1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ, ЩО ЗДІЙСНЮЄ ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ У СФЕРАХ ЕЛЕКТРОННИХ КОМУНІКАЦІЙ, РАДІОЧАСТОТНОГО СПЕКТРА ТА НАДАННЯ ПОСЛУГ ПОШТОВОГО ЗВ’ЯЗКУ
ПОСТАНОВА
03.01.2024 № 2
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
07 лютого 2024 р.
за № 194/41539
Про затвердження Порядку випробування параметрів електронних комунікаційних мереж та якості електронних комунікаційних послуг
Відповідно до частини п’ятої статті 10 та пункту 9 частини першої статті 11 Закону України "Про електронні комунікації", Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв’язку, ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Порядок випробування параметрів електронних комунікаційних мереж та якості електронних комунікаційних послуг, що додається.
2. Визнати таким, що втратило чинність, рішення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації, від 30 липня 2013 року № 487 "Про затвердження Положення про вимірювання параметрів телекомунікаційних мереж з метою здійснення державного нагляду у сфері телекомунікацій та визнання таким, що втратило чинність, рішення НКРЗ від 02 серпня 2007 року № 874", зареєстроване в Міністерстві юстиції України 19 серпня 2013 року за № 1426/23958.
3. Відділу якості електронних комунікаційних послуг в установленому порядку подати цю постанову на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
4. Ця постанова набирає чинності з дня її офіційного опублікування.

Голова

О. Животовський
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Національної комісії,
що здійснює державне
регулювання у сферах
електронних комунікацій,
радіочастотного спектра
та надання послуг
поштового зв’язку
03 січня 2024 року № 2
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
07 лютого 2024 р.
за № 194/41539
ПОРЯДОК
випробування параметрів електронних комунікаційних мереж та якості електронних комунікаційних послуг
I. Загальні положення
1. Цей Порядок визначає заходи та процедури організації та проведення випробувань шляхом вимірювання та/або спостереження щодо відповідності передбачених законодавством параметрів електронних комунікаційних мереж та якості електронних комунікаційних послуг, порядку маршрутизації трафіку послуг міжособистісних електронних комунікацій з використанням нумерації, а також для розрахунку показників якості електронних комунікаційних послуг (далі - випробування).
2. У цьому Порядку термін "комунікаційний протокол" вживається в значенні набору стандартних правил представлення інформації, передачі сигналів, ідентифікації та виявлення помилок, необхідний для обміну інформацією між технічними засобами електронних комунікацій.
Інші терміни вживаються у значеннях, наведених в Законах України "Про електронні комунікації" (далі - Закон), "Про метрологію та метрологічну діяльність" та інших нормативно-правових актах, нормативних документах, технічних вимогах (технічних специфікаціях) у сфері електронних комунікацій.
3. Дія цього Порядку поширюється на Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв’язку, державне підприємство Український державний центр радіочастот (далі - УДЦР), постачальників електронних комунікаційних мереж та/або послуг (далі - Постачальники) при здійсненні діяльності щодо проведення випробувань.
4. Результати випробувань, що отримані в межах заходів позапланової перевірки, використовуються для оцінки дотримання Постачальниками законодавства щодо:
якості електронних комунікаційних послуг;
порядку маршрутизації трафіка при наданні послуг міжособистісних електронних комунікацій з використанням нумерації;
параметрів електронних комунікаційних мереж загального користування;
порядку використання ресурсу нумерації;
взаємоз’єднання електронних комунікаційних мереж загального користування;
відповідності інформації, яка використовується для обліку та тарифікації послуг, первинним даним, що формуються комутаційним обладнанням за результатами обробки викликів.
5. Об’єктами випробувань є електронні комунікаційні мережі загального користування та електронні комунікаційні мережі, що мають взаємоз’єднання з електронними комунікаційними мережами загального користування, якість електронних комунікаційних послуг та порядок маршрутизації трафіку послуг міжособистісних електронних комунікацій з використанням нумерації, вимоги до яких визначені нормативно-правовими актами, нормативними документами, технічними вимогами (технічним специфікаціями) у сфері електронних комунікацій, в тому числі:
параметри комунікаційних протоколів у внутрішньомережевих з’єднаннях та у точках взаємоз’єднання мереж;
встановлення (визначення) фактичних ІР-адрес і номерів абонентів (які викликають та яких викликають), ідентифікатори, що вказують на тип обробки виклику - міжнародний чи національний, час встановлення з’єднання, тривалість розмови та причина роз’єднання, оброблення категорії телефонних номерів, процедури взаємодії, оброблення додаткових послуг, оброблення електронних кодів (ідентифікаторів) кінцевого обладнання (коди ІМЕІ, МАС адреси, SID тощо);
транспортне середовище електронних комунікаційних мереж, призначене для обслуговування трафіка, інші параметри електронних комунікаційних мереж щодо маршрутизації трафіка;
параметри якості надання електронних комунікаційних послуг.
II. Організація випробувань під час проведення позапланової перевірки
1. Організація та проведення випробувань під час проведення позапланової перевірки здійснюється відповідно до статей 10 та 11 Закону.
2. Вимірювання проводяться працівниками, які пройшли відповідну підготовку з питань експлуатації засобів вимірювальної техніки (далі - ЗВТ), що використовуються при даних вимірюваннях, та підтверджується відповідним документом, що виданий виробником (уповноваженим представником виробника) даних ЗВТ або суб’єктом, який має право та повноваження здійснювати таку підготовку та видавати документ про її проходження.
Вимірювання здійснюється ЗВТ, що підтримують технологію, яка застосовується в електронній комунікаційній мережі Постачальника, що перевіряється, та відповідають нормативно-правовим актам, що містять вимоги до таких ЗВТ. Повірка/калібрування ЗВТ здійснюється відповідно до технічної документації, наданої виробником даного ЗВТ.
Вимірювання параметрів, що визначаються при здійсненні торговельно-комерційних операцій та розрахунків між кінцевим користувачем і Постачальником під час надання електронних комунікаційних послуг, мають здійснюватися з використанням ЗВТ, що відповідають вимогам Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" та іншим нормативно-правовим актам, що містять вимоги до таких ЗВТ що використовуються у сфері законодавчо регульованої метрології.
Для здійснення вимірювань у ході позапланової перевірки завданням на проведення вимірювань визначається необхідна кількість вимірів (тестів) для забезпечення відносної точності не більше ніж 20% з рівнем довіри 95%, яка дозволяє в межах проведення позапланової перевірки оцінити відповідність показників, що випробуються, встановленим вимогам.
Вимірювання параметрів якості, розрахунок показників якості електронних комунікаційних послуг, їх оцінка здійснюється згідно визначених НКЕК методів та методик відповідно до національних і міжнародних стандартів та рекомендацій.
3. Для проведення вимірювань уповноважені посадові особи НКЕК:
формують Завдання на проведення вимірювань, за формою, визначеною у додатку 1 до цього Порядку, визначають точки підключення ЗВТ до електронної комунікаційної мережі, виходячи з технічної можливості;
направляють у разі необхідності запити суб’єкту перевірки для надання інформації та матеріалів, що стосуються відповідних вимірювань.
4. Під час проведення заходів державного нагляду (контролю) доступ на територію та до приміщень користувача електронних комунікаційних послуг та підключення ЗВТ до електронної комунікаційної мережі зі сторони користувача здійснюються за умови надання письмової згоди цього користувача електронних комунікаційних послуг.
Вимірювання також можуть проводитись за зверненням користувача електронних комунікаційних послуг на території та у приміщеннях, де розміщено обладнання цього користувача (за умови надання ним згоди про доступ на територію, у приміщення та підключення ЗВТ).
Випробування якості електронних комунікаційних послуг здійснюється (відбувається) шляхом вимірювання та/або спостереження параметрів та розрахунку показників якості електронних комунікаційних послуг за певні проміжки часу, що можуть становити місяць, квартал, рік, а при проведенні позапланової перевірки відповідно до строку та предмету проведення перевірки.
Під час виконання випробувань кількість спостережень (у разі застосування) має бути достатньою для оцінки кожного з показників, щодо яких здійснюються спостереження, з встановленими точністю та довірчим інтервалом.
III. Порядок оформлення результатів випробувань проведених під час позапланової перевірки
1. За результатами випробувань складається Акт випробування параметрів електронних комунікацій мереж та/або якості електронних комунікаційних послуг, за формою, визначеною у додатку 2 до цього Порядку (далі - Акт), який додається до Акта про проведення позапланової перевірки додержання вимог законодавства про електронні комунікації та радіочастотний спектр, форма якого затверджена постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв’язку, від 13 липня 2022 року № 104 "Про затвердження форм актів, що складаються за результатами позапланової перевірки щодо додержання вимог законодавства про електронні комунікації та радіочастотний спектр", зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 28 липня 2022 року за № 844/38180.

................
Перейти до повного тексту