1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Рішення


ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення Національної комісії
з цінних паперів
та фондового ринку
20 серпня 2013 року № 1524
(у редакції рішення
Національної комісії
з цінних паперів
та фондового ринку
від 16 грудня 2021 року № 1229)
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
11 лютого 2022 р.
за № 193/37529
ВИМОГИ
до договору про проведення розрахунків у цінних паперах за результатами клірингу
I. Загальні положення
1. Ці Вимоги поширюються на осіб, які провадять клірингову діяльність щодо цінних паперів (далі - особи, які провадять клірингову діяльність), та Центральний депозитарій цінних паперів (далі - Центральний депозитарій) при укладенні договору про проведення розрахунків у цінних паперах за результатами клірингу (далі - Договір), в тому числі при внесенні змін до Договору.
2. Терміни, які використовуються у цих Вимогах, вживаються у значеннях, наведених у Законах України "Про депозитарну систему України", "Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків", "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки" тощо.
3. Договір укладається між особою, яка провадить клірингову діяльність, та Центральним депозитарієм, відповідно до якого між особою, яка провадить клірингову діяльність, та Центральним депозитарієм здійснюється обмін інформацією, необхідною для здійснення розрахунків у цінних паперах за результатами клірингу, у тому числі інформацією, на підставі якої Центральним депозитарієм виконуються депозитарні операції на рахунках у цінних паперах клієнтів Центрального депозитарію з метою забезпечення виконання правочинів щодо цінних паперів, облік яких відповідно до компетенції, встановленої Законом України "Про депозитарну систему України", здійснює Центральний депозитарій, вчинених на організованих ринках капіталу та поза ними, за умови проведення розрахунків з дотриманням принципу "поставка цінних паперів проти оплати".
4. Договір має укладатися виключно в письмовій формі, викладатися у формі єдиного документа, підписаного сторонами, у паперовій формі або у формі електронного документа згідно з вимогами, визначеними Законом України "Про електронні документи та електронний документообіг".
Скріплення договору, укладеного в паперовій формі, печатками (у разі їх використання) має бути визначено за письмовою домовленістю сторін.
5. Крім випадків, передбачених законом та/або положенням про клірингову діяльність, встановленим НКЦПФР, Центральний депозитарій не має права відмовити особі, яка провадить клірингову діяльність, в укладенні Договору на умовах, оприлюднених на офіційному вебсайті Центрального депозитарію, за умови, що така особа, яка провадить клірингову діяльність, відповідає вимогам, які визначені законодавством та внутрішніми документами Центрального депозитарію, та надала Центральному депозитарію всі відомості та документи, передбачені законодавством та внутрішніми документами Центрального депозитарію для укладення Договору.
У випадку, коли Договір укладається на інших умовах, аніж умови, оприлюднені на офіційному вебсайті Центрального депозитарію, то укладання Договору здійснюється виключно у випадку досягнення згоди сторін щодо всіх умов такого Договору.
6. Договір має встановлювати умови щодо порядку розкриття інформації, що відповідно до закону належить до інформації з обмеженим доступом.
7. Питання, що виникають під час укладення, виконання, зміни, розірвання Договору і не врегульовані ним, регулюються Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, Законами України "Про депозитарну систему України", "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки", цими Вимогами та іншими нормативно-правовими актами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
II. Вимоги до Договору
1. Договір повинен містити:
дату та місце укладення;
реквізити сторін Договору;
предмет Договору;
права та обов’язки сторін;
відповідальність сторін (у тому числі, умови, за яких сторони звільняються від відповідальності);
порядок розгляду спорів, що можуть виникнути між сторонами в процесі виконання, зміни чи розірвання Договору;
умови захисту інформації, вимога щодо захисту якої встановлена законом;
строк дії Договору, порядок внесення змін, умови розірвання Договору та припинення його дії.
2. Сторонами Договору є особа, яка провадить клірингову діяльність, та Центральний депозитарій.
Реквізити сторін Договору мають містити щодо кожної сторони повне найменування, місцезнаходження, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України, банківські реквізити сторін, інформацію про ліцензію особи, яка провадить клірингову діяльність (дату та номер рішення про видачу ліцензії), прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) особи, яка підписує Договір та інформацію про документ, що підтверджує її повноваження.
3. Предметом Договору є обмін між особою, яка провадить клірингову діяльність, та Центральним депозитарієм інформацією, необхідною для здійснення розрахунків у цінних паперах за результатами клірингу, у тому числі інформацією, на підставі якої Центральним депозитарієм виконуються депозитарні операції на рахунках у цінних паперах клієнтів Центрального депозитарію з метою забезпечення виконання правочинів щодо цінних паперів, облік яких відповідно до компетенції, встановленої Законом України "Про депозитарну систему України", здійснює Центральний депозитарій, вчинених на організованих ринках капіталу та поза організованими ринками капіталу, за умови проведення розрахунків з дотриманням принципу "поставка цінних паперів проти оплати", за результатами клірингу на рахунках у цінних паперах клієнтів Центрального депозитарію та на рахунках у цінних паперах депонентів / номінальних утримувачів клієнтів Центрального депозитарію.
4. Права та обов’язки сторін:
1) у Договорі мають бути зазначені права Центрального депозитарію:
отримувати від особи, яка провадить клірингову діяльність, необхідну інформацію, передбачену Договором, у разі, якщо отримані Центральним депозитарієм розпорядження та інформація не містять всіх необхідних даних для здійснення операцій на рахунках у цінних паперах клієнтів у Центральному депозитарії та рахунках у цінних паперах депонентів / номінальних утримувачів клієнтів Центрального депозитарію;
використовувати рахунок у цінних паперах особи, яка провадить клірингову діяльність, відкритий в Центральному депозитарії, для здійснення розрахунків за правочинами щодо цінних паперів з дотриманням принципу "поставка цінних паперів проти оплати" при виконанні нею функції центрального контрагента;

................
Перейти до повного тексту