1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
12.01.2024 № 23
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
30 січня 2024 р.
за № 155/41500
Про затвердження Порядку організації і проведення військового стажування, навчальної, виробничої, ремонтної, корабельної та інших видів практики курсантів та слухачів вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти та закладів фахової передвищої військової освіти
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 73 від 01.02.2024 )
Відповідно до пунктів 1, 14 частини четвертої статті 13 Закону України "Про вищу освіту", пунктів 1, 6 частини другої статті 14 Закону України "Про фахову передвищу освіту" та підпункту 41 пункту 4 Положення про Міністерство оборони України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 листопада 2014 року № 671 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 року № 730), та з метою подальшого вдосконалення організації і проведення військового стажування, навчальної, виробничої, ремонтної, корабельної та інших видів практики курсантів та слухачів вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти та закладів фахової передвищої військової освіти НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок організації і проведення військового стажування, навчальної, виробничої, ремонтної, корабельної та інших видів практики курсантів та слухачів вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти та закладів фахової передвищої військової освіти, що додається.
2. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Міністерства оборони України від 12 січня 2016 року № 5 "Про затвердження Інструкції про порядок організації і проведення військового (флотського) стажування, навчальної, виробничої, ремонтної, корабельної та інших видів практики курсантів (слухачів, студентів) вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 05 лютого 2016 року за № 191/28321.
3. Департаменту військової освіти і науки Міністерства оборони України забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому порядку.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

Міністр оборони України

Р. Умєров

ПОГОДЖЕНО:

Т.в.о. Міністра освіти і науки України



Є. Кудрявець
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
оборони України
12 січня 2024 року № 23
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
30 січня 2024 р.
за № 155/41500
ПОРЯДОК
організації і проведення військового стажування, навчальної, виробничої, ремонтної, корабельної та інших видів практики курсантів та слухачів вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти та закладів фахової передвищої військової освіти
I. Загальні положення
1. Цей Порядок визначає організацію і проведення військового стажування (далі - стажування), навчальної, виробничої, ремонтної, корабельної, інших видів практики (далі - практика) курсантів та слухачів вищих військових навчальних закладів (далі - ВВНЗ), військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти (далі - ВНП ЗВО), закладів фахової передвищої військової освіти (далі - ЗФПВО), що належать до сфери управління Міністерства оборони України.
Стажування (практика) курсантів та слухачів є складовою практичної підготовки військових фахівців різних рівнів вищої освіти для Збройних Сил України, інших складових сил оборони.
Порядок організації і проведення стажування (практики) військових фахівців, підготовка яких здійснюється за замовленням інших складових сил оборони, визначається відповідними договорами між Міністерством оборони України та замовниками на підготовку фахівців.
Окремі види практик, визначені навчальними планами (робочими програмами навчальних дисциплін), можуть проводитися у військових частинах (установах, організаціях, підприємствах), що підпорядковані іншим складовим сил оборони.
Стажування (практика) курсантів та слухачів заочної форми навчання може бути організовано у військових частинах (установах, організаціях, підприємствах) за місцем проходження ними військової служби.
Стажування (практика) курсантів та слухачів може бути проведена на території країн-партнерів на підставі відповідних контрактів (угод) за рішенням заступників Міністра оборони України
Для військовослужбовців інших держав, які навчаються у ВВНЗ, ВНП ЗВО та ЗФПВО, порядок проведення стажування (практики) визначається у відповідних контрактах (договорах).
Для проходження зазначеними військовослужбовцями стажування (практики) на території держав-замовників їм видаються навчальна програма стажування (практики) та індивідуальне завдання. Під час проходження стажування (практики) в межах України військовослужбовці інших держав дотримуються положень цього Порядку в повному обсязі. Після закінчення стажування (практики) вони складають звіт у порядку, установленому ВВНЗ, ВНП ЗВО або ЗФПВО.
2. Стажування проводиться з метою набуття та вдосконалення курсантами та слухачами необхідних знань, умінь та практичних навичок у виконанні обов’язків за відповідною посадою у військових частинах (установах, організаціях, підприємствах) Збройних Сил України або у військових формуваннях, що підпорядковані іншим складовим сил оборони.
3. Стажування організовується для курсантів та слухачів випускних курсів та проводиться у військових частинах (установах, організаціях, підприємствах), навчальних центрах, що належать до сфери управління Міністерства оборони України (за їх згодою), та ремонтних базах Збройних Сил України на посадах та типах озброєння і військової техніки (далі - ОВТ), на яких передбачається проходження ними служби після закінчення ВВНЗ, ВНП ЗВО та ЗФПВО за відповідною спеціальністю (спеціалізацією).
4. Основними завданнями стажування курсантів та слухачів є:
набуття вмінь і навичок у виконанні службових обов’язків у військових частинах (установах, організаціях, підприємствах) на відповідних посадах;
удосконалення польової виучки, практичних умінь та навичок у керівництві підрозділами (військовими частинами) при проведенні заходів підготовки до бойового застосування та повсякденної діяльності (при організації та проведенні занять з бойової підготовки, веденні мобілізаційної роботи, організації служби військ та інших складових повсякденної діяльності);
набуття умінь та навичок з організації морально-психологічного забезпечення дій підрозділів, виконання службових (бойових) функцій у військових частинах (підрозділах);
удосконалення умінь та навичок з організації експлуатації, ремонту та збереження ОВТ і охорони навколишнього середовища;
поглиблення та закріплення теоретичних знань, отриманих під час навчання, добір фактичного матеріалу для виконання індивідуального навчального плану.
5. Тривалість і строки стажування визначаються освітніми (освітньо-професійними або освітньо-науковими) програмами за кожною спеціальністю (спеціалізацією) та навчальними планами ВВНЗ, ВНП ЗВО, ЗФПВО.
Тривалість і строки стажування курсантів та слухачів за кордоном визначаються відповідно до вимог країни-партнера, де передбачається проведення стажування, але не повинні перевищувати встановлені навчальними планами ВВНЗ, ВНП ЗВО, ЗФПВО вдвічі.
6. Практика проводиться з метою набуття курсантами та слухачами умінь та практичних навичок у виконанні технічного обслуговування та ремонту ОВТ, реалізації службових завдань військово-професійної діяльності.
Перелік усіх видів практики для кожної спеціальності (спеціалізації), їх форми, тривалість і строки проведення визначаються в навчальних планах.
Зміст і послідовність практики визначаються навчальною програмою практики, що розробляється профільною кафедрою згідно з навчальним планом.
( Абзац третій пункту 6 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 73 від 01.02.2024 )
7. Практика організовується та проводиться відповідно до навчального плану ВВНЗ, ВНП ЗВО, ЗФПВО у військових частинах (установах, організаціях, підприємствах), навчальних центрах, підрозділах забезпечення освітнього процесу (структурних підрозділах) ВВНЗ, ВНП ЗВО, ЗФПВО, а також на державних підприємствах, що належать до сфери управління Міністерства оборони України (за їх згодою), та ремонтних базах Збройних Сил України.
8. Основними завданнями практики курсантів та слухачів є:
набуття умінь і навичок у виконанні обов’язків за призначенням на відповідних посадах у підрозділах;
набуття навичок з експлуатації, ремонту, виробництва й збереження ОВТ, засобів обслуговування та ремонту, організації обліку, категоріювання і списання техніки й озброєння;
вивчення виробництва та практичне оволодіння технологічними процесами ремонту, ознайомлення з устаткуванням і технологічним оснащенням підприємств, засобами автоматизації управління, технікою безпеки на виробництві, заходами з охорони навколишнього середовища.
9. Навчальні програми стажування (практики) розробляються у ВВНЗ, ВНП ЗВО, ЗФПВО, погоджуються із замовниками та Центральним управлінням військової освіти Генерального штабу Збройних Сил України та затверджуються начальником ВВНЗ, ВНП ЗВО, ЗФПВО.
При проведенні стажування (практики) за кордоном навчальні програми стажування (практики) розробляються відповідно до вимог країн-партнерів.
10. Для курсантів та слухачів, які не пройшли стажування (практику) з поважних причин у термін, передбачений навчальним планом, начальники ВВНЗ, ВНП ЗВО, ЗФПВО організовують його (її) проведення в підрозділах (військових частинах) забезпечення освітнього процесу ВВНЗ, ВНП ЗВО, ЗФПВО.
11. Для навчально-методичного керівництва та контролю за виконанням навчальної програми стажування (практики) курсантів та слухачів від ВВНЗ, ВНП ЗВО, ЗФПВО призначаються керівники стажування (практики) з числа науково-педагогічних (наукових, педагогічних) працівників, начальників курсів (курсових офіцерів) з розрахунку один керівник на одну навчальну групу (команду) за відповідною спеціальністю (спеціалізацією).
12. Проходження стажування (практики) двома чи більше курсантами або слухачами на одній і тій самій посаді в одній і тій самій військовій частині (установі, організації, підприємстві) або використання їх не за призначенням на посадах та роботах, не пов’язаних з виконанням навчальної програми стажування (практики), а також повернення їх до ВВНЗ, ВНП ЗВО, ЗФПВО раніше встановленого строку забороняється.
II. Організація та керівництво стажуванням (практикою) курсантів та слухачів
1. Посадовими особами, відповідальними за організацію, проведення і контроль стажування слухачів оперативного рівня військової освіти Національного університету оборони України, є начальник Генерального штабу Збройних Сил України, керівники структурних підрозділів Міністерства оборони України та органів військового управління Збройних Сил України, які є замовниками на підготовку військових фахівців, начальник Національного університету оборони України.
Посадовими особами, відповідальними за організацію, проведення і контроль стажування (практики) курсантів та слухачів інших ВВНЗ, ВНП ЗВО, ЗФПВО, є керівники структурних підрозділів Міністерства оборони України, Генерального штабу Збройних Сил України та органів військового управління Збройних Сил України, які є замовниками на підготовку військових фахівців (далі - замовники), керівники структурних підрозділів Міністерства оборони України, Генерального штабу Збройних Сил України, органів військового управління Збройних Сил України, яким безпосередньо підпорядковані ВВНЗ, ВНП ЗВО, ЗФПВО, та начальники ВВНЗ, ВНП ЗВО, ЗФПВО.
2. Начальники ВВНЗ, ВНП ЗВО, ЗФПВО щороку до 01 вересня подають замовникам та керівникам органів військового управління Збройних Сил України, яким безпосередньо підпорядковані ВВНЗ, ВНП ЗВО, ЗФПВО (крім Національного університету оборони України), заявки на виділення місць для проходження стажування (практики) курсантами та слухачами у військових частинах (установах, організаціях, підприємствах) на наступний календарний рік (крім слухачів, які здобувають оперативний рівень військової освіти).
Начальник Національного університету оборони України подає заявки на виділення місць для проходження стажування (практики) курсантами та слухачами, які здобувають тактичний рівень військової освіти, до замовників.
Форма Заявки на виділення місць для проходження стажування (практики) курсантами та слухачами у військових частинах (установах, організаціях, підприємствах) на наступний календарний рік (далі - Заявка на виділення місць) наведена в додатку 1 до цього Порядку.
3. Замовники відповідно до Заявок на виділення місць опрацьовують пропозиції до Плану проведення стажування (практики) курсантів та слухачів ВВНЗ, ВНП ЗВО, ЗФПВО (далі - План проведення стажування (практики)), які навчаються за їх замовленням на наступний календарний рік, форма якого наведена в додатку 2 до цього Порядку, і щороку до 31 жовтня подають їх керівникам органів військового управління Збройних Сил України, яким безпосередньо підпорядковані ВВНЗ, ВНП ЗВО, ЗФПВО.
Пропозиції до Плану проведення стажування (практики) для курсантів та слухачів, які здобувають тактичний рівень військової освіти в Національному університеті оборони України, подаються безпосередньо начальнику Національного університету оборони України.
4. Керівники структурних підрозділів Міністерства оборони України, Генерального штабу Збройних Сил України та органів військового управління Збройних Сил України, яким безпосередньо підпорядковані ВВНЗ, ВНП ЗВО, ЗФПВО (крім Національного університету оборони України), на підставі Заявок замовників на виділення місць розробляють проєкти Планів проведення стажування (практики) для кожного ВВНЗ, ВНП ЗВО, ЗФПВО, погоджують їх з Кадровим центром Збройних Сил України щодо відповідності найменувань типових посад та їх кількості у військових частинах (установах, організаціях, підприємствах) до спланованих на проведення стажування (практики) курсантів та слухачів, і до 20 грудня, що передує року проведення стажування (практики), подають на затвердження начальнику Генерального штабу Збройних Сил України через Центральне управління військової освіти Генерального штабу Збройних Сил України.
Витяги з Планів проведення стажування (практики) доводяться керівниками структурних підрозділів Міністерства оборони України, Генерального штабу Збройних Сил України та органів військового управління Збройних Сил України, яким безпосередньо підпорядковані ВВНЗ, ВНП ЗВО, ЗФПВО (крім Національного університету оборони України), протягом 10 днів після затвердження Планів проведення стажування (практики) до:
керівників органів військового управління Збройних Сил України, у підпорядкуванні яких перебувають військові частини (установи, організації, підприємства), в яких сплановано проведення стажування (практики);
відповідних замовників;
командирів військових частин, безпосередньо підпорядкованих Міністерству оборони України та Головнокомандувачу Збройних Сил України, в яких сплановано проведення стажування (практики);
начальників ВВНЗ, ВНП ЗВО, ЗФПВО.
5. Для розроблення Плану проведення стажування (практики) слухачів Національного університету оборони України, які здобувають оперативний рівень військової освіти, Національний університет оборони України до 30 вересня року, що передує року проведення стажування (практики), надсилає до замовників Список слухачів Національного університету оборони України, які здобувають оперативний рівень військової освіти, форма якого визначена у додатку 3 до цього Порядку.
Замовники опрацьовують пропозиції щодо проходження курсантами та слухачами Національного університету оборони України стажування (практики) в наступному календарному році, місця проведення та посади, на яких передбачається проходження стажування (практики), опрацьовують пропозиції до проєкту Плану проведення стажування (практики) та надсилають їх до 20 листопада року, що передує року проведення стажування (практики), для слухачів, які здобувають оперативний рівень військової освіти до Центрального управління військової освіти Генерального штабу Збройних Сил України, для курсантів та слухачів, які здобувають тактичний рівень військової освіти безпосередньо начальнику Національного університету оборони України.
Національний університет оборони України до 20 грудня року, що передує року проведення стажування, розробляє проєкт Плану проведення стажування (практики) курсантів та слухачів, які здобувають тактичний рівень військової освіти, погоджує його з Кадровим центром Збройних Сил України та подає на затвердження начальнику Генерального штабу Збройних Сил України через Центральне управління військової освіти Генерального штабу Збройних Сил України.
6. Центральне управління військової освіти Генерального штабу Збройних Сил України до 20 грудня року, що передує року проведення стажування, розробляє проєкт Плану проведення стажування (практики) слухачів Національного університету оборони України, які здобувають оперативний рівень військової освіти, погоджує його з Кадровим центром Збройних Сил України та подає на затвердження начальнику Генерального штабу Збройних Сил України.
Витяги з затвердженого Плану проведення стажування (практики) курсантів та слухачів Національного університету оборони України протягом 10 діб після затвердження доводяться Центральним управлінням військової освіти Генерального штабу Збройних Сил України до відповідних замовників та до начальника Національного університету оборони України.
7. На підставі затверджених начальником Генерального штабу Збройних Сил України Планів проведення стажування (практики) замовники, керівники органів військового управління Збройних Сил України не пізніше ніж за місяць до початку стажування (практики) видають відповідні накази (розпорядження) про організацію та проведення стажування (практики) у підпорядкованих їм військових частинах (установах, організаціях, підприємствах).
8. Навчальні відділи (відділення, частини) ВВНЗ, ВНП ЗВО, ЗФПВО після отримання відповідних наказів (розпоряджень) відповідно до рейтингу випускників розподіляють курсантів та слухачів до військових частин (установ, організацій, підприємств) за відповідними посадами стажування (практики).
Розподіл здійснюється відповідно до рейтингових списків курсантів та слухачів з урахуванням їх вибору посади, місця проведення стажування (практики), ділових, лідерських та особистісних якостей випускника.
9. Начальники ВВНЗ, ВНП ЗВО, ЗФПВО своїми наказами призначають інститути, факультети та кафедри (циклові комісії), що відповідають за проведення стажування (практики) за відповідними спеціальностями (спеціалізаціями), призначають керівників стажування (практики), визначають завдання, порядок проведення стажування (практики) і звітності.
10. Навчально-методичне керівництво стажуванням (практикою) курсантів та слухачів здійснюють інститути, факультети, кафедри (циклові комісії), що розробляють навчальні програми стажування (практики).
Перелік усіх видів стажування (практики), їх форми, тривалість і строки проведення визначаються відповідною освітньою програмою та навчальним планом.
Навчальна програма стажування (практики) - це навчальний документ ВВНЗ, ВНП ЗВО, ЗФПВО, який регламентує порядок проведення окремо взятого виду практичної підготовки здобувачів освіти.
Навчальна програма стажування (практики) повинна:
відповідати вимогам відповідної освітньої програми, професійного стандарту, передбачати набуття здобувачами освіти певних професійних компетентностей;
містити опис порядку та конкретні критерії оцінювання результатів навчального стажування (практики).
Навчальна програма стажування (практики) повинна включати:
титульну сторінку;
мету, навчальні завдання, що опрацьовуються під час проведення стажування (практики), план (порядок) його (її) проходження;
терміни проходження стажування (практики);
перелік знань, умінь інших компетентностей, які має набути здобувач освіти під час проведення стажування (практики);
обов’язки здобувачів освіти під час проведення стажування (практики);
обов’язки керівників стажування (практики) від ВВНЗ, ВНП ЗВО, ЗФПВО і керівників стажування (практики) зі складу посадових осіб військових частин (установ, організацій, підприємств);
вимоги до звіту, що складається здобувачами освіти за підсумками проведення стажування (практики);
критерії оцінювання знань, умінь, інших компетентностей, здобутих здобувачами освіти під час проведення стажування (практики);
методичні рекомендації щодо проведення стажування (практики) тощо.
Зміст навчальної програми стажування (практики) повинен відповідати меті та завданням стажування (практики), враховувати особливості їх проведення за відповідною освітньою програмою і передбачати поглиблення та закріплення знань, умінь та відповідних компетентностей здобувачем освіти, набуття ним практичних навичок виконання службових (бойових) функцій на визначених посадах у військових частинах (установах, організаціях, підприємствах).
Навчальна програма стажування (практики) повинна оновлюватися не рідше ніж один раз на п’ять років.
11. З метою більш якісної організації та проведення стажування (практики) курсантів та слухачів ВВНЗ, ВНП ЗВО, ЗФПВО здійснюють такі заходи:
організовують вивчення курсантами та слухачами ВВНЗ, ВНП ЗВО, ЗФПВО, які відряджаються на стажування (практику), навчальних програм стажування (практики), документів з питань організації бойової підготовки, вимог програм і планів бойової підготовки військових частин (підрозділів) та інших необхідних документів;
забезпечують розроблення і видання методичних посібників, пам’яток, рекомендацій з організації і проведення стажування (практики), розроблення формалізованих документів для написання планів-конспектів;
проведення з курсантами та слухачами показових, інструкторсько-методичних занять та інструктажів;
оформлення в установленому порядку керівникам стажування (практики), курсантам та слухачам необхідних документів щодо надання доступу до відомостей, що становлять державну таємницю.
12. Індивідуальні завдання на стажування (практику) курсантів та слухачів розробляються як додаток до навчальної програми стажування (практики) та включають питання, пов’язані зі збором методичних матеріалів для виконання кваліфікаційних робіт (проєктів, завдань), підготовки до єдиного державного кваліфікаційного іспиту, морально-психологічним забезпеченням, роботою з особовим складом, удосконаленням і створенням матеріально-технічної бази та методики навчання особового складу з урахуванням вивчення питань з підготовки та ведення операцій, бою та їх забезпечення.
13. Начальники ВВНЗ, ВНП ЗВО, ЗФПВО:
відповідають за організацію та якісне проведення стажування (практики) курсантів та слухачів;
забезпечують своєчасне розроблення інститутами, факультетами, кафедрами (цикловими комісіями) навчальних програм стажування (практики) та індивідуальних завдань для кожного курсанта та слухача;
призначають науково-педагогічних (наукових, педагогічних) працівників для керівництва стажуванням (практикою) курсантів та слухачів з урахуванням можливості одночасного проходження ними стажування на відповідних посадах тривалістю не менше 50 % часу, відведеного на стажування курсантів та слухачів;
за місяць до початку стажування (практики) надсилають командирам військових частин і керівникам установ (організацій, підприємств) оформлені в установленому порядку навчальні програми стажування (практики), прізвища керівників та списки курсантів та слухачів;
організовують своєчасну відправку курсантів та слухачів до місць проведення стажування (практики) та контролюють його (її) проведення;
організовують розгляд звітів за результатами стажування (практики) на вченій (педагогічної) раді ВВНЗ, ВНП ЗВО, ЗФПВО (інституту, факультету, кафедри військової підготовки, циклової комісії).
14. Науково-педагогічні (наукові, педагогічні) працівники, інші посадові особи, які направлені для керівництва стажуванням (практикою) курсантів та слухачів від ВВНЗ, ВНП ЗВО, ЗФПВО:
вивчають до початку стажування нормативно-правові акти з питань організації та проведення стажування (практики), навчальні програми стажування (практики) курсантів та слухачів, навчально-методичні матеріали;
розробляють план роботи, з’ясовують питання відправки та слідування курсантів та слухачів до місць стажування (практики) та у зворотному напрямку;

................
Перейти до повного тексту