спеціальних питань виконує вказівки вищого начальника тилу (з'єднання Військово-Морських Сил України).
Вказівки помічника командира корабля з питань ведення корабельного господарства обов'язкові для всіх командирів бойових частин і служб.
Командир бойової частини (начальник служби) корабля
3.6.4. Командир бойової частини (начальник служби) корабля відповідає за своєчасне забезпечення бойової частини (служби) матеріальними засобами за встановленою номенклатурою і їх правильне використання.
Він, крім виконання обов'язків відповідно до пункту 3.1.9 цього Положення, також повинен:
керувати прийманням матеріальних засобів і слідкувати за їхнім якісним станом та дотриманням правил їх зберігання та їх витрачання відповідно до норм;
піклуватися про матеріально-побутове забезпечення, збереження і зміцнення здоров'я підпорядкованого особового складу;
не допускати забруднення моря пальним і іншими відходами.
Офіцер з постачання корабля
3.6.5. Офіцер з постачання корабля відповідає за організацію харчування особового складу корабля, за своєчасне забезпечення корабля продовольством, речовим і шкіперським майном та за їх правильне утримання, використання і законне витрачання; виконує свої обов'язки відповідно до обов'язків начальників продовольчої і речової служб частини, викладених у пункті 3.2.4 і 3.2.5 цього Положення.
Крім того, він повинен:
організовувати витребування, отримання, облік, зберігання шкіперського майна, а також облік і видавання культурно-освітнього майна;
організовувати торговельно-побутове забезпечення особового складу корабля;
забезпечувати правильну експлуатацію та ремонт шкіперського майна;
перевіряти у бойових частинах (службах) не рідше одного разу на місяць наявність, стан і ведення обліку продовольства, речового та шкіперського майна, інвентарю та обладнання, вносячи про це відповідні записи у книги (картки) обліку;
організовувати доброякісне харчування та випікання хліба під час перебування корабля у морі, а також забезпечувати доведення належних норм забезпечення до особового складу корабля;
організовувати лазнево-пральне обслуговування особового складу корабля.
Офіцер з постачання корабля підпорядковується помічнику командира корабля (помічнику командира корабля з постачання).
Начальник медичної служби корабля
3.6.6. Начальник медичної служби корабля відповідає за медичне забезпечення особового складу корабля і виконує свої обов'язки відповідно до обов'язків начальника медичної служби частини, викладених у пункті 3.2.17 цього Положення.
Крім того, він зобов'язаний:
здійснювати лікувально-профілактичні і протиепідемічні заходи, контролювати виконання санітарно-гігієнічних вимог на кораблі та ефективність роботи систем забезпечення побуту (кондиціювання, вентиляцію, водоопріснювальні установки);
організовувати отримання, зберігання. правильну експлуатацію і облік медикаментів та медичного майна на кораблі.
Начальник медичної служби корабля підпорядкований командиру корабля, а зі спеціальних питань виконує вказівки флагманського лікаря з'єднання (начальника медичної служби вищого штабу).
Старший баталер (баталер) служби постачання корабля
3.6.7. Старший баталер (баталер) служби постачання корабля відповідає за витребування, отримання, облік, правильне утримання, зберігання та витрачання продовольства, речового і шкіперського майна.
За відсутності офіцера з постачання старший баталер несе також відповідальність за організацію доброякісного та своєчасного харчування особового складу корабля. Він підпорядкований помічнику командира корабля (помічнику командира корабля з постачання) або офіцеру з постачання корабля.
3.6.8. Старший баталер (баталер) служби постачання корабля повинен:
організовувати своєчасне отримання і видачу особовому складу корабля належних матеріальних засобів згідно з нормами постачання;
брати участь у складанні розкладки продуктів, керувати роботою камбуза і забезпечувати доброякісне харчування, доведення до особового складу належних норм пайка;
не рідше одного разу на місяць перевіряти фактичну наявність продовольства, речового та шкіперського майна на складах корабля і товарів у корабельній крамниці;
вести облік і звітність щодо продовольства, столово-кухонного посуду та інвентарю.
3.7. Обов'язки заступника командира частини з аеромобільної підготовки і начальника служби аеромобільної техніки частини щодо організації і ведення військового господарства
Заступник командира частини з аеромобільної підготовки
3.7.1. Заступник командира частини з аеромобільної підготовки відповідає за забезпечення частини аеромобільною технікою, її технічно правильне утримання, зберігання, експлуатацію і ремонт. Він підпорядкований командиру частини, а зі спеціальних питань виконує вказівки заступника командира з'єднання з аеромобільної підготовки.
3.7.2. Заступник командира частини з аеромобільної підготовки, крім виконання обов'язків відповідно до пункту 3.1.9 цього Положення, також повинен:
організовувати обслуговування аеромобільної техніки та утримання її у постійній готовності до використання;
планувати та своєчасно проводити технічні огляди аеромобільної техніки і регламентні роботи з парашутними приладами та автоматичними пристроями;
перевіряти не рідше одного разу на три місяці на складі частини та у підрозділах наявність, якісний стан і готовність до застосування аеромобільної техніки, вносячи про це відповідні записи у книги (картки) обліку;
організовувати збирання аеромобільної техніки після десантування, доставку у розташування частини і приведення її у готовність до застосування;
постійно удосконалювати та правильно експлуатувати навчально-матеріальну базу з аеромобільної підготовки.
Начальник служби аеромобільної техніки частини
3.7.3. Начальник служби аеромобільної техніки відповідає за своєчасне і повне забезпечення частини аеромобільною технікою, її правильне утримання, зберігання, експлуатацію та ремонт.
Він підпорядкований заступнику командира частини з аеромобільної підготовки, а зі спеціальних питань виконує вказівки начальника служби аеромобільної техніки з'єднання.
3.7.4. Начальник служби аеромобільної техніки частини, крім виконання обов'язків відповідно до пункту 3.1.9 цього Положення, також повинен:
організовувати правильну експлуатацію, зберігання та утримання аеромобільної техніки у підрозділах;
знати обладнання та тактично-технічні дані аеромобільної техніки, правила її застосування, укладання, десантування, категорування і ремонту;
керувати роботою складу частини щодо приймання, зберігання, обліку та видачі аеромобільної техніки;
не рідше одного разу на місяць особисто перевіряти наявність, умови зберігання та стан обліку аеромобільної техніки у підрозділах і на складі частини, її категорійність і комплектність, вносячи про це відповідні записи у книги (картки) обліку;
планувати та керувати роботою майстерні з ремонту аеромобільної техніки, забезпечувати її ремонтними матеріалами та устаткуванням, перевіряти якість ремонту, витрати матеріалів і дотримання правил зберігання техніки, що ремонтується;
планувати і здійснювати в установлені строки просушування, переконсервацію, огляд та технічне обслуговування аеромобільної техніки.
3.8. Обов'язки посадових осіб з'єднання щодо організації та ведення військового господарства
Заступник командира з'єднання з тилу і підпорядковані йому посадові особи
Заступник командира з'єднання з тилу
3.8.1. Заступник командира з'єднання з тилу відповідає: за своєчасне та повне забезпечення частин матеріальними засобами і коштами у підпорядкованих службах, їх зберігання і законні витрати; за підвезення частинам усіх видів матеріальних засобів; за медичне, ветеринарне і торговельно-побутове забезпечення; за організацію експлуатації, зберігання, ремонту та обліку техніки і майна у підпорядкованих службах; за правильне використання, експлуатацію та утримання казармено-житлового фонду, комунальних споруд, під'їзних автомобільних і залізничних колій та земельних ділянок, за інженерно-аеродромне та аеродромно-технічне забезпечення (у з'єднанні ППО і ВПС); за організацію протипожежної охорони об'єктів господарського, технічного та медичного призначення з'єднання і виконання необхідних заходів безпеки на ремонтно-будівельних та господарських роботах; за організацію контрольно-ревізійної роботи; за підготовку особового складу підпорядкованих служб і тилових частин (підрозділів).
Він підпорядкований командиру з'єднання, а зі спеціальних питань виконує вказівки начальника тилу вищого штабу.
Заступник командира з'єднання з тилу є основним організатором військового (корабельного) господарства, і його вказівки з загальних питань планування господарської діяльності, підвезення матеріальних засобів, медичної, ветеринарної, торговельно-побутової, квартирно-експлуатаційної забезпеченості і протипожежної охорони обов'язкові для всіх начальників родів військ, командирів частин і начальників служб з'єднання.
3.8.2. Заступник командира з'єднання з тилу, крім виконання обов'язків відповідно до пункту 3.1.9 цього Положення, також повинен:
керувати службовою діяльністю і підготовкою особового складу підпорядкованих служб і тилових частин (підрозділів) з'єднання і частин;
здійснювати контроль за організацією харчування у частинах і доведенням належних норм забезпечення до кожного військовослужбовця;
знати наявність, технічний стан і можливості автотранспорту щодо перевезення і організовувати перевезення матеріальних засобів на склади частини і з'єднання, щоквартально підбивати підсумки роботи автотранспорту;
перевіряти не рідше одного разу на півроку утримання та поповнення майна недоторканного запасу у підпорядкованих службах;
здійснювати контроль за якістю, правильним використанням і витратами пального, мастильних матеріалів і спеціальних рідин;
організовувати та контролювати своєчасність видачі особовому складу обмундирування і взуття, їх припасування та ремонт, а також проявляти постійне піклування про зовнішній вигляд особового складу;
перевіряти експлуатацію та організовувати ремонт казармено-житлового фонду і комунальних споруд, казармового інвентарю, меблів, утримання під'їзних автомобільних і залізничних колій та території, відведеної під розквартирування частин з'єднання;
організовувати і здійснювати контроль за своєчасністю проведення лікувально-профілактичних, протиепідемічних, протиепізоотичних заходів;
знати економічний стан району розташування з'єднання та вивчати його з метою найкращого використання місцевих ресурсів;
керувати розробкою індивідуального плану підготовки тилу з'єднання у навчальному році, річного господарського плану з'єднання, плану перевезення та інших планів, а також подавати пропозиції щодо ремонту техніки тилу для внесення у річні і місячні плани ремонту техніки з'єднання та здійснювати контроль за виконанням цих пропозицій;
керувати розробкою річного плану контрольно-ревізійної роботи з'єднання та організовувати його виконання у підпорядкованих службах;
брати участь у доборі та розміщенні офіцерів, прапорщиків і молодших спеціалістів у підпорядкованих службах тилу та у тилових частинах з'єднання;
разом з органами військової торгівлі забезпечувати торговельно-побутове обслуговування військовослужбовців, членів їх сімей, працівників з'єднання, через підпорядкованих посадових осіб здійснювати контроль за дотриманням правил торгівлі, культурою обслуговування та санітарним станом підприємств військової торгівлі;
зараховувати за вказівкою начальника гарнізону на забезпечення команди, які прибувають до гарнізону у відрядження;
керувати роботою житлової комісії з'єднання (гарнізону) та подавати на затвердження командиру з'єднання пропозиції щодо забезпечення квартирами офіцерів, прапорщиків і військовослужбовців, які служать за контрактом;
забезпечувати виконання частинами з'єднання заходів щодо захисту навколишнього природного середовища.
Начальник відділення - заступник начальника тилу з'єднання (начальник організаційно-планового відділення з'єднання)
3.8.3. Начальник відділення - заступник начальника тилу з'єднання відповідає за планування та організацію господарської діяльності та підготовку особового складу служб, підпорядкованих заступнику командира з'єднання з тилу, і тилових частин (підрозділів) з'єднання, а також за планування та організацію перевезення матеріальних засобів у частини і на склади з'єднання.
Він підпорядкований заступнику командира з'єднання з тилу.
3.8.4. Начальник відділу - заступник начальника тилу з'єднання, крім виконання обов'язків відповідно до пункту 3.1.9 цього Положення, також повинен:
здійснювати збирання, вивчення і підготовку потрібних заступнику командира з'єднання з тилу даних по підпорядкованих службах;
організовувати взаємодію між начальниками служб, підпорядкованих заступнику командира з'єднання з тилу;
розробляти індивідуальний план підготовки тилу з'єднання у навчальному році, річний господарський план, план контрольно-ревізійної роботи, місячні плани роботи і окремі плани щодо забезпечення окремих заходів, а також пропозиції щодо експлуатації і ремонту техніки тилу для внесення у річний і місячні плани експлуатації і ремонту техніки з'єднання та організовувати контроль за виконанням цих пропозицій;
розробляти і доводити до відома виконавців накази та розпорядження по тилу і контролювати їх виконання;
організовувати раціональне використання транспорту. для перевезення матеріальних засобів, розробляти плани перевезення, здійснювати контроль за роботою автотранспорту та обліком перевезених ним матеріальних засобів;
розробляти плани підготовки офіцерів, прапорщиків, солдатів і сержантів служб, підпорядкованих заступнику командира з'єднання з тилу, і тилових частин (підрозділів) з'єднання та контролювати їх виконання;
розробляти плани проведення навчання з тиловими частинами (підрозділами) з'єднання, брати участь у їх проведенні;
контролювати виконання заходів щодо захисту навколишнього середовища, які здійснюють служби, підпорядковані заступнику командира з'єднання з тилу;
розробляти звітність щодо підготовки офіцерів, прапорщиків, солдатів і сержантів служб, підпорядкованих заступнику командира з'єднання з тилу, і тилових частин (підрозділів) та своєчасно подавати її у вищі органи;
організовувати ведення діловодства в організаційно-плановому відділенні з'єднання.
3.8.5. Начальник відділення - заступник начальника тилу з'єднання має право віддавати накази у межах своєї компетенції від імені заступника командира з'єднання з тилу начальникам служб тилу з'єднання, командирам (начальникам) тилових частин (підрозділів) і заступникам командирів частин з тилу.
Начальник служби пального та мастильних матеріалів з'єднання
3.8.6. Начальник служби пального та мастильних матеріалів з'єднання відповідає: за своєчасне та безперервне забезпечення частин пальним, мастильними матеріалами, спеціальними рідинами і технічними засобами служби; за накопичення встановлених запасів пального; за їх облік, зберігання, правильне використання та економні витрати, а також за дотримання правил техніки безпеки при поводженні з цими матеріалами; за спеціальну підготовку особового складу служби.
Він підпорядкований заступнику командира з'єднання з тилу, а зі спеціальних питань виконує вказівки начальника служби пального та мастильних матеріалів вищого штабу.
3.8.7. Начальник служби пального та мастильних матеріалів з'єднання, крім виконання обов'язків відповідно до пункту 3.1.9 цього Положення, також повинен:
розробляти індивідуальний план підготовки служби у навчальному році, брати участь у розробці господарського плану з'єднання на рік та організовувати його виконання у підпорядкованій службі;
розробляти пропозиції щодо розподілу між частинами з'єднання лімітів пального та мастильних матеріалів;
організовувати забезпечення з'єднання пальним, мастильними матеріалами і спеціальними рідинами згідно зі встановленими лімітами, фондами і нормами витрат, а технічними засобами служби - згідно з табелями;
здійснювати контроль за ощадливою і доцільною витратою пального та мастильних матеріалів і дотриманням лімітної дисципліни;
знати наявність, сорти, марки, фізико-хімічні властивості та норми витрат пального і мастильних матеріалів;
контролювати у частинах (підрозділах) з'єднання правильність приймання, зберігання, видачі, застосування й обліку пального, мастильних матеріалів і технічних засобів служби, вживати заходів для усунення виявлених недоліків;
організовувати поточний і середній ремонт технічних засобів у ремонтних підрозділах частини і з'єднання та здавання технічних засобів, яким необхідний капітальний ремонт, у ремонтні установи оперативних командувань, центру;
організовувати правильну експлуатацію складів, заправних пунктів та інших об'єктів служби частин з'єднання, керувати роботою складу пального з'єднання;
забезпечувати контроль якості пального, мастильних матеріалів і спеціальних рідин, комплектність та справність технічних засобів у частинах і на складі з'єднання, а також збирання і здавання відпрацьованих нафтопродуктів;
перевіряти не рідше одного разу на місяць наявність і якість пального, мастильних матеріалів, спеціальних рідин і стан технічних засобів на складі з'єднання, вносячи про це відповідні записи у книги (картки) обліку;
контролювати своєчасність подання та якість розробки звітності і донесень частин, робити аналіз цих документів і висновки по них, якісно розробляти і своєчасно подавати звіти і донесення по службі за з'єднання.
Начальник продовольчої служби з'єднання
3.8.8. Начальник продовольчої служби з'єднання відповідає: за своєчасне та безперервне забезпечення частин продовольством, технікою і майном продовольчої служби, їх облік і зберігання; за організацію доброякісного харчування у частинах і за санітарний стан об'єктів служби; за спеціальну підготовку особового складу служби; за організацію і проведення контрольно-ревізійної роботи у службі. Він підпорядкований заступнику командира з'єднання з тилу, а зі спеціальних питань виконує вказівки начальника продовольчої служби вищого штабу.
3.8.9. Начальник продовольчої служби з'єднання, крім виконання обов'язків відповідно до пункту 3.1.9 цього Положення, також повинен:
організовувати забезпечення з'єднання продовольством, технікою і майном служби;
розподіляти між частинами з'єднання призначені фонди продовольства та направляти продовольчому складу оперативних командувань, центру рознарядки на видачу продовольства (у випадках, коли частини одержують продовольство і майно безпосередньо зі складів оперативних командувань, центру чи від постачальників);
здійснювати контроль за організацією харчування і доведенням до особового складу належних норм забезпечення;
керувати роботою хлібозаводу та продовольчого складу з'єднання;
організовувати та забезпечувати якісне проведення сезонних заготівель картоплі, овочів, сіна, соломи для частин з'єднання;
перевіряти не рідше одного разу на місяць наявність і якісний стан продовольства та майна на складі і хлібозаводі з'єднання, вносячи про це відповідні записи у книги (картки) обліку;
контролювати роботу їдалень, продовольчих складів, санітарно-гігієнічний стан транспортних засобів для перевезення продовольства, а також стан підсобних господарств військових частин;
контролювати своєчасність подання та якість розробки звітів і донесень частин, робити аналіз цих документів і давати висновки по них, якісно розробляти і своєчасно подавати звіти та донесення по службі за з'єднання;
контролювати організацію харчування офіцерів, прапорщиків і військовослужбовців, які служать за контрактом, у їдальнях, кафе і буфетах військторгу, а також роботу солдатських (матроських) чайних, розташованих на території частин з'єднання; забезпечувати участь представників продовольчої служби у складанні щотижневих меню для їдалень військторгу;
організовувати правильну експлуатацію і ремонт у майстернях з'єднання всіх видів механічного і технологічного устаткування служби.
Начальник речової служби з'єднання
3.8.10. Начальник речової служби з'єднання відповідає: за забезпечення частин речовим і господарським майном, його облік і зберігання; за організацію лазнево-прального обслуговування особового складу з'єднання; за спеціальну підготовку особового складу з'єднання; за спеціальну підготовку особового складу служби. Він підпорядкований заступнику командира з'єднання з тилу, а зі спеціальних питань виконує вказівки начальника речової служби вищого штабу.
3.8.11. Начальник речової служби з'єднання, крім виконання обов'язків відповідно до пункту 3.1.9 цього Положення, також повинен:
контролювати правильність індивідуального припасування обмундирування і взуття та таврування майна у частинах;
організовувати і контролювати лазнево-пральне обслуговування особового складу частин;
організовувати ремонт, хімічну чистку та підфарбовування речового майна у майстернях з'єднання та контролювати їх роботу;
брати участь в організації і проведенні заходів щодо забезпечення приймання молодого поповнення;
організовувати контроль за забезпеченістю речовим майном військовослужбовців строкової служби, а також звільнених у запас;
організовувати зберігання на речовому складі з'єднання та видачу культурно-освітнього майна (крім літератури) частинам відповідно до рознарядок заступника командира з'єднання з виховної роботи та здійснювати контроль за зберіганням і обліком його у частинах;
керувати роботою лазень, майстерень і складів речової служби з'єднання; не рідше одного разу на два місяці перевіряти відповідність обліковим даним наявність, стан, категорійність і комплектність речового та господарського майна на складі і в майстерні з ремонту речового майна з'єднання, вносячи про це відповідні записи у книги (картки) обліку;
контролювати якість і строки індивідуального пошиття та ремонту військового обмундирування, дотримання підприємствами військторгу технічних умов, опису та методик його виготовлення; забезпечити своєчасне відпускання цим підприємствам матеріалів і знаків розрізнення для пошиття військового обмундирування за ордерами, брати участь у розробці військторгом річних заявок на товари військового асортименту;
контролювати здавання після закінчення зимового сезону на склади частин зимових предметів речового та спортивного майна, організувати їх хімічну чистку, ремонт і підготовку до наступного видавання;
перерозподіляти за вказівкою заступника командира з'єднання з тилу в разі потреби речове і лазнево-пральне майно між частинами;
забезпечити задовільний технічний стан польової мийно-дезінфекційної техніки та умов її зберігання в частинах;
здійснювати контроль у частинах за правильністю вибраковування та списування речового майна, що стало непридатним у зв'язку з закінченням встановлених строків носіння.
Начальник медичної служби з'єднання
3.8.12. Начальник медичної служби з'єднання відповідає:
за організацію лікувально-профілактичних, протиепідемічних заходів у з'єднанні, за здійснення медичного контролю за дотриманням санітарно-гігієнічних вимог; за забезпечення медичним майном; за організацію санаторно-курортного забезпечення особового складу з'єднання; за спеціальну підготовку особового складу служби та санітарно-освітню роботу.
Він підпорядкований командиру з'єднання, а зі спеціальних питань виконує вказівки начальника медичної служби вищого штабу.
3.8.13. Начальник медичної служби з'єднання, крім виконання обов'язків відповідно до пункту 3.1.9 цього Положення, також повинен:
організовувати проведення лікувально-профілактичних і протиепідемічних заходів, здійснювати контроль за виконанням санітарно-гігієнічних вимог у частинах;
керувати роботою медичної частини (лазарету) з'єднання;
організовувати контроль за повноцінністю харчування, у тому числі дієтичного та лікувально-профілактичного, за санітарним станом їдалень, транспорту для перевезення продовольства та інших об'єктів продовольчої служби;
здійснювати контроль за якістю харчування у їдальнях, кав'ярнях і буфетах військторгу, санітарним станом закладів військової торгівлі та дотриманням їх персоналом санітарно-гігієнічних вимог; забезпечувати участь представників медичної служби у складанні тижневих розкладок продуктів для їдалень військторгу;
забезпечувати проведення санітарно-гігієнічного контролю за утриманням території частин;
проводити контроль за доброякісністю води і санітарним станом об'єктів водопостачання;
забезпечувати медичний контроль при проведенні занять з бойової підготовки, спортивних заходів, а також при виконанні особовим складом будівельних, ремонтних, господарських та інших робіт у частинах;
організовувати контроль за регулярністю і якістю лазнево-прального обслуговування особового складу, за санітарним станом військових лазнево-пральних підприємств, якістю прання обмундирування, спецодягу та білизни;
організовувати лікарський контроль за станом здоров'я осіб, що страждають професійними захворюваннями;
організовувати медичне забезпечення частин гарнізону, які не мають у штаті лікарів;
керувати роботою військово-лікарської та санітарно-відбіркової комісій, контролювати правильність направлення військовослужбовців у санаторії та будинки відпочинку і законність видачі їм путівок;
організовувати проведення заходів по дезінфекції, дезінсекції і дератизації у частинах;
керувати військово-медичною підготовкою і санітарною освітою особового складу частин;
організовувати своєчасний ремонт медичного майна у з'єднанні та відправку його у ремонтні майстерні оперативних командувань, центру;
знати потребу та забезпеченість з'єднання медичним майном і організовувати забезпечення ним частин з'єднання;
не менше одного разу на три місяці проводити перевірку наявності, правильності зберігання, обліку, використання отруйних та наркотичних речовин, а також медичного майна у частинах і контролювати роботу аптек, вносячи про це відповідні записи у книги (картки) обліку.
Начальник ветеринарної служби з'єднання (ветеринарний лікар з'єднання)
3.8.14. Начальник ветеринарної служби з'єднання відповідає: за організацію і проведення ветеринарного забезпечення з'єднання та за забезпечення з'єднання ветеринарним майном.
Він підпорядкований заступнику командира з'єднання з тилу, а із спеціальних питань виконує вказівки начальника ветеринарної служби вищого штабу.
3.8.15. Начальник ветеринарної служби з'єднання, крім виконання обов'язків відповідно до пункту 3.1.9 цього Положення, повинен:
організовувати та проводити ветеринарні заходи по охороні особового складу частин з'єднання від заразних хвороб, спільних для людей та тварин;
вивчати і знати ветеринарно-санітарний стан та епізоотичну обстановку районів розміщення та дій частин;
організовувати і проводити у частинах ветеринарно-профілактичні, протиепізоотичні та лікувальні заходи;
проводити ветеринарно-санітарну експертизу та лабораторні дослідження продовольства, яке зберігається на продовольчих складах частин і з'єднання, робити висновки про можливості його вживання;
контролювати ветеринарно-санітарний стан продовольчих складів частин і підприємств військторгу, засобів перевезення продуктів, а також районів заготівлі продовольства;
проводити передзабійне обстеження продовольчих тварин, ветеринарний контроль за їх забоєм і ветеринарно-санітарну експертизу туш та органів; здійснювати ветеринарне обслуговування тварин, контроль за їх утриманням, годівлею водопоєм; брати участь у роботі комісії по вибракуванню тварин;
організовувати та проводити спеціальну підготовку особового складу, який зайнятий отриманням, перевезенням, зберіганням, відпусканням продовольства та доглядом за тваринами у частинах з'єднання.
Начальник (директор) підприємства військторгу
( Підпункт 3.8.16 виключено на підставі Наказу Міноборони
N 183 від 10.04.2006 )
( Підпункт 3.8.17 виключено на підставі Наказу Міноборони
N 183 від 10.04.2006 )
Заступник командира з'єднання з озброєння і підпорядковані йому посадові особи Заступник командира з'єднання з озброєння
3.8.16. Заступник командира з'єднання відповідає: за технічне забезпечення з'єднання та технічну підготовку особового складу частин; за справність озброєння, бронетанкової і автомобільної техніки, їх правильне використання, обслуговування, зберігання та ремонт; за стан парків і організацію внутрішньої служби у них; за спеціальну підготовку особового складу підпорядкованих служб і частин (підрозділів).
Він підпорядкований командиру з'єднання, а з питань технічного забезпечення озброєнням, бронетанковою і автомобільною технікою виконує вказівки начальників відповідних служб вищого штабу.
3.8.17. Заступник командира з'єднання з озброєння, крім виконання обов'язків відповідно до пункту 3.1.9 цього Положення, також повинен:
розробляти за участю заступників командира, начальників родів військ і служб з'єднання річний план експлуатації і ремонту озброєння, бойової та іншої техніки з'єднання, здійснювати контроль за їх виконанням;
забезпечувати дотримання вимог природоохоронного законодавства та виконання природоохоронних заходів у містечках під час роботи на техніці;
організовувати ремонт озброєння, оснащення, техніки родів військ і служб з'єднання відповідно до плану експлуатації і ремонту озброєння, приладів, бойової та іншої техніки;
вживати заходів щодо продовження міжремонтних строків експлуатації озброєння, приладів, бронетанкової і автомобільної техніки;
керувати роботами щодо обладнання парків, контролювати несення внутрішньої служби в парках;
вживати заходів і керувати роботами по створенню, обладнанню та удосконаленню навчально-матеріальної бази для проведення технічної підготовки особового складу;
перевіряти витрати моторесурсів у відповідності з затвердженим річним (квартальним) лімітом витрат пального;
контролювати правильність використання пального, мастильних матеріалів та спеціальних рідин, а також їх економне витрачання у процесі експлуатації озброєння, приладів, бронетанкової і автомобільної техніки;
вивчати причини пошкоджень озброєння, приладів, бронетанкової і автомобільної техніки та розробляти заходи щодо їх попередження і усунення;
розробляти заходи щодо забезпечення безпеки при експлуатації, ремонті озброєння, приладів, бронетанкової і автомобільної техніки та контролювати їх виконання; перевіряти у особового складу знання правил техніки безпеки та інструкцій при експлуатації, зберіганні, ремонті та евакуації озброєння, приладів, бронетанкової і автомобільної техніки.
Начальники бронетанкової і автомобільної служб з'єднання
3.8.18. Начальники бронетанкової і автомобільної служб з'єднання відповідають: за танко-технічне та автотехнічне забезпечення з'єднання; за технічний стан бронетанкової і автомобільної техніки, її технічно правильне використання, обслуговування, зберігання та ремонт; за підготовку особового складу з'єднання за своїм фахом і спеціальну підготовку підпорядкованого особового складу.
Вони підпорядковуються заступнику командира з'єднання з озброєння, а зі спеціальних питань виконують вказівки начальників відповідних служб вищого штабу.
3.8.19. Начальники бронетанкової і автомобільної служб з'єднання, крім виконання обов'язків відповідно до пункту 3.1.9 цього Положення, також повинні:
вживати заходів щодо продовження міжремонтних строків експлуатації бронетанкової і автомобільної техніки;
вживати заходів щодо економії моторесурсів бронетанкової та автомобільної техніки;
приводити витрати моторесурсів у відповідність із затвердженим річним (квартальним) лімітом витрат пального;
керувати роботою підпорядкованих ремонтних підрозділів (майстерень і складів);
організовувати приймання бронетанкової і автомобільної техніки, що надходить у з'єднання, та її відправку;
планувати експлуатацію та ремонт бронетанкової і автомобільної техніки;
керувати роботами по обладнанню парків і удосконаленню навчально-матеріальної бази для організації та проведення технічної підготовки;
проводити заходи щодо попередження катастроф, аварій і поломок техніки; вести облік пошкоджень, перевіряти своєчасність розслідування їх причин і пред'являти рекламацію;
контролювати правильність витрат і списання пального відповідно до шляхових листків (робочих карт агрегатів), встановлювати причини перевитрат та вживати заходів до їх усунення.
Начальник інженерної служби, служби РХБ захисту і начальник зв'язку з'єднання
3.8.20. Начальник інженерної, служби РХБ захисту і начальник зв'язку з'єднання з питань матеріального та технічного забезпечення відповідають за забезпечення з'єднання засобами інженерного озброєння, озброєнням та засобами РХБ захисту, засобами зв'язку, за їх правильне використання і утримання. Начальник інженерної і служби РХБ захисту підпорядкований командиру, а начальник зв'язку - начальнику штабу з'єднання.
3.8.21. Начальник інженерної служби, служби РХБ захисту і начальник зв'язку з'єднання, крім виконання обов'язків відповідно до пункту 3.1.9 цього Положення, також повинні:
контролювати виконання у частинах і підрозділах з'єднання правил експлуатації, зберігання, утримання, технічного обслуговування озброєння, техніки і майна та вести їх облік відповідно до служб;
керувати роботами щодо обладнання парків і удосконалення навчально-матеріальної бази за фахом;
керувати роботами підпорядкованих ремонтних підрозділів (майстерень) і складів військово-технічного майна за фахом;
організовувати відправку у ремонт озброєння, техніки і майна, які не можуть бути відремонтовані засобами частин і з'єднання.
Начальник служби ракетно-артилерійського озброєння з'єднання
3.8.22. Начальник служби ракетно-артилерійського озброєння з'єднання відповідає: за забезпечення всіх видів ракетно-артилерійського озброєння, зберігання, експлуатацію і ремонт; за підготовку особового складу з'єднання за своїм фахом та спеціальну підготовку особового складу служби.
Він підпорядкований заступнику командира з'єднання з озброєння, а зі спеціальних питань виконує вказівки начальника служби ракетно-артилерійського озброєння вищого штабу.
3.8.23. Начальник служби ракетно-артилерійського озброєння, крім виконання обов'язків відповідно до пункту 3.1.9 цього Положення, також повинен:
керувати роботами по обладнанню сховищ, парків і удосконаленню навчально-матеріальної бази за своєю спеціальністю;
організовувати технічне обслуговування та ремонт озброєння у з'єднанні, для чого розробляти річний і місячний плани ремонту озброєння та боєприпасів з'єднання і здійснювати контроль за їх виконанням;
керувати роботою ремонтних підрозділів (майстерень) і артилерійського складу;
організовувати відправку у ремонт озброєння, ракет, боєприпасів та майна, які не можуть бути відремонтовані засобами частин і з'єднання;
слідкувати за правильністю витрачання боєприпасів і організовувати контроль за зберіганням та дією ракет і боєприпасів;
організовувати своєчасну відправку зі з'єднання зайвого озброєння, стріляних гільз і звільненої спеціальної укупорки;
контролювати дотримання правил упакування, навантаження та перевезення озброєння, ракет і боєприпасів.
Начальник фінансової служби з'єднання
3.8.24. Начальник фінансової служби з'єднання відповідає за своєчасне безперервне фінансове забезпечення бойової, гуманітарної і спеціальної підготовки, матеріально-побутових і культурних потреб особового складу, утримання озброєння, техніки, майна та інших матеріальних засобів, за організацію фінансового контролю щодо витрачання коштів, дотримання фінансової і штатно-тарифної дисципліни військовими частинами з'єднання.
Він підпорядкований командиру з'єднання та виконує вказівки начальника фінансової служби вищого штабу.
3.8.25. Начальник фінансової служби з'єднання повинен:
забезпечувати правильне визначення потреб у коштах для частин і служб з'єднання згідно з кошторисом Міністерства оборони України, своєчасне їх витребування і фінансування;
своєчасно забезпечувати правильну виплату грошового забезпечення військовослужбовцям і заробітної плати працівникам з'єднання;
надавати допомогу командирам і начальникам фінансової служби військових частин в організації та веденні фінансового господарства, правильно застосовувати закони України, постанови Кабінету Міністрів України, розпорядження, накази Міністра оборони і директиви начальника Генерального штабу Збройних Сил України з фінансово-господарських питань;
вивчати, узагальнювати та поширювати досвід фінансово-господарської діяльності військових частин і методів роботи кращих начальників фінансової служби;
здійснювати постійний контроль за законністю і господарською доцільністю витрат коштів згідно з кошторисом Міністерства оборони України, дотриманням фінансової і штатно-тарифної дисципліни;
організовувати проведення документальної ревізії і перевірки фінансово-господарської діяльності військових частин в установленому порядку;
вивчати причини недоліків і порушень фінансової та штатно-тарифної дисципліни, вживати заходів щодо їх усунення і попередження, своєчасного відшкодування завданого державі матеріального збитку, розробляти пропозиції щодо поліпшення фінансово-господарської діяльності військових частин з'єднання, виявлення та використання внутрішніх господарських ресурсів, попередження втрат і нераціональних видатків;
розглядати проекти договорів, складених начальниками служб з'єднання, стосовно їх законності (за відсутності юрисконсульта), відповідності встановленим цінам, забезпеченості коштами, візувати їх; здійснювати контроль за виконанням укладених з'єднанням договорів щодо своєчасного та правильного застосування санкцій і пред'явлення позову;
готувати висновки стосовно клопотань про видачу інспекторських свідоцтв на списання за рахунок держави матеріальних цінностей, а також забезпечувати своєчасне та правильне оформлення цінностей й інспекторських посвідчень;
своєчасно розглядати і правильно вирішувати подані пропозиції, заяви та скарги, вести їх облік в установленому порядку, вивчати та узагальнювати причини скарг і вживати заходів щодо їх усунення;
організовувати заняття зі спеціальної підготовки з особовим складом служби;
вести облік і звітність по службі.
Інспектор-ревізор служби пального і мастильних матеріалів, продовольчої та речової служб з'єднання
3.8.26. Інспектор-ревізор служби пального і мастильних матеріалів, продовольчої та речової служб з'єднання несе відповідальність за організацію контрольно-ревізійної роботи служби в з'єднанні.
Він підпорядкований заступнику командира з'єднання з тилу, а також начальнику відділу - заступнику начальника тилу з'єднання (начальнику організаційно-планового відділення з'єднання).
3.8.27. Інспектор-ревізор з'єднання повинен:
твердо знати вимоги законодавчих актів України і вимоги керівних документів Міністерства оборони України з питань господарської діяльності та керуватися ними у своїй роботі, проявляти непримиренність до порушників законності, державної дисципліни, виявлення безгосподарності та розкрадання державної власності, правильно оцінювати наявні недоліки і порушення, вживати заходів щодо їх усунення на місцях;
документально встановлювати причини існуючих недоліків і порушень, розмір заподіяних державі матеріальних збитків, виражених у кількісному і грошовому вигляді, виявляти причини допущених недоліків, порушень і конкретно винуватих посадових осіб;
перевіряти повноту і своєчасність записів виявлених втрат матеріальних засобів у книгу нестач; своєчасність відшкодування завданих державі матеріальних збитків.
Начальник метрологічної служби з'єднання
3.8.28. Начальник метрологічної служби з'єднання відповідає за організацію метрологічного забезпечення з'єднання засобами вимірювання, правильне їх використання та утримання.
Він підпорядкований заступнику командира з'єднання з озброєння, (у Військово-Повітряних Силах - заступнику командира з'єднання по технічній частині - головному інженеру) та виконує вказівки начальника метрологічної служби вищого штабу.
3.8.29. Начальник метрологічної служби з'єднання, крім виконання обов'язків відповідно до пункту 3.1.9 цього Положення, також повинен:
розробляти графіки перевірки засобів вимірювання у частинах і подавати їх на затвердження безпосередньому начальнику;
організовувати перевірку засобів вимірювання частин з'єднання та здійснювати контроль за своєчасним їх направленням на перевірку в лабораторії вимірювальної техніки, які не входять у склад з'єднання, відповідно до затвердженого графіка;
здійснювати контроль за станом, правильністю застосування та зберігання засобів вимірювання, а також за своєчасністю їх ремонту;
брати участь в організації і проведенні метрологічної експертизи об'єктів озброєння та військової техніки в ході її експлуатації;
здійснювати контроль у частинах за організацією заміни несправних засобів вимірювання, відправкою їх у ремонт і отримання з ремонту;
вести облік засобів вимірювання в установленому порядку;
контролювати ведення у частинах експлуатаційно-технічної документації на засоби вимірювання;
здійснювати контроль за освоєнням нових засобів вимірювання, що надійшли у частини, надавати допомогу особовому складу щодо їх правильного застосування;
брати участь у роботі комісії з розгляду причин аварій, відмов чи зниження ефективності дії озброєння, техніки через невірні показання засобів вимірювання чи їх несправності;
здійснювати збирання і подання даних у вищі органи метрологічної служби про метрологічне забезпечення з'єднання, конструктивні та експлуатаційні недоліки засобів вимірювання.
( Слова між підпунктами 3.8.31 та 3.8.32 вилучено на підставі Наказу Міноборони
N 233 від 11.06.98 )
( Підпункт вилучено на підставі Наказу Міноборони
N 233 від 11.06.98 )
3.8.32. Старший інспектор технагляду з'єднання відповідає за технічний нагляд та безпечну експлуатацію підпорядкованих об'єктів держтехнагляду, за якість зробленого ним технічного огляду, а також за правильність технічних рішень і висновків щодо стану цих об'єктів.
Старший інспектор технагляду з'єднання робить щорічні технічні огляди об'єктів держтехнагляду частин, наслідки яких оформлює актами.
Старший інспектор технагляду з'єднання виконує свої обов'язки відповідно до обов'язків інспектора технагляду частини.
Він підпорядкований заступнику командира з'єднання та виконує вказівки начальника інспекції технагляду вищого штабу.
У з'єднанні, де за штатом посада старшого інспектора технагляду не передбачена, його обов'язки виконує - офіцер інженерно-технічного складу, призначений наказом командира з'єднання.
Начальник клубу з'єднання
3.8.31. Начальник клубу з'єднання відповідає за збереження, облік,експлуатацію та своєчасне вжиття заходів для ремонту культурно-освітнього майна, книжкового фонду та приміщень і виконує обов'язки відповідно до обов'язків начальника клубу військової частини, викладених у пунктах 3.2.25, 3.2.26 цього Положення.
Він підпорядкований заступнику командира з'єднання з виховної роботи.
Начальник адміністративно-господарської частини штабу з'єднання
3.8.32. Начальник адміністративно-господарської частини штабу з'єднання відповідає: за забезпечення офіцерів, прапорщиків і військовослужбовців, які проходять службу за контрактом, управління з'єднання особистою зброєю, індивідуальними засобами протихімічного захисту та речовим майном; за організацію харчування та побутового улаштування всього особового складу управління на навчаннях; за експлуатацію, ремонт і протипожежну охорону приміщень, які займає управління.
Він підпорядкований начальнику штабу з'єднання, з питань матеріального забезпечення виконує вказівки заступника командира з'єднання з тилу, а з питань квартирно-експлуатаційної служби керується вказівками начальника КЕЧ району (гарнізону).
3.8.33. Начальник адміністративно-господарської частини штабу з'єднання, крім виконання обов'язків відповідно до пункту 3.1.9 цього Положення, також повинен:
забезпечувати військовослужбовців управління особистою зброєю, боєприпасами до неї, індивідуальними засобами протихімічного захисту та речовим майном;
організовувати розміщення, побутове улаштування та обслуговування офіцерів, які прибувають в управління з'єднання на збори чи у відрядження;
організовувати розподіл, експлуатацію, ремонт і протипожежну охорону приміщень, які займають управління і підрозділи обслуговування з'єднань, забезпечувати їх меблями, пожежним інвентарем, освітлювальним приладами та іншими матеріалами;
забезпечувати відділення та служби управління з'єднання канцелярським приладдям;
разом з командиром комендантського підрозділу обладнати місця для роботи та відпочинку офіцерів і забезпечувати гарячою їжею особовий склад управління та підрозділів обслуговування з'єднання на навчаннях;
складати розрахунки необхідних коштів для ремонту будинків, устаткування, меблів та пожежного інвентарю, а також на придбання канцелярського приладдя та інші потреби управління з'єднання;
видавати особовому складу управління оформлені відрядження, відпускні білети та проїзні документи.
Командир автотранспортної частини з'єднання
3.8.34. Командир автотранспортної частини з'єднання відповідає за виконання плану перевезення матеріальних засобів автотранспортом частини та виконує свої обов'язки згідно з вимогами
Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України і пунктів 3.1.3, 3.1.9 цього Положення.
( Абзац перший пункту 3.8.34 в редакції Наказу Міністерства оборони
N 399 від 04.08.2009 )
Крім того, він повинен:
забезпечувати постійну готовність автотранспорту, особового складу до виконання завдань щодо перевезення матеріальних засобів;
організовувати виконання плану перевезення матеріальних засобів у встановлені строки та облік перевезених частиною матеріальних засобів;
знати наявність, технічний стан автотранспорту, можливості підпорядкованих підрозділів, стан доріг, особливості руху транспорту на маршрутах, стан пунктів навантажування та розвантажування, норми та схеми навантаження різних матеріальних засобів на автотранспорт і правила їх перевезення;
організовувати матеріальне, технічне та медичне забезпечення підрозділів при перевезенні матеріальних засобів;
забезпечувати правильне та ефективне використання автотранспорту та ощадливі витрати пально-мастильних матеріалів;
організовувати після закінчення перевезення заправку, технічне обслуговування та ремонт автомобілів і підготовку підрозділів до виконання наступних завдань;
забезпечувати збереження матеріальних засобів при перевезенні;
вживати заходів щодо попередження дорожньо-транспортних пригод;
контролювати правильність оформлення шляхових листків і ведення книг обліку роботи автотранспорту, витрат пально-мастильних матеріалів.
Командир автотранспортної частини з'єднання підпорядкований заступнику командира з'єднання з тилу.
Командир ремонтної частини з'єднання
3.8.35. Командир ремонтної частини з'єднання відповідає за виконання плану ремонту озброєння, бойової та іншої техніки з'єднання і виконує свої обов'язки згідно з вимогами
Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України і пунктів 3.1.3, 3.1.9 цього Положення.
( Абзац перший пункту 3.8.35 в редакції Наказу Міністерства оборони
N 399 від 04.08.2009 )
Крім того, він повинен:
забезпечувати готовність ремонтних засобів і особового складу до виконання завдань по ремонту озброєння, бойової та іншої техніки;
забезпечувати виконання виробничих завдань, високу якість ремонту озброєння та техніки, а також економне витрачання запасних частин і матеріалів;
знати матеріальну частину озброєння та техніки, що ремонтуються; організацію і технологію їх ремонту; військові ремонтні засоби, їх можливості, порядок і правила їх використання та збереження;
перевіряти технічний стан і правильність використання техніки, устаткування та інструменту, вживати заходів щодо їх зберігання і ремонту;
удосконалювати способи та технологічні процеси ремонту;
витребовувати агрегати, запасні частини та матеріали, необхідні для ремонту, та контролювати їх витрати;
організовувати облік виконаних робіт по ремонту озброєння та техніки, а також запасних частин і матеріалів.
Командир ремонтної частини з'єднання підпорядкований заступнику командира з'єднання з озброєння.
Командир медичної частини (начальник лазарету) з'єднання
3.8.36. Командир медичної частини (начальник лазарету) з'єднання відповідає за своєчасне проведення лікувально-профілактичних та протиепідемічних заходів у частинах з'єднання, за забезпечення з'єднання медичним майном, за стан і роботу всіх функціональних підрозділів частини і виконує свої обов'язки згідно з вимогами
Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України і пунктів 3.1.3, 3.1.9 цього Положення.
( Абзац перший пункту 3.8.36 в редакції Наказу Міністерства оборони
N 399 від 04.08.2009 )
Командир медичної частини (начальник лазарету) з'єднання підпорядкований начальнику медичної служби з'єднання.
Крім того, він повинен:
забезпечувати постійну готовність наявних сил і засобів частин (лазарету) до виконання завдань медичного забезпечення з'єднання;
організовувати своєчасне та кваліфіковане обстеження і лікування хворих у медичній частині (лазареті);
систематично допомагати начальникам медичних служб частин у організації і проведенні заходів з медичного забезпечення частин;
забезпечувати отримання медичного та інших видів майна, їх зберігання та відправку у функціональні підрозділи частини (лазарету);
не рідше одного разу на три місяці перевіряти наявність, зберігання, облік та законність витрат отруйних і наркотичних речовин у аптеці частини та в частинах з'єднання, вносячи про це відповідні записи у книги (картки) обліку;
організовувати лікувальне харчування хворих, що перебувають на стаціонарному лікуванні у медичній частині (лазареті), та слідкувати за якістю цього харчування;
забезпечувати проведення поточного ремонту медичного та іншого майна засобами частини, а також направляти майно, яке потребує середнього чи капітального ремонту, у майстерні оперативних командувань, центру.
Начальник відділення медичного постачання - начальник медичного постачання з'єднання
3.8.37. Начальник відділення медичного постачання - начальник медичного постачання з'єднання відповідає за забезпечення медичної частини (лазарету) та частин з'єднання медичним майном, його облік і зберігання, а також за своєчасне поновлення медичного майна недоторканого запасу. Він підпорядкований командиру медичної частини з'єднання, а зі спеціальних питань виконує вказівки начальника медичного постачання вищого штабу.
3.8.38. Начальник відділення медичного постачання - начальник медичного постачання з'єднання, крім виконання обов'язків відповідно до пункту 3.1.9 цього Положення, також повинен:
організовувати розподіл і видачу частинам медичного майна;
робити закупівлю окремих предметів медичного майна, яке не видається з медичних складів оперативних командувань, центру;
здійснювати контроль за наявністю, станом, обліком, зберіганням, експлуатацією, витратами медичного майна у частинах і підрозділах, правильністю приготування ліків у аптеках, а також станом засобів вимірювання, що використовуються медичною службою з'єднання;
не рідше одного разу на три місяці перевіряти у частинах і підрозділах з'єднання наявність, умови зберігання, облік видавання та законність витрат отруйних і наркотичних речовин, вносячи про це відповідні записи у книги (картки) обліку;
організовувати поточний ремонт медичного майна у з'єднанні та відправку майна у майстерні для середнього та капітального ремонту;
вести облік медичного майна, що перебуває на складі, а також оперативний облік медичного майна довготривалого використання (інвентарного) та спеціального призначення, що знаходиться у частинах.
Начальник хлібозаводу з'єднання
3.8.39. Начальник хлібозаводу з'єднання відповідає за організацію роботи хлібозаводу, своєчасне випікання хліба, правильне утримання та експлуатацію матеріальної частини, зберігання хлібопекарської сировини і готового хліба, а також за санітарний стан хлібозаводу та виконує свої обов'язки згідно з вимогами
Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України і пунктів 3.1.3, 3.1.9 цього Положення.
( Абзац перший пункту 3.8.39 в редакції Наказу Міністерства оборони
N 399 від 04.08.2009 )
Начальник хлібозаводу з'єднання підпорядкований командиру частини тилового забезпечення.
Крім того, він повинен:
організовувати безперервне та якісне випікання хліба, точне дотримання встановлених рецептур і технологічного режиму;
утримувати матеріальну частину стаціонарного та польового хлібозаводу у технічно справному стані та постійній готовності до швидкого розгортання польового хлібозаводу в польових умовах;
вживати заходів для безперебійного забезпечення хлібозаводу сировиною та паливом, економних їх витрат;
забезпечувати технохімічний контроль і дотримання санітарно-гігієнічних вимог при випіканні, зберіганні та транспортуванні хліба;
організовувати правильне зберігання, облік хлібопекарської сировини та випеченого хліба;
слідкувати за виконанням особовим складом хлібозаводу правил особистої гігієни, за систематичним проходженням ними медичних оглядів і вести журнал оглядів;
забезпечувати особовий склад хлібозаводу спеціальним одягом;
слідкувати за підтриманням у чистоті території, що прилягає до хлібозаводу.
Начальник об'єднаного складу з'єднання
3.8.40. Начальник об'єднаного складу з'єднання відповідає за правильне зберігання, якісний стан і своєчасний облік матеріальних засобів на складах з'єднання; за механізацію вантажно-розвантажувальних робіт; за правильне використання, експлуатацію та утримання техніки, складських приміщень і території складів; за організацію охорони та пожежної безпеки і виконує свої обов'язки згідно з вимогами
Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України і пунктів 3.1.3, 3.1.9 цього Положення.
( Абзац перший пункту 3.8.40 в редакції Наказу Міністерства оборони
N 399 від 04.08.2009 )
Начальник об'єднаного складу з'єднання підпорядкований командиру частини тилового забезпечення, а із спеціальних питань виконує вказівки начальників служб з'єднання.
Крім того, він повинен:
організовувати роботу об'єднаного складу та утримувати його у постійній готовності до швидкого виходу для роботи в польових умовах;
знати стан об'єднаного складу, своєчасно вживати заходів щодо укомплектування його особовим складом, технікою і майном, підтримувати запаси матеріальних засобів у встановлених розмірах і своєчасно їх поновлювати;
розподіляти між складами військовослужбовців і засоби механізації для виконання вантажно-розвантажувальних та інших робіт;
здійснювати контроль за дотриманням правил завантажень і техніки безпеки при вантажно-розвантажувальних роботах;
слідкувати за повним використанням вантажопідйомності автотранспорту, виділеного для перевезення матеріальних засобів;
забезпечувати склади зовнішнім і внутрішнім освітленням, де потрібно - засобами пожежогасіння, за необхідності організовувати опалення спеціальних сховищ;
слідкувати за утриманням і правильною експлуатацією складських приміщень і території складів, керувати поточним ремонтом складських приміщень;
організовувати охорону об'єднаного складу.
Начальники складів об'єднаного складу
3.8.41. Начальники складів об'єднаного складу з'єднання відповідають за роботу складів і виконують свої обов'язки відповідно до обов'язків начальників складів військової частини, викладених у пунктах 3.2.40, 3.2.41, 3.2.42 цього Положення.
Начальники складів підпорядковані начальникам відповідних служб з'єднання, а з питань підготовки особового складу, підтримання військової дисципліни, дотримання встановленого розпорядку дня, організації роботи на складах, експлуатації складських приміщень, підтримання порядку на території складів і у сховищах, організації охорони та пожежної безпеки складів, опалення та освітлення сховищ - начальнику об'єднаного складу з'єднання.
Начальники об'єднаних складів є безпосередніми начальниками підпорядкованих складів частин.
Начальник лазні з майстернею хімічної чистки обмундирування з'єднання
3.8.42. Начальник лазні з майстернею хімічної чистки обмундирування з'єднання відповідає за її роботу, за збереження матеріальної частини, миючих матеріалів, розчинників, інвентарю та майна.
Він підпорядкований начальнику речової служби з'єднання, а з питань підготовки особового складу, підтримки військової дисципліни та дотримання встановленого розпорядку дня - начальнику об'єднаного складу з'єднання.
3.8.43. Начальник лазні з майстернею хімічною чистки обмундирування з'єднання повинен:
знати обладнання матеріальної частини та правила експлуатації технічних засобів миття особового складу та хімічної чистки обмундирування;
утримувати матеріальну частину лазні з майстернею у постійній готовності до швидкого виходу для роботи у польових умовах і вміти організовувати їх розгортання та роботу в цих умовах;
проводити з особовим складом лазні та майстерні хімічної чистки обмундирування заняття зі спеціальної підготовки;
забезпечувати суворе дотримання санітарно-гігієнічних правил при митті особового складу;
утримувати технічні засоби у справному стані, виконувати правила їх зберігання та технічного обслуговування;
забезпечувати виконання правил пожежної безпеки і техніки безпеки при роботі та обслуговуванні технічних засобів;
організовувати і вести облік миючих засобів, розчинників та інвентарю.
Начальник майстерні з ремонту речового майна з'єднання
3.8.44. Начальник майстерні з ремонту речового майна з'єднання відповідає за роботу майстерні та виконує свої обов'язки відповідно до обов'язків начальника майстерні з ремонту речового майна частини, викладених у пунктах 3.2.38, 3.2.39 цього Положення.
Він підпорядкований начальнику речової служби з'єднання, а з питань бойової підготовки, підтримання військової дисципліни та дотримання розпорядку дня - начальнику об'єднаного складу з'єднання.
3.9. Обов'язки посадових осіб з'єднання кораблів і берегової (плавучої) бази з'єднання кораблів Військово-Морських Сил України щодо організації та ведення корабельного господарства
Флагманські спеціалісти з'єднання кораблів
3.9.1. Флагманські спеціалісти з'єднання кораблів щодо організації і ведення корабельного господарства відповідають за правильну експлуатацію зброї і технічних засобів за своїм фахом та планування їх ремонту.
3.9.2. Флагманські спеціалісти з'єднання кораблів повинні:
здійснювати контроль за станом зброї, технічних засобів, дотриманням правил їх експлуатації і утримання; за станом обліку, наявністю встановлених запасів матеріальних засобів на кораблях і на береговій базі та правильністю їх витрачання; за виконанням командирами бойових частин кораблів заходів щодо запобігання забруднюванню моря пальним і різними відходами;
контролювати стан і організацію безпечної експлуатації об'єктів держтехнагляду;
перевіряти не рідше одного разу на півроку на кораблях і складах берегової бази стан, комплектність і облік майна, порядок його зберігання та експлуатації і дотримання правил пожежної безпеки;
брати участь у складанні планів ремонту кораблів, зброї і технічних засобів, організовувати роботу ремонтних органів з'єднання, контролювати хід ремонту кораблів і зброї, що проводиться судноремонтними заводами, а також надавати допомогу в організації ремонту, який виконується силами та засобами з'єднання кораблів.
Командир берегової (плавучої) бази з'єднання кораблів
3.9.3. Командир берегової бази з'єднання кораблів відповідає: за забезпечення кораблів і частин з'єднання, що базуються, матеріальними засобами, їх подачу безпосередньо до борту кораблів і підвезення частинам; за проведення ремонту кораблів базовими судноремонтними підрозділами; за утримання, використання, технічне обслуговування та ремонт зброї, техніки, автотранспорту і плавзасобів; за створення умов для занять та відпочинку особового складу кораблів; за готовність рухомих засобів бази до виконання завдань у пунктах розосередження базування кораблів; за підготовку підпорядкованого особового складу.
Він підпорядкований командиру з'єднання кораблів і є його заступником з тилу, а зі спеціальних питань виконує вказівки начальника тилу Військово-Морських Сил України.
Командир плавучої бази відповідає за всебічне забезпечення кораблів, що базуються, і виконує свої обов'язки відповідно до обов'язків командира берегової бази з'єднання кораблів.
3.9.4. Командир берегової бази з'єднання кораблів, крім виконання обов'язків відповідно до пункту 3.1.9 цього Положення, також повинен:
керувати діяльністю підлеглих служб (частин постачання) і підрозділів та організовувати контроль за їх господарською діяльністю;
організовувати отримання матеріальних засобів зі складів флоту (військово-морської бази);
контролювати забезпечення кораблів і частин (підрозділів) з'єднання та вживати заходів щодо поповнення їх запасами матеріальних засобів до встановлених норм;
перевіряти не рідше одного разу на три місяці наявність, стан і комплектність матеріальних засобів у підпорядкованих службах, які знаходяться на кораблях, у частинах (підрозділах) і на складах бази, вносячи про це відповідні записи у книги (картки) обліку;
організовувати харчування особового складу бази кораблів, частин (підрозділів), які базуються, і контролювати його якість;
організовувати підсобне господарство та керувати його діяльністю;
організовувати сезонні заготівлі картоплі та овочів, їх вивезення до складів берегової бази, переробку та закладання на зберігання, а також заготівлю сіна та соломи для потреб бази;
перевіряти матеріали щодо втрат, крадіжок і псування матеріальних засобів у підпорядкованих службах, частинах (підрозділах) і вживати заходів до відшкодування збитків; при виявленні (розкритті) злочинів,пов'язаних з витратами, крадіжками і незаконним витрачанням матеріальних засобів та коштів, повідомляти про них військового прокурора; порушувати кримінальну справу та проводити дізнання;
організовувати лазнево-пральне обслуговування особового складу кораблів і частин з'єднання;
організовувати ремонт кораблів і суден базовими судноремонтними підрозділами;
здійснювати контроль за справністю пірсів, причалів і місць стоянок кораблів з їх обладнанням (магістралями, вантажопідйомними засобами, бочками для стоянки кораблів, місцями для підйому катерів та інше);
організовувати експлуатацію, утримання та ремонт казармено-житлового фонду, комунальних споруд і квартирного майна;
вивчати економіку району базування з'єднання кораблів з метою виявлення та використання місцевих ресурсів;
організовувати і забезпечувати охорону кораблів, що базуються;
організовувати через органи військторгу та підприємства військової торгівлі торговельно-побутове забезпечення особового складу з'єднання, здійснювати контроль за роботою підприємств торгівлі; контролювати наявність належного асортименту товарів; культуру обслуговування та дотримання правил торгівлі.
Заступник (помічник) командира берегової (плавучої) бази з'єднання кораблів
3.9.5. Заступник командира берегової бази з'єднання кораблів відає всіма питаннями, які входять у компетенцію командира берегової бази.
Як начальник електротехнічної служби частини він повинен:
керувати діяльністю підпорядкованих підрозділів;
організовувати та контролювати ремонт окремих механізмів і вузлів кораблів (при наявності у з'єднанні судноремонтної майстерні), ремонт і заряджання акумуляторних батарей;
організовувати забезпечення кораблів і берегових об'єктів електроенергією, парою, стисненим повітрям і водою;
організовувати утримання, використання, технічне обслуговування та ремонт автомобільної техніки, плавучих засобів і об'єктів держтехнагляду.
Помічник командира плавучої бази виконує свої обов'язки відповідно до обов'язків заступника і командира берегової бази.
Начальники частин (служб) боєпостачання, мінно-торпедного, хімічного та технічного постачання берегової (плавучої) бази з'єднання кораблів
3.9.6. Начальники частин (служб) боєпостачання, мінно-торпедного, хімічного та технічного постачання берегової (плавучої) бази відповідають за забезпечення кораблів і частин (підрозділів) з'єднання матеріальними засобами за своєю номенклатурою, за використання та утримання їх у справності.
Вони підпорядковані командиру берегової (плавучої) бази з'єднання кораблів.
3.9.7. Начальники частин (служб) боєпостачання, мінно-торпедного, хімічного та технічного постачання берегової (плавучої) бази з'єднання кораблів, крім виконання обов'язків відповідно до пункту 3.1.9 цього Положення, також повинні:
організовувати огляд матеріальних засобів, які надходять до берегової (плавучої) бази, підготовку та видавання їх кораблям і частинам (підрозділам) з'єднання кораблів;
не рідше одного разу на три місяці проводити перевірку наявності та стану матеріальних засобів на кораблях, у частинах (підрозділах) і на складах з'єднання, вносячи про це відповідні записи у книги (картки) обліку.
Начальник медичної частини берегової (плавучої) бази з'єднання кораблів
3.9.8. Начальник медичної частини берегової (плавучої) бази з'єднання кораблів відповідає за медичне забезпечення особового складу з'єднання та виконує свої обов'язки відповідно до обов'язків начальника медичної служби військової частини, викладених у пункті 3.2.17 цього Положення.
Крім того, він повинен:
здійснювати лікувально-профілактичні, протиепідемічні заходи та контролювати виконання санітарно-гігієнічних вимог у з'єднанні кораблів, брати участь в огляді хворих, які знаходяться у медичному пункті та направлені у лікувальні установи, періодично відвідувати їх;
організовувати та проводити санітарно-освітню роботу у з'єднанні кораблів;
організовувати медичне забезпечення особового складу берегової (плавучої) бази на заняттях з бойової підготовки та при проведенні спортивних заходів;
контролювати санітарний стан району розташування берегової бази, приміщень і служб;
забезпечувати медичним майном кораблі та підрозділи з'єднання.
Начальник медичної частини берегової (плавучої) бази з'єднання кораблів підпорядкований командиру бази, а зі спеціальних питань виконує вказівки флагманського лікаря з'єднання (начальника медичної служби вищого штабу).
Начальник частини постачання паливом берегової (плавучої) бази з'єднання кораблів
3.9.9. Начальник частини постачання паливом берегової (плавучої) бази з'єднання кораблів відповідає за забезпечення кораблів і частин (підрозділів) з'єднання паливом, пальним, мастильними матеріалами, технічними засобами та майном служби і виконує свої обов'язки відповідно до обов'язків начальника служби пально-мастильних матеріалів військової частини, викладених у пункті 3.2.3 цього Положення.
Крім того, він повинен:
організовувати роботу складу щодо прийняття, зберігання палива, пального, мастильних матеріалів, технічного майна та видачу їх на кораблі і в частини (підрозділам з'єднання);
перевіряти не рідше одного разу на місяць фактичну наявність пально-мастильних матеріалів на складі у військових частинах (підрозділах) і на кораблях, вносячи про це відповідні записи у книги (картки) обліку;
Начальник частини постачання паливом берегової (плавучої) бази з'єднання кораблів підпорядкований командиру бази, а зі спеціальних питань виконує вказівки начальника служби постачання паливом вищого штабу.
Начальник частини продовольчого постачання берегової (плавучої) бази з'єднання кораблів
3.9.10. Начальник частини продовольчого постачання берегової (плавучої) бази з'єднання кораблів відповідає за продовольчу службу з'єднання та виконує свої обов'язки відповідно до обов'язків начальника продовольчої служби військової частини, викладених у пункті 3.2.4 цього Положення.
Начальник частини продовольчого постачання берегової (плавучої) бази з'єднання кораблів підпорядкований командиру бази, а зі спеціальних питань виконує вказівки начальника продовольчої служби вищого штабу.
Крім того, він повинен:
організовувати забезпечення кораблів і військових частин (підрозділів) з'єднання кораблів продовольством, а також слідкувати за своєчасним поповненням і поновленням запасів продовольства на складі бази;
керувати роботою їдалень, продовольчих складів, хлібопекарень (хлібозаводів), холодильника, підсобного господарства, а також слідкувати за станом і використанням посуду для їдалень, обладнання та іншого майна продовольчої служби;
забезпечувати доброякісне харчування та забезпечення належною нормою пайка кожного військовослужбовця; особисто, не рідше одного разу на місяць, проводити з коками контрольно-показове приготування їжі;
контролювати організацію харчування особового складу на кораблях, а також офіцерів, прапорщиків, мічманів, військовослужбовців, які проходять службу за контрактом, працівників Збройних Сил України у їдальнях, кав'ярнях і буфетах військторгу та роботу матроських (солдатських) чайних, брати участь у складанні меню для їдалень військторгу;
не рідше одного разу на місяць перевіряти фактичну наявність і якість продовольства та майна на складі берегової (плавучої) бази та на кораблях, вносячи про це відповідні записи у книги (картки) обліку.
Начальник частини речового постачання берегової (плавучої) бази з'єднання кораблів
3.9.11. Начальник частини речового постачання берегової (плавучої) бази з'єднання кораблів відповідає за речову службу з'єднання та виконує свої обов'язки відповідно до обов'язків начальника речової служби військової частини, викладених у пункті 3.2.5 цього Положення.
Начальник частини речового постачання берегової (плавучої) бази підпорядкований командиру, а зі спеціальних питань виконує вказівки начальника речової служби вищого штабу.
Крім того, він повинен:
слідкувати за використанням, зберіганням і обліком речового майна на кораблях, у частинах (підрозділах) і на складах берегової (плавучої) бази з'єднання кораблів;
керувати роботою майстерні і складу речової служби;
організовувати ремонт речового майна та контролювати видачу обмундирування, взуття, його припасування, а також таврування майна при видачі його на кораблі і військовим частинам (підрозділам);
контролювати якість і строки виконання особистого пошиття військового обмундирування, дотримання підприємствами військторгу технічних умов, описів і методик його виготовлення; забезпечувати своєчасну видачу цим підприємствам матеріалів, знаків розрізнення і фурнітури для пошиття обмундирування;
надавати допомогу магазину військторгу у визначенні потреби погонів, емблем та іншої фурнітури, необхідних для продажу особовому складу, та контролювати їх наявність у магазині;
забезпечувати кімнати (кубрики), куточки побутового обслуговування підрозділів (кораблів) необхідним інвентарем і приладдям для гоління, підстригання волосся, дрібного ремонту обмундирування та взуття, фурнітурою і ремонтними матеріалами;
не рідше одного разу на два місяці перевіряти, згідно з обліковими даними, стан, категорійність, комплектність і умови зберігання речового майна на кораблях, у підрозділах, на складах, вносячи про це відповідні записи у книги (картки) обліку.
Начальник фінансової частини берегової (плавучої) бази з'єднання кораблів
3.9.12. Начальник фінансової частини берегової (плавучої) бази з'єднання кораблів відповідає за фінансове забезпечення з'єднання та виконує свої обов'язки відповідно до обов'язків начальника фінансової служби військової частини, викладених у пункті 3.2.21 цього Положення.
Начальник фінансової частини берегової (плавучої) бази підпорядкований командиру бази та виконує вказівки начальника фінансової служби вищого штабу.
Начальник квартирно-експлуатаційної частини берегової бази з'єднання кораблів
3.9.13. Начальник квартирно-експлуатаційної частини берегової бази відповідає за утримання у належному стані казармено-житлового фонду, комунальних споруд, обладнання та квартирного майна з'єднання і виконує свої обов'язки відповідно до обов'язків начальника квартирно-експлуатаційної служби військової частини, викладених у пунктах 3.2.6, 3.2.7, 3.2.8, 3.2.9 цього Положення.
Начальник квартирно-експлуатаційної частини берегової бази підпорядкований командиру бази, а зі спеціальних питань виконує вказівки начальника квартирно-експлуатаційної служби вищого штабу.
3.10. Обов'язки заступника командира з'єднання з аеромобільної підготовки та начальника служби аеромобільної техніки з'єднання з організації та ведення військового господарства
Заступник командира з'єднання з аеромобільної підготовки
3.10.1. Заступник командира з'єднання з аеромобільної підготовки відповідає за забезпечення з'єднання аеромобільною технікою, її технічно правильне утримання, використання, зберігання, експлуатацію та ремонт.
Він підпорядкований командиру з'єднання, а із спеціальних питань виконує вказівки начальника аеромобільної служби вищого штабу.
3.10.2. Заступник командира з'єднання з аеромобільної підготовки, крім виконання обов'язків відповідно до пункту 3.1.9 цього Положення, також повинен:
здійснювати контроль за експлуатацією та підготовкою до використання аеромобільної техніки;
організовувати технічне забезпечення аеромобільної техніки, приладів, автоматичного устаткування та контролювати своєчасність і якість його виконання;
керувати заходами, спрямованими на підвищення надійності аеромобільної техніки та приладів; виявляти та вивчати причини відмов у роботі техніки і приладів та вживати заходів для їх попередження та усунення;
подавати рекламації на несправну, некомплектну і таку, що не відповідає вимогам технічної документації, аеромобільну техніку;
систематизувати та узагальнювати досвід з експлуатації і технічного обслуговування аеромобільної техніки і приладів, а також вивчати та оцінювати їх конструктивно-експлуатаційні можливості;
організовувати правильну експлуатацію, своєчасний ремонт і подальше удосконалення об'єктів навчально-матеріальної бази з аеромобільної підготовки.
Начальник служби аеромобільної техніки з'єднання
3.10.3. Начальник служби аеромобільної техніки з'єднання безпосередньо відповідає за забезпечення з'єднання аеромобільною технікою, її правильне утримання, зберігання, експлуатацію та ремонт, а також за підготовку підпорядкованого особового складу.
Він підпорядкований заступнику командира з'єднання з аеромобільної підготовки, а зі спеціальних питань виконує вказівки начальника служби аеромобільної техніки вищого штабу.
3.10.4. Начальник служби аеромобільної техніки з'єднання, крім виконання обов'язків відповідно до пункту 3.1.9 цього Положення, також повинен:
знати правила підготовки аеромобільної техніки до десантування, строки та порядок проведення її технічного обслуговування, технологію ремонту та правил категорування;
організовувати та контролювати правильну експлуатацію, зберігання, утримання, ремонт і технічне обслуговування аеромобільної техніки у частинах;
перевіряти не рідше одного разу на три місяці наявність і якісний стан аеромобільної техніки на складі з'єднання, вносячи про це відповідні записи у книги (картки) обліку;
керувати роботою складу щодо приймання, зберігання, обліку та видавання аеромобільної техніки;
планувати та керувати роботою майстерні з ремонту аеромобільної техніки, забезпечувати частини ремонтними матеріалами та обладнанням.
4. Планування господарської діяльності
4.1. Загальні положення
4.1.1. Вся господарська діяльність військової частини (з'єднання) повинна своєчасно та чітко плануватися.
Планування господарської діяльності - основа управління військовим (корабельним) господарством для командира частини (з'єднання), його заступників та штабу.
При плануванні господарської діяльності основна увага приділяється:
підтримці у постійній бойовій і мобілізаційній готовності військової частини (з'єднання) та спеціальних споруд;
всебічному та безперервному матеріальному, технічному, медичному, квартирно-експлуатаційному, фінансовому й іншим видам забезпечення бойової підготовки частини (з'єднання) і заходам, які проводяться за планами старших командирів (начальників);
створенню найкращих матеріально-побутових умов особовому складу, організації правильного використання та утримання озброєння і техніки;
забезпеченню найбільш економного та доцільного витрачання (використання) матеріальних засобів і коштів.
4.1.2. Основою для планування господарської діяльності є план бойової підготовки, вказівки командира частини (з'єднання) та командирів (начальників) вищого штабу.
Планування господарської діяльності повинно здійснюватись у тісному зв'язку з фінансовим плануванням, а також з урахуванням виділених частині (з'єднанню) фондів, лімітів і фактичної потреби в матеріальних засобах та коштах.
4.1.3. Для керування господарською діяльністю у військовій частині (з'єднанні) розробляються такі плани:
річний господарський план частини (з'єднання);
річні та місячні плани експлуатації і ремонту озброєння, бойової та іншої техніки частини (з'єднання);
річний і місячні плани централізованого перевезення матеріальних засобів частини (з'єднання);
річний план контрольно-ревізійної роботи з'єднання;
місячні плани роботи заступників командира частини (з'єднання) та начальників служб;
місячні та добові плани перевезення матеріальних засобів автомобільним транспортом частини (з'єднання);
плани проведення парко-господарського дня частини;
річний план економічної роботи;
плани щодо забезпечення окремих заходів та інше.
4.2. Річний господарський план частини (з'єднання)
4.2.1. Річний господарський план військової частини (додаток N 1) розробляється на строк з 1 січня по 31 грудня відповідно до календарного плану основних заходів військової частини (з'єднання).
4.2.2. В річному господарському плані відображаються усі аспекти господарської діяльності частини (з'єднання) щодо всебічного безперервного забезпечення бойової підготовки, матеріально-побутових і культурних потреб особового складу та інших заходів практичної діяльності частини (з'єднання), пов'язаних із затратами праці, витратами матеріальних засобів і коштів, а також з використанням транспорту.
У річному господарському плані частини (з'єднання), як правило, вказуються: заходи чи роботи, що підлягають виконанню; обсяг або вартість робіт; потреба в робочій силі, транспорті, матеріальних засобах, коштах і джерелах забезпечення цих потреб; час виконання робіт; відповідальні виконавці.
У річному плані окремо виділяється забезпеченість планових дій коштами, а при їх недостатності - сума, на яку потрібно залучити внутрішні резерви.
У кожному розділі (службі) та в цілому за військову частину (з'єднання) у плані показуються підсумкові дані щодо потреби робочої сили, матеріальних засобів і коштів.
4.2.3. Річний господарський план розробляється: у частині - заступником командира частини з тилу, у з'єднанні - начальником відділу - заступником начальника тилу з'єднання під керівництвом заступника командира з'єднання з тилу.
У його розробці за роди військ і служб беруть участь заступники командира, начальники родів військ і служб, а також командири підрозділів (частин).
Річний господарський план підписується начальником штабу та заступником командира з тилу і затверджується командиром частини (з'єднання).
4.2.4. Вихідними даними для розробки річного господарського плану є:
план бойової підготовки частини (з'єднання);
вказівки командира частини (з'єднання), командирів вищого штабу, начальників родів військ і служб з питань господарської діяльності;
дані про бойовий і кількісний склад частини (з'єднання): штатний, обліковий, призовний, звільнений у запас, призваний на навчальні збори;
дані про забезпеченість частини (з'єднання) матеріальними засобами, стан казармено-житлового фонду та інших об'єктів господарського, технічного та медичного призначення, а також об'єктів навчально-матеріальної бази бойової підготовки;
орієнтовні відомості про відпускання матеріальних засобів і коштів, норми витрат моторесурсів (ресурсів) на техніку, ліміти витрат пально-мастильних матеріалів, спеціальних рідин, плани постачання матеріальних засобів у поточному році;
табелі та норми постачання;
відомості обліку в органах квартирно-експлуатаційної служби казармено-житлового фонду, комунальних споруд та актів осіннього і весняного обстеження казармено-житлового фонду;
акти внутрішніх перевірочних та інших комісій про наслідки перевірки господарської діяльності за поточний рік і акти документальних ревізій частини (з'єднання);
виписки із затверджених титульних списків на об'єкти нового будівництва чи капітального ремонту;
відомості про виконання річного господарського плану за поточний рік;
пропозиції командирів підрозділів (частин), начальників родів військ, служб та інших посадових осіб частин (з'єднання) щодо удосконалення матеріально-побутових умов особового складу, спорудження та удосконалення навчально-матеріальної бази, інших питань.
4.2.5. Виходячи із завдань, що поставлені перед військовою частиною (з'єднанням), а також враховуючи місцеві умови, річний господарчий план може включити такі розділи:
загальні питання військового (корабельного) господарства, планування та контролю;
план підготовки казармено-житлового, соціально-побутового фонду, споруд та мереж комунального і спеціального призначення до експлуатації в зимових умовах;
заходи щодо забезпечення бойової готовності спеціальних споруд;
заходи служби пального та мастильних матеріалів;
продовольчої служби;
речової служби;
медичної служби;
квартирно-експлуатаційної служби;
бронетанкової служби;
автомобільної служби;
служби ракетно-артилерійського озброєння;
метрологічної служби, служби РХБ захисту;
інженерної служби;
служби зв'язку;
природоохоронні заходи;
заходи щодо торговельно-побутового забезпечення, будівництва, капітального ремонту та реконструкції матеріально-технічної бази об'єктів військторгу, торговельно-технологічного, холодильного та іншого обладнання й інших служб;
інші заходи.
4.2.6. У розділі загальних питань військового господарства, планування та контролю вказуються господарські заходи та роботи по забезпеченню військових частин (підрозділів), що потребують при їх виконанні спільної участі всіх посадових осіб.
Тут також вказуються заходи, що проводяться під керівництвом командира частини (з'єднання) та його заступників.
До загальних питань належать: заходи щодо підвищення бойової і мобілізаційної готовності родів військ і служб, пов'язані зі створенням матеріально-технічної бази; підготовка родів військ і служб до навчань та забезпечення цих навчань і виходів підрозділів (частин) на полігони (табори); приймання та обслуговування молодого поповнення, що прибуває у частину (з'єднання); підготовка до звільнення у запас солдатів (матросів) і сержантів (старшин); обслуговування військовозобов'язаних, призваних на навчальні збори; огляд військового господарства та його окремих об'єктів згідно з планом військової частини (з'єднання) чи старших начальників, робота внутрішніх перевірочних комісій; підготовка навчально-матеріальної бази бойової підготовки та інші питання.
4.2.7. У розділах щодо всіх служб передбачаються заходи, пов'язані з отриманням і перевезенням матеріальних засобів, обладнання та упорядкування складів, підготовкою їх до роботи у весняно-літній чи осінньо-зимовий періоди, забезпечення матеріальними засобами підрозділів (частин), технічним обслуговуванням, ремонтом, консервацією, розконсервацією та переконсервацією техніки і т.д.
Крім того, у розділах по службах відображаються також і специфічні питання їх роботи:
щодо служби пального та мастильних матеріалів - обладнання заправного пункту та під'їздів до нього; проведення протипожежних заходів на території складу; контроль якості та поновлення запасів пального; збирання та здавання відпрацьованих нафтопродуктів; очищення резервуарів та інші заходи;
щодо продовольчої служби - заготівля (приймання у постачальників) картоплі, овочів, сіна, соломи; підготовка та ремонт овочесховища і холодильного господарства; заготівля льоду та накопичення його в льодовнику; закладання картоплі та овочів на зберігання, квашення капусти, перебирання картоплі та овочів і очищення овочесховищ;
щодо ведення та розвитку підсобного господарства - будівництво та ремонт тваринницьких приміщень, теплиць і парників, садіння картоплі, овочів і кормових культур на підсобному городі, догляд за посівами та збирання урожаю, вирощування, відгодівля і забій тварин, використовування продукції підсобного господарства на планове забезпечення та посилення харчування особового складу тощо; ремонт та перевірка засобів вимірювання, ремонт продовольчої тари, здавання зворотної тари постачальникам та ін.;
щодо речової служби - видавання в підрозділи (частини) речового майна для сезонної зміни за строками носіння та його таврування; дообладнання кімнат побутового обслуговування, поповнення їх матеріалами та приладдям; підготовка до роботи обладнання майстерні з ремонту речового майна, сушок для просушування обмундирування та взуття, а також лазнево-прального обладнання; хімічна чистка обмундирування та іншого майна; приймання майна від підрозділів після масової видачі; вилучення з користування лиж та іншого спортінвентарю, організація їх ремонту, зберігання та інші заходи;
щодо спеціальних споруд - будівництво та ремонт спеціальних споруд, ремонт інженерних систем і спеціального технічного обладнання;
щодо квартирно-експлуатаційної служби - будівництво та ремонт казармено-житлового фонду та комунальних споруд, ремонт казарменого інвентарю та меблів, заготівля будівельних матеріалів, перевірка та ремонт системи опалення, водопостачання, каналізації та енергозабезпечення; заготівля і організація збереження палива; протипожежна підготовка об'єктів до літнього та зимового періодів, заготівля протипожежного інвентарю, ремонт пожежних водоймищ і під'їзних колій до них, озеленення територій військових містечок та ін.;
щодо природоохоронних споруд - обладнання заправних пунктів пально-мастильних матеріалів піддонами для попередження проливів нафтопродуктів, бетонування території заправних пунктів зі зливними лотками і нафтозатримувачами, дефектоскопія і випробування резервуарів та спорудження оглядових колодязів; обладнання підсобних господарств системами очистки та утилізації твердих і рідких відходів тваринництва, біотермічними ямами, скотомогильниками для загиблих тварин;
щодо технічних служб (бронетанкова, автомобільна, ракетно-артилерійського озброєння, інженерна, хімічна, зв'язку) - обладнання, благоустрій і удосконалення полігонів, парків, майстерень, пунктів технічного обслуговування та інші заходи;
щодо торговельно-побутового забезпечення - будівництво нових, капітальний та поточний ремонт існуючих об'єктів військторгу, складів і фруктоовочесховищ, необхідних за нормативами частини (з'єднання), за рахунок коштів Міністерства оборони України; укомплектування цих підприємств торговельно-технічним, холодильним, тепловим, механічним та іншим обладнанням.
Специфічні питання господарської діяльності у річному господарському плані можуть бути викладені ще й по інших службах. У числі інших заходів вказані спільні господарські роботи, які не включені у перераховані вище розділи, але вимагають для свого виконання матеріальних засобів і коштів (затрат) або виділення робочої сили і транспорту.
До них належать: збирання та здавання чорного і кольорового металобрухту та дорогоцінних металів, обладнання спортивних містечок, інші заходи.
4.2.8. У річний господарський план з'єднання включаються: роботи та заходи, покладені на тил з'єднання, а також ті, які виконуються частинами в інтересах всього з'єднання під спільним керівництвом командира з'єднання, його заступника, начальників родів військ і служб з'єднання чи проводяться в частинах і з'єднанні у строки, встановлені командиром з'єднання чи старшими командирами (начальниками).
Витяги з річного господарського плану з'єднання надсилаються в підпорядковані частини.
4.2.9. Річний господарський план частини (з'єднання), відповідно до змін обставин та нових даних, що надходять з вищого штабу і служб, протягом року коригується.
Уточнені заходи відображаються у місячних планах робіт заступників командира, начальників родів військ і служб частини (з'єднання).
4.2.10. У військових частинах, які знаходяться на забезпеченні в інших частинах, річний господарський план може і не складатись.
4.2.11. У авіаційно-технічній частині річний господарський план розробляється начальником штабу разом із заступниками командира частини та начальниками служб.
У річний господарський план авіаційно-технічної частини, крім викладених вище розділів, також включаються:
заходи щодо експлуатаційного утримання аеродромів, ремонт окремих елементів аеродромів і аеродромних споруд;
підготовка аеродромів до осінньо-зимової та весняно-літньої експлуатації, обладнання та підготовка до зими парку аеродромних машин і механізмів та інші заходи;
заходи щодо автомобільної і електрогазової служби - обладнання та підготовка до зими автомобільного парку, огляди автомобільної і електрогазової техніки, переведення машин на зимову та літню експлуатацію, перевірка стану техніки, що зберігається на консервації і т.д.;
заходи щодо служб авіаційно-технічної, авіаційного озброєння, ракет і боєприпасів - обладнання та ремонт складських приміщень, консервації та переконсервації озброєння і майна, що зберігається на складах частин, та інші заходи.
Річний господарський план авіаційно-технічної частини підписується начальником штабу та затверджується командиром частини.
4.3. Річний і місячні плани експлуатації, ремонту озброєння, бойової та іншої техніки
4.3.1. Річні плани експлуатації і ремонту озброєння, бойової та іншої техніки розробляються у військовій частині за місяць до початку запланованого року, а місячні - за 5 днів до початку запланованого місяця.
На основі річного плану частин за 15 днів до початку року у з'єднанні розробляються зведені річні плани експлуатації і ремонту озброєння, бойової та іншої техніки.
4.3.2. Річні та місячні плани експлуатації і ремонту озброєння та боєприпасів частини (з'єднання) розробляються начальником служби ракетно-артилерійського озброєння чи заступником командира з озброєння (інженерно-авіаційної служби) частини (з'єднання), підписуються начальником штабу та начальником служби ракетно-артилерійського озброєння чи заступником командира з озброєння (інженерно-авіаційної служби) і затверджуються командиром частини (з'єднання).
4.3.3. Річні і місячні плани експлуатації і ремонту бойової та іншої техніки розробляються під керівництвом заступника командира частини (з'єднання) з озброєння (інженерно-авіаційної служби) за участю інших заступників командира, начальників родів військ і служб, підписуються начальником штабу та заступником командира з озброєння (інженерно-авіаційної служби), затверджуються командиром частини (з'єднання).
4.3.4. Основними вихідними відомостями для розробки планів експлуатації і ремонту озброєння, бойової та іншої техніки є:
план бойової підготовки та завдання командування, пов'язані з використанням озброєння та техніки;
наявність і технічний стан озброєння та техніки;
потреба у ресурсах (моторесурсах) для забезпечення планів бойової підготовки і господарських заходів;
встановлені річні (місячні) норми витрат ресурсів (моторесурсів) на техніку;
запас ресурсів (моторесурсів) техніки щодо чергового ремонту;
встановлений ліміт витрат пального, спеціальних рідин та експлуатаційних матеріалів.
4.3.5. У річних (місячних) планах експлуатації і ремонту озброєння, бойової та іншої техніки зазначаються: найменування техніки, марки машин та їх кількість, заплановані витрати ресурсів (моторесурсів) щодо груп техніки (машин) і всієї частини (з'єднання), потреба технічного обслуговування та ремонту, дані обліку технічних обслуговувань і ремонтів озброєння, бойової та іншої техніки.
Крім того, у плані зазначаються основні заходи щодо експлуатації озброєння і техніки, напрями підтримання їх у постійній бойовій готовності.
4.3.6. На основі місячних планів експлуатації і ремонту озброєння та техніки розробляються плани - графіки технічного обслуговування.
4.3.7. Річні й місячні плани експлуатації і ремонту озброєння, бойової та іншої техніки уточнюються при зміні планів бойової підготовки чи інших вихідних даних.
Затверджені річні і місячні плани є основними документами для витребування запасних частин, приладдя, майна, пального та мастильних матеріалів і їх витрати у межах встановлених річних (квартальних) лімітів, а також видачі завдань ремонтним частинам (підрозділам).
4.4. Річний і місячні плани централізованого перевезення матеріальних засобів гарнізону (з'єднання)
4.4.1. Річний план централізованого перевезення матеріальних засобів розробляється у гарнізоні (з'єднанні).
Вихідними відомостями для його розробки є:
заходи щодо забезпечення окремих етапів бойової підготовки;
заявки служб і військових частин на перевезення вантажів;
відомості про наявність, технічний стан і можливості транспорту перевезення;
установлені норми витрат моторесурсів і пального;
нормативи для розрахунків і планування перевезення.
На основі річного плану розробляється план централізованого перевезення матеріальних засобів на місяць.
4.4.2. План централізованого перевезення матеріальних засобів розробляється і підписується заступником начальника гарнізону з питань тилу (заступником командира з'єднання з тилу) і затверджується начальником гарнізону (командиром з'єднання).
4.4.3. У плані централізованого перевезення матеріальних засобів зазначається: кому перевозяться вантажі, їх найменування, кількість і маса, потрібна кількість транспортних засобів по видах (вантажних автомобілів, авторефрижераторів, хлібних автомобілів, автоцистерн для пального, причепів і т.д.); від кого виділяється автотранспорт (від яких військових частин, установ, військово-навчальних закладів), місце завантаження та час прибуття автотранспорту, маршрут, відстань, кількість рейсів, строк виконання перевезення та відповідальний за перевезення.
4.4.4. Витяги з річних і місячних планів централізованого перевезення разом з графіком виділення експедиторів направляються військовим частинам для виконання відповідно за 20 і 7 днів до початку запланованого періоду.
4.5. Річний план контрольно-ревізійної роботи з'єднання
4.5.1. Річний план контрольно-ревізійної роботи з'єднання розробляється заступником командира з'єднання з тилу за участю інших заступників командира та начальників родів військ і служб, підписується начальником штабу та заступником командира з'єднання з тилу і затверджується командиром з'єднання.
4.5.2. У річному плані контрольно-ревізійної роботи вказуються: завдання контрольно-ревізійної роботи, перелік частин і служб, у яких передбачено проведення інвентаризації матеріальних засобів, перевірок господарської діяльності та документальних ревізій, їх обсяг, час і відповідальні виконавці.
4.6. Місячні плани роботи заступників командира та начальників служб частини (з'єднання)
4.6.1. З метою конкретизації, своєчасного та якісного виконання заходів, передбачених річними планами, а також виконання завдань раптового виникнення заступники командира частини (з'єднання) з тилу, з технічної частини і з озброєння (з інженерно-авіаційної служби), а також начальники всіх служб розробляють місячні плани роботи на кожний наступний місяць.
4.6.2. Вихідними відомостями для розробки місячних планів роботи є:
завдання бойової та гуманітарної підготовки на наступний місяць;
заходи річного господарського плану, річних планів експлуатації та ремонту озброєння, бойової та іншої техніки, річного плану економічної роботи і річного плану контрольно-ревізійної роботи, передбачені на наступний місяць;
вказівки начальників служб вищого штабу та безпосереднього командира (начальника);
наслідки перевірок стану, збереження та експлуатації озброєння, техніки і майна;
дані про виконання планів робіт минулого місяця;
додаткові заходи, не включені у річні плани, необхідність виконання яких виникла після затвердження річних планів.
4.6.3. У місячних планах роботи заходи, передбачені річними планами, деталізуються із зазначенням обсягу чи вартості робіт, потреби у робочій силі, транспорту, матеріальних засобів та коштів, джерел для забезпечення цієї потреби та розподіляються конкретним виконавцям.
Місячні плани узгоджують з начальником штабу, іншими заступниками командира, а в частині фінансування - з начальником фінансової служби та затверджуються безпосереднім начальником.
4.6.4. У плани роботи заступників командира частини (з'єднання) включаються заходи, які виконуються ними особисто чи проводяться підпорядкованими службами під їх керівництвом, а також штабом частини (з'єднання) за участю заступників командира.
4.6.5. Начальники служб розробляють місячні плани своїх служб. У них докладно відображаються роботи, що виконуються цими службами, питання навчання особового складу та контролю за діяльністю підпорядкованих служб та підрозділів (частин).
4.6.6. Основним змістом місячних планів є:
забезпечення завдань бойової підготовки та виховної роботи частини (з'єднання);
заходи щодо витребування, отримання, обліку, зберігання, видачі та експлуатації матеріальних засобів;
контроль за наявністю, якісним станом та збереженням матеріальних засобів;
будівництво, удосконалення матеріально-технічної бази;
заходи щодо догляду, збереження, ремонту техніки та інші питання.
4.6.7. Начальники служб частини (з'єднання) затверджені місячні плани доводять до кожного виконавця, організують та контролюють виконання вказаних у планах заходів.
4.7. Місячні та добові плани перевезення матеріальних засобів автомобільним транспортом частини (з'єднання)
4.7.1. Планування перевезення автомобільним транспортом частини (з'єднання) полягає у визначенні кількості автотранспорту, необхідного для перевезення матеріальних засобів, та розподілу його по об'єктах перевезення згідно з прийнятим рішенням. При цьому враховується терміновість доставки, кількість та маса вантажу, що перевозиться, відстань перевезення, наявність придатних до експлуатації автомобілів, причепів та засобів механізації вантажно-розвантажувальних робіт, стан маршрутів руху та інші питання.
4.7.2. Планування перевезення автомобільним транспортом у військовій частині (з'єднанні) проводиться на місяць та добу.
Вихідними відомостями для планування перевезення матеріальних засобів автомобільним транспортом є:
вказівки командира частини (з'єднання) та вищого в порядку підпорядкованості заступника командира (командуючого) з тилу;
заходи річного господарського плану;
заявки начальників служб та командирів підрозділів (частин) на перевезення;
обсяг централізованого перевезення матеріальних засобів підрозділам та частинам на місяць, передбачений планом;
зведені відомості про наявність, технічний стан, вантажопідйомність та зайнятість автотранспорту перевезення;
встановлені норми витрат моторесурсів та пального;
стан шляхів та відомості про найбільш раціональні маршрути руху;
наявність та стан засобів механізації вантажно-розвантажувальних робіт;
відомість про залучення автотранспорту частини (з'єднання) для виконання перевезення згідно з планом старшого начальника;
пора року та стан погоди;
нормативи для розрахунків та планування перевезення автомобільним транспортом.
4.7.3. На основі одержаних вихідних відомостей заступник командира частини з тилу (начальник організаційно-планового відділення з'єднання) визначає кількість автомобілів та причепів, необхідних для перевезення вантажів, і розробляє місячний план перевезення матеріальних засобів автомобільним транспортом.
Форми місячного та добового планів перевезення матеріальних засобів наведені у додатках N 3 та N 4.
Плани перевезення матеріальних засобів розробляються та підписуються у з'єднанні - начальником організаційно-планового відділення, у частині - заступником командира частини з тилу і затверджуються, відповідно, заступником командира з'єднання з тилу та командиром частини.
4.7.4. Після затвердження місячного та добового планів перевезення матеріальних засобів їх копії передаються командиру частини (тилового забезпечення) - для виконання та заступнику командира з технічної частини - для складання плану експлуатації і ремонту автомобільної техніки.
Крім того, заступник командира частини з тилу (начальник організаційно-планового відділення з'єднання) інформує заявників про порядок та строки виконання перевезення.
4.7.5. Згідно з планом перевезення матеріальних засобів начальники служб - заявники віддають розпорядження підлеглим про підготовку до відправки (прийому) матеріальних засобів та оформлення необхідних облікових документів.
4.7.6. У авіаційно-технічній частині план перевезення матеріальних засобів автомобільним транспортом розробляється та підписується начальником штабу частини і затверджується командиром авіаційно-технічної частини.
4.8. Місячні виробничі плани ремонтної частини (підрозділу, майстерні) з'єднання (частини)
4.8.1. Місячні виробничі плани ремонтної частини (підрозділу, майстерні) розробляються її командиром (начальником) та затверджуються відповідним заступником командира з'єднання (частини) з технічної частини, з озброєння (інженерно-авіаційної служби) чи начальником роду військ (служби).
У авіаційно-технічній частині виробничий план автомобільної майстерні розробляється начальником автомобільної та електрогазової служби і затверджується командиром частини.
4.8.2. У місячному виробничому плані ремонтної частини (підрозділу, майстерні) вказуються: назва озброєння та техніки, що підлягають ремонту, їх кількість, характер, обсяг та строки виконання робіт.
4.8.3. Вихідними відомостями для розробки виробничих планів є:
витяг із місячних планів експлуатації та ремонту озброєння, бойової та іншої техніки з'єднання (частини);
аналіз виконання частиною (підрозділом, майстернею) плану ремонту у минулому місяці;
норми виробітку, виходячи зі стану виробничого обладнання, чисельності та кваліфікації особового складу ремонтної частини (підрозділу, майстерні).
4.9. План проведення парко-господарського дня
4.9.1. План проведення парко-господарського дня розробляється штабом частини разом із заступником командира частини, начальниками родів військ та служб (додаток N 5).
Вихідними відомостями для розробки плану проведення парко-господарського дня є:
вказівки командира частини та старших командирів (начальників);
місячні плани експлуатації та ремонту озброєння, бойової та іншої техніки, а також строки проведення планових і сезонних обслуговувань, встановлених відповідними наказами, настановами та інструкціями;
результати оглядів та перевірок посадовими особами озброєння, бойової та іншої техніки і фактичної потреби їх обслуговування:
підсумки раніше проведених парко-господарських днів та робіт з обслуговування озброєння і техніки;
заявки командирів підрозділів на необхідні роботи з ремонту озброєння та техніки;
умови експлуатації та збереження машин в частині;
заплановані господарські заходи.
4.9.2. У плані проведення парко-господарського дня зазначаються: назви робіт (заходів) та час їх виконання; у яких підрозділах проводяться роботи (об'єкти, місця роботи); залучені сили та засоби (кількість особового складу, виділеного для робіт, та матеріально-технічне забезпечення намічених заходів); посадові особи, відповідальні за виконання робіт і контроль за роботою; відмітка про виконання.
У плані відображаються також створення спеціальних постів та спеціалізованих бригад, виділених з підрозділів технічного обслуговування і ремонту, призначених для забезпечення якісного виконання робіт у парку.
4.9.3. У плані проведення парко-господарського дня передбачається виконання таких основних заходів:
огляд посадовими особами стану всіх видів озброєння, техніки та майна;
виконання екіпажами, обслугами, водіями та фахівцями планових робіт щодо обслуговування озброєння і техніки, а також ліквідації виявлених на них несправностей;
перевірка стану та обслуговування джерел і споживачів електроенергії (акумуляторних батарей, генераторів, стартерів, електроприладів, радіостанцій, контрольно-вимірювальних приладів, електростанцій та агрегатів живлення, діелектричних засобів захисту);
перевірка роботи та обслуговування озброєння, стабілізаторів, боєприпасів, засобів зв'язку, засобів захисту, протипожежного обладнання, приладів нічного бачення та огляду балонів високого тиску;
обслуговування засобів евакуації, рухомих ремонтних засобів, верстатного, силового та іншого обладнання;
перевірка наявності, доукомплектування та обслуговування ЗІП;
обслуговування вантажно-розвантажувальних механізмів, засобів освітлення та сигналізації;
ремонт та обладнання під'їзних шляхів, огорожі, елементів парку, прибирання території парку та паркових приміщень;
огляд та дообладнання навчально-матеріальної бази (класів, полігонів, стрільбищ, автодромів, танкодромів та інших об'єктів);
перевірка наявності та якості пального у баках машин і на складах, справності засобів зберігання та перекачування пального;
ремонт меблів, обладнання та спорядження казарми, солдатського обмундирування та взуття;
прибирання та благоустрій території військового містечка, приміщень казарм, об'єктів навчально-матеріальної бази, їдалень, складів, майстерень, лазень, об'єктів підсобного господарства, очищення від снігу території частини та інші роботи.
4.9.4. Всі заходи парко-господарського дня групуються у плані за розділами. Такими розділами можуть бути: організаційні та соціально-психологічні заходи; перевірка, обслуговування та ремонт озброєння, техніки і майна; обладнання та удосконалення навчально-матеріальної бази бойової підготовки; господарські роботи; прибирання робочих місць та підбиття підсумків парко-господарського дня.
Розроблений та підписаний начальником штабу план проведення чергового парко-господарського дня затверджується командиром частини.
Витяги із затвердженого плану доводяться штабом частини до заступників командира, начальників родів військ та служб частини і командирів підрозділів.
4.9.5. На підставі витягів з плану проведення парко-господарського дня частини командири батальйонів (дивізіонів) та рот (батарей) складають плани проведення парко-господарського дня в своїх підрозділах.
Екіпажам, обслузі та водіям їхні безпосередні командири ставлять конкретні завдання напередодні проведення парко-господарського дня.
4.10. Річний план економічної роботи частини (з'єднання)
4.10.1. З метою виконання заходів по економії матеріальних засобів і коштів, а також повного використання можливостей військового (корабельного) господарства в частині (з'єднанні) всіма службами розробляється річний план економічної роботи (додаток N 6).
4.10.2. Вихідними даними для його розробки є:
план бойової і гуманітарної підготовки;
річний господарський план;
плани експлуатації і ремонту озброєння, бойової та іншої техніки;
заходи щодо обладнання та удосконалення навчально-матеріальної бази бойової підготовки;
план перевезення матеріальних засобів;
річний фінансовий кошторис військової частини;
кошторис грошового фонду військової частини та кошторис підсобного господарства.
4.10.3. Річний план економічної роботи з'єднання розробляється на основі річних планів економічної роботи військових частин та заходів, які проводяться службами з'єднання.
4.11. Плани забезпечення окремих заходів частини (з'єднання)
4.11.1. У частині (з'єднанні) розробляються також плани забезпечення окремих етапів бойової та виховної роботи, виконання найбільш важливих господарських заходів, які мають періодичний або сезонний (разовий) характер, а також деяких робіт, включених у річний господарський план, але які потребують виконання більш детальних обгрунтованих розрахунків.
Ці плани можуть стосуватися тільки однієї служби або охоплювати роботу декількох служб.
4.11.2. Часткові плани, що стосуються роботи однієї служби, розробляються начальником даної служби та затверджуються його безпосереднім начальником.
Плани, що охоплюють роботу декількох служб, підпорядкованих різним начальникам, а також плани робіт, пов'язаних з залученням особового складу підрозділів, розробляються відповідними заступниками командира частини (з'єднання), підписуються начальником штабу та затверджуються командиром частини (з'єднання).
4.11.3. У частині (з'єднанні) можуть розроблятися такі плани забезпечення заходів: обладнання (дообладнання) навчально-матеріальної бази бойової підготовки та виховної роботи; прийому та забезпечення молодого поповнення; забезпечення солдатів (матросів) та сержантів (старшин), звільнених у запас; підготовки до виходу в навчальні центри (табори); матеріального, технічного, медичного та інших видів забезпечення на навчанні; підготовки військового господарства до роботи у зимових умовах; забезпечення заготівлі картоплі, овочів, палива та інших матеріальних засобів; будівельних і ремонтних робіт, які виконуються господарським способом, та інші плани.
4.11.4. У часткових планах, як правило, зазначаються: назва заходів, обсяги робіт та строки їх виконання; потреба у матеріальних засобах та коштах, транспорті і робочій силі, а також за рахунок яких джерел ці потреби забезпечуються; особи, відповідальні за виконання намічених заходів.
План повинен мати графу для поміток про виконання заходів (робіт).
4.11.5. Виконання планів здійснюється виконавцями робіт, а контроль за своєчасністю, повнотою та якістю робіт - їх безпосередніми начальниками.
Кожний начальник, який затверджує план на наступний період, зобов'язаний перевірити виконання планів минулого періоду.
Якщо намічені заходи з якоїсь причини не виконуються, виконавець повинен доповісти про це своєму безпосередньому начальнику та отримати від нього необхідну допомогу.
5. Організація матеріального, технічного, медичного, ветеринарного, торговельно-побутового, квартирно-експлуатаційного та фінансового забезпечення військових частин (з'єднань)
5.1. Порядок забезпечення військових частин (з'єднань) матеріальними засобами
5.1.1. Забезпечення військових частин і з'єднань матеріальними засобами (крім квартирного майна) здійснюється за схемою: постачальні управління Центру - військовий округ (оперативне командування, Військово-Морські Сили) - об'єднання (флотилія) - з'єднання (військово-морська база, з'єднання) - військова частина (корабель) - підрозділи (бойові частини, служби) - солдат (матрос).
Забезпечення пальним, продовольством здійснюється за схемою: постачальне управління Центру - військовий округ (оперативне командування) - склад - частина за територіальним принципом.
5.1.2. Забезпечення військових частин квартирним майном здійснюється за схемою - постачальне управління Центру - оперативне командування - квартирно-експлуатаційна частина району (гарнізону) - військова частина.
Забезпечення кораблів (військових частин Військово-Морських Сил) квартирним майном здійснюється за схемою: постачальне управління Центру - ВМС (морська інженерна служба флоту) - військово-морська база (морська інженерна служба бази) - з'єднання (берегова чи плавуча база) - корабель (військова частина).
Забезпечення твердим паливом у Військово-Морських Силах України здійснюється за схемою: постачальне управління Центру - ВМС (паливний відділ, відділ тилу флоту) - військово-морська база (паливний відділ бази) - з'єднання (берегова чи плавуча база) - корабель (військова частина).
5.1.3. Порядок забезпечення військових частин (з'єднань) спеціальними видами палива визначається окремими положеннями.
5.1.4. Забезпечення арсеналів, складів, баз та інших установ центрального підпорядкування матеріальними засобами (крім виробничих матеріалів та устаткування, належного їм за табелями і нормами, здійснюється військовими округами*, Військово-Морськими Силами, на території яких вони дислокуються, нарівні з частинами (з'єднаннями)), які входять у склад військових округів, Військово-Морських Сил України.
_______________
* Під військовими округами надалі треба розуміти оперативні командування.
Виробничими матеріалами та устаткуванням ці арсенали, склади, бази та інші установи забезпечуються постачальними управліннями Міністерства оборони України.
5.1.5. Військові частини (підрозділи), підпорядковані військовим округам, за розпорядженням управлінь (служб, відділів) військових округів можуть прикріплятися на забезпечення до однієї з найближчих військових частин, які ведуть самостійно військове господарство. У цьому випадку відповідні управління (служби, відділи) військових округів повинні визначати потребу в матеріальних засобах і здійснювати їх видачу військовим частинам, враховуючи потреби прикріплених до неї частин (підрозділів).
5.1.6. Право зарахування на забезпечення підрозділів, окремих команд і військовослужбовців, що прибувають у гарнізон, в одну із військових частин, надається начальнику тилу гарнізону.
5.1.7. Військові частини, окремі батальйони, які входять у склад з'єднань, наказом командира з'єднання можуть прикріплятись на всі види забезпечення до найближчої частини з'єднання, яка веде самостійно військове господарство.
У цих випадках господарчий апарат прикріплених на забезпечення частин використовується на роботі у частинах, до яких вони прикріплені.
5.1.8. При переведенні військових частин (з'єднань) з одного військового округу в інший відповідні управління (служби, відділи) військових округів повинні видавати цим частинам (з'єднанням) атестати, які будуть основними документами, що дають право зарахування на забезпечення на новому місці дислокації. Частинам, які вибувають, але стоять на забезпеченні у з'єднаннях чи при інших частинах, атестати видаються цими з'єднаннями (частинами). Копії атестатів надсилаються у відповідні управління (служби, відділи) військових округів.
В атестатах на будь-який вид матеріальних засобів, що вибувають з військовою частиною (з'єднанням), записується кількість цих засобів, які наявні на день вибуття.
Перед вибуттям військової частини (з'єднання) вона дозабезпечується усім належним до встановлених норм, а стосовно речового майна - до кінця того півріччя, в якому вони вибувають.
5.1.9. Військова частина (з'єднання), що прибуває у склад військового округу, повинна подати у відповідні управління, служби (відділи) атестати про забезпечення матеріальними засобами, які були видані управліннями (службами, відділами) військового округу з колишнього місця її дислокації. Щодо квартирного забезпечення - у квартирно-експлуатаційну частину району (гарнізону) за новим місцем дислокації.
Начальники управлінь (служб, відділів) військового округу при зарахуванні на забезпечення повинні перевірити у штабі наявність наказу (директиви) про включення цієї частини (з'єднання) до складу військового округу чи зарахування її тільки на тимчасове забезпечення.
5.1.10. Основою для зарахування на забезпечення військових частин і з'єднань, які передислоковуються (перебазовуються) з одного пункту в інший, є:
наказ (директива) командування про передислокацію (перебазування);
атестати, видані вищим, в порядку підпорядкованості, органом з колишнього місця дислокації (базування);
копії останніх звітів, завірених вищими органами.
Основою для зарахування на забезпечення підрозділів, окремих команд та окремих військовослужбовців є атестат і документ про відрядження.
5.1.11. Заново сформовані частини зараховуються на усі види забезпечення на основі директиви командування про їх формування та атестатів, які видаються тими, хто займається формуванням.
5.1.12. При переміщенні військової частини (з'єднання) у межах одного військового округу атестати про забезпечення матеріальними засобами видаються:
військовим частинам - при вибуванні її до складу іншого з'єднання чи при знятті з забезпечення у з'єднанні та прикріпленні на забезпечення до складів військових округів (територіальних центрів забезпечення пальним);
авіаційним чи іншим частинам ВПС, військ ППО та авіації ВМС - при знятті їх з забезпечення у авіаційно-технічних частинах;
береговим частинам (з'єднанням), які вибувають з однієї військово-морської бази на іншу у межах флоту.
5.1.13. Військові частини (підрозділи), команди, які перевозяться у складі ешелонів, забезпечуються продовольством через військово-продовольчі пункти на залізницях.
Перед відправкою ешелони комплектуються польовими кухнями та іншим майном за встановленими нормами, а також запасом продовольства на період руху і вивантаження на 3 доби.
При перебуванні ешелону у дорозі менше трьох діб підрозділам (командам) польові кухні не видаються.
Особовий склад у цьому випадку забезпечується сухим пайком чи гарячою їжею через їдальні військово-продовольчих пунктів.
При перевезенні повітряним транспортом військовослужбовці забезпечуються сухим пайком чи продовольчо-дорожніми коштами.
5.1.14. Гаряча їжа в ешелоні з кухнями готується за єдиною розкладкою, складеною заступником начальника військового ешелону з постачання разом з лікарем та затвердженою начальником ешелону.
Їжа повинна готуватись з урахуванням тривалої зупинки ешелону. Дані про такі зупинки начальник ешелону отримує від військових комендантів і начальників станцій.
Видача гарячої їжі в ешелоні проводиться не менше двох разів на добу.
Для запобігання пожежі категорично забороняється використання рідкого палива утопках польових кухонь військових ешелонів.
5.1.15. Ешелонам, які не мають польових кухонь, гаряча їжа видається не менше одного разу на добу через їдальні військово-продовольчих пунктів.
У цьому випадку на приготування гарячої їжі витрачається 50% добової норми пайка, а замість другої частини пайка особовому складу ешелону видається сухий пайок із розрахунку один пайок на двох військовослужбовців.
Для отримання гарячої їжі (продовольства) під час руху начальник ешелону подає через військових комендантів заявки з урахуванням отримання її у пунктах забезпечення (не пізніше ніж за 60 годин до прибуття ешелону). В заявці вказується номер ешелону та кількість необхідних обідів (продовольства).
5.1.16. Видача ешелонові гарячої їжі військово-продовольчими пунктами може здійснюватися:
у їдальнях військово-продовольчих пунктів;
з їдалень військово-продовольчих пунктів у посуд ешелону;
доставкою гарячої їжі до ешелонів у термосах військово-продовольчого пункту.
Продовольство для ешелонів доставляється до місць їх стоянки військово-продовольчими пунктами чи продовольчими складами. Начальник ешелону виділяє завантажувальну команду для навантаження продовольства у вагони (на судна).
5.1.17. Офіцери, генерали та адмірали, які їдуть в ешелонах, забезпечуються їжею з кухонь ешелону за нормою солдатського пайка.
5.1.18. Військовослужбовці, які знаходяться у дорозі в складі команд чи поодинці, у випадках неможливості одержання гарячої їжі через їдальні військово-продовольчих пунктів можуть забезпечуватись так:
військовослужбовці строкової служби - загально-армійським сухим пайком чи продовольчо-дорожніми коштами;
генерали, адмірали та офіцери, а також прапорщики, мічмани та військовослужбовці, які служать за контрактом,- загально-армійським сухим пайком безкоштовно чи грошовою компенсацією замість належного продовольчого пайка на загальних підставах.
Виплата продовольчо-дорожніх коштів військовослужбовцям строкової служби під час руху здійснюється:
при призначенні чи переведенні їх на службу в інші частини, установи чи військово-навчальні заклади;
при направленні їх на лікування у військові та цивільні лікувальні заклади;
при вибуванні у відпустку - на час руху до місця проведення відпустки та назад;
при виїзді у службові відрядження та повернення з них - на час поїздки;
при направленні у службові відрядження в пункти, де немає можливості забезпечити харчуванням через їдальні військових частин (і якщо вони не забезпечувались загально-армійським сухим пайком) - на весь час перебування в дорозі і у відрядженні в цьому пункті;
при звільненні зі Збройних Сил України - на час дороги до вибраного місця проживання.
На час поїздки по території іноземної держави продовольчо-дорожні кошти військовослужбовцям строкової служби не видаються, вони забезпечуються загально-армійським сухим пайком.
Для команд чисельністю до 100 чоловік, які відправляються у пасажирських поїздах, продовольчо-дорожні кошти видаються під звіт начальнику команди.
5.1.19. Відпускання матеріальних засобів військовим частинам, з'єднанням, підприємствам та організаціям інших міністерств та відомств (платним споживачам), а також госпрозрахунковим підприємствам, організаціям та установам Міністерства оборони України і фізичним особам здійснюється тільки за рішенням Кабінету Міністрів України і наказів Міністра оборони України.
5.1.20. За наявності дозволу платні споживачі одержують матеріальні засоби зі складів (баз) Міністерства оборони України чи безпосередньо з підприємств, складів і баз постачальників за нарядами (нарядами-рахунками) відповідних управлінь (відділів) Центру, оперативних командувань.
5.1.21. Розрахунки з платними споживачами здійснюються на місці, а відпускання їм матеріальних засобів дозволяється тільки після попередньої оплати їх вартості.
Військовим частинам, з'єднанням, підприємствам та організаціям інших міністерств і відомств, розрахунки з якими здійснюються централізовано, матеріальні засоби видаються зі складів (баз) Міністерства оборони України без оплати їх вартості. Якщо розрахунки виконуються на місці, то матеріальні засоби цим платним споживачам відпускаються тільки після попередньої оплати їх вартості.
5.1.22. При передислокації військової частини її командир до переїзду в новий пункт повинен:
закінчити всі розрахунки з постачальниками та платними споживачами за паливо, комунальні послуги та ін., а також з працівниками;
виконати всі необхідні роботи щодо приведення до ладу спеціальних споруд казармено-житлового фонду, комунальних споруд, устаткування, території, квартирного майна, а також консервації будівель та споруд;
відповідно до наказу начальника гарнізону комісійно, під керівництвом КЕЧ району, встановленим порядком передати за актами казармено-житловий фонд, комунальні споруди, устаткування, земельні ділянки, меблі та інше квартирне майно, незакінчені об'єкти капітального будівництва (капітального ремонту), залишки матеріалів, які заготовлялись для цієї мети та потреб експлуатації, а також всю документацію відносно перелічених робіт, об'єктів і майна (облікові документи, журнали по експлуатації, паспорти та ін.), одночасно отримати атестат від начальника квартирно-експлуатаційної частини району (гарнізону);
передати, відповідно до вказівки постачальних управлінь (служб, відділів) військових округів стаціонарну кіноапаратуру, радіовузли потужністю понад 200 Вт та стаціонарне поліграфічне обладнання;
здати органу забезпечення залишки бюджетних коштів, а також авансовий звіт щодо використання коштів, отриманих на капітальне будівництво і капітальний ремонт;
передати за наказом керівних органів матеріальні засоби та кошти об'єктів, підсобних господарств, теплиць і майстерень.
5.1.23. Вивозити казармений інвентар, меблі та інше квартирне майно при передислокації забороняється, за винятком однієї - двох залізних шаф (ящиків), необхідних для перевезення таємних документів, коштів та цінностей, з відміткою про це в атестатах.
Передавання казарменого та протипожежного інвентарю, обладнання і меблів з одного підрозділу в інший у самій військовій частині дозволяється тільки командиром частини.
5.1.24. При розосереджуванні авіації дозволяється перевезення з частинами на польові аеродроми всередині оперативного командування казарменого інвентарю, штабних меблів, а в окремих випадках, і палива, необхідного для створення нормальних побутових умов на цих аеродромах.
Перелік і кількість вивезеного з частинами казарменого інвентарю та іншого квартирного майна повинні бути попередньо погоджені з відповідними органами квартирно-експлуатаційної служби.
5.2. Джерела поповнення та порядок видавання матеріальних засобів військовим частинам (з'єднанням)
5.2.1. Джерелами поповнення матеріальних засобів є: продукція народного господарства, що надходить до військових частин (з'єднань) централізовано чи отримується на місцях відповідно до планів Центру; постачання за прямими договорами; закупівля від комерційних структур; забезпечення місцевими ресурсами; продукція, виготовлена підприємствами Міністерства оборони України, а також силами і засобами військових частин (з'єднань), військовими сільськогосподарськими підприємствами, підсобними господарствами.
5.2.2. Для безперервного забезпечення матеріальними засобами в частинах і з'єднаннях зберігаються запаси поточного постачання озброєння, боєприпасів, пального, продовольства та інших матеріальних засобів.
Розміри запасів поточного постачання визначаються:
для військових округів (оперативних командувань) - Міністром оборони України чи його заступниками згідно з нормами, встановленими рішеннями Кабінету Міністрів України;
для з'єднань, а також військових частин, які не входять до складу з'єднань, - командуючими військами військових округів у межах загальних запасів, встановлених військовому округу (оперативному командуванню);
для військових частин, які входять до складу з'єднань, - командиром з'єднання у межах загальних запасів, встановлених з'єднанню.
При визначенні розмірів запасів поточного постачання враховуються завдання, що виконуються, норми витрат, особливості розквартирування військ (фізико-географічні умови, віддаленість від складів, умови підвезення), наявність складської бази, можливості зберігання матеріальних засобів.
5.2.3. Потреба матеріальних засобів для військової частини (з'єднання) визначається відповідно до облікової чисельності особового складу, наявності озброєння та техніки, штатів і табелів до штатів, норм постачання (витрат), даних про наявність матеріальних засобів, плану бойової підготовки та річного господарського плану.
Для отримання даних про забезпеченість з'єднання матеріальними засобами, управління (служби, відділи) військових округів (оперативних командувань) використовують їх звітність і донесення, які подаються відповідно до табеля термінових донесень.
В особливий період військові частини (центри забезпечення) можуть забезпечувати потреби матеріальних засобів понад визначені штати і табелі до штатів за рахунок майна, яке надійшло як міжнародна військова (технічна, матеріально-технічна) допомога, благодійна, гуманітарна допомога.
( Підпункт 5.2.3 глави 5.2 розділу 5 доповнено новим абзацом згідно з Наказом Міністерства оборони
N 560 від 15.08.2024 )
5.2.4. Звітність і заявки військової частини (з'єднання) на отримання матеріальних засобів, які подаються в управління (служби, відділи) військових округів (оперативних командувань) та квартирно-експлутаційних частин районів (гарнізонів), повинні відповідати законоположенням, що визначають порядок та норми забезпечення військ.
................Перейти до повного тексту