- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
N 183 від 27.04.2001 м.Київ | Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17 травня 2001 р. за N 423/5614 |
( Постанова втратила чинність на підставі Постанови Правління
Національного банку
N 389 від 18.08.2004 )
Про затвердження Тимчасового положення про визначення Національним банком України процентних ставок за своїми операціями
З метою подальшого вдосконалення засобів і методів здійснення грошово-кредитної політики Національного банку України, процентної політики та відповідно до статті
27 Закону України
"Про Національний банк України" Правління Національного банку України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Тимчасове положення про визначення Національним банком України процентних ставок за своїми операціями (додається).
2. Постанова набирає чинності через 10 днів після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України.
3. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на директора Департаменту монетарної політики Н.І.Гребеник.
Затверджено
Постанова Правління
Національного банку України
27.04.2001 N 183
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
17 травня 2001 р.
за N 423/5614
Тимчасове положення про визначення Національним банком України процентних ставок за своїми операціями
Національний банк України при здійсненні монетарної політики встановлює процентні ставки за своїми операціями.
Процентні ставки - це особливий важіль Національного банку України в регулюванні грошово-кредитного ринку, що є показником вартості грошей у національній економіці.
Розділ I. Загальні положення
1. Сфера застосування процентних ставок
1.1. Національний банк України (далі - Національний банк) на підставі аналізу причин, що впливають на коливання вартості грошей (причини, що зумовлені відповідними тенденціями в середовищі відтворення грошей; причини, що пов'язані з проведенням грошово-кредитної політики), визначає систему своїх тактичних і проміжних цілей у грошово-кредитній політиці, які використовуються для збалансування попиту і пропозиції на гроші.
1.2. Процентні ставки, що встановлюються Національним банком як важелі впливу на економічні процеси, застосовуються у сфері реальної економіки, зовнішньоекономічного сектору, а також антиінфляційних заходів і бюджетних відносин.
1.3. Національний банк з метою ефективного управління грошово-кредитним ринком, обсягами грошової маси в обігу, виконання функції кредитора останньої інстанції встановлює за своїми операціями такі процентні ставки:
облікову ставку;
процентну ставку рефінансування, що встановлюється під час проведення тендерів;
процентну ставку "овернайт" (ломбардна ставка);
процентну ставку за розміщені депозитні сертифікати Національного банку.
1.4. Облікова ставка Національного банку затверджується рішенням Правління Національного банку.
2. Визначення термінів
2.1. У цьому Тимчасовому положенні терміни вживаються в такому значенні:
облікова ставка Національного банку - один з монетарних інструментів, за допомогою якого Національний банк установлює для суб'єктів грошово-кредитного ринку орієнтир щодо вартості залучених і розміщених грошових коштів. Облікова ставка є найнижчою серед процентних ставок Національного банку і є орієнтиром вартості грошових коштів;
прогнозний рівень інфляції - прогнозний приріст споживчих цін, який визначається як співвідношення індексу споживчих цін у грудні поточного до грудня попереднього року.
ставка рефінансування, що встановлюється під час проведення тендера - вартість кредитних коштів Національного банку, яка визначається залежно від попиту банків на них під час проведення Національним банком тендерів;
ставка "овернайт" (ломбардна ставка) - щоденна процентна ставка, що встановлюється Національним банком для проведення операцій з банками з підтримання їх миттєвої ліквідності;
фактичний рівень інфляції - рівень споживчих цін за даними статистичних органів, що встановився у відповідному періоді поточного року наростаючим підсумком.
Розділ II. Установлення Національним банком процентних ставок за своїми операціями
1. Основні принципи визначення облікової ставки
1.1. Національний банк як кредитор останньої інстанції, установлюючи облікову ставку, впливає на вартість грошових коштів.
1.2. Національний банк визначає облікову ставку, виходячи з прогнозного та фактичного рівнів інфляції, що підлягають коригуванню на коефіцієнт приросту облікової ставки. При цьому рівень облікової ставки має бути не менше ніж на 3 процентних пункти більшим від рівня інфляції.
1.3. Установлений Національним банком розмір облікової ставки залежить від загального економічного стану держави, стану грошово-кредитного ринку і має бути зорієнтований на зміни тенденцій макроекономічних та монетарних параметрів, основними з яких є:
потреба в грошових ресурсах відповідно до фази ділового циклу в економіці держави;
рух та/або міграція капіталу;
................Перейти до повного тексту