- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Положення
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства праці
та соціальної політики України
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
21 квітня 2006 р.
за № 475/12349
ТИПОВЕ ПОЛОЖЕННЯ
про будинок нічного перебування
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства праці та соціальної політики
№ 207 від 04.05.2007
Наказами Міністерства соціальної політики
№ 366 від 27.09.2011
№ 361 від 01.04.2015
№ 151 від 17.05.2022 )
( У тексті та додатку 1 слова "бездомних громадян" у всіх відмінках замінено словами "бездомних осіб" у відповідних відмінках згідно з Наказом Міністерства соціальної політики
№ 366 від 27.09.2011 )
( У тексті Типового положення слова "Міністерство праці та соціальної політики України" у всіх відмінках замінено словами "Міністерство соціальної політики України" у відповідних відмінках згідно з Наказом Міністерства соціальної політики
№ 361 від 01.04.2015 )
1. Загальні положення
1.1. Будинок нічного перебування (далі - нічліжний будинок) є закладом соціального захисту для ночівлі (розміщення на ніч) бездомних осіб, (далі - клієнти).
( Пункт 1.1 розділу 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства соціальної політики
№ 366 від 27.09.2011 )
1.2. Нічліжний будинок утворюється місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, релігійними організаціями, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, фізичними особами відповідно до потреб регіону.
1.3. Нічліжний будинок реорганізовується та ліквідовується його засновниками.
1.4. Нічліжний будинок може бути:
юридичною особою, яка має печатку, штамп зі своїм найменуванням, бланки, самостійний баланс, реєстраційні рахунки;
структурним або відокремленим підрозділом (філія, бюро, відділення тощо) закладу для бездомних осіб або іншого надавача соціальних послуг.
За організаційно-правовою формою нічліжний будинок може утворюватися та функціонувати як комунальне некомерційне підприємство.
( Пункт 1.4 розділу 1 доповнено новим абзацом згідно з Наказом Міністерства соціальної політики
№ 151 від 17.05.2022 )
1.5. Нічліжний будинок підпорядковується засновнику в порядку, передбаченому законодавством.
1.6. У своїй діяльності нічліжний будинок керується
Конституцією України, законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики України, іншими нормативно-правовими актами, а також цим Положенням.
1.7. Нічліжний будинок утворюється у разі наявності необхідної матеріально-технічної бази, зокрема приміщень, які відповідають чинним санітарним і технічним вимогам, вимогам пожежної безпеки.
Умови розташування, харчування, побутового, медичного обслуговування клієнтів та утримання приміщень нічліжного будинку регулюються нормативами, передбаченими чинним законодавством для підприємств громадського харчування, гуртожитків та лікувальних закладів.
2. Мета та завдання будинку нічного перебування
2.1. Метою діяльності нічліжного будинку є зменшення кількості осіб, які ночують на вулиці, шляхом організації їх ночівлі та надання інших видів послуг.
2.2. Для досягнення зазначеної мети нічліжний будинок:
2.2.1. Надає соціальну послугу "нічний притулок" (забезпечення проживання в нічний час доби, одноразовим харчуванням, засобами особистої гігієни та створення умов для здійснення санітарно-гігієнічних заходів, дотримання особистої гігієни).
2.2.2. Проводить рекламно-пропагандистську роботу серед населення щодо існуючої мережі закладів соціального захисту бездомних осіб.
2.2.3. Взаємодіє із заінтересованими місцевими органами виконавчої влади, місцевого самоврядування, державними і недержавними установами та закладами, громадськими організаціями в частині забезпечення послугами бездомних осіб.
2.2.4. Взаємодіє з центрами обліку бездомних осіб у частині інформування про наявні вільні місця та сприяння в отриманні соціальних послуг.
( Пункт 2.2 розділу 2 доповнено новим підпунктом згідно з Наказом Міністерства соціальної політики
№ 366 від 27.09.2011 )
3. Умови прийняття та відрахування з будинку нічного перебування
3.1. Нічліжний будинок надає послуги бездомним особам, які досягли 18 років та на законних підставах проживали і після втрати прав на житлові приміщення проживають на території України, за особистим зверненням клієнта та/або в разі надходження повідомлення від інших осіб в інтересах бездомної особи за її згодою.
Послуги бездомним особам надаються:
- одноразово, екстрено (кризово) - в разі наявності загрози життю чи здоров’ю бездомних осіб та у разі введення надзвичайного або воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях.
Рішення про надання соціальних послуг одноразово, екстрено (кризово) не потребує подання заяви, документів, що посвідчують особу, та проходження попереднього медичного обстеження.
У разі надання соціальних послуг екстрено (кризово) визначення ступеня індивідуальних потреб бездомної особи, складання індивідуального плану та укладання договору про надання соціальних послуг не проводиться.
У разі звернення до нічліжного будинку безпритульних дітей вони в супроводі працівників нічліжного будинку направляються до притулків для дітей, центрів соціально-психологічної реабілітації дітей служб у справах дітей за територіальним принципом розташування. У разі, якщо до нічліжного будинку звернулися бездомні особи з дітьми, діти направляються до притулків для дітей, центрів соціально-психологічної реабілітації дітей служб у справах дітей лише за згодою батьків.
Громадяни, які досягли пенсійного віку, встановленого
статтею 26 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", а також особи, яким до досягнення зазначеного пенсійного віку залишилося не більше ніж півтора року, особи з інвалідністю із числа бездомних осіб можуть бути направлені до надавачів соціальних послуг стаціонарного догляду, паліативного догляду відповідно до законодавства.
3.2. Протипоказаннями для прийняття до нічліжного будинку є стан гострого алкогольного та/або наркотичного сп'яніння, а також наявні ознаки гострого захворювання.
3.3. Обсяг наданих клієнту послуг залежить від його індивідуальних потреб та конкретних умов, що сприяють реінтеграції.
3.4. Припинення надання послуг нічліжного будинку постійно/тимчасово здійснюється у разі:
відмови клієнта від отримання соціальної послуги "нічний притулок";
закінчення строку дії / порушення без поважних причин умов договору про надання соціальної послуги "нічний притулок", укладеного за формою, затвердженою наказом Міністерства соціальної політики України від 23 грудня 2020 року № 847 "Про затвердження Типового договору про надання соціальних послуг",
зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19 лютого 2021 року за № 214/35836 (далі - Договір про надання соціальних послуг);
зміни місця проживання/перебування клієнта;
направлення клієнта до надавачів соціальних послуг стаціонарного догляду, паліативного догляду;
смерті клієнта.
4. Організація роботи будинку нічного перебування
4.1. Для забезпечення комплексного підходу до надання соціальних послуг бездомним особами та для відновлення цілісності особистості нічліжний будинок співпрацює з іншими закладами соціального захисту для бездомних осіб та осіб, звільнених з місць позбавлення волі, громадськими, благодійними, релігійними організаціями тощо.
4.2. У нічліжному будинку облаштовуються:
- чергова частина;
- адміністративне приміщення;
- спальні для чоловіків і жінок;
- душова, пральня, дезкамера;
- медичний ізолятор;
- буфет (їдальня) за умови харчування клієнтів;
- камера схову для особистих речей.
4.3. За рішенням засновників при нічліжному будинку можуть функціонувати:
- перукарня;
- майстерня з лагодження одягу та взуття;
- банк одягу та взуття (гуманітарна допомога);
- інші дільниці.
4.4. При зверненні клієнтів працівники нічліжного будинку:
- заповнюють анкету первинного тестування (додаток 1) за згодою клієнта та ознайомлюють їх під підпис з умовами перебування у нічліжному будинку;
- визначають ліжко-місце для ночівлі клієнта;
- направляють клієнта з метою його подальшої реінтеграції до медичних закладів для проведення медичного обстеження, у разі відсутності посвідчення про облік - до Центру обліку бездомних осіб.
4.5. Режим роботи нічліжного будинку залежить від пори року, особливостей регіону тощо і затверджується засновником.
4.6. При зверненні бездомної особи соціальний працівник реєструє його, заповнюючи журнал звернень. У разі необхідності приймає речі на збереження.
Фахівець із соціальної роботи провадить первинне тестування, відповідну роз'яснювальну роботу, визначає ліжко-місце громадянина для ночівлі тощо.
................Перейти до повного тексту