1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


СЛУЖБА БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ
Центральне управління
НАКАЗ
09.01.2023 № 7
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
23 січня 2023 р.
за № 136/39192
Про затвердження Інструкції з оформлення і подання до Служби безпеки України документів та матеріалів, які містять відомості, що становлять державну таємницю, на присудження Премії Верховної Ради України молодим ученим, а також порядку їх розгляду
( Заголовок із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки № 29 від 27.01.2023 ) ( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки № 29 від 27.01.2023 )
Відповідно до вимог Закону України "Про державну таємницю", Постанови Верховної Ради України від 05 лютого 2019 року № 2675-VIII "Про Премію Верховної Ради України молодим ученим", Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2013 року № 939, Зводу відомостей, що становлять державну таємницю, затвердженого наказом Центрального управління Служби безпеки України від 23 грудня 2020 року № 383, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України14 січня 2021 року за № 52/35674, НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Інструкцію з оформлення і подання до Служби безпеки України документів та матеріалів, які містять відомості, що становлять державну таємницю, на присудження Премії Верховної Ради України молодим ученим, а також порядку їх розгляду, що додається.
2. Управлінню правового забезпечення та Національній академії Служби безпеки України забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому законодавством порядку.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

Т.в.о. Голови Служби

В. Малюк

ПОГОДЖЕНО:

Т.в.о. Міністра освіти і науки України

Уповноважений Верховної Ради України
з прав людини

Голова Комітету з питань освіти,
науки та інновацій



А. Вітренко


Д. Лубінець


С. Бабак
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Центрального
управління Служби
безпеки України
09 січня 2023 року № 7
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
23 січня 2023 р.
за № 136/39192
Інструкція
з оформлення і подання до Служби безпеки України документів та матеріалів, які містять відомості, що становлять державну таємницю, на присудження Премії Верховної Ради України молодим ученим, а також порядку їх розгляду
( Заголовок із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки № 29 від 27.01.2023 )
I. Загальні положення
1. Ця Інструкція визначає особливості оформлення, подання та розгляду наукової роботи на присудження Премії Верховної Ради України молодим ученим, яка містить відомості, що становлять державну таємницю (далі - наукова робота).
2. Премія Верховної Ради України молодим ученим (далі - Премія), запроваджується для молодих учених, які отримали вагомі наукові здобутки під час проведення фундаментальних та/бо прикладних наукових досліджень, зокрема за:
відкриті раніше невідомі закономірності, отримані принципово нові наукові результати, розроблені нові наукові теорії та концепції, що одержали практичне підтвердження і визнання, отримані видатні досягнення в галузях точних, природничих, технічних, суспільних і гуманітарних наук, які вирішують конкретні завдання держави, відповідають інтересам та очікуванням громадян, територіальних громад, українського суспільства, а також сприяють подальшому розвитку науки, суспільному прогресу, формуванню високого рівня національної безпеки і оборони України й утверджують високий авторитет науковців в Україні;
розроблені нові засоби, пристрої, речовини, створені нові штами мікроорганізмів, сорти рослин, породи тварин, здійснені докорінні їх удосконалення або використання за новим призначенням, що підтверджується відповідними патентами, та впровадження яких у практику суттєво впливає на вирішення гуманітарних і соціально-економічних проблем (підтверджується актами впровадження), питань національної безпеки і оборони;
створені нові об’єкти техніки (засоби, пристрої), технологічні процеси, що за більшістю технічних параметрів відповідають світовому рівню або перевищують його (підтверджується патентами про винахід) та впровадження яких у практику суттєво впливає на вирішення гуманітарних і соціально-економічних проблем (підтверджується актами впровадження), питань національної безпеки і оборони;
створені нові ефективні засоби навчання і підготовки спеціалістів, інформаційні технології.
3. Службою безпеки України (далі - СБУ) щороку визначається перелік до п’яти включно наукових робіт - переможців конкурсного відбору на присудження Премії.
Проведення конкурсного відбору наукових робіт та прийняття будь-яких рішень щодо наукових робіт та претендентів на присудження Премії здійснюються із дотриманням встановлених вимог законодавства у сфері охорони державної таємниці.
( Абзац другий пункту 3 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки № 29 від 27.01.2023 )
4. У конкурсному відборі наукових робіт може брати участь молодий учений одноосібно або у складі колективу. При цьому молодий учений повинен бути громадянином України, що має допуск до державної таємниці (підтверджується довідкою про надання допуску до державної таємниці, форма якої наведена у додатку 14 до Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2013 року № 939 (далі - Порядок-939).
5. Колектив претендентів на присудження однієї Премії не може перевищувати чотирьох осіб. Кожен із претендентів повинен бути безпосереднім учасником виконання наукової роботи і кожному з претендентів має належати значний творчий внесок.
( Пункт 5 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки № 29 від 27.01.2023 )
6. На присудження Премії можуть висуватись наукові роботи, опубліковані у закінченій формі не пізніше ніж у попередньому до їх висунення році. Не може подаватися на конкурсний відбір до СБУ наукова робота, яка не містить відомості, що становлять державну таємницю.
Висунення наукової роботи проводиться вченою (науковою, науково-технічною, технічною) радою наукової установи або організації, закладу вищої освіти, підприємства України (далі - наукова установа), що проводить діяльність, пов’язану з державною таємницею, та в якій усі або хоча б перший молодий учений із колективу претендентів працює (проходить службу) і в яких була здійснена основна частина дослідження (далі - Вчена рада).
7. Молоді учені, які одноосібно або у складі колективу авторів стали лауреатами Премії Президента України для молодих вчених, Національної премії України імені Бориса Патона або Державної премії України в галузі науки і техніки, можуть подавати свої нові наукові роботи виключно за наукові результати, які не увійшли до подань на зазначені премії, та висуватися Вченими радами на Премію.
( Абзац перший пункту 7 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки № 29 від 27.01.2023 )
Премія може присуджуватися авторові (колективу співавторів) один раз.
Вчена рада не може протягом одного року висувати кандидатури молодого науковця на отримання іменної стипендії Верховної Ради України для молодих учених - докторів наук та його наукової роботи (або роботи колективу науковців за участю цього науковця) на присудження Премії, а також висувати одну і ту саму наукову роботу на Премію і премію Президента України для молодих вчених або Національну премію України імені Бориса Патона. У разі порушення зазначеної вимоги подання на присудження відповідної премії не розглядаються.
( Абзац третій пункту 7 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки № 29 від 27.01.2023 )
8. Вік претендентів на присудження Премії, станом на 01 квітня включно року проведення конкурсного відбору має бути до 40 років включно, якщо молодий учений має науковий ступінь доктора наук, або до 35 років включно, якщо молодий учений має вищу освіту не нижче другого (магістерського) рівня і не має наукового ступеня доктора наук.
( Пункт 8 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки № 29 від 27.01.2023 )
ІІ. Порядок висунення та представлення наукових робіт
1. Висунення наукової роботи на присудження Премії проводиться Вченою радою з 01 грудня року, що передує року проведення конкурсного відбору, до 01 березня включно року проведення конкурсного відбору.
2. Включення осіб до складу колективу претендентів, наукова робота якого висувається, здійснюється Вченою радою за місцем їхньої роботи (проходження служби) (основної або за сумісництвом) шляхом таємного голосування на підставі заяви і представленої наукової роботи. У разі, якщо підтримані всі претенденти, голосування може проходити за один раз; якщо підтримані не всі претенденти, то молоді учені, які не набрали потрібної кількості голосів на підтримку, вилучаються з подання на присудження Премії, при цьому це подання переробляється авторами з урахуванням прийнятих змін та повторно розглядається Вченою радою.
3. Вчена рада розглядає наукову роботу та включає до складу колективу претендентів на присудження Премії лише тих молодих учених, які мають публікації за змістом наукової роботи, що зазначені у відповідній довідці про творчий внесок у роботу кожного претендента (далі - довідка про творчий внесок). Претенденти на Премію участі в голосуванні не беруть.
Довідка про творчий внесок має обсяг до двох сторінок, готується у довільній формі та має містити: посаду молодого ученого під час виконання наукової роботи і його конкретний творчий внесок у подану наукову роботу; основні теоретичні та практичні результати, отримані ним під час проведення досліджень; кількість і тип публікацій автора за темою наукової роботи.
Якщо наукову роботу виконано колективно, то довідка про творчий внесок оформляється кожним автором наукової роботи окремо.
Якщо наукову роботу виконано одноосібно, то довідка про творчий внесок оформляється автором у разі, якщо на конкурсний відбір подаються публікації, видані ним у співавторстві.
Якщо наукову роботу виконано одноосібно і всі публікації одноосібні, то довідка про творчий внесок не оформляється. Довідка про творчий внесок підписується претендентом і завіряється відповідною кадровою службою наукової установи (вченим секретарем).
4. У разі, якщо до складу колективу претендентів, наукова робота якого висувається, входять молоді учені з різних наукових установ, тоді до наукової установи, в якій працює перший молодий учений із колективу претендентів і яка буде здійснювати подання наукової роботи, направляється від інших наукових установ клопотання про включення до складу колективу претендентів на присудження Премії їх молодого ученого (молодих учених), до якого додаються:
витяг з протоколу засідання Вченої ради про включення молодого ученого (молодих учених) у склад колективу претендентів щодо висунення наукової роботи, де зазначається назва наукової роботи, прізвище, ім’я та по батькові (за наявності) всіх рекомендованих претендентів та результати таємного голосування. У протоколі зазначаються результати таємного голосування щодо підтримки висування кожного претендента у складі колективу та назва наукової роботи, яка висувається на присудження Премії. Витяг з протоколу Вченої ради підписується головуючим та секретарем і завіряється відповідною кадровою службою наукової установи (вченим секретарем);
довідка про творчий внесок;
відомості про претендента на присудження Премії Верховної Ради України молодим ученим (додаток 1);
особовий листок з обліку кадрів, що завіряється відповідною кадровою службою наукової установи, де працює (проходить службу) молодий учений.
5. Наукова робота подається у двох примірниках.
Перший примірник наукової роботи з 02 січня по 01 березня включно за рішенням Вченої ради наукова установа подає супровідним листом до Національної академії СБУ.
Другий примірник наукової роботи зберігається у Вченій раді.
Титульний аркуш наукової роботи на присудження Премії Верховної Ради України молодим ученим наведено у додатку2 до цієї Інструкції. Особливості оформлення наукової роботи наведені у додатку 3 до цієї Інструкції.
( Абзац четвертий пункту 5 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки № 29 від 27.01.2023 )
6. Вчена рада забезпечує належне оформлення наукової роботи згідно із вимогами Постанови Верховної Ради України від 05 лютого 2019 року № 2675-VIII"Про Премію Верховної Ради України молодим ученим" та цієї Інструкції.
( Абзац перший пункту 6 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки № 29 від 27.01.2023 )
Наукова робота, оформлена, висунена або подана з порушенням вимог Постанови Верховної Ради України від 05 лютого 2019 року № 2675-VIII "Про Премію Верховної Ради України молодим ученим" та цієї Інструкції до конкурсного відбору не допускається. Вчена рада, яка висувала таку наукову роботу, попереджається про це, а у разі повторного такого випадку - комітетом Верховної Ради України, до предмета відання якого належать питання науки та науково-технічної діяльності (далі - Комітет), за поданням СБУ розглядається питання про обмеження подання на присудження Премії від такої Вченої ради строком на 1 рік.
III. Порядок розгляду наукових робіт
1. Для розгляду та конкурсного відбору наукових робіт наказом Центрального управління СБУ створюється конкурсна комісія з відбору наукових робіт (далі - Конкурсна комісія). СБУ може створювати об’єднану Конкурсну комісію з відбору наукових робіт на присудження Премії Верховної Ради України молодим ученим та здобуття іменних стипендій Верховної Ради України для молодих учених - докторів наук.
( Абзац перший пункту 1 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки № 29 від 27.01.2023 )
Персональний склад Конкурсної комісії з визначенням голови та секретаря і не менше трьох учених - докторів наук, експертів за кожною галуззю науки або за згрупованими суміжними галузями наук і трьох технічних експертів з розгляду відповідності подань вимогам щодо їх оформлення та формування даних конкурсних робіт у рейтинговій таблиці затверджується наказом СБУ.
Кожен член конкурсної комісії повинен мати форму допуску до державної таємниці, яка відповідає найвищому ступеню секретності відомостей, що містяться у науковій роботі.
Голова Конкурсної комісії може додатково залучати учених - докторів наук - експертів з різних галузей науки, кожен із яких повинен мати форму допуску до державної таємниці, за їх згодою. Про залучення інформуються члени Конкурсної комісії на засіданні під час розгляду результатів експертиз робіт.
Члени Конкурсної комісії беруть участь у її роботі на громадських засадах.
Періодичність проведення засідань Конкурсної комісії визначається її головою. Засідання Конкурсної комісії вважається правомочним, якщо у ньому бере участь не менш як половина її складу.
Секретар Конкурсної комісії веде протоколи засідань, забезпечує експертизу робіт, оформляє рейтингову таблицю та подання до СБУ. Секретар Конкурсної комісії вносить до рейтингової таблиці оцінки експертиз із карток експертної оцінки наукових робіт та виводить середній бал експертизи за кожною науковою роботою.
Рейтингова таблиця надається на розгляд Конкурсній комісії.
Члени Конкурсної комісії, які є технічними експертами, здійснюють аналіз подань претендентів щодо їх відповідності вимогам з оформлення та схвалюють узгоджені між собою обґрунтовані висновки щодо відповідності чи невідповідності наукових робіт вимогам з їх оформлення. Зазначені висновки подаються до Конкурсної комісії, після чого відповідним рішенням Конкурсної комісії знімаються з розгляду наукові роботи, які не відповідають вимогам щодо їх оформлення. Такі наукові роботи без подальшого розгляду повертаються Конкурсною комісією до наукових установ, які висували їх, протягом 14 робочих днів з дня прийняття такого рішення.
( Абзац дев'ятий пункту 1 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки № 29 від 27.01.2023 )
2. Експерти за визначеними галузями науки здійснюють експертні оцінки наукових робіт відповідно до затвердженої СБУ картки експертної оцінки наукової роботи, яка містить відомості, що становлять державну таємницю, оформляють її у паперовому вигляді та підписують.
Конкурсна комісія за обґрунтованої необхідності призначає додаткові експертизи конкретних робіт, за результатами яких визначається загальний середній бал за всіма експертними оцінками робіт.
Якщо кілька робіт отримали однаковий рейтинговий бал, який впливає на визначення переможців конкурсного відбору, Конкурсна комісія призначає однакову кількість додаткових експертиз таких наукових робіт або Конкурсна комісія проводить обговорення цих наукових робіт та приймає щодо них рішення з урахуванням рівномірного представлення серед рекомендованих переможців конкурсного відбору всіх пріоритетних напрямів розвитку науки і техніки, галузей знань, а також регіонального та ґендерного аспектів.
( Абзац третій пункту 2 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки № 29 від 27.01.2023 )
3. За результатами експертиз наукових робіт Конкурсною комісією розглядається рейтингова таблиця і приймається рішення з відповідним поданням СБУ для затвердження до п’яти наукових робіт включно - переможців конкурсного відбору і подання затвердженого переліку на розгляд Комітету.
Рішення Конкурсної комісії приймається простою більшістю голосів її членів, які беруть участь у засіданні.
Члени Конкурсної комісії зобов’язані не допускати конфлікту інтересів під час проведення конкурсного відбору робіт та голосування. Про такий конфлікт вони зобов’язані повідомити до початку розгляду питання по суті. Член Конкурсної комісії, який повідомив про конфлікт інтересів, не проводить експертизи робіт, утримується від голосування з питань, що його становлять.
У разі, якщо член Конкурсної комісії - технічний експерт є безпосереднім учасником конкурсного відбору, він не проводить експертизу робіт цього конкурсного відбору (у тому числі технічну експертизу), а також не бере участі в розгляді робіт та голосуванні, а замість нього технічну експертизу одноразово проводить будь-який член Конкурсної комісії за визначенням голови Конкурсної комісії.
( Пункт 4 розділу III виключено на підставі Наказу Служби безпеки № 29 від 27.01.2023 )
4. СБУ приймає рішення про підтримку відібраних робіт (одноосібних або у складі колективів), затверджує наказом подання на присудження Премії Конкурсної комісії і направляє перелік переможців конкурсного відбору з супровідним листом до 15 вересня включно до Комітету.
У поданні на присудження Премії зазначається автор або колектив співавторів, за можливості із зазначенням посади та найменування наукової установи або організації, закладу вищої освіти або підприємства, а також те, що наукова робота містить відомості, що становлять державну таємницю, без зазначення самої назви наукової роботи.
( Абзац другий пункту 4 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки № 29 від 27.01.2023 )
5. Зберігаються матеріали наукової роботи у Національній академії СБУ і через рік і місяць після прийняття постанови Верховної Ради України про присудження Премії примірник матеріалів наукової роботи передається до наукової установи, з якої надійшла наукова робота.
Наукові роботи, які не стали переможцями конкурсного відбору, зберігаються у Національній академії СБУ і через місяць після прийняття постанови Верховної Ради України про присудження Премії за відповідний рік в установленому порядку передаються до наукової установи, з якої надійшла наукова робота.
6. При повторному представленні наукової роботи її висування та оформлення здійснюються за тією самою процедурою, при цьому в науковій роботі зазначається, що нового порівняно з попередньою вона містить.
IV. Особливості оформлення і подання матеріалів, які містять відомості, що становлять державну таємницю, на присудження премії, а також порядку їх розгляду
1. Засекречування наукових робіт здійснюється шляхом встановлення їм на підставі Зводу відомостей, що становлять державну таємницю, затвердженого наказом Центрального управління Служби безпеки України від 23 грудня 2020 року № 383, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 січня 2021 року за № 52/35674 (далі - ЗВДТ), грифа секретності посадовою особою, яка їх готує, створює, підписує чи затверджує.
2. Підготовлені матеріали для подання на конкурсний відбір повинні містити реквізити, визначені пунктом 283 Порядку-939. Матеріали вважаються засекреченими з моменту їх створення та встановлення відповідного грифа секретності до прийняття уповноваженою особою рішення, оформленого в установленому законодавством порядку, про їх розсекречування. Перегляд грифів секретності проводиться відповідно до вимог Закону України "Про державну таємницю" та Порядку-939.
( Абзац перший пункту 2 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки № 29 від 27.01.2023 )
Гриф секретності наукової роботи повинен відповідати ступеню секретності інформації, яка в ній міститься, згідно з ЗВДТ. Якщо проміжні результати наукової роботи оприлюднювалися з посиланням на різні статті ЗВДТ, її остаточний варіант залежно від того, яка частина раніше оприлюднених секретних відомостей увійшла до нього, має враховувати, на які саме статті ЗВДТ має бути здійснене посилання.

................
Перейти до повного тексту