1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ
Н А К А З
Міністра оборони України
11.02.2003 N 33
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
25 лютого 2003 р.
за N 158/7479
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства оборони N 727 від 09.12.2005 )
Про затвердження Інструкції про порядок санаторно-курортного забезпечення у Збройних Силах України
Відповідно до Законів України "Про Збройні Сили України", "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", "Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист", "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та з метою подальшого вдосконалення санаторно-курортного забезпечення у Збройних Силах України
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Інструкцію про порядок санаторно-курортного забезпечення у Збройних Силах України, що додається.
2. Головнокомандувачам видів Збройних Сил України, командувачам військ оперативних командувань, начальникам управлінь центрального апарату Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України, командувачам корпусів, командирам з'єднань, військових частин, начальникам закладів, установ, організацій Збройних Сил України:
на підставі даних щорічної диспансеризації військовослужбовців, висновків військово-лікарських та санаторно-відбіркових комісій визначати кількість осіб, які потребують санаторно-курортного лікування;
ужити заходів щодо використання незалежно від пори року санаторних путівок, не допускати випадків затримання виїзду до санаторіїв Збройних Сил України осіб, які отримали санаторні путівки.
3. Начальнику Головного фінансово-економічного управління Міністерства оборони України:
щороку до 15 жовтня поточного року подавати до Головного військово-медичного управління Міністерства оборони України заявку на наступний рік на необхідну кількість санаторних путівок для осіб, які згідно із Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" користуються безоплатним санаторно-курортним лікуванням відповідно до обсягів асигнувань, що передбачаються на ці потреби.
4. Начальнику Головного військово-медичного управління Міністерства оборони України - начальнику медичної служби Збройних Сил України:
здійснювати розрахунок коштів, необхідних для забезпечення санаторно-курортного лікування у санаторіях Збройних Сил України на наступний рік, та подавати його до Головного фінансово-економічного управління Міністерства оборони України у визначені ним терміни;
складати план розподілу санаторних путівок у санаторії Збройних Сил України для головних командувань видів Збройних Сил України, оперативних командувань, управлінь центрального апарату Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України, військових частин, закладів, установ та організацій центрального підпорядкування, узгоджувати його з начальником Головного фінансово-економічного управління Міністерства оборони України та подавати на затвердження Міністру оборони України;
ужити заходів щодо поліпшення відбору осіб, які направляються до санаторіїв Збройних Сил України, посилити контроль за діяльністю санаторно-відбіркових комісій;
дозволити начальникам санаторіїв Збройних Сил України реалізовувати санаторні путівки стороннім юридичним і фізичним особам за договірними цінами, але не нижче їх собівартості.
5. Наказ Міністра оборони України від 11 травня 1993 року N 95 "Про заходи щодо подальшого удосконалення санаторно-курортного забезпечення у Збройних Силах України" зі змінами і доповненнями, внесеними наказами Міністра оборони України від 29 липня 1993 року N 170 "Про внесення змін у Інструкцію про порядок санаторно-курортного забезпечення у Збройних Силах України, введену у дію наказом Міністра оборони України 1993 року N 95", від 31 травня 1994 року N 141 "Про внесення змін і доповнень до наказу Міністра оборони України N 95 від 11.05.93 р. та введеної ним у дію Інструкції про порядок санаторно-курортного забезпечення у Збройних Силах України" та від 24 червня 1996 року N 175 "Про вдосконалення санаторно-курортного забезпечення в Збройних Силах України та підвищення ефективності господарської діяльності військових санаторіїв", скасувати.
6. Наказ розіслати до окремої військової частини.
Міністр оборони України
генерал армії України

В.П.Шкідченко
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністра оборони
України
11.02.2003 N 33
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
25 лютого 2003 р.
за N 158/7479
ІНСТРУКЦІЯ
про порядок санаторно-курортного забезпечення у Збройних Силах України
1. Загальні положення
1.1. До санаторіїв Збройних Сил України на підставі медичних показань та за відсутності протипоказань направляються:
особи офіцерського складу, прапорщики (мічмани) Збройних Сил України;
особи рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом;
особи офіцерського складу, прапорщики (мічмани), а також особи рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, відряджені до органів виконавчої влади та цивільних установ із залишенням їх на військовій службі;
особи офіцерського складу, прапорщики (мічмани), особи рядового, сержантського і старшинського складу надстрокової служби та військової служби за контрактом, які перебувають у запасі або переведені у відставку, пенсійне забезпечення яких здійснюється Міністерством оборони України (пенсіонери Міністерства оборони України - ветерани військової служби);
військовослужбовці, які проходять строкову військову службу, курсанти військових навчальних закладів та вищих навчальних закладів, які мають військові навчальні підрозділи (далі - курсанти ВНЗ), для продовження лікування в спеціалізованих санаторіях відповідно до висновку госпітальних військово-лікарських комісій (далі - ГВЛК);
члени сімей осіб, зазначених в абзацах першому, другому, третьому цього пункту, а також пенсіонерів Міністерства оборони України - ветеранів військової служби;
працівники Збройних Сил України.
1.2. Термін лікування у кліматичних та бальнеологічних санаторіях - 21 день, центрі (відновлювального лікування) Сакського центрального військового клінічного санаторію - до 45 днів. За бажанням особи, яка прибула на санаторне лікування, термін путівки з письмового дозволу начальника санаторію може бути скорочений з 21 до 12 днів з відповідною оплатою.
Військовослужбовці, пенсіонери Міністерства оборони України, члени їх сімей можуть скористатись санаторно-курортним лікуванням з оплатою путівок на пільгових умовах не більше двох разів протягом року загальним терміном до 24 днів.
Видача путівок проводиться тільки за їх прямим призначенням:
для військовослужбовців (пенсіонерів Міністерства оборони України);
членів їх сімей;
працівників Збройних Сил України.
Змінювати дату заїзду до санаторіїв та призначення путівки забороняється.
Військовослужбовці, пенсіонери Міністерства оборони України, члени їх сімей, які використали протягом року своє право на санаторно-курортне лікування на пільгових умовах, можуть бути за медичними показаннями направлені на повторне санаторне лікування у поточному році з дозволу начальника Головного військово-медичного управління Міністерства оборони України - начальника медичної служби Збройних Сил України на підставі висновку ГВЛК з оплатою цими особами повної вартості (собівартості) санаторної путівки.
1.3. Начальники медичної служби головних командувань видів Збройних Сил України, оперативних командувань щорічно до 1 травня подають у Головне військово-медичне управління Міністерства оборони України план використання ліжкової місткості підпорядкованих їм санаторіїв на наступний рік.
1.4. Кількість санаторних путівок для військовослужбовців, пенсіонерів Міністерства оборони України, членів їх сімей, працівників Збройних Сил України щорічно визначається планом розподілу санаторних путівок у санаторії Збройних Сил України для головних командувань видів Збройних Сил України, оперативних командувань, управлінь центрального апарату Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України, військових частин, закладів, установ та організацій центрального підпорядкування (далі - план розподілу путівок).
1.5. Із загальної кількості санаторних путівок, які призначаються для військовослужбовців, пенсіонерів Міністерства оборони України, членів їх сімей, працівників Збройних Сил України, виділяються:
для військовослужбовців, пенсіонерів Міністерства оборони України - до 50 % путівок;
для членів сімей військовослужбовців та пенсіонерів Міністерства оборони України - до 45 % путівок;
для працівників Збройних Сил України - до 5 % путівок.
Путівки для працівників Збройних Сил України розподіляються за участю профспілкової організації за місцем їх роботи.
У разі необхідності направлення хворих на лікування до спеціалізованих санаторіїв, які відсутні у складі Збройних Сил України, з дозволу начальника Головного військово-медичного управління Міністерства оборони України - начальника медичної служби Збройних Сил України здійснюється закупівля санаторних путівок до оздоровниць Міністерства охорони здоров'я України, інших органів виконавчої влади або організацій з наданням їх на пільгових умовах оплати.
1.6. На підставі затвердженого Міністром оборони України плану розподілу путівок Головне військово-медичне управління Міністерства оборони України направляє санаторні путівки на перше та друге півріччя наступного року до медичної служби головних командувань видів Збройних Сил України, оперативних командувань, управлінь центрального апарату Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України, військових частин, закладів, установ та організацій центрального підпорядкування.
Санаторні путівки для ветеранів війни, пенсійне забезпечення яких здійснюється Міністерством оборони України, направляються до Головного фінансово-економічного управління Міністерства оборони України, яке здійснює їх розподіл.
1.7. Начальники медичних служб головних командувань видів Збройних Сил України та оперативних командувань складають план розподілу путівок у видах Збройних Сил України, оперативних командуваннях і після затвердження його головнокомандувачами видів Збройних Сил України, командувачами військ оперативних командувань або їх заступниками надсилають санаторні путівки до санаторно-відбіркових комісій (далі - СВК) військових частин, закладів, установ, організацій Збройних Сил України (далі - військові частини), військових комісаріатів.
1.8. Після отримання санаторних путівок СВК обліковує їх у спеціальній книзі і зберігає як бланки суворого обліку. Під час проведення ревізій та перевірок фінансово-господарської діяльності військових частин та військових комісаріатів перевіряється повнота оприбуткування санаторних путівок, про що зазначається в акті ревізії (перевірки).
2. Порядок відбору та направлення на санаторно-курортне лікування
2.1. Санаторно-курортне лікування як одна з ланок загальної системи лікувально-профілактичних заходів має бути тісно пов'язаним з попереднім лікуванням у військовому госпіталі та поліклініці. Висновок про потребу в санаторно-курортному лікуванні і сам вибір санаторію здійснюється з урахуванням результатів медичного обстеження, даних динамічного лікарського спостереження та лікування.
Санаторне лікування доцільно проводити у звичних для хворого кліматичних умовах, у санаторіях, розташованих неподалік від його постійного місця проживання. Це стосується перш за все хворих з вираженими формами захворювань, які згідно з медичними показаннями можуть направлятися тільки до місцевих санаторіїв відповідного профілю.
Хворий, який направляється на лікування, повинен мати медичну книжку (для військовослужбовців) або санаторно-курортну карту за зразком, встановленим Міністерством охорони здоров'я України (для пенсіонерів Міністерства оборони України, працівників Збройних Сил України, членів сімей військовослужбовців) з даними обстеження і лікарського спостереження.
Перед направленням до санаторію в медичній книжці або санаторно-курортній карті в обов'язковому порядку відображаються дані консультації спеціалістів, що підтверджують діагноз.
2.2. Відбір військовослужбовців, членів їх сімей, а також працівників Збройних Сил України, яким необхідне санаторно-курортне лікування, здійснюється СВК військових частин і гарнізонів.
2.3. СВК у військових частинах призначається кожного року наказом командира військової частини за поданням відповідного начальника медичної служби та узгодженням зі штатною військово-лікарською комісією (далі - ВЛК). До складу СВК входять не менше двох лікарів і представники командування залежно від кількості прикріплених до СВК військових частин. Голова та його заступник призначаються з числа лікарів - членів СВК.
Склад СВК військових комісаріатів узгоджується зі штатною ВЛК та призначається наказом військового комісара. До складу СВК військового комісаріату входять не менше двох лікарів, начальник відділу фінансово-соціального забезпечення та представники інших відділів.
Відбір на санаторно-курортне лікування пенсіонерів Міністерства оборони України здійснюється СВК військових комісаріатів згідно з висновком лікувально-профілактичних закладів за місцем їх проживання, а тих пенсіонерів, які прикріплені на медичне обслуговування у лікувально-профілактичних закладах Збройних Сил України, - згідно з висновками цих закладів.
Військовослужбовці, ветерани військової служби можуть направлятись для проведення медичної реабілітації у відповідні відділення санаторіїв Збройних Сил України.
Військовослужбовці, які отримали поранення та травми, за наявності медичних показань направляються до центру (відновлювального лікування) Сакського центрального військового клінічного санаторію.
Відбір військовослужбовців на реабілітаційне лікування до санаторіїв Збройних Сил України здійснюється ГВЛК у порядку переведення із госпіталів.
Пенсіонери Міністерства оборони України - інваліди з наслідками захворювань та травм спинного мозку - направляються до центру (відновлювального лікування) Сакського центрального військового клінічного санаторію військовими комісаріатами після попередньої оплати вартості лікування за рахунок коштів, які виділяються їм Головним фінансово-економічним управлінням Міністерства оборони України.
Попереднє спеціальне медичне обстеження дітей військовослужбовців здійснюється за місцем їх проживання у відповідних диспансерах, клініках, дитячих та інших лікувально-профілактичних закладах.
СВК у своїй діяльності керуються цією Інструкцією, а також показаннями і протипоказаннями для направлення хворих до санаторіїв Збройних Сил України.
СВК проводить розгляд та оформлення документів для санаторно-курортного лікування тільки осіб, які прикріплені до даної комісії.
2.4. У СВК ведеться така документація:
книга обліку санаторних путівок до санаторіїв Збройних Сил України;
книга протоколів засідань СВК;
журнал обліку осіб, які підлягають щорічному першочерговому забезпеченню санаторним лікуванням;
справа нормативних документів з питань санаторно-курортного забезпечення (накази, директиви Міністра оборони України, вказівки начальника Головного військово-медичного управління Міністерства оборони України, плани роботи тощо);
справа прибуткових та витратних документів (накладні, заявки, звіти тощо);
справа з листуванням щодо питань санаторно-курортного забезпечення.
2.5. Для перевірки правильності медичного відбору, обстеження і направлення хворих до санаторію, прийняття відповідних постанов стосовно продовження терміну лікування, потреби в переведенні хворих на стаціонарне лікування, визначення наявності медичних протипоказань в осіб, які прибули на санаторне лікування, у кожному санаторії Збройних Сил України створюється ВЛК, яка призначається наказом начальника санаторію у складі голови ВЛК, заступника голови ВЛК, не менше двох членів ВЛК з числа лікарів та секретаря. Головою комісії призначається заступник начальника санаторію з медичної частини або провідний терапевт санаторію. Заступник голови комісії призначається з числа лікарів - членів комісії.
ВЛК у своїй роботі керується розпорядженнями начальника Головного військово-медичного управління Міністерства оборони України - начальника медичної служби Збройних Сил України та встановленими медичними показаннями і протипоказаннями для санаторно-курортного лікування.
Контроль за роботою СВК та ВЛК санаторіїв покладається на центральну ВЛК та ВЛК головних командувань видів Збройних Сил України та оперативних командувань.
Забороняється направляти хворих до санаторіїв Збройних Сил України без рішення СВК військових частин, військкоматів.
Особи офіцерського складу, прапорщики (мічмани), а також особи рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, якщо їх діяльність пов'язана із систематичним впливом несприятливих факторів і особливими умовами військової служби, особи з ненормованим робочим днем і тижнем направляються до санаторіїв у першу чергу.
Військовослужбовці строкової служби, курсанти ВНЗ за наявності прямих медичних показань можуть бути направлені за рішенням ГВЛК для подальшого лікування до санаторіїв Збройних Сил України центрального підпорядкування тільки з дозволу начальника Головного військово-медичного управління Міністерства оборони України - начальника медичної служби Збройних Сил України, а до санаторіїв, підпорядкованих головним командуванням видів Збройних Сил України та оперативних командувань, - з дозволу відповідного начальника медичної служби.
Результати відбору та рішення комісій записуються в книгу протоколів установленої форми.
2.6. Відповідальними за відбір на санаторно-курортне лікування та організований відпочинок є:
голова СВК або голова ГВЛК (у разі направлення на реабілітаційне лікування);
лікар військової частини, якщо після прийняття рішення комісії він своєчасно не повідомив голову СВК про зміни в стані здоров'я хворого, що перешкоджають направленню на санаторно-курортне лікування.
2.7. На підставі даних попереднього медичного обстеження і даних карт санаторно-курортного відбору (медичних книжок) СВК проводить остаточний відбір хворих для санаторного лікування (з урахуванням термінів їх відпусток), робляться відповідні записи в медичних книжках військовослужбовців, на пенсіонерів Міністерства оборони України і членів сімей військовослужбовців оформляються санаторно-курортні карти.
На відібраного кандидата оформляється санаторна путівка і передається не пізніше як за 10 днів до початку заїзду разом з медичною книжкою начальнику медичної служби, який направив хворого на комісію, а на члена сім'ї військовослужбовця, пенсіонера Міністерства оборони України, працівника Збройних Сил України - санаторно-курортною картою.
2.8. Начальник медичної служби військової частини на підставі висновку СВК з дозволу командира військової частини видає відібраному на санаторне лікування військовослужбовцю оформлену санаторну путівку і медичну книжку (пенсіонеру Міністерства оборони України, члену сім'ї військовослужбовця або пенсіонера Міністерства оборони України, працівнику Збройних Сил України - санаторну путівку і санаторну карту).
3. Документи, необхідні в разі направлення до санаторіїв Збройних Сил України
3.1. Документом, що дає право на розміщення хворого в санаторії, є санаторна путівка, заповнена та завірена печаткою СВК. Крім путівки, особи, які прибувають до санаторію, пред'являють:
особи офіцерського складу, прапорщики (мічмани), а також особи рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, - паспорт та посвідчення особи, медичну книжку, відпускний квиток;
військовослужбовці строкової служби, курсанти ВНЗ - військовий квиток, продовольчий атестат, медичну книжку;
пенсіонери Міністерства оборони України - санаторно-курортну карту, паспорт, посвідчення ветерана війни (військової служби) та пенсійне посвідчення, де в розділі для особливих відміток повинно бути вказано про те, що він (вона) користується правом на пільгове санаторно-курортне лікування в санаторіях Збройних Сил України;

................
Перейти до повного тексту