1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ
МІНІСТЕРСТВО СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА І ПРОДОВОЛЬСТВА УКРАЇНИ
ОЩАДНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Н А К А З
N 101 від 25.10.94
м.Київ

Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
3 листопада 1994 р.
за N 264/474
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства фінансів N 921/915/505/215 від 15.08.2012 )
Про затвердження Порядку надання і погашення пільгових довгострокових державних кредитів індивідуальними сільськими забудовниками та визначення максимального розміру цього кредиту
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15 червня 1994 року N 403 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28 липня 1992 року N 421 "Про розвиток житлового будівництва та поліпшення соціально-демографічної ситуації на селі"
НАКАЗУЄМО:
1. Затвердити Порядок надання і погашення пільгових довгострокових державних кредитів індивідуальними сільськими забудовниками та визначення максимального розміру цього кредиту, що додається.
2. Взяти до відома і керівництва, що Законом України "Про Державний бюджет України на 1994 рік" призупинена на 1994 рік дія нормативних актів Кабінету Міністрів України в частині надання за рахунок бюджету кредитів, за винятком обслуговування раніше наданих кредитів.
3. Головному управлінню по соціальному розвитку села Міністерства сільського господарства і продовольства, Управлінню фінансів агропромислового комплексу і охорони природи Міністерства фінансів, відділу економіки житлового і комунального господарства разом із зведеним відділом реформи АПК Міністерства економіки та Управлінню кредитування населення і безготівкових розрахунків Ощадного банку України установити контроль за виконанням цього Порядку.
Заступник Міністра Міністр сільського господарства
фінансів України і продовольства
Заступник Міністра Голова Правління Ощадного
економіки України банку України
Затверджено
наказом Міністерства фінансів,
Міністерства економіки,
Міністерства сільського
господарства і продовольства,
Ощадного банку України
від 25 жовтня 1994 року
N 101/150/305/22
ПОРЯДОК
надання і погашення пільгових довгострокових державних кредитів індивідуальними сільськими забудовниками та визначення максимального розміру цього кредиту
Відповідно до Законів України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про пріоритетність соціального розвитку села та агропромислового комплексу в народному господарстві", "Про внесення змін до частини четвертої статті 10 Закону України "Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні" від 4 лютого 1994 року та постанови Кабінету Міністрів України від 15 червня 1994 року N 403 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28 липня 1992 року N 421 "Про розвиток житлового будівництва та поліпшення соціально-демографічної ситуації на селі" встановлюється такий Порядок надання і погашення пільгових довгострокових державних кредитів індивідуальними сільськими забудовниками та визначення максимального розміру цього кредиту.
1. Загальні положення
1. Індивідуальні сільські забудовники (надалі забудовник, забудовники) - громадяни України, яким на землях сільських населених пунктів (крім територій селищ міського типу та міст) відведені ділянки і оформлені документи, передбачені цим порядком, для будівництва житлових будинків для постійного їх проживання і надвірних господарських будівель для потреб сім'ї.
2. Забудовники, що здійснюють за власні кошти індивідуальне житлове будівництво на землях сільських населених пунктів (будівництво житлового будинку з надвірними господарськими будівлями) можуть користуватись пільговим довгостроковим державним кредитом (надалі -кредит, кредити).
3. Державне кредитування будівництва індивідуального житла в сільській місцевості є прямим, цільовим, зворотнім і здійснюється в межах коштів, передбачених у Державному бюджеті України для автономної Республіки Крим та областей.
4. Рада Міністрів автономної Республіки Крим та обласні Ради народних депутатів ведуть облік громадян, що здійснюють або планують здійснювати будівництво індивідуального житла за власні кошти з використанням пільгового довгострокового державного кредиту, та розрахунки потреби в кредитах і подають Головному Управлінню по соціальному розвитку села Мінсільгосппроду.
Після узагальнення Мінсільгосппрод на підставі одержаних даних від Ради Міністрів автономної Республіки Крим та обласних Рад народних депутатів подає Мінекономіки загальну потребу в державних кредитах і пропозиції щодо їх розподілу між автономною Республікою Крим і областями. Кредити навправляються в першу чергу в трудонедостатні області і зони демографічної кризи.
Міністерство економіки та Міністерство фінансів при формуванні проектів плану економічного та соціального розвитку та Державного бюджету на основі розрахунків мінсільгосппроду вносять пропозиції про обсяги кредитування індивідуальних сільських забудовників до проекту бюджету на відповідний період з виділенням їх у бюджеті окремим рядком.
Ліміти надання кредиту для автономної Республіки Крим та областей визначаються Мінісільгосппродом за погодженням з Міністерством економіки після затвердження у встановленому порядку Державного бюджету України і доводяться до автономної Республіки Крим і областей Міністерством фінансів.
5. Видача кредитів здійснюється через мережу установ Ощадного банку України.
2. Умови державного кредитування індивідуальних сільських забудовників
6. Кредити забудовникам, які будують житло і надвірні господарські будівлі на землях сільських населених пунктів надаються за умови постійного їх місця проживання або переселення на постійне місце проживання у сільську місцевість, а також, якщо їх загальні річні видатки на оплату цього кредиту з урахуванням процентної ставки перевищують 20 процентів сукупного річного доходу сім'ї на момент одержання кредиту.
7. Інші сільські забудовники користуються кредитом на загальних підставах у залежності від вартості кредитних ресурсів.
8. Надання державних кредитів забудовникам на будівництво індивідуального житла і надвірних господарських будівель здійснюється в такій черговості:
- громадянам, які працюють у сільському господарстві, переробній та обслуговуючих галузях агропромислового комплексу, що функціонують у сільській місцевості, соціальній сфері села та органах місцевого самоврядування на селі і будують житло в трудонедостатніх сільських населених пунктах;
- молодим сім'ям, які проживають, або переселяються на постійне місце проживання в інші сільські населені пункти і працюють у сільському господарстві, переробній та обслуговуючих галузях агропромислового комплексу, що функціонують у сільській місцевості, соціальній сфері села та органах місцевого самоврядування на селі;
- громадянам, які проживають або переселяються в сільські населені пункти і працюють у сільському господарстві, переробній та обслуговуючих галузях агропромислового комплексу, що функціонують у сільській місцевості, соціальній сфері села та органах місцевого самоврядування на селі.
9. Витрати установ Ощадного банку на обслуговування кредитів компенсуються щомісячно за рахунок Державного бюджету у розмірі трьох процентів річних від суми наданого кредиту.
10. Установи банку до оформлення кредитної угоди із забудовниками здійснюють розрахунки щодо підтвердження (або непідтвердження) права позичальника на отримання пільгового довгострокового державного кредиту та визначення максимального розміру кредиту для забудовника, враховуючи його платоспроможність. Рекомендації щодо здійснення таких розрахунків викладені в додатку 1.
11. Кредит забудовнику надається в районному відділенні Ощадного банку за місцем забудови в розмірі не більше 90 процентів вартості житла, що будується і господарських будівель на термін до 30 років із ставкою у розмірі трьох процентів річних.
12. При наявності у забудовників неповнолітніх дітей процентна ставка зменшується до розмірів: при одній дитині - 2 процентів; двох дітей - 1 процента; трьох і більше дітей - без процентів. У разі досягнення дитиною повноліття надання пільг із зменшення сплати процентної ставки припиняється.
13. Молодим сім'ям, які мають одну дитину надається безпроцентний кредит; які мають двох дітей, крім того, через два роки після отримання першої частки кредиту погашається 25 процентів від суми наданого кредиту; які мають трьох дітей - 50 процентів від суми наданого кредиту (молодою сім'єю вважається подружжя, в якого вік чоловіка та дружини не перевищує 28 років, або неповна сім'я, в якій мати (батько) віком до 28 років).
14. При подальшому народженні дітей у забудовників, які вже отримали кредит, цим сім'ям змінюються пільгові умови кредитування відповідно до пунктів 12 і 13 цього положення з моменту одержання такого права.
15. Сільським забудовникам компенсується 25 процентів суми пільгового довгострокового державного кредиту через 5 років після введення будівель в експлуатацію.
Надання пільг, вказаних у пп. 12 - 15 щодо зниження сплати процентної ставки та погашення державного кредиту, провадиться за умови постійної роботи забудовників у сільськогосподарському виробництві (включаючи селянські (фермерські) господарства), переробній і обслуговуючих галузях агропромислового комплексу, що функціонують у сільській місцевості, соціальній сфері села та сільських органах місцевого самоврядування. Молодим сім'ям-сільським забудовникам зазначені пільги надаються відразу після введення будівель в експлуатацію.
16. Списання заборгованості та позики, переліченої в пунктах 12-15 порядку, здійснюється установами банку тільки після отримання від фінорганів відповідного дозволу.
17. Кредити не надаються особам, у яких утримання відповідно до виконавчих документів становлять 50 і більше процентів заробітку.
3. Порядок оформлення і видачі державного кредиту
18. Видача пільгового довгострокового державного кредиту на будівництво індивідуального житла і надвірних господарських будівель здійснюється на підставі кредитних договорів, що укладаються індивідуальними сільськими забудовниками з установою ощадного банку за місцем забудови на основі розрахунків максимального розміру кредиту для забудовника в залежності від його платоспроможності та підтвердження права позичальника на одержання пільгового довгострокового державного кредиту. Зміни договору оформлюються додатковою угодою між сторонами і є невід'ємною частиною договору.
19. Для здійснення розрахунків з визначення максимального розміру кредиту для позичальника і підтвердження його права на отримання кредиту індивідуальний забудовник подає до установ Ощадного банку такі документи:
паспорт (подається для перевірки особистості);
заяву на одержання кредиту;
документи, які необхідні для визначення платоспроможності (довідку з місця роботи позичальника та поручителя із зазначенням одержуваного доходу (середньомісячна заробітна плата), документи, які підтверджують інші доходи та видатки позичальника та поручителя);
поручительство одного або кількох працездатних громадян, які мають постійне джерело доходу;
витяг з рішення виконкому місцевої Ради народних депутатів про відведення земельної ділянки та дозвіл на забудову.
Крім того, при оформленні кредитного договору забудовник подає:
дозволений до застосування проект будинку, завірений районним архітектором, та погоджену з підрядною організаціею вартість будівництва, а при будівництві будинку власними силами - розрахунок оріентовної вартості будівництва, погоджений з районним архітектором.
Крім того, Ощадний банк укладає із забудовником договір про іпотеку будівлі, що будується за рахунок кредиту, а у випадку, коли житло будується на земельній ділянці, яка належить забудовнику за правом приватної власності, - також і про іпотеку земельної ділянки. Ця іпотека виступає, як забезпечення вимоги, що випливає з кредитного договору на індивідуальне житлове будівництво в рахунок державного кредиту.
Договір про іпотеку повинен бути нотаріально посвідчений. Нотаріальна контора, якщо це передбачено договором, одночасно з посвідченням договору накладає заборону на відчуження будівлі чи земельної ділянки.
Забудовник забов'язаний застрахувати предмет іпотеки і подати установі Ощадного банку копію договору страхування. Банк у свою чергу повідомляє страховика про укладений договір про іпотеку (заставу нерухомості (землі, будівель, споруд та іншого) як забезпечення грошової позики).
20. Надання кредиту конкретним забудовникам здійснюється за рішенням районної Ради народних депутатів на підставі розрахунків установи Ощадного банку (пункт 10), що підтверджують право позичальника на отримання пільгового довгострокового державного кредиту.
21. Після прийняття рішення про видачу кредиту відповідний фінансовий орган перераховує відділенню Ощадного банку необхідну суму коштів за рахунок сум, отриманих з Державного бюджету, про що він повідомляє забудовника.
22. Кошти для видачі кредиту зараховуються відділеннями Ощадного банку на окремий рахунок " Кошти бюджету для надання державного кредиту індивідуальним сільським забудовникам", що відкривається на балансовому рахунку N 740 " Кошти довгострокового кредитування за рахунок бюджету".
23. Видача коштів забудовникам відділеннями Ощадного банку здійснюється з балансового рахунку N 778 "Державним підприємствам, організаціям, колективним сільськогосподарським господарствам, переселенцям, членам садівницьких товариств і населенню на будівництво житлових будинків".
24. Кредитний договір укладається на всю суму кредиту, яка видається частинами і не може перевищувати 25 процентів вартості будівництва. Подальша видача кредиту проводиться при умові використання раніше наданого кредиту. Вся сума кредиту, передбаченого договором оформляється строковим зобов'язанням на конкретні строки погашення. Платежі розподіляються рівними частинами протягом усього періоду сплати.
25. Видача кредиту здійснюється в міру виконання робіт згідно з актами на виконані роботи, оформлені забудовником з підрядною організацією, а при виконанні робіт власними силами - виконкомом сільської Ради народних депутатів.
26. При видачі кожної суми (частини) кредиту переоформляється попереднє строкове зобов'язання позичальника за його підписом та вносяться зміни до графіка.
27. Строк використання кредиту на індивідуальне житлове будівництво обумовлюється в кредитному договорі і не повинен перевищувати двох років з дня одержання першої частини позики.
28. При будівництві житлового будинку підрядним способом кошти в рахунок оформленого кредиту направляються на оплату рахунків підрядної організації за виконані роботи.
При необхідності підряднику може бути наданий аванс у розмірі 25 процентів від суми передбаченої кредитним договором на даний рік, який поступово утримується при сплаті за виконані роботи.
29. При будівництві будинку власними силами забудовника кошти в рахунок оформленого кредиту можуть видаватись у безготівковому порядку на оплату розрахункових документів за матеріали, обладнання, транспортні витрати та інше.
30. Забудовник може одержати авансом кошти в безготівковому порядку або готівкою на придбання будівельних матеріалів, конструкцій, обладнання в розмірі 25 процентів від суми оформленого кредиту.
31. Установи банків після одержання від позичальників зобов'язань посилають нотаріальним конторам повідомлення про кредити, видані на житлове будівництво. повідомлення уповноваженого банку, яке зареєстроване нотаріальною конторою, є забороною на продаж або передачу будинку іншій особі.
32. Оформлення, облік і контроль операцій з надання пільгових довгострокових державних кредитів ведеться згідно з встановленими правилами.
4. Порядок погашення кредиту та відшкодування з відповідного бюджету витрат установ банків
33. Погашення заборгованості з позик і процентів по них здійснюється індивідуальними забудовниками в строки, встановлені строковим зобов'язанням у межах умов кредитного договору.
Розмір щомісячного платежу основної заборгованості розраховується шляхом ділення суми державного кредиту на час користування ним за договорами, рахований у місяцях. Погашення позики здійснюється щомісячно рівними частинами і починається через два роки після одержання першої частини кредиту і проводиться забудовником до 15 числа місяця, наступного за звітним періодом.
Проценти за користування державним кредитом з дня його першої видачі до початку погашення основного боргу перераховуються забудовником не пізніше 15 числа першого місяця наступного кварталу. потім проценти погашаються разом з основним боргом.
34. Заборгованість з наданого кредиту після підписання акту державною приймальною комісією в 10-денний строк оформляється терміновим зобов'язанням з уточненням конкретних строків погашення кредиту, враховуючи пільгові умови для конкретного забудовника.
35. Не внесені в строк платежі, перераховуються на рахунок прострочених позик.
За прострочені платежі з позик стягується додаткова плата в розмірі 25 процентів річних від суми прострочених платежів.
36. Кошти індивідуальних сільських забудовників, які надходять на погашення заборгованості з державного кредиту і виплати процентів за користування державним кредитом, суми пені та штрафних санкцій перераховуються банком безпосередньо в доход державного бюджету на рахунок _____ , розділ 12, параграф 17 "Повернення бюджетних позичок підприємствами і організаціями та одержання з них доходів" до 20 числа поточного місяця.
37. За бажанням позичальника може бути передбачена можливість дострокового погашення заборгованості з позики.
Установам банку належить без перешкод надавати позичальникам право дострокового погашення кредитів і процентів по них.
38. Установи Ощадного банку мають право на дострокове утримання заборгованості з кредитів у разі порушення умов кредитного договору та при використанні кредиту не за призначенням.
Індивідуальні позичальники надають можливість для огляду будівель та перевірки документів, які підтверджують фактичні витрати та цільове використання кредиту, акти приймальних комісій або довідку бюро технічної інвентаризації про реєстрацію будов із зазначенням оцінної вартості або пред'явлених виправдних документів (рахунки, квитанції, чеки торговельних організацій тощо).
Перевірка, освоєння та цільового використання кредиту оформляється актом, який підписується перевіряючим працівником Ощодного банку та позичальником.
39. Оформлення, облік і контроль операцій з погашення пільгових довгострокових державних кредитів ведеться згідно з встановленими установами банку правилами.
40. Оперативний контроль за цільовим використанням державного пільгового кредиту можуть здійснювати також уповноважені представники районних, обласних та республіканських органів Мінфіну, Мінекономіки та Мінсільгосппроду України.
Міністерство фінансів та місцеві фінансові органи здійснюють контроль за виконанням Ощадним банком функцій з видачі, обслуговування і погашення кредиту.
За затримку видачі кредиту при умові надходження від бюджету необхідних коштів та поданні оформлених документів, необхідних для видачі кредиту, а також порушення строків, зазначених у пункті 36 цього порядку, установи Ощадного банку сплачують штраф за кожний день затримки згідно з діючим законодавством.
41. Установи банків щомісячно до 22 числа повідомляють райфінвідділам дані про суми виданих кредитів наростаючим підсумком з додатком списку одержувачів та зазначенням строку їх погашення, а також про витрати банків, пов'язані з наданням та обслуговуванням виданих кредитів (додаток 2).
42. Райфінвідділи після перевірки правильності сум, зазначених у повідомленнях банків, до 28 числа поточного місяця відшкодовують установам банків витрати, пов'язані з наданням та обслуговуванням виданих кредитів, у розмірі трьох процентів річних від суми наданих кредитів.
43. Видатки на цю мету відображаються в обліку і звітності виконання Державного бюджету по розділу 90 "Соціальний захист населення", параграф 35 "Надання пільгового кредиту індивідуальним забудовникам".
44. Міністерство фінансів України на підставі надісланих до 10 числа другого місяця кварталу фінансовим управлінням Ради Міністрів автономної Республіки Крим та обласними фінансовими управліннями компенсує їм з Державного бюджету України по взаємних розрахунках видатки бюджетів за минулий квартал року на відшкодування банкам витрат по наданню пільгових довгострокових державних кредитів на індивідуальне житлове будівництво на селі (додаток 3).
Додаток 1
Про Порядок надання і погашення
пільгових довгострокових державних
кредитів індивідуальними
сільськими забудовниками та
визначення максимального розміру
цього кредиту
Рекомендації щодо визначення максимального розміру кредиту та підтвердження (або непідтвердження) права позичальника на отримання пільгового довгострокового державного кредиту
1. З метою визначення можливості індивідуальному забудовнику отримати пільговий довгостроковий державний кредит установи Ощадного банку проводять розрахунки максимального розміру кредиту для позичальника, а також здійснюють розрахунки, що підтверджують (або не підтверджують) право позичальника на отримання пільгового довгострокового державного кредиту.

................
Перейти до повного тексту