1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 149 від 10.07.97
м.Київ

Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
2 вересня 1997 р.
за N 373/2177
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства фінансів N 6 від 12.01.2004 )
Про затвердження Положення про порядок здійснення нерезидентами операцій з облігаціями внутрішніх державних позик
( Із змінами, внесеними згідно з Постановою Нацбанку N 174 від 05.05.98, Наказом Мінфіну N 111 від 08.05.98 )
На виконання постанови Кабінету Міністрів України і Національного банку України від 31 серпня 1996 р. N 1022 "Про здійснення нерезидентами операцій з облігаціями внутрішніх державних позик"
НАКАЗУЮ:
Затвердити Положення про порядок здійснення нерезидентами операцій з облігаціями внутрішніх державних позик (додається).
Міністр І.О.Мітюков
"Офіційний вісник України", 1997, число 36, ст.130
Код нормативного акта: 3610/0/1997
Затверджено
наказом Міністерства
фінансів України від
10.07.97 N 149
постановою Правління
Національного банку
України від 23.07.97
N 246 ( za373-97 )
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
2 вересня 1997 р.
за N 373/2177
Положення про порядок здійснення нерезидентами операцій з облігаціями внутрішніх державних позик
1. Загальні положення
1.1. Положення про порядок здійснення нерезидентами операцій з облігаціями внутрішніх державних позик (далі - Положення) розроблено відповідно до Законів України "Про цінні папери і фондову біржу", "Про банки і банківську діяльність", "Про режим іноземного інвестування", Декрету Кабінету Міністрів України "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" та постанови Кабінету Міністрів України і Національного банку України від 31 серпня 1996 року N 1022 "Про здійснення нерезидентами операцій з облігаціями внутрішніх державних позик".
Положення визначає порядок проведення нерезидентами на території України операцій з облігаціями внутрішніх державних позик (далі - облігаціями), що випущені у формі записів на рахунках у системі електронного обігу цінних паперів.
1.2. Операції з облігаціями проводять на договірній основі з нерезидентами виключно уповноважені банки-резиденти (далі - уповноважені банки), які уклали відповідні договори з Національним банком України. Уповноважені банки за дорученням нерезидентів здійснюють:
- придбання облігацій на аукціонах, що проводяться Національним банком України, і грошові розрахунки за їх результатами;
- операції з купівлі та продажу облігацій на вторинному ринку;
- депозитарний облік облігацій, що перебувають у власності нерезидентів;
- платежі за облігаціями при їх погашенні та сплаті доходу.
1.3. Перелік уповноважених банків визначається Національним банком України та Міністерством фінансів України. Статусу банку, уповноваженого на здійснення операцій з облігаціями за дорученням нерезидентів, комерційний банк набуває після укладання договору з Національним банком України. Перелік уповноважених банків публікується в засобах масової інформації.
1.4. Платежі за облігаціями здійснюються в грошовій одиниці України (гривнях) у безготівковій формі.
При купівлі облігацій використовуються кошти нерезидентів у вільно конвертованій валюті, що перераховані ними на кореспондентські рахунки уповноважених банків, які підлягають наступному продажу уповноваженим банком на валютному ринку для придбання необхідних обсягів коштів у грошовій одиниці України.
У випадках, передбачених умовами випуску облігацій, платежі можуть здійснюватись у вільно конвертованій валюті у порядку, визначеному Національним банком України.
1.5. Придбання облігацій нерезидентами є одним із видів іноземних інвестицій, порядок захисту та державної реєстрації яких визначається Законом України "Про режим іноземного інвестування".
1.6. Прибутки (доходи), одержані нерезидентами від володіння облігаціями, оподатковуються в порядку, визначеному чинним законодавством України.
2. Порядок реєстрації нерезидентів на ринку облігацій
2.1. Статусу уповноваженого банку для обслуговування операцій нерезидентів на ринку облігацій банківські установи можуть набути за умови:
- подання через засоби телекомунікаційного зв'язку до Національного банку України заяви за довільною формою. Заява засвідчується підписами Голови Правління та головного бухгалтера;
- наявності дозволу (ліцензії) уповноваженого органу на здійснення комерційним банком діяльності щодо випуску та обігу цінних паперів;
- наявності генеральної ліцензії Національного банку України на здійснення валютних операцій;
- виконання встановлених економічних нормативів та задовільного фінансового стану відповідно до Інструкції N 10 "Про порядок регулювання та аналіз діяльності комерційних банків", затвердженої постановою Правління Національного банку України від 30.12.96 N 343;
- участі на ринку державних боргових зобов'язань, у тому числі з обслуговування доручень клієнтів.
2.2. Для розгляду заяв банківських установ створюється комісія з представників Національного банку та Міністерства фінансів України, персональний склад якої затверджується спільним наказом. Виходячи з показників, що характеризують економічний стан банків та їх діяльність на ринку облігацій, комісією формуються пропозиції відносно переліку банків, уповноважених для обслуговування операцій нерезидентів, які подаються на затвердження керівництва Національного банку України та Міністерства фінансів України.
За результатами затверджених пропозицій Національний банк України складає договори з банками на обслуговування ними операцій нерезидентів на ринку облігацій.
2.3. Умовами договорів з уповноваженими банками визначаються:
- порядок встановлення банкам можливих обмежень щодо обсягів придбання нерезидентами облігацій;
- механізм мінімізації валютних ризиків нерезидентів, зокрема шляхом реалізації форвардних угод;
- умови переведення рахунків депозитарного обліку від одного уповноваженого банку до другого та інші положення.
2.4. Строки та порядок подання заяв і укладання договорів щодо обслуговування уповноваженими банками операцій нерезидентів на ринку облігацій визначаються Національним банком України.
За умови наявності договору з Національним банком України уповноважені банки можуть укладати угоди з нерезидентами на участь в операціях на ринку облігацій.
2.5. Банківські установи, які не отримали статусу уповноважених банків і до введення в дію цього Положення обслуговували операції нерезидентів на ринку облігацій, не укладають договорів з Національним банком України і їм не дозволяється:
- в подальшому складати угоди з нерезидентами, що інвестують кошти в облігації;
- придбавати облігації за дорученнями нерезидентів, якщо строк дії угоди з ними не визначений.
Ці комерційні банки до закінчення терміну обігу облігацій, які перебувають у власності нерезидентів, здійснюють обслуговування їх операцій на ринку державних боргових зобов'язань у порядку, визначеному цим Положенням.
2.6. Копія угоди на участь нерезидента в операціях на ринку облігацій уповноваженим банком подається на реєстрацію до Національного банку України.
За результатами реєстрації кожному нерезиденту присвоюється індивідуальний код клієнта уповноваженого банку за структурою, що встановлена п.1.8 змін та доповнень до Положення "Про порядок бухгалтерського та депозитарного обліку розміщення, сплати відсотків та погашення облігацій внутрішньої державної позики в банківських установах", затверджених постановою Правління Національного банку України від 26 грудня 1996 року N 333.
У триденний термін після надходження копії угоди Національний банк України електронною поштою доводить до відома уповноваженого банку код клієнта, під яким нерезидент здійснює операції на ринку облігацій.
У реєстрації угоди може бути відмовлено в разі невиконання уповноваженим банком умов договору з Національним банком України та порушення вимог, визначених п.2.1 цього Положення.
2.7. Національний банк України здійснює ведення реєстрів нерезидентів, які проводять операції на ринку облігацій. Форма реєстру наведена в додатку N 1.
Не допускається існування для одного нерезидента різних за значенням кодів клієнта в уповноважених банках.
2.8. Уповноважені банки не мають права здійснювати обслуговування операцій нерезидентів на ринку облігацій без реєстрації угод з ними в Національному банку України. Контроль за виконанням цієї умови покладається на регіональні управління Національного банку України.
2.9. Інформація про склад нерезидентів, які є власниками облігацій, належить до конфіденційної. Порядок її представлення визначений чинним законодавством України.
3. Порядок участі нерезидентів в аукціонах з первинного розміщення облігацій
3.1. Нерезиденти через уповноважені банки на підставі угод з ними приймають участь в аукціонах з розміщення облігацій.
3.2. Умовами угод з уповноваженими банками визначаються:
- загальний обсяг вкладання коштів у облігації, що розміщуються шляхом аукціонного продажу;
- порядок проведення платежів за облігаціями, що придбані уповноваженими банками за дорученням та за кошти нерезидентів. Умовами угоди може бути передбачена можливість попереднього блокування уповноваженим банком коштів нерезидента, які спрямовуються на придбання облігацій;
- правила застосування штрафних санкцій при невиконанні однією зі сторін умов договору.
3.3. У разі порушення уповноваженим банком порядку платежів за результатами розміщення облігацій, до нього застосовуються штрафні санкції, що визначені законами України або договором з Національним банком України.
3.4. Уповноважені банки, що здійснюють придбання облігацій за дорученням нерезидентів, можуть подавати конкурентні та неконкурентні пропозиції на участь у первинному розміщенні облігацій за формою заявок клієнтів у порядку, визначеному чинними нормативними актами Національного банку України, котрі регламентують проведення аукціонного продажу облігацій внутрішньої державної позики.
3.5. Кошти у вільно конвертованій валюті, що надійшли від нерезидентів, в уповноважених банках обліковуються на рахунку N 2901 "Кредиторська заборгованість за розрахунками за цінними паперами для клієнтів". Підставою для зарахування коштів є угоди з уповноваженим банком та письмові розпорядження нерезидентів.
Аналітичний облік у розрізі власників коштів ведеться на окремих субрахунках.
( Пункт 3.5 із змінами, внесеними згідно з Постановою Нацбанку N 174 від 05.05.98, Наказом Мінфіну N 111 від 08.05.98 )
3.6. Кошти у вільно конвертованій валюті, що спрямовуються на купівлю облігацій, реалізуються уповноваженим банком на валютному ринку для придбання необхідних обсягів коштів у грошовій одиниці України. За результатами реалізації операцій на валютному ринку уповноважений банк здійснює:
- списання коштів у вільно конвертованій валюті з рахунку N 2901;
- зарахування коштів у гривнях на рахунок N 2901 "Кредиторська заборгованість за розрахунками за цінними паперами для клієнтів".
Подальші платежі за облігаціями здійснюються у порядку, визначеному чинними нормативними актами Національного банку України з питань бухгалтерського і депозитарного обліку розміщення облігацій, сплати відсотків та погашення облігацій внутрішньої державної позики в банківських установах.
( Пункт 3.6 із змінами, внесеними згідно з Постановою Нацбанку N 174 від 05.05.98, Наказом Мінфіну N 111 від 08.05.98 )
3.7. Кошти з рахунку N 2901, що не були використані при проведенні аукціонів, за письмовим розпорядженням нерезидента можуть бути спрямовані на:
- придбання облігацій подальших випусків, що розміщуються Національним банком України шляхом аукціонного продажу;
- купівлю облігацій попередніх випусків на вторинному ринку;
- купівлю вільно конвертованої валюти з подальшим її спрямуванням на рахунок власника за межами України, з якого було здійснено перерахування коштів для придбання облігацій;
- інші напрями, не заборонені чинним законодавством України.
( Пункт 3.7 із змінами, внесеними згідно з Постановою Нацбанку N 174 від 05.05.98, Наказом Мінфіну N 111 від 08.05.98 )
3.8. Блокування коштів, визначених у грошовій одиниці України, перед початком проведення аукціону, якщо це встановлено умовами угоди з нерезидентом, здійснюється на рахунку N 2901.
Обсяги коштів, що блокуються, визначаються:
- за конкурентними пропозиціями, виходячи з цінових умов заявок та кількості облігацій, які купуються;
- за неконкурентними пропозиціями, виходячи з середньозваженої ціни попереднього аукціону та кількості облігацій, які купуються. Для компенсації можливих коливань цін на аукціоні, що відбудеться, сума коштів, яка блокується, збільшується на 5 відсотків.
( Пункт 3.8 із змінами, внесеними згідно з Постановою Нацбанку N 174 від 05.05.98, Наказом Мінфіну N 111 від 08.05.98 )
3.9. Блокування коштів у вільно конвертованій валюті перед початком проведення аукціону, якщо це встановлено умовами угоди з нерезидентом, здійснюється на рахунку N 2901.
Обсяги коштів, що блокуються, визначаються у порядку, передбаченому п.3.8 Положення виходячи з офіційного курсу гривні до вільно конвертованої валюти, який встановлено Національним банком України на день блокування.
( Пункт 3.9 із змінами, внесеними згідно з Постановою Нацбанку N N 174 від 05.05.98, Наказом Мінфіну N 111 від 08.05.98 )
3.10. За результатами проведення аукціону облігації, які придбані за дорученням нерезидентів, обліковуються уповноваженим банком на рахунку "депо" N 9843 "Облігації державних позик, що заблоковані при розміщенні для наступної сплати клієнтами - нерезидентами комерційних банків".

................
Перейти до повного тексту