- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
МІНІСТЕРСТВО РОЗВИТКУ ГРОМАД, ТЕРИТОРІЙ ТА ІНФРАСТРУКТУРИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
02 лютого 2024 р.
за № 168/41513
Про затвердження Методики роздільного збирання побутових відходів
1. Затвердити Методику роздільного збирання побутових відходів, що додається.
3. Департаменту комунальних послуг забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому порядку.
4. Сектору зовнішніх комунікацій забезпечити оприлюднення цього наказу на офіційному вебсайті Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України.
5. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
6. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра О. Бутенка.
Віце-прем’єр-міністр з відновлення України - Міністр |
О. Кубраков |
ПОГОДЖЕНО: Голова Державної регуляторної служби України Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Виконавчий директор Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування "Асоціація міст України" Президент Конфедерації роботодавців України Міністр охорони здоров’я України Перший заступник Голови Спільного представницького органу об’єднань профспілок Керівник Секретаріату Спільного представницького органу сторони роботодавців на національному рівні |
О. Кучер Р. Стрілець О. Слобожан О. Мірошниченко В. Ляшко О. Шубін Р. Іллічов |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
розвитку громад, територій
та інфраструктури України
13 грудня 2023 року № 1130
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
02 лютого 2024 р.
за № 168/41513
МЕТОДИКА
роздільного збирання побутових відходів
I. Загальні положення
1. Ця Методика визначає єдині підходи до організації роздільного збирання побутових відходів в межах території територіальних громад, що є складовою системи управління побутовими відходами, та застосовується під час розроблення правил благоустрою населених пунктів та місцевих планів управління відходами.
2. Дія цієї Методики поширюється на утворювачів побутових відходів, виконавчі органи сільських, селищних, міських рад та суб’єктів господарювання незалежно від форми власності, які здійснюють операції зі збирання та перевезення побутових відходів.
3. У цій Методиці терміни вживаються у таких значеннях:
контейнерний майданчик - спеціально обладнані майданчики з твердим покриттям для розміщення контейнерів для збирання та зберігання побутових відходів із зручними під’їздами для транспортних засобів спеціального призначення для перевезення побутових відходів;
пункт роздільного збирання побутових відходів - спеціально обладнана територія для збирання побутових відходів з використанням або без використання контейнерів та пресувального обладнання, а також майданчик для зберігання роздільно зібраних відходів;
технологічна схема - спосіб роздільного збирання побутових відходів в залежності від їх видів, кількості контейнерів, різновиду системи збирання побутових відходів, який обраний виконавчим органом сільських, селищних, міських рад, та включений до правил благоустрою населених пунктів та місцевого плану управління відходами.
4. Роздільне збирання побутових відходів здійснюється за такими системами збирання побутових відходів:
контейнерною - система, що передбачає регулярне (за графіком) перевезення побутових відходів, зібраних в контейнери, на об’єкти відновлення чи видалення;
безконтейнерною - система, що передбачає регулярне (за графіком) перевезення побутових відходів, зібраних в пластикові пакети, на об’єкти відновлення чи видалення;
у пунктах роздільного збирання побутових відходів (зокрема мобільні, оснащені транспортними засобами);
за заявкою споживача.
5. Роздільне збирання побутових відходів здійснюється з метою сприяння підготовці побутових відходів до повторного використання, рециклінгу для зменшення кількості побутових відходів, що захоронюються на полігонах, запобігання їх негативному впливу на здоров’я людей та навколишнє природне середовище.
6. Системи роздільного збирання побутових відходів визначаються виконавчим органом сільських, селищних, міських рад для кожного виду побутових відходів з урахуванням норми надання послуги з управління побутовими відходами, економічної доцільності використання вторинних матеріальних та енергетичних ресурсів, органічних добрив, інших економічних факторів та вимог.
7. Роздільне збирання відходів в межах території територіальних громад здійснюється для таких видів відходів, як папір і картон, пластик, скло, метал (далі - ресурсоцінні відходи). При цьому створюються умови для забезпечення роздільного збирання біовідходів, текстилю, небезпечних відходів у складі побутових та інших видів відходів, що підлягають роздільному збиранню, зокрема відходів деревини, великогабаритних та ремонтних відходів, відходів зелених насаджень, упаковки, електричного та електронного обладнання, батарей та акумуляторів.
8. Великогабаритні та ремонтні відходи збираються окремо в контейнерах місткістю 5 м-3 і більше, які розташовуються на контейнерних майданчиках та пунктах роздільного збирання побутових відходів, а також за заявкою споживача.
9. Небезпечні відходи у складі побутових відходів збираються окремо від інших видів побутових відходів за такими системами збирання побутових відходів: контейнерною системою, у пунктах роздільного збирання побутових відходів (в тому числі мобільних - оснащених транспортних засобах), або за заявкою споживача, і передаються суб’єктам господарювання, що отримали ліцензії на здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами.
10. Маркування зібраних небезпечних відходів у складі побутових відходів здійснюється суб’єктом господарювання у сфері управління відходами протягом 1 доби після їх збирання.
11. Роздільно зібрані побутові відходи, призначені для підготовки до повторного використання та рециклінгу, не можуть видалятися шляхом спалювання чи в інший спосіб, крім побутових відходів, що утворюються внаслідок сортування або інших операцій з оброблення роздільно зібраних побутових відходів і є непридатними до повторного використання та рециклінгу.
II. Організація роздільного збирання побутових відходів
1. Організація роздільного збирання побутових відходів проводиться за такими етапами:
визначення видів побутових відходів, що будуть збиратися роздільно;
вибір системи та технологічної схеми роздільного збирання для кожного виду побутових відходів, що будуть збиратися роздільно;
визначення у встановленому законодавством порядку об’єктів оброблення відходів, на які будуть перевозитись роздільно зібрані відходи для здійснення операцій з відновлення і які отримали дозволи на здійснення операцій з оброблення відходів у встановленому законодавством порядку (далі - об’єкти відновлення), вибір типів транспортних засобів спеціального призначення для збирання та перевезення відповідного виду побутових відходів та визначення графіку перевезення;
проведення розрахунків щодо обсягів надання послуги з управління побутовими відходами;
проведення конкурсу з визначення суб’єктів господарювання на здійснення операцій зі збирання та перевезення побутових відходів.
2. Під час вибору системи роздільного збирання для кожного виду побутових відходів здійснюється:
у разі контейнерної системи - вибір типів і розрахунок кількості контейнерів для збирання ресурсоцінних відходів, раціональної схеми розташування контейнерів та будівництво у разі необхідності контейнерних майданчиків;
у разі безконтейнерної системи - вибір типів і розрахунок кількості пластикових пакетів місткістю не більш 0,12 куб. метра для збирання ресурсоцінних відходів;
у пунктах роздільного збирання побутових відходів (в тому числі мобільних - оснащених транспортних засобах) - вибір типів і розрахунок кількості контейнерів для збирання ресурсоцінних відходів.
3. З метою здійснення вибору системи роздільного збирання для кожного виду побутових відходів та довгострокового прогнозування обсягів утворення ресурсоцінних відходів проводиться дослідження з визначення кількості кожного виду побутових відходів у складі побутових відходів.
4. Розрахунок кількості одного виду ресурсоцінних відходів в загальній масі побутових відходів проводять за такою формулою:
де: |
Мі |
- |
маса одного виду ресурсоцінних відходів у загальній масі побутових відходів; |
d |
- |
вміст у відсотках одного виду ресурсоцінних відходів у загальній масі відходів, %; |
Мзаг |
- |
загальна маса побутових відходів, кг. |
5. Якщо ресурсоцінні відходи збирають в одному контейнері, їх масу (а також масу решти складових побутових відходів, які збирають в інші контейнери) визначають за такою формулою:
За формулами (1) та (2) визначають також об’єм ресурсоцінних відходів у загальному об’ємі побутових відходів, якщо відомі компоненти, що входять до складу побутових відходів, та їх кількість в об’ємних показниках.
III. Контейнерна та безконтейнерна системи роздільного збирання побутових відходів
1. Для роздільного збирання побутових відходів за контейнерною (із застосуванням контейнерів) та безконтейнерною (із застосуванням пластикових пакетів) системами використовують такі технологічні схеми:
технологічна схема 1 - на два типи контейнерів/пластикових пакетів;
технологічна схема 2 - на три типи контейнерів/пластикових пакетів;
технологічна схема 3 - на чотири типи контейнерів/пластикових пакетів;
технологічна схема 4 - на п’ять типів контейнерів/пластикових пакетів.
2. Контейнери та пластикові пакети для різних видів побутових відходів мають бути пофарбовані (або мати пофарбовану основну частину чи кришку, або наліпку розмірами 150 x 450 мм) в такий колір:
жовтий - для пластику;
зелений - для скла;
синій - для паперу та картону;
блакитний - для ресурсоцінних відходів;
коричневий - для біовідходів;
сірий - для змішаних побутових відходів;
................Перейти до повного тексту