1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ
ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ ПО ЗЕМЕЛЬНИХ РЕСУРСАХ
Н А К А З
N 14/5/48 від 06.06.96
м.Київ

Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
24 червня 1996 р.
за N 324/1349
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства юстиції N 84/5/232 від 08.08.2005 )
Про затвердження Порядку посвідчення договорів відчуження земельних ділянок
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Мін'юсту N 31/5;59 від 01.06.98 )
З метою забезпечення і прискорення ходу земельної реформи та приватизації земельних ділянок у відповідності із Земельним кодексом України, Законом України "Про плату за землю" та Декретом Кабінету Міністрів України "Про приватизацію земельних ділянок",
НАКАЗУЄМО:
1. Затвердити Порядок посвідчення договорів відчуження земельних ділянок, що додається.
2. Порядок посвідчення договорів відчуження земельних ділянок, а також спільний наказ Мінюсту України та Держкомзему України довести до відома начальника головного управління юстиції в Автономній Республіці Крим, начальників управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, голови державного комітету Автономної Республіки Крим по земельних ресурсах і єдиному кадастру, начальників обласних, Київського і Севастопольського міських управлінь земельних ресурсів.
3. Скасувати листа Міністерства юстиції та Державного комітету України по земельних ресурсах від 03.06.94 N 8-90-313 та N 626/06.
4. Контроль за виконанням наказу покласти на начальника управління організації юридичної допомоги населенню Павлову Л.М. та заступника голови Держкомзему України Лисого В.П.
Заступник Міністра юстиції
України

Б.С.Стичинський
N 14/5 від 06.06.96
Перший заступник голови
Держкомзему України

В.С.Губарєв
N 48 від 06.06.96
Затверджено
наказом Мін'юсту України та
Держкомзему України від
6 червня 1996 року
N 14/5;48
Порядок посвідчення договорів відчуження земельних ділянок та права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом
( Назва Порядку із змінами, внесеними згідно з Наказом Мін'юсту N 31/5;59 від 01.06.98 )
1. Загальні положення
1.1. Порядок посвідчення договорів відчуження земельних ділянок та права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом, розроблено з метою забезпечення реформування земельних відносин, удосконалення методів приватизації земельних ділянок, забезпечення умов запровадження земельного обігу у відповідності із Земельним кодексом України, Законом України "Про плату за землю", Декретом Кабінету Міністрів України "Про приватизацію земельних ділянок", Указами Президента України "Про невідкладні заходи щодо прискорення земельної реформи у сфері сільськогосподарського виробництва", "Про приватизацію та оренду земельних ділянок несільськогосподарського призначення для здійснення підприємницької діяльності", "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" та "Про захист прав власників земельних часток (паїв)".
( Пункт 1.1 в редакції Наказу Мін'юсту N 31/5;59 від 01.06.98 )
1.2. Цей Порядок застосовується щодо випадків відчуження власниками земельних ділянок для ведення селянського (фермерського) господарства, ведення особистого підсобного господарства, будівництва та обслуговування жилого будинку і господарських будівель (присадибна ділянка), садівництва, дачного і індивідуального гаражного будівництва а також відчуження права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом.
( Пункт 1.2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Мін'юсту N 31/5;59 від 01.06.98 )
2. Порядок посвідчення договорів купівлі-продажу земельних ділянок
2.1. Купівля-продаж земельних ділянок громадянами для ведення селянського (фермерського) господарства у місцевих Рад понад площу, що передається безплатно, провадиться з дотриманням вимог статті 17 Земельного кодексу України.
Рішення відповідної Ради з цього питання є підставою для укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки та його нотаріального посвідчення, форма договору наведена у додатку N 1.
2.2. Громадяни мають право продавати або іншими способами відчужувати (заповідати, дарувати, обмінювати) без зміни цільового призначення земельні ділянки, а також право на земельну частку (пай), посвідчене сертифікатом.
У випадках продажу права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом, переважне право на його придбання мають члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, а також селянські (фермерські) господарства та громадяни, які мають право їх створити.
( Пункт 2.2 в редакції Наказу Мін'юсту N 31/5;59 від 01.06.98 )
2.3. Договір відчуження земельної ділянки посвідчується в нотаріальному порядку.
2.4. У разі продажу земельної ділянки застосовується грошова оцінка цієї ділянки, яка провадиться Державним комітетом України по земельних ресурсах та його органами на місцях за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.
Продаж земельної ділянки громадянам проводиться за ціною, визначеною за згодою сторін, але для справляння державного мита ця ціна не може бути меншою за грошову оцінку, зазначену в абзаці першому цього пункту.
( Пункт 2.4 в редакції Наказу Мін'юсту N 31/5;59 від 01.06.98 )
2.5. Сплата вартості земельної ділянки, придбаної за договором купівлі-продажу, коли продавцем виступає відповідна місцева Рада, здійснюється шляхом перерахування покупцем відповідної суми на банківський рахунок продавця.
Сплата вартості земельної ділянки, права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом, коли покупцем виступає місцева Рада, а продавцем є громадянин, або коли продавцем і покупцем є громадяни, здійснюється у порядку, визначеному за згодою сторін.
( Абзац другий пункту 2.5 із змінами, внесеними згідно з Наказом Мін'юсту N 31/5;59 від 01.06.98 )
2.6. До договору купівлі-продажу, коли продавцем є відповідна місцева Рада, додається рішення цієї Ради про продаж земельної ділянки та план земельної ділянки з визначенням її розмірів. При відсутності плану земельної ділянки він виготовляється землевпорядними та іншими організаціями, які мають на це дозвіл, за рахунок коштів продавця.
До договору купівлі-продажу земельної ділянки, якщо продавцем є громадянин, додається державний акт на право власності продавця на земельну ділянку. У випадку, коли продається частина земельної ділянки, нотаріус робить відповідні відмітки на державному акті на право власності продавця на земельну ділянку. Державний акт, на підставі якого була посвідчена угода про продаж всієї земельної ділянки, приєднується до примірника угоди, що залишається у справах нотаріальної контори чи приватного нотаріуса. Відмітка у паспорті з цього приводу погашається відповідною місцевою Радою. Другий примірник державного акта, який зберігається в місцевій Раді, також погашається нею та передається до архіву.
( Абзац другий пункту 2.6 із змінами, внесеними згідно з Наказом Мін'юсту N 31/5;59 від 01.06.98 )
Якщо договір обтяжений заставою землі, то питання купівлі-продажу земельної ділянки вирішуються у відповідності до Закону України "Про заставу".
В усіх випадках до договору відчуження земельної ділянки додається довідка про визначення грошової оцінки земельної ділянки, форма якої наведена у додатку N 3.
( Абзац четвертий пункту 2.6 із змінами, внесеними згідно з Наказом Мін'юсту N 31/5;59 від 01.06.98 )
2.7. Договір купівлі-продажу земельної ділянки без вказаних у пункті 2.6. документів, у тому числі про сплату вартості земельної ділянки, реєстрації у місцевій Раді не підлягає.
2.8. Справляння державного мита при купівлі-продажу земельної ділянки, права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом здійснюється у відповідності із законодавством України.
( Пункт 2.8 із змінами, внесеними згідно з Наказом Мін'юсту N 31/5;59 від 01.06.98 )
3. Право власності на земельну ділянку, придбану згідно договору купівлі-продажу
3.1. Право власності на земельну ділянку виникає після встановлення землевпорядними організаціями меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) і одержання державного акта, що посвідчує це право.
4. Порядок посвідчення успадкування, договорів міни і дарування земельних ділянок та права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом
4.1. Дія пунктів 2.2, 2.3, абзаців другого і третього пункту 2.6, пункту 2.7 (крім документа про сплату вартості земельної ділянки), 2.8 поширюється і на порядок посвідчення успадкування, договорів міни та дарування земельних ділянок.
Дія пунктів 2.2, 2.3 та 2.8 поширюється і на порядок посвідчення успадкування, договорів міни та дарування права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом.
( Розділ 4 в редакції Наказу Мін'юсту N 31/5;59 від 01.06.98 )
Додаток N 1
до Порядку посвідчення
договорів відчуження
земельних ділянок
( Додаток N 1 в редакції Наказу Мін'юсту N 31/5;59 від 01.06.98 )
Договір купівлі-продажу земельної ділянки

................
Перейти до повного тексту