1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
21.01.2004 N 24
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
10 лютого 2004 р.
за N 178/8777
( Позначку "Не для друку" з Правил та Положення знято Постановою НБУ N 305 від 30.06.2010 ) ( Постанова втратила чинність на підставі Постанови Національного банку N 435 від 22.07.2014 )
Про затвердження деяких нормативно-правових актів Національного банку України
( Із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку N 138 від 15.04.2013 )
Відповідно до статті 7 Закону України "Про Національний банк України" і Концепції функціонування банківської системи України в особливий період, схваленої постановою Правління Національного банку України від 18.06.2003 N 261, з метою забезпечення ведення бухгалтерського обліку в умовах особливого періоду, відновлення бухгалтерського обліку в разі порушення безперервності його ведення та складання фінансової звітності в банках України в умовах особливого періоду Правління Національного банку України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Положення про порядок ведення бухгалтерського обліку в банках України в особливий період та відновлення бухгалтерського обліку в банках України в разі порушення безперервності його ведення (далі - Положення), що додається.
2. Затвердити Правила складання фінансової звітності банками України в умовах особливого періоду (далі - Правила), що додаються.
3. У разі переведення банківської системи на функціонування в умовах особливого періоду та під час відновлення бухгалтерського обліку в разі порушення безперервності його ведення банки України зобов'язані здійснювати ведення бухгалтерського обліку відповідно до Положення та складати фінансову звітність згідно з Правилами.
4. Департаменту бухгалтерського обліку (Ричаківська В.І.) після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України довести зміст цієї постанови до відома територіальних управлінь Національного банку України і банків України, які залучаються до роботи в умовах особливого періоду, для керівництва та використання в роботі.
5. Постанова набирає чинності через 10 днів після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України.
6. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на заступника Голови П.М.Сенища.
Голова С.Л.Тігіпко
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Правління
Національного банку України
21.01.2004 N 24
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
10 лютого 2004 р.
за N 178/8777
( Позначку "Не для друку" знято Постановою НБУ N 305 від 30.06.2010 )
ПОЛОЖЕННЯ
про порядок ведення бухгалтерського обліку в банках України в особливий період та відновлення бухгалтерського обліку в банках України в разі порушення безперервності його ведення
1. Загальні положення
1.1. Це Положення розроблено згідно з вимогами Конституції України, Законів України "Про оборону України", "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", "Про правовий режим воєнного стану", "Про банки і банківську діяльність", "Про Національний банк України", "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", "Про платіжні системи та переказ грошей в Україні", а також Положення про організацію бухгалтерського обліку та звітності в банках України, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 30.12.98 N 566 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.02.99 за N 56/3349 (зі змінами), та інших нормативно-правових актів Національного банку України (далі - Національний банк).
1.2. Регулювання бухгалтерського обліку і звітності в банках України, які працюватимуть в умовах особливого періоду (далі - банки), здійснює Національний банк відповідно до вимог законодавства України.
1.3. Метою цього Положення є забезпечення ведення бухгалтерського обліку в банках в умовах особливого періоду та відновлення бухгалтерського обліку в разі порушення безперервності його ведення.
1.4. Положення визначає основні вимоги до організації бухгалтерського обліку в банках, які поширюються як на банки, так і на їх структурні підрозділи, що працюють в умовах особливого періоду.
1.5. Відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення операцій у первинних документах і збереження первинних документів протягом установленого строку в особливий період несе керівник банку.
1.6. Якщо в умовах особливого періоду застосування вимог цього Положення є неможливим, то керівник банку має прийняти адекватне ситуації рішення щодо забезпечення збереження облікової інформації та реєстрації всіх операцій.
1.7. Банки самостійно розробляють внутрішні положення про організацію бухгалтерського обліку в умовах особливого періоду та в період відновлення їх діяльності.
2. Основні вимоги до організації бухгалтерського обліку в умовах особливого періоду
2.1. У разі оголошення особливого періоду банки та їх структурні підрозділи мають здійснити такі заходи:
провести інвентаризацію активів, зобов'язань, резервів і позабалансових статей балансу банків (філій);
провести ревізію готівки та інших цінностей. За результатами інвентаризації і ревізії має бути складений відповідний акт;
скласти на останню звітну дату, визначену Національним банком, оборотно-сальдовий баланс, який має зафіксувати інформацію про фінансовий стан і результати діяльності банку;
забезпечити належний захист і збереження активів, печаток, штампів банку, інших цінностей, облікової інформації про операції банків, первинних документів та регістрів бухгалтерського обліку тощо;
визначити відповідальних виконавців для здійснення операцій та надати їм певні повноваження. Повноваження і відповідальність працівників банку щодо виконання ними функціональних обов'язків визначаються внутрішніми документами банку та посадовими інструкціями.
2.2. В особливий період банки не застосовують такі принципи бухгалтерського обліку, а саме:
безперервність;
нарахування та відповідність доходів і витрат;
оцінка.
2.3. Доходи і витрати в умовах особливого періоду відображаються в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності під час надходження або сплати грошових коштів.
2.4. В особливий період банки не здійснюють нарахування амортизації активів і не формують резерви на покриття можливих втрат за активами та за позабалансовими зобов'язаннями.
2.5. Бухгалтерський облік у банках в особливий період має забезпечувати своєчасне надання достовірної інформації про активи, зобов'язання, фінансовий результат діяльності банку та складання необхідної фінансової і статистичної звітності.
2.6. В особливий період банки здійснюють операції в межах переліку, визначеного Національним банком.
2.7. Операції, що здійснюються банками в особливий період, мають бути відображені за відповідними рахунками плану рахунків бухгалтерського обліку банків України згідно з їх призначенням.
( Пункт 2.7 глави 2 в редакції Постанови Національного банку N 138 від 15.04.2013 )
3. Первинні документи та регістри бухгалтерського обліку
3.1. Підставою для відображення операцій за рахунками бухгалтерського обліку є первинні документи, які складені під час здійснення операції або безпосередньо після її закінчення на паперовому та/або електронному носії. У первинних документах зазначаються рахунки, що кореспондують за дебетом і кредитом, сума операції в грошовому вираженні, дата виконання, підписи відповідального виконавця, контролера (якщо операція підлягає додатковому контролю), уповноваженої особи (якщо підставою для здійснення операції було відповідне розпорядження) та інші обов'язкові реквізити.
3.2. В особливий період банки обов'язково складають на паперових та/або електронних носіях такі регістри:
особові рахунки та виписки з них;
аналітичні рахунки з обліку внутрішньобанківських операцій;
книги реєстрації відкритих рахунків;
оборотно-сальдовий баланс.
3.3. Оборотно-сальдовий баланс роздруковується щоденно на паперових носіях відповідно до вимог Положення про організацію бухгалтерського обліку та звітності в банках України, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 30.12.98 N 566 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.02.99 за N 56/3349 (зі змінами).
Особові рахунки та виписки з них банки складають відповідно до вимог Положення про організацію операційної діяльності в банках України, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 18.06.2003 N 254 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08.07.2003 за N 559/7880.
3.4. Якщо в умовах особливого періоду банки не можуть забезпечити ведення бухгалтерського обліку з використанням комп'ютерної техніки, то операції банку реєструються у відповідних книгах (відомостях, журналах тощо) на паперових носіях.
3.5. У разі ведення бухгалтерського обліку в ручному режимі реєстрація операцій банку здійснюється щоденно на підставі згрупованих первинних документів шляхом записів у Головній та допоміжних книгах (відомостях, журналах тощо) обліку.
3.6. У Головній книзі (додаток 1) запис операцій здійснюється за синтетичними рахунками. За кожним синтетичним рахунком зазначаються обороти за кредитом і дебетом однією сумою та виводиться сальдо.
3.7. Головна книга має містити: номер синтетичного рахунку, назву і тип рахунку (активи, зобов'язання, капітал, доходи або витрати). Детальна інформація про операцію за кожним контрагентом банку зберігається в допоміжних бухгалтерських книгах.
3.8. У допоміжних книгах проводки за операціями здійснюються за аналітичними рахунками безпосередньо відповідальними виконавцями (додаток 2). Дані, що містяться в допоміжних книгах, щоденно відображаються в Головній книзі.
4. Формування та зберігання документів
4.1. Сформовані та зброшуровані меморіальні документи мають бути звірені з оборотно-сальдовим балансом банку. У разі виявлення розбіжностей здійснюється вивірення документів та оборотів за кожним балансовим рахунком.
4.2. У разі ведення в ручному режимі бухгалтерського обліку операцій в умовах особливого періоду сформовані і зброшуровані меморіальні документи звіряються з даними Головної книги.
4.3. Документи, що сформовані, зброшуровані та звірені з оборотно-сальдовим балансом, передаються на зберігання до спеціально відведених безпечних місць. Зберігання електронних архівів має бути організовано таким чином, щоб у разі потреби забезпечити їх передавання в належному стані (з описом структури архівів).
4.4. Допоміжні книги бухгалтерського обліку зберігаються у відповідних підрозділах банку, що відповідають за здійснення окремих видів операцій.
4.5. Відповідальні особи банків мають забезпечити належне зберігання і використання ключової інформації, печаток, штампів і бланків банку таким чином, щоб уникнути їх втрати або використання з метою зловживання.
5. Здійснення внутрішнього контролю в умовах особливого періоду
5.1. У банках має бути встановлений належний контроль за виконанням операцій, захистом активів, інших цінностей та документів, засобів захисту інформації, облікової інформації про виконання операцій тощо.

................
Перейти до повного тексту