- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства захисту
довкілля та природних
ресурсів України
15 лютого 2021 року
ТИПОВА ФОРМА
ЗВІТУ ОПЕРАТОРА
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства захисту
довкілля та природних
ресурсів України
15 лютого 2021 року № 113
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
14 квітня 2021 р.
за № 500/36122
ВИМОГИ
до заповнення типової форми звіту оператора
I. Дані про оператора, установку та верифікатора
1. Звітний період
Оператор вказує звітний період, а саме конкретний календарний рік, протягом якого здійснювався моніторинг: "01.01.20__-31.12.20__", наприклад, "01.01.2021-31.12.2021".
2. Дані про оператора
Оператор вказує у відповідному рядку своє повне найменування/прізвище, власне ім’я та по батькові (за наявності), код за ЄДРПОУ, назву виду економічної діяльності та код за
КВЕД, місцезнаходження/місце проживання (вулицю, будинок), населений пункт, район, область, поштовий індекс, номер телефону, факс, електронну адресу.
3. Дані про установку і план моніторингу
3.1. Дані про установку
Оператор вказує у відповідних рядках назву установки, її номер державної реєстрації в Єдиному реєстрі з моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів (далі - Єдиний реєстр), місце розташування (вулицю, будинок), населений пункт, район, область, географічні координати.
3.2. Остання версія затвердженого плану моніторингу
Оператор вказує номер останньої версії плану моніторингу (далі - ПМ), затвердженого Міндовкіллям, та дату його затвердження.
3.3. Чи були зміни в плані моніторингу в порівнянні з попереднім звітним періодом?
Оператор повинен зазначити "Так" або "Ні".
3.4. Коментарі
Якщо протягом звітного періоду мали місце будь-які суттєві зміни в роботі установки або зміни чи тимчасові відхилення від ПМ, затвердженого Міндовкіллям, у тому числі зміни рівнів точності, оператор повинен надати їх опис, вказавши причини, а також зазначити дати початку змін, початкову і кінцеву дати тимчасових відхилень.
Наявність коментарів щодо будь-яких змін не становить офіційної заяви щодо зміни ПМ. Всі перелічені зміни та тимчасові зміни мають бути повідомлені Міндовкіллю відповідно до вимог, передбачених
Порядком здійснення моніторингу та звітності щодо викидів парникових газів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2020 року № 960 (далі - ПМЗ). Зокрема, відповідно до абзацу третього пункту 23
ПМЗ, оператор зобов’язаний невідкладно повідомити Міндовкіллю про тимчасові зміни у застосуванні рівня точності. За обставин, описаних у пункті 13
ПМЗ, оператор вносить зміни до ПМ у встановленому порядку.
4. Контактні дані
4.1. Посадова особа, відповідальна за звіт оператора
Оператор вказує у відповідних рядках посаду, прізвище, власне ім’я та по батькові (за наявності), номер телефону та електронну адресу посадової особи, відповідальної за звіт оператора.
4.2. Заступник посадової особи, відповідальної за звіт оператора
Оператор вказує у відповідних рядках посаду, прізвище, власне ім’я та по батькові (за наявності), номер телефону та електронну адресу заступника посадової особи, відповідальної за звіт оператора.
5. Дані про верифікатора звіту оператора
5.1. Найменування та місцезнаходження верифікатора
Оператор вказує у відповідних рядках найменування верифікатора, його місцезнаходження (вулиця, будинок), населений пункт, район, область, поштовий індекс.
5.2. Уповноважена особа верифікатора
Оператор вказує у відповідних рядках посаду уповноваженої особи верифікатора, її прізвище, власне ім’я та по батькові (за наявності), номер телефону та електронну адресу.
5.3. Інформація про акредитацію верифікатора
Оператор вказує реєстраційний номер атестата про акредитацію, наданого Національним агентством з акредитації України.
II. Опис установки
1. Види діяльності на установці
У таблиці оператор повинен надати перелік усіх видів діяльності, що здійснюються на установці, згідно з
Переліком видів діяльності, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2020 року № 880 (далі - Перелік видів діяльності).
Для кожного виду діяльності оператор вказує у відповідних графах таблиці його ідентифікаційній номер та назву, як зазначено у затвердженому ПМ, встановлену потужність, одиниці потужності та парникові гази (далі - ПГ).
2. Викиди парникових газів на установці
2.1. Застосована методика моніторингу викидів парникових газів
Оператор повинен вказати методику моніторингу, яка застосовується, зазначивши відповіді "Так" або "Ні" у другій графі таблиці.
В залежності від методик, зазначених у цьому пункті, повинні бути заповнені наступні пункти Типової форми звіту оператора (далі - Типова форма):
підпункт 2.2 пункту 2 розділу II та пункт 1 розділу III - для методики на основі розрахунків;
підпункт 2.3 пункту 2 розділу II та пункт 1 розділу IV - для методики на основі неперервних вимірювань викидів СО2;
пункт 1 розділу V - для альтернативної методики;
підпункт 2.3 пункту 2 розділу II та пункт 1 розділу IV - для методики на основі неперервних вимірювань викидів N2O.
Зазначені оператором методики мають відповідати затвердженому ПМ.
2.2. Матеріальні потоки на установці
У першому рядку оператор повинен зазначити "Застосовується" або "Не застосовується" відповідно до відповіді у першому рядку таблиці підпункту 2.1 пункту 2 розділу II Типової форми.
Оператор повинен надати перелік усіх матеріальних потоків (П), моніторинг яких здійснюється на установці за допомогою методики на основі розрахунків (стандартної методики або балансу мас). Матеріальні потоки мають бути перелічені у тому ж порядку і мати ті ж ідентифікаційні номери, як і у затвердженому ПМ.
Для кожного матеріального потоку оператор вказує у відповідних графах таблиці його ідентифікаційний номер, тип та назву.
2.3. Точки вимірювань, де встановлені системи неперервних вимірювань
У першому рядку оператор повинен зазначити "Застосовується" або "Не застосовується" відповідно до відповідей у другому та четвертому рядках таблиці підпункту 2.1 пункту 2 розділу II Типової форми.
Оператор повинен надати перелік усіх точок вимірювань (ТВим), де викиди ПГ вимірюються системами неперервних вимірювань викидів. Точки вимірювань мають бути перелічені у тому ж порядку і мати ті ж ідентифікаційні номери та описи, як і у затвердженому ПМ.
Для кожної точки вимірювання оператор у відповідних графах таблиці вказує її ідентифікаційний номер, надає опис та вказує ПГ, який вимірюється.
III. Матеріальні потоки
1. Викиди парникових газів від матеріальних потоків
У цьому пункті оператор повинен надати детальну інформацію щодо всіх матеріальних потоків (далі - МП) у тому ж порядку та з тими ж ідентифікаційними номерами, як це було наведено у підпункті 2.2 пункту 2 розділу II Типової форми.
Оператор надає інформацію щодо кожного матеріального потоку окремо, використовуючи однаковий формат, як зазначено нижче.
Для кожного матеріального потоку у відповідних рядках оператор вказує його ідентифікаційний номер, назву, тип, зазначає одну з таких опцій: "Спалювання", "Технологічні процеси", "Баланс мас".
Якщо застосовується стандартна методика розрахунку викидів ПГ від спалювання або від технологічних процесів, то оператор вказує відповідно "Спалювання" або "Технологічні процеси". Якщо застосовується методика балансу мас, то оператор вказує "Баланс мас".
Тип матеріального потоку повинен співпадати з тим, який було зазначено у затвердженому ПМ.
Оператор повинен вказати у відповідних рядках обсяг викидів СО2 від спалювання викопного палива та/або технологічних процесів і обсяг викидів від біомаси, виражені в тоннах СО2. Обсяг викидів СО2 від біомаси зазначається тільки у випадку, якщо використовується змішане паливо або матеріал.
Якщо дані про діяльність (далі - ДД), тобто дані про обсяги палива чи матеріалу, які було спожито або вироблено в результаті технологічного процесу, для якого застосовується методика моніторингу на основі розрахунків, визначаються з урахуванням змін у запасах (абзац третій пункту 27
ПМЗ), оператор повинен зазначити "Так" у рядку "Чи визначаються дані про діяльність з урахуванням змін у запасах?"
В такому випадку оператор заповнює наступні рядки, а саме вказує обсяг запасів палива або матеріалу на початок звітного періоду, обсяг запасів на кінець звітного періоду, імпорт (обсяг палива або матеріалу, поставленого до установки протягом звітного періоду), експорт (обсяг палива або матеріалу, переданого за межі установки протягом звітного періоду).
У відповідних рядках таблиці оператор повинен вказати рівень точності, опис рівня точності, його значення та одиниці виміру для:
даних про діяльність (ДД);
коефіцієнта викидів ПГ (далі - КВ) або попереднього коефіцієнта викидів ПГ, який застосовується тільки у випадках використання змішаного палива або матеріалу, що містить викопне паливо та біомасу, відповідно до абзацу третього пункту 42
ПМЗ -1;
нижчої теплотворної здатності палива (далі - НТЗ)-2;
__________
-1 Для матеріального потоку, що складається винятково із біомаси, коефіцієнт викидів ПГ дорівнює нулю відповідно до абзацу другого пункту 42
ПМЗ.
-2 НТЗ вказується для будь-якого способу використання палива, в тому числі використання в якості сировини для технологічного процесу або у балансі мас (згідно з пунктом 26
ПМЗ в таких випадках моніторинг НТЗ може здійснюватися із застосуванням нижчого рівня точності, ніж найвищий рівень точності, передбачений у додатку 1 до
ПМЗ).
Для матеріального потоку, що складається винятково із біомаси, оператор має право визначати НТЗ з використанням нижчих рівнів точності або без застосування рівнів точності (тобто, застосовувати консервативну оцінку).
коефіцієнта окислення (далі - КО) для викидів ПГ від спалювання палива;
коефіцієнта перетворення (далі - КП) для викидів ПГ від технологічних процесів;
вмісту вуглецю;
частки біомаси, яка вказується тільки у випадках, коли використовується чиста біомаса (100 %) або змішане паливо чи матеріал.
Одиниці виміру кожного параметра повинні відповідати одиницям, вказаним у ПМ для відповідного матеріального потоку.
Опис рівня точності повинен відповідати одному з наведених нижче варіантів.
Значення за замовчуванням Типу I - це або стандартні коефіцієнти, вказані у додатку 3 до
ПМЗ, тобто значення, встановлені Міжурядовою групою експертів з питань зміни клімату, або інші значення відповідно до абзаців третього і четвертого пункту 34
ПМЗ, а саме: значення, гарантовані постачальником або встановлені в результаті аналізів, проведених у минулому, але чинних до поточного часу.
Значення за замовчуванням Типу II - це або національні коефіцієнти викидів ПГ, визначені відповідно до абзацу п’ятого пункту 34
ПМЗ, тобто значення, які були використані для Національного звіту (кадастру) антропогенних викидів із джерел та абсорбції поглиначами ПГ, поданого Україною до Секретаріату Рамкової конвенції Організації Об’єднаних Націй про зміну клімату (далі - РКЗК ООН) та опублікованого на його сайті, або деталізовані довідкові значення розрахункових коефіцієнтів, опубліковані Міндовкіллям, або інші довідкові значення із джерел, які погоджені з Міндовкіллям.
Непрямі значення - значення, засновані на емпіричних кореляціях, які визначені з належним використанням лабораторних аналізів, здійснених, принаймні, один раз на рік. Оскільки ці аналізи проводяться лише один раз на рік, цей рівень вважається рівнем з нижчою точністю порівняно з рівнем, що досягається, коли має місце повномасштабне застосування лабораторних аналізів. Непрямі методи можуть бути засновані, зокрема, на: вимірюваннях густини конкретних рідин або газів, включаючи методи, загальноприйняті у металургії та при переробці нафти; НТЗ для конкретних типів вугілля.
Дані документів постачальників: НТЗ може ґрунтуватися на даних документів (рахунок-фактура, паспорт фізико-хімічних показників природного газу тощо), наданих постачальником палива, якщо таке значення було отримано на основі прийнятних національних або міжнародних стандартів.
Лабораторні аналізи: для цього випадку повністю застосовуються вимоги пунктів 35-39
ПМЗ.
Частка біомаси Типу I: для визначення частки біомаси використовується один із методів, наведених нижче, які вважаються рівноцінними:
значення за замовчуванням або метод оцінки у відповідності до абзацу сьомого пункту 42
ПМЗ;
значення, визначені відповідно до абзацу восьмого пункту 42
ПМЗ, тобто можливо або припус-тити відсутність біомаси (частка біомаси дорівнює нулю), або використовувати метод оцінки, запропонований оператором та затверджений Міндовкіллям.
Частка біомаси Типу II: частка біомаси визначається відповідно до абзацу шостого пункту 42
ПМЗ, тобто шляхом проведення лабораторних аналізів. У цьому випадку застосування відповідних стандартів та аналітичних методів має бути обґрунтовано оператором і затверджено Міндовкіллям.
У відповідному рядку оператор повинен вказати за форматом "дд.мм.20__", від якої та до якої дати зазначені рівні точності є чинними.
Оператор, за необхідності, може надати у відповідному рядку коментарі до наведеної інформації щодо матеріального потоку.
IV. Методика на основі неперервних вимірювань
................Перейти до повного тексту