- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 205 від 28.04.2001 Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
21 травня 2001 р.
за N 433/5624
Про затвердження Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 18 "Будівельні контракти"
( Із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства
фінансів
N 363 від 23.05.2003
N 1591 від 09.12.2011
N 588 від 29.09.2020 )
( У заголовку та тексті Наказу слова "Положення (стандарт)"
у всіх відмінках та числах замінено словами "Національне
положення (стандарт)" у відповідних відмінках та числах
згідно з Наказом Міністерства фінансів
N 588
від 29.09.2020 )
1. Затвердити схвалене Методологічною радою з бухгалтерського обліку Міністерства фінансів України Національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку 18 "Будівельні контракти", що додається.
2. Установити, що Національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку 18 "Будівельні контракти" набуває чинності з 1 січня 2002 року.
Заступник Міністра В.В.Регурецький
Затверджено
Наказ Міністерства
фінансів України
28.04.2001 N 205
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
21 травня 2001 р.
за N 433/5624
Національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку 18 "Будівельні контракти"
( У заголовку та тексті Положення слова "Положення (стандарт)" у всіх відмінках та числах замінено словами "Національне положення (стандарт)" у відповідних відмінках та числах згідно з Наказом Міністерства фінансів
N 588 від 29.09.2020 )
Загальні положення
1. Національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку 18 "Будівельні контракти" (далі - Національне положення (стандарт) 18) визначає методологічні засади формування підрядниками у бухгалтерському обліку інформації про доходи та витрати, пов'язані з виконанням будівельних контрактів, та її розкриття у фінансовій звітності.
Це Національне положення (стандарт) не застосовується підприємствами, які відповідно до законодавства складають фінансову звітність за міжнародними стандартами фінансової звітності.
( Пункт 1 доповнено новим абзацом згідно з Наказом Міністерства фінансів
N 1591 від 09.12.2011 )
2. Терміни, що використовуються у Національних положеннях (стандартах) бухгалтерського обліку, мають таке значення:
Аванси за будівельним контрактом - грошові кошти або інші активи, отримані підрядником у рахунок оплати робіт, що виконуватимуться за будівельним контрактом.
Будівельний контракт - договір про будівництво.
Будівництво - спорудження нового об'єкта, реконструкція, розширення, добудова, реставрація і ремонт об'єктів, виконання монтажних робіт.
Валова заборгованість замовників за роботи за будівельним контрактом - сума перевищення витрат підрядника і визнаного ним прибутку (за вирахуванням визнаних збитків) над сумою проміжних рахунків (без непрямих податків) на дату балансу з початку виконання будівельного контракту.
Валова заборгованість замовникам за роботи за будівельним контрактом - сума перевищення проміжних рахунків (без непрямих податків) над витратами підрядника і визнаним ним прибутком (за вирахуванням визнаних збитків) на дату балансу з початку виконання будівельного контракту.
Відхилення від ціни за будівельним контрактом - зміна ціни будівельного контракту внаслідок змін попередньо погодженого обсягу робіт, конструктивно-якісних характеристик і строків виконання будівельного контракту.
Витрати за будівельним контрактом - собівартість робіт за будівельним контрактом.
Заохочувальні виплати за будівельним контрактом - додаткові суми, що сплачуються підряднику за виконання (перевиконання) умов контракту.
Контракт з фіксованою ціною - договір про будівництво, який передбачає фіксовану (тверду) ціну всього обсягу робіт за будівельним контрактом або фіксовану ставку за одиницю кінцевої продукції будівництва (кв.м, кількість місць тощо).
( Абзац десятий пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів
N 363 від 23.05.2003 )
Контракт за ціною "витрати плюс" - договір про будівництво, який передбачає ціну як суму фактичних витрат підрядника на виконання будівельного контракту та погодженого прибутку (у вигляді процента від витрат або фіксованої величини).
Об'єкт будівництва - сукупність будівель і споруд або окремі будівлі і споруди, будівництво яких здійснюється за єдиним проектом.
Підрядник - юридична особа, яка укладає будівельний контракт, виконує передбачені будівельним контрактом роботи і передає їх замовникові.
Претензія за будівельним контрактом - сума майнової відповідальності замовника чи іншої сторони, яку вимагає відшкодувати підрядник понад ціну контракту.
Проміжні рахунки - рахунки за виконані роботи за будівельним контрактом, передані замовнику для оплати.
Визнання доходів та витрат протягом виконання будівельного контракту
3. Доходи і витрати протягом виконання будівельного контракту визнаються з урахуванням ступеня завершеності робіт на дату балансу, якщо кінцевий фінансовий результат цього контракту може бути достовірно оцінений.
4. Ступінь завершеності робіт за будівельним контрактом може визначатися за одним з наведених методів:
вимірювання та оцінка виконаної роботи;
співвідношення обсягу завершеної частини робіт та їх загального обсягу за будівельним контрактом у натуральному вимірі;
співвідношення фактичних витрат з початку виконання будівельного контракту до дати балансу та очікуваної (кошторисної) суми загальних витрат за контрактом.
5. Кінцевий фінансовий результат за будівельним контрактом з фіксованою ціною може бути достовірно оцінений за наявності одночасно таких умов:
можливості достовірного визначення суми загального доходу від виконання будівельного контракту;
імовірного отримання підрядником економічних вигод від виконання будівельного контракту;
можливості достовірного визначення суми витрат, необхідних для завершення будівельного контракту, і ступеня завершеності робіт за будівельним контрактом на дату балансу;
можливості достовірного визначення та оцінки витрат, пов'язаних з виконанням будівельного контракту для порівняння фактичних витрат за цим будівельним контрактом, з попередньою оцінкою таких витрат.
6. Кінцевий фінансовий результат за будівельним контрактом за ціною "витрати плюс" може бути достовірно оцінений за наявності одночасно таких умов:
імовірного отримання підрядником економічних вигод від виконання будівельного контракту;
можливості достовірного визначення витрат, пов'язаних з виконанням будівельного контракту, незалежно від імовірності їх відшкодування замовником.
7. Якщо кінцевий фінансовий результат за будівельним контрактом не може бути оцінений достовірно, то:
дохід визнається в сумі фактичних витрат від початку виконання будівельного контракту, щодо яких існує імовірність їх відшкодування;
витрати за будівельним контрактом визнаються витратами того періоду, протягом якого вони були зазнані.
У разі відсутності імовірності відшкодування витрат дохід не визнається.
( Пункт 7 доповнено абзацом четвертим згідно з Наказом Міністерства фінансів
N 363 від 23.05.2003 )
8. Якщо в наступних звітних періодах не існує невизначеності, яка перешкоджала в попередніх періодах отриманню достовірної оцінки кінцевого фінансового результату за будівельним контрактом, то дохід і витрати, пов'язані з виконанням цього контракту, визнаються згідно з пунктом 3 Національного положення (стандарту) 18.
Якщо на дату балансу існує імовірність того, що загальні витрати на виконання будівельного контракту перевищуватимуть загальний дохід за цим будівельним контрактом, то очікувані збитки визнаються витратами звітного періоду з уключенням фактичних витрат на виконання цього будівельного контракту до собівартості реалізації.
( Абзац другий пункту 8 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів
N 363 від 23.05.2003 )
9. Суми відхилень, претензій та заохочувальних виплат за будівельним контрактом визнаються доходом, якщо:
існує імовірність отримання економічних вигод;
можлива їх достовірна оцінка.
Оцінка доходів і витрат за будівельним контрактом
10. Дохід за будівельним контрактом включає передбачену будівельним контрактом ціну, а також суму відхилень, претензій та заохочувальних виплат за будівельним контрактом.
11. Дохід за будівельним контрактом оцінюється за справедливою вартістю активів, які вже отримані або підлягають отриманню.
Оцінка доходу протягом виконання будівельного контракту переглядається у разі:
погодження із замовником відхилень та/або претензій, які змінюють ціну будівельного контракту в періоди після його укладання;
зміни узгодженої ціни будівельного контракту з фіксованою ціною за наявності умов, що передбачають її зміни.
12. Витрати за будівельним контрактом включають:
витрати, безпосередньо пов'язані з виконанням даного контракту;
загальновиробничі витрати.
13. До складу витрат, безпосередньо пов'язаних з виконанням будівельного контракту, належать прямі матеріальні витрати, прямі витрати на оплату праці, інші прямі витрати (включаючи вартість виконаних субпідрядниками робіт) згідно з Національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 16 "Витрати", затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 31 грудня 1999 року
N 318, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 19 січня 2000 року за N 27/4248.
14. До складу загальновиробничих витрат включаються передбачені Національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 16 "Витрати" затрати на управління, організацію та обслуговування будівельного виробництва з розподілом між об'єктами будівництва з використанням бази розподілу при нормальній потужності (пропорційно прямим витратам; обсягам доходів; прямим витратам на оплату праці; відпрацьованому будівельними машинами і механізмами часу тощо).
( Пункт 14 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів
N 363 від 23.05.2003 )
15. Не включаються до складу витрат за будівельним контрактом, а відображаються у складі витрат того звітного періоду, в якому вони були здійснені:
адміністративні витрати;
витрати на збут;
інші операційні витрати;
витрати на утримання (амортизація, охорона тощо) незадіяних будівельних машин, механізмів та інших необоротних активів, які не використовуються при виконанні будівельного контракту.
................Перейти до повного тексту