1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ
НАКАЗ
08.05.2018 № 383
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
15 травня 2018 р.
за № 592/32044
Про внесення змін до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 15 квітня 2016 року № 315
Відповідно до статей 13, 15, 44 Закону України "Про вищу освіту" , підпункту 57 пункту 4 Положення про Міністерство внутрішніх справ України , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2015 року № 878 (із змінами), Умов прийому на навчання до закладів вищої освіти України в 2018 році, затверджених наказом Міністерства освіти і науки України від 13 жовтня 2017 року № 1378, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 14 листопада 2017 року за № 1397/ 31265, з метою приведення у відповідність до законодавства нормативно-правових актів Міністерства внутрішніх справ України
НАКАЗУЮ:
1. У заголовку та пункті 1 наказу Міністерства внутрішніх справ України від 15 квітня 2016 року № 315 "Про затвердження Порядку добору, направлення та зарахування кандидатів на навчання до вищих навчальних закладів із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку кадрів для Міністерства внутрішніх справ, поліцейських та військовослужбовців Національної гвардії України", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 квітня 2016 року за № 668/28798 (із змінами), слова "вищих навчальних закладів із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку кадрів для Міністерства внутрішніх справ, поліцейських та військовослужбовців Національної гвардії України" замінити словами "закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку кадрів для Міністерства внутрішніх справ України і Національної поліції України, та вищого військового навчального закладу Національної гвардії України".
2. Порядок добору, направлення та зарахування кандидатів на навчання до вищих навчальних закладів із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку кадрів для Міністерства внутрішніх справ, поліцейських та військовослужбовців Національної гвардії України, затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 15 квітня 2016 року № 315, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 29 квітня 2016 року за № 668/28798 (із змінами), викласти в новій редакції, що додається.
3. Керівникам закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку кадрів для Міністерства внутрішніх справ України і Національної поліції України, та вищого військового навчального закладу Національної гвардії України забезпечити дотримання вимог цього наказу та внести відповідні зміни до правил прийому до закладів вищої освіти у 2018 році.
4. Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС (Доскевич Г.О.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому порядку.
5. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
6. Контроль за виконанням цього наказу покласти на державного секретаря Тахтая О.В.
Міністр А.Б. Аваков
ПОГОДЖЕНО:

Тимчасово виконуючий обов’язки
Міністра освіти і науки України

Т. в. о. заступника командувача
Національної гвардії України
(по роботі з особовим складом)

Голова Національної поліції України

Міністр оборони України
генерал армії України



В.В. Ковтунець



В.О. Ященко

С.М. Князєв


С.Т. Полторак
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
внутрішніх справ України
15.04.2016 № 315
(у редакції наказу
Міністерства внутрішніх
справ України
08.05.2018 № 383)
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
15 травня 2018 р.
за № 592/32044
ПОРЯДОК
добору, направлення та зарахування кандидатів на навчання до закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку кадрів для Міністерства внутрішніх справ України і Національної поліції України, та вищого військового навчального закладу Національної гвардії України
І. Загальні положення
1. Цей Порядок визначає процедуру добору, направлення і зарахування на навчання до закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку кадрів для МВС і Національної поліції України, та вищого військового навчального закладу Національної гвардії України (далі - ЗВО) за державним замовленням.
У цьому Порядку терміни вживаються у значеннях, визначених Законами України "Про освіту", "Про вищу освіту", "Про Національну поліцію", "Про Національну гвардію України", "Про інформацію" та нормативно-правовими актами МОН і МВС.
2. ЗВО здійснюють підготовку кадрів для МВС, Національної поліції України та Національної гвардії України (далі - замовники) ступенів вищої освіти бакалавра, магістра, доктора філософії, доктора наук.
3. Підставою для оголошення прийому до ЗВО для здобуття вищої освіти є ліцензія на провадження освітньої діяльності, видана МОН, та затверджені вченою радою правила прийому до ЗВО (далі - правила прийому).
Правила прийому розробляються відповідно до законодавства України, умов прийому до закладів вищої освіти України, що затверджуються МОН у відповідному році вступу (далі - умови прийому), цього Порядку та після затвердження вченою радою ЗВО оприлюднюються на його офіційному веб-сайті.
Правила прийому до ад’юнктури (аспірантури) та докторантури ЗВО затверджуються вченою радою як додаток до правил прийому.
4. Строки проведення конкурсного відбору, перелік і форми проведення вступних випробувань до ЗВО зазначаються у правилах прийому.
5. Організацію прийому кандидатів на навчання до ЗВО здійснює приймальна комісія, яка утворюється відповідно до законодавства України, умов прийому та цього Порядку.
Приймальна комісія ЗВО забезпечує виключення зарахованих кандидатів на навчання з конкурсу на інші місця державного замовлення.
6. Контроль за проведенням вступної кампанії до ЗВО здійснює Управління професійної освіти та науки Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України.
II. Прийом на навчання
1. Для здобуття ступенів вищої освіти приймаються:
особи, які здобули повну загальну середню освіту або освітньо-кваліфікаційний рівень молодшого спеціаліста,- для здобуття ступеня бакалавра;
особи, які здобули ступінь бакалавра, магістра (освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліста),- для здобуття ступеня магістра;
особи, які здобули ступінь магістра (освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліста),- для здобуття ступеня доктора філософії;
особи, які здобули ступінь доктора філософії (кандидата наук),- для здобуття ступеня доктора наук.
2. Кандидати на навчання приймаються на перший курс. Особи, які здобули освітньо-кваліфікаційний рівень молодшого спеціаліста, можуть прийматися на другий (третій) курс або на перший курс (зі скороченим строком навчання). Для здобуття ступеня бакалавра за іншою спеціальністю особи можуть прийматися на перший або старші курси (у тому числі зі скороченим строком навчання).
3. Прийом на навчання проводиться за спеціальностями відповідно до Переліку галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2015 року № 266.
4. Підготовка фахівців на денній формі навчання за кошти державного бюджету у ЗВО проводиться на підставі контракту про здобуття освіти, який укладається між:
ЗВО, МВС, та особою, яка навчається,- для МВС;
ЗВО, територіальним органом поліції та особою, яка навчається,- для Національної поліції України;
ЗВО та особою, яка зарахована на навчання відповідно до Указу Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153 "Про Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України",- для Національної гвардії України.
III. Джерела фінансування здобуття вищої освіти
1. Підготовка кадрів у ЗВО для МВС, Національної поліції України та Національної гвардії України здійснюється за рахунок видатків державного бюджету.
2. Громадяни України мають право безоплатно здобувати вищу освіту у ЗВО на конкурсній основі відповідно до стандартів вищої освіти, якщо певний ступінь вищої освіти громадянин здобуває за кошти державного бюджету вперше.
3. Особи, які здобули освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліста за державним замовленням, можуть здобувати ступінь магістра лише за кошти фізичних та/або юридичних осіб.
4. Громадяни України, які не завершили навчання за кошти державного бюджету за певним ступенем освіти, мають право повторно безоплатно здобувати вищу освіту у ЗВО за тим самим ступенем освіти за умови відшкодування до державного бюджету коштів, витрачених на оплату послуг з підготовки фахівців, відповідно до законодавства.
5. Особи, які проходять службу в Національній поліції України, Національній гвардії України або структурних підрозділах МВС та направляються до ЗВО на період проведення вступних випробувань (професійно-психологічного відбору - для Національної гвардії України), отримують грошове забезпечення (заробітну плату) у порядку, встановленому чинним законодавством.
IV. Обсяги прийому та обсяги державного замовлення
1. Прийом на навчання здійснюється в межах ліцензованого обсягу для кожного ступеня вищої освіти та спеціальності. Прийом на навчання на другий та наступні курси здійснюється в межах вакантних місць ліцензованого обсягу.
2. Прийом на навчання за державним замовленням здійснюється на спеціальності та форми навчання, за якими воно сформовано Кабінетом Міністрів України.
Міністерство внутрішніх справ України в установленому порядку доводить до ЗВО обсяги наборів у розрізі спеціальностей, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти за державним замовленням у році вступу.
3. Обсяги прийому за державним замовленням до ЗВО формуються та розміщуються відповідно до вимог чинного законодавства.
4. Персональні дані осіб, які вступають на навчання до ЗВО за державним замовленням для Національної поліції України та Національної гвардії України, до Єдиної державної електронної бази з питань освіти не вносяться.
V. Вимоги до рівня освіти і віку кандидатів на навчання
1. До ЗВО приймаються громадяни України (далі - особи), які постійно проживають на території України на законних підставах, мають відповідний освітній ступінь (освітньо-кваліфікаційний рівень) та виявили бажання здобути вищу освіту.
2. Відповідно до раніше здобутого освітнього ступеня (освітньо-кваліфікаційного рівня) для МВС та Національної поліції України приймаються:
1) на денну форму навчання:
особи, які мають повну загальну середню освіту, віком від 17 до З0 років;
особи молодшого і середнього складу поліції, які мають освітньо-кваліфікаційний рівень молодшого спеціаліста за спеціальністю "Право";
особи середнього складу поліції, які мають ступінь бакалавра;
особи середнього складу поліції, які мають ступінь бакалавра і стаж роботи на керівній посаді не менше 2 років;
особи середнього і вищого складу поліції, які мають ступінь магістра (освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліста);
особи середнього і вищого складу поліції, які мають ступінь доктора філософії (кандидата наук);
цивільні особи, які працюють на підприємствах, в установах, закладах, що належать до сфери управління МВС або Національної поліції України, і мають ступінь магістра (освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліста);
цивільні особи, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, що належать до сфери управління МВС або Національної поліції України, і мають ступінь доктора філософії (кандидата наук);
2) на заочну форму навчання:
особи молодшого складу поліції, які мають повну загальну середню освіту;
цивільні особи, які працюють на підприємствах, в установах, закладах, що належать до сфери управління МВС або Національної поліції України, і мають повну загальну середню освіту;
особи молодшого і середнього складу поліції, які мають освітньо-кваліфікаційний рівень молодшого спеціаліста за спеціальністю "Право";
цивільні особи, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, що належать до сфери управління МВС або Національної поліції України, і мають освітньо-кваліфікаційний рівень молодшого спеціаліста за спеціальністю "Право";
особи середнього складу поліції, які мають ступінь бакалавра, магістра (освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліста);
особи середнього складу поліції, які мають ступінь бакалавра та стаж роботи на керівній посаді не менше 2 років;
цивільні особи, які працюють на підприємствах, в установах, закладах, що належать до сфери управління МВС або Національної поліції України, і мають ступінь бакалавра, магістра (освітньо-кваліфі­каційний рівень спеціаліста);
особи середнього і вищого складу поліції, які мають ступінь магістра (освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліста);
цивільні особи, які працюють на підприємствах, в установах, закладах, що належать до сфери управління МВС або Національної поліції України, і мають ступінь магістра (освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліста).
3. Відповідно до раніше здобутого освітнього ступеня (освітньо-кваліфікаційного рівня) для Національної гвардії України на денну та заочну форми навчання приймаються особи:
з повною загальною середньою освітою віком від 17 років до 21 року, у тому числі ті, яким 17 років виповнюється в рік початку військової служби,- на денну форму навчання для здобуття тактичного рівня освітнього ступеня бакалавра;
рядового, сержантського і старшинського складу Національної гвардії України віком до 23 років, які мають повну загальну середню освіту,- на денну форму навчання для здобуття тактичного рівня освітнього ступеня бакалавра;
рядового, сержантського і старшинського складу Національної гвардії України віком до 27 років, які мають ступінь бакалавра (освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліста),- на денну форму навчання для здобуття тактичного рівня освітнього ступеня магістра;
офіцерського складу Національної гвардії України, які здобули ступінь бакалавра (освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліста) за іншою спеціальністю за державним замовленням та прослужили час, що дорівнює часу навчання для здобуття попередньої вищої освіти,- на денну чи заочну форму навчання для здобуття оперативно-тактичного рівня освітнього ступеня магістра;
рядового, сержантського і старшинського складу Національної гвардії України, які мають повну загальну середню освіту,- на заочну форму навчання для здобуття освітнього ступеня бакалавра;
офіцерського складу Національної гвардії України, які мають ступінь бакалавра (освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліста),- на заочну форму навчання для здобуття освітнього ступеня магістра.
4. Вік кандидатів на навчання обчислюється станом на 31 грудня року вступу до ЗВО.
VI. Організація добору кандидатів на навчання
1. Добір кандидатів на навчання здійснюється підприємствами, установами, організаціями, що належать до сфери управління МВС, територіальними органами Національної поліції України, військовими частинами, з’єднаннями, установами Національної гвардії України та військовими комісаріатами (далі - комплектуючі органи).
У разі необхідності ЗВО можуть надавати практичну допомогу комплектуючим органам в організації збору документів, необхідних для подальшого формування особових справ кандидатів на навчання.
2. На етапі добору на навчання комплектуючі органи доводять до відома кандидатів вимоги цього Порядку, проводять з ними роз’яснювальну роботу щодо свідомого обрання спеціальності та спеціалізації підготовки, особливостей умов навчання.
3. Особи, які мають військові або спеціальні звання та виявили бажання навчатися у ЗВО, подають рапорт, інші особи - звертаються з письмовою заявою до комплектуючого органу за місцем постійного проживання.
Комплектуючі органи готують обґрунтовані висновки щодо доцільності направлення зазначених осіб на навчання до ЗВО, які затверджуються їх керівниками, військовими комісарами або їх заступниками.
Військовослужбовці Національної гвардії України, які проходять військову строкову службу або військову службу за контрактом та відібрані кандидатами на навчання, направляються командирами військових частин на навчальні збори, що проводяться при ЗВО перед складанням вступних випробувань.
Навчальні збори проводяться перед початком вступних випробувань протягом 25 діб.
4. Особові справи кандидатів для вступу на навчання до ЗВО оформлюються комплектуючими органами, що відбирали їх на навчання, відповідно до вимог Порядку формування та ведення особових справ поліцейських, затвердженого наказом МВС від 12 травня 2016 року № 377, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08 червня 2016 року за № 828/28958.
5. До особової справи кандидатів на денну форму навчання (для МВС та Національної поліції України) додаються:
заява (рапорт) кандидата про направлення на навчання із зазначенням структурного навчального підрозділу ЗВО та спеціальності;
анкета кандидата на навчання (додаток 1), заповнена власноруч;
особова картка працівника (для цивільних осіб);
висновок про направлення на навчання (для працівників) (додаток 2);
висновок про направлення на навчання (для цивільних осіб) (додаток 3);
копія(ї) сертифіката(ів) зовнішнього незалежного оцінювання (за наявності);
копії екзаменаційних листків єдиного фахового вступного випробування з використанням організаційно-технологічних процесів здійснення зовнішнього незалежного оцінювання та/або єдиного вступного іспиту (кандидатів на навчання, що вступають на другий (магістерський) рівень вищої освіти за спеціальностями, визначеними МОН у рік вступу);
копія документа, який підтверджує право на спеціальні умови щодо участі у конкурсному відборі під час вступу для здобуття вищої освіти на основі повної загальної середньої освіти (за наявності);
шість фотокарток (без головного убору на матовому папері розміром 3 х 4 см без куточка);
довідка про надання допуску до державної таємниці форми 2 або З (для осіб, яким його надано).
6. До навчальної справи кандидатів на денну форму навчання (для Національної гвардії України) додаються:
заява (рапорт) кандидата про направлення на навчання із зазначенням структурного навчального підрозділу ЗВО та спеціальності;
автобіографія, написана власноруч;
анкета кандидата на навчання, заповнена власноруч;
висновок про направлення на навчання (для працівників);
висновок про направлення на навчання (для цивільних осіб);
копія паспорта громадянина України (сторінки 1, 2, 11);
копія довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків;
копія документа державного зразка про здобутий освітній ступінь (освітньо-кваліфікаційний рівень), на основі якого здійснюється вступ, і додатка до нього;
копія(ї) сертифіката(ів) зовнішнього незалежного оцінювання (за наявності);
копії екзаменаційних листків єдиного фахового вступного випробування з використанням організаційно-технологічних процесів здійснення зовнішнього незалежного оцінювання та/або єдиного вступного іспиту (для кандидатів на навчання, що вступають на другий (магістерський) рівень вищої освіти за спеціальностями, визначеними МОН у рік вступу);
результати проходження військово-лікарської комісії;
результати проходження професійно-психологічного відбору;
копія документа, який підтверджує право на спеціальні умови щодо участі у конкурсному відборі під час вступу для здобуття вищої освіти на основі повної загальної середньої освіти (за наявності);
шість фотокарток (без головного убору на матовому папері розміром 3 x 4 см без куточка);
довідка про надання допуску до державної таємниці форми 2 або 3 (для осіб, яким його надано);
довідка районного (міського) військового комісаріату про приписку до призовної дільниці, копія приписного свідоцтва (для військовозобов’язаних з числа цивільних осіб);
довідка із зазначенням штатно-посадової категорії займаної посади.
7. До навчальної справи кандидатів на заочну форму навчання додаються:
заява (рапорт) кандидата про направлення на навчання із зазначенням структурного навчального підрозділу ЗВО та спеціальності;
автобіографія, написана власноруч;
анкета кандидата на навчання, заповнена власноруч;
висновок про направлення на навчання (для працівників);
висновок про направлення на навчання (для цивільних осіб);
копія документа державного зразка про раніше здобутий освітній (освітньо-кваліфікаційний) рівень, на основі якого здійснюється вступ, і копія додатка до нього;
копія(ї) сертифіката(ів) зовнішнього незалежного оцінювання (за наявності);
копії екзаменаційних листків єдиного фахового вступного випробування з використанням організаційно-технологічних процесів здійснення зовнішнього незалежного оцінювання та/або єдиного вступного іспиту (для кандидатів на навчання, що вступають на другий (магістерський) рівень вищої освіти за спеціальностями, визначеними МОН у рік вступу);
копія документа, який підтверджує право на спеціальні умови щодо участі у конкурсному відборі під час вступу для здобуття вищої освіти на основі повної загальної середньої освіти (за наявності);
шість фотокарток (без головного убору на матовому папері розміром 3 х 4 см без куточка);
довідка з результатами професійного психологічного відбору (для військовослужбовців Національної гвардії України);
довідка про надання допуску до державної таємниці форми 2 або 3 (для осіб, яким його надано);
службова характеристика та витяг з послужного списку (для військовослужбовців Національної гвардії України).
8. Кандидати на вступ до ад’юнктури (аспірантури), докторантури подають документи згідно з переліком:
заява (рапорт) із зазначенням форми навчання, наукової спеціальності та профільної кафедри (лабораторії, відділу);
автобіографія, написана власноруч;
анкета кандидата на навчання, заповнена власноруч;
висновок про направлення на навчання (для працівників);
висновок про направлення на навчання (для цивільних осіб);
список опублікованих наукових праць і винаходів (кандидати на навчання, які не мають опублікованих наукових праць і винаходів, подають наукові доповіді (реферати) з обраної ними наукової спеціальності);
посвідчення про складання кандидатських іспитів (у разі їх складання);
копія документа державного зразка про раніше здобутий освітній ступінь (освітньо-кваліфікаційний рівень), на основі якого здійснюється вступ, і копія додатка до нього;
шість фотокарток (без головного убору на матовому папері розміром З х 4 см без куточка);
довідка з результатами професійно-психологічного відбору (для військовослужбовців Національної гвардії України);
довідка про надання допуску до державної таємниці форми 2 або 3 (для осіб, яким його надано);
копія документа державного зразка про раніше здобутий ступінь доктора філософії (кандидата наук) - для здобуття наукового ступеня доктора наук;
службова характеристика та витяг з послужного списку (для військовослужбовців Національної гвардії України).
9. Оформлені особові (навчальні) справи кандидатів на навчання надсилаються до відповідних ЗВО не пізніше ніж за десять робочих днів до дати початку конкурсного відбору, визначеної у правилах прийому.
Не допускається формування більше однієї особової (навчальної) справи для одного кандидата на навчання.
10. Кандидати на навчання, які вступають до ЗВО на денну форму, проходять в установленому порядку медичний огляд, який проводиться медичними (військово-лікарськими) комісіями МВС.
У разі виникнення сумнівів щодо висновку про придатність до навчання за медичними показниками за рішенням приймальної комісії ЗВО кандидат направляється на медичну (військово-лікарську) комісію для додаткового обстеження за місцем розміщення ЗВО або до тимчасово створених медичних (військово-лікарських) комісій ЗВО.
11. Для кандидатів на навчання на денну форму для здобуття ступеня бакалавра під час вступу до Національної академії Національної гвардії України також проводиться професійний психологічний відбір та військово-лікарська комісія у порядках, установлених законодавством.
Професійний психологічний відбір оцінюється як "пройшов професійний психологічний відбір" або "не пройшов професійного психологічного відбору".
Максимальна оцінка індивідуальних психологічних якостей становить 70 балів. Кандидати на навчання, у яких за результатами тестування індивідуальних психологічних якостей виявлено нервово-психічну нестійкість, а також ті, які набрали менше 50 % максимальної кількості балів (менше 35 балів), вважаються такими, що не пройшли професійного психологічного відбору, і з числа кандидатів для вступу відраховуються та до подальшого складання вступних випробувань не допускаються.
VII. Строки та порядок прийому заяв і документів для участі в конкурсному відборі
1. Строки прийому заяв, проведення творчих конкурсів, співбесід, вступних іспитів, фахових вступних випробувань (у тому числі додаткових), оприлюднення рейтингових списків з повідомленням про отримання чи неотримання кандидатами на навчання права здобувати вищу освіту за державним замовленням, виконання вимог до зарахування на місця державного замовлення, зарахування кандидатів на навчання на місця державного замовлення та анулювання заяв зарахованих на інші місця державного замовлення, визначаються правилами прийому.

................
Перейти до повного тексту